Tevreden met gewone dingen 1 Bijzonder kookboek Rooyse Ladies Koester uw Monument mw- f J. Daimy niet in live shows Popstars Veldkruis terug r 1 rr f O 1 7 V WIS i Honderdeenendertigste jaargang - week 45 - donderdag 11 november 2010 Gouden bruidspaar Voermans in Oirlo ïf. Het begon allemaal op de Oirlose kermis. Ruim 55 jaar later vieren Louis en Riek Voermans hun 50-jarig huwe lijk. Maar ook al zijn ze heel lang bij elkaar, dit echtpaar zit niet 'achter de geraniums'. Regelmatig worden er reis jes gemaakt met de fiets. En ze hebben hobby's te over. Onlangs ging een lang gekoes terde wens in vervulling: het echtpaar bezocht samen met de kinderen en kleinkinderen Rome. "We wilden altijd al een keer naar Rome," vertellen Louis (77) en Riek (74) Voermans. "Maar we spreken geen talen en zijn nooit ver van huis geweest. Onze kin- deren vonden ons gouden huwe lijksfeest een goede gelegenheid om die wens in vervulling te laten gaan. We waren met vijftienen: wij, onze drie kinderen met aanhang, zes kleinkinderen en zelfs al een vriendin van de oudste kleinzoon. We hebben in Rome mooie din gen gezien. Het was heerlijk om met z'n allen samen te zijn. Dit nemen ze ons nooit meer af." Louis en Riek Voermans trouw den op 11 november 1960 voor de wet. Een week en een dag later trouwden ze voor de kerk. "Het was een eenvoudige bruiloft in de zaal van Rongen. We hadden een leuk orkestje. Ons 25-jarig huwe lijksfeest hebben we ook daar gevierd. Nu doen we het anders: we gaan met familie, vrienden en kennissen eten bij hotel Asteria in Venray. Een heerlijk samenzijn met onze dierbaren. En er is een heilige Mis op 19 november, om 16.00 uur." Louis en Riek Voermans zijn heel actief. Het is één van hun geheimen om zo lang gelukkig en gezond te blijven. Louis Voermans heeft 40 jaar bij de Boerenbond gewerkt, voordat hij in de vut ging. "Ik heb altijd met veel ple zier gewerkt. Tegenwoordig biljart ik vaak. En ik sport een avond in de week, volleybal. Ook zit ik in het bestuur van de KBO." Riek Voermans heeft vijftien jaar bij Bakkerij Rongen gewerkt, samen met haar zus. "Nog steeds ga ik één keer per week met haar fietsen. Verder doe ik aan zwemmen, kaarten, lezen, kaarten maken. Daarnaast gaan we samen twee keer per week jeu-de-boulen. En Louis heeft enkele jaren gele den een computercursus gedaan. Nu kunnen we mailtjes sturen naar onze kinderen, bijvoorbeeld tijdens vakanties." GEWONE DINGEN Louis en Riek Voermans heb ben 47 jaar met veel plezier op de Castenrayseweg gewoond. Drie jaar geleden zijn ze kleiner gaan wonen op de Haalakker in Oirlo. Wat is het geheim van dit stralende echtpaar? Zelf zijn ze er vrij nuchter onder. "We heb ben het geluk dat we gezond zijn en dit mogen vieren. Louis heeft acht jaar geleden een tumor in Louis en Riek Voermans. zijn mond gehad, maar daar is hij volledig van hersteld. Wij zijn heel gelukkig. Altijd in beweging. We hebben geweldige kinderen en kleinkinderen. Problemen zijn er zelden of noot geweest. Je moet geven en nemen in een huwelijk. We zijn altijd tevreden geweest met de gewone dingen. Vakanties hoeven niet ver te zijn. Als we met de fiets op de auto ergens heen kunnen, zijn wij al geluk kig. Natuurlijk zijn de huwelijken anders tegenwoordig, maar de tijd is ook anders. Toch zijn onze kin deren ook al lang getrouwd. De oudste is 25 jaar getrouwd en de tweede viert volgend jaar het zil veren huwelijksfeest." Wat is er mooier als je met een onderlinge band samen iets goeds voor de samenle ving kunt doen? Daar staan de dames van Kiwanis Club Rooyse Ladies van de gelijk namige serviceclub uit Venray namelijk voor. En daarom zijn ze samen de keuken ingedo ken. Speciaal vanwege het lus trum van Kiwanis Nederland hebben zij een kookboek met ieders favorieten samenge steld waarvan de opbrengst gaat naar het lustrumproject van 2011. Samen hebben zij prachtige recepten gebundeld... ieders favorieten. Met persoonlijke inter views wordt een toelichting gege ven, waarom de Rooyse Ladies nu juist deze gerechten als hun favo rieten hebben gekozen. Het boek wordt ondersteund door prach tige professionele foto's en alle recepturen. Centraal thema voor Kiwanis wereldwijd is serving the children of the World. En daar zetten ook de Rooyse Ladies zich voor in. Alle Kiwanis