PvdA: vangnetten en minimabeleid garanderen PP2: college toont weinig respect voor raad K-REIUTAL_, Kinderen naar Wereldpaviljoen corduroy SP: burgers Venray betalen gelag crisis inVENtief: begroting gebouwd op drijfzand A REtflAL PEEL EN MAAS Donderdag 4 november 2010 - Pagina 9 De PvdA heeft het niet begre pen op de plannen van het nieuwe kabinet. Die plannen zouden leiden tot ongelijk heid en verdeeldheid. De PvdA vindt dat de nieuwe landelijke coalitie niet hervormt, maar wel flink snijdt in de uitgaven. De partij vreest de nadelige gevolgen voor de gemeentelij ke financiële huishouding. Landelijk is de PvdA in de oppositie beland. In Venray zit de PvdA in een coalitie met CDA en Samenwerking. De begroting van 2011 is sluitend, en vertoont zelfs nog een kleine plus. "Een goede financiële basis om volgend jaar aan de slag te gaan", meent fractie leider Bert Linskens. Desondanks plaatsen de sociaaldemocraten in hun beschouwing nogal wat kanttekeningen bij de begroting. In juni dreigde er plotseling een tekort van zeven ton, na nieuwe cijfers over het gemeentefonds. Voor rector Henk Jans sen uit Oostrum is het duide lijk. Als het Wereldpaviljoen straks gerealiseerd is, moet elk kind van de basisschool het minstens een keer bezocht hebben. Janssen zei dit vrij dagmiddag als rector van het Bouwens van der Boije Col lege in Panningen tijdens het ondertekenen van de intentie verklaring met het Wereldpa viljoen. Het voortgezet onderwijs in Noord-Limburg en Fontys Hoge scholen Venlo steunen de reali sering van het Wereldpaviljoen en gaan dit mondiaal centrum betrekken binnen hun onderwijs programma's. Hiertoe worden gezamenlijke inspanningen ver richt om het Wereldpaviljoen een zodanig invulling te geven dat de inhoud aansluit bij de behoeften van scholen uit het basisonder wijs, voortgezet onderwijs en het inVENtief is ontevreden over de begroting van 2011. De lokale partij vindt dat het college nauwelijks iets heeft gedaan met de inbreng van de fracties tijdens de behan deling van de voorjaarsnota. "Integendeel, er wordt voort gebouwd op drijfzand en de schijn wordt opgehouden dat het binnenkort financieel met onze mooie gemeente wel weer goed komt", zegt fractie leider Tino Zandbergen in de begrotingsbeschouwing. inVENtief had meer verwacht van het college en Ike Busser, de nieuwe wethouder van finan ciën. "Hij heeft jarenlang opposi tie gevoerd en wij hadden toch op meer daadkracht en realisme gerekend. Door minder pret tige boodschappen uit te dragen en scenario's uit te werken die onze gemeente weer financieel gezond maken. Dat hoort bij eer lijke transparante politiek", vindt Bij de opstelling van de begroting was het gat alweer gedicht. Er blijkt ruim 700.000 euro te zijn bezuinigd door minder externen in te huren. De PvdA is argwa nend en vraagt zich af of er wel strak genoeg wordt gestuurd op het inhuren van externe mede werkers. Uit een eerste overzicht blijkt dat van de voorgenomen bezuini gingen ruim drie ton in 2011 niet binnengehaald kan worden. De PvdA wil weten wat de gevolgen zijn voor de begroting. Bovendien wil de partij beter op de hoogte worden gehouden van de bezuini- gingsgesprekken met de grote cul turele instellingen. "Er is momen teel nog steeds onvoldoende zicht op", vindt Linskens. "Welke voor stellen zijn gedaan en wat zijn de mogelijke oplossingen?", vraagt hij zich af. De PvdA wil ook een betere uitleg over de gehanteerde bezuinigingsmethode. Sommige hoger beroepsonderwijs. Dat staat onder andere in de intentiever