Zanggroep Evergreen 40 jaar jong Feestelijke opening Watjang Pimpernel Pop Spel Neva-ensemble in Overloon Prijs voor EVA Moedercentrum Drumbandtreffen in Oirlo Hekkema en Koelman Twaalfde Week van Beek Vergeetboek Euterpe (6) Uit de geschiedenis van PEEL EN MAAS Donderdag 11 November 2010 - Pagina 21 Concert met expositie op zaterdag 20 november Zanggroep Evergreen uit Vier lingsbeek bestaat 40 jaar. Het bereiken van deze mijlpaal wordt op zaterdag 20 november in zaal Concordia muzikaal gevierd met ZEV-interactief, een concert dat jaarlijks in november op de agen da staat. Zanggroep Evergreen uit Vier lingsbeek is een groep van ruim 60 zangers, in de leeftijd van 12 tot 65 jaar onder leiding van dirigent Marco Mariën Zij worden bege leid door een combo bestaande uit pianist, gitarist, bas-gitariste en drummer. ZEV werd in 1970 opgericht als jongerenkoor. In de loop der jaren is het repertoire veranderd van typische jonge- renkoormuziek tot voornamelijk evergreens, musicalnummers, Evergreen tijdens Muziek op de Maas in juni 2010. popmuziek uit de jaren '70, 80'en '90 en de laatste jaren ook meer Nederlandstalige nummers. En sinds dit jaar staan ook door een aantal koorleden zelf geschreven jubileumnummer op het reper toire. ZEV is in de omgeving vooral bekend vanwege zijn schitterende revues en zijn jaarlijkse muzikale feestje Muziek-op-de-Maas. Bij ZEV-Interactief staat de onderlinge ontmoeting van men sen met passie voor zelf muziek maken centraal. Op meerdere manieren wordt op deze avond aandacht besteed aan het 40- jarig jubileum. Op het programma staan optredens van het jubilerende koor, de jongerengroep ZEV- light popkoor sKoor uit Deurne onder leiding van ZEV's oud dirigent Carolien van der Hulst en vocalgroup Hebbus uit Roermond, met oud-ZEV-lid Daniëlle Janssen. Popkoor sKoor, bestaande uit der tig enthousiaste zangers, brengt vier- en vijfstemmige muziek, zowel nieuwe als wat oudere pop muziek. De leden worden begeleid door hun eigen combo.Vocalgroup Hebbus bestaat uit zes mannen en tien vrouwen onder leiding van dirigent Sandra Halmans. Hebbus brengt een vocaal heel divers pro gramma dat a capella of in close harmony gezongen wordt. De avond wordt swingend afgeslo ten met het debuutoptreden van de band The Odds. Deze formatie heeft een aantal oud-leden van de Hop Swingband en muzikan- Een zwart-witte groepsfoto van Evergreen, gemaakt in 1982 voor de kerk. ten die in het verleden bij ZEV betrokken waren in haar midden. The Odds speelt zowel muziek uit de jaren zestig en zeventig als op dit moment populaire nummers, van The Beatles en Bob Dylan tot Caro Emerald en Laura Janssen. Ook is er tijdens deze avond een tentoonstelling te zien over 40 jaar ZEV. Oud-leden, oud-dirigen ten en natuurlijk alle mensen uit Vierlingsbeek en omstreken zijn welkom om met Evergreen het 40-jarig jubileum te vieren in zaal Concordia te Vierlingsbeek. De zaal is vanaf half acht geopend. Om 20.00 start de avond met een optreden van Evergreen. Zie ook www.zev.zingt.nl. In een serie artikelen over de Koninklijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzon dere muziek, personen, fotoOs en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waar over wordt geschreven vindt u terug op de tentoonstelling Van Toeten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumvenray. nl). In de zesde bijdrage: de jeugd- fanfare van het patronaat. In 1921 richtte het Antoniuspa- tronaat een jeugdfanfare op, de Kleine Fanfare genoemd. Bank directeur Willem Laurensse was leermeester en dirigent van het muziekgezelschap dat grote aan trekkingskracht uitoefende op de Venrayse jongelui. Meisjes wer den niet toegelaten. Ze konden Yberhaupt geen lid worden van het patronaat. Dat voorrecht was alleen voor jongens weggelegd. De directeur van het patronaat, pater Nielen, had de wind er goed onder. Hij regeerde met strakke hand en verbood de jongelui om mee te spelen in de Venrayse Fan fare. Hij achtte de