MIJLING TIEK "Meer aandacht voor ouderen" Heide berust in sluiting school F=te Gunhoek PEEL EN MAAS Donderdag 14 oktober 2010 - Pagina 3 Fietsvierdaagse Venray keert terug naar haar oude locatie, maar toch niet helemaal. Niet de oude' vertrouwde sporthal De Wetteling wordt de nieuwe uitvalsbasis van het populai re fietsevenement, maar het naastgelegen sportcafé. Dat maakte het bestuur van Fiets vierdaagse Venray dinsdag op Peel en Maas TV bekend. De kogel is definitief door de kerk. Na twee jaar op rij te zijn uitgeweken naar de voormalige discotheek Zenith in Oostrum, keert Fietsvierdaagse Venray weer terug naar De Wetteling. Dicht bij het centrum, met de camping om de hoek en met voldoende ruimte in en om het gebouw om alle deelnemers en vrijwilligers op te kunnen vangen. Het bestuur is erg tevreden dat er nu eindelijk duidelijkheid is over de nieuwe start- en finishlocatie van Fiets vierdaagse Venray, zegt voorzitter Jan Kreutz. "Er zijn in Venray niet veel mogelijkheden om een eve nement als de fietsvierdaagse te kunnen organiseren. We zijn blij dat we met Optisport tot over eenstemming zijn gekomen en zijn ervan overtuigd dat we met het horecadeel van De Wetteling een goede keuze hebben gemaakt. Nee, we maken geen gebruik van de oude of de nieuwe sporthal, in het nieuwe sportcafé hebben we ruimte genoeg, in de hal komen de inschrijftafels te staan en we mogen ook gebruikmaken van het terras." De afgelopen jaren zijn hec tisch geweest, aldus Kreutz. "Eerst moesten we vanwege de verbou wing van De Wetteling op zoek naar een nieuwe start- en finishlo- catie en in het afgelopen jaar kre gen we helaas te maken met het faillissement van Zenith. Dankzij eigenaar Harry Maessen kon de editie 2010 toch doorgaan, maar we hebben toch behoorlijk moe ten improviseren en dat brengt onrust, zowel onder de vrijwil ligers als de deelnemers. We gaan ervan uit dat we met het sport- café in rustiger vaarwater terecht zijn gekomen en zijn al druk bezig met de organisatie van de nieuwe editie, die van dinsdag 26 tot en met vrijdag 29 juli 2011 wordt gehouden." De start- en finishlijn wordt net zoals 'vroeger' getrokken op het parkeerterrein bij De Wette- ling. De organisatie kan dus ook weer alle oude draaiboeken voor de dag halen? "Voor een deel wel, maar voor een nog groot deel toch niet", vertelt pr-man Michel Thomassen. "Niet alleen worden er weer nieuwe routes van 30, 45 en 60 kilometer uitgezet, maar we denken ook na over een route van 18 kilometer. Die afstand was het afgelopen jaar erg populair onder gezinnen met kleine kinderen, de kans is groot dat we de 18 kilo meter vast in het programma gaan opnemen." De komende weken gaat het bestuur tevens het draai boek heel kritisch onder de loep nemen, legt Thomassen uit. "We gaan naar een nieuwe locatie, een goed moment om je eens serieus af te vragen of het niet tijd is voor een fietsvierdaagse nieuwe stijl. Moeten wij het rad van fortuin handhaven? Is het een idee om in de toekomst naast de bestaande routes ook een gps-tocht uit te zetten? Wat zijn de mogelijkheden om deelnemers met een scootmo- biel deel te laten nemen? Dat zijn enkele vragen waarover we gaan nadenken. We hopen ook dat we suggesties van deelnemers en vrijwilligers krijgen. Graag horen we wat zij aan de fietsvierdaagse zouden willen veranderen. Of moet de organisatie vasthouden aan het huidige concept en is er geen behoefte aan een fietsvier daagse nieuwe stijl? Als dat zo is, dan horen we dat ook graag." Reacties en suggesties kun nen worden gemaild naar info@ fietsvierdaagse-venray.nl. Afgelo pen week kwamen voorzitter Jan Kreutz en pr-man Michel Thomas sen op Peel en Maas TV aan het woord over de 'terugkeer' van de fietsvierdaagse naar De Wetteling. