Samenwerking Ooijen-Wanssum Verzet tegen sluiting bibliotheken Geen natuur- begraafplaats Boschhuizen jENE BEZORGEN? PEELENMAAS In de dood kun je niet wonen PEEL EN MAAS Donderdag 4 november 2010 - Pagina 7 De Immigratie en Naturali satiedienst (IND) gaat toch in beroep tegen de uitspraak van de rechter dat de minderjarige asielzoeker Mauro uit Oostrum in Nederland mag blijven. Een domper voor Mauro en zijn pleegouders Anita Marijanovic en Hans Mandigers. Ook omdat de IND tot de laatste dag heeft gewacht met het indienen van het beroep. Dat was tot 1 novem ber. Een dag later viel de brief in de bus van de advocaat van Anita Marijanovic en Hans Mandigers. "Het is ons een raadsel waarom de IND toch in beroep gaat. Mauro hoort gewoon thuis in ons land!" "De melding is dinsdag bij onze advocaat binnengekomen", vertelt Anita Marijanovic. "De IND heeft dus echt pas 1 november de stuk ken op de post gedaan, de aller laatste dag. We hebben het beroep zelf nog niet gelezen, maar de IND heeft namens de minister van Jus titie een landsadvocaat in de arm genomen. Wat hun reden is om toch door te willen gaan, is ons een raadsel. Het schijnt wel zo te zijn dat de IND standaard in beroep gaat, en vaak dan ook wint bij de Raad van State. Wij zullen dan naar het Europese Hof moeten, uitein delijk. Maar daar zijn we klaar voor. Het is nu, hoewel verwacht, even een fikse tegenvaller. Het betekent dat ons leven de komende jaren weer in de ijskast staat, we kunnen niet vooruit. Voor Mauro wordt het heel moeilijk om nu al aan zijn toekomst te gaan werken. We moeten gaan uitzoeken of hij na deze opleiding nog aan een nieu we opleiding kan beginnen. Stage wordt bijvoorbeeld een probleem, omdat hij geen sofi-nummer heeft. Het is heel triest te moeten con cluderen dat ons geen rust en geen toekomst wordt gegund. We moeten echt een hele lange adem hebben. Door de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam hebben we wel weer heel veel energie gekregen. Bovendien is Mauro voorlopig nog hier, en we gaan door tot het bittere einde. We zijn ervan overtuigd dat Mauro in Nederland hoort. Hij is hier buiten zijn schuld, hij heeft al zoveel mee gemaakt, hij verdient het om hier te blijven." De rechtbank in Amsterdam besloot onlangs dat Mauro (17), die al zeven jaar in Oostrum woont en al acht jaar in Nederland is, zijn leven in Nederland mag voort zetten. Zijn opgelegde uitzetting werd ongegrond verklaard, omdat de Rechten van het Kind in het geding zijn. Elk kind heeft recht op gezinsleven en een belangrijk deel van Mauro's gezinsleven ligt in Oostrum. Mauro was pas negen jaar toen hij door zijn ouders van uit Angola naar familie in Neder land werd gestuurd. "Mauro is bui ten zijn schuld om in Nederland terechtgekomen en is door ons met liefde opgevangen. Je kunt het een kind niet aanrekenen dat zijn eigen ouders hem op het vliegtuig naar Europa zetten." Onvergetelijke middag voor prijswinnaars kindersite VieCuri Wie bedenkt een toepasse lijke naam voor Doppertje, het figuurtje op de kinderwebsite van VieCuri? Als prijs werd een vip-rondleiding voor de win naar met de hele klas uitge loofd. Donderdag 28 oktober was het zover. Maar liefst drie prijswinnaars kwamen met hun klas naar VieCuri Venlo voor een vip-ontvangst en een rondleiding die ze niet snel zul len vergeten. Het evenement werd gecombineerd met het bezoek van de politie Noord Limburg aan de kinderafdeling van het ziekenhuis. De drie kinderen die onafhan kelijk van elkaar de nieuwe naam hebben bedacht zijn