omgang met die grote muzikanten gevaarlijk en ongewenst. Op haar beurt verbood de Grote Fanfare haar leden om met de Kleine Fanfare mee te spelen en aldus raakten de gemoederen al snel verhit. Over en weer werden verwijten gemaakt en zelfs de burgemeester en beschermheer Jan Poels moes ten er aan te pas komen, om de boel te sussen. Maar veel hielp dat allemaal niet. Pater Nielen noem de enkele Fanfaremuzikanten Öschadelijke elementen, waar onder een allemansvriend die zuipt en kinderen verwaarloost en nog zoOn paar grootmuilenO. Het moge duidelijk zijn dat de ver houdingen behoorlijk waren ver- ziekt. De jeugdfanfare trad voor de eerste maal voor het voetlicht ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Koningin Wilhelmi- na op 15 september 1923. ÖHet ging nogalO aldus pater Nielen. Met andere woorden: het was niet veel. De jeugdfanfare heeft overigens maar een paar jaar stand gehouden. In 1929 ging het gezelschap ter ziele. Pater Nielen was er niet rouwig om. ÖÖEen luidruchtige fanfare lijkt minder te passen in ons werkprogrammaO, was zijn conclusie. Het huidige muziekkorps MMSK is de latere voortzetting van de Kleine Fanfare van het oude patronaat. Meer over de geschiedenis van de Venrayse blaasmuziek kunt u lezen in het boek ÖVan Toeten en BlazenO en is te zien op de gelijk namige tentoonstelling in Ot Freu- lekeshuus. De 'nieuwe' jeugdsoos OJC Wat jang in Oirlo wordt op zaterdag 13 november feestelijk geopend. De afgelopen tijd is er hard gewerkt door veel bedrijven, begunstigers en vrijwilligers aan de verbou wing in de soos. De laatste hand moet deze week nog gelegd wor den, maar zaterdag is de jongeren- soos klaar voor de toekomst. Een tijd geleden zijn verschillende vrij willigers uit Oirlo bij elkaar gaan zitten om de soos te vernieuwen en op te knappen: de soos was aan verbouwing toe. De speciaal opgerichte verbou wingscommissie heeft ervoor gezorgd dat de kelder compleet is verbouwd. Dit heeft wat tijd en moeite gekost, maar het eind resultaat mag er wezen. Sinds de oprichting op 17 januari 1984 houdt de jongerensoos activitei ten voor jongeren in de regio. OJC Watjang bestaat uit een bestuur en drie commissies, de pop-, jeugd- en SATcommissie die op hun beurt weer activitei ten organiseren voor de jeugd in de regio. Door middel van niet- commerciële activiteiten wil de jongerensoos jeugd uit de regio samenbrengen die zo een leuke tijd kunnen beleven. Zo houdt het jongerencentrum verschil lende soorten activiteiten, zoals bandavonden, een dropping, een zeskamp en natuurlijk het twee daags popfestival Zomaarpop. Na de oprichting in 1984 is de soos verschillende keren 'verbouwd', maar nog nooit kreeg de soos zo'n dergelijke make-over. Er is een nieuwe bar, er zijn nieuwe lich ten en er is er een nieuwe vloer. Zaterdag is er een open dag. Van 14.00 tot 03.00 uur is er van alles te doen voor alle leeftijden. Zo is er een in de middag een spring kussen en kunnen de kinderen zich laten schminken. 's Avonds is er groot feest met optredens van coverband Banana Pancakes en bekende dj's van Oirlose bodem. Ook wethouder Patrick van der Broeck brengt deze middag een bezoek aan de nieuwe soos. Meer informatie is te vinden op www.watjang.nl. De Locht Om de herinnering aan het thuis slachten (november slacht maand) levend te houden, wordt zondag 14 november in streekmu seum De Locht in Melderslo een slachtdag gehouden. Er worden geen dieren geslacht, maar er zijn wel allerlei activiteiten rondom dit traditionele gebeuren. Slagers geven informatie over het uitbe nen en uiteraard laten ze die vaar digheid ook zien. Er wordt balken- brij gebakken en zult gemaakt. Bezoekers kunnen slachtproduc- ten kopen en er worden vleespak ketten verloot. Elders op het ter rein stoken de smeden het vuur weer op en laten zij zien hoe zij siersmeedwerk maken. Tevens is er een muzikaal optreden. Het museum is open van 11.00 tot 17.00. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 13.