Burgers Venray nog meer betrekken bij leefbaarheid Meer feesten in gemeenschapshuizen Nieuw bestemmingsplan buitengebied Venray klaar nosa&smm nmms vemrenemzumm ie men Oppositie keurt begroting af 'Raad bij installatie' Montessorischool naar dorpen? Nieuwe sfeerverlichting Gunhoek ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 11 november 2010 - Pagina 5 Routeplanner voor vitale dorpen en wijken Burgers moeten nog meer betrokken worden om de leef baarheid in hun dorp of wijk te vergroten. Geld moet voort aan in overleg met bewoners worden ingezet voor projecten of activiteiten waar behoefte aan is. Dat is het uitgangspunt van het visiedocument Leef baarheid 2020 - routeplanner voor vitale dorpen en wijken. De visie is dinsdag goedge keurd door het college van B en W. In de visie staat hoe alle part ners in de gebiedsgerichte werk wijze transparanter gaan samen werken. Ook is er aandacht voor meer zelfwerkzaamheid van de inwoners. Het einddoel is voor alle partners klip en klaar: vitale dor pen en wijken. De visie beschrijft de stappen die de partners wil len zetten om de projecten uit de dorps- en wijkontwikkelingsplan nen (DOP's/WOP's) uit te voeren. Hierin spelen de gebiedspartners allemaal hun eigen specifieke rol. Door krachten te bundelen kun nen grote stappen gezet worden in de verwezenlijking van de col- legewens; inwoners van Venray wonen in een prettige buurt en dragen daar zelf ook een steentje aan bij. "We moeten de creativiteit en deskundigheid in de dorpen en wijken genereren, zodat we ook meer draagvlak voor plannen cre- eren. Samen moeten we wensen- lijstjes met prioriteiten samenstel len", aldus wethouder Patrick van der Broeck. "Het is een boeiend traject waar zich al enkele dorpen, waaronder Oostrum en Vredepeel, voor hebben aangemeld", zo stelt de wethouder. De kernwoorden in de visie zijn: sneller, slanker en sterk uitvoeringsgericht. Er is vooral aandacht voor de grotere pro jectvoorstellen die de langeter- mijnvisies (2020) daadwerkelijk verwezenlijken. Daarnaast wor den DOP's/WOP's vereenvoudigd en versneld opgesteld, zodat alle 23 gebieden in 2011 gereed zijn. Per 1 januari 2011 bezitten twaalf dorpen en wijken een vastge stelde Structuurvisie DOP/WOP. Ook voor de laatste elf gebieden (Merselo, Smakt, Blitterswijck, Geijsteren, Wanssum, Centrum Oost, Antoniusveld, Veltum, Smak- terheide,Vlakwater en Brabander) is het voorstel deze in 2011 af te ronden. In het verleden bleek dat een voudige projecten snel werden uitgevoerd, voor complexere pro jecten - meer gericht op de leef baarheid - bleek dit lastiger. In de nieuwe aanpak wordt een lijst van juist deze projecten (zoals een ouderenzorgsteunpunt, dorps plein of rondweg) opgesteld. Hier in is meer dan voorheen aandacht voor zelfwerkzaamheid en partici patie van de inwoners van Venray. Ook anderen zoals zorgkantoor, schoolbestuur of provincie spelen vaak een belangrijke rol. Van der Broeck: "Een nieuwe ontwikkeling is dat we gemeentelijke) budget ten per gebied in beeld brengen. Door de bewoners van de der tien dorpen en tien wijken nauw te betrekken bij wat zij het eerst willen, kunnen we processen ver snellen. De dorps- en wijkraden zijn daarbij onze eerste aanspreek- partner. Zo krijgen inwoners ook rechtstreeks invloed op die zaken waar het voor hen echt om gaat." Wethouder Patrick van der Broeck benadrukt graag waar het in transparante samenwerkings vormen om gaat: "Vertrouwen, openheid en afspraken nakomen, in combinatie met een portie lef en creativiteit, maakt dat Venray- naren tot heel veel in staat zijn. Ook dit college zet daar sterk op in en wil graag zijn steentje bijdra- gen aan open planprocessen en het ondersteunen van burgeriniti atieven. Denk hierbij aan Centrum op de schop, de planvoorberei ding voor de nieuwe stationsom geving of een actueel project dat geheel door inwoners van Yssel- steyn wordt getrokken: een ont werp voor het groene dorpshart (Lovinckplein) en omgeving. Onze inwoners en verenigingen zijn tot heel veel in staat, als de gemeen te hen daarin maar voldoende ruimte geeft." Ten slotte ziet de wethouder ook steeds meer samenwerking tussen professio nele partners als politie, Synthese, Wonen Venray en gemeente: "Naar voorbeeld van de Engelse aanpak Safer neighbourhoods hebben de genoemde partners de wens uitgesproken in 2011 in een wijk een