Genieten van make-over Wervelende herfstshow in Schouwburg Venray Koester uw Monument Winnaars ballonwedstrijd Koud Woonevent Honderdeenendertigste jaargang - week 42 - donderdag 21 oktober 2010 Ludieke actie Schouwburg Venray Het was vorige week woens dag heerlijk genieten voor vier dames bij Studio Essenziale in Venray. Schouwburg Venray had onder de afnemers van kaarten voor de musical Legal ly Blonde vier keer een make over verloot bij Essenziale. De winnaars kregen van Els en Marjo van de studio, en hun mede werkers Mieke en Mariëlle, een complete metamorfose. Met een nieuw kapsel, met een verrassend kleurtje, en als finishing touch deskundig aangebrachte make up. De vier gelukkige winnares sen waren de dames Adriaans uit Deurne, Philipsen uit Overloon, Vullings uit Venray en Hoster uit Belfeld. Zij zijn nu helemaal klaar om op woensdag 27 en donderdag 28 oktober in stijl de voorstel ling Legally Blonde te bezoeken in de Venray se schouwburg. "Het was heerlijk, zeker voor herhaling vatbaar. Ik ben in de stoel gaan zit ten en heb alles overgelaten aan Essenziale. Voor het slapengaan keek ik in de spiegel, en het was echt een mooi gezicht", aldus Jane Philipsen uit Overloon. "Ik ben heel tevreden, het is prachtig geworden", gaf ook Emmy Vullings uit Venray complimenten voor haar make-over. De unieke samen werking tussen Studio Essenziale en Schouwburg Venray heeft veel leuke reacties opgeroepen bij Ven- rayenaren en mensen uit de regio. U kunt alsnog in aanmerking komen voor het winnen van een extra make-over. Als u nu kaarten reserveert voor Legally Blonde onder vermelding van make-over kunt u alsnog kans maken om ook heerlijk verwend te worden bij Studio Essenziale om vervolgens te genieten van een spetterende musical bij Schouwburg Venray. Wilt u ook meedingen naar leuke prijzen? Houd de social media van de schouwburg in de gaten. Het theater geeft bijvoorbeeld één keer per maand vrijkaarten weg aan een van de Hyves-leden. Kijk ook op twitter: schouw- burgvenray of op de facebookpa- gina. Voor meer informatie kunt u ook de website www.schouw- burgvenray.nl bezoeken. Uniek optreden van percussie-ensemble en fanfare de Peelklank uit Ysselsteyn In de schouwburg in Venray vindt zaterdag 30 oktober een uniek concert plaats. De fanfa re uit Ysselsteyn staat die dag samen met het complete per cussie-ensemble uit Ysselsteyn op het podium. Zij worden aangevuld met zang, dans en de jeugdgroepen van de fan fare en de percussieafdeling. Het initiatief van deze bijzonde re show ligt bij muziekvereniging de Peelklank. "We wilden al lan gere tijd iets doen met het percus sie-ensemble en de fanfare", legt Luc Janssen uit. "Dit is echter niet zo gemakkelijk. De fanfare alleen al bestaat uit vijftig personen. Dan komt daar nog een slagwerkgroep van dertig mensen bij. Om hier iets voor te organiseren, heb je een groot podium nodig en dan kom je al snel bij de schouwburg uit." De schouwburg heeft een capaciteit van 650 toeschouwers. Luc Janssen: "Dus als je daar iets wilt organiseren, moet je het wel goed doen. We zijn daarom een samenwerking aangegaan met dansgroep Impulz uit Venray en we hebben ook de jeugdgroepen van de fanfare (het jeugdorkest) en het percussie-ensemble uitge nodigd. Daarnaast hebben we een lichtshow ontwikkeld, waardoor het een echt spektakel wordt. Gedurende de hele show staan de volwassenenafdelingen van de fan fare en het percussieorkest op het podium. Dit zijn samen al tachtig muzikanten. Zij staan op het ach terste gedeelte van de bühne, op een