Expositie houtkunst Vierde editie Rookies Fay Lovsky "Ik ben alweer de belangrijkste man..." Sixtiesnight in Venray Feelgoodmiddag met Transparant Jubilarissen St. Oda gehuldigd Custers Gebonden PEEL EN MAAS Donderdag 11 november 2010 - Pagina 23 Puur Cultuur Het filmhuis van stichting Puur Cultuur vertoont bijzondere pro ducties die om verschillende rede nen in de picture zijn. Dit kan een klassieker zijn, een documentaire of een film die veel publiciteit heeft gekregen. Het zijn films die doorgaans niet uit het commerci- ele circuit komen, maar de moeite waard zijn om bekeken te worden. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in De Kasteelboerderij aan de Kas teellaan in Horst. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De filmvertonin gen zijn altijd op de eerste en derde donderdag van de maand. Donderdag 18 november wordt het programma voortgezet met de film The Matrix. Meer informatie is te zien op www.puurcultuur.nl. Natuurwandelroute De Werkgroep Wandelpaden Leunen verzorgt op zondag 14 november een natuurwandelroute in natuurgebied De Leunse Paes. Tijdens de wandeling gaan leden van WWL de wandelaars informe ren over de flora en fauna in De Paes. De natuurwandeling start om 10.00 uur vanaf het informa tiebord bij de kerk in Leunen. De wandeling duurt ongeveer 2,5 uur en is tien kilometer lang. De fol der van de natuurwandelroute De Leunse Paes is te koop bij Texaco De Alde Smidse in Leunen en bij de VVV in Venray. Dikke Nillus Band In De Kiosk in Venray wordt op zaterdag 13 november een dansavond gehouden. De avond wordt verzorgd door de Dikke Nillus Band. Deze uit Venray en Vierlingsbeek afkomstige formatie heeft een uitgebreid repertoire, variërend van liedjes uit de jaren zestig tot en met de hits uit het recente verleden. De band bestaat uit Richard Philipsen (keyboards en zang), Jessie van Boxtel (zang) en Bert van Boxtel (trompet en zang). Aanvang 20.00 uur. Carnavals-cd De winnaars van het liedjesfes tival 2010 van carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray hebben de nieuwe carnavals-cd 2010-2011 ingezongen. David Janssen, De Stappers, 2VR en Now Weej, ze waren er allemaal voltallig bij in Zuid-Limburg. Onder begeleiding van de mannen van Marlstone Music ging de artiesten enthou siast aan de slag. De cd wordt op zondagmiddag 14 november tij dens Hazepaeper in de schouw burg van Venray gepresenteerd. Het boek Custers Gebonden verschijnt op donderdag 18 november en wordt deze dag ritu eel ten doop gehouden in Cambri- nus in Horst. In Custers Gebonden staat een verzameling korte, soms absurdis tische beschouwingen, zoals de van oorsprong Horstenaar Johan Custers die de afgelopen jaren als columns heeft gepubliceerd. Op onnavolgbare wijze maakt de auteur ogenschijnlijk bizarre vraagstukken tot onderwerp van zijn zoektochten. Vraagstukken kunnen wat hem betreft niet curieus genoeg zijn of een filo sofische onderwerping is wel op zijn plaats. Wat gaat er om in een sportvisser? Hebben wij Pythago ras nodig? Hoe is het succes van de leesportefeuille in de provincie Limburg te verklaren? Zijn alleen Duitsers corpulent? en Wat is de rol van de vader tijdens de beval ling? Custers laat op zijn Custe- riaans dit werk voor het eerst publiekelijk aan het publiek voor stellen. De boekpresentatie begint om 20.00 uur. Tijdens de dagen tussen Kerst mis en Nieuwjaar exposeren vijf gerenommeerde houtkunstenaars houtsculpturen op natuurbegraaf- plaats Weverslo. De kunstenaars zijn Johanna Nijlunsing uit Gro ningen, Marja Snoek uit Maar tensdijk, Jan Carel Koster uit Bar- neveld, Wil Schropp uit Duiven en Piet Siebers uit Oirlo. Natuur- begraafplaats Weverslo ligt in De Peel tussen Venray en Deurne. De