proefproject Veilige Buurt op te starten. Hierin stellen buurtbe woners de werkthema's en de pri oriteitstelling van de professionele partijen vast." Het centrum van Venray heeft nieuwe sfeerverlichting. Vorige maand werd het gerenoveerde centrum feestelijk geopend en afgelopen weekeinde werd de nieuwe sfeerverlichting in gebruik genomen. De verlichting is een initiatief van Venray Centraal, de vereniging van centrumondernemers. Deze vereniging heeft onder meer met de opbrengst van de recla metaks en met extra steun van een aantal bedrijven deze 'fraaye' investering kunnen doen. Daar naast zorgt de gemeente voor de stroomvoorziening. Bijzonder is de aankleding van de Schoolstraat, waar gebruik is gemaakt van De nieuwe sfeerverlichting brandt sinds kort in het cen trum van Venray. blauwe ledverlichting. Het college van B en W wil meer commerciële activitei ten gaan toestaan in gemeen schapshuizen van kleine dorpskernen zoals Vredepeel en Heide. In deze gemeen schapshuizen mogen meer feesten en partijen plaatsvin den, om de exploitatie rond te kunnen krijgen. Dat stelt het college in de accommodatie nota 2011-2015. "In het kader van de leef baarheid in die dorpen hebben de gemeenschapshuizen een belangrijke functie", aldus wet houder Patrick van der Broeck. De gemeenschapshuizen komen dan ook in aanmerking voor een exploitatiebijdrage. Van der Broeck is niet bang voor oneer lijke concurrentie ten opzichte van de horeca. "De plannen zullen we bespreken met de Koninklijke Horeca, afdeling Venray. Daarnaast zal de gemeenteraad zich over het voorstel uit moeten spreken. In eerste instantie gaat het ook om feesten en partijen voor bewoners van de dorpen, waarin geen con currerende horeca is gevestigd." De beleidsnota heeft betrekking op accommodaties op het gebied van binnensport, buitensport, sociaal-cultureel, jeugd/jongeren, kunst en cultuur. Bij het vormge ven van het accommodatiebeleid heeft de gemeente Venray vereni gingen en organisaties intensief betrokken. Zij zijn geïnformeerd over de door de gemeenteraad vastgestelde kaders en konden daarna meepraten over de inhoud van de nota. Vanuit de verenigin gen en organisaties is vervolgens een Klankbordgroep samenge steld die bij de nadere uitwerking direct betrokken is geweest. De Klankbordgroep bepaalde mede de belangrijkste punten van het accommodatiebeleid. Bij de ver enigingen en organisaties en ook de gemeente was er een grote behoefte aan meer eenduidigheid en transparantie met betrekking tot de accommodaties. De accom modatienota vormt de eerste aan zet hiertoe en zal de komende jaren in goed overleg met de betrokken partijen verder worden uitgewerkt. Wethouder Van der Broeck: "In het verleden kwamen een beperkt aantal verenigingen in aanmerking voor een subsidie. Voetbalclubs bijvoorbeeld wel, maar tennisverenigingen niet. Nu is het zo dat in principe iedereen in aanmerking komt voor een subsidie. De aanvragen worden getoetst op verschillende criteria." Allereerst wordt gekeken of activi- teiten van de vereniging of orga nisatie passen binnen het gemeen telijk beleid op het gebied van cultuur, jeugd/jongeren en sport. Daarna wordt gekeken naar het toekomstperspectief en hoe de vereniging er financieel voor staat. Ten slotte is er een puntenwaar dering voor de zelfwerkzaamheid van de clubs. Hoe groter die zelf werkzaamheid, hoe meer punten worden verdiend. "Met dit nieuwe beleid beoordelen we nieuwe ini tiatieven en willen we snel duide lijkheid geven of een vereniging of instantie in aanmerking komt voor subsidie", aldus wethouder Van der Broeck. Het bestemmingsplan bui tengebied is eindelijk klaar. Dinsdag is het college akkoord gegaan met het plan, dat het flink verouderde bestem mingsplan uit 1981 moet ver vangen. Al vele jaren is de gemeente ermee bezig. Door juridisch gekrakeel, talloze bezwaren en telkens verande rende wetgeving is het plan nooit rechtsgeldig geworden. Het nieuwe bestemmingsplan geeft meer mogelijkheden voor ruimtelijke ontwikkelingen. Uit gangspunt is dat de ontwikkelin gen plaatsvinden in de gebieden die daarvoor het meest geschikt zijn. Er wordt met respect omge gaan met de ruimtelijke kwaliteit. Voor verschillende ontwikkelin gen geldt dat er een tegenpresta tie gevraagd wordt. Denk hierbij aan landschappelijke inpassingen, hergebruik van gebouwen of sloop. Het bestemmingsplan biedt regels en duidelijkheid aan de gebruikers en bewoners van het buitengebied. Niet alleen aan de agrarische sector maar ook aan de natuur en niet-agrarische bedrij ven. Daarnaast beschermt het bestemmingsplan landschappelij ke en cultuurhistorische waarden. