150 JAAR 1860-2010 Eerste Venrayse muzikanten Vrienden van Euterpe Pand Hoenderstraat 10-12 voor MMSK en Euterpe Laura Fygi te gast op Jubileumconcert Euterpe Afsluitende activiteiten Een rijke muziekhistorie in vogelvlucht Expositie geschiedenis Euterpe r/- A vlf/O- WWW.EUTER EVENRAY.NL PEEL EN MAAS Donderdag 11 november 2010 - Pagina 11 V E N R AY V E N R AY A -vfy In oktober 1842 riepen de leden van de harmonie de hulp in van hun erepresidenten, de Deken en de Burgemeester van Venray. De brief schetst een goed beeld van het gezag van de kerkelijke en wereldlijke auto riteiten in die dagen. De brief werd door alle leden onderte kend zodat we anno 2010 de namen kennen van de eerste Venrayse blaasmuzikanten Aan De Heeren Honoraire Presi denten der Harmonie van Venray Mijne Heeren: Daar de Harmonie zich op het ogenblik zonder Mees ter bevind en zich reeds eenige goede élèves aangeboden hebben, om deel te neemen in de lessen als ze weder begonnen zullen worden, zo komen wij door deze den Eer waarde Heer Deken,de Heer Burge meester, als Honoraire Presidenten der Harmonie te verzoeken zich gezamenlijk in de Harmoniezaal op dag en uur door voornoemde Hee- ren bepaalt, te willen vervoegen, ten einde gezamenlijk te raadple gen, waar en op welke manier wij aan eenen meester zullen geraken. Ook dient er over de volgende zaken beslist te worden, eenen Directeur diende door de Heeren benoemd, of door de gezamenlijke leden der Harmonie gekozen te worden, volgens goedvinding der Heeren. Den Directeur dient de volgen de regten te hebben, hij moet opgeven welke stukken bij de oefeningen geleert moeten wor den, en welke bij alle gelegen heden moeten gespeelt worden. Ook moet hij het regt hebben om op dagen als hij zal nodig oordeelen de Harmonie te vergaderen, hetzel ve op de ordinaire boeten te stellen, als hij het zal hebben aankondigen, en teffens het regt om op dagen als hij voorziet dat de bijeenkomst niet geraadzaam zou zijn, dien dag geen bijeenkomst te houden. Als in de kerk moet gespeelt wor- den of bij andere gelegenheden, moet de uur die door den Directeur gestelt is, op eene boeten van 10 tot 15 centen kunnen gebragt worden, voor diegeenen die te laat komen. Elk lid der Harmonie moet aan den Directeur zijne aanmerkin gen over het geen hem in de Harmonie mishaagt maken, maar denzelven hunne zaak ongegrond of niet geraadzaam vindende, zal hij zich voor de Heeren Presi denten moeten kunnen verant woorden, die over elke questie of verschil dat van importantie is zullen gelieven hunnen raad te geven, en de klagten van elk lid der Harmonie zullen aanhooren. Nadat er eenen Meester zoude zijn, zo diende ook elk lid der Harmo nie een vasten uur te hebben om te komen les halen in het particu lier, die aan een ieder kan gege ven worden zonder tijd verzuim in den wintertijd, dit diende op eene boete te staan of dat ieder reis door den Meester eenen staat werd opgemaakt, wie zijne les sen verzuimd of wie dezelve na behooren had bijgewoont, welke staaten bewaart moesten worden, en van tijd tot tijd door de Heeren Presidenten nagezien, teneinde te kunnen handelen na artikel 6 en 10 van ons Reglement te weeten. De onleerzame op een examen te doen komen en na hem onkun dig en onwillig tot leeren te heb ben bevonden, dezelve hun regt van lid der Harmonie ontneemen. De Heeren Presidenten zullen voorders hunnen aanmerkingen over hetgeen hen in de Harmo nie mishaagt gelieven te maken. In afwachting dat de komst van genoemde Heeren in de Harmo nie eenen grooten indruk zal maken, hebben wij de eer met alle hoogachting