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Opening carnavalsseizoen Het carnavalsseizoen wordt op donderdag 11 november vanaf 19.55 uur officieel geopend op de Grote Markt in Venray door de voorzitter van carnavalsver eniging De Piëlhaas uit Venray en prins John II. Aansluitend is het groot feest in De Artiest in Venray met een optreden van het Pup pies Huisorkest. Bovendien is er het aftreden van voorzitter Gerard Kersten. Zondag 14 november wordt Hazepaeper nieuwe stijl gehouden in de foyer van de schouwburg in Venray. Allereerst wordt de nieuwe voorzitter Jan Arts geïnstalleerd. Behalve een optreden van De Toddezek wordt de middag muzikaal ondersteund door Aacht vur Ellef. Verder wordt de nieuwe cd van De Piëlhaas gepresenteerd en brengen David Janssen, De Stappers, 2VR en Now Weej hun liedje ten gehore. Hoogtepunt is het uitkomen van het nieuwe boerenbruidspaar. De zaal is om 14.33 uur geopend en kaarten zijn aan de kassa van de schouwburg te koop. Loterij voor nieuwe uniformen Muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck is drin gend toe aan nieuwe uniformen. Daarom start de vereniging op 14 november een grote loterij om een gedeelte van de aanschafkos ten van deze uniformen te kun nen dekken. Op deze dag start om 11.00 een muzikale rondgang door het dorp. Moed en IJver komt al musicerend langs. Tij dens deze rondgang worden de inwoners van Blitterswijck in de gelegenheid gesteld om loten te kopen. Na 14 november zijn de loten te koop bij bestuur en leden van de muziekvereniging. Er zijn enkele prachtige prijzen te win nen. De Eerste Prijs is een prach tige mountainbike. De overige prijzen zijn een lcd-tv, een tweetal dinerbonen, een hogedrukreini- ger en een visarrangement voor twee personen. Al deze prijzen zijn belangeloos ter beschikking gesteld door Dekkers Tweewie- lers Wanssum, Giesen Bergen, Restaurant Tante Jet Blitterswijck, Boerenbond Swolgen, Keizersberg Forellenkwekerij Blitterswijck en Restaurant Het Roekenbosch Blit- terswijck. De loten kosten 5 euro per stuk. De trekking vindt plaats op zaterdag 8 januari 2011, tijdens het nieuwjaarsconcert van Moed en IJver. 3 Tijdens de jaarlijkse Week van Beek in het Koningskerkje in Vier lingsbeek staat traditiegetrouw Pimpernel, Pop Spel op het programma. Op woensdagmiddag 17 november speelt Marijke van Bergen de voorstelling Hoort een bieb op zolder? Het verhaal gaat over Anna, die met heel veel ple zier in de bibliotheek werkt. Als haar bibliotheek zomaar opeens gesloten wordt, is ze erg verdrie tig. Ze neemt heel veel boeken mee en maakt op haar zolder een kleine bieb. Midden tussen afgedankte spullen en oude kof fers, staan de boeken in een kast. Het wordt een hele bijzondere bieb en soms komen de verha len tot leven. Kinderen beleven, lezen, zingen, dansen en spelen deze verhalen mee en maken er samen met Van Bergen een mooie Pimpernelvoorstelling van in het Koningskerkje. Aanmelden voor Pimpernel kan bij de familie Evers via telefoon (0478)632172 of via e-mail koningskerkje@home.nl. Het Neva-ensemble uit St. Petersburg komt op woensdag 17 november naar de parochiekerk in Overloon. Het koor heeft zich gespecialiseerd in het zingen van Russische kerkmuziek. Daarnaast wordt het repertoire aangevuld met beroemde liederen uit de folklore van het land en een licht klassiek programma. De leden van het ensemble hebben een professionele zangopleiding aan het conservatorium voltooid en als zanggroep heeft het ensemble zich een techniek eigen gemaakt die uitmunt in vocaal evenwicht. De eigen interpretatie van de Sla- visch-Russische muziek wordt dan ook overal gewaardeerd. Het con cert begint om 20.00 uur. Wonen Limburg schreef een prijsvraag uit met als thema bewegen met een hoofdprijs van 2010 euro om eventuele wensen of projecten mee te verwezen lijken of op te starten. Van de 42 inzendingen werden vijf finalisten geselecteerd waaronder EVA Moe dercentrum uit Venray. De meeste inzendingen hadden betrekking