'Wat heb je aan een mooi dorp zonder school?' Winkels goed bereikbaar Ruim tweederde deel bezuinigingsoperatie afgerond 't Freulekeshuus toch door gaat EVA slecht toegankelijk 'Geen half miljoen' Theo Janssen stopt als CDA-lid H SCHEIDEN? Hekkert Venlo BV DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 21 oktober 2010 - Pagina 3 Veel wensen in Veulen Veulen heeft veel wensen om in de komende tien jaar te vervullen. Maandagavond besprak de dorpsraad met 35 inwoners de laatste versie van het dorpsontwikkelingsplan. Er is al vele jaren over gepraat. "We moeten opletten dat we niet alleen plannen maken en er verder niets mee doen", waarschuwde dorpsraadvoor zitter Henk Hellegers. "Het gaat erom dat Veulen in 2020 nog steeds een jong en actief dorp is." Aan zelfwerkzaamheid heeft het in Veulen nog nooit ontbro ken. Het dorp telt 510 inwoners en staat bol van de activiteiten die jaarlijks terugkeren. Opvallend is dat ook veel jongeren bij het dorpsgebeuren zijn betrokken. De bouw van het nieuwe gemeen schapshuis De Hoefslag is een fraai staaltje van belangeloze inzet voor het dorp. Dat erkent ook Henk Verstegen, gebiedscoördinator van de gemeente Venray. "Als jullie op de gemeente hadden gewacht, dan had dat gemeenschapshuis er nu nog niet gestaan. Een nieuw plan is een mooier en veiliger dorpshart. De Veulen- seweg is een doorgaande weg die midden door het centrum loopt. De dorpsraad wil geen hoge drempels opwerpen om de snel heid van de auto's af te remmen. Door een andere inrichting van de straat, bijvoorbeeld met klinkers, en de aanleg van een dorpsplein wordt het centrum niet alleen fraaier, maar ook verkeersveili ger. Een andere grote wens is de komst van een nieuw evenemen tenterrein, dat tevens als trapveld je en speelweide dienst doet. Het moet komen naast De Hoefslag. En in de verre toekomst is hier ook woningbouw gepland. De verdere uitbreiding zal op deze plek aan de Veulenseweg plaats vinden. Het huidige trapveldje aan De Vlies moet straks wijken voor woningen. Bovendien zijn door de storm de doeltjes omgewaaid. Hel legers meldde dat de gemeente binnen twee weken bomen plant en nieuwe goaltjes plus ballen- vangers plaatst. Die kunnen straks meeverhuizen naar het nieuwe evenemententerrein. Het behoud van de basisschool liep maandag als een rode draad door de avond. "Want wat heb je aan een mooi dorp zonder school?", vroeg een bewoner zich af. Er is nog veel onzekerheid. Een werkgroep van ouders, gemeente en dorps- en wijkraden legt de laatste hand aan het rapport. Het is een reactie op de omstreden toekomstnota van schoolbestuur SPOV die begin dit jaar verscheen. Daarin werden vier dorpsscho len (Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel) genoemd, die binnen vijf jaar moeten verdwijnen. Het rapport zal binnen een of twee weken verschijnen. Dan zal er ook meer duidelijkheid zijn over de toekomst van de Antonius- school in Veulen. In tegenstelling tot buurdorp Heide kende Veu len geen verloop van leerlingen. De Veulenaren zijn ook vastbera den om de basisschool open te houden. "De school is heilig voor ons", zegt dorpsraadvoorzitter Hellegers stellig. Veel dorpsbewo ners vonden dat de school boven aan op de prioriteitenlijst moest komen te staan. De volgorde van deze lijst is bepalend voor de gemeente voor welke projecten het eerst worden uitgevoerd. Het probleem met de school is dat de gemeente er nauwelijks zeggen schap over heeft. Schoolbestuur SPOV kan zelfstandig beslissen over sluiting. Bovendien is het rap port zo goed als afgerond. Na een lange discussie werd besloten dat het 'centrumplan' toch de hoogste prioriteit krijgt. Henk Verstegen legde uit dat alle dertien dorpen en tien wijken in de gemeente Venray een verlanglijstje indienen. "Het gaat dan in totaal om 230 projecten. Die zijn nooit allemaal te realiseren. Daarom pakken we van ieder dorp en wijk het project dat bovenaan staan. De gemeente raad beslist welke van de 23 met voorrang worden opgepakt." De school werd voor de zeker heid op de