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaaastv.nl. Nierpatiënt Peter Thijssen uit Venray zal het afgelopen weekend niet snel meer verge ten. Na een vermoeiende peri ode van operaties, nierdialy ses en een amputatie van zijn rechterbeen verkeerde hij met zijn vrouw en twee kinderen plots even een in heel andere wereld: Magic Kingdom, het majestueuze park van Walt Dis ney aan de andere kant van de wereld. Een bijzonder cadeau tje van vliegmaatschappij Mar tinair en het Rode Kruis. Een geschenk overigens met een gouden randje: veertig jaar lang schonk Martinair gehandi capte en chronisch zieke kinde ren en ouderen een korte vakan tie naar tal van Europese en sinds kort Amerikaanse bestemmingen. Zondag kwam aan die traditie officieel een einde, onder meer omdat Martinair in 2011 stopt met personenvervoer. Het was toenmalig directeur Martin Schröder van Martinair die de vliegvakantie introduceerde, vertelt beleidsmedewerker Moni que Timmermans van het Rode Kruis. "Een aantal mensen had een inzamelingsactie op touw gezet voor vakantieschip Henry Dunant, de boot waarmee we toen al vakanties organiseerden voor gehandicapten en zieken. We benaderden ook Martinair voor een bijdrage. 'Ik ben niet van de schepen', antwoordde Schröder eenvoudig. 'Je krijgt van mij een vliegtuig.'" Sindsdien biedt de vliegmaat schappij Nederlandse gehandi capten eens per jaar het unieke uitstapje aan. Naar Londen, Neu renberg, Parijs, Geneve, Oslo, Kopenhagen, Dublin, Praag, Mal- lorca, Wenen en tal van andere Europese bestemmingen. In 2009 doet Martinair er nog een schepje bovenop: de zieken en gehandi capten vertoeven twee dagen met hun gezin in het Walt Disneypark in Orlando. Ook dit keer was de sprookjeswereld van Florida de eindbestemming voor elf Neder landse gezinnen. Peter vertrok per vliegtuig met zijn vrouw Marjo lein en hun twee kinderen Lotte en Luka naar de wereld 'where dreams come true'. Hoe komen ze daar eigenlijk terecht? Peter doet aan de rand van het zwembad bij het imposan te Swan-hotel in Walt Disney World zijn verhaal: "Ik werk als vertegen woordiger bij een ongediertebe- strijder en liep in mijn korte broek binnen bij een van de fabrieksei genaren. Normaal zagen mensen mij nooit zo, dus ze kenden mijn verhaal ook niet. De vrouw van de eigenaar vroeg op een gegeven moment naar mijn verhaal. Ik had al op jonge leeftijd last van reflux: mijn urine liep terug de nieren in. In 1990 kreeg ik de eerste donor nier, van mijn zus. Vijf jaar daar voor was ik beide nieren al kwijt. Met deze donornier zou ik lang kunnen doen. Midden 2006 kreeg ik een wondje dat niet weg wilde." Na onderzoek bleek hij een ader verharding te hebben in zijn hele lichaam. "Mijn onderbeen moest in 2007 geamputeerd worden. Ik heb daar vooral de eerste paar maanden veel verdriet van gehad. Ook moest ik drie keer per week aan de machine voor nierdialyse; ik mocht maar een liter vocht per dag drinken en nauwelijks eten. Via een crossover-constructie ontving ik naderhand ook nog een donornier van mijn schoon moeder. Tot driemaal toe heb ik bijna de laatste adem uitgeblazen." Vooral 2007 was een kwalijk jaar. "Ik lag op de intensive care, was bijna blind, had een extreem hoge bloeddruk en een ernstige bloed vergiftiging. Toen ik klaar was met vertellen, zei de eigenaresse van de fabriek, die tevens werkzaam was als vrijwilligster voor het Rode Kruis: 'Ik heb juist vanmorgen een brief gekregen van het Rode Kruis waarin werd gevraagd of ik een chronisch zieke of gehandicapte kende die ik een reis naar Orlando zou gunnen. Is dat niks voor jul lie?'" PRINSES MARGRIET En zo kon het gebeuren dat Peter en z'n gezin afgelopen don derdag op Schiphol door prinses Margriet hoogstpersoonlijk wer den uitgezwaaid naar Orlando. "Het is geweldig hier", lacht Mar jolein. "Pas als we weer thuis zijn, hebben we een beetje in de gaten wat we allemaal hebben meege maakt, denk ik. We zouden het van ons leven niet in ons hoofd halen om dit zelf te organiseren." Op het vliegveld begon het avontuur. "We voelden ons net vips", lacht Marjolein. "Er was ontzettend veel pers en prinses Margriet zwaaide ons uit. Dat was wel heel bijzon der." Peter vindt het 