op fysieke beweging echter bij EVA staat een heel andere bewe ging centraal, namelijk de bewe ging met en onder de vrouwen. Bewegen in de ruimste zin van het woord. Er wordt niet alleen yoga- en zumbales gegeven, er zijn tal van andere activiteiten die vrouwen in beweging zetten. Vorige week vrijdag was de finale in Roermond met finalisten uit de gemeente Horst, Weert, Roermond en Heerlen. Vanuit Venray gingen enkele dames van het Moeder centrum en twee medewerkers van Wonen Venray richting Roer mond. De zes juryleden waren kopstukken uit de provincie, zoals de directeur van Wonen Limburg, de directeur van de Kamer van Koophandel, Odile Wolfs van Pro vinciale Staten en de directeur van de Euregio projecten. Iedere finalist kreeg vijftien minuten om zijn doel of project onder de aan dacht te brengen. EVA Moedercen trum heeft als wens een nieuwe keuken om met nog meer vrou wen in beweging te komen door gezamenlijk en multicultureel te koken, te eten, recepten uit te wisselen en zodoende meer over elkaars cultuur en achtergrond te weten te komen. Ook dat is een vorm van bewegen. Helaas voor EVA ging de hoofdprijs naar een basisschool in de gemeente Horst, de kinderen daar hebben als wens een speciale bank voor op het nieuwe schoolplein. Voor EVA en alle andere finalisten werd er vanuit de Provincie Limburg een aanmoedigingsprijs uitgereikt ter waarde van 500 euro. De keuken voor EVA hoeft geen luxe en van alle snufjes voorziene keuken te zijn, maar wel een keuken met goede, degelijke en functionele apparatuur en daar is de bijdrage vanuit de provincie een mooie start voor. De medewerkers van Wonen Venray lieten na afloop doorschemeren nog wat voor EVA in petto te hebben. In gemeenschapshuis De Linde in Oirlo wordt op zondag 14 november een drumbandtref- fen tussen vier drumbands uit de regio gehouden. Het programma begint om 16.00 uur en duurt tot ongeveer 18.30 uur. Achtereenvolgens tre den op jeugddrumband Ons Genoegen Oirlo, drumband Sem per Unitas Sambeek, drumband Sint Catharina Leunen-Veulen-Hei- de, drumband Sub Matris Tutela Oostrum en drumband Ons genoe gen Oirlo. De drumband en de jeugddrumband van Ons Genoe gen uit Oirlo staan onder leiding van instructeur Bart Jeuken uit Leunen. Jeuken is docent slagwerk bij Kunstencentrum Jerusalem Venray en daarnaast is hij drum mer in verschillende coverbands. Hij is ongeveer drie jaar actief in Oirlo en in die tijd heeft hij al veel vooruitgang geboekt met de drumband. De jeugddrumband is sinds anderhalf een jaar bezig en is een goede leerschool voor de jonge leden. Deze leden zijn net een jaar bezig met drumbandles- sen. De drumband van harmonie Semper Unitas uit Sambeek staat onder leiding van instructeur Hans Simons uit Well, die vele jaren ook instructeur was van drumband Ons Genoegen, waar hij nog altijd betrokken is bij de jeugdopleiding. De drumband van harmonie Sint Catharina uit Leunen-Veulen-Hei- de staat onder leiding van instruc teur Jan Voermans uit Leunen, die bij vele muzikanten bekend is als slagwerkdocent van Kunstencen trum Jerusalem Venray. Drumband Sub Matris Tutela uit Oostrum staat, evenals de drumband van Sambeek, onder leiding van instructeur Hans Simons. Boven staande drumbands brengen deze middag een gevarieerd concert programma. in Het Theehuis in Venray wordt op zondag 14 november het tweede concert in de nieuwe serie gehouden met optredens van violist Rudolf Koelman en saxofonist Raaf Hekkema. Het concert begint om 15.30 uur. Koelman, enkele jaren concert meester van het Koninklijk Con certgebouw Orkest, brengt deze middag werken van Paganini. Ook Hekkema laat samen met zijn vioolcollega op saxofoon Paganini horen. Naast werk van Paganini is er een compositie te horen van violist Adolf Busch. Busch, lief- hebber van de saxofoon, schreef een reeks Franse dansen die deze avond worden gespeeld. Het pro gramma wordt vervolgd met een Bach vioolsolo, een solo voor altsaxofoon en tapschoenliedje van Sander