tweede plaats gezet en op nummer drie staat het eve nemententerrein. Jaren geleden zou woningbouw met stip boven aan hebben gestaan. Maar er kan inmiddels in Veulen weer volop gebouwd worden. Alleen wil het met de verkoop van de kavels nog niet zo vlotten. De economische crisis en de hoge grondprijs vor men de belangrijkste obstakels. Het dorp wil daarom graag meer huurwoningen. "Want veel jonge ren zijn niet in staat om een huis te kopen", weet Gerrit Reintjes. "Voor starters moeten er daarom voldoende huurwoningen zijn. Zodat de jongeren voor het dorp behouden blijven." Wonen Venray kondigde al eer der aan niet meer te bouwen in de kleine kernen, dus ook niet in Veulen. De dorpsraad heeft con- tact gezocht met aannemer Rob Klaassen, die ook in Heide en Oirlo sociale woningbouw gaat realiseren. Veulen telt nog slechts elf huurwoningen. Het worden er steeds minder, want de woning corporatie is bezig met een grote verkoopronde. Nicole de Jonge vertelde dat Wonen Venray in kleine dorpen geen 'stenen meer gaat stapelen', maar wel geld wil steken in de leefbaarheid. "Zoals het opleuken van het dorp." Die opmerking viel niet helemaal goed bij de dorps raad. "Laat dat maar aan ons over", reageerde Henk Hellegers cynisch. "Dat opleuken doen we zelf wel." De aanleg van glasvezelkabel voor sneller internet is een andere wens van Veulen. Evenals vrij lig gende fietspaden langs de Veulen- seweg, Lorbaan en Eijkenhofweg. De straatverlichting is op veel plekken onder de maat. Maar het allerbelangrijkste voor Veulen is het behoud van de drie voorzie ningen: gemeenschapshuis, kerk en school. Waarbij de café-zaal 't Veule in een adem als vierde werd genoemd. Ongeveer tien jaar gele den sloot de enige dorpswinkel zijn deuren. Het toch al geïso leerd liggende Veulen wil niet nog meer inleveren. Met een muzikale rondgang door het centrum vond vrijdag de feestelijke afsluiting plaats van het winkelproject van het Gehandi capten Platform Venray. Mensen van het platform heb ben in de eindfase van het project Venray op de Schop honderden winkels in het centrum bezocht om te kijken hoe het is gesteld met de bereikbaarheid voor gehandicapte mensen. Vrijdag werden de onderzoekresultaten van het project bekendgemaakt. De winkels in het centrum werd die dag opnieuw bezocht, maar nu door een muzikale optocht waarbij aan de winkeliers in het centrum de onderzoeksresulta ten van hun winkel overhandigd werd. Daarnaast werd aan winkels, die voldoen aan de normen van toegankelijkheid en bruikbaar heid, een certificaat uitgereikt. Van de 220 bezochte winkels kregen er maar liefst 191 van het Gehan dicapten Platform Venray een certificaat voor toegankelijkheid en bruikbaarheid voor de duur van twee jaar. Bij 57 certificaten werden nog wel diverse aanbeve lingen gedaan, terwijl 22 winkels Christel en Rachida, mede werksters van Bakkerij van Gas- sel, zijn maar wat trots op het certificaat. een onvoldoende scoorden en niet in aanmerking kwamen voor een certificaat. Wethouder Busser: "Geen zwabberbeleid voeren" De bezuinigingsoperatie is in volle gang. Bijna 70 procent van de voorgenomen bespa ringen is helemaal rond. Bij 29 procent staat het licht op oranje en bij 1,5 procent moet de bezuiniging worden terug gedraaid. Wethouder Ike Bus ser (Samenwerking) presen teerde vorige week de laatste stand van zaken. "Ik ben tot nu toe tevreden. Het loopt goed. Er is hard aan gewerkt, maar enkele fricties moeten nog worden opgelost." Voor 2011, het eerste bezuini gingsjaar, is 1,5 miljoen euro van de voorgenomen 2,2 miljoen aan bezuinigingen binnengehaald. Over 640.000 euro moet nog overeenstemming worden bereikt. Zo lopen de onderhandelingen nog met de vijf grote culturele instellingen (bibliotheek, kunsten centrum, museum, Odapark en schouwburg). Doordat zij veelal werken met een gebroken boek jaar, zijn ze al verplichtingen voor 2011 aangegaan. Zo is bijvoor beeld de programmering van de schouwburg al lang rond voor het lopende theaterseizoen 2010/11. Daardoor zal de gemeente