expositie laat zien hoe houtsculp turen als grafmonument tot hun recht komen in de vrije natuur. De sculpturen accentueren de karakteristieke plekken op de natuurbegraafplaats. Een wan delpad van een kilometer voert langs de plekken van het vijf ha grote bos. Het is voor het eerst dat Nederlandse houtkunstenaars samen exposeren rondom het thema Natuur begraven en natuur beleven. De expositie wordt op tweede kerstdag 26 december om 11.00 uur geopend en duurt tot en met 30 december. De dage lijkse openingstijden zijn van 11.00 tot 16.00 uur. Zie voor meer informatie www.weverslo.nl. De geselecteerde houtkunstenaars exposeren vrij werk. Dat geeft een goed beeld van de kwaliteit en de veelzijdigheid van deze kunstenaars. Zij hebben allemaal ook ervaring met het maken van houten grafmonumenten. Deze worden doorgaans in opdracht gemaakt. De vijf houtkunstenaars hebben ieder hun eigen stijl. Dat blijkt uit materiaalkeuze, thema tiek, manier van werken en de vormgeving. Ze delen de liefde voor het werken met hout als eer lijk materiaal en de voorkeur om milieubewust te werken. Dat leidt bij alle houtkunstenaars tot kunst werken die integraal deel uitma ken van de vrije natuur. Kunst op de natuurbegraafplaats inspireert tot bezinning. Door de houten grafmonumenten behoudt het bos zijn natuurlijk karakter. In die sfeer is er alle vrijheid en ruimte voor een persoonlijke en vrije invulling van afscheid- en herden kingsbijeenkomsten. Er zijn geen beknellende regels en voorschrif ten. De graven liggen op ruime afstand van elkaar en worden niet geruimd. Hier is nog sprake van 'eeuwigdurende grafrust'. Natuur- begraafplaats Weverslo is er voor iedereen die respect heeft voor mens, natuur en cultuur, geeft ruimte aan alle culturen, religies en levensbeschouwingen en biedt de mogelijkheid om verantwoor delijkheid te nemen voor het in standhouden van een evenwich tige natuur. De houtkunstenaars zijn tijdens de openingsuren van de expositie dagelijks aanwezig. Zij helpen graag als men de mate rialen en technieken voor het maken van houtsculpturen wil leren kennen. In Poppodium Venray wordt op zaterdag 13 november van 21.00 tot 03.00 uur de vierde editie van Rookies gehouden. Tijdens deze editie komen een scala aan regionale dj's voor bij. D-Vurse opent de avond en B-Looped zweept onder zijn nieuwe naam Dynasty, samen met Virtual Noizer, de zaak verder op. Beide dj's hebben al verschei dene optredens in de regio op hun naam staan. Caesar brengt met zijn mix van early hardstyle met nieuwe platen net even een andere sound. Re-Mo is ook al een veelgevraagd talent op de huidige markt van hardstyle-dj's en heeft met zijn sets bewezen dit goed te beheersen. Vervolgens wordt het stokje overgedragen aan The Amethist Vs. Tjon. Zij zijn de eerste mannen die een snoei hard geluid inzetten. Een pionier van het snoeiharde geluid is ook NeroZ. Een niet eerder vertoonde combinatie tussen JB the Com- mender en van eerdere edities bekende Trouble Torch gaan de dj- booth bestijgen. Het einde wordt ingevuld door een nieuwe act onder de naam van fRik and eL, die garant staat voor een flinke dosis hardcore. Zangeres Fay Lovsky en zanger Arthur Ebeling staan op zondag 14 november op het podium van Cambrinus in Horst. Lovsky staat bekend als een van de meest mar kante en creatieve muziekmakers van Nederland van de afgelopen twee decennia. Ebeling is een niet minder eigenzinnig muzikant en Nederlands meest uitbundige gita rist op de Gretsch-gitaar. Lovsky's sound is moeilijk te vergelijken met die van anderen uit de serieu ze (pop)muziek. Zeer eigenzinnig schildert ze steeds weer nieuwe muziekstukjes, gebruikmakend van een aantal ongebruikelijk instrumenten, vaak op ongebrui kelijke