Voorstellingen 't is W.A.T. Flautando in Mariakapel Wm w IVN zoekt begeleiders Expositie Wim Jenniskens Jubileumfeest zangkoor Uit de geschiedenis van Euterpe (2) Archeologische opgravingen Margriet Eshuijs Model voor een dag i Hl 1» PEEL EN MAAS Donderdag 14 oktober 2010 - Pagina 10 Model voor een dag. Negen tien vrienden, voor het groot ste deel uit Oostrum, hadden afgelopen zaterdag de dag van hun leven. De regie van hun jaarlijkse vriendenweekend was dit jaar in handen van twee stellen, Lizanne en Thijs Arts en Nancy Dielissen en Jacco Camps. "Onze vriendengroep bestaat uit negentien personen, achttien gaan er door het leven als echte Venraynaren. De gemeente Venray wel te verstaan, want het is een mix van Oostrum, Ysselsteyn, Leu nen, Castenray, Venray, Wanssum en Veulen. Op één stel na woont iedereen nu in kerkdorp Oostrum. Dit jaar is het tiende jaar dat we in het tweede weekend van oktober vriendenweekend hebben. Een jubileum dus. Dit vriendenweek end kent ieder jaar een andere activiteit en ik moet eerlijk zeg gen, het is ieder jaar leuk en het wordt zelfs ieder jaar leuker. Deze keer was het een echte knaller", zegt Lizanne Arts over het tiende vriendenweekend. De vier dames en heren van de organisatie had den dit jaar gekozen voor het thema Model voor een dag. "We hebben de medewerking gekre gen van enkele Venrayse onderne mers. Zij waren zelfs bereid hun winkel hiervoor langer open te houden en hun bezetting aan te passen", vult Nancy Dielissen aan. "Bij Enjee Kappers in Leu nen kreeg iedereen een kapsel in de nieuwste trend. Daarna volgde een make up in handen van Marion Alders en vervolgens werden we bij Berden Mode in Venray aangekleed in stijl. Aan het slot van deze ware metamorfose zijn we met de hele groep op de foto gezet door Fotografie Aerts." Het jubileumweekend werd afge sloten met een gezellig avondje samen. Lisanne: "Bovendien heeft ieder een foto's als aandenken aan dit jubileumweekend gekregen. Een groepsfoto en een individuele foto. Iedereen heeft genoten van deze dag." Toneelvereniging 't is W.A.T. brengt op vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 oktober het stuk Geen Piet maar Pizza op de plan ken. Het stuk gaat over Piet en Bep. Ze hebben samen een pizze ria, waar ze flink in zouden moe ten investeren, maar helaas het geld ontbreekt hen hiervoor. Het lot is hen plotseling goed gezind en Piet maakt meteen geweldige plannen. Bep heeft ernstige twij fels want moeten ze niet eerst hun schulden afbetalen. Maar ze kan Piet niet stoppen. En dan gaat alles mis wat er maar mis kan gaan. Beppies zus Riet komt op bezoek, samen met haar Griekse vriend Georgos. Maar wat komt ze eigenlijk doen? Piet bedenkt het ene wilde plan na het andere maar ze komen alleen maar die per in de problemen! Zou dit goed komen? De voorstellingen beginnen om 19.30 uur en vinden plaats in De Zandhoek aan de St. Leonardsweg in Wanssum. Classics Dance Night De belangstelling voor de discoavond Classics Dance Night op zaterdag 23 okto ber in partycentrum De Witte Hoeve in Venray is groot. "Een teken dat er in Venray en omgeving nog steeds behoefte is aan ouderwets stappen en lekker swingen op een mooie verlichte dansvloer. De avond in Venray belooft dus al op voorhand een geweldige avond te worden", zegt organisator Eddy Jansen. Classics Dance Night is een authentieke 70's, 80's en 90's dis coparty in de stijl van Saturday Night Fever. "De grote zaal van De Witte Hoeve bouwen we om tot echte discotheek met spiegelbol len en grote verlichte dansvloer. Je waant je helemaal in de sfeer van de beroemde New Yorkse Studio 54", zegt Jansen. "En we draaien alleen echte discomuziek uit de seventies, eighties en ninetees. Geen muziek van deze tijd, geen house, geen Nederlandstalige muziek, maar soul, funk en disco. Kaartjes zijn te reserveren via www.classicsdancenight.nl en te koop bij De Witte Hoeve in Venray. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 17 oktober een accor deon- en harmonicafestival in Sportcentrum De Asseldonk aan de Asseldonksestraat in Nieuw- Bergen. Aanvang 13.00 uur. Op zondag 7 november kan het publiek na geruime tijd weer terecht in de Mariakapel in Hol- thees voor een prachtig concert door het Clarinet Quartet Flau tando. De kapel heeft een nieuwe berging gekregen en een nieuwe toiletgroep, er is vloerverwarming aangelegd en ook het binnenschil- derwerk is ter hand genomen. De Mariakapel kan haar bezoekers door deze verbeteringen een aangenamer verblijf in de kapel mogelijk maken, en dat zullen de bezoekers van de vele concer ten en activiteiten in de kapel op waarde weten te schatten. De werkzaamheden hebben enkele maanden in beslag genomen, dus is het nu de hoogste tijd om het trouwe publiek met een prach tig concert weer de weg naar de kapel te laten vinden. De werk groep activiteiten van de kapel heeft daarom gekozen voor een concert van hoge kwaliteit, uit te voeren door het klarinetkwartet. Zoals altijd begint het concert om 15.30 uur. Enthousiasme, liefde voor de muziek en een grote pas sie voor hun instrument: dat is wat de leden van het Brabantse Clarinet Quartet Flautando bij elkaar heeft gebracht, dat is wat ze inmiddels al ruim vijftien jaar bij elkaar houdt. En dat is niet voor niets! De bezetting van twee besklarinetten, een altklarinet en een basklarinet laat vele aspecten van de veelzijdige klarinetfami lie aan bod komen. Klankkleuren :t, -/Sure,- A;; d f- f#A^ T TlifcT v "'v. J 3- v bÊÊÊê^g. in de lage en hoge regionen wis selen elkaar voortdurend af. Er is Flautando alles aan gelegen haar publiek met een goed gevoel naar huis te sturen. En hoe kan dat anders dan met een prachtig en afwisselend programma? Het publiek zal dan ook niet alleen klassieke werken voorbij horen komen, maar een menge ling van klassieke muziek met het lichtere genre: een ritmische tango, een heerlijke merengue en wat lekkere jazzy swings. Een afwisselend programma voor iedereen! Zo komen bekende componisten voorbij als Tchai kovsky, Mozart, Delibes, Albeniz en Brahms, maar ook minder beken de componisten,die de bezoeker aangenaam kunnen verrassen, staan op het programma, waar onder Grundman, Lockhart, Wil- berny en Bechet. De entree voor dit concert bedraagt 9,00 per per- soon, kinderen tot en met 12 jaar zijn voor de helft van deze prijs eveneens van harte welkom. Kaarten kunnen zoals gewoon lijk besteld en gereserveerd worden bij de bekende voorver koopadressen in Holthees: familie Ermers, Kapelstraat 3, telefoon 0478-636480, en familie Wijen- berg, Gildestraat 6, telefoon 0478 636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via de website van de kapel, www.mariakapel.nl. 3 De afdeling IVN Geijsteren-Ven- ray is een organisatie die streeft naar het vergroten van de betrok kenheid van mensen bij natuur, milieu en landschap. Hiervoor worden tal van activiteiten gehou den zoals natuurexcursies voor volwassenen, gezinswandelingen, kinderactiviteiten in de vakantie, jeugd-IVN, schoolgidsen, werken in de natuur voor gezinnen, oude ren en IVN. Om de vereniging te kunnen laten groeien wordt er gezocht naar mensen die groepen volwassenen en kinderen willen begeleiden in de natuur. Voordat men aan het werk begint krijgt men de gelegenheid om de cursus Begeleider in de Natuur te volgen. Deze cursus bestaat uit het leren werken met groepen. Men krijgt ook enige kennis over de natuur aangereikt. De cursus start op maandag 29 november met een informatiebij eenkomst. De vervolgbijeenkom- sten vinden tweewekelijks plaats op de maandagen en de zaterda gen. Voor informatie en opgave kan men zich in verbinding stel len met Marije Freriks via telefoon (0478)501325, e-mail mfh.fre- riks@hccnet.nl of met Jolande Ver beek via telefoon (0478)692329, e-mail jolandeverbeek@hotmail. com. In de Lindehof Dagactiviteiten aan de Meerloseweg 5 in Wans- sum loopt vanaf 1 november tot en met 22 december een tentoon stelling van fotograaf Wim Jen- niskens uit Horst. Op zondag 7 november van 13.30 tot 17.00 uur is Wim aanwezig om zijn werk toe te lichten. "Vanaf mijn geboorte tot 1969 woonde ik in Wanssum", vertelt Wim Jenniskens. "Nadat ik getrouwd ben, zijn we verhuisd naar Horst. In 1975 begon ik daar met een donkere kamer aan een geweldige ontdekkingstocht door de fotografie. Mooi was mij al snel niet genoeg. Ik wilde eigen foto's maken. Veel heb ik geëxperimen teerd. Met de presentatie maar ook met het beeld. Met mijn com puter creëer ik sinds 1996 onder andere