te zijn, UE Dienaaren G. Van der Borgh, J. Van Vosselen, G. Van Den Bosch, H. Van Well, P. Rut ten, H. Van De Rijdt, J. Verbeek, G. Jeuken, H.H. Jochijms, J. Hendriks, P. Gillens, M. Maassen De Stichting Vrienden van Euterpe heeft als doelstelling het steunen van de jeugdoplei ding van de Koninklijke Har monie Euterpe van Venray en ondersteuning van het instru mentenfonds. Ook verleent de Stichting stand-by bij specifie ke verenigingsactiviteiten. Stichting Vrienden van Euterpe is de voortzetting van Stichting 't Stefke welke in 1978 op initia tief van de scheidende president Lauresse werd opgericht. In de afgelopen jaren heeft de stichting meerdere keren de helpende hand kunnen bieden o.a. door de schen king van muziekinstrumenten en het verlenen van een financiële bijdrage bij bijzondere gelegenhe den. Op dit moment heeft de stich ting 135 leden. Het bestuur van de stichting heeft zich tot doel gesteld om te groeien naar 200 leden. Een interessant gegeven is dat Koning Willem II de eerste Vriend van Euterpe was. Dit valt op te maken uit de een uitbundige correspon- dentiestroom tussen het Kabinet de Konings, de Thesaurier, de Minis ter van Binnenlandscha Zaken Schimmelpenninck van der Oyen, de Staatsraad Gouverneur van Lim burg Gericke van Herwijnen, de Districtscommissaris Michiels van Verduijnen te Roermond, de Ven- rayse burgemeester Frans Verblackt en tenslotte de Koning zelf die met potlood op een Commissoriaal aantekent dat Honderd Gulden aan het gezelschap moet worden over gemaakt. De Koninklijke Harmonie Euterpe is een van Venrays oudste verenigingen. Het officiële oprich tingsjaar is 1860, maar uitgebreid archiefonderzoek toont aan, dat de vereniging van oudere datum is en voortkomt uit het Philharmonisch Gezelschap van Venray dat in 1838 werd opgericht. Euterpe heeft altijd een belangrijke bijdrage gele verd aan het sociale en culturele leven van Venray. Al meer dan 170 jaar worden leerlingen opgeleid tot muzikant en daarom mag Euter pe met recht de 'bakermat van de Venrayse blaasmuziek' worden genoemd. Stichting Vrienden van Euterpe wil een bijdrage leveren aan de instandhouding van deze muziekcultuur. U kunt lid worden van de stichting door op de web site www.euterpevenray.nl het antwoordformulier in te vullen. De bijdrage bedraagt minimaal 50 euro per persoon per jaar. Giften aan onze stichting zijn fiscaal aftrekbaar. Nieuwe leden ontvangen het fraaie draaginsigne 'Vriend van Euterpe' Verder wordt u regelmatig op de hoogte gehouden van uitvoeringen of andere activiteiten van de har monie. Zo wordt u in de gelegen heid gesteld om via de Vrienden van Euterpe kaarten te bestellen zodat u altijd verzekerd bent van een goede plaats. Voor meer informatie kunt u terecht bij Sef Raedts, voorzitter van de Stichting Niessenstraat 16, 5801 RN Venray, telefoon 0478-550168 In de raadsvergadering van dinsdag 2 november heeft de gemeenteraad B W man daat gegeven verder te gaan met Stichting Odeon om het plan te realiseren om Hoen derstraat 10-12 te verbouwen tot een muziekzaal voor beide verenigingen. Naast de har monie en MMSK komt ook Stichting Floris in het pand die daar een leerwerkplaats gaan realiseren voor jongens en meisjes die om welke reden dan ook een job in de horeca ambiëren. Dit soort projecten is in bijvoorbeeld Amsterdam zeer populair onder de naam 'Coulerd keuken"'. De bekende Engelse kok Jamy Oliver is de grondlegger van deze moge lijkheid om jongeren een baan te bezorgen in de horeca Het pand Hoederstraat 10 -12 zal daarvoor flink opgeknapt moe ten worden. "Als alles