wijze. Haar herkenbaar heid zit 'm in deze eigenzinnige benadering van 'liedjes maken', gekoppeld aan haar mooie hel dere stemgeluid. Ze schrijft in het Engels, Nederlands en Frans en in verschillende stijlen: jazz, country, folk en pop. Lovsky speelt piano en gitaar, maar ook ukelele, zin gende zaag en de theremin, een instrument waarop op toverach tige wijze elektronische geluiden gemaakt worden door slechts met de hand bezwerende bewegingen te maken. Het concert begint om 16.00 uur. Voor meer informatie en reser veringen telefoon (077)3983009. Zie ook www.cambrinusconcer- ten.nl. gen 'Zo zou ik het ook kunnen fotograferen' is dat misschien wel het beste compliment. Een teken dat de sfeer goed geraakt is." In de expositieruimte van de Kunst werkplaats zijn de schitterende foto's op hun eigen plek te bekij ken. Heel bijzonder is dat de foto's op een formaat van 30 x 45 cm gegroepeerd zijn rond een digitaal scherm dat deel uitmaakt van de expositie. Hebben de foto's rond het scherm een meer idyllisch karakter, Marc Stevens heeft met zijn digitale foto's getracht het geheel compleet te maken. "Om meer eenheid in het geheel te brengen, heb ik in kaart gebracht hoe het St. Annaterrein er nu uit ziet en dan vooral toegespitst op het verval dat zich geleidelijk aan dient. Het contrast tussen de idyl lische foto's en het verval maken het geheel compleet. Daarbij let je bijvoorbeeld ook op grijze luch ten die het verval nog sterker tot uitdrukking laten komen. Deze somberheid hoort bij het verval." Stevens toont een foto van een kapot raam, waaruit een gordijn deels naar buiten waait. Ook de andere digitale foto's brengen het geleidelijke verval treffend in beeld. Het fotogroepje is voorne mens om aan de foto's nog een geluidsproject te verbinden, zodat de expositie een audiovisueel karakter krijgt. Het geluid van de wind, het ruisen van de bladeren, een dicht slaande deur of het geluid van de klokken van de kapel zullen het karakter van de foto's en de sfeer nog extra versterken, menen de fotografen. Uiteraard hopen ze dat hun project zich mag verheugen in veel belangstelling. Ze hebben er met veel elan en onderlinge verbondenheid aan gewerkt en het resultaat is meer dan het bekij ken waard. De foto-expositie is nu al te bezichtigen in de tentoonstel lingsruimte van de Kunstwerk plaats op het St. Annaterrein aan de Noordsingel in Venray. Dit kan op maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 16.00 uur. Op zondag 12 decem ber wordt er van 13.00 tot 17.00 uur een open dag gehouden. Vijf jaar Alzheimer Café Venray "Met die woorden liep Lou Buitendijk, partner van oud minister Maria van der Hoe ven, maandagavond het Alz heimer Café binnen. Zij waren die avond de eregasten tijdens de viering van het vijfjarig bestaan van het Alzheimer Café Venray. Zonder het zelf te beseffen was hij dat ook deze avond. Buitendijk had met zijn opmer king meteen de lachers op zijn hand. Bij hem werd vier jaar gele den Alzheimer geconstateerd. "Lou is een happy-Alzheimer", ver telde Maria van der Hoeven aan de ongeveer honderd aanwezigen. "Humor op zijn tijd maar hij kan soms ook zo vreselijk raak uit de hoek komen", aldus Van der Hoe ven. "Dan is het oeps.Dat zijn volgens de oud-minister ook vaak de pijnlijke momenten. "Op het moment dat je hoort dat je part- ner Alzheimer heeft, krijg je een opdonder en vraag je je af hoe nu verder. Anderhalf jaar heb ik alleen de zorg geregeld. Toen werd dui delijk dat ik dat alleen niet kon. Ik ben dingen toen anders gaan orga niseren. Ik heb Lou beloofd dat ik hem nooit alleen zal laten. Via het persoonsgebonden budget heb ik zelf zorg ingekocht. En de mantel- zorgers, dat zijn onze vrienden, onze engelen met