'Kunst raadhuis veilen' Rondleidingen in Venray Geen bussen op Maaslijn Ommetjes rond stad en dorp Open dag in Odapark PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober 2010 - Pagina 7 Stressde baas? is op zon dag 10 oktober het thema tij dens de Landelijke Dag Psychi sche Gezondheid, dit keer met als thema: Stressde baas? Het GGZ Noord- en Midden-Lim burg ziet het grote belang in van dit thema, het is immers iets dat iedereen kan treffen. (Door Sanne Claessens) "Stress is eenvoudig gezegd een gevoel van druk of spanning ver oorzaakt door invloeden van bui tenaf. Het zorgt ervoor dat we ons goed kunnen concentreren en ver dwijnt meestal vanzelf weer wan neer het niet meer nodig is. Het hoort bij het leven", legt Franca van den Munckhof uit.Als voorlich ter Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid uit Venray, kent zij echter ook de keerzijde van stress. "Twaalf op de honderd bezoeken aan de huisarts hebben te maken met stressklachten. Verder komen er per jaar ongeveer 30.000 men sen in de WAO. Geschat wordt dat 30% daarvan door stress en overbelasting veroorzaakt wordt." Iedereen heeft dus wel eens met stress te maken. Denk aan veel voorkomende dagelijkse irrita ties zoals vastlopende computers, files, financiële problemen of een ziek familielid. Hoe komt het dan dat de één vast komt te zitten in het leven door stress, en de ander niet? Jan Jeucken (59) is wat je noemt een ervaringsdeskundige. Nadat hij eerst zelf een hersenbloeding had gehad, kreeg zijn vrouw een jaar later een herseninfarct met als resultaat dat zij drie weken in coma werd gehouden en de artsen weinig goede hoop hadden voor de toekomst. "Op dat moment begon de stress", vertelt Jan. "Je krijgt gedwongen te maken met allerlei takken van de zorg, de gemeente, een verpleeghuis, enzo voort. Ik had het gevoel continu tegen een muur aan te lopen en je wordt afhankelijk van wat andere mensen voor jou beslissen." Hij wist dat hij wat moest doen. "Ik was me gewoon soms niet meer bewust van dingen om me heen en leefde steeds meer in mijn eigen wereld." De vrouw van Jan moet lang revalideren. Viere neenhalf jaar verblijft zij in een verpleeghuis en op een avond als hij alleen voor de televisie zit, ziet hij een spotje op de lokale zender. "Het GGZ bood cursussen omgaan met stress aan. Ik heb me direct aangemeld, ik wist dat ik profes sionele hulp nodig had", legt Jan uit. Op zijn werk hebben ze geluk kig veel begrip voor zijn situatie en wordt hem zelfs hulp via een psychiater aangeboden. Maar dat houdt Jan snel voor gezien. "Na zes sessies heb ik hem bedankt. Het leverde me veel meer stress op dan dat ik werd geholpen. Ik had handvaten nodig om leren om te gaan met mijn situatie." Die handvaten vond hij bij de cursus Omgaan met stress, voorko men van een burn-out, een cursus die in Venray gegeven wordt. "Ik leerde hoe mijn stress eigenlijk ontstond en vervolgens werd er mij een spiegel voorgehouden. Ik leerde mijn pluspunten en dus ook mijn valkuilen kennen. En bovenal, voelde ik me gehoord", aldus Jan. Hij leerde dat zijn perfectionisme en grote zorgzaamheid hem tevens stress opleverden. "Ik ergerde me heel snel als er iets verkeerd ging en trok me bijna alles aan. Tijdens de cursus leerde ik mezelf de vraag te stellen of ik persoonlijk iets kon doen aan de situatie waaraan ik me ergerde. Als ik dat niet kon, moest ik het loslaten." RELATIVEREN Met Jan en zijn vrouw gaat het inmiddels boven verwachting van de dokters erg goed. "We hebben ons leven erop afgesteld te kij ken naar wat we wel kunnen. We hebben het nog nooit zo goed en mooi gehad als nu. Niets is van zelfsprekend en ik heb geleerd te relativeren en echt weer te kun nen genieten van kleine dingen." Als ervaringsdeskundige raadt Jan de cursus dan ook zeker aan. "Voor 200%! Het zou zoveel levens kun nen veraangenamen, dat weet ik gewoon zeker!" Het belang van goede informatie en lage drem- pels staat bij het GGZ hoog in het vaandel. Met de publieksdag hoopt men dan ook veel mensen te berei ken en hen bewust te maken van dit veel voorkomende probleem. "Vaak negeren mensen de signa len van overbelasting en hopen dat klachten zoals slapeloosheid, spierpijn, hoofdpijn, gejaagdheid, concentratieverlies en prikkel baarheid vanzelf wel over zullen gaan. Daarom is het belangrijk om de overbelasting