goed ver loopt hoopt de Stichting Odeon halverwege dit jaar te kunnen starten met de verbouw van het pand", zegt Sef Raedts van de stichting. "Er moeten nog veel zaken geregeld worden voordat wij kunnen beginnen met een aan besteding. Trouwens de gemeente heeft een aanbestedingsbeleid en daar willen wij ons aan houden. Maar we zullen zeker de Venrayse ondernemers hierbij betrekken, want zij hebben ons de afgelo pen 150 jaar altijd gesteund en wij kunnen nu misschien wel wat terug doen." Het is in ieder geval de bedoeling om medio 2012 klaar te zijn met de verbouw. Op de vraag hoe het zit met de geluidsoverlast die mogelijk kan ontstaan, antwoordt Raedts dat Odeon zich uiteraard houdt aan de normen die door de gemeente worden voorgeschreven. "Zeker nu we gedeeltelijk nieuwbouw gaan doen, hoeft dat geen pro bleem te zijn. We isoleren de zaal zo optimaal mogelijk, want daar mee willen we geen enkel risico lopen. We zullen met onze toekom stige buren goed overleggen, waar mogelijk pijpunten kunnen liggen en daarnaar handelen. We informe ren de buurt al in een vroeg stadi um zodat ze van meet af aan weet wat wij van plan zijn. De eerste contacten daarover zijn al geweest aldus Sef Raedts. Op de opmer king die ook in de commissie MD gemaakt is over de financiële toestand van Odeon, zegt Raedts 'dat die inmiddels zover is opge lost dat we van derden toezeggin gen hebben gekregen om garant te willen staan voor dat gedeelte dat nog niet helemaal is afgedekt'. "Wij kunnen nu nog niet voor zien hoeveel huurders er precies zullen komen. Dat hangt af van het tijdstip waarop het gebouw in gebruik wordt genomen. Er is belangstelling genoeg, maar definitief kan niemand nog iets toezeggen. Wij hebben op onze exploitatiebegroting wel rekening gehouden met de huur aan andere verenigingen of groepen. Daar zou dus een gat kunnen ontstaan. maar dat is nu dus afgedekt." Komt er nog een mogelijkheid om bijvoor beeld renteloze leningen te geven? "Daar zullen we de komende tijd aan gaan werken. Maar als er men sen zijn die dit lezen en daar graag iets over willen weten, dan kun nen ze natuurlijk contact met mij opnemen." Euterpe en MMSK gaan een goede toekomst tegemoet op een mooie plek midden in het cen trum. "Het heeft lang geduurd, maar een historische plek in Ven- ray krijgt een uitstekende bestem ming. Nu de witte huizen nog en de Hoenderstraat zal er heel anders uit gaan zien." De Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray viert dit jaar haar 150-jarig bestaan. Een van de hoogtepunten in de festivi teiten in dit jubileumjaar is het concert op vrijdag 19 novem ber a.s. in de schouwburg in Venray. Zangeres Laura Fygi ver vult een prominente rol tijdens dit jubileumconcert. Zij treedt op na de pauze en zal onder meer de volgende nummers ten gehore brengen: I will waite for you, Bewitched, Corcovado, Triste en For me formidable. Behalve Laura Fygi treedt ook het Mark Lucassen Jazz Trio op. Het Trio brengt evenals Harmo nie Euterpe voor de pauze een aantal nummers ten gehore. Het repertoir dat Euterpe ten gehore brengt is onder andere Olympic Spirit, Porgy Bess; Paris Montmartre en a Latin tre asure. Aanvang 20.00 uur. LAURA FYGI Laura Fygi behoort tot een nieuwe generatie zangeressen die in de voetsporen treedt van legendarische grootheden als Ella Fitzgerald, Peggy Lee en Julie London. Als jong meis je neemt Laura pianolessen, speelt in schoolmusicals en toneelstukken en zingt in ach tergrondkoortjes. In Uruguay, waar zij een aantal jaren woont, wordt ze verliefd op Zuid-Ame rikaanse muziek en