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) is niet alleen tevre den over het eindresultaat, maar ook over het proces: "We hebben actief met onze inwoners van het buitengebied overlegd en hen betrokken bij het proces, onder andere door het organiseren van een informatiebijeenkomst." De 259 binnengekomen bezwaren zijn zorgvuldig behandeld en heb ben geleid tot verbetering en ver duidelijking van de regels en de lay-out. Het bestemmingsplan is daardoor nog beter afgestemd op de wensen in het buitengebied. "Daar waar mogelijk hebben we uitbreiding van het bouwvlak toe gestaan. We bieden ook de moge lijkheid een niet-agrarisch bedrijf te vestigen en uit te breiden, of een agrarische nevenactiviteit toe te staan zoals een zorgboerderij", aldus Van der Broeck. In 2005 heeft de gemeenteraad al een bestemmingsplan buiten gebied vastgesteld. De provincie heeft haar eerdere goedkeuring weer ingetrokken, nadat de Raad van State het bestemmingsplan afschoot. In 2008 is een herstart gemaakt met het opstellen van een nieuw bestemmingsplan. De gemeenteraad behandelt het op dinsdag 14 december. Hij kon zijn teleurstelling maar moeilijk verbergen. Bur gemeester Hans Gilissen zou het als een teken van saam horigheid hebben opgevat als ook de oppositie zich in deze financieel moeilijke tij den achter de begroting 2011 had geschaard. Maar zijn wens ging dinsdagavond niet in vervulling in de raadzaal, waar de oppositiefracties PP2, inVENtief, SP en VVD na ruim vier uur debat de begroting afwezen. "Er zitten te veel open einden en vraagtekens in", stelde fractievoorzitter Carla Brugman van PP2, de grootste oppositiepartij in de gemeenteraad van Venray. En die mening waren ook de frac tievoorzitters Ingeborg de Bar- banson (VVD), Elianne Sweels- sen (SP) en Tino Zandbergen (inVENtief) toegedaan. Met zeventien stemmen voor, van alle raadsleden van de coali tiepartijen CDA, PvdA en Samen werking (Samenwerking-raadslid Tineke Lamers was afwezig), en negen oppositiestemmen tegen, werd de begroting 2011 aange nomen. Maar dat ging zeker niet zonder slag of stoot. Er werd over een brei aan moties en amende menten gestemd, onder meer over de verhoging van de ozb, de toe ristenbelasting en de parkeertarie ven, maar ook over de kortingen op subsidies van verenigingen en maatschappelijke organisaties. Twee veranderingen ten opzichte van de begroting zijn dat de gees telijke bedienaren niet met 50 procent op hun subsidie worden gekort, maar met 20 procent, en dat de subsidie van 17.000 euro voor professionele secretariële ondersteuning van de WMO-klank- bordgroep niet wordt geschrapt. Dit vanwege het belangrijke maat schappelijk werk dat de geestelijk bedienaren en de klankbordgroep verrichten. Ondanks verwoede pogingen van de oppositiepartijen om de stijging van de toeristenbe lasting te beperken tot 20 procent, wordt deze taks overeenkomstig het voorstel van het college van B en W verhoogd met 57 pro cent. De coalitiepartijen steunen het belastingvoorstel, inclusief de forse verhoging van de toeristen belasting. Ook zijn ze het eens met de verhoging van de onroe- rendezaakbelasting (ozb) met 4,2 procent. De coalitiepartijen staan als een huis achter de bezuini gingsoperatie die het college wil doorvoeren. CDA, PvdA en Samen werking willen de volgende gene raties niet opzadelen met toren hoge schulden, maar nu orde op zaken stellen. Maar ze vinden het net als de oppositie wel belangrijk om de keuzes die gemaakt wor den om de kas op orde te brengen en te houden, goed uit te leggen aan de burgers. Ook moet het col- lege in overleg gaan met organisa ties en instellingen, zoals de Volk universiteit en Kunstencentrum Jerusalem, over de manier waarop die gekort gaan worden. Het voor stel van de SP om de opgespaarde fractiebudgetten terug te storten in de gemeentepot, kreeg geen steun. Politieke partijen zouden het geld op hun bankrekening vol gens de socialisten moeten terug geven aan de gemeente. Dit zou volgens fractievoorzitter Elianne Sweelssen eenmalig 100.000 euro kunnen opleveren. De soci alisten kregen dinsdagavond ook