GAMELAND-VENRAY Sfeer-/Trendshow geopend TTJ u smBKtmsuccte or jezelf en k Ribbon PEEL EN MAAS Meeste bedrijven enthousiast over havenplan Wanssum Afgelopen donderdag komen in gemeenschapshuis De Zandhoek in Wanssum veel betrokkenen aan het woord. Zo'n 125 belangstellenden horen vooral positieve ver halen van bedrijven die grote toekomstplannen hebben na de opknapbeurt van de Wans- sumse haven. Niet iedereen deelt in de euforie van de mooie plannen. Zoals Gee- len Beton, dat in het gedrang komt door uitbreiding van de containerterminal. In de meest verregaande variant zou Geelen Beton zelfs helemaal moeten verdwijnen uit de haven. Dit blijkt evenwel onhaalbaar. Projectleider Peter de Vet, van de gebiedsontwikkeling Ooijen-Wans- sum, vertelt dat Geelen Beton 'met de rug naar het water ligt'. "We kunnen het bedrijf niet zomaar weghalen, maar het zal wel hec tares moeten inleven ten gunste van de containerhaven." Daarbij ligt het terrein van Geelen deels op de plek waar de nieuwe rond weg komt. Wim Pingen, directeur van Geelen Beton, maakt de vele politici in de zaal duidelijk dat het bedrijf van geen wijken wil weten. "Wij gaan hier nooit weg", zegt Pingen stellig. Geelen heeft in de afgelopen tien jaar een stormach- tige ontwikkeling doorgemaakt. De omzet is verdubbeld en er wer ken nu driehonderd mensen. Aan de overzijde van de Geijsterseweg gaat het bedrijf uitbreiden. Dat de positie van Geelen ter discussie staat, komt doordat het bedrijf niet of nauwelijks gebruik maakt van de haven. Alle transport vindt (nog) over de weg plaats. "In het verleden hebben we de haven wel gebruikt en in de toekomst gaan we dat opnieuw doen", ver telt Pingen. In 2000 verkocht Gee- len al een perceel aan de contai nerhaven. "Daardoor hebben we ons in de nesten gewerkt", vindt Pingen. "De oppervlakte die we nu hebben willen we daarom zeker behouden. We zijn het dan ook niet eens met het toekomstplaat je." Wim Pingen is het er wel mee eens dat de Geijsterseweg wordt afgesloten voor verkeer. Daardoor beschikt Geelen Beton straks over een aaneengesloten terrein. De ontwikkeling van de haven en de aanleg van de rondweg zijn twee speerpunten in het gebieds- plan Ooijen-Wanssum. "We staan aan de vooravond van mooie din gen die staan te gebeuren", vertelt wethouder Jan Loonen. "De rond weg heeft de hoogste prioriteit. We praten er al heel lang over, al wel veertig jaar. Het is nu de hoogste tijd voor daadkracht." De gemeente Venray steekt er 7 mil joen euro in en Horst aan de Maas 3 miljoen. Het leeuwendeel van de 150 miljoen euro moet komen van het Rijk. Door met een goed plan te komen en zelf alvast geld in te brengen, hoopt Ooijen-Wanssum straks vooraan te staan als in Den Haag de budgetten uit het Delta programma worden verdeeld. Peter de Vet is sinds mei de projectleider. Naast de haven en de rondweg gaat het om hoogwa terbescherming en het weer laten meestromen van de oude Maas- arm. Wanssum is een belangrijk logistiek knooppunt, zowel over de weg als over het water. Met de aanleg van de rondweg krijgt de leefbaarheid van Wanssum een flinke impuls. Al het vrachtverkeer hoeft straks niet meer door de dorpskern, die daardoor veel rusti ger en verkeersluwer wordt. Voor zitter Jan Deenen van de dorps raad juicht de plannen toe. "Er is al heel lang sprake van. We zijn er nog nooit zo dichtbij geweest dan nu." Als de rondweg er ligt, dan kan ook het dorp worden verfraaid. Tevens vertelt Deenen graag te zien dat De Broekweg het nieuwe sportpark voor SV Uni ted wordt. In de komende twee jaar zal er in het dorp nog weinig bouwactiviteit zijn. De Vet ver wacht dat in 2013 de schop in de grond gaat voor de rondweg. De aanleg duurt ongeveer