Vergunning straatmuzikanten LETSELSCHADE? de schatten van de grote kerk nu slechts Advocaten Ga naar een specialist bij u in de buurt! 1-1 PEEL EN MAAS Donderdag 11 november 2010 - Pagina 6 Burgemeester Gilissen onder indruk van goed onderbouwde plannen Ysselsteyn wil een kwali teitsimpuls voor het centrum van het dorp. Het Lovinck- plein is na enkele ingrepen nog steeds geen gezellig dorps plein. Dat komt ook door de ongelukkige ligging, in de punt waar de drukke Putten- weg en Timmermannsweg bij elkaar uitkomen. Twan de Wit is voorzitter van de werk groep. "Het lijkt of je op een eiland staat. Het plein wordt omgeven door wegen. Aan alle kanten scheurt het verkeer voorbij. Het moet een veel rus tiger gebied worden. Er is veel meer van te maken." Maandag presenteerde het dorp in gemeenschapshuis Smelehof enkele plannen die voortvloeien uit dorpontwikkelingsplan (DOP). Een mooie gelegenheid, want het college van B en W bracht die avond een bezoek aan Ysselsteyn. Bijna alle dorpen hebben hun DOP's inmiddels klaar. Nu komt het op de uitvoering aan. Wethou der Van der Broeck en zijn mede werkers hebben al vaker gezegd dat de dorpen vooral niet moeten wachten op de gemeente. Ze moe ten zelf aan de slag gaan om de uitvoeringskans te vergroten. Dat heeft Ysselsteyn goed in de oren geknoopt. Burgemeester Hans Gilissen en de vier wethouders raakten maandag onder de indruk van de goed onderbouwde plan nen die werden gepresenteerd. De aloude pioniersgeest waart nog steeds rond in het Peeldorp. De werkgroep presenteerde een welhaast professioneel plan. Toch is Twan de Wit geen duur betaalde stedenbouwkundige, maar een burger die een groot hart heeft voor zijn dorp. Zoals er in Ysselsteyn altijd mensen opstaan die ergens de schouders onder willen zetten. De verfraai ing van het dorpshart begint met een groenere aankleding van de Jan Poelsweg, de verbindings weg tussen het centrum en de rotonde op de Deurneseweg. Een bijkomend probleem is dat de Puttenweg/Middenpeelweg een provinciale weg is die het dorp in tweeën splijt. Aan de oostkant ligt de school en het sportpark en aan de westzijde bevinden zich de andere voorzieningen zoals de supermarkt, het zalencentrum, de kerk en het gemeenschapshuis. "Het Lovinckplein is een lappen deken, het is geen geheel", ver telde De Wit. "De parkeerplaats bij de supermarkt is niet aantrekke lijk. Het gebied heeft een slechte uitstraling. Dat geldt ook voor de achterkanten van de woningen aan Dopheide en GezeUenbaan." Daarbij is het prominent aanwe zige hoge gebouw van de Boe renbond evenmin een sieraad. De werkgroep is de afgelopen maan den bijna wekelijks bij elkaar geweest om plannen en ideeën uit te werken. Op 18 november is er een bijeenkomst met de omwo nenden. Half december worden de schetsen gepresenteerd aan alle inwoners. De provincie en de gemeente zijn al aan tafel aangeschoven. Beide partijen moeten meewer ken en ook financieel hun bij drage leveren. Het voorbijrazende verkeer over de provinciale weg is veel Ysselsteyners een doorn in het oog. "Die weg is heel domi nant in ons dorp", vertelde De Wit. "Het nodigt uit om zo hard mogelijk door te rijden. Alleen de stoplichten zorgen voor een hin derlijke onderbreking. Bestuur ders hebben niet het gevoel dat ze een dorp binnenrijden." Momen teel is er maar een veilige over steekplaats: bij de stoplichten ter hoogte van de school. "Alle andere oversteken zijn levensgevaarlijk", aldus De Wit. De werkgroep stelt voor twee nieuwe voetgangers oversteekplaatsen te maken. Aan de noordkant bij