'Donkere plekken in centrum' Kinderboeken centraal Nog drie kandidaten vrijwilligersprijs Ben jij al donor? Sportief Corduroy Fietsverlichting laat je zien Ingezonden Kletske diverse kleuren PEEL EN MAAS Donderdag 14 oktober 2010 - Pagina 9 Natuurlijk, het centrum van Venray ziet er na de opknap beurt prachtig uit. Dat vindt ook Tiny Grebenjak. Het raads lid van PP2 uitte maandag avond tijdens de commissie vergadering Stedelijk Beheer echter wel haar zorgen over de veiligheid op een aantal plekken in het hart van Ven- ray. "Er zijn nogal wat don kere plekken, bijvoorbeeld bij Miss Etam." Nu het weer vroeger donker begint te worden, wilde Greben jak wethouder Ike Busser (Samen werking) toch even wijzen op het gevoel van onveiligheid dat bezoe kers van het centrum op enkele donkere plekken in het hart van Venray kunnen krijgen. "Want veel lampen zijn kapot." Ook van de grote 'nieuwe' lichtmasten op het Schouwburgplein zijn enkele lam pen gesprongen. "En dat is toch wel vrij snel", aldus Grebenjak. Wethouder Busser kon de com missieleden maandagavond niet vertellen wanneer de kapotte lam pen van de grote lichtmasten voor de bioscoop worden vervangen. Wél legde hij uit dat een aantal lantaarnpalen voorafgaand aan de start van de kermis zijn verwijderd en nog niet zijn teruggezet. Zeker weten deed hij het niet, maar wel licht dat ook bij Miss Etam op de hoek Grotestraat- Henseniusplein nog een lantaarn moet worden teruggeplaatst. Momenteel wordt volgens Busser op een aantal plekken in het centrum van Ven- ray in de grond een voorziening gemaakt die het makkelijker moet maken om de lantaarnpalen snel te kunnen verwijderen en - bij voorbeeld na afloop van de ker mis - in een mum van tijd weer terug te plaatsen. "Vergelijk het systeem met een zaklamp die je op een stekker zet." Op woensdag 6 oktober ging ook op openbare basisschool De Landweert de Kinderboeken week van start. De hele school verzamelde zich in de gemeen schapsruimte. Na een korte ope ning van Jip en Janneke voerden de kinderen van groep 8 diverse stukjes op. Zo was er een schim menspel te zien, maar er waren ook optredens met stokpoppen en maskers. Natuurlijk stond alles in het teken van 'de grote teken tentoonstelling'. Als afsluiting kreeg iedere groep een voorlees boek cadeau. Naast de verschillen de activiteiten in de klas, zijn er ook gezamenlijke schoolactivitei ten. Woensdag 13 oktober gingen de kinderen van groep 1 tot en met 8 in gemengde groepen tij dens een Crea creatief aan de slag en vrijdag 15 oktober is er voor de groepen 1 t/ 4 een poppen kastvoorstelling, terwijl de groe pen 5 t/ 8 zich gaan bezighouden met de tweede ronde van de voorleeswedstrijd. De Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg, Algemene Hulpdienst Venray en Voed- selbank Venray dingen dit jaar mee naar de cheque van 500 euro voor de Vrijwilligersprijs 2010. Deze cheque is beschik baar gesteld door Rabobank Venray. De jury van de Vrijwilligersprijs 2010 heeft lang moeten vergade ren om tot voordracht van drie genomineerden voor de prijs te komen. In een eerdere selectie ronde was het aantal kandidaat winnaars van 22 naar zes terug gebracht. De jury heeft zich voor deze verdere selectie op verschil lende manieren laten informeren. Eind deze maand gaat de jury het werk afronden en tot een voordracht komen over welke organisatie de opvolger gaat wor den van Jera '70. De drie afvallers in deze ronde dingen mee naar de publieksprijs van 250 euro (beschikbaar gesteld door de Ronde Tafel 160 Venray-Horst). Dat betekent dat ook de Jeugdnatuur- wacht, de werkgroep Educatie van het Odapark en Let's do it Venray nog kans maken op deze publieks prijs. Op zondag 7 november vindt de prijsuitreiking plaats tijdens de zevende Venrayse Dag van de Vrijwilliger in de foyer van de schouwburg in Venray. De uit reiking wordt verricht door wet houder Twan Janssen tijdens