stuk van 10 bij 10 meter. Vóór hen is er nog een ruimte van 4 bij 10 meter. Dit deel van het podium wordt afwisselend bezet door de zangers, dansers en jeugdgroepen. Tussen de liedjes door worden op een groot scherm diverse korte filmpjes getoond. Dit zijn ludieke films die het volgende nummer aankondigen. Er worden aller lei soorten liedjes gespeeld. Je kan hierbij denken aan 'A brand new day' van de musical The Wiz, maar ook aan 'Message in a bot tle' van the Police of een aantal klassieke en traditionele liedjes. Doordat we zo veel variatie bie den, hebben we een programma dat bij een heel groot publiek zal aanslaan." VOORBEREIDING Het organiseren van deze show kost veel voorbereiding. "Alleen al het samenstellen van een pro gramma waarmee alle groepen zich kunnen identificeren, is een hele puzzel. De meeste liedjes worden óf door de fanfare óf door de slagwerkgroep gespeeld, maar we hebben ook een aantal num- mers die de groepen samen spe len. Daarnaast moet de muziek natuurlijk op de zang en dans worden aangepast. En dan heb ik het nog niet over het maken van de filmpjes, de lichtshow en het decor. De voorbereiding wordt grotendeels door de groepen zelf gedaan. Die hebben allemaal hun eigen repetities. Daarnaast hebben we vier doorloopavonden, waarbij we het hele programma gezamen lijk oefenen." Niet alleen het samenstel len van het programma is veel werk, er hangt ook een financieel plaatje aan zo'n concert. "In juni hebben we daarom een veiling georganiseerd. Diverse bedrijven hebben materialen of diensten geschonken voor deze veiling. De opbrengst was ten behoeve van het concert. De logo's van de bedrijven die hieraan heb ben meegewerkt, worden tijdens het concert getoond. Naast deze veiling zijn we financieel onder steund door onze hoofdsponsor, Rabobank Venray. We zijn hier heel blij mee. De provincie Limburg is ook een geweldige steun, doordat ze een subsidie voor dit concert heeft gegeven. Tot slot hebben we natuurlijk de kaartverkoop. De kaarten zijn bij de schouwburg te koop en ook bij onze eigen pen ningmeester. De kaarten kosten 17,50 euro en tot nu toe zijn er al zo'n 400 kaarten verkocht. Dus we Ook het jeugdensemble slag werk levert vol enthousiasme een bijdrage aan de herfstshow. Foto uit het archief van De Peel- klank. verwachten dat we op 30 oktober voor een (bijna) uitverkochte zaal spelen." De combinatie van percussie ensemble en fanfare maakt dit concert écht uniek, stelt Luc Jans sen. "Het vergt enorm veel tijd en voorbereiding, waardoor we zoiets niet ieder jaar of iedere twee jaar kunnen organiseren. Vooralsnog is dit dus een eenmalige show. Ik kan iedereen met een muzikaal hart dit bijzondere concert van harte aanbevelen." Boerderij Bij de Wever in Ven- ray is een rijksmonument. De boerderij lag ooit aan de verbin dingsweg van Venray naar Leunen. Sinds de 5e eeuw bouwt men de nederzettingen niet meer alleen langs de hoofdwegen (zoals in de Romeinse tijd) maar worden de boerderijen dicht bij elkaar, op de grens van hoog en laag in het landschap, gegroepeerd langs akkerlandcomplexen. Zo ontstaat ook Veltum, oorspronkelijk Velt- heim verwijzend naar het woord 'heem' of 'heim' de Frankische benaming voor woonplaats. Ven- ray behoorde in die tijd tot het Frankische Rijk dat bestond van de 3e tot circa de 10e eeuw. Het is niet precies te zeggen wanneer de boerderij in de huidige vorm gebouwd werd. Wel is er in het Meetboek (kadasterboek) van de Heerlijckheydt Venray uit 1628 al sprake van een boerderij op deze plaats. Uit het