jazz. Een maal terug in Nederland komt haar professionele zangcarrière langzaam maar zeker van de grond. Laura maakt deel uit van een aantal bekende (Center fold) en minder bekende acts, maar kiest uiteindelijk toch voor een solocarrière. Het repertoire is zeer veel zijdig. In 1991 verschijnt haar solodebuut Introducing, waar op zij jazzy stukken zingt. Het album is een groot succes en wordt zelfs bekroond met een Edison. Ook over de grenzen is er veel waardering voor haar debuutalbum dat genoteerd staat in de Amerikaanse Bill- board Jazz charts en uiterst suc cesvol is in Japan. In '92 volgt Bewitched, dat een Braziliaans-achtige invals hoek heeft. Hierop zijn stukken van o.a. Nat King Cole te horen twee jaar later gevolgd door The Lady Wants To Know,. Laura Fygi verrast haar fans iedere keer weer door voor nieuwe stijlen en genres te kiezen. Zo zingt ze op Turn Out The Lamp light ('95) modern materiaal van o.a. Paul Simon, Lionel Rit chie en Stevie Wonder, waar na ze het album Watch What Happens ('97) uitbrengt, met werk van de gerenommeerde Franse componist Michel Leg rand, die speciaal voor Laura de songs opnieuw arrangeert en orkestreert. In 1998 is hij tevens te gast tijdens het spet terende concert dat Laura geeft in Carré, onder begeleiding van het befaamde Metropole Orkest. De Nederlandse en Amerikaanse televisie zonden het concert uit en de cd en dvd vliegen de winkel uit. Eind '99 brengt Laura weer een cd uit waarop zij wederom terug grijpt naar haar Latijns-Ameri kaanse roots. In 2001 komt het intieme Change uit, een album met jazzy luister- en popliedjes, gebaseerd op Laura's persoon lijke herinneringen. In 2003 verschijnt Laura Fygi at Ronnie Scott's, haar tweede live-album van Laura Fygi, dat werd opgenomen in het legen darische jazz café in Londen, waar zij, als eerste Nederlandse vocaliste ooit, een week lang avond aan avond op het podi um stond. Hetzelfde podium waar jazzlegendes als Stan Getz, Ben Webster en Donald Byrd haar voorgingen en dat sinds de oprichting in 1959 bekend staat als het Mekka voor jazzliefheb bers van over de hele wereld. Tijdens deze bijzondere optre dens werd Laura begeleid door haar eigen band, waarmee zij al tien jaar optreedt, bestaande uit Hans Vroomans (piano), Jan Menu (sax), Maarten van der Grinten (gitaar), Koos Serierse (bas), Marcel Serierse (drums) en Mirjam van Dam (keyboards, percussie). En dan ontstaat het idee een kerst CD te maken onder pro ductionele leiding van Ruud Jacobs, die een aantal van Lau ra's meest succesvolle CD's heeft geproduceerd. The Very Best Time Of Year wordt een kerstalbum met een Braziliaans tintje en dat is tevens aanlei ding voor een zeer succes volle toernee in Brazilië. Met name in Azië is Laura Fygi een grote vedette en ze reist dan ook minimaal 2 keer per jaar naar landen als China, Taiwan, Hong Kong, Maleisië, Indone sië, Korea of Japan. Ze wordt er op handen gedragen en heeft inmiddels zelfs 2 nummers in het Chinees opgenomen! In 2006 viert Laura haar 15- jarig jubileum als solo artieste en aangezien optreden haar grootste passie is tekent ze voorlopig nog wel even bij MARK LUCASSEN JAZZ TRIO Twee jaar geleden ontstond op het Conservatorium in Enschede het Mark Lucassen Jazz Trio. De combinatie van contrabas (Julian Walleck), gitaar (Sebastiaan Wiemhöfer) en saxofoon (Mark Lucassen) biedt de muzikanten veel ruim te voor creativiteit. Onderlinge interactie is hierbij erg belang rijk, dit houdt het levendig en maakt elk optreden weer uniek. Het repertoire van het jazztrio bestaat voornamelijk uit bekende