een jaar. De projectleider verwacht dat de weg in 2014 kan worden geopend. In 2013 wordt ook de haven dieper uitgegraven en komen er nieuwe damwanden. De haven krijgt een veel grotere capaciteit. Het is wel van belang alle bedrijven op één lijn te krijgen. Projectleider De Vet noemt naast het geldgebrek, de tegenwerking van bedrijven een mogelijke bedreiging. Thijs van den Heuvel van BCTN (Binnenlandse Container Terminal Nederland) vertelt dat Wanssum een van de weinige Nederlandse binnenhavens is waar uitbreiding nog mogelijk is. De kade wordt verlengd en er komt een tweede brugkraan. Niet alleen de rond weg, maar ook het weghalen van de mobiele kraan vermindert de geluidsoverlast voor de dorpsbe woners. Directeur Paul van den Broek van ND Logistics schetst dat Venray geen historie heeft met logistiek. Van oudsher zit hier de maakindustrie, terwijl de logis tieke bedrijven pas in de jaren negentig hun opwachting maken met de komst van bedrijventer rein Smakterheide II. "Het gebrek aan historie slepen we met ons mee", vindt Van den Broek. "Er is onbegrip en gebrek aan ken nis." Het beeld van ondernemend Venray is in de afgelopen vijftien jaar drastisch veranderd. "De maakindustrie verdwijnt naar het Verre Oosten en komt nooit meer terug", aldus Van den Broek. "Door de gunstige ligging is er veel logis tiek in Brabant en Limburg geko men. De regio Venlo/Venray heeft goud in handen. Voorwaarde is dat de infrastructuur in orde moet zijn." Vitelia is een van de bedrijven die grootse plannen hebben aan de haven. Het bedrijf heeft het pand van GBP gekocht. Over tien jaar moet hier de nieuwe meng voederfabriek komen. Vitelia gaat het vervoer over de weg vervan gen door transport over het water. De productiebedrijven in Oirlo en Ysselsteyn worden gesloten. Finan cieel directeur Herman Rutten ziet veel voordelen. Over water kun nen veel grotere partijen grond stoffen worden aangevoerd. "We kunnen dan veel efficiënter wer ken", zegt Rutten. "Het betekent ook minder verkeersoverlast en meer werkgelegenheid. We zitten ideaal aan de haven vlak bij onze klanten, de intensieve veehoude rijen in de regio." Home-Start biedt opvoedingsondersteuning in Venray Donderdag 14 oktober 2010 - Pagina 5 Aan de georganiseerde mis daad achter de hennepteelt is volgens de politie 'weer een slag toegebracht'. Bij contro les in akkerbouwgewassen in Noord- en Midden- Limburg zijn deze zomer zestig locaties met in totaal 5308 hennep planten voortijdig opgespoord en vernietigd. De controle- en opruimacties werden gehouden in het kader van Het Groene Goud, het project dat illegale hennepteelt bestrijdt. Op dit moment worden nog zes personen gehoord in verband met mogelijke betrokkenheid bij illegale hennepteelt. Daar waar dat mogelijk is, zal financieel verkregen vermogen uit de hen nepteelt worden ontnomen. Het project Het Groene Goud valt onder het Convenant Samenwer kende Overheden. In dit project werken gemeenten in Noord- en Midden- Limburg, politie, het Openbaar Ministerie, de Limburg se boerenstandsorganisatie LLTB en de belastingdienst samen. Ook de AID is bij Het Groene Goud betrokken. De provincie Limburg ondersteunt het project en finan ciert deels de kosten. De grootste locatie werd in Nederweert aan- getroffen, waar 3600 planten tus sen de maïs stonden. De meeste planten werden vanuit de lucht ontdekt, maar een tiental plekken werd door bewoners of voorbij gangers gemeld. Het merendeel van de locaties ligt in Midden-Limburg. Noord Limburg, het gebied waar het Groene Goud het langste loopt, was nagenoeg 'schoon'. Daaren tegen werden in Brabant Zuid oost grote hoeveelheden hennep ontdekt. Het is aannemelijk dat de aanpak tussen 