Sportpark Meerlo-Wanssum komt op De Broekberg BVV'27 blijft in Blitterswijck Bouwen in eigen beheer in Blitterswijck Rien van den Brand werkt mee aan Teleac-serie Bedrijfsruimte boomkwekerij Kijk op rtlSL Llfa«tyle) (perlanca van de 5 Rob van Dijk Optiek Zonnebrillen. oo O Gunhoek ook voor uw tuin PAS OP! helling PEEL EN MAAS Nieuw complex aan de Helling te duur en omslachtig Na jaren van praten en onderzoeken is de kogel door de kerk. Het nieuwe sportpark van Meerlo en Wanssum komt op De Broekberg in Wanssum. Het huidige sportcomplex krijgt een grondige renova tie voor 2,2 miljoen euro. De gemeente Venray draagt 1,25 miljoen euro bij, Horst aan de Maas brengt 219.000 euro in en de verenigingen moeten zelf 630.000 euro bijpassen door sponsoring, zelfwerk zaamheid en hergebruik van materialen. Het sportpark is al jarenlang een heet hangijzer. Grootver bruiker is SV United, dat in 2005 ontstond na een fusie tussen de voetbalclubs van Meerlo en Wans- sum. SV United heeft lange tijd zijn pijlen gericht op een geheel nieuw sportcomplex aan de Hel ling, centraal tussen beide dorpen in. Tot nu toe houdt SV United de bestaande sportparken Bergsbos in Meerlo en De Broekberg in Wanssum in gebruik. Een onwen- selijke situatie voor de fusieclub. Na de opheffing van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft sportwet houder Patrick van der Broeck (CDA) een nieuwe start gemaakt. Er zijn vier opties: de Helling en drie bestaande sportcomplexen in Blitterswijck, Meerlo en Wanssum. Vanwege het intensieve gebruik is gekozen voor één kunstgrasveld. De Helling rolt met ruim 2,7 mil joen euro als duurste uit de bus. Bovendien moet er nog voor 800.000 euro grond worden aan gekocht. De uitbreiding en renova tie van Hoogveld in Blitterswijck en de facelift van De Broekberg is qua kosten (2,2 miljoen) verge lijkbaar. Hoogveld moet nog wel een kleine uitbreiding krijgen van een half veld (kosten ruim twee ton). Bergsbos valt af vanwege de ligging dicht bij een aangesloten natuurgebied (EHS). Bovendien is hier motorclub MAC niet in te passen. Naar verwachting zal Berg- sbos - dat ligt op grondgebied van Horst aan de Maas - worden terug geven aan de natuur. "De Helling is niet alleen het duurste, maar je hebt ook met hoge grondkosten te maken", licht Van der Broeck toe. "Er moet ongeveer acht hec tare worden aangekocht. Je hebt met verschillende grondeigenaren te maken en het bestemmings plan moet worden veranderd. Die procedures gaan nog lang duren." Het kost de wethouder overre dingskracht om de werkgroep de Helling en SV United op andere gedachten te brengen. "Het grote voordeel is dat De Broekberg niet hoeft worden uitgebreid. En het past helemaal binnen het bestem mingsplan. Je kunt hier zo aan de slag", zegt Van der Broeck. Hij hoopt dat in 2011 de schop de grond in kan, zodat een jaar later het nieuwe complex in gebruik kan worden genomen. Daarmee zijn ook de woningbouwplannen voor De Broekberg definitief van de baan. De voormalige gemeente Meerlo-Wanssum dacht door de bouw van een nieuwe woonwijk geld te verdienen voor de aanleg van het sportcomplex. "Er zijn meer dan genoeg woningbouw- locaties in Wanssum. Die voldoen ruimschoots aan de vraag", meent de wethouder. De huidige gebrui kers van De Broekberg krijgen straks allemaal een plek op nieu we multifunctionele sportpark. Vooral voor de Meerlose leden van SV United is het even slik ken. "Mijn complimenten voor Arie Janssen, de voorzitter van SV United", zegt Van der Broeck. "Hij is pal voor de ledenvergadering gaan staan en hij heeft gewezen op de hoge kosten van de Hel ling. Hij heeft omgerekend wat dit per lid extra kost. Natuurlijk spelen emoties een rol. Maar grote klasse van Arie en zijn vereniging dat er uiteindelijk een balans is gevonden tussen emotie en ratio." Minder complimenten heeft de wethouder voor BVV'27, dat besloten heeft zelfstandig in Blit- terswijck te blijven. Alhoewel het afhaken van BVV'27 nauwelijks gevolgen heeft voor de inrichting of de financiën