'erg mooi' dat Martin Schröder, de initiator van de gehandicaptentrips met het Rode Kruis, ook aanwezig was. "Ik had kort geleden een reportage gekeken over het begin van Marti nair. Daar zag je hem nog als jonge kerel. Fantastisch wat die man heeft bereikt." Donderdagavond is het Venrayse gezin er meteen op uit getrokken. "We hebben Hallo ween gevierd in Magic Kingdom, een van de parken in Walt Disney. Vandaag zijn we er weer geweest. Nierpatiënt Peter Thijssen, zijn vrouw Marjolein en hun kinde ren Lotte en Luka genoten met volle teugen tijdens hun bijzon dere reis. De kinderen hebben zo'n beetje alle attracties uitgeprobeerd. Met een handtekeningenboekje lopen ze alle Disney-royalty's af voor een krabbel." Wat Peter en Marjolein opvalt, is dat het park zo toegan kelijk is voor rolstoelen. "En dat niet alleen", vult Marjolein aan, "de mensen zijn allemaal zo ont zettend vriendelijk. Je krijgt veel voorrang en je wordt regelmatig aangesproken." Lotte heeft het ook reuze naar haar zin. "Ik ben in het spookhuis geweest en dat was heel leuk. Vandaag heb ik drie bar biepoppen gekocht, maar die mag ik pas open maken als ik thuis ben." In het vliegtuig van Marti nair mochten Lotte en Luka een kijkje in de cockpit nemen. Lotte heeft er zelfs een stewardessendi ploma aan overgehouden. Morgen (afgelopen zaterdag, red.) wil het Venrayse gezin naar Universal Stu dios in Orlando. "Ik denk dat het herkenbaar is voor de kinderen wat ze daar zien", aldus Peter. "Tja, je moet hier echt kiezen. Nog een dagje naar Magic Kingdom zou den we ook prima vinden, maar je wilt zoveel mogelijk zien." Michel Direks wil aan de Horsterweg in Castenray een bedrijfsruimte bouwen voor zijn boom- en bloemkweke rij. De gemeente heeft al een bouwvergunning verleend, maar daar is de buurman - maatschap Weijs aan de Hoog- riebroekseweg - het niet mee eens. Weijs vreest dat zijn var kensbedrijf niet meer kan uit breiden door de komst van de loods. Afgelopen dinsdag dient de kwestie voor de commissie bezwaarschriften. Direks en Weijs hebben eerst samen geprobeerd er via bemiddeling uit te komen. Die poging liep spaak, waardoor de buren in een juridische pro cedure verwikkeld zijn geraakt. Michel Direks start tien jaar gele den zijn bedrijf, een boom- en bloemkwekerij. In 2007 koopt hij het perceel aan de Horsterweg. Hier wil hij in de toekomst ook een woning bouwen. De bouw- aanvraag gaat nu alleen om de komst van de loods. De gemeente zegt dat deze bedrijfsruimte geen 'geurgevoelig object' is, omdat er nauwelijks mensen in zullen verblijven. Daardoor zal er voor de uitbreiding van de varkensstal geen belemmering zijn. Jos Weijs denkt er heel anders over. Volgens hem komen er wel degelijk men sen in de loods. "Want er komt een kantine met douches en toiletten. Bovendien zijn er tien parkeervak ken gepland, vijf voor klanten en vijf voor personeel." Tijdens de hoorzitting betreurt Michel Direks het dat het bemiddelingstraject is vastgelopen. Beide partijen geven elkaar daarvan de schuld. "Jam mer, dat we nu in zo'n vervelende juridische zaak terecht zijn geko men. We kunnen onze energie wel beter gebruiken", vindt Direks. "De gewassen worden geteeld in de buitenlucht. Er zal slechts een beperkt aantal uren in de loods worden gewerkt. Het mag daarom niet als geurgevoelig worden aan gemerkt. De loods is dan ook geen belemmering voor de mogelijke uitbreidingsplannen van Weijs." Een ander bezwaar van maat schap Weijs is, dat er gebouwd wordt in een grondwaterbescher mingsgebied. Er is een vrijstelling verleend, maar volgens Weijs had het in de vorm van een bestem mingsplan gemoeten. "Dan was het plan ook beter te toetsen." Doordat er aan de overzijde aan de Horsterweg een woonhuis ligt, kan Weijs zijn varkensbedrijf alleen aan de kant van het perceel van Direks uitbreiden. De loods ligt dan straks binnen de geurcon- touren van de varkenshouderij. "De uitbreiding van mijn bedrijf wordt daardoor ernstig aangetast", zegt