2006 en 2009 hiervoor gezorgd heeft. Dat kan wijzen op een verplaatsingseffect. De bakens die deelnemers aan het project in hun percelen plaatsen, hebben wederom hun nut bewe zen. Slechts in één perceel werd hennep aangetroffen. Het aantal aangetroffen planten en het aantal locaties is fors minder dan in 2009. Toen werden bijna 45.000 planten ontdekt. Voorzitter Hubert Bruls van het Convenant Samenwer kende Overheden (CSO), waarvan Het Groene Goud deel uitmaakt, is daarover niet verrast. "Gelukkig blijkt nu dat vorig jaar een specta culaire uitschieter was. Nu keren we terug naar de trend die zich de jaren ervoor al aftekende, minder hennep tussen de maïs." Volgens Bruls heeft ook de aankondiging dat politie en justitie in 2010 meer werk maken van opsporing en vervolging preventief gewerkt. De Venlose burgemeester toont zich dan ook tevreden over het resul taat van Het Groene Goud 2010. "Dit jaar hebben we start gemaakt met de opsporing. In 2011 zullen onze doelstellingen net zo ambiti eus zijn." Het project Het Groene Goud richt zich op illegale hennepteelt in woningen, in loodsen en schu ren en in akkerbouwgewassen (met name maïs). Het project is in 2006 begonnen als samenwer king tussen de zeven gemeenten en de politie in het politiedis trict Venray en de LLTB. In 2008 sloot de Algemene Inspectie dienst zich aan. Vorig jaar werd het werkgebied uitgebreid met veertien Noord- en Midden-Lim burgse gemeenten. Sinds dit jaar valt Het Groene Goud onder het Convenant Samenwerkende Over heden en daarmee krijgt het een meer integraal karakter. Onder het CSO vallen bestrijding van illegale cannabis handel- en teelt, maar ook de 'patseraanpak' en mensenhandel. ■ai iseenjong bedrijf dat alles aanbiedt op het gebied van spelcomputers zoals de Nintendo Wii, omgebouwde Xbox 360 en voor ombouw van de PS3 bent u op het juiste adres, wij proberen de prijzen zo scherp mogelijk te houden zodat wij toch de goedkoopste maar met de beste service van Venray zijn. Bezoek ons ook op de Bergweg 4 in Venray of kijk op bellen kan natuurlijk ook tel: MgB|!|H|B|0 of tel: het opvoeden delen met de gezin nen en deze herkenning zorgt er voor dat de ander zich niet alleen voelt. De vertrouwensband die dan ontstaat, maakt het dat Home Start werkt." In Venray zijn momenteel vier entwintig vrijwilligers actief die naast hun eigen opvoedervaring, ook allemaal de cursus gevolgd hebben waarin de filosofie van Home-Start centraal staat. Mia Koopman is sinds een half jaar één van deze vrijwilligsters die gemiddeld één dagdeel per week op bezoek gaat bij een gezin dat wel een steuntje in de rug kan gebruiken. "Ik ben bijvoorbeeld op bezoek geweest bij een vluch telingengezin waarvan de vrouw graag Nederlands wil leren. Ze zijn terechtgekomen in een voor hen vreemde cultuur waar ze eigen lijk alles opnieuw moeten leren. Ze zijn volkomen afhankelijk van instanties, maar waren juist eigen lijk op zoek naar praktische hulp", vertelt Mia. "In de cursus die we volgden als vrijwilliger werd onze taak dan ook heel passend ver woord. Je kunt het zien als een soort van ouderwetse burenhulp." Home-Start kijkt en luistert naar de vraag van het gezin, die staat centraal. Het is juist zo, dat de vrijwilligers niet de taken van het gezin uit handen nemen, maar ze daar waar nodig ondersteunen in het zoeken naar oplossingen. Anjo Niessen is al zeven jaar actief als vrijwilliger bij Home Start in Venray en kent ook het belang van het programma. "De eerste hulpvraag van het gezin betreft vaak de kinderen, maar vaak zie je dat er meer speelt in het gezin. Gelukkig ben je dan als vrijwilliger vaak echt welkom. We zijn geen instantie die komen met opdrachten voor het