geen meerderheid voor hun motie om de vergoedingen voor raadsleden met 10 procent te verlagen. "Dat zou in deze tijd van bezuinigingen wel moeten gebeuren, want raadsleden heb ben een voorbeeldfunctie", aldus Sweelssen. De gemeenteraad nam dinsdag avond overigens nog geen defi nitief besluit over de mogelijke verhoging van de parkeertarieven met 10 procent en de korting tot wel 40 procent op de subsidies van de dorps- en wijkraden. De raad wil voor de raadsvergadering van 14 december van het college van B en W meer inzicht verkrij gen in zowel de uitwerking van het voorstel over de parkeerta rieven als de samenstelling van de opgebouwde gelden van de dorps- en wijkraden. Motie 11-11: Het was een opvallende motie, die dinsdagavond tij dens de behandeling van de begroting het treffende cijfer 11-11 van burgemeester Hans Gilissen kreeg toebedeeld. De motie, op persoonlijke titel, van de fractievoorzitters Gerda van Stelten (CDA), Bert Lins- kens (PvdA) en Martin Leen- ders (Samenwerking) werd echter graag door het college van B en W overgenomen. En dus kunnen waarschijnlijk niet alleen de fractievoorzitters van de gemeente Venray een uit nodiging voor de prinseninstalla- tie op 5 maart 2011 tegemoet zien, maar ook alle andere raadsleden. Tijdens dit evenement worden alle verenigingen uit de dertien omliggende dorpen ontvangen door het gemeentebestuur en de Venrayse vastelaovesvereniging De Piëlhaas. De gemeenteraad, als hoogste orgaan, was hierbij - van wege de brandveiligheidsvoor schriften - de laatste jaren alleen vertegenwoordigd door de fractie voorzitters van de partijen. Maar dit getuigt volgens Van Stelten, Linskens en Leenders 'niet van een goede invulling van de in het collegeprogramma en het coalitie akkoord geformuleerde thema's communicatie en burgerparticipa tie'. Zij willen dat het college van B en W voor de prinseninstallatie op 5 maart en de daaropvolgende jaren 'alles in het werk stelt' om de raad daarbij aanwezig te laten zijn. De komende prinseninstalla tie vindt vanwege de verbouwing van het gemeentehuis overigens niet plaats in de raadzaal, maar vermoedelijk in de schouwburg. Mocht de schouwburg de plek worden voor de prinseninstal latie, dan is dat geen primeur. Bij eerdere verbouwingen werden Richard Janssen en Peter Teeuwen ook in de schouwburg als prins geïnstalleerd. Het zou volgens de SP een oplossing voor het verdwijnen van de basisschool in Heide en mogelijk ook Vredepeel kun nen zijn. Met het huisvesten van de montessorischool in een van de twee schoolgebou wen, zouden een aantal pro blemen in een klap kunnen worden opgelost. Niet alleen zou de montessori school na de verhuizing naar of Vredepeel of Heide over een up- to-date gebouw beschikken, maar ook is 'in een van deze dorpen dan in elk geval weer een school gevestigd', aldus de SP in de motie, die dinsdagavond tijdens de behandeling van de begro ting aan de raad en het college van B en W werd voorgelegd. De SP zou graag zien dat er met het schoolbestuur Mozon wordt over legd over deze mogelijkheid. De school aan de Sleutelbloem in de wijk Landweert in Venray groeit bijzonder snel en de gemeente is voor het huisvesten van het mon- tessorionderwijs naarstig op zoek naar een geschikt gebouw. Mocht de montessorischool naar een van de schoolgebouwen verkassen, dan kunnen de schoolwoningen aan de Sleutelbloem worden afge stoten en aan de onderwijsfunctie worden onttrokken, aldus de SR "Het is een opmerkelijke motie", stelde wethouder Twan Jansen (PvdA, Onderwijs) vast. Hij ver wees naar de extra raadsvergade ring over het onderwijsrapport, op dinsdag 16 november in het gemeentehuis, en wilde liever niet op de muziek vooruitlopen. "Vol gende week voeren we de scho lendiscussie." Jansen ontraadde de fracties wel om met de motie van de SP in te stemmen. "Want op dit moment worden allerlei alternatieven onderzocht, ook de Mozon-variant. Deze motie voegt niets toe aan wat er nu gebeurt." Dat vonden ook de coalitiepartijen CDA, PvdA en Samenwerking en oppositie partij VVD, die het voorstel van de SP niet steunden. Dat deden de andere twee oppositiefracties, PP2 en inVENtief wel. "Het is een sympathieke motie", stelde frac tievoorzitter Tino Zandbergen van inVENtief. bedoek site; wwvv.gi.mhuek.nl Venray De Hoveniers msnm SCAP1N W W

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5