van De Broekberg. "Het is voor mij ook een persoon lijke teleurstelling dat BVV niet meedoet. Mijn ambitie lag hoger", aldus Van der Broeck. "Ik heb het bestuur van BVV erbij betrokken, in de hoop dat ze zo zouden mee gaan in het proces. Helaas is het ijdele hoop gebleken." Het gevolg voor BVV'27 is dat het de ver goeding voor onderhoud van het sportpark (5200 euro per jaar) in een afbouwregeling binnen vijf jaar kwijtraakt. De renovatie van De Broekberg vraagt een forse investering. Niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de verenigingen. In het bedrag van 2,2 miljoen euro is de kantine niet meegeteld. Die zullen de verenigingen op eigen kosten moeten bouwen. Dit vergt nog een extra investering van 314.400 euro, waardoor de verenigingen samen ruim negen ton moeten ophoesten. De huidige opstallen zijn in eigendom van de stich tingen en verenigingen. Ze zijn getaxeerd op 255.000 euro. Dit bedrag betaalt de gemeente terug en dient als compensatie voor de bouw van de kantine. Donderdag 4 november 2010 - Pagina 5 Geen verhuizing naar vernieuwd complex De Broekberg BVV'27 blijft een zelfstandige vereniging. Ook zal de Blitters- wijckse voetbalclub niet ver huizen naar het nieuwe sport park van SV United. Dit wordt zeer waarschijnlijk sportpark De Broekberg in Wanssum, dat geheel gerenoveerd wordt. In december neemt de gemeente raad een besluit. De leden van BVV'27 hebben afgelopen donderdag in een extra algemene ledenvergadering de knoop doorgehakt. De toekomst van BVV'27 was lange tijd onge wis. De jeugdafdeling is sinds enkele jaren samengevoegd met SV United. De fusieclub uit Meerlo en Wanssum is dringend op zoek naar een nieuw sportcomplex. Het is ook een wens van de gemeente om BVV'27 daarbij te betrekken. Het nieuwe bestuur onder lei ding van voorzitter Maurice Wol- ters heeft tot nu toe alle opties opengehouden. In tegenstelling tot zijn voorganger Hans Speij- cken, die niets wilde weten van een fusie of een verhuizing. Wol- ters heeft wel steeds verkondigd dat het aan de leden was om te beslissen over de toekomst van hun club. Afgelopen donderdag is het besluit gevallen. De 116 leden konden kiezen uit twee opties. BVV'27 blijft zelfstandig op sport park 't Hoogveld, waarbij de hui dige samenwerking met de jeugd afdeling van SV United wordt voortgezet. De jeugd krijgt straks wel in zijn geheel onderdak op De Broekberg. De andere variant was dat BVV'27 zou verkassen naar het nieuwe sportcomplex van SV United. Met grote meerderheid kozen de leden voor een zelfstan dig bestaan van BVV'27 op het sportpark in Blitterswijck. Liefst 98 leden stemden voor de eer ste variant, terwijl veertien leden voor de tweede optie kozen. Vier stemmen waren ongeldig. b&ódi. onze site: www.gunlTOek.nl Venray De Hoveniers mt-snm Op de locatie bij de speel tuin aan de Pastoor Verheg- genstraat in Blitterswijck stelt de gemeente Venray eigen grond beschikbaar voor de bouw van woningen in eigen beheer. Op het terrein, dat in de volksmond de 'Jan Vis sers-locatie' wordt genoemd, kunnen volgens dorpsraadse cretaris Sjaak Sluiters 'tussen de twaalf en veertien wonin gen worden ontwikkeld'. Op woensdag 17 november vindt in het gemeenschapshuis van Blitterswijck een informatie avond plaats over dit nieuwe initiatief. Aanvang: 20.00 uur. De dorpsraad hoopt dat veel potentiële woningkopers 'deze kans grijpen'. "Wij hebben nu een locatie waar geïnteresseerde bou wers terecht kunnen. Als dorps raad stimuleren we de oprichting van een ontwikkelvereniging waaraan ook mensen met een klei ne beurs kunnen deelnemen voor de bouw van hun eigen woning", zegt Sjaak Sluiters. Volgens Sluiters hebben veel jongeren en senioren Blitterswijck in de afgelopen jaren verlaten omdat er in het dorp nauwelijks is en wordt gebouwd. "En de bouwplannen die wel worden ontwikkeld, sluiten niet aan op de wensen." De bedoe ling is om aan de Pastoor Verheg- genstraat diverse woningtypen te realiseren, zoals starterswoningen, twee-onder-kapwoningen en seni