'Zorgen voor elkaar' Het is niet moeilijk om oud te worden" Koester uw Monument Foto-expositie bewoners Brukske 1 Drie kandidaten Honderdeenendertigste jaargang - week 41 - donderdag 14 oktober 2010 Diamanten bruidspaar Van den Broek in Venray Ruim een halve eeuw gele den ontmoet Toon van den Broek (82) Koos Philipsen (79) voor het eerst. Op een kermis ziet hij haar staan en vanaf dat moment begint alles, een avontuur dat inmiddels al meer dan zestig jaar duurt. Door Sanne Claessens Of het liefde op het eerste gezicht was, weet Koos zich niet meer zo goed te herinneren. Maar Toon weet het nog goed. "Ze was op de kermis met haar twee broers en daar ontmoeten we elkaar", vertelt hij. Koos en Toon hebben twee jaar verkering voordat ze in het huwelijksbootje stappen. Op zaterdag 14 oktober 1950 trouwen ze voor de wet en precies twee weken later, op 28 oktober, beloven ze elkaar eeuwi ge trouw in de kerk. Koos komt oorspronkelijk uit Smakt, maar is op het moment dat ze Toon leert kennen werkzaam bij een gezin. Toon woont dan nog in Vlakwater in Venray en zit in de wegenbouw, waarvoor hij iedere dag op de fiets naar Griendsveen moet. Als ze eenmaal getrouwd zijn, gaan ze samenwonen. "We mochten in het kippenhok bij mijn schoonouders", lacht Toon, "dat hadden ze omgebouwd tot woonruimte." Op die plek wordt ook hun eerste dochter geboren. Twee jaar later verhuizen Toon en Koos naar de Smakterweg, waar ze zeven jaar wonen en vervolgens verhuizen ze naar Burgemeester van de Loostraat, ook weer in Ven- ray, en ook weer voor zeven jaar. Uiteindelijk komen ze terecht aan het Ceciliapad, waar ze maar liefst drieënveertig jaar vertoeven. Hier maken ze ook hun gezin, dat bestaat uit drie dochters en een zoon, compleet. Toon is vroeger dus werkzaam geweest in de wegenbouw, maar ruilt die baan later in om te gaan werken bij Inalfa. Na achttien jaar Inalfa gaat hij aan de slag bij Rank Xerox, waar hij werkt totdat hij wordt afgekeurd. Koos heeft lang voor de Lelie gewerkt, waarvoor zij poetswerk verrichtte. Op veel te vroege leeftijd overlijdt hun eerste dochter op tweeënvijftig jarige leeftijd. Dat is inmiddels zeven jaar geleden. "Daar loop ik nog iedere dag mee rond", vertelt Toon, "soms een beetje te veel en dan laat ik ook nog wel een traan gaan." Het gezin Van den Broek is wel flink gegroeid. Koos en Toon hebben acht kleinkinderen en maar liefst acht achterkleinkinderen, van wie de oudste alweer elf jaar is. "Ze zijn hier veel over de vloer", ver telt Koos, "het is soms een beetje druk, maar het is wel fijn dat ze allemaal zo dicht in de buurt wonen." Daar is Toon het dan ook hele maal mee eens. "Ik hou van ze allemaal. Ik kom zelf uit een groot gezin van twaalf kinderen en het is heel belangrijk om goed voor al je kinderen te zorgen, en ook je kleinkinderen en achterkleinkin deren", vertelt hij. Hoe hebben ze er nou voor gezorgd dat ze al zes tig jaar bij elkaar zijn en gebleven? "Het voornaamste is zorgen voor elkaar", glimlacht Toon, "al huuërt soms knaoje dur ok beej." Het mag duidelijk zijn dat Koos en Toon veel fijne mensen om zich heen hebben verzameld, die ze inmid dels ontvangen in hun huis aan de Bevrijdingsweg, waar ze nu meer dan drie jaar wonen. Op dit moment staan ze boven aan de wachtlijst om naar Schut tersveld te gaan. Koos vindt dat wel prima, maar Toon heeft daar meer moeite mee. "Ik kom nog iedere dag buiten om mijn tuintje bij te houden rondom ons huis. Dat zal ik dan wel moeten opge ven, ik vertrek hier niet graag", legt hij uit. Maar dat zijn zorgen voor later. Koos en Toon gaan eerst samen met hun familie vie ren dat ze samen de diamanten mijlpaal hebben bereikt. Diamanten bruidspaar in Ysselsteyn Nic Juffermans (91) en Catharien Juffermans-Spruit (88) kennen elkaar al bijna tachtig jaar. In het westen van het ons land ontmoeten ze elkaar voor de eerste keer. In Ysselsteyn vieren ze bin nenkort hun diamanten brui loft. Al zestig jaar delen Nic en Catharien samen lief en leed. Door Sanne Claessens De liefde ontluikt als Catharien als tienjarig meisje Nic leert ken nen als de grote broer van een van haar vriendinnetjes. Op dat moment