klaringen die vrijdagmiddag 29 oktober 2010 tijdens een feeste lijke bijeenkomst bij Fontys Hoge school Venlo werden getekend door voorzitter René Poels en secretaris Ronald Kohnen van de Stichting Wereldpaviljoen, Henk van den Heuvel, voorzitter College van Bestuur Onderwij sgemeen- schap Venlo, Jo Grouls, directeur Fontys Internationale Hogeschool Economie, en Henk Janssen, voor zitter van de Centrale Directie van scholengemeenschap Bouwens van de Boijecollege te Panningen. "Een mijlpaal", noemde voor zitter Poels de ondertekening. Eerder hebben de meeste basis scholen in Noord-Limburg via hun samenwerkingsverband IDEE en het Citaverde College Horst hun steun en medewerking voor het Wereldpaviljoen uitgesproken. "Het Wereldpaviljoen wordt mede Zandbergen. inVENtief voorspelt dat de nieuwe regering met forse bezuinigingen komt die ook Ven- ray hard treffen. "We hadden het kunnen weten", meent Zandber gen. "Het college had erop kun nen inspelen. Een ondernemer moet ook vooruitkijken, de markt inschatten en tijdig maatregelen nemen. Dan blijft de tent over eind. Zo niet dan gaat hij failliet. Maar ja, een gemeente kan niet failliet gaande burger betaalt altijd het gelag." De komende jaren zal de finan ciële ruimte beperkt zijn. De tekorten lopen op tot meer dan 1 miljoen euro in 2013. In de begro ting ontbreekt een aanpak hoe de gaten in de meerjarenbegroting worden gedicht. inVENtief verwijt het college een kortetermijnvisie. Fractieleider Zandbergen noemt de begroting 'een stuk fröbel- werk'. "Een andere conclusie kan niet worden getrokken. De alom bekende kaasschaaf is gehanteerd, organisaties worden met 10 pro cent gekort, terwijl andere hun subsidie helemaal kwijtraken. De partij is er wel tevreden over dat de belangrijkste afspraken uit het coalitieakkoord overeind blijft. Bert Linskens: "Vangnetten en het minimabeleid blijven we op het huidige niveau garanderen." De gemeente heeft ambitieuze plan nen voor nieuwe accommodaties voor een aantal verenigingen. "Het zijn forse investeringen die nog niet verwerkt zijn in de pro grammabegroting, maar waarvan de noodzaak niet betwist wordt", aldus Linskens. Hij betreurt het nog steeds dat de komst van een grootschalig multifunctionele accommodatie enkele jaren gele den is afgeblazen. "Wat de Partij van de Arbeid betreft een gemiste kans." Volgens een Europese richtlijn moet 90 procent van de goed kope huurwoningen vanaf 2011 dankzij de inbreng van het onder wijs een uniek platform voor mon diale vorming waar kinderen en jongeren bagage krijgen om in de toekomst te kunnen functioneren als wereldburgers", aldus Poels. Volgens directeur Jo Grouls van Fontys Internationale Hogeschool Economie is het logisch om het onderwijs te koppelen aan het wereldpaviljoen. "De internationa le campus van Fontys Hogescho len Venlo biedt aan haar studenten onderwijs dat sterk internationaal gericht is, zowel inhoudelijk als qua oriëntatie. Ook veel buiten landse studenten uit ruim veertig landen studeren hier. Het is dan ook een meer dan logische stap om dit onderwijs te koppelen aan het Wereldpaviljoen en zowel onze kennis beschikbaar te stellen als ook input te ontvangen op het gebied van mondiale vorming", aldus Grouls. Henk van de Heuvel van Onderwijsgemeenschap Venlo kunstgrepen zijn toegepast bij het verlagen van onderhoud- en investeringsbudgetten, extern personeel is geminimaliseerd en op de ambtelijke organisatie wordt 2 miljoen euro bezuinigd." inVENtief vraagt zich af waarom het werk, nu de nood aan de man