Germanus, een aantal duo's van Bartók en ten slotte een selectie uit de Caprices van Paga nini, afwisselend voor viool en saxofoon. Het concert vindt plaats in het Theehuis in het Odapark in Venray. Kaarten zijn verkrijgbaar via www.concerteninvenray.nl, via telefoon (0478)582472 en aan de ingang van de zaal. Het Koningskerkje in Vierlings beek kiest dit keer het thema voor de jaarlijkse Week van Beek dicht bij de actualiteit. Van 14 tot en met 21 november gaat het over de bieb. Op zondag 14 november begint de Week van Beek in het Koningskerkje met de tentoon stelling alles over de bieb. Het Koningskerkje is dan open van 13.00 tot 17.00 uur. De werkgroep Week van Beek duikt in de Bekse biebgeschiedenis met de plakboe ken van Riet Collin. Krantenknip sels verhalen over het ontstaan van de eerste openbare bibliothe ken in deze regio. Dat was ruim vijftig jaar geleden. Sindsdien is er heel wat veranderd. Nog veel vroeger schreef men op vellen gemaakt van de papyrusplant en perkament. Later konden boeken ook gedrukt worden, nu bestaan er zelfs digitale boeken! En boek binders maakten plaats voor kunstboekbinders. Woensdagmid- dag 17 november is gereserveerd voor de jeugd met een voorstel ling van De Pimpernel Pop en Spel. Deze middag zorgt Marijke van Bergen voor aanstekelijk kin dertheater, helemaal in de sfeer van boeken, verhalen en de Bieb. De titel is Hoort een bieb op zol der? Pimpernel begint om 15.00 uur. Donderdag 18 november laten twee kunstboekbinders, Vic tor en Diny Wijnhoven, zien wat er zoal komt kijken bij het maken van een boek. Want een boek in elkaar zetten en van een mooie kaft voorzien is een héél secuur werk. De avond begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Zater dag 20 en zondag 21 november is de tentoonstelling te bezoeken tussen 13.00 en 17.00 uur. Het Koningskerkje is te vinden aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek. Reserveren is plezierig en kan via telefoon (0478)632172 of via e-mail koningskerkje@home.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Waarom hebben we zo'n slecht geheugen voor dromen? Bestaat verdringen? Wat gebeurt er met gedeelde herinneringen als dege ne waar je die herinneringen mee deelde er niet meer is? Hoe kan het dat een collega wel uw idee heeft onthouden, maar vergeten is dat het uw idee was? De lastigste vragen die je over het geheugen kunt stellen, gaan niet over het herinneren maar over vergeten, schrijft Douwe Draaisma in Vergeetboek.Waarom bestaat er eigenlijk geen vergeet- techniek? Waarom hebben por tretten de neiging onze herinne ringen aan gezichten te wissen? Wat gaat er mis in de hersenen van iemand die geen gezichten kan onthouden? In het denken over vergeten wordt zichtbaar wat we van onze herinneringen hopen of vrezen. De 'eerste herin nering' markeert niet alleen het begin van ons geheugen, maar onderstreept tegelijk de verge ten jaren die daaraan vooraf zijn gegaan. Ons goede geheugen voor 'eerste keren' herinnert ons ook aan al die keren die er op volgden en die we zijn vergeten. En zelfs mensen met een goed geheugen voor gezichten hebben een pover geheugen voor de geschiedenis van gezichten. Wie kan met de hand op zijn hart verklaren zich - los van foto's - te herinneren hoe zijn dierbaren er tien jaar geleden uitzagen? In Vergeetboek voert Draaisma de lezer langs de theo rieën over waarom het geheugen pas zo laat op gang komt, de oorzaken voor het vergeten van dromen en de verklaring voor 'onbewust plagiaat'. Hij stelt ons voor aan Henry M., die door een geheugendefect leefde in een 'nu' ter breedte van een halve minuut, en aan Soldaat S., die zelfs zijn eigen gezicht niet kon onthouden. Draaisma schrijft over trauma en verdringing, over het vergeten dat zichzelf onzichtbaar maakt, over het herschrijven van je herinne ringen bij het ouder worden. Ver geetboek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19.95 euro.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 21