over 2011 niet het volle bedrag kun nen binnenhalen. Daarbij worden de instellin gen extra zwaar getroffen door de economische crisis. Door de bezuinigingen moet de organi satie worden ingekrompen en zal het beleid worden aangepast. Dit kan niet in hetzelfde tempo gebeuren waarin de gemeente de besparingen wil doorvoeren. Bijvoorbeeld als er personeel ont slagen moet worden. Bovendien liggen de prestatieafspraken vast in meerjarige convenanten met de gemeente. Die zullen tussentijds moeten worden opengebroken. De culturele instellingen moeten 10 procent inleveren, terwijl de subsidies vijf jaar lang worden bevroren. Voor de gemeente is dit een flinke post. Het bespaarde bedrag loopt op van 284.000 euro in 2011 tot 474.000 euro in 2015. Alvast 30.000 euro is geschrapt. Dit is een samenvoeging van aller lei kleinere posten die achteraf gecorrigeerd zijn. Zo waren er enkele bezuinigingen 'vergeten' (Halt, Slachtofferhulp), terwijl andere voorstellen als 'onhaalbaar' afgeboekt moeten worden. Zo is besloten dat het Marokkaanse en Turkse ontmoetingscentrum de subsidie niet helemaal kwijtraakt. Eerder was al afgesproken dat de subsidie wordt afgebouwd tot 25 procent. Het stopzetten van de subsidie aan de Volksuniversiteit (19.244 euro) kan pas ingaan bij het nieuwe schooljaar, per 1 sep tember 2011. Daarnaast moet de gemeente jaarlijks 6.000 euro blijven bijdragen vanwege wacht geldverplichtingen. Door deze tussenstand moeten de resultaten voor de komende jaren enkele tienduizenden euro's naar bene den worden bijgesteld. Het ver wachte begrotingsoverschot van 2011 is verlaagd van 234.000 euro naar 193.000 euro. In de commissie Middelen haalde Bert Linksens (PvdA) het regeerakkoord van CDA en VVD aan. Dit pakt wellicht gunstiger uit voor de gemeenten. De VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) meldde onlangs dat de megakorting op het gemeente fonds zelfs van de baan zou zijn. In eerste instantie werd gedacht aan een rijkskorting van 10 tot moge lijk 20 procent. De gemeente Ven- ray heeft vooruitlopend hierop in de meerjarenbegroting een bespa ring van 10 procent doorgevoerd. Linskens wilde weten wat de gevolgen zijn als de gevreesde korting op de algemene uitkering toch niet doorgaat. "Kunnen we dan de bevriezing van de subsi dies ter discussie stellen", opperde de PvdA'er. Ike Busser zei ongeluk kig te zijn met de recente publica tie 'Megakorting gemeenten van de baan' in het blad Binnenlands Bestuur. "Daarin wordt het beeld geschetst dat we op de nullijn zouden uitkomen. Dat klopt niet", reageerde Busser in de commis sievergadering. "Want de nieuwe regering heeft ook plannen om zaken te decentraliseren naar de gemeente toe. Dat gaat altijd gepaard met efficiencykortingen." Mocht de algemene uitkering uit het gemeentefonds niet worden verlaagd, dan zal het geld via de achterdeur verdwijnen door aller lei nieuwe taken die de gemeen ten krijgen opgelegd, zo verwacht Busser. "Bovendien moeten we geen zwabberbeleid voeren. We zetten de bezuinigingsoperatie onverkort door." De wethouder van financiën verwacht dat er bij de opstelling van de Voorjaarsnota meer dui delijkheid is. "Eerst moet er een bestuursakkoord gesloten worden tussen de nieuwe regering en de VNG. Dat geldt voor de komende regeerperiode. Pas dan weten we echt waar we aan toe zijn", aldus Busser. Het bestuursakkoord zal naar verwachting begin volgend jaar rond zijn. Als blijkt dat de gemeenten toch minder worden gekort, dan denkt Busser niet in de eerste plaats aan het terugdraaien van bezuinigingen. "Als er ruimte is kunnen wellicht de scherpe kantjes ervan af, maar we kun nen het nog beter inzetten voor nieuw beleid. Het college heeft genoeg ambities die nog niet in de begroting staan." Bestuur museum komt op besluit terug Het bestuur van museum 't Freulekeshuus in Venray is op zijn besluit teruggekomen om na afloop van de jubileum tentoonstelling van 150 jaar harmonie Euterpe in januari 2011 het museum te sluiten. Het museum blijft minstens nog een jaar open, zo