Jos Weijs. "Ik wil daarom dat B en W de bouwvergunning weer intrekt." Ambtenaar Smits van de gemeente legt uit dat er een boomkwekerij mag komen in een grondwaterbeschermingsge bied. Volgens haar is de loods ook geen geurgevoelig object. "Het is bedoeld als opslag voor machines, Ouderenbonden in verkiezingsmanifest "Wij willen dat de pro vincie de komende periode meer aandacht besteedt aan de ouderen in Limburg. In de achter ons liggende periode is die aandacht er onvoldoende geweest. De komende vier jaar gaan we het Limburgs Parle ment en het college van Gede puteerde Staten hier duidelijk op aanspreken." Dat zegt voorzitter Reinier Thiesen van de Limburgse oude renbond KBO. Samen met de Lim burgse afdelingen van de PCOB en ANBO heeft de KBO een verkie zingsmanifest uitgebracht dat naar de Limburgse politieke partijen is gestuurd. De KBO-voorzitter uit Meerlo gaat ervan uit dat de partij en in hun verkiezingsprogramma's rekening houden met de wensen van de ouderen. "Ons verkiezings manifest is een weerslag van hoe de Limburgse ouderenbonden denken over welzijn, participatie, integratie en gelijkwaardigheid van ouderen in de Limburgse samenleving. Onderlinge solida riteit staat daarbij voorop. Oude ren moeten volwaardig kunnen deelnemen aan de samenleving", aldus Paul Gilissen, voorzitter van ANBO-Limburg. De voorzitter van PCOB-Lim- burg, Ali van der Bijl, vult aan: "Ver grijzing is een waardevolle ont wikkeling. De samenleving heeft de ouderen nodig en omgekeerd. Juist in een tijd van bevolkings- krimp, vergrijzing en grote finan- cieel-economische problemen is bijzondere aandacht voor de ouderen in de samenleving nodig. Ook op provinciaal niveau, ook in Limburg." De ouderenbonden vragen in hun manifest aandacht voor het versterken van het beleid m.b.t. mantelzorgers en vrijwilli gers, het bevorderen van overleg tussen zorgvragers, zorgverleners, zorgverzekeraars, gemeenten en provincies èn het bevorderen van de veiligheid. Maar ze vragen de politieke partijen ook de mogelijk heid te bekijken voor gratis open baar vervoer voor alle 65-plussers en gehandicapten. Mobiliteit is voor ouderen essentieel om deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Een derde van de ouderen heeft geen auto en na negen uur 's morgens zijn er volop lege plaatsen in bus sen en treinen. Gratis openbaar vervoer betekent voor ouderen met een laag inkomen deelname aan het maatschappelijk leven en het voorkomen van eenzaamheid. De ouderenbonden bieden de provincie voor de komende vier jaar een partnerschap aan. "Wij willen graag samenwerken met de provincie", aldus KBO-voorzit- ter Reinier Thiesen. "Maar we ver wachten dan wel dat de provincie de ouderenbonden beschouwt en erkent als organisaties van maat schappelijk belang en als partner bij de voorbereiding en uitvoe ring van het ouderenbeleid. Wij van onze kant willen graag met de provincie optrekken om de consequenties van het overheids beleid, positief of negatief, uit te dragen en in te spelen op maat schappelijke ontwikkelingen. Wij hebben een groot en fijnmazig netwerk over de hele provincie. Dit maakt ons voor die taak uiter mate geschikt." Vervolg voorpagina Niet alleen de school, maar ook de kerk kampt met een leeg loop. De oude kapper Sef Gielens neemt het woord. "Aan de school doen we niets meer. Maar we kunnen nog wel iets aan de kerk doen. Door er allemaal een keer per week naartoe te gaan." Als ook de kerk sluit, dan blijft er weinig over in het dorpshart. Gemeenschapshuis De Gelderkoel ligt een stuk buiten het centrum. "Dan is het de beste oplossing dat De Gelderkoel naar de school verhuist", vindt Theo Cornelissen. "Het is jammer voor dit gemeen schapshuis, want het is een leuk gebouw. Maar het ligt beter op de plek van de school, vlak bij het kermisterrein." Dorpsraadlid Leon Janssen heeft nog een ander idee. De gemeente Venray is op zoek naar een loca tie voor speciaal onderwijs. "Die school zou straks goed in Heide