bevolkingsregister blijkt dat er vanaf 1750 op deze plek in de Wieën een boerderij staat waar Theodurs Kusters, van beroep wever, woont met zijn vrouw Johanna van Reene. De vol gende twee generaties, zoon Mar- tinus en kleinzoon Jacobus, staan eveneens als wever ingeschreven op dit adres. Ook de dochter van Jacobus, Johanna Gertuda Custers (de K is de loopt der jaren een C geworden), in 1921 getrouwd met landbouwer Johannes van Osch, woonde er met hun twaalf kinde ren. In 1973 wordt de boerderij verkocht en krijgt na een gron dige, maar zeer zorgvuldig uitge voerde, restauratie een tweede leven als woonhuis. Vermoedelijk dateert de bouw van de huidige hallenhuisboerderij uit eind 18e, begin 19e eeuw. De lagere ach- terbouw (onderste foto) aan de westzijde is van latere datum De constructie van het hoofdgebouw bestaat uit houten dragende staan ders, spantbalken en schoren. De muren hebben over het algemeen geen dragende functie. Zo was de voorgevel (bovenste foto) vroeger om het spant gebouwd. Bijzonder is dat in deze boerderij oorspron kelijk de bakoven met de rook- uitlaat in de grote schoorsteen in de woonhal was. Meestal stond de bakoven los van het woonhuis en andere bijgebouwen op het erf. Dit ter voorkoming van het afbranden van de gehele boerde rij, mocht er brand uitbreken bij de oven. De daken die gedeeltelijk met stro en pannen gedekt waren, zijn bij de restauratie in 1973 met riet en pannen gedekt. De raam en deuropeningen zijn bij deze verbouwing grotendeels in hun oorspronkelijke toestand geble ven. Het bedrijfsgedeelte werd als woonruimte ingericht, maar het interieur van het oude woonge deelte, met in de grote woonhal de schoorsteen, de kelder met daarboven de opkamer bleven geheel in tact. Foto's Frans de Roos. Tekst Leo- nie Cals. Bronnen: SVM OMD archief, Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat: Vlie- zenweg 1, 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. De Stichting Venrayse Old timer Toertocht heeft vorige week woensdag de winnaars bekendgemaakt van de ballon wedstrijd voor de jeugd tijdens de toertocht eind juli. Ruim 300 ballonnen werden toen door kinderen het luchtruim ingestuurd. Uiteindelijk zijn er 29 kaarten gevonden en terug gestuurd. De ballonnen werden dit jaar richting Köln (Duitsland) gedreven door de wind. De ballon van Tygo Knel kwam het verste en werd gevonden in Erfstadt (113 kilometer). Tygo kreeg vrijkaarten voor een film met het hele gezin. Tweede werd Tom des Bouvrie. Hij kreeg vrijkaarten voor het hele gezin voor Zoo Parc in Overloon. Derde werd Fleur van den Ende, zij kreeg een ijstraktatie voor het PT hele gezin. Het goede doel van de jaarlijkse oldtimertoertocht, de Stichting Mullai, werd verblijd met een cheque. In het tweede weekeinde van het Woonevent stonden nieuw bouw en specialisten centraal. Op en rond het Schouwburgplein was vrijdag en zaterdag van alles te beleven. Zo was er een pre sentatie van 21 specialistische bedrijven uit Venray. Alles op het gebied van nieuwbouw, verbou wen, inrichting van keukens, tui nen, schilderwerken en bestra tingen kwam aan de orde. Helaas voor de deelnemers werkten de weergoden dit weekend niet mee. Vrijdagavond gaven fonteinbou wer Bert Spee (van 5ers) en de lichtman van Schouwburg Venray, Hans Graumans, een spetterende demonstratie op het Schouwburg plein in Venray. Op muziek van Carmina Burana van componist Carl Orff werden de fontein, het spuitende water en de verlichting uitgeprobeerd. IEL EN MAAS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15