Nikkie Rie- vers en Sarina Gielen van de Kom- mijn basisschool in Belfeld en Stef- fie de Backer, leerlinge van de St. Jan de Doperschool, in Merselo. Zij waren met hun klasgenoten uitge nodigd om naar VieCuri te komen. Na een warm welkom buiten bij de hoofdingang door kinderarts Karin van Dael, werd de groep onder escorte door de beveiligers en de politie naar het auditorium geleid waar met echte kindercham pagne werd getoast op de feeste- lijke middag. Vervolgens gingen de kinderen in groepjes door het zie kenhuis om een bezoekje te bren gen aan het leerhuis, dat is de plek waar praktische handelingen door verpleegkundigen en artsen wor den geoefend, de spoedeisende hulp, de kinderafdeling, de ambu lance en de demonstratieplek van de politie. Daar mochten de kin deren een goed geüniformeerde agent van de mobiele eenheid (ME) met blokken bekogelen en demon streerde een agent op de fiets een inrekening van een 'crimineel'. Na de rondleiding was de bekend making van de nieuwe naam Vieki en werden de prijswinnaars nog eens extra in het zonnetje gezet. Ook werd de kindersite met Vikie getoond. De startpagina van de kindersite laat een kleurrijk portal zien waar bij kinderen kunnen kiezen voor een van de onderdelen 'Kijken' 'Doen' of 'Lezen'. Bij elk onderdeel is er wel iets te vinden dat voor kinderen in verschillende leeftijds groepen interessant is. Op de kin dersite vind je verschillende foto boeken met uitleg om doorheen te bladeren. Voor de allerkleinsten is een prentenboekje getekend, Nikkie Rievers, Sarina Gielen en Steffie de Backer werden in het zonnetje gezet. Foto: Hans van der Beele. waarin het verhaal wordt verteld van Vieki, die zich niet lekker voelt. Verder kunnen kinderen met behulp van verschillende spelle tjes veel te weten komen over het ziekenhuis. Een memoriespel met foto's van de kinderartsen, ver schillende puzzels, kleurplaten en een quiz dagen hen uit om op de site bezig te zijn en zo het zieken huis op een speelse wijze te leren kennen. Stichting het Limburgs Land schap plant zeven hectare bos in het Hoogzand, tussen de Rooyse Wissel en het Wans- sums ven op de doorgaande weg van Oostrum naar Wans- sum. De komende weken wordt de grond gereedge maakt om de nieuwe aanplant mogelijk te maken. De ruim 30.000 bomen en strui ken gaan in november en decem ber de grond in. Het bos krijgt aan de randen verschillende soorten struiken. Zo ontstaat uiteindelijk een fraai bos dat aan de randen geleidelijk overgaat via de strui ken naar een lage kruidenrijke begroeiing. Economie en ecologie zitten elkaar soms in de weg. De uitbreiding van een woon wijk of een industrieterrein kost ruimte. Als er na alle afwegingen democratisch besloten wordt dat economie op die plaats vóór de natuur gaat, krijgt de initiatiefne mer wel de verplichting om de verloren gegane natuur elders te compenseren. Dat gold voor een paar projecten in Noord-Limburg, onder andere in Bergen en Venray. Het idee ontstond om een aantal van die verplichte boscompensa- ties bij elkaar te voegen. Stichting het Limburgs Landschap is door de provincie gevraagd of zij daar voor een plan kon maken. Daar is na overleg dit project in het Hoogzand in Venray uitgekomen. Wie het nieuwe bos het komend jaar bekijkt, zal verbaasd zijn. Er staat dan namelijk rogge. Tijdens het planten wordt namelijk een kruidenrijk bloemenmengsel met winterrogge ingezaaid. Dit krui denmengsel met rogge voorkomt dat ongewenste planten, zoals brandnetel, een kans krijgen om massaal op te komen. Doordat