is, plotseling met aanmerkelijk minder ambtenaren en externe hulp kan worden gedaan. De con clusie luidt dat de gemeentelijke organisatie op te grote voet heeft geleefd. inVENtief kan er de vin ger niet achter krijgen. De partij wil daarom van het college weten wat nu precies de gevolgen van de verminderde ambtelijke inzet zijn. Zandbergen: "Welke dienstverle ning wordt afgebouwd en welke verantwoordelijkheden worden teruggeschoven naar de samenle ving? Graag een duidelijke uitleg over de impact van deze bezuini gingen voor de dienstverlening." inVENtief vindt dat de gehan teerde bezuinigingsmethode verhuurd worden aan huishou dens met een lager inkomen dan 33.000 euro. Het gevolg is dat tweeverdienende starters aange wezen zullen zijn op een duurdere woning. Door het verkoopbeleid van Wonen Venray blijven er ook nog eens minder huurwoningen over en nemen de wachtlijsten toe. De sociaaldemocraten willen dat de gemeente hier actief op reageert en in gesprek gaat met Wonen Venray. De woningbouwproductie ver keert nog steeds in crisis. Er staan in Venray nog veel grote bouwpro jecten op stapel. De PvdA vraagt zich af of de planning en program mering nog wel in de pas lopen met de vraag. Het college moet de vinger aan de pols houden en stu ren op het woningbouwprogram ma. Na het conflict over het oud papier, moet de gemeente werken aan een goede verstandhouding op basis van vertrouwen met de verenigingen. Naast het ophalen e.o. meldde dat erop zijn scho len 46 nationaliteiten studeren. Vaak kinderen die zijn gevlucht uit brandhaarden. Volgens Henk Janssen van Bouwens van der Boije College moet straks elk kind minstens een keer het educatief centrum van het wereldpaviljoen bezocht hebben. Een uitstapje naar het Wereldpaviljoen maakt de lesstof aanschouwelijker", aldus Janssen. Studenten zullen in het Wereld paviljoen stage gaan lopen, gebruik kunnen maken van het hightech virtueel communica tiecentrum en er komen scho- lings- en trainingsactiviteiten voor onder andere internationale stu denten. Bovendien gaan studen ten van Fontys Hogescholen leer lingen uit het basis- en voortgezet onderwijs die het Wereldpaviljoen bezoeken begeleiden en coachen. Het Wereldpaviljoen gaat een spe ciale nieuwsbrief uitgeven voor het onderwijs. Het Wereldpavil- onnodig veel onrust heeft veroor zaakt in de Venrayse samenleving. "Er is kil 10 procent geschaafd bij verenigingen en maatschappelijke instellingen zonder een op ter mijn overzienbaar resultaat", vindt Zandbergen. "De instellingen zijn goed in staat aan te geven, wat er niet meer gedaan kan worden bij een aanmerkelijke vermindering van de subsidies. Als dit zichtbaar wordt voor de gemeenteraad, dan kunnen er ook politieke keuzes gemaakt worden." inVENtief wil een totaalpakket zodat de raad kan kiezen. Tussen bijvoorbeeld de sluiting van moedercentrum EVA of beduidend minder geld voor de schouwburg. Of het museum openhouden en een ver hoging van de parkeertarieven. Tino Zandbergen noemt dit een inhoudelijke kerntakendiscussie. "Dit is noodzakelijk. Daar heeft de burger recht op." inVENtief wil daarbij ook de risicoparagraaf en de positie van het grondbedrijf betrekken. "Het kan niet zo zijn van plastic afval zouden de ver enigingen ook ingeschakeld kun nen worden voor het opruimen van zwerfvuil. "Zwerfvuil blijft een bron van ergernis en leidt tot hoge jaarlijkse opruimkosten", zegt Linskens. "De bespaarde kos ten kunnen dan ten goede komen aan de opruimers. Maar het mag niet leiden tot normvervaging bij de burgers