orenwoningen. "Waarbij starters gebruik kunnen maken van gun stige starterswoningen." BIEB Bouwen In Eigen Beheer (BIEB) of Collectief Particulier Opdracht geverschap (CPO) is een vorm van projectontwikkeling, waarbij toekomstige bewoners gezamen lijk hun eigen nieuwbouwproject ontwikkelen. De toekomstige bewoners beslissen, binnen de door de gemeente gestelde kaders, wat er wordt gebouwd en hoe het woningbouwplan eruit komt te zien. Zonder tussenkomst van derden organiseert de stichting of vereniging op deze locatie een woningbouwproject, waarbij ze zelf tot een keuze van architect en aannemer komt. Deze aanpak heeft, doordat de groep zelf als projectontwikkelaar optreedt, een kostenreducerend effect. Dat effect wordt nog versterkt door de mogelijkheid van zelfwerk zaamheid. In de praktijk wordt een kopersvereniging onder steund door een deskundige. De dorpsraad van Blitterwijck heeft hiervoor contact gelegd met het adviesbureau BIEB uit Eindho ven, dat vanaf 1981 meer dan 75 ontwikkelverenigingen heeft begeleid in de onderhandelingen met professionele partijen in de bouwwereld. Voor de kosten van deze begeleiding kan de kopers vereniging gebruikmaken van een subsidieregeling van de provin cie Limburg. Wethouder Patrick van der Broeck en stedenbouw kundige Hennie Oudenhoven van de gemeente Venray geven tijdens de informatiebijeenkomst op 17 november uitleg over de locatie en de uitgangspunten die de gemeente voor dit initiatief hanteert. Ook Stephan Maes- sen, directeur van BIEB Advies, is van de partij. Op zoek naar de familiegeschiedenis van Carry Tefsen Zomaar een hele dag optrek ken met actrice Carry Tefsen voor het maken van opnamen voor een televisieprogramma. Het overkwam de Venrayse geschiedvorser zonder camera ervaring Rien van den Brand (72) in januari van dit jaar. Zondag 7 november wordt het programma uitgezonden. Van den Brand is benieuwd naar het resultaat: 'Misschien heb ben ze me er wel uitgeknipt'. Net voor kerstmis ging vorig jaar in huize Van den Brand de telefoon: of Rien misschien op kon draven als een Nederlandse televi sieploeg begin januari opnamen kwam maken in het stadsarchief van Goch. Men zocht iemand die de weg kende in het archief. De archivaris van Goch, Hans-Joachim Koepp, had namelijk juist op de dag van de opnamen verplichtin gen in het buitenland. Rien van den Brand: 'Als bijna wekelijks bezoeker van het archief van Goch wilde ik desgewenst best een hel pende hand uitsteken, hoewel me op dat moment nog niet helemaal duidelijk was waar het precies om ging.' Dat veranderde toen een medewerkster van Teleac contact met hem opnam. Zij vertelde Van den Brand dat ze bezig waren met opnamen voor het programma Verborgen Verleden. Daarin gaan bekende Nederlanders als Moni que van de Ven, Gerard Spong, Philip Freriks en Youri Mulder op zoek naar hun familiegeschiede nis. De zevende aflevering is gewijd aan actrice ('Zeg eens Aaa en zangeres Carry Tefsen. Rien van den Brand: 'De medewerkster van Teleac zei me dat vooronderzoek had uitgewezen dat de voorou ders van Carry Tefsen in de acht tiende eeuw in de buurt van Goch hadden gewoond. De bedoeling was dat ik Carry op de dag van de opnamen documenten zou laten zien waaruit dat bleek. Daarop ben ik rond kerstmis een aantal dagen het archief van Goch inge doken en heb ik me verdiept in de geschiedenis van het vlakbij Goch gelegen koloniedorp Pfalzdorf.' Want daar bleek Christian Möhrin- ger, de verre voorvader van Tefsen, omstreeks 1745 met zijn familie te zijn neergestreken. Oorspronkelijk waren de Möhringers afkomstig uit de Kur-Pfalz. Christian had zich daar vrijgekocht als horige. Hij wilde, zoals zoveel van zijn arme en vanwege hun gereformeerde geloof onderdrukte landgenoten, een nieuwe toekomst opbouwen en met z'n gezin emigreren naar Amerika. Door een Hollandse blokkade van de Rijn kwam het echter niet zover. De zeehavens van Rotterdam en Amsterdam mochten oceaanzeilschepen niet over de Atlantische Oceaan laten gaan vanwege de koloniale