'Cijfer brandweer moet omhoog' Doorbreken kerkmuurtjes ligt politiek gevoelig Trouwen is houden! Spi Extra aandacht voor )E GOUDEN LEEUW fis* kj BRADERIE Toch afbouw paardenstal Oirlo? 8 «w ff ff WOENSDAG 20 OKTOBER mmm Mf' imf Open Dag 11.00 -14.00 uur Zaterdag 16 oktober 2010 PEEL EN MAAS Houten poort Kerkpad gaat open voor publiek De plannen voor het Mgr. Goumansplein zijn dinsdag met instemming ontvangen in de commissie Stedelijke Ont wikkeling. De fracties zijn blij dat het gehele gebied tussen Grote Kerk en gemeentehuis wordt meegenomen in het plan. Het betekent een flinke kwaliteitsimpuls voor deze groene long in het hartje van Venray. CDA en vooral Samen werking hebben er echter moeite mee dat de muurtjes van het Kerkpad op drie plaat sen worden doorbroken. Er is geen bezwaar tegen dat de houten poort in de kerkmuur wordt geopend. Wandelaars komen dan in de fraaie tuin naast het gemeentehuis met zijn prach tige monumentale bomen. Sinds enkele jaren is dit mooie stukje Venray afgesloten met een hek. Het publiek kan straks via de grote poort aan de Eindstraat een rondje lopen door het cultuurhis torisch centrum, vertelt wethou der Patrick van der Broeck (CDA). Vijf decennia, een halve eeuw, vijftig jaar, goud. Piet Kessels (76) en Nelly Kessels- Coenen (71) uit Ysselsteyn hebben het allemaal bereikt. Reden voor een feest en een terugblik op heel wat herinne ringen. Door Sanne Claessens Nelly is 17 lentes jong als ze met vriendinnen naar de kermis in Heide gaat. Daar treffen ze een groep Brabantse jongens, maar vooral Piet valt haar direct op door zijn dikke bos zwart haar. "Ik was een verlegen jongen hoor", zegt hij lachend, "ik kon ook niet dansen, maar had een goeie pot bier op en ben toch op haar af gestapt." De dan 22-jarige Piet krijgt al snel verkering met Nelly, maar ze houden het in het begin nog wat geheim. Stiekeme tele foontjes en afspraakjes volgen. Nelly woont op dat moment in Ysselsteyn, waar ze werkt als oud ste van zes kinderen op de boer derij van haar ouders. In de 4,5 jaar dat ze verkering hebben, fietst Piet regelmatig vanuit Liessel naar haar toe, tot het moment dat ze op vrijdag 14 oktober 1960 voor de wet trouwen en vijf dagen later, op 19 oktober, elkaar het jawoord geven in de kerk. Snel daarna beginnen ze hun leven samen in een noodwoning in Liessel, waar ze vijf jaar wonen. In 1965 verhuizen ze naar Put- tenweg in Ysselsteyn, waar Piet in eerste instantie gaat werken voor de vader van Nelly. Na een tijdje gaat hij aan de slag in de wegenbouw in Horst. Nelly blijft thuis voor de kinderen en zorgt voor het huishouden. Ze krijgen samen zes kinderen, van wie er eentje helaas dood werd gebo ren. Na negen jaar in hun eerste woning in Ysselsteyn gewoond te hebben, verhuizen ze naar hun huidige huis en uiteindelijk vindt Piet een baan bij de Boerenbond in hun woonplaats, waar hij met De muurtjes van het Kerkpad zijn aan de zijde van de Grote Kerk een rijksmonument. Aan de kant van het gemeentehuis zijn ze deels een gemeentelijk monu ment. De muren verkeren in een slechte staat en de gemeente heeft al jaren geleden geld voor renovatie uitgetrokken. De opknapbeurt is telkens uitgesteld, vanwege nieuwe ontwikkelingen (zoals zijingang gemeentehuis) waardoor de muurtjes doorbro ken zouden moeten worden. Van der Broeck meldt dat de renovatie van de muurtjes binnenkort kan doorgaan. "Want het overgrote deel blijft gewoon intact. De stuk jes die wegmoeten, hoeven niet te worden meegenomen." De eerste doorbraak komt in de eerste bocht vanaf de Raadhuis straat, zodat hier rechtdoor het park ingelopen kan