in het komende voorjaar de bodem bedekt is met dit bloemenmeng- sel wordt ook voorkomen dat de grond snel uitdroogt. Dat is een tweede voordeel voor de jonge aanplant, die daardoor volop de kans krijgt om uit te groeien. De rogge wordt niet geoogst en is dus voedsel voor vogels. In de jaren erop zullen de groter wordende bomen langzaamaan de rogge terugdringen en zal een meer natuurlijke bosondergroei ont staan. STRUIKEN De ruim 7 hectare bos wordt in de randen voorzien van ver schillende soorten struiken. Zo ontstaat uiteindelijk een bos dat aan de randen geleidelijk overgaat via de struiken in een lage grasbe groeiing. Juist van die overgangen maken veel planten en dieren gebruik, vlinders kunnen zonnen op de bladeren van de stuiken, vogels vinden er een ideale broed- plek en kleine zoogdieren vinden er een schuilplek. En de das kan door deze aanleg prima zijn weg vinden naar de andere bos- en natuurgebieden van de Witte Ven nen en het Wanssums Ven. Wande- laars kunnen de seizoenen volgen door de bloei in het voorjaar en de bessen en noten in het najaar. Het kruidenrijke mengsel met wintergraan gaat er het komend voorjaar voor zorgen dat men kan genieten. Het graan, maar zeker de kruiden gaan de bosaanplant het komende voorjaar al een fleurige blik bieden. De volgende jaren kan de aanplant van vele soorten dan langzaam maar zeker uitgroeien tot een gevarieerd bos met lagere struiken in de randen. Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhef 6 Venray PvdA: onderzoek vermogens dorpsraden De PvdA wil dat de gemeente lijke rekenkamer een onderzoek instelt naar de vermogens van de dorps- en wijkraden. Iedere dorps- en wijkraad moet in het bezuinigingsvoorstel van het col lege 2.000 euro subsidie per jaar inleveren. De dorps- en wijkraden zouden ongeveer vier ton op de bank hebben staan. Dit was een belangrijk argument om de raden flink te korten. De PvdA zegt over informatie te beschikken dat het totale vermogen per 1 januari 2010 zelfs meer dan 560.000 euro zou bedragen. Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, heeft meer maals verkondigd dat de dorps raden vaker een bankiersfunctie vervullen. Voor comités en ver enigingen die geen officiële status hebben. Zij kunnen daardoor geen rekening openen bij een bank. De gelden worden vaker beheerd door de dorpsraad. De PvdA vindt dat ook de dorps- en wijkraden een bijdrage moeten leveren aan de bezuinigingen. De partij meent dat er onvoldoende de hand wordt gehouden aan de gemaakte afspra ken over het opsparen van geld uit het leefbaarheidbudget. De Partij van de Arbeid vertrouwt het niet helemaal. Om meer inzicht te krijgen in de vermogens van de dorps- en wijkraden, stelt de partij voor de rekenkamer een onder zoek te laten uitvoeren. Ook om er lering uit te trekken voor de toekomst en voortaan duidelijke spelregels af te spreken. Venray pilotgemeente huiselijk geweld Venray is pilotgemeente om meldingen van huiselijk geweld sneller en efficiënter af te hande len en eerder over te kunnen gaan tot een huisverbod. Dat meldde wethouder Twan Jansen van Ven- ray dinsdag. "De politie en hulp officier van justitie waren teveel uren bezig om een melding van huiselijk geweld af te handelen. Dit gaat de casemanager nu voor zijn rekening nemen. Die gaat nu de procedure tot een huisverbod starten." De gemeente Venray is op 1 april 2009 gestart met het opleggen van een tijdelijk huisver bod bij huiselijk geweld. In slechts acht gevallen kwam het vorig jaar inderdaad tot een daadwerkelijk