stelt het bestuur in een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders. Enkele weken geleden kon digde het stichtingsbestuur van 't Freulekeshuus aan te stoppen met het museum omdat het huidige pand al jaren totaal ongeschikt is. De locatie heeft te weinig vloer oppervlakte om tentoonstellin gen te organiseren. Bovendien zijn de bovenverdiepingen niet bereikbaar voor mensen met een handicap. De werkruimtes voor vrijwilligers en medewerkers vol doen volstrekt niet aan de huidige arbo-eisen, zoals bijvoorbeeld de gemeente Venray hanteert voor haar medewerkers, zo stelde het bestuur in een brief aan het Ven- rayse college. De reactie van de gemeente op het voorgenomen besluit heeft het stichtingsbestuur doen besluiten om minstens nog een jaar door te gaan. SAMENWERKING "We zijn blij dat het college van Burgemeester en Wethouders onze zorgen om de huisvesting deelt", aldus voorzitter Ernest Raedts van het stichtingsbestuur. "Het college heeft te kennen gegeven medeverantwoordelijk te zijn voor een goede huisvesting van het Venrays museum en juicht een intensieve samenwerking met het Historisch Platform Venray om tot een Venrays Erfgoedhuis te komen toe." Het stichtingsbestuur voelde zich enkele weken gele- den niet echt serieus genomen door de gemeente Venray. Die ver wachtte op haar beurt een actieve rol en een toekomstplan van het stichtingsbestuur om een nieuwe, geschikte locatie te vinden. Het bestuur van 't Freulekeshuus heeft zijn houding nu bijgesteld. Raedts: "Het door de gemeente aangekondigde onderzoek naar de haalbaarheid van een erfgoed huis op het Mgr. Goumansplein en het feit dat velen hechten aan een continuering van tentoonstel lingen in Venray, hebben ons doen besluiten om de huidige gedoogsi tuatie tijdelijk te verlengen." Laatje Opel gratis checken Uw officiële Opel dealer van Venray en omstreken. De Sondert 2 5928 RV Venlo 077-4779977 Het nieuwe gebouw van moeder centrum EVA aan de Dr. Poelsstraat is slecht toegankelijk. Dat meldde Tiny Grebenjak (PP2) donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten. "De buitendeuren heb ben hoge drempels en het toilet is niet toegankelijk met een rol stoel", aldus Grebenjak, die zich afvroeg waarom dit niet bij de ver bouwing was meegenomen. Vorig jaar stelde de gemeente subsidie beschikbaar aan verenigingen en instellingen om hun accommoda ties aan te passen voor mindervali- de gebruikers. Volgens wethouder Twan Jansen heeft het moedercen- trum er geen gebruik van gemaakt. "Omdat het moedercentrum nog in het oude gebouw zat, heeft het bestuur er verder geen aandacht aangeschonken." De gemeente heeft inmiddels contact gezocht met EVA. Jansen: "Het gebouw toont inderdaad tekortkomingen. Er is nog geld voor, de aanpassin gen zullen binnenkort gebeuren." Tiny Grebenjak wilde weten hoe veel de extra kosten zijn. Jansen reageerde dat het beter zou zijn geweest als de aanpassing gelijktij dig met de verbouwing was uitge voerd. "Maar qua kosten maakt het weinig verschil." Het is een fabeltje dat de dorps- en wijkraden een half miljoen euro op de bank hebben staan. Dat meldde Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, vorige week woensdag in de commissie Middelen. De dorps- en wijkraden worden in de bezuinigingsoperatie flink gekort. Iedereen moet 2.000 euro per jaar aan subsidie inleve ren. Het college meent dat de twin tig raden voldoende vermogen hebben om deze bezuiniging op te vangen. Zegers legde uit dat de dorpsraden vaker als bankier optre den. "Er zijn allerlei verenigingen en comités die geen formele status hebben. Ze kunnen daardoor geen rekening openen bij de bank. Ze kloppen dan vaak bij de dorpsraad aan met de vraag of wij de pot wil len beheren", aldus Theo Zegers, die het kermiscomité en het sin terklaascomité als voorbeelden noemde. "Het geeft daarom een vertekend beeld." Daarnaast zijn er dorpsraden die het leefbaarheid budget opsparen om straks een groter project te kunnen uitvoe ren. Zegers, die ook sprak namens de wijkraden, vindt de