een programma waarin de vrijwilligers worden verwend met hapjes en drankjes, een loterij, maar ook met dans en muziek van onder meer de Venrayse kandidate van Popstars: Daimy Lucassen. De Donorweek wordt dit jaar gehouden van maandag 18 tot en met zondag 24 okto ber. Tijdens deze week worden allerlei activiteiten gehouden, online en door het land. De nationale Donorweek is onderdeel van de campagne Nederland zegt Ja, die tot doel heeft dat meer mensen zich als orgaan- en weefseldonor in het Donorregister registreren. Tijdens de Donorweek trekt een donor- roadshow, met onder andere een speciale Donortruck door het land. Op woensdag 20 oktober doet de roadshow ook Venray aan. Deze donorroadshow biedt bezoekers een leuke en leerzame middag, waarbij de vraag 'Ben jij al donor?' centraal staat. In de Donortruck kun je een interactieve tentoonstelling bekij ken, online je kennis testen over orgaandonatie of vragen stellen aan de aanwezige (medische) professionals en getransplanteer- den. Er zijn prijzen te winnen bij de dagelijkse quiz, gepresenteerd door Christel de Laat, en het spe ciale Dokter Donor spel. Verder verzorgt Theater door de Straten een interactief straattheater waar bij de theatermakers het publiek op een ludieke manier aan het denken zetten over donorregistra tie. Iedereen die dit wil, kan zich meteen registreren. De roadshow staat op woensdag 20 oktober met een truck en een ambulance op de Grote Markt in Venray. Het programma begint om 11.00 uur. Einde van het programma is om 17.00 uur. De donorweek wordt ondersteund door een landelijke radio- en tv-campagne waarbij in de tv-commercial verschillende bekende Nederlanders uitspre ken of ze donor zijn, Ja of Nee. De week is onderdeel van de lan delijke campagne Nederland zegt Ja (www.jaofnee.nl), een geza menlijk initiatief van het minis terie van VWS, de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de gezondheidsfondsen (Nierstich ting, Nederlandse Cystic Fybro- sestichting, Diabetesfonds) en de Stichting Transplantatie Nu. De Donorroadshow wordt mogelijk gemaakt door de NTS. Het doel van de roadshow is om mensen te informeren zodat zij een welover wogen keuze kunnen maken over orgaandonatie. Alle informatie is te vinden op www.donorweek.nl. Komt er een Bouledrome in Venray? En zo ja, waar komen de overdekte jeu-de-boulesba- nen te liggen? Dat zijn twee van de prangende vragen waarop binnenkort een ant woord gegeven zal worden. Het bestuur van de stichting 'Een Bouledrome voor Ven ray en omgeving' startte deze maand met een actie onder het motto 'Voor 100 euro koop je een vierkante meter Boule- drome'. Zowel toekomstige gebruikers als andere sympa thisanten krijgen de mogelijk heid om de stichting financieel een handje te helpen in haar streven om een Bouledrome ergens in de gemeente Ven- ray te realiseren. Peel en Maas (TV) sprak met voorzitter Eef Zeelen uit Venray en secretaris Toon van Rens uit Heide van het stichtingsbestuur. Waarom houden jullie deze actie eigenlijk? Eef Zeelen: "Nou, heel simpel. Het stichtingsbestuur moet begin november een duidelijk financi eel plan aan de gemeente Venray voorleggen, dat de haalbaarheid van het project moet aantonen. Dan praat je bijvoorbeeld over het startkapitaal dat bijeengebracht moet worden door de leden, de gebruikers van de Bouledrome, en andere sympathisanten.We dienen over een aantoonbaar startkapitaal te beschikken en dat de overleg gen aan de gemeente voordat die een definitief besluit neemt. Voor de duidelijkheid: dat geld hoeft pas beschikbaar te zijn op het moment dat de bouwprocedure van start gaat. Maar er moet dus wél geld zijn. We hopen met de actie een mooi startkapitaal bijeen te krijgen." Gaan jullie deur aan deur geld inzamelen? Toon van Rens: "Nee, we gaan obligaties uitgeven en rente dragende leningen verstrekken, maar hopen natuurlijk ook dat er mensen of bedrijven