surrealistische foto's. Maar er is veel meer te zien en te horen. Want ik laat ook een Audio Visu ele serie zien, zeg maar een film met foto's." Voor een voorproefje van de expositie kunt u kijken op http://home.kpn.nl/w-jenniskens. De toegang is gratis gedurende de openingstijden van de winkel: maandag, woensdag en zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Gemengd koor Tienray viert zaterdag 16 oktober haar 40-jarig jubileum. Het gemengde koor zal om 18.00 uur zingen tijdens de heilige mis, waarna een receptie op het programma staat. Zes leden van het eerste uur zul len worden gehuldigd voor hun 40-jarig lidmaatschap. Het concert en de receptie zijn de opmaat voor verschillende jubileumactiviteiten die nog gaan plaatsvinden. Een week na de jubileumrecep tie, op 24 oktober, staat al de vol gende activiteit op de agenda. Het voltallige koor gaat dan naar Den Bosch om daar in de Sint Jan tij dens de mis te zingen. Vervolgens krijgt het koor een lunch en een rondvaart over de Bossche Dieze. Dit dagje uit wordt afgesloten met een diner bij Roelanzia in Yssel- steyn. Zangkoor Tienray zit ook de rest van het jaar niet stil. Wekelijks zingen de dames en heren van het koor in de mis. Daarnaast verzor gen ze jaarlijks een lenteconcert of herfstconcert en een drietal heilige missen bij zorgcentra uit de regio. Bij deze concerten is bijna altijd het voltallige koor, 29 mannen en vrouwen, aanwezig. Daarnaast vindt er regelmatig een uitwisseling met een Duits koor plaats. In veertig jaar tijd is er veel gebeurd, weet Jo Wijnands, voor zitter van het zangkoor. "Zo zijn de zusters bijvoorbeeld uit Tien- ray vertrokken. "Een aantal van de zusters was vroeger lid. We heb ben dus een sterke band met ze opgebouwd en daarom bezoeken we de zusters nog steeds. Om de twee jaar gaan we met het hele koor naar Aarle-Rixel om daar een concert te geven. Dit is altijd een mooi weerzien tussen de zusters en de leden van het koor. Ik vind dat iedere keer weer een hele bij zondere dag." FUSIE "Ik kan me herinneren dat we ooit 52 leden hebben gehad. Op dit moment telt het koor 29 actie ve leden. De grootste oorzaak van deze teruggang is het overlijden van leden. Alleen vorig jaar al zijn er twee leden gestorven. We heb ben een paar jonge zangers - de jongste is rond de veertig - maar de meeste leden van het koor zijn toch al ouder dan 65 jaar. Onze leden zijn wel heel trouw. Eigen lijk blijft iedereen lang lid. We heb ben bij dit jubileum zes leden die al veertig jaar lid zijn en daarnaast eren we een lid dat 25 jaar bij het koor is. Het probleem is alleen dat het moeilijk is om jonge mensen te enthousiasmeren voor het koor. En zonder nieuwe aanwas wordt de groep steeds kleiner. Dit is een probleem dat niet alleen bij ons speelt. Ook andere koren verlie zen leden en veel koren hebben zelfs nog minder leden dan ons koor. Het zou dan ook kunnen dat een fusie, bijvoorbeeld met Swol- gen, uiteindelijk onvermijdbaar wordt. Onze pastor is al in beide parochies actief, dus dat staat een fusie niet in de weg. De vraag is alleen of wij als bedevaartsoord niet liever ons eigen koor behou den en of er niet teveel sentiment van beide koren is om samen te gaan. Voorlopig gaan we in ieder geval eerst genieten van dit 40-jarig jubileum, van de receptie en ons bezoek aan Den Bosch." Adelbertvereniging Adelbert Venray houdt op don derdag 14 oktober de tweede lezing van het seizoen 2010-2011 en de jaarvergadering in het Thee huis van het Odapark. In verband met de aansluitende jaarverga dering is de aanvangstijd van de lezing 19.30 uur. De lezing met de titel Het stedelijk museum Amsterdam wordt gegeven door ir. Aryan Sikkema. Sikkema is in Delft opgeleid tot architect, heeft overwegend gewerkt als verte genwoordiger van verschillende opdrachtgevers, bij de stadsver nieuwing van Amsterdam, bij de Universiteit Utrecht, en nu als vertegenwoordiger van de gebrui ker, bij de verbouwing en nieuw bouw voor het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het ontwerp voor de verbouwing en voor de uit breiding en delen van het bouw proces van het Stedelijk Museum Amsterdam gaat hij met beelden toelichten. Het historische, geres taureerde deel is eind augustus van dit jaar voor