oorlog die daar uitgevochten werd tus sen Spanje en Engeland. Van den Brand: 'De magistraat van Goch was toen bereid die gestrande geloofsvluchtelingen tegemoet te treden. Iets buiten Goch lag een groot heidegebied van duizend hectare. Dat werd opgedeeld in perceeltjes die de vluchtelingen kregen toegewezen op voorwaar de dat ze de woeste grond in cul tuur brachten. Meer dan een schop en een kruiwagen kregen ze niet. Ze woonden aanvankelijk in 'Erd- höhle', in de grond uitgegraven hutten, verstevigd met plaggen en twijgen. Een enorme ellende. Velen overleefden het niet, maar Christian Möhringer dus wel. Uit archiefstukken blijkt zelfs dat hij een vooraanstaande rol speelde in de gemeenschap die na verloop van tijd Pfalzdorf ging heten.' Op de dag van de televisieopna men voerde Rien van den Brand Carry Tefsen mee op een ontdek kingsreis in het archief, op zoek naar het Gochse verleden van haar voorouders. Hoe reageerde de actrice toen hij haar de details van een opmerkelijk onderdeel van haar familiegeschiedenis uit Er mag aan de Horsterweg in Castenray een bedrijfs ruimte gebouwd worden voor de boom- en bloemkwekerij van Direks. De commissie bezwaarschriften vindt dat het gebouw niet als een geur- gevoelig object moet worden beschouwd. Dat was het grote bezwaar van buurman Jos Weijs. De maatschap Weijs aan de Hoogriebroekse- weg vreest dat het varkensbedrijf niet meer kan uitbreiden door de komst van de loods. Tijdens de zitting op 12 oktober ging het er vooral om of er langere tijd men- de doeken deed? Van den Brand: 'Je zag haar weg mijmeren bij het verhaal. Ze was aangedaan door de erbarmelijke omstandigheden waaronder haar grootouders hier hadden geleefd. Het raakte haar, daar was niets gespeelds bij.' 'Een niet alledaagse ervaring', noemt Rien van den Brand - op de website van de stad Goch aan geduid als 'ein Niederlandischer Stadtarchiv-Mitarbeiter' - zijn medewerking aan de uitzending. Hij is benieuwd wat er uiteinde lijk van geworden is. Van een glo- sen in de bedrijfsruimte verblijven. Weijs vermoedde van wel omdat er ook een kantine in komt. Michel Direks legde uit dat de gewassen worden geteeld in de buitenlucht. En dat er slechts een beperkt aan tal uren in de loods zal worden gewerkt. Daardoor is de ruimte niet geurgevoelig en zou het ook geen belemmering vormen voor de uitbreidingsplannen van Weijs. De commissie bezwaarschriften heeft Direks in het gelijk gesteld. De bedrijfsruimte wordt gebruikt als opslag van werktuigen en teelt benodigdheden. Er zijn ruimtes voor productverwerking, berege ning en meststoffen. En er komen Rien van den Brand in gesprek met Carry Tefsen. Foto: Stadt Goch. rieuze toekomst als tv-presentator droomt hij in elk geval niet: 'Mis schien hebben ze me er wel uit geknipt.' De aflevering van Verborgen Verleden met Carry Tefsen wordt uitgezonden op zondag 7 novem ber om 20.15 uur op Nederland 2. Op zaterdag 13 november wordt de uitzending om 13.40 uur her haald, eveneens op Nederland 2. een koelcel, kantoor, toilet, douche met wasruimte, kantine en een technische ruimte. De commis sie vindt het aannemelijk dat er enige tijd mensen in de bedrijfs ruimte zullen verblijven. Maar er is geen sprake van permanent verblijf, zoals bewoning. De com missie komt, net als de voorzienin- genrechter van de rechtbank van Roermond, tot de conclusie dat de bedrijfsloods geen geurgevoe- lig object is en dat de bouwver gunning terecht is verleend. Dat Direks mogelijk in de toekomst een woning of nog andere bedrijfs ruimten wil bouwen, doet volgens de commissie nu niet ter zake. toegestaan Rob van Dijk Optiek is a.s. zaterdagmiddag 6 november om 15.45 uur op RTL 5, of 13 november 17.00 uur op RTL 8, te zien in het programma Lifestyle experience. Weet jij het antwoord op de prijsvraag dan maak je kans op q één van de 5 Ray-Ban zonnebrillen. Rob van Dijk Optiek Grotestraat 1 5801 BÜ Venray T.Ö478-586677 F.Ü478-69Ü663 info@robvandijkoptiekjil

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5