zijn die geld willen doneren. Zowel voor de obligaties, de donaties als de ren tedragende leningen geldt dat het gaat om een voorintekening. Inte kenen betekent wel de verplich ting van afname en betaling als er 100 procent zekerheid is dat de Bouledrome daadwerkelijk wordt gebouwd. Deze actie is gestart op 1 oktober en loopt door tot 31 december 2010. Het stichtings bestuur gaat ervan uit dat iedere toekomstige gebruiker intekent voor een of meer obligaties en donaties." Jullie hebben het de hele tijd over de haalbaarheid van het plan. Hoe ver zijn jullie nu met het financieel plan? Eef Zeelen: "Naast het startka pitaal dat bijeengebracht moet worden door de toekomstige gebruikers en andere mensen die de Bouledrome een warm hart toedragen, moeten we ook aanto nen op welke wijze de stichtings- kosten worden gefinancierd. En er dient natuurlijk een sluitende exploitatiebegroting te zijn. Voor een deel heeft het bestuur deze zaken al uitgewerkt. We hebben bijvoorbeeld al duidelijke afspra ken gemaakt met de bank en de exploitatiebegroting is klaar voor de verschillende opties." Hoeveel mogelijke locaties voor de Bouledrome worden er eigenlijk bekeken Eef Zeelen: "Er zijn vijf mogelijke locaties in beeld, met de nadruk op mogelijke. De eerste, bij de huidige buitenbanen van JBC Ven- ray'80 aan de Kempweg in Venray, heeft onze voorkeur. Maar we zijn momenteel met de gemeente ook andere opties aan het bekijken, waaronder de omgeving rondom tennishal de Schaapskooi, het parkeerterrein van het voorma lige zwembad in Vlakwater, een terrein aan de Molenklef/ Hagel- weg in Venray en de sportvelden in Oostrum. Die plekken worden momenteel stuk voor stuk op hun haalbaarheid geïnventariseerd. Over de uitkomst ervan zal bin nenkort meer duidelijk worden. Zoals het er nu naar uitziet neemt de gemeenteraad in december of januari het definitieve besluit over de Bouledrome." Jullie zijn momenteel niet alleen met de gemeente, maar ook met de jeu-de-boulesver- enigingen in gesprek? Toon van Rens: "Ja, dat klopt. We brengen een bezoek aan de clubs om onze plannen uit te leggen. Want het is zeker niet de bedoeling om die verenigingen in de wielen te gaan rijden. De over dekte accommodatie is bedoeld voor de winterperiode, als je bui ten niet meer kan jeu-de-boulen, en voor het houden van grotere toernooien. In het buitenseizoen blijft het 'boulegebeuren' gewoon in de dorpen en wijken plaats vinden. We willen een overdekte hal bouwen van 15 bij 35 meter en met een hoogte van ongeveer De stichting 'Een Bouledrome voor Venray en omgeving'zou de overdekte hal het liefst bij de hui dige banen aan de Kempweg in Venray realiseren, 5,5 meter voor spelers uit de hele regio. Het is belangrijk om alle jeu de boulers in de gemeente Venray, zeker ook die in de dorpen, goed voor te lichten over onze bedoe lingen. Wat de negen banen tel lende Bouledrome gaat kosten, kunnen we op dit moment nog niet zeggen. Dat is bijvoorbeeld afhankelijk van de plek en de grootte van het gebouw. Maar het stichtingsbestuur streeft ernaar om de kosten voor de Bouledro- me voor de leden zo laag mogelijk te houden." Belangstellenden of mensen die meer informatie wil len over de actie 'Voor 100 euro koop je een vierkante meter Bou- ledrome', kunnen contact opne men met voorzitter Eef Zeelen, telefoon 0478-584380, secretaris Toon van Rens, telefoon 0478 569663 of 06-20720029 of pen ningmeester Jos Janssen, telefoon 077-3984869. Op Peel en Maas TV werd afgelopen week een interview te zien met voorzitter Eef Zee- len en secretaris Toon van Rens. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Wonen Limburg staat midden in de maatschappij. Omdat het beleid van onze corporatie van buiten naar binnen wordt vastgesteld, willen wij luisteren en rekening houden met de visie en wensen van zoveel mogelijk huurders en inwoners van Limburg. Om die reden starten wij het Bewonerspanel Limburg. Via internet kunt u uw mening geven over een breed scala aan onderwerpen die te maken hebben met wonen en leven in de gemeente Venray maar ook in de provincie Limburg als geheel. Plataanstraat 15 5802 EH Venray venray@wonenlimburg.nl Doet u mee? Korte vragenlijsten via internet Graag nodigen wij u uit voor deelname aan het Bewonerspanel Limburg. Onderwerpen van onderzoeken kunnen bijvoorbeeld zijn: het wonen in de gemeente Venray nu en straks, onderhoud van uw woning en leefomgeving, het bevorderen van de doorstroming om woningen vrij te krijgen voor jongeren, de veiligheid en leefbaarheid in uw gemeente en wijk, de winkel- of onderwijsvoorzieningen, producten en diensten van Wonen Limburg maar ook architectuur of energieverbruik, etc. Zo'n onderzoek willen wij 4 tot 6 keer per jaar uitvoeren. Onafhankelijk onderzoek Wonen Limburg heeft het onafhankelijke onderzoeksbureau Flycatcher Internet Research gevraagd het internetpanel vorm te geven. Meedoen kost ongeveer 10 minuten per onderzoek. Door mee te doen spaart u punten, die u kunt inwisselen voor verschillende cadeaubonnen. Aanmelden Op de internetsites www.bewonerspanellimburg.nl of www.wonenlimburg.nl kunt u zich aanmelden voor het Bewonerspanel Limburg. Gegevens die u invult voor registratie, worden uiteraard vertrouwelijk en anoniem behandeld. Flycatcher gebruikt uw gegevens uitsluitend voor het versturen van uitnodigingen voor onderzoeken en voor statistische doeleinden. Wij stellen het erg op prijs als u lid wordt van het Bewonerspanel Limburg en deelneemt aan onze onderzoeken! Heeft u vragen over het Bewonerspanel of wilt u meer weten over de aanmelding stuur dan een mail naar venray@wonenlimburg.nl of info@flycatcher.nl. T (0478) 55 46 00 Servicelijn onderhoud: 0800 966 36 65 (gratis) www.wonenvenray.nl Zeventig procent van de scholieren voert in het don ker geen fietsverlichting. Dat aantal moet omlaag, vinden de scholen in Noord-Lim burg, de provincie, het Regi onaal Orgaan Verkeersveilig heid Limburg (ROVL) en de gemeenten in Noord-Limburg. Daarom start dit najaar de nieuwe regionale campagne Fietsverlichting laat je zien! De campagne Fietsverlichting laat je zien! is bedoeld voor alle leerlingen van het voortgezet onderwijs in Noord-Limburg. Les materiaal, posters, een wedstrijd, maatschappelijke stages, en con troles moeten de veiligheid verbe teren. Om de leerlingen zelf actief te laten zijn met het thema fiets verlichting is er een poster- en filmwedstrijd voor tweedeklassers van de middelbare scholen. De wedstrijd sluit aan op de aandacht die het onderwerp fietsverlichting in de lessen gaat krijgen. De beste poster of film wordt in 2011 inge zet als campagneposter en zal dan waarschijnlijk in heel Limburg te zien zijn op scholen, bij fietsen makers, openbare gebouwen en bushokjes. Bovendien mogen de winnaars met hun hele klas een dag naar Movie Park Germany. In december worden de winnaars bekendgemaakt. Na de herfstva kantie controleren bovenbouw leerlingen als maatschappelijke stage de fietsverlichting van hun schoolgenoten. Deze 'schoolplein controles' zijn gericht op het ont dekken en repareren van slechte verlichting. Wie na de lessen, de wedstrijd en de schoolpleincon troles zijn verlichting nog steeds niet in orde heeft, kan zijn borst natmaken. De politie controleert namelijk vanaf midden december hoe de leerlingen alle aandacht voor goede verlichting in de prak tijk brengen. De campagne is een initiatief van het ROVL en RMO Venray-Venlo, in samenwerking met de verkeerscoördinatoren van scholen uit deze regio. Het RMO Venray-Venlo is een samenwer kingverband op het gebied van verkeer en vervoer van de Noord Limburgse gemeenten (Mook en Middelaar, Gennep, Bergen, Venray, Horst aan de Maas, Peel en Maas en Venlo). Ook de politie Limburg Noord en Veilig Verkeer Nederland (VVN) werken mee. Flyer: Geen azc Omdat ik graag inhoudelijk wilde reageren op de genoem de flyer, heb ik het 06-nummer gebeld dat in de website als contactmogelijkheid vermeld staat. Via de voicemail werd mij beloofd dat ik snel teruggebeld zou worden. Ruim drie dagen later heb ik nog niets vernomen. En dat vind ik nou niet getuigen van het gouden principe hoor en wederhoor. Je mag via de web site wel kiezen uit drie antwoor den. Ik heb gestemd voor min der asielzoekers en vervolgens geprobeerd om alle totaalscores te bekijken. Dat lukt dus niet en je krijgt alleen de antwoorden op de keuze geen azc te zien. Vol gens het Comité heeft 85% van de ruim 900 respondenten voor dit antwoord gekozen. Helaas is dit oncontroleerbaar. Waar ik me echt aan stoor zijn de loze argu menten waarmee botweg nee gezegd wordt tegen de mogelijke komst van een azc. Dat getuigt nou niet van enige solidariteit met wezenlijk hulpbehoevende men sen. Want iedereen dient intussen te weten dat je ons land echt niet zomaar binnenkomt. En bij de stel ling dat Venray zijn Nederlands karakter moet behouden, weet ik met prinses Maxima niet precies hoe dat getypeerd kan worden. En hoewel de kreet Wel betaalbare huurwoningen mij als een rede lijke eis in de oren klinkt, moet die niet direct onder de slogan Geen azc geplaatst worden. Op deze manier doen jullie wél een beroep op het onderbuikgevoel dat helaas al in meerdere Europe se landen in de lucht hangt: ikke en rest kan stikken. Sjef Rambags, Venray 'Je moet nu van het leven genieten, want het kan zo afgelopen zijn.' Het is waar dat ons menselijk bestaan heel onzeker is. Bij elke plotselinge dood in onze omgeving staan we er weer bij stil dat nie mand een garantie krijgt dat ons aardse leven hier verder gaat. Geen garantie, zelfs niet voor de volgende vijf minu ten. Maar klopt de rest van de bewering ook: 'Je moet nu dus genieten'? Uiteraard mogen we van het goede van het leven genieten, maar is genieten dan het enige wat nog telt in een onzeker bestaan? Jezus heeft daar een andere opvatting over. Hij roept ons meer dan eens op ons niet te gedragen als egocentrische feest beesten, maar als wakende diena ren in Gods koninkrijk. En wie is dan een wakende dienaar? Kort gezegd: de wakende dienaar is hij, is zij, die de taak vervult die God gegeven heeft. Voor velen is die taak waarschijnlijk nauw verbon den met de zorg voor de mensen in de directe omgeving: zorg van partners voor elkaar, zorg van ouders voor kinderen of ook wel andersom. Daarbij kan het woord 'genieten' wel eens ver te zoeken zijn. Dan kan het best zijn dat mensen ooit verzuchten: 'Nou, in Godsnaam dan maar weer'. En toch ervaren mensen vaak door die moeite heen, dat het goed is om dat te doen: het doet goed aan ons eigen mens zijn. 'Je moet nu van het leven genie ten, want het kan zo afgelopen zijn.' Dat houden we elkaar voor, maar gelukkig zijn we niet zo con sequent in ons handelen. Wanneer ouders geconfronteerd worden met een volwassen kind dat in de problemen raakt, zullen ze niet gauw zeggen: 'Sorry, maar de tijd dat ik voor je zorgde is geweest. Ik moet nu genieten van het leven.' Veeleer wordt zonder bedenking de helpende hand toegestoken en is de reactie: 'We zijn blij dat we er nog zijn en het nog kunnen doen.' Dat is de wakende dienaar die Jezus voor ogen heeft: de mens die niet in eigen naam alleen het eigen genietende leventje uitstip pelt, maar de mens die er - al of niet in Gods naam - is voor de ander. Dat is wat Jezus, dienaar bij uitstek, ons heeft voorgeleefd. Daar voelen mensen aan dat het beter is om als dienaar in Gods rijk te werken, dan in de ligstoel uitsluitend het eigen plezier en gemak op te zoeken. Deken Smeets, Venray. 'Koop een stukje Bouledrome' -V „v - wonen venray Colbert 95 wetstijlen/karakter Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-5 I M -f

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9