gezin, maar we zijn daar zodat de mensen hun verhaal kwijt kunnen. Juist door als 'gewone' mensen binnen te komen en ondersteuning te bie den, werkt voor veel gezinnen", aldus Anjo. Als coördinator zoekt Yvonne Imming de juiste vrijwil liger bij het gezin. "We hebben zowel gezinnen als vrijwilligers in alle soorten en maten. Het belangrijkste wat de vrijwilligers met zich meedragen buiten de ervaring, is dat ze het gevoel blij ven houden dat ze te gast zijn bij de gezinnen. Zo ontstaat er het wederzijdse vertrouwen." Gezin nen met hulpvragen kunnen door verschillende instanties doorver wezen worden naar Home-Start, maar nog belangrijker om te weten is dat ieder gezin met min stens één kind jonger dan zes jaar bij hen zelf kan aankloppen. "Het is heel belangrijk dat mensen hier gebruik van maken en dat ze de weg naar ons toe leren kennen", vertelt Anjo. Op donderdag 28 oktober organiseert Home-Start een work shopavond in Horst, waarin ver schillende onderwerpen zoals EHBO bij kinderen, spraak en taal en opkomen voor jezelf aan bod komen. Daarnaast is Home Start altijd op zoek naar nieuwe vrijwilligers die graag anderen helpen, dus meld je aan via Syn these. Bent u op zoek naar meer informatie over het programma Home-Start? Neem dan een kijkje op de algemene site www.home- start.nl. Hebt u het gevoel dat uw gezin zelf een luisterend oor kan Yvonne Imming (l), Mia Koop man en Anjo Niessen (r). gebruiken en bent u benieuwd wat Home-Start voor u kan beteke nen? Neem dan gerust contact op via telefoonnummer 0478-517317 of stuur een directe mail naar coördinator Yvonne Imming via Y.Imming@synthese.nl. Amnesty Venray vraagt steun Amnesty Venray vraagt op zater dag 16 oktober in de Albert Heijn in Venray het publiek om steun bij haar actie voor een betere naleving van de mensenrechten in Myanmar (voormalig Birma). In dat land zijn binnenkort de eerste verkiezingen na twintig jaar. Maar de mensenrechtensituatie in de aanloop van deze verkiezingen is volgens Amnesty 'zeer slecht'. Daarom vraagt Amnesty Interna tional aan andere Aziatische lan den om druk uit te oefenen op Myanmar. Amnesty International vraagt de vrijlating van de duizen den mensen die enkel vanwege hun vreedzame politieke activitei ten, hun etniciteit of hun religie vastzitten. Ook hoopt Amnesty dat deze druk als resultaat heeft dat de bewoners van Myanmar ein delijk kunnen genieten van hun recht op vrije meningsuiting. Het winkelend publiek kan deze actie van Amnesty International onder steunen door ter plekke een peti tie te ondertekenen. Leden van de Amnesty-groep Venray zijn aanwe zig om meer informatie te geven. Een goede naleving van mensen rechten is kostbaar, in Nederland maar ook elders. Ooijen-Wanssum valt of staat met 100 miljoen rijksbijdrage Home-Start is een program ma voor opvoedingsonder steuning dat in ruim honderd gemeentes in Nederland wordt aangeboden. Ook in Venray bieden ervaren en geschoolde vrijwilligers praktische hulp en vriendschap aan gezinnen, met minstens één kind van jonger dan zes jaar. Door Sanne Claessens Home-Start is een internationaal concept ontstaan in Engeland, maar inmiddels alweer zestien jaar actief in Venray. Toch lijkt het erop dat het nog steeds niet de bekendheid krijgt die het wel verdient. Het kan gezien worden als een aanvulling op professi onele hulp- en dienstverlening en volgens coördinator Yvonne Imming in Venray is dat juist de kracht van het programma. "Onze vrijwilligers zijn ten eerste alle maal op de een of andere manier opvoeders. Of dat nu is omdat ze zelf kinderen hebben of ervaring hebben met opvoeding via een andere manier", legt Yvonne uit. "Maar wat zo belangrijk is, is de