het publiek open gesteld. De nieuwbouw wordt vol gend jaar opgeleverd. In een serie artikelen over de Koninklijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, per sonen, fotoös en gebeurtenis sen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven vindt u terug op de tentoonstelling Van Toeten en Blazen in het Venrays Museum (www.muse- umvenray.nl). In de tweede bijdrage: de oudste foto. In het boek over de geschiede nis van de Koninklijke Harmonie Euterpe, dat in augustus 2010 is verschenen, wordt uitgebreid aandacht geschonken aan de opkomst in de eerste helft van de 19e eeuw van de blaasmuziek in Venray die zou uitgroeien tot een van de belangrijkste peilers van onze volkscultuur. In 1838 legden twaalf jongelui de basis voor het rijke muziekleven dat Venray momenteel kent. Samen vormden ze het Philharmonisch Gezelschap van Venray, kortweg harmonie genoemd. In 1860 werd deze harmonie omgezet in een fanfare onder de naam Fanfare Euterpe. Daarom beschouwt men 1860 als het oprichtingsjaar van de Koninklijke harmonie Euterpe, alhoewel de vereniging in feite 22 jaar ouder is. Er is uit beginperi ode niet veel bewaard gebleven. Fotografie was toen nog een zeld zaamheid. De oudste foto van Euterpe dateert uit 1891 en is genomen op een muziekfestival ter gelegen heid van de 25e verjaardag van de Boxmeerse harmonie Utile Dulci (het Nuttige en het Aangename). De bassist links met de baard is Verbeek, de houtzager. Directeur (met stokje) is Jean Verheugen. De man met de hoge hoed in de hand is waarschijnlijk Theodor van den Boogaart, de president van Euter pe. Helemaal achteraan met snor is Grad Janssen ofwel Grad van den Ellestieke. Het oude vaandel op de foto, ofwel drapeau, werd in 1911 afgedankt toen Euterpe fuseerde met fanfare Caecilia. De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 18 oktober in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beuken rode aan de Beukenlaan in Venray een lezing. Deze lezing wordt ver zorgd door Bart Corver en heeft als titel Archeologische opgravin gen in Leunen. In Leunen heb ben archeologische opgravingen plaatsgevonden. In 2009 zijn door het archeologisch onderzoeks- en adviesbureau Becker Van de Graaf opgravingen uitgevoerd aan de Scheiweg 7-9 in Leunen. Tij dens de opgraving zijn veel brons tijd- en ijzertijdsporen, met name paalkuilen, aangetroffen. De arche ologische sporen waren boven verwachting. Tijdens de opgraving zijn twaalf werkputten aange legd, 368 sporen aangetroffen, 133 vondstnummers uitgegeven (500 vondsten) en 321 foto's genomen. Tijdens de lezing wordt ingegaan op de grafheuvelcultuur en huis plattegronden in de prehistorie in de regio. Vervolgens worden de (voorlopige) resultaten van het onderzoek van de opgraving besproken. Spreker Bart Corver studeerde prehistorie aan de Uni versiteit Leiden. Sinds 2004 werkt hij als archeoloog bij verschillen de archeologische bedrijven en heeft hij door het hele land opgra vingen verricht. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstel lende niet-leden toegankelijk. Aan vang 19.30 uur. Zangeres Margriet Eshuijs staat op woensdag 20 oktober op de planken van Cambrinus Muziek- podium in Horst. Eshuijs zit al 35 jaar in het vak en is in die tijd uitgegroeid tot een van de meest veelzijdige Nederlandse zangeres sen. Woensdag treedt ze aan met een trio waarin Maarten Peters een vaste waarde is. De liedjes die Maarten Peters de afgelo pen 25 jaar schreef voor Eshuijs, voor zichzelf en voor vele andere Nederlandse artiesten zijn een onuitputtelijke bron van inspira tie gebleken. Nederlandstalig en Engelstalig gewoon door elkaar. Eshuijs zingt naast haar repertoire ook liedjes van Liesbeth List, Rob de Nijs, Syb van der Ploeg en Ruth Jacott. De kracht van Eshuijs is haar stem en haar repertoire. Een koffer vol met pareltjes. En bijzon der is dit keer dat de voormalige Lucifer-zangeres voor het eerst in het theater in het Nederlands zingt. Eshuijs en haar muzikanten brengen een semiakoestisch con cert. Het concert begint om 20.30 uur. Informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009 of kijk op www.cambrinusconcerten.nl. ..„iafét5- er V". J; B? c. Zv" 1 1'f'.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10