huisverbod. "Veel te weinig", aldus Jansen. "Door de inzet van de case manager, waarvoor we een samen werking hebben met de Rooyse Wissel, en een nieuw automatise ringssysteem, willen we dit aantal verhogen naar jaarlijks 30." Vergadering SPO Venray De Stichting Primair Onder wijs in Venray en regio houdt op maandag 8 november vanaf 8.30 uur een vergadering in het kan toor van SPO Venray aan de Eind- straat in Venray. De vergadering bestaat uit een openbaar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het openbare gedeelte van de vergadering bezoeken. Aanmelden kan via telefoon (0478)516215. Burgemeester zonder ambtsketting Het viel een aantal aanwezi gen dinsdagavond meteen op. Dat burgemeester Hans Gilis- sen geen ambtsketting om de hals droeg, vlak voor aan vang van de raadsvergadering, leidde tot een korte discussie op de publieke tribune. Zou de burgemeester binnen een jaar al stoppen met zijn werk in de gemeente Venray?, vroeg iemand zich hardop af. Maar, nee, dat is zeker niet het geval, sprak de burgervader met een geruststellend. De ambtsket ting is in reparatie. Tijdens de feestelijke heropening van het vernieuwde centrum, op zondag 24 oktober, is het speldje kapot- gegaan, legde Gilissen uit. "Ik had de ketting wel om kunnen doen, maar dan had ik de hele raadsver gadering stil moeten zitten." En dat was hij niet van plan, verklaarde Gilissen met een knipoog. "Want dat zegt iedereen: kijk wat hij daar zit te niksen." Burgemeester fan van FC Twente Hij volgde de wedstrijd tussen Werder Bremen en FC Twente op de voet. Burgemeester Hans Gilis- sen briefde dinsdagavond tijdens de raadsvergadering geregeld de stand in het door FC Twente met 2-0 gewonnen Champions League duel door aan de aanwezigen in de raadszaal. Geregeld fluisterde een van de dienstdoende bodes het laatste voetbalnieuws in het oor van Gilissen. Zijn liefde voor de Tukkers is niet zo gek, verklaarde Gilissen met een brede grijns op zijn gezicht tijdens het medede lingenrondje aan het begin van de vergadering. "Ik heb namelijk zes jaar in Enschede gewerkt." Parkeertarieven omhoog Met ingang van 1 januari wor den de parkeertarieven in Venray verhoogd met gemiddeld 20 euro cent per uur. De verhoging van de parkeertarieven en abonnemen ten moet de gemeente Venray op jaarbasis 140.000 euro opleveren. Het parkeertarief op de slagboom terreinen Raadshuisplein, Blekers- veld en parkeergarage De Gouden Leeuw stijgt van 1,10 naar 1.30 euro per uur. Het tarief langs de wegen gaat ook gemiddeld met 20 eurocent omhoog en gaat variëren van 1,30 tot 2 euro per uur. "Met de verhoging van de parkeerta rieven doet ook het parkeerbe- drijf een duit in het zakje om de gemeentelijke voorzieningen overeind te houden", aldus wet houder Ike Busser. Hij is niet bang dat Venray zich door de verhoging uit de markt prijst ten opzichte van omliggende gemeenten. "We hebben een goed parkeerverwijs- systeem, waardoor bezoekers verzekerd zijn van een goede par keerplaats vlakbij het centrum. Tegen een betaalbaar tarief." College akkoord met DOP's Het college van Burgemeester en Wethouders heeft ingestemd met de structuurvisies Dorpsont wikkelingsplannen voor Vrede- peel, Leunen, Veulen en Heide. In de structuurvisies staat beschre ven hoe deze dorpen er over tien jaar uit moeten zien in ruimte lijk, functioneel, economisch en sociaal-maatschappelijk opzicht. Eerder al zijn de plannen gepre senteerd aan de inwoners van de vier dorpen. Tot de belangrijkste speerpunten voor de komende tien jaar behoren