Clubs in Neder land dragen hun steentje bij in het lustrumproject en de Rooyse Ladies hebben gedacht dit groots aan te pakken. De opbrengst van deze actie wordt gebruikt voor de inrichting van de nieuw te bou wen twaalf kamers en een snoe- zelruimte in het kinderhospice De Glind in Barneveld. De totale investering hiervan is maximaal 250.000 euro. Met de opbrengst van dit bijzondere kookboek hopen de Rooyse Ladies meer dan hun steentje te kunnen bijdra gen en meer aandacht te kunnen geven aan De Glind. Kinderhospice De Glind is een huis voor kinderen die een ern stige ziekte of handicap hebben, waarvoor specialistische hulp nodig is en 24-uurs verzorging thuis of elders. Het kinderhospice straalt warmte en openheid uit, waar het kind, de ouders, broer- De Rooyse Ladies. Foto: Ilse Leijtens. tjes en zusjes welkom zijn. Cen traal staat niet de ziekte maar het 'gewone' leven. Het eerste exemplaar wordt officieel overhandigd aan de directrice van De Glind op zater dag 20 november om 15.00 uur in De Rooyerie in Venray. Het boek is inmiddels al in de voorverkoop via de website van de Rooyse Ladies en zal na de officiële over handiging op diverse locaties en tijdens diverse evenementen in Venray verkocht worden aan het grote publiek. Vorstenraodsbal In de gemeente Venray gaat op zaterdag 13 november het carnavalsseizoen van start met het Vorstenraodsbal. De veertien verenigingen die gemeente telt zijn aangesloten bij de Vorsten- raod Rooy, een overkoepelingsor gaan van alle verenigingen die de belangen onderling behartigen. Traditioneel start het carnaval met het Vorstenraodsbal. De orga nisatie is dit jaar in handen van carnavalsvereniging De Karklin- gels uit Oostrum. Deze vereniging heeft een feestplaats gevonden bij Manders Tentenverhuur op De Hulst. Deze avond stellen de veer tien vorsten tijdens hun spreektijd een en ander aan de kaak. Vooraf wordt in het officiële gedeelte afscheid genomen van bestuurslid Hay Philipsen. Zijn plaats in het bestuur wordt ingenomen door Willie Koonings uit Ysselsteyn. Koonings was jarenlang vorst van carnavalsvereniging De Piëlreu- zen. Vorst Rob van carnavalsveren ging De Karklingels presenteert de avond. Kerstconcert St. Catharina Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide brengt tijdens het kerstconcert op zondag 19 decem ber kerstliederen ten gehore. Dit jaar is er als aanvulling een optre den door het Gospel Soul Choir Elijah uit Leiden. Het doel van dit koor is gospel- en soulmuziek brengen voor een breed publiek. Ze doen dit met een breed reper toire, bestaande uit traditionele gospelsongs, beroemde soulhits en bekende musical- en popsongs. Het koor verwierf bekendheid bij optredens in diverse televisiepro gramma's zoals Korenslag 2007, Hart in Actie en Hour of Power. Elijah werkt met eersteklas musici en brengt opzwepende zang en dans. Dit concert wordt gehou den in de St. Catharinakerk in Leu nen. Vanwege de te verwachten grote belangstelling zijn er op 19 december twee concerten, om 16.00 uur en om 19.00 uur. Kaar ten zijn te verkrijgen vanaf don derdag 11 november bij Texaco De Alde Smidse in Leunen. lA 4 IMI—«P 1 Km Hl J i&dHI ft HB mkm Al heel lang wordt in Oirlo St. Machutus vereerd. Hij wordt vereerd als wonderdoener en beschermheilige tegen onge neeslijke kwalen. In het bijzon der als beschermheilige tegen verlamming, jicht, klierziekten, zenuwziekten, waanzin en aller lei kinderziekten. Vanwege deze voorspraken genoot St. Machu- tus een bijzondere verering in Noord-Limburg en het aangren zende Oost-Brabantse en Neder- rijnse land. In 1868 kende paus Pius IX zelfs een aflaatregeling toe aan gelovige bezoekers van de St. Gertrudiskerk. Er werden ook bedevaarten naar Oirlo gehouden ter ere van St. Machutus. De St. Gertrudiskerk (Rijksmonument) aan de Hoofdstraat was in het verleden dan ook centrum van die bedevaarten. De bedevaarten zijn bekend vanaf de tweede helft van de 19e eeuw, echter in de laatste decennia van de 20e eeuw namen zij sterk in betekenis af. En in 1903 werd in de parochiekerk van Oirlo door de bisschop van Roermond een Broederschap van St. Machutus opgericht. Machutus, ook wel Malo genoemd (Wales rond 520 - Archingeay in Frank rijk rond 620), groeide op in de abdij Llancarrvan in Zuid-Wales. Hij verliet