gelijkwaardigheid. Vrijwilligers kunnen hun eigen ervaringen uit Dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling rea geerden vrijwel alle partijen enthousiast op het gebieds- plan Ooijen-Wanssum. Maar er waren ook bedenkingen. Want wat gebeurt er als het Rijk niet met 100 miljoen euro over de brug komt? Wethou der Jan Loonen (CDA) meldde dat hij geen plan B heeft. De bijdrage van de gemeente Ven- ray (7 miljoen euro) is slechts een druppel op een gloeiende plaat. De uitvoering van het gehele project kost 150 mil joen euro. Alle fracties lijken in de raads vergadering van 2 november in te stemmen met de gevraagde 7 miljoen euro. Alhoewel het bedrag nog niet helemaal bij elkaar is gesprokkeld. Voor 2,7 miljoen euro moet vanaf 2012 nog ruimte worden gevonden in de begroting. Wellicht komt er op 11 november al duidelijkheid. Dan vindt het najaarsoverleg van het MIRT (Meerjarig Investerings programma voor Ruimte en Trans port) plaats. Jan Loonen hoopt dat Ooijen-Wanssum dan zo hoog op de agenda staat, dat de 150 mil joen beschikbaar komt. Zover is het nog niet. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) wijst op het risico. "Als Den Haag niet meedoet, dan gaat het niet door. Of heeft de wethouder een plan B?" Dat heeft Jan Loonen niet. En daar wil hij ook helemaal niet aan denken. "Ik ga alleen maar voor goud", hield hij in een lang betoog de commissieleden voor. "Er zijn al veel stappen gezet, maar er moet nog veel worden gedaan. Wij gaan voor het totale plan. Als het geld van het Rijk niet komt, dan moeten we kijken wat nog wel mogelijk is." De wethouder liet doorschemeren dat het dan heel lastig wordt om de rondweg om Wanssum te realiseren. Want alleen al de brug over de haven kost 20 miljoen euro. "Dat bedrag is voor Venray een brug te ver", aldus Loonen. prioriteit krijgt. Dat hoopte ook Dicky Minken (PvdA). "Het is een enorme uitdaging met de haven als megatrekker. Wij steunen het voorstel." Ook de PvdA vroeg om een hardere onderbouwing van de resterende 2,7 miljoen euro. Arie Vullings (CDA) reageerde eveneens verheugd op het plan. Tijdens de informatiebijeenkomst van afgelopen donderdag in Wans- sum viel er nauwelijks kritiek te beluisteren. intratuin De partijen wezen op de voor delen voor Wanssum. "Dit plan is goed voor de leefbaarheid", vindt Tom van den Hoek (PP2). Hij had wel zijn bedenkingen over de financiële onderbouwing van 7 miljoen euro. "Het komt uit aller lei potjes. Het is vaag en ongewis." Oppositiepartij VVD reageerde enthousiast. "Dit moeten we met twee handen aanpakken. Het biedt enorme kansen", meent Ingeborg de Barbanson. De VVD heeft er geen moeite mee 7 miljoen euro vrij te maken. "Nee, want anders doet de rijksoverheid niets." Gerrit Verkoeijen haalde de verkeervei- ligheid in Wanssum en de econo mische voordelen aan. Hij hoopte wel dat de rondweg de hoogste Jan Loonen legde uit dat het bedrag van 2,7 miljoen euro vanaf 2012, verdeeld over vier jaar, uit de begroting moet komen. "Ik ben blij dat dit plan breed wordt gedragen. We kunnen zo veel doe len ineens realiseren. Voor Venray is de haven en de rondweg het primaire doel. Daar zetten we ook op in. Maar we zitten met meer dere partijen aan tafel. Er is nog geen honderd procent garantie. De fasering moet nog worden uitgewerkt." SUCCES?.' ...OF CTULUE ZOEKEN NIET SOEP SËNOES.H Vlinder orchidee* Diverse kleure potmaat 12 cm Per stuk steun je Pink Ribbon met 2.-* .verpak*3' Geelen Beton wil niet wijken voor containerterminal "Een soort van burenhulp" Fors minder hennepplanten Jan Loonen: "Ik heb geen plan B" Geluksa^ kleuren, 12 cm. Intratuin Venray Langstraat 133. www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5