worden. De tweede doorgang komt tegenover het houten poortje. En de derde doorbraak is gepland aan de kant van de Eindstraat, ergens achter de Turkse moskee en de pastorie. veel plezier 25 jaar werkt. "Toen werd ik afgekeurd in verband met mijn rug", legt Piet uit, "maar het was tevens de start van een nieu we periode." Al tijdens zijn laatste baan begint hij hobbymatig als tuinman van de plaatselijke huis arts, maar langzaam groeit hij daar mee uit tot manusje van alles. "Piet is echt heel handig", zegt Nelly, "hij kan echt alles zelf repareren. Bij ons in huis, maar dus ook bij anderen." Het is wellicht een uit de hand gelopen hobby, maar Piet heeft het altijd met veel plezier gedaan en, hoewel hij inmiddels ook een dagje ouder is, is hij nog steeds parttime bezig in de prak tijk. Ook Nelly is kind aan huis in datzelfde gebouw. "Ik poets daar al heel lang en het verhaal is een Samenwerking Venray stel de maandagavond tijdens de commissievergadering Stede lijk Beheer vragen over de ver keersonveiligheid rondom de montessorischool aan de Sleu telbloem in de wijk Landweert. Volgens de partij nemen de ouders het niet zo nauw met de verkeersregels, met name tijdens het halen en brengen van de kinderen. Tijdens de vergadering vertelde wethouder Ike Busser (Samenwer king) onder meer dat de gemeen te samen met het wijkplatform in de wijk is gestart met een project om het gedrag van de ouders te beïnvloeden. Om meer over het project en het verkeersplan Land- weert te weten te komen, legde de "Dit ligt erg gevoelig bij het CDA", meldt Leo Philipsen. Harry Ter haag (Samenwerking) wijst erop dat zijn partij destijds hard heeft gestreden om het Kerkpad te behouden. "Dat hebben we te dan ken aan Toon den Brok. Samen werking heeft zich altijd ingezet voor het culturele erfgoed." Ter haag vindt dat de muurtjes het intieme karakter moeten behou den. "De parkeerplaats met al z'n blik hoeft echt niet zichtbaar te zijn. Sloop van de kerkmuur moe ten we voorkomen, evenals het vellen van de twee monumentale bomen." Deze bomen staan aan de rand van het grasveld, aan de zijde van de Eindstraat waar woning bouw is gepland. Ook Henny Jenner (PvdA) noemt het verdwijnen van beide bomen een minpunt. "Vooral als daar wordt gebouwd voor leeg stand. Er moeten wel garanties zijn dat de woningen worden verkocht", vindt Jenner. Ook Toon Kateman (VVD) uit zijn zorgen over het mogelijk uitblijven van beetje hetzelfde. Er kwam steeds meer bij, maar dat is altijd juist heel leuk en fijn geweest. Ze zien ons geloof ik een beetje als de vader en moeder van de praktijk. Ze zijn ons altijd heel dankbaar, maar dat werkt twee kanten uit, we kunnen er maar niet mee stop pen", lacht Nelly. Zowel Piet als Nelly blijft dus actief. Hoewel de praktijk een belangrijk onderdeel van hun leven is, zijn er nog meer dan genoeg andere dingen die hen ook van de straat houden. Piet biljart nog graag een paar keer per week bij de club in Ysselsteyn, waarbij ook wedstrij den horen. Daarnaast is hij maar liefst veertig jaar lang lid geweest redactie van Peel en Maas enkele vragen voor aan verkeerskundige Roel Beunen. Gaat het om een pilot? "Ja, in het kielzog van het ver keersplan Landweert zijn de gemeente Venray en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Lim burg (ROVL) samen met het wijk- platform gestart met het project 'Gedragsbeïnvloeding Landweert'. In de fase van de planvorming van het verkeersplan Landweert is bij de basisscholen geconstateerd dat de fysieke vormgeving meestal niet het probleem vormde, maar het gedrag van halende en bren gende ouders. Deze constatering