korting van 2.000 euro niet terecht. Want voor kleine dorpen als Smakt en Vrede- peel komt de klap dan veel harder aan dat voor de grotere dorpen die meer subsidie krijgen. Hij stelde voor om alle dorps- en wijkraden met 10 procent te korten, zoals de meeste andere verenigingen en stichtingen in Venray. Vervolg voorpagina Voor Theo Janssen, die tijdens die bewuste raadsvergadering op de publieke tribune zat, was dat onbegrijpelijk. "Want Busser heeft niet altijd de waarheid gespro ken", vindt Janssen. "Hij ontkent bijvoorbeeld afspraken die op 16 maart met de verenigingen zijn gemaakt. De berekeningen die gemaakt zijn bij de Europese aan besteding, blijken ook ineens niet meer te gelden." Het is voor Jans sen onverkwikkelijk dat het CDA de wethouder heeft gesteund. "In was lid van de steunfractie en ik heb geprobeerd het standpunt te veranderen. Voor de raadsvergade ring zouden de verenigingen eerst nog een presentatie houden voor de raadsleden. Dat heeft het CDA niet afgewacht, want al eerder ver kondigde de partij het college te steunen." Theo Janssen vindt dat het CDA zich onvoldoende in het dos sier heeft verdiept. Dat neemt hij de partij hoogst kwalijk. "Want de gemeenteraad moet toezicht houden op het college. Dat is niet gebeurd. De oppositie wist daarentegen veel beter hoe het in elkaar stak. Wellicht is er een politiek spel gespeeld. Daar wil ik geen deel van uitmaken. Ik kan er niet meer leven dat het CDA een wethouder gedoogd die onwaar heden vertelt", aldus Janssen, die meldt dat hij puur op persoon lijke titel zijn CDA-lidmaatschap heeft beëindigd. Volgens hem heeft zijn ex-partij een bijzonder slechte beurt gemaakt bij de Ven- rayse clubs. Terwijl het CDA het verenigingsleven zo hoog in het vaandel heeft staan. Wim Thielen, voorzitter van de Venrayse CDA- afdeling, heeft na ontvangst van de brief contact opgenomen met Janssen. "Ik betreur het. Ik vind het jammer dat het zo gelopen is", zegt Thielen. Hij wil geen waar deoordeel uitspreken over het standpunt van zijn partij in deze kwestie. "Er is een politieke afwe ging gemaakt. En ik ga ervan uit dat dit op een goede, nette manier is gebeurd. Het is wel spijtig dat daardoor iemand zijn lidmaat schap opzegt. Maar nogmaals, ik meen dat iedereen naar eer en geweten heeft gehandeld. Alleen zijn er verschillende beelden ont staan over dit onderwerp." We komen er samen uit! deScheidingsMakelaar Hulsman kan verder met bouw Het bezwaar van de familie Sijbers tegen de aan Paul Huls man verleende bouwvergun ning is afgewezen. Hulsman is bezig met de her bouw van het café met daarboven een hotel aan het Henseniusplein. De familie Sijbers is eigenaar van enkele panden, waaronder de naastgelegen telefoonwinkel. Sij- bers stapte naar de commissie bezwaarschriften, omdat Hulsman volgens hem geen rekening had gehouden met de nooduitgang aan de zijkant van de winkel. Het café wordt hier tegenaan gebouwd, waardoor de nooduitgang wordt dichtgemetseld. Bovendien zou er een recht van overpad zijn op het perceel van Hulsman. De brandweer heeft naar de situatie gekeken. De conclusie luidt dat het niet langer kunnen gebruiken van de nooddeur geen probleem vormt voor de brandveiligheid. Daarnaast blijkt uit het kadaster niet, dat er sprake is van recht van overpad. Het college heeft het advies van de commissie bezwaarschriften overgenomen. Het bezwaar van Sijbers wordt ongegrond verklaard en de bouw vergunning van Hulsman blijft intact. Paul Hulsman hoopt dat de nieuwbouw in juni 2011 klaar is, zodat het café voor de Venrayse kermis kan worden geopend. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) NATIONALE OPEL TESTDAG 6 NOVEMBER Wlr leben Autos. De grootste specialist vanNederland. Totaalbegeleiding tegenvaSt tarief. Belang van kinderen staat voorop Samen scheidesJM9sch toch! www.scheidingsmakelaar.nl Afspraak maken? 06 831 700 70 Roskam@scheidingsmakelaar.nl PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Bakken turns?!

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3