onzichtbare handen." Van der Hoeven vindt het belangrijk dat mensen over Alzhei mer praten. In Nederland lijden 270.000 mensen aan Alzheimer. Jaarlijks komen er ongeveer 8000 bij. "Door er over te praten, kun je in een vroegtijdig stadium maatre gelen nemen. De ziekte zelf is ech ter ongeneesbaar. Om die reden is een Alzheimer Café een belangrijk trefpunt. En overschat vooral niet je eigen spankracht. Houden van je partner is bij een ziekte als Alz heimer niet genoeg." Om die reden zal Maria van der Hoeven eind deze maand toetre den tot de Raad van Toezicht van Alzheimer Nederland. Op deze wijze kan zij ook bestuurlijk een steentje bijdragen om de kwaliteit van leven van mensen met Alzhei mer, en hun familie, te verbete ren. Maria van der Hoeven kreeg maandagavond uit handen van Jan en Christien Ewals uit Meerlo een boekje overhandigd dat werd uit gegeven bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Alzheimer Café Venray. Jan Ewals is een zoge naamde 'jonge Alzheimer'. Steeds vaker wordt Alzheimer gecon stateerd bij mensen jonger dan 55 jaar. De avond werd maandag opgeluisterd door de Alzheimer Buben, een groep uit Zutphen die op ludieke, maar zeer treffende wijze de ziekte Alzheimer op het toneel bracht. Muziekvereniging St. Oda Mer- selo-Vredepeel heeft de jubilaris sen van dit jaar in het zonnetje gezet. In zaal 't Anker kregen zij hun insignes opgespeld. Erwin Hendriks, Arno Poels, Xander Eijs- sen, Rob Muijsers en Ruud Kessels vierden hun 25-jarige lidmaat schap. Frans Janssen en Noud Janssen zijn beiden 40 jaar lid van St. Oda. Noud Janssen is jaren bij de drumband geweest en is van groot belang als slagwerker bij de fanfare. Frans Janssen is voorzitter van en jaren secretaris geweest. Ook is hij een actief spelend lid op de tenor saxofoon. Jan Gielen, 50 jaar lid, heeft zich jaren voor de vereniging ingezet op allerlei gebied. Hij was geen muzikant maar heeft altijd veel gedaan voor de vereniging. Hij was jaren bestuurs lid en vaandeldrager. In een gebouw in het Annapark is Kunstwerkplaats Venray geves tigd. De Stichting KWP Venray is geheel zelfstandig en is geen zorgaanbieder. Wel wordt waar mogelijk samengewerkt met de GGZ-Groep Noord- en Midden Limburg en Mensana Beschermd Wonen. In de werkplaats vinden mensen met een GGZ-achter- grond een zinvolle dagbesteding en wordt de ontwikkeling van hun artistieke talent sterk gesti muleerd. Kunstbeoefening in diverse vor men levert in het creatief centrum een zeer belangrijke bijdrage aan de sociale ontwikkeling, de zelf ontplooiing en de zelfverantwoor delijkheid van de tachtig deelne mers. Beeldende kunst en muziek worden veel beoefend, maar ook fotografie is een van de aangebo den kunstvormen. Onlangs heb ben drie fotografen onder leiding van medewerker Henk Hoede- maekers in groepsverband een fotoproject afgesloten met als thema St. Anna, gebouwen, bomen, ruimte. Op een geheel eigen en uitermate aansprekende wijze zijn de gebouwen op het St. Annater- rein in de natuurlijk omgeving van het parklandschap vastgelegd. Aan het project is ruim twee maanden gewerkt en het resultaat is buiten gewoon fascinerend. Na enkele ochtenden overlegd te hebben over het thema, ging het foto groepje als voorbereiding met een diaraampje het park rond. In het kader van dat diaraampje werd elk gebouw vanuit verschillende hoeken bekeken. Ook de belich ting en de plaats in de natuur lijke ruimte speelden daarbij een belangrijke rol. In tijd was duide lijk een beperking aangebracht, want men wilde het project voor de herfst afgerond hebben, omdat dat jaargetijde weer een geheel andere sfeer oproept. "Aanvanke lijk had ik wel wat bedenkingen", aldus Katrien van Pelt, een van de deelnemers van het