en juist een toename van zwerfvuil." De partij betreurt het dat er dit najaar opnieuw geen bladkorven zijn geplaatst. De PvdA zegt veel reacties binnen te krijgen van ontevreden burgers. De Deurneseweg wordt econo misch gezien steeds belangrijker voor Venray, als verbinding tussen de regio Eindhoven en de haven van Wanssum. Bedrijven langs deze provinciale weg kunnen ervan profiteren. De PvdA wijst ook op de keerzijde: de toename van het vrachtverkeer leidt tot overlast voor de aangrenzende dorpen en woonwijken. Vl.n.r. Ronald Kohnen, René Poels, Jo Grouls, Henk van den Heuvel en Henk Janssen bij de ondertekening van het conve nant. joen is een initiatief van de mon diale groepen in Noord-Limburg en COS Limburg met steun van de regio Venlo en de provincie Limburg. Het is de bedoeling dat dit paviljoen gebouwd wordt op Venlo GreenPark, de plaats waar in 2012 de wereldtuinbouwten toonstelling Floriade plaatsvindt. In het paviljoen komen onder andere inleefateliers waarin kin deren en jongeren in een attractie ve en prikkelende omgeving van een nagebouwd derdewereldland kennis kunnen maken met ande re culturen. Naast educatie richt het Wereldpaviljoen zich ook op recreatie waardoor Noord-Lim burg er met het Wereldpaviljoen na de Floriade 2012 een toeristi sche attractie rijker is. dat de risico's worden geparkeerd alsof ze niet bestaan." De lokale partij is een tegenstander van een rigoureuze verhoging (57 pro cent) van de toeristenbelasting. De verwachting van de sector is dat het aantal overnachtingen daar door fors zal dalen. "Dit betekent ook minder toeristische omzet in ons fraaie vernieuwde centrum", denkt Zandbergen. Hij vindt niet dat de gemeente zich nu alvast rijk moet rekenen met drom men toeristen tijdens de Floriade in 2012. inVENtief is ook faliekant tegen de bezuiniging hij de WMO klank bordgroep. Zandbergen wijst er op dat burgerparticipatie bij de WMO een wettelijke taak is. "De klankbordgroep is vanuit de samenleving breed samengesteld, heeft de noodzakelijke deskundig heid en betrokkenheid en doet het vrijwillig. De komende jaren is juist voor de klankbordgroep veel werk aan de winkel." Tijdens de behandeling van de voorjaarsnota hebben de fracties nogal wat sugges ties gedaan en opmerkingen gemaakt over de bezuinigings voorstellen. PP2 moet teleur gesteld constateren dat er in de begroting weinig of niets mee is gedaan. "Ons bekruipt het gevoel dat het college weinig respect toont voor de raad", zegt fractieleider Carla Brugman. "Jammer, want dit betekent dat PP2 opnieuw zal moeten ingaan op voor ons onacceptabele bezuinigingen." PP2 vreest dat de hardste klap pen vallen bij de jeugd. Omdat de bezuinigingen vooral kunst, cultuur, sport en educatie treffen. "Als we zo doorgaan hebben we dadelijk een prachtig centrum, waar steeds minder leven in de brouwerij is. En een prachtig ver bouwd heel duur gemeentehuis, terwijl de samenleving, ook in de dorpen, flink moet inleveren", vreest Brugman. Toch ging PP2 in juni akkoord met de voorjaarnota. De grootste oppositiepartij vindt ook veel voorstellen terug die aan sluiten bij het programma van de partij. Zoals een laagdrempelige organisatie, betere informatie voor de burgers, de realisatie van het Werkplein in 2012 en meer inzet van BOA's (buitengewone opspo ringsambtenaren).De regionalise ring van de brandweer pakt voor de gemeente Venray ongunstig uit. "De verdeling van de districten levert een onlogische situatie op voor de kazerne in Meerlo", meent Brugman. "Horst aan de Maas valt