het kruispunt met de Heidsepeelweg bij Her berg de Peel en aan de zuidkant bij de Kievitsweg. De wegen langs het plein moe ten met klinkers zo worden inge richt, dat het verkeer er vanzelf rustiger gaat rijden. Het plein voor de kerk wordt betrokken bij het Lovinckplein. "Zodat er een groot plein ontstaat, waar het langzame verkeer de overhand heeft", stel de Twan de Wit. "Fantastisch. Ik ben erg onder de indruk van de gedegenheid van het plan en jul lie gemotiveerdheid", complimen teerde burgemeester Hans Gilis- sen. "Je zoeft over de hoofdweg inderdaad door Ysselsteyn heen, zonder dat je de indruk hebt door een dorp te rijden. Dat is altijd al zo geweest. Dit valt inderdaad te verbeteren, net zoals de uitstra ling en het creëren van een gro ter dorpsgevoel. Het zijn mooie plannen van een zeer betrokken gemeenschap, die er veel energie ingestopt heeft. Ik hoop dat ze te realiseren zijn." Ike Busser, wethouder van finan ciën, stak al een waarschuwende vinger op. "Het is een groot plan dat veel meer is dan alleen de herinrichting van het plein. Ruim telijk en verkeerskundig gaat het over een groot gebied. We zul len het goed moeten afstemmen. Maar de financiën zijn beperkt, we hebben al anderhalf miljoen moeten bezuinigen op projecten." Dorpsraadvoorzitter Sieb Nijs- sen meldde dat het dorp niet alleen afhankelijk wil zijn van de gemeente. "Er zijn mensen die zelf een financiële bijdrage willen leve ren. Daarnaast heeft de dorpsraad hiervoor al jarenlang gespaard, dat geld gaan we ook inbrengen. En daarbij steken we natuurlijk zelf de handen uit de mouwen." Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg wint ook publieksprijs Tijdens de drukbezochte Vrijwilligersdag 2010 is de Vrij willige Palliatieve Terminale Zorg (VPTZ noordelijk Noord Limburg) zondag door de jury uitgeroepen tot de vrijwilli gersorganisatie van 2010. Deze prijs van vijfhonderd euro, geschonken door de Rabo bank, werd uitgereikt door wethouder Twan Janssen. De twee overige genomineerde organisaties de Algemene Hulp- dienst Venray en de Voedselbank Venray, werd ook veel lof toe gezwaaid. Zij kregen van Match Steunpunt Vrijwilligerswerk Ven- ray een cheque ter waarde van honderd euro. Voor de publieks prijs kwamen zes organisaties in aanmerking. Dat waren naast de hiervoor genoemde organisaties ook JeugdNatuurWacht Venray, Let's do It Venray en de werk groep Educatie van het Odapark. Voor het eerst in de geschiedenis ging de publieksprijs naar de Vrij- willigersorganisatie van het jaar. De VPTZ mocht de cheque van 250 euro, geschonken door de Ronde Tafel 160 Venray-Horst, aan nemen uit handen van Maarten van Dijck van de Ronde Tafel 160. De aanwezigen lieten zowel in hun reacties als door het applaus merken dat deze prijzen welver diend zijn voor deze organisatie, die zoveel doet om mensen de mogelijkheid te bieden om op een menswaardige manier de laatste levensfase thuis door te brengen. De ruim 300 bezoekers werden bij de ingang theatraal onthaald door toneelvereniging 't Is Wat uit Wanssum. En met een werve lende show in de foyer door Dizzy Dance Venray, Jes uit Ysselsteyn, de Venrayse zangeres Daimy Lucas- sen en goochelaar Michel werd toegewerkt naar de prijsuitreiking. Na de prijsuitreikingen was het gezellig naborrelen en vertoonde tafelgoochelaar Michel zijn kun sten. Voor alle bezoekers waren er diverse hapjes en drankjes en De Vrijwilligers van de VPTZ met hun gewonnen prijzen. zij kregen bij binnenkomst een gratis lootje waarmee ze een prijs op konden halen. Dit alles werd mede