is Catharien woonachtig in Zoetermeer en Nic in Stomp- wijk. Op het moment dat Catha- rien achttien jaar is, doet Nic een voorzichtige poging. "Ik ben aan haar vader gaan vragen of ik met haar uit mocht, maar hij vond zijn dochter veel te jong op dat moment", herinnert Nic zich nog. Toch laat hij het daar blijkbaar niet bij zitten, want tien jaar later vraagt hij de vader van Catharien om de hand van diens dochter en begint hun leven samen. Op dinsdag 17 oktober 1950 beloven ze elkaar eeuwige trouw voor de wet, en diezelfde dag geven ze elkaar het jawoord in de kerk. Kort na het huwelijk betrekt het jonge bruidspaar samen een woning in Stompwijk. Zowel Nic als Catharien kent het boerenle ven van thuis uit en samen met zijn broer runt Nic een boerderij in Stompwijk. In 1963 laten de twee echter het westen van het land voor wat het is en trekken ze richting Limburg. Ze vinden een plekje aan de Moostdijk in Yssel- steyn en Nic begint als snel als bedrijfsleider op een boerderij in de buurt. Catharien blijft ook hier thuis om voor de kinderen en het huishouden te zorgen. Het gezin is dan compleet met drie dochters en een zoon. Uiteindelijk werkt Nic tot zijn achtenzestigste op de boerderij. Daarna besluiten ze samen om opnieuw te verhuizen, maar ver gaan ze deze keer niet. Ze vinden een mooi huis aan de Pioniersstraat in Ysselsteyn, waar ze nu nog steeds wonen. Nic besluit zich dan in te gaan zetten bij Tafeltje Dekje, waarvoor hij maar liefst zeventien jaar werkt. Daarna gaat hij de mantelzorg in. "Mijn vrouw heeft de nodige zorg nodig en ik blijf dan ook voor haar zorgen zolang als ik kan", legt Nic uit. Samen genieten ze nog steeds van het leven. De familie is inmid dels uitgebreid met zeven klein kinderen en ook alweer vier ach terkleinkinderen. De meesten zien ze gelukkig regelmatig en wonen in de buurt. Tegenwoordig is zowel Nic als Catharien nog graag bezig in en rond het huis. Nic zorgt graag voor de kippen ach ter het huis en houdt het tuintje bij. Hij probeert zoveel mogelijk nog zelf te doen. Catharien heeft vooral het creatieve in de vingers. "Ik vind het leuk om te handwer ken, met bloemen bezig te zijn en ik maak zelf nog kaarten", ver telt ze. Ook de doedagen met de bejaarden in de buurt bezoekt Catharien graag. Het geheim van een lang maar vooral een goed huwelijk is moeilijk te definiëren, vindt dit diamanten bruidspaar. "Trouwen doe je gewoon tot in de dood", zegt Catharien, "zoals je elkaar dat ook beloofd hebt vroeger." Op tijd rusten en zor- gen voor elkaar is ook belangrijk, vinden ze beiden. "Het is niet moeilijk om oud te worden, het is wel moeilijk om te leren leven", aldus Nic. Hoe je het ook wendt of keert, Nic en Catharien zijn samen nu wel diamant waard, een bijzonder gegeven. Er zal bij het bereiken van deze bijzondere mijl paal dan ook stil worden gestaan tijdens een mis in de kerk. Daar naast is er een mooi feest gepland samen met de mensen die dicht bij hen staan. De R.K kerk O.L. Vrouw van Zeven Smarten (Rijksmonument), beter bekend als de Paterskerk, aan de Leunseweg in Venray werd in 1650 gebouwd door de Minder broeders Franciscanen. De paters bouwden toen ook het aanliggen de klooster, het huidige verpleeg huis Beukenrode (Gemeentelijk monument). In 1925 werd het complex door brand verwoest. Dit artikel heeft de architec tuur van de in 1925-1927 her bouwde kerk als onderwerp alsook het exterieur van het noor delijke gedeelte. De herbouw vond plaats naar een ontwerp van architect ir. Jules Kayser uit Venlo met een bouwstijl die door het expressionisme is beïnvloed. Het kerkgebouw heeft hoog waardige esthetische kwaliteiten met karakteristieke steile dakpar tijen en een langgerekt schip. De noordelijke kopgevel is de voor gevel van het gebouw (foto 1), de lange westgevel (rechts foto 2) staat evenwijdig aan de Leun- seweg. De eenschepige kerk ligt tegen de westelijke kruisgang van het klooster. Het schip heeft een steil zadeldak met teruglig- gende dakvoet. De dakschilden zijn belegd met rode verbeterde Hollandse pannen. De gevels zijn opgetrokken in rode machinale baksteen in Vlaams verband met een