fotopro ject. "Ik vond de beperking wel moeilijk en met gebouwen heb ik eigenlijk niet zo veel. Maar juist het werken in groepsverband heeft ons alle drie enthousiast gemaakt en ik heb van het project heel veel geleerd. Daarbij hebben we dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen van Henk Hoe- demaekers. En door de beperking in tijd en thema krijg je uiteinde lijk toch meer samenhang." Ook Jeroen Coppus vond het werken in groepsverband heel stimule rend. "We hebben bij de afzonder lijke foto's niet onze naam gezet, omdat het een project is dat we samen gedragen hebben. Daarbij maakt het voor ons geen verschil wie wat gefotografeerd heeft. Het eindresultaat is een groepspresta- tie. Ik vind het wel heel apart dat je mede door het samen bezig zijn, zo gedetailleerd leert kijken naar een gebied, waar je veel komt en dat je goed denkt te kennen." Om de foto's zoveel mogelijk rust te laten uitstralen, is overwegend in het weekend gefotografeerd. Dergelijke foto's, waarop geen auto's en geen personen te zien zijn, leiden het minst af van waar het echt om gaat. De monumentale gebouwen tussen de bomen komen op die manier nog meer tot hun recht. Volgens Van Pelt was de gedachte echt niet van: "Ik knip maar wat en zoek daarna de beste foto uit." "We hebben heel gedetailleerd gekeken en zijn voor elke foto voluit gegaan." Henk Hoedemae- kers: "Als de mensen dadelijk zeg- In De Witte Hoeve in Venray wordt op zaterdag 18 december een sixtiesnight gehouden. Dit jaar kan het publiek onder meer genieten van de bands The Stamps uit Groningen en The Flames uit Engeland. De formatie The Stamps, bestaande uit vijf mannen en een vrouw, neemt de bezoekers mee naar de jaren 60. De bandleden beginnen bij de Merseybeat-peri- ode en gaan door tot de Flower- power-periode tot begin jaren 70. Ook de Nederbeatsongs uit die periode komen aan bod. De band The Flames uit Engeland is al een paar keer te gast geweest. The Flames bestaat 22 jaar in de huidige bezetting. Alle leden zijn al actief vanaf de jaren '60 in verschillende bands, zoals The Rapiers en The Dynamite Band. Het repertoire van The Flames bestaat uit Engelse rock-'n-roll, van eind 50 tot begin 60. Num mers van onder andere Cliff Shadows, Billy Fury, Marty Wilde, Johny Kid, Shane Fenton, THe Hunters en The Cougars komen voorbij. De laatste cd van deze for matie is te koop in de zaal. Kaar ten reserveren kan via telefoon (0478)580624, (0478)581626 of via e-mail l-linders@home.nl. Ook zijn er sixtiesarrangementen [kaarten, overnachting en ontbijt] Informatie hierover is verkrijgbaar via telefoon (0478)581626. Kaar ten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij sigarenhuis Janssen aan de Grotemarkt en bij De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Vocal Group Transparant uit Venray verzorgt op zondag 12 december in het Raayland College in Venray op een muzikale mid dag. VGT telt 127 leden; een vol wassenenafdeling met honderd leden en een jongerenafdeling met 27 leden. De leden variëren in leeftijd van 11 tot 69 jaar. Tij dens deze middag gaat de groep op geheel eigentijdse wijze een aantal nummers ten gehore bren gen, waaronder Hallelujah, Make you feel my love, An Englishman in New York, Wind of change. VGT junior presenteert zich deze middag voor het eerst aan het publiek. Verder verzorgen onder andere Daimy, Geert Pelzer en de zingende Kerstman een gastoptre den. Naast het muzikale gebeuren verrast VGT de bezoekers met lek kers uit eigen keuken, passend bij de tijd van het jaar. Iedereen die van muziek houdt, is deze middag van 14.00 uur tot ongeveer 16.00 uur van harte welkom in het Raay- land College. Fotoproject Sint Anna gebouwen

Peel en Maas | 2010 | | pagina 23