echter dat klooster en stak het Kanaal over om in Bre- tagne het geloof te gaan verkon digen. Hij stichtte een klooster bij de plaats Aleth, die later naar hem is vernoemd: Saint Malo. Hij werd er eerste bisschop. In later jaren kreeg Machutus tegenstan ders, werd hij verdreven naar Sain- tes en stierf hij als kluizenaar. St. Machutus wordt meestal als bis schop voorgesteld. In Oirlo troont hij op een sierlijke zetel, zie de middenfoto. Hij strekt zijn rechter hand zegenend uit en heeft in zijn linkerhand de bisschopsstaf, die nogal fors is uitgevallen. In 1959 vertrokken de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid uit het klooster Maria Regina in Oirlo. Als een soort afscheidscadeau is door een van de zusters een keramisch beeld van St. Machutus gemaakt, dat tegen de buitengevel van de Gertrudiskerk werd geplaatst, juist boven de hoofdingang, zie de foto rechts. De viering in Oirlo van het jaarfeest 2010 van St. Machutus (15 november) bestaat uit heilige missen in de St. Gertrudiskerk. Op zaterdag 13 november vanaf 19.00 uur en op zondag 14 november vanaf 10.00 uur voor de jeugd: voor de Stichting Jongerenwerk St. Machutus Oirlo (SJMO). Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Parochie St. Gertrudis Oirlo, Peel en Maas archief, Wikipedia, Stichting Ven- ray Monumentaal (SVM): secretari aat: Vliezenweg 1, 5801 JC in Ven ray, e-mail venraymonumentaal@ live.nl. Daimy Lucassen uit Venray zal niet te zien zijn in de live shows van Popstars, het SBS6- programma dat ieder jaar op zoek gaat naar nieuw Neder lands zangtalent. Vorige week kreeg de 14-jarige zangeres te horen dat ze is afgevallen. "Ach ja", zegt ze nuchter, "Nu heb ik weer meer tijd om andere leuke dingen te doen met mijn vriendinnen. En mis ik geen school meer. Het was een prach tige ervaring."Toch had ze stiekem op meer gehoopt. Zeker naar aan leiding van haar optreden tijdens de selectie voor de live-shows. Ze moest laten zien dat ze naast een goede stem ook kan performen. "Alles ging eigenlijk heel goed. De zang, de performance, de kle ding, alles klopte. Ik kreeg ook van iedereen goede kritieken. Van de juryleden, de medekandida ten, iedereen was er eigenlijk van overtuigd dat ik door zou gaan. Ja, ik dacht eigenlijk ook 'ik ben door'. Volgens jurylid Henk-Jan Smits had ik alles in huis om het te gaan maken, terwijl ik volgens Simone Walraven thuishoor op het podium. Met of zonder Pops tars. Het is dan ook een vervelend moment als je te horen krijgt, dat je bent afgevallen. Een hele teleurstelling." Naar de reden kan ze alleen gissen. "Misschien ben ik nog wel te jong. Een zangeres van veertien jaar is waarschijnlijk commercieel gezien niet interes sant genoeg." Teleurstellend was het ook dat haar optreden in de selectie van de live-shows niet op de televisie te zien zal zijn. "Dat klopt, afgelopen maandag zat ik niet in de uitzending en komende maandag zal ik ook niet op televi sie komen. Wel een beetje vreemd ja, omdat iedereen heel enthousi ast was over mijn optreden." Het is geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. "Het leven gaat gewoon verder", lacht ze. Dit is pas het begin. Hier houdt het in ieder geval niet bij op. Ik vind mijn weg wel. Daar ben ik van overtuigd." Het gerestaureerde veld- kruis aan de Henri Dunant- straat is dinsdag terugge plaatst op de vertrouwde plek onder de lindenboom, bij de groentewinkel van Claessens. De afgelopen maanden zijn het beeld en het kruishout door vrij willigers van de Stichting Krui sen en Kapellen in de gemeente Venray onder handen genomen. Alles is goed in de lak gezet en zink moet de bovenzijden van het kruishout beter beschermen tegen de weersinvloeden. Het geheel moet er nu weer jaren tegen kunnen. De oorsprong van het kruis is onbekend, al is er een foto bekend van een barokke hou ten voorganger van het beeld. Het tegenwoordige beeld is een kunst stoffen replica van een beeld, dat door kunstenaar Piet van Don gen na de Tweede Wereldoorlog voor de familie Claessens werd gemaakt. Vroeger leidde de Oude Oostrumseweg tussen de boerde rij en het kruis door. De zandweg is intussen al jarenlang verdwe nen, maar de plek van het kruis is altijd dezelfde gebleven. KL EN MAAS a V

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17