is een belangrijke reden geweest binnen het verkeersplan Land- woningbouw. "We moeten een bouwplicht afspreken. We willen niet weer tien, vijftien jaar naar een gat kijken." Tom van den Hoek (PP2) is blij met het plan. "Het ziet er veelbelovend uit. Het grasveld wordt een mooi park. Eindelijk wordt deze rotte plek in het cen trum aangepakt." Het CDA is er voorstander van dat de tuin van het gemeentehuis weer wordt geopend voor het publiek. "Maar de veiligheid moet wel gewaarborgd zijn", aldus Phi- lipsen. In het verleden trok deze plek vaker hangjeugd en er wer den wel eens brandjes gesticht of vernielingen gepleegd. Daarom is het destijds afgesloten met een hek. Het CDA vindt het een goed idee het museum een plek te geven op de benedenverdieping van de nieuwbouw aan de Eind- straat. In tegenstelling tot Samen werking. "Het museum hoort niet in een nieuw gebouw", vindt Terhaag. "Het hoort thuis in een bestaand, herkenbaar pand." Volgens Van der Broeck is de van de kanarieclub. Nelly gaat al vijfentwintig jaar lang iedere week trouw naar yogales in Venray. "Ik heb nog nooit een les overgesla gen, geloof ik", zegt Nelly, "dat is zo leuk om te doen." Daarnaast zijn ze ooit samen begonnen aan fitness. Het gouden bruidspaar is ook opa en oma van twaalf kleinkin deren, van wie de oudste 24 jaar en de jongste 6 jaar is. Gelukkig wonen de kinderen allemaal in buurt, waardoor ze hen regelmatig kunnen zien. Piet en Nelly hebben het goed naar hun zin. "De kinde ren zijn gezond en we hebben ons best gedaan", zegt Piet dan ook. Ze hebben nooit spijt gehad van hun beslissing om samen in het weert bij alle scholen alleen de basismaatregelen aan te brengen, een aanduiding van een school- zone op het wegdek met de bijbe horende bebording." Is met het verkeersplan Land- weert al een begin gemaakt? "Nee, eind oktober wordt gestart met de uitvoering van het ver keersplan. De doorlooptijd is circa twee maanden. De woon straten in Landweert worden aangewezen als 30 km-zone, de wijkontsluitingswegen worden voorzien van rode fietssuggestie- stroken, de schoolomgevingen worden verkeersveiliger inge richt en de toegankelijkheid van het openbaar vervoer wordt verbeterd." huisvesting van het museum nog geen gelopen race. "Er komt een plan van aanpak met meerdere locaties waaruit de gemeenteraad kan kiezen. Zoals we dat ook met andere accommodaties hebben gedaan", aldus Van der Broeck, die de plek op Servaashof ook nog steeds een optie noemt. De wethouder vindt het van belang de hekken van de gemeen- tetuin wijd open te zetten. "Want die tuin is van ons allemaal. Het is doodzonde dat zo'n mooie plek nu afgesloten is. Het historische gehalte van de kerkmuurtjes is relatief. Een deel is pas na 1945 opgericht uit het puin van de ver nielde Grote Kerk. Maar we gaan heel zorgvuldig met de muurtjes om. Er komt geen bulldozer aan te pas. Het gaat om enkele kleine ingrepen", aldus Van der Broeck. Hij vindt het huidige grasveld geen sieraad. "Nee, want er gaat nog geen hond zitten. Het is zonde dat zo'n grote ruimte nauwelijks wordt gebruikt. Terwijl er iets heel moois van te maken is." Het gouden bruidspaar Piet en Nelly Kessels-Coenen uit Yssel steyn. huwelijksbootje te stappen. Hun geheim? "Trouwen is houden", legt Nelly direct uit. "Natuurlijk is er ooit wel vuur gespuugd en gemopperd, maar dat zakt altijd wel weer. Je bent met elkaar iets begonnen en je gaat er dan toch ook gewoon van uit dat je bij elkaar blijft?" Op dinsdag 19 okto ber vieren ze hun gouden bruiloft. Graag willen ze mensen uitno digen om dat samen met hen te doen. Er is die avond een