mogelijk gemaakt door vele verschillende Venrayse onder nemers, die ook al die vrijwilligers eens goed in het zonnetje willen zetten. Foto's van deze vrijwil- ligersdag worden binnenkort geplaatst op de website van Match www.vrijwilligerswerkvenray.nl Bij provinciale verkiezingen in maart 2011 Marlies Janssen uit Meerlo en Herman Rutten uit Wans- sum zorgen voor de regionale inbreng op de CDA-lijst bij de statenverkiezingen van 2 maart 2011. Marlies Janssen maakt als nummer drie op de noordelijke lijst de meeste kans in de Provinciale Staten te worden gekozen. Het CDA werkt bij de provin ciale verkiezingen met twee ver schillende lijsten: zuid en midden/ noord. Bij de vorige verkiezingen van maart 2007 behaalden de christendemocraten achttien van de 47 zetels. Lijsttrekker was toen Herman Vrehen uit Nieuwstadt, die al snel zijn baan als gedepu teerde moest neerleggen nadat hij in opspraak was geraakt. Martijn van Helvert uit Susteren is de nieu we lijsttrekker. In de regio Venray- Horst keren twee stemmenkanon- nen niet meer terug.Gedeputeerde Ger Driessen uit Horst is door zijn partij aan de kant geschoven vanwege de ingezette verjonging. Driessen was in 2007 nog goed voor 9407 voorkeurstemmen. Na de zo desastreus verlopen lande lijke verkiezingen van 9 juni 2010, is het CDA wakker geschud. De partij kiest nu voor vernieuwing en geeft jonge politieke talenten een kans. Jan Loonen treedt na twee periodes vrijwillig terug als Statenlid. Hij is sinds januari 2010 wethouder in de gemeente Venray. Herman Rutten uit Wanssum staat als negende op de noordelijke lijst. Rutten is financieel directeur bij Vitelia. Hij is, net als Jan Loonen, al jarenlang actief in de agribusi ness. De vraag is of het CDA na alle incidenten van de laatste jaren de achttien zetels kan behouden. Naar verwachting zal de partij enkele zetels moeten inleveren. Jan Loonen was in 2007 goed voor 4421 stemmen. Wellicht dat ook Herman Rutten in de noordelijke regio nogal wat voorkeurstemmen kan verzamelen. In 2007 kende het CDA in Limburg in Limburg een goede provinciale uitslag met 35,3 procent van de stemmen. Bij de onlangs gehouden verkie zingen voor de Tweede Kamer behaalde het CDA in Limburg slechts 16 procent. Een absoluut dieptepunt. Bij de vorige lande lijke verkiezingen in 2006 was het CDA nog goed voor 28,6 pro cent. Marlies Janssen heeft sinds vorig jaar november zitting in de gemeenteraad van Horst aan de Maas. Samen met haar echtgenoot en LLTB-bestuurder Noud is ze eigenaar van Ovivo streekproduc ten en Janssen Pluimvee. Ze bezet als nieuwkomer een hoge positie na Martijn van Helvert en de hui dige fractieleider Geert Frische uit Maasbracht. Vlak boven Herman Rutten staat op de achtste plaats Jan Nab- ben uit Horst. Hij is oud-directeur van het vervoersbedrijf Munckhof Groep. De ledenvergadering moet in december de lijst nog definitief goedkeuren. Er is al een lobby aan de gang om Ger Driessen alsnog een hoge plek te bezorgen. Terugdringen stankoverlast veehouderijen lastig probleem Het verminderen van stank overlast en het terugdringen van fijnstof is een probleem van veel plattelandsdorpen. Ook voor Ysselsteyn, dat groot geworden is door de koeien, varkens en kippen. Ondanks alle technische hulpmiddelen en verplaatsing van veehoude rijen, is het een illusie dat de dorpsbewoners geen enkele overlast meer zullen onder vinden. Het is het streven van de dorps raad in Ysselsteyn om zo'n aan trekkelijk mogelijke leefomgeving te creëren. Door een verbeterde stalinrichting en de plaatsing van luchtwassers