immers onder een ander district dan Venray. Dit betekent dat als er brand uitbreekt in Wanssum, de brandweer van Meerlo niet vol doende op de hoogte zal zijn van de daar aanwezige bedrijven. En dat terwijl in de haven van Wans- sum de grootste risico's zijn." Wie betaalt de crisis? Dat vraagt de SP zich af in haar beschouwing op de begroting van 2011. Het antwoord volgt al snel: de inwoners van Ven ray zullen het gelag betalen. "Maar wie de crisis betaalt, is niet degene die er de schuld van is", zegt fractieleider Eli- anne Sweelssen. Volgens haar is het pas aangetreden kabinet een koude, gure, rechtse weg ingeslagen. De burgers krijgen een dubbele rekening gepre senteerd: die van de gemeente en van de rijksoverheid. De SP meent dat het college zich weinig aantrekt van de oppo sitie. "De arrogantie van de macht regeert. Een fraai staaltje hebben we al mogen meemaken in de dis cussie over de aanbesteding van het oud papier. Dit doet het ergste vrezen voor de toekomst", aldus Sweelssen. Veiligheid is een speer punt van het college. De socialis ten vinden dat er te weinig wordt gedaan aan preventie. Zoals onder zoek naar ontsporend gedrag bij jongeren.Want voorkomen is beter dan genezen, vindt de partij. De SP ziet het nut van regionale samen werking wel in. "Alleen begrijpen wij niet zo goed waarom het zo duur moet zijn. Er gaat een hoop geld in om, dat niet of nauwelijks op een democratische manier te controleren is", zegt Sweelssen. "Ook de besluitvorming in veel van deze organen gaat buiten democratische controle om. En de effecten zijn niet altijd zichtbaar of merkbaar, ook al wordt er zo hoog over opgegeven." De SP wil dat er eens goed geke ken wordt naar de opgespaarde fractiebudgetten. Politieke partijen zouden het geld op hun bankre kening moeten terugstorten naar de gemeente. Elianne Sweelssen: "Bij de dorpsraden wordt ook een flinke greep in de spaarpot gedaan, dat kan bij de fracties ook." Dit zou eenmalig 100.000 euro kunnen opleveren. Het college wil de vergoedingen voor raadsleden niet verlagen. De SP vindt dat het in deze tijd van bezuinigingen wel moet gebeuren. Een verlaging van 10 procent levert jaarlijks 35.000 euro op. De SP vreest dat door de forse bezuinigingen op kunst en cultuur, een bezoek aan de schouw- (hoge drempels, slecht toegan kelijke toiletten) is onvoldoende rekening gehouden met Agenda 22. De bezuinigingen hebben enorme gevolgen voor de vereni gingen. Voor de grotere culturele instellingen zijn de gevolgen zelfs desastreus, meent PP2. "Met als gevolg ontslagen en een dreigend faillissement. Dit moeten wij in Venray niet willen", zegt fractielei der Brugman. Ze wijst ook op de gevolgen voor de Volksuniversiteit en de WMO klankbordgroep, die de subsidie grotendeels kwijtra ken. PP2 maakt zich zorgen over de verkoop van sociale huurwonin gen door Wonen Venray. De partij noemt het een trieste ontwik keling dat zoveel leegkomende huurwoningen worden verkocht, waaraan in deze tijd juist zo veel behoefte is. PP2 vraagt aandacht voor de parkeergarage in de Gouden Leeuw. Carla Brugman: "De toegang is niet bepaald uit nodigend. De omgeving ziet er buitengewoon slecht uit. Onkruid tot aan de hemel en een romme lige indruk." Bij de bedrijventer reinen moet het opknappen van de bestaande locaties de hoogste prioriteit krijgen. Hiervoor zijn burg of muziekles voor een grote groep mensen onbetaalbaar wordt. Landelijk wordt gevreesd dat een derde deel van de bibliotheekfi lialen zal verdwijnen als gevolg van de bezuinigingen. De