receptie van 18.30-20.30 in zalencentrum Roelanzia in Ysselsteyn. Iedereen die Piet en Nelly wil feliciteren, is van harte welkom. Hoe wordt het probleem bij de montessorischool opgelost? Voorafgaande aan de start van het project 'Gedragsbeïnvloeding Landweert' is er apart overleg geweest met de scholen. In een goede samenwerking met al deze partijen krijgt dit onderwerp het komende jaar extra aandacht. Na de start is een werkgroep gevormd met betrokken wijkbe woners en vertegenwoordigers van de scholen. Afhankelijk van de aard van de acties die binnen het project worden uitgevoerd en afhankelijk van hoe ze uitpakken en uiteraard welke afspraken er rondom scholen worden gemaakt, zal de gemeente vervolgens op dat gedrag en die afspraken afge stemde maatregelen uitvoeren." "Er spreekt geen ambitie uit." PvdA-commissielid Henk Bisschops sprak maandag avond tijdens de commissie vergadering Stedelijk Beheer klare taal. Ook een mager zesje is natuurlijk een vol doende, maar de kwaliteit van de brandweer moet omhoog. Stelde Bisschops, die met zijn woorden verwees naar de cij fers in de begroting, waarin voor de jaren 2010 tot en met 2015 achter het punt kwali- teitstoets brandweer een zes staat afgedrukt. En dat terwijl de brandweer toch bezig is met een proces van regionalisering, waarin wordt samengewerkt met korpsen van naburige gemeenten. Die samen werking moet toch leiden tot een verbetering van de kwaliteit?, zo luidde kort samengevat het betoog van Bisschops. "We streven naar het cijfer zes, maar als we er een zeven of een acht van kunnen maken, dan zullen we dat natuur lijk niet nalaten", verklaarde bur gemeester Hans Gilissen in een reactie. Volgens de burgervader kan het behoud van het cijfer zes echter ook positief zijn. "Want in de loop der jaren nemen ook de kwaliteitseisen toe." Eind 2009 behaalde het Ven- rayse brandweerkorps een score van 5,7 tijdens een kwaliteitstoets die werd verricht door het bureau Berenschot. Ook de komende jaren vindt een onderzoek naar de kwaliteit van de brandweer plaats. Enkele commissieleden toonden zich maandagavond ook kritisch over de opkomsttijden. Want slechts in 15 procent van de geval len arriveert de brandweer op tijd - binnen de norm - op de 'plek des onheils'. En die opkomsttij d is, ondanks de samenwerking met korpsen in de naburige gemeenten Horst aan de Maas, Boxmeer en Gemert, moeilijk korter te maken, stelde Gilissen. De gemeente Ven- ray is namelijk 50.000 hectare groot en momenteel is er geen geld in kas om een extra kazerne te bouwen. De regionalisering van de brandweer is mooi en noodza kelijk, maar zal de ritten van de brandweer niet sneller maken, aldus Gilissen. "Het zou een illusie zijn om te denken dat dankzij de regionalisering de opkomsttijden binnen aanvaardbare grenzen komen." De regionalisering is volgens de burgemeester vooral bedoeld om de brandweertaken efficiënter uit te kunnen voeren, bijvoorbeeld bij de inkoop en afstemming van materieel en op het gebied van personeelsbeleid. Maar alleen door bijvoorbeeld te investeren in brandmelders, waarmee de tijd tussen een melding en het uitruk ken van de brandweer verkort kan worden, kunnen 'minuten worden gewonnen'. "Of je moet gaan den ken aan andere manier van uitruk ken, bijvoorbeeld met minder dan zes mensen of met andere auto's. Daar wordt wel over nagedacht en je zou het natuurlijk kunnen uitproberen. Maar dat is natuurlijk wel tricky, want je speelt toch met Mat Jeurissen uit Oirlo heeft van de commissie bezwaar schriften geen gelijk gekre gen. Hij mag zijn paardenstal aan de Castenrayseweg niet