is er al veel ver beterd voor de dorpsbewoners. "Maar de stankoverlast blijft toch", zegt dorpsraadvoorzitter Sieb Nijs- sen maandag in gemeenschaps huis Smelehof, waar het college op bezoek is. Dat beaamt direc teur Martin Houben van Houben- steyn. "Het heeft in Ysselsteyn altijd gestonken. Maar het moet beter kunnen. Er zijn veel ontwik kelingen aan de gang, de inten sieve veehouderij is in beweging", meldt Houben. "Overlast van geur, stof en ammoniak wordt minder maar een absolute filter bestaat niet." De verplaatsing van vee houderijen uit de nabijheid van dorpskeren en natuurgebieden is ruim tien jaar geleden ingezet met het Reconstructieplan. De resul taten zijn niet hoopgevend. Mar tin Houben spreekt uit ervaring. Hij is al vijf jaar in de slag met de overheden om een varkensbe drijf in Heide en een bedrijf vlak bij natuurgebied Rouwkuilen te saneren. "Ik kan het niet iedereen aanraden", zegt Houben. "Het ver loopt traag, het is heel lastig en het kost veel tijd. Je hebt zowel met de provincie als de gemeente te maken. Het blijkt moeilijk om maatwerk te leveren. Het beleid moet ondernemersvriendelijker", vindt Houben. Wethouder Jan Loonen (CDA) erkent het probleem. "Er zijn al bedrijven verplaatst waardoor de overlast is afgenomen. Het is inderdaad een taai proces, het gaat niet eenvoudig", weet Loo nen. "Maar het is geen specifiek Ysselsteyns probleem. Het speelt op meerdere plaatsen." De wet houder wijst op de soms tegen strijdige belangen. Zo moeten de pluimveehouders hun kippen straks weer laten scharrelen in de stal. "Uit het oog van dierenwelzijn is dat een goede stap", vindt Loo nen. "Maar het betekent wel een toename van fijnstof. Hier moe ten we weer een oplossing voor zoeken." De ondernemers zul len de komende jaren nog meer verplichte maatregelen moeten treffen. Volgens CDA-raadslid John Michels leidt dit in de komende vijf jaar tot een vermindering van 30 tot 40 procent van de uitstoot. Een rigoureuze sanering ziet Jan Loonen niet zitten. "De agrarische sector blijft heel belangrijk voor de plattelandseconomie." Vee houderijen worden gestimuleerd zich te vestigen in een landbouw- ontwikkelingsgebied (LOG), een agrarisch bedrijventerrein waar ze ongehinderd kunnen uitbreiden. Patrick van der Broeck (CDA), wethouder van ruimtelijke ont wikkeling, wil hier niet alleen op inzetten. "Want er zijn ook genoeg bedrijven die stoppen. Deze vrij komende plekken kunnen we matchen met bedrijven die willen uitbreiden." Net als Loonen wijst ook Van der Broeck op het belang van de sector voor de gemeente Venray. "Zonder de veehouderijen hadden we niet het Ysselsteyn wat we nu hebben." Ysselsteyns kwartiertje Maandagavond was het college te gast in Ysselsteyn, waar om acht uur in gemeenschapshuis Sme- lehof de dorpsraadvergadering begon. Klokslag acht uur waren alleen de wethouders Ike Busser, Twan Jansen en Jan Loonen pre sent. De aanwezigen in de zaal keken al wat ongeduldig op de klok omdat voorzitter Sieb Nijssen maar geen aanstalten maakte om de avond te openen. Om 20.08 uur pakte Nijssen toch de microfoon. "De hoofdrolspeler is er nog niet. Dus we zullen nog even wachten", hield hij de zaal voor. De aanwe zige wethouders waren inmid dels druk met hun telefoons in de weer. Om 20.13 uur kwam burge meester Hans Gilissen, met in zijn kielzog wethouder Patrick van der Broeck, de zaal binnenlopen. Twee minuten later opende Nijssen met een kwartier vertraging de bijeen- komst."Onze verontschuldigingen. We wisten niet dat ze later zouden komen", zei Nijssen. Ook