het behoud van de basis- voorzieningen in Vrede- peel, de ontwikkeling van het cen trum van Leunen en diverse ver beteringen in de openbare ruimte in Heide en Veulen. Wethouder Patrick van der Broeck: "Ik ben erg verheugd met het vele werk dat hier verzet is. Voor vier dorpen betekent dit dat de tijd is geno men om met elkaar naar de ont wikkeling van het dorp te kijken. Voor de toekomst een waardevol moment." Militaire oefening op De Peel Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel wordt van dinsdag 2 tot en met donderdag 4 novem ber een civiele militaire oefening gehouden. Deze staat in het teken van chemische, biologische, radi ologische en nucleaire (CBRN) bestrijding. Het doel van deze oefening is het uitwisselen van ervaring en kennis tussen mili taire en civiele eenheden op het gebied van CBRN-bestrijding. De oefening is in 2003 ontstaan naar aanleiding van de toenemende dreiging van terroristische aan slagen met CBRN-middelen. Ver schillende nationale en interna tionale teams uit onder andere Nederland, Duitsland, België en Denemarken nemen deel aan de oefening. Tevens wordt samenge werkt met diverse civiele orga nisaties. Zo gaan TNO, het RIVM, en de brandweer uit de regio Gelderland gezamenlijk optreden tijdens de oefening. Daarnaast test het Landelijk Team Forensische Opsporing zijn opsporing- en detectiemethoden. Woensdag tekenden de gemeen ten Horst aan de Maas en Venray en de provincie Limburg een samen werkingsovereenkomst voor de Gebiedsontwikkeling Ooijen- Wanssum. Deze overeenkomst vormt een mijlpaal in de gebieds- ontwikkeling. Met de samenwer kingsovereenkomst stellen de gemeenteraden van Horst aan de Maas en Venray en Provinciale staten 50,5 miljoen euro beschik baar en regelen zij het vervolg. Samen met de 10 miljoen euro die beschikbaar is voor dijkaanleg is de uitvoering van het gebiedsplan, dat tot stand kwam in samenwer king met het Waterschap Peel en Maasvallei en Rijkswaterstaat, een grote stap dichterbij gekomen. In samenwerking met het ministe- rie van Infrastructuur en Milieu wordt onderzocht hoe de laatste stap, de toekenning van de beno digde rijksmiddelen, kan worden gezet. De belangen voor het Rijk en de regio zijn groot. De gebieds- ontwikkeling combineert de belofte om op korte termijn met dijken veiligheid tegen overstro mingen te bieden met de lange termijn opgave om hogere rivier- afvoeren in het gebied op te kun nen vangen. Deze rijkstaken zijn samen met de ambities van de regio in één plan geregeld en zijn daardoor beter, sneller en goedko per te realiseren. Deze regionale ambities zijn onder meer de rond weg rond Wanssum, de uitbrei ding van de haven en de aanleg van natuur. thuiszorg De fractie Vijf Dorpen Belang/Lijst Overloon verzet zich tegen de sluiting van de bibliotheken in Oeffelt, Over- loon en Vierlingsbeek. Tijdens de begrotingsbehandeling van de gemeente Boxmeer, op don derdag 11 november, zal de lokale partij een motie indie nen. Vijf Dorpen Belang/Lijst Over loon vindt de sluiting onacceptabel. De driemanfractie zal daarom ook tegen de begroting stemmen. "Een belangrijke maatschappelijke func tie verdwijnt uit onze kernen, voor ons onbegrijpelijk", zegt fractielei der Rien Klaassen. Zoals het er nu naar uitziet kan alleen op steun van de VVD worden gerekend. Dat is te weinig om sluiting te voorkomen. Vijf Dorpen Belang/Lijst Overloon vindt dat er veel beter op andere posten bezuinigd kan worden. Zo worden er, volgens de lokale par tij, miljoenen uitgeven aan verlies gevende