afbouwen, omdat een bouw vergunning ontbreekt. Begin deze week heeft Jeurissen de bouwaanvraag bij de gemeen te ingediend. De vraag is of er nu spoedig een bouwvergunning komt. De nieu we stal wordt over de bestaande paardenstal heen gebouwd. Ze wordt iets groter met een afme ting van drie bij drieënhalve meter. Formeel mag de stal niet hoger of breder worden dan de huidige. Volgens Jeurissen gaat het slechts om een verschil van tach tig centimeter. Die extra ruimte is minimaal nodig omdat de paarden anders te krap behuisd zijn. Er is al een paard overleden dat klem is komen te zitten. Jeurissen wil zijn viervoeters ook niet nog een win ter laten doorbrengen in de toch tige, vervallen oude stal. De gemeente kwam erachter dat hij zonder bouwvergunning mensenlevens." De kwaliteitsslag bij de brandweer is er anno 2010 niet zozeer op gericht om sneller ter plekke te zijn. Want het aan tal branden is de afgelopen tien, twintig jaar enorm gedaald. Door brandmelders, putten en andere bouwtechnische maatregelen. Daar zet de brandweer ook op in: preventie is het toverwoord. De brandweer is tegenwoordig veel meer bezig met controles, bij voorbeeld de cafés voor carnaval en oudjaar, en naleving van het bouwbesluit. aan de slag is gegaan. Onder een dwangsom van 20.000 euro werd de bouw stilgelegd. De Oirlonaar vindt dat hij al jarenlang aan het lijntje is gehouden door de gemeente. De commissie bezwaar schriften oordeelt dat er inder daad van alles is misgegaan met de bouwaanvraag. Maar dat mag geen reden zijn om zonder bouw vergunning alvast aan de slag te gaan. De commissie toont begrip uit het oogpunt van dierenwelzijn, maar het algemeen belang van de gemeente (optreden tegen illegale bouw) weegt in dit geval zwaar der. Jeurissen vindt het optreden van de gemeente 'muggenzifterij'. Er wordt volgens hem met twee maten gemeten, op andere plek ken zou de gemeente niet zo nauw kijken. Het bevreemdt de Oirlonaar ook dat hij vorige week donderdag het nieuws in de krant moest lezen, terwijl hij zelf nog geen bericht heeft gehad. Toch hoopt hij dat hij spoedig met een geldige bouwvergunning zijn stal kan afbouwen. "Maar ik heb mijn bedenkingen. Het lijkt wel een kat-en-muisspel." Gouden bruidspaar Kessels in Ysselsteyn WP&lSÏël tVf! •iSkW' i Verkeersplan Landweert start eind oktober V» Ongekend wonen in Venray venray Modelwoning meermformatie:WWW.Ongekendwonen.nl f\ 1 BB hSh HAUZER 'ertpvenray.nl partners ING la) BRADERIE VAN 10.00 TOT 17.00 UUR VEEL ACTIVITEITEN HENSENIUSPLEIN EN SCHOUWBURGPLEIN Donderdag 14 oktober 2010 - Pagina 7 v -.VBKSdïïtfS JÉH'.H! gedrag ouders m f m m Het De Gouden Leeuw Journaal houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen van het wooncomplex De Gouden Leeuw. Uniek gelegen tussen stad en natuur aan de voet van het Venrayse centrum, op loopafstand van winkels en voorzieningen. Volgt de rode loper vanuit de Schouwburg (waar op deze dag een nieuwbouwmarkt plaatsvindt) en beleef de woontorenappartementen en vleugelappartementen in De Gouden Leeuw U bent welkom in onze ontvangstruimte midden op het Gouden Leeuwplein Appartementen vrij te bezichtigen De makelaars en projectontwikkelaars beantwoorden al uw vragen Wat een luxe al die winkels zo dichtbij Eigen parkeerplaats in parkeergarage 29 woontorenappartementen (koop) nog diverse appartementen beschikbaar 12 vleugelappartementen (koop en huur) nog enkele appartementen beschikbaar 18 stadswoningen (koop en huur) nog enkele woningen beschikbaar 30 vleugelappartementen (huur) diverse opties a c m) REAL ESTATE

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7