Gilissen maakte zijn excuses. "We had den nog een vergadering in het gemeentehuis. We dachten dat het was doorgegeven, dat het later zou worden. Blijkbaar is het bericht niet doorgekomen. Verdachte overval aangehouden De politie heeft vorige week dinsdag een 26-jarige man uit Ven- ray in zijn woning aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een overval op de winkel Sca- pino aan de Bleek. Op 28 augustus kwam een man rond 11.30 uur de winkel binnen. In eerste instan tie leek het om een klant te gaan. Korte tijd later veranderde dat toen de man voor de balie ging staan en de cassière met een mes bedreig de. Nadat de man geld uit de kassa had ontvangen, vluchtte hij te voet vanaf de parkeerplaats Het Liene in de richting van Blekersveld. De politie kwam de man op het spoor naar aanleiding van een DNA-hit. De man heeft een bekentenis afge legd en is voor verder onderzoek in verzekering gesteld. Mishandeling De politie heeft vorige week woensdagavond rond 20.15 uur in Venray een 29-jarige man uit Vught aangehouden voor huiselijk geweld. Rond 18.45 kwam er bij de politie een melding binnen van een huiselijk geweld op de Bach- straat. Het slachtoffer, een 27-jari- ge vrouw, vertelde dat haar vriend haar in haar buik had geslagen na een conflict in de relationele sfeer. De verdachte meldde zich korte tijd later op het politiebureau, waar hij werd aangehouden. Aanhouding De politie heeft zaterdagmorgen een 18-jarige man uit Oostrum aan gehouden op verdenking van ver nieling. Een getuige zag dat rond 03.45 uur door een groepje jon geren een ruit werd ingegooid bij een winkel aan het Kapelaanspad in Venray. De jongens renden ver volgens snel weg. De politie wist ze even later echter staande te houden op de Grote Markt. Omdat niemand van de zes jongens wilde zeggen wie de ruit had ingegooid, werden ze allemaal aangehouden en overgebracht naar het politie bureau, waar bleek dat de 18-jarige man de vernieling had gepleegd. Tegen hem is proces- verbaal opge maakt. De overigen werden na ver hoor in vrijheid gesteld. VAN DER PlJTT Weet u niet wat uw belangenbehartiger doet? Behoefte aan advies van een echte specialist? Kom voor een kosteloos advies naar onze specialisten. Een adviesgesprek is altijd gratis. Van der Putt Advocaten Afdeling Letselschade Patersstraat 15-17 5801 AT Venray tel. 0478 - 55 66 77 fax. 0478 - 55 66 78 info@putt.nl www.putt.nl Straatmuzikanten moeten voortaan weer een vergun ning bij de gemeente Venray aanvragen om te mogen spe len in bijvoorbeeld het win kelcentrum. Het college van B en W wil daar voor de APV (Algemene Plaatse lijke Verordening) aanpassen. Het college komt daarmee tegemoet aan de wens van ondernemers en het winkelend publiek om over last door straatartiesten in delen van het winkelcentrum tegen te gaan. Tot nu toe kon niet worden opgetreden tegen muzikanten die de hele dag op dezelfde plek bleven staan, bijvoorbeeld voor gevels van winkels of onder bal kons van appartementen. Dat heeft het afgelopen jaar geleid tot klachten van bewoners en ondernemers. Door de APV te ver ruimen, kunnen straatartiesten die in overtreding zijn weggestuurd worden of zelfs een bekeuring krijgen. verkrijgbaar bij: van den munckhof bv Ysselsteyn wil flinke impuls voor centrum dorp VPTZ vrijwilligersorganisatie van het jaar 2010 Marlies Janssen en Herman Rutten op CDA-lijst "Het heeft in Ysselsteyn altijd gestonken" 1€495J hofstraat 6 in venray tel 0478 58 27 27 winkel@vandenmunckhof.nl www.vandenmunckhof.nl JuryrapP0'

Peel en Maas | 2010 | | pagina 6