passen", meent hij. "Ik heb wet houder Jansen er al over gebeld. Het is hier een perfecte, rustige locatie die goed bereikbaar is. Het zorgt voor werkgelegenheid en wie weet voor nieuwe inwoners." Een ander oppert de klaslokalen te gebruiken voor het geven van cursussen, zoals muziek- of taalles sen. Een dorpsbewoonster vindt het mooie plek voor activiteiten voor ouderen. "We kunnen er bij voorbeeld samen koken." Door het uitzwerven van de basisschoolleerlingen zal Heide meer inzetten op samenwerking met de omliggende dorpen. "We moeten ervoor zorgen dat we niet alleen iets brengen, maar ook iets terughalen. Enkele activiteiten, zoals het jeugdcarnaval, moeten we hierheen zien te halen", zegt Leon Janssen. En dan de bestemming van de kerk. Pastoor Müller wijst erop dat het kerkgebouw is betaald door de mensen van Heide. "Dat is een groot verschil met de school, die betaald is door de overheid. Denk er goed over na voordat de kerk wordt afgestoten. Dan valt er een symbool van eenheid weg in het dorp." Een bewoner weet wel een oplossing. "Maak er een sportzaal van. De afmeting is ideaal. De kerk is hoog en groot genoeg..." materialen en werktuigen. Voor het stekken en potten kan er wel eens enkele uren in gewerkt wor den, maar dat is seizoensgebon den." Voorzitter De Vries vindt het lastig om objectief vast te stellen waarvoor de loods daadwerkelijk wordt gebruikt. "Ik kan me voor stellen dat er straks personeel in komt te werken." Direks reageert: "Op korte termijn zeker niet. Dat is toekomstmuziek." Tijdens de bemiddelingspoging is bespro ken dat Direks er een twintigtal schapen gaat houden. Daardoor komt er een 'veehouderijstatus' op de boomkwekerij, waardoor de beperkingen voor elkaar wor den opgeheven. Weijs zegt dat er nog geen schaap te zien is, en dat Direks dat ook niet van plan zou zijn. Direks bestrijdt dit. Na afloop van de zitting richt voorzit ter De Vries nog een woordje tot de 'kemphanen'."Jullie zijn allebei nog jonge ondernemers die ver der moeten. Ik hoop wel dat jul lie straks als buren toch goed met elkaar overweg kunnen." ook voor uw tuin De Hoveniers wn-snm 'Overlast schoorsteen Nijsen' Dinsdag staan Nijsen/Granico en overbuurman Wim Holtermans weer tegenover elkaar bij de com missie bezwaarschriften. Ditmaal draait het om de schoorsteen van het Veulense bedrijf. De bedoe ling was dat de bestaande schoor steen inpandig zou worden door er een fabriekshal omheen te bou wen. Daardoor konden er betere isolatiemaatregelen worden getrof fen en zou de schoorsteen minder milieuoverlast veroorzaken. Later zag Nijsen van dit plan af, alhoewel er al in 2004 een milieuvergunning door de provincie was verleend. Holtermans vraagt aan de overheid om op te treden, omdat hij veel last heeft van de schoorsteen. Het gaat niet zozeer om de stank maar om de trillingen die geluidsover last veroorzaken. Directeur Martin Derks zegt dat het niet meer nodig was om de schoorsteen in te kap selen. "Dat blijkt uit de geluidsme tingen." Volgens Holtermans over schrijdt de schoorsteen juist wel de geluidsnormen en bovendien zou het in strijd zijn met de ver leende milieuvergunning. Daarom heeft hij bezwaar gemaakt tegen de bouwvergunning die B en W in juli 2010 aan Nijsen/Granico hebben verleend. Deze bouwvergunning betreft niet alleen de schoorsteen, maar ook een aanbouw en de ver groting van een bedrijfspand. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Abonnementen: Sportcafé centrale locatie Fietsvierdaagse Venray Twee dagen Orlando voor nierpatiënt Peter PRADA VENRAY Passage 5,5801 BR t (0478) 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl WIJ ADVISEREN 5PECIAAL OPTIEK by OssiLor TOT 1 DECEMBER 2010 Verzet tegen komst boomkwekerij be-wjek ori-te sile: w VvxV.gudho ek. ril Vettrti)' INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen re dactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) PME LEGEND

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3