grote bouwplannen. De oppositiepartij vindt dat de coa litiepartijen CDA, SP en LOF zich niet houden aan hun beloftes in de verkiezingsprogramma's en de uit spraken die zijn gedaan in het coa litieakkoord. "Dit is politiek van de gemeente Boxmeer", zegt Klaassen cynisch. "Enkele maanden terug nog de mond vol over termen als leefbaarheid, betrouwbaarheid en opkomen voor de samenleving. Maar de mooie woorden en belof tes zijn volstrekt tegenstrijdig met de aangekondigde bezuinigingen." De sluiting van de drie nevenvesti gingen van Biblio+ hebben vooral in Overloon en Vierlingsbeek tot onrust, ongeloof en boosheid geleid. De bibliotheken van Over- loon en Vierlingsbeek hebben ieder meer dan duizend leden en een uitleen van 50.000 boeken per jaar. Het college van B en W ziet af van de aanleg van een natuur- begraafplaats op begraafplaats Boschhuizen. De Venrayse partijen CDA en Samenwerking hadden in een commissievergadering gepleit voor een natuurbegraafplaats onder regie van de gemeente. Vol gens beide partijen was dan blij vend onderhoud gegarandeerd. Zij vonden bovendien dat op begraaf plaats Boschhuizen alle voorzie ningen aanwezig zijn, het goed toe gankelijk is en er ruim voldoende parkeergelegenheid is. Eerder dit jaar verleende de gemeente Venray al een vergunning voor de komst van natuurbegraafplaats Weverslo in Heide. Venray ziet voorlopig af van een tweede locatie omdat Boschhuizen maar voor een klein gedeelte voldoet aan de kenmer ken van een natuurbegraafplaats. Bovendien heeft uitvaartonder neming Dela plannen voor een herdenkingsbos bij Boschhuizen. Volgens de gemeente is er wel behoefte aan natuurbegraafplaat- sen en zal Venray de ontwikkelin gen blijven volgen. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 9 november vanaf 20.00 uur een vergadering in D'n Oesterham in Oostrum. Op de agenda staat onder meer infor matieverstrekking door Roel Cop- pus, wijkagent Venray-oost, en de ontwikkeling van de stationsom geving. Anders kijken naar weggaan en achterblijven Dinsdag 9 november 2010 De Witte Hoeve Gasstraat 5 5801 CT Venray Ontvangst 19.30 uur YA Iedere uitvaart uniek IND gaat toch in beroep tegen uitspraak Mauro Doppertje heet voortaan Vieki Nieuw bosgebied proteion voor mensen 'tijd voor wensen huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl (ADVERTORIAL) Op speciale uitnodiging van Yarden Vereniging Limburg komt Professor Dr. Anne van der Meiden op dinsdag 9 november 2010 spreken over zijn boek 'In de dood kun je niet wonen; anders kijken naar weggaan en achterblijven' Aan de hand van wat hij in de praktijk meemaakte en erover las, wil hij die veranderingen in de beleving van de dood en rouw proberen een gezicht te geven en anders te kleuren. Daarbij zoekt hij naar noodzakelijke relativering van oude beelden van de dood, omdat mensen zwaar onder die beelden kunnen lijden. Hij doet dat in het besef dat elk leven tot een einde komt en dat de beleving van dood en rouw niet volledig te beheersen valt. Anne van de Meiden is bekend als voorganger bij o.a. diensten voor het Koninklijk Huis en als vertaler van de bijbel in het Twents. Tevens was hij wetenschappelijk medewerker en hoogleraar communicatie. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De avond is geheel kosteloos. Wel graag uw komst aanmelden via limburg@yarden.nl of via telefoonnummer 0464746097. In de pauze schenken onze vrijwilligers van Yarden Vereniging Limburg graag een kopje koffie/thee/fris.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7