terugliggende voeg. De voor gevel wordt afgesloten met een puntgevel, die afgewerkt is met vlechtingen en die voorzien is van een in donkerder metselwerk uit gevoerd gevelkruis (foto 3) en een smal glas-in-loodraam: Geestduif, 1966, van Eugène Laudy (foto 5). Voor de voorgevel bevindt zich een uitspringend bouwvolume met plat dak, dat twee bouwlagen hoog is en het zangkoor herbergt. Dat uitspringende zangkoor bezit een drielicht met glas-in-lood (O.L.Vrouw van Zeven Smarten, 1954, van Gilles Fransen, zie Koes ter uw monument week 36 2009). Daarvoor springt aan de noord- en westkant een lager bouwvolume uit dat een bouwlaag hoog is. Daarin zijn de doopkapel en de Antoniuskapel opgenomen, ook een zijentree aan de Leunseweg (foto 6) en een hoofdentree (foto 1) aan de voorzijde. De zijentree is wat uitvoering betreft verge lijkbaar met de hoofdentree met houten dubbele deuren voor zien van ambachtelijk deurbeslag (foto 7). De hoofdentree wordt geflankeerd door betonnen lijsten met een zijlicht en wordt afge dekt door een betonnen luifel op een betonnen muurtje. Tussen dit muurtje en de gevel van het klooster bevindt zich een base ment voor een niet meer aanwe zig heiligenbeeld. De uitbouw heeft gekoppelde spleetvensters met eenvoudig glas in lood, alhoe wel beide raampjes zijde Leun- seweg heel bijzonder zijn (foto 4). Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, SVM archief, Peel en Maas archief, Stichting Venray Monumen taal (SVM); secretariaat Vliezen- weg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Vorige week vrijdag is een tentoonstelling geopend van foto's die bewoners van Brukske in hun wijk hebben gemaakt. De expositie geeft een veelkleurig beeld van deze Venrayse wijk. De expositie is het resultaat van het fotografieproject dat in juni van dit jaar in Brukske startte. Onder het motto Breng jij Brukske in beeld? zijn dertien bewoners en vier fotografen van de Fotoclub Venray door de wijk getrokken. Ze hebben het dage lijks leven in Brukske vastgelegd. Het uitgangspunt van het project was, dat zowel de oudere als de jongere wijkbewoners met elkaar in gesprek zouden gaan en samen zouden bepalen wat zij belangrijk vinden in hun wijk. Tijdens de wandelingen door de wijk ontstonden gesprekken, waardoor de bewoners op meer- dere manieren leerden kijken naar hun wijk. Uit het totaal van meer dan tweehonderd foto's zijn twintig foto's geselecteerd voor de expositie. De tentoonstelling is te bezichtigen op zaterdagen van 14.00 tot 16.00 uur in wijk centrum De Kiosk aan Brukske in Venray. Het fotografieproject is een van de activiteiten die zijn voortgekomen uit het sociaal acti veringsprogramma van Brukske Mooi Anders. De Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg, Algemene Hulpdienst Venray en Voed- selbank Venray dingen dit jaar mee naar de cheque van 500 euro voor de Vrijwilligersprijs 2010. Deze cheque is beschikbaar gesteld door Rabobank Venray. De jury van de Vrijwilligersprijs 2010 heeft lang moeten vergaderen om tot voordracht van drie genomi neerden voor de prijs te komen. In een eerdere selectieronde was het aantal kandidaatwinnaars van 22 naar zes teruggebracht. De jury heeft zich voor deze ver dere selectie op verschillende manieren laten informeren. Eind deze maand gaat de jury het werk afronden en tot een voordracht komen over welke organisatie de opvolger gaat worden van Jera '70. De drie afvallers in deze ronde dingen mee naar de publieksprijs van 250 euro (beschikbaar gesteld door de Ronde Tafel 160 Venray- Horst). Dat betekent dat ook de Jeugdnatuurwacht, de werkgroep Educatie van het Odapark en Let's do it Venray nog kans maken op deze publieksprijs. Op zondag 7 november vindt de prijsuitreiking plaats tijdens de zevende Venrayse Dag van de Vrijwilliger in de foyer van de schouwburg in Venray. De uitreiking wordt verricht door wethouder Twan Janssen tij dens een programma waarin de vrijwilligers worden verwend met hapjes en drankjes, een loterij, maar ook met dans en muziek van onder meer de Venrayse kandidate van Popstars: Daimy Lucassen. KL EN MAAS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15