jazzstandards, waarin verzoeknummers altijd welkom zijn. Het trio is dynamisch en kan daardoor op elke gelegen heid (bruiloft, receptie of feest) inspelen zowel qua repertoire als speelstijl. Van achtergrond en dansmuziek tot funk. Mocht de situatie erom vragen dan is het jazztrio zelfs uit te breiden tot een kwartet of kwintet. Het concert begint om 20.00 uur en is bijna uitverkocht. Kaarten zijn te koop aan de kassa van de schouwburg. www.euterpevenray.nl Het jubileumjaar van de Koninklijke Harmonie Euterpe loopt ten einde. Op het programma staan voor de komende vier maanden nog de volgende activiteiten: 14.11 2010 19.11.2010 02.01.2011 24.02.2011 Intocht St Nicolaas in het centrum van Venray Jubileumconcert in de Schouwburg Venray Slotconcert in de Schouwburg Venray Carnavalsconcert in de Schouwburg Venray. De geschiedenis van de Koninklijke Harmonie Euter pe kent vele hoogtepunten en bijzondere gebeurtenissen. 1860 Oprichting Fanfare Euterpe, voortzetting van het eerdere Philharmonisch Gezelschap van Venray van 1838. 1888 Fanfare Euterpe organiseert de eerste Sint Nicolaas-intocht in Venray en heeft daarmee tevens de landelijke primeur. 1895. De fanfare bouwt een eigen muziekzaal aan de Schoolstraat. Het is de eerste schouwburg van Venray. 1910 Op grootse wijze wordt het 50-jarig bestaan gevierd. Directeur Jean Verheugen wordt gehuldigd en krijgt een kamerameublement cadeau. 1911 Fanfare Euterpe en Fanfare Caecilia worden samengevoegd. Het nieuwe muziekgezelschap Landskampioen Leiden 1967. heet Venray's Fanfarekorps. 1934 De fanfare wordt omgevormd tot harmonie. 1940 Oorlog. De harmonie weigert zich aan te sluiten bij de Kultuurkamer en legt zich zelf het zwijgen op. 1955 De harmonie neemt weer de naam Euterpe aan. 1960 Bij gelegenheid van het eeuwfeest wordt Euterpe onderscheiden met het predicaat Koninklijke. 1967 Euterpe verovert in Leiden het landskampioenschap in de afdeling Uitmuntendheid. 1972 In Doetinchem wordt Euterpe voor de tweede maal landskampioen. Nu in de Ereafdeling. 1992 Met groot succes lanceert Euterpe het eerste PROMS- concert. 2010 Viering van het 150-jarig bestaan. In het Venrays Museum 't Freule- keshuus is een expositie ingericht over de geschiedenis van de har monie. Het Tilburgse Instrumen tenmuseum MUZIMA heeft voor deze tentoonstelling een deel van haar collectie beschikbaar gesteld. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de Venrayse cultuurge schiedenis uit de 19e en 20e eeuw. Heel bijzonder zijn de originele documenten uit het Koninklijk Huisarchief waaronder persoonlij ke aantekeningen van Koning Wil lem II, die de opdracht geeft 100 gulden over te maken aan het in 1938 opgerichte Philharmonisch Gezelschap Venray waaruit in 1860 Fanfare Euterpe is ontstaan. Tijdens de expositie wordt een videofilm vertoond met beelden van het vroegere Venrayse dorps leven waarbij de muziek acte de présence gaf. De expositie is tot en met 16 januari 2011 te bezichtigen op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Entree: 2 euro voor volwassenen en 1 euro voor senioren, studenten en jongeren van 6 tot 15 jaar. Gratis voor kinderen tot 6 jaar en MKJ. Viiiiniiimi PTjfg O ML .-U ui .Ui. 24 september 2010 t/m 16 januari 2011 m HARMO NIE EUTERPE - 9* AU-v* uk, Koninklijke Harmonre Euterpe Sturing Vcnrjjfï- Museum EuvHsrrjjT 6, SÊGl Ck Venrif 047B 59J,g8p infoiji'miiseumveiVdf.iil wc.vw.musf-iimwitray nl Opeis wo. ij. lö van 14.00 - I7.0D uur Gesloten met Kerstmis co op tVicuwjj.KSd.Jg G -orprr op afspraak.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11