SP vindt het tegenstrijdig. Aan de ene kant wordt fors ingezet op verbetering van taal- en leesvaardigheid, terwijl aan de andere kant de bibliotheek - die hier een belangrijke rol in speelt - zo wordt gekort dat ze ves tigingen moet sluiten. De SP vindt dat Kunstencentrum Jerusalem de tijd moet krijgen voor de koerswij ziging. "De bezuinigingen op de klank bordgroep WMO zijn bij meer dere partijen in het verkeerde keelgat geschoten. We menen dat deze bezuiniging echt niet kan en vragen dan ook om dit terug te draaien", aldus Elianne Sweelssen. Evenementen met een regionale uitstraling krijgen meer subsidie dan kleinschalige initiatieven. De SP vreest dat activiteiten in buur- Europese subsidies beschikbaar. Daarmee zou ook het bedrijven terrein in Wanssum moeten wor den opgeknapt. Toerisme en recre atie noemt PP2 'het stiefkind van beleid'. Het college roept dat Ven- ray het toerisme gaat versterken. "Dit staat in schril contrast met de toegepaste verhoging van de toe ristenbelasting", vindt fractieleider Brugman. "De sector wordt drie keer benadeeld door de bezuini gingen. Door de verhoging van de toeristenbelasting, de korting op subsidies en de verhoging van de ozb. Wat PP2 betreft zijn er gren zen. De lokale partij wil de verho ging van de toeristenbelasting ver hogen tot maximaal 0,90 euro per overnachting. Het college stelt een verhoging voor van 0,75 naar 1,10 euro.PP2 vindt het merkwaardig dat meevallers bij de afvalstoffen heffing en rioolbelasting worden gebruikt om het gat bij de ozb te dichten. "Het is schuiven met gel den tussen onvergelijkbare posten en het is allerminst transparant." PP2 meent dat voordelen moeten terugvloeien naar de burgers of de gelden inzetten waar ze ook thuishoren. Zo kan extra geld bij afvalstoffenheffing bijvoorbeeld worden gebruikt voor het plaat sen van bladkorven. ten en dorpen daardoor een lang zame dood zullen sterven. De partij wijst erop dat grotere evene menten makkelijker sponsors kun nen werven, die een deel van de kosten dragen. De SP meent dat de bezuinigingen ook nadelig uitpak ken voor de kleinere verenigingen. Voor deze clubs is het vaak moei lijk om fors in te leveren, waardoor het gevaar van hogere contributies op de loer ligt. De SP vindt dat het voorstel van het dorpsradenover- leg moeten worden overgenomen door 10 procent te bezuinigen op de leefbaarheidsubsidies. De SP heeft ernstige twijfels over de begroting. Sweelssen: "Er wordt links en rechts met een kaasschaaf gewerkt en af en toe met een botte bijl. De lasten wor den niet evenredig verdeeld en er worden geen principiële keuzes gemaakt. Er wordt ook te weinig vooruitgekeken naar de komende jaren. Al met al niet iets om trots op te zijn." Modern en professioneel Méér dan 1000 gereedschappen onder één dak! 100% Service! Openingstijden PP2 vraagt opnieuw aandacht voor Agenda 22. Dit zijn internati onaal afgesproken standaardregels die gehandicapten gelijke kansen moeten bieden. Alle politieke par tijen willen er werk van maken, maar de praktijk is niet hoopge vend. De PP2 haalt het nieuwe moedercentrum EVA als treffend voorbeeld aan. Bij de verbouwing Ma. t/m vr. 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur K-Rental Venray Keizersveld 105, 5803 AP Venray T 0478-550898 F 0478-510805 E venray@k-rental.nl www.k-rental.nl Pantalon OQ95 uub flu |U| A/I A wiets/tCfl/ewharakter Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 Venray, Tel. 0478-5 OVlt. K W CS V o i*\

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9