op tijd te her kennen, serieus te nemen en aan te pakken", aldus Franca van den Munckhof. Er is een veelzijdig programma op 10 oktober met actieve work shops en een inloop de hele dag tussen 11.00 en 16.00 uur. Voor meer informatie over deze publieksdag en de cursus die Jan heeft gevolgd, kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid. Zij zijn te bereiken op telefoonnum mer 0478-527066, via e-mail: igg@ ggznml.nl of u kunt de website bezoeken, www.ggznml.nl. Scouting De Peelspeurders uit Venray gaf afgelopen zaterdag een knalfeest. Tijdens de activiteit werd het afgelopen jaar afgeslo- ten en het nieuwe jaar ingeluid. Tijdens de opening van het scou- tingjaar was er traditioneel het overvliegen. Als je te oud wordt voor je groep, 'vlieg' je over naar de volgende leeftijdsgroep. Dit ging ook nu weer op een ludieke manier. Deze week besteedde Peel en Maas TV aandacht aan de ope ning van het nieuwe scoutingjaar. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl De scouts van De Peelspeurders genieten met volle teugen tij dens de opening van het nieuwe scoutingjaar. Gemeente Venray ruimt op De gemeente Venray gaat kunstwerken en andere kost bare objecten die straks geen plek krijgen in het gerenoveer de gemeentehuis en die niet in bruikleen worden gegeven aan het Venrays Museum of het op te richten museum Gussen Wie in Leunen, in het openbaar veilen. Dat maakte wethouder Patrick van der Broeck (CDA) dinsdag bekend. Het raadhuis wordt binnenkort verbouwd, de ambtenaren verhui zen gedurende de werkzaamhe den naar het voormalige schoolge bouw van Gilde Opleidingen aan de Westsingel in Venray. Vooraf gaand aan de verhuizing op 17, 18 en 19 december dienen alle objec ten uit het gemeentehuis verwij derd te zijn. Alle (kunst)objecten die in het gemeentehuis aan wezig zijn, worden momenteel geïnventariseerd. In het gebouw bevinden zich talloze meubels, kunstobjecten, curiosa en andere spullen. Tevens bevindt zich in de kelder onder de bestuursvleugel het museumdepot van het Ven- rays Museum. Dit museumdepot wordt verhuisd naar de voorma lige Petrus' Bandenschool aan de Dr. Poelsstraat en komt niet meer terug in het gerenoveerde gemeentehuis. Ook voor de andere spullen moet echter een permanente oplossing worden gevonden. In het gerenoveerde gemeentehuis is namelijk veel minder ruimte om alle objecten te plaatsen. Er zijn bijvoorbeeld veel minder muren om schilderijen op te han gen. Slechts een gedeelte van de objecten krijgt in 2012 weer een plek in het gerenoveerde gemeen tehuis. De rest krijgt een andere bestemming. De objecten zijn verdeeld in zes categorieën. 1) Objecten afkomstig uit de periode dat het gebouw functioneerde als kloos ter en school. Alle vaste objecten blijven gehandhaafd, zoals bij voorbeeld de glas-in-loodramen en de ingemetselde beelden. 2) Objecten die direct verbonden zijn aan de geschiedenis van de gemeente, zoals de schilderijen van voormalige burgemeesters. Zij keren terug in het vernieuwde gemeentehuis. 3) Circa 25 schil derijen met bloemmotieven die zijn geschilderd door een voorma lig bewoonster van het klooster. Zij krijgen ook weer een plekje in het raadhuis. 4) Objecten die zijn aangekocht in de periode 1975-1977, toen de gemeente het klooster betrok en het aankleedde met allerlei objecten die veelal geen directe relatie met Venray of de regio hebben. 5) Kunst die door kunstenaars is gemaakt in het kader van de voormalige BKR- regeling, een voormalige subsidie regeling. De gemeente gaat ze aan derden in bruikleen geven of ver kopen. 6) Objecten die ooit aan de gemeente zijn aangeboden. RELATIE In het gerenoveerde gemeen tehuis komen alleen objecten terug die een relatie hebben met het gebouw als gemeentehuis of als voormalig klooster/inter naat. Deze historische objecten worden voornamelijk gebruikt bij de inrichting van de begane grond van de bestuursvleugel. Ook worden objecten en schilde rijen die het Venrays Museum wil behouden, overgedragen aan het museum. Het gaat dan met name om objecten die een relatie heb ben met de regio of met Venray. Uit de collectie wordt een keuze gemaakt van kunstwerken die overgedragen worden. Bij de over dracht wordt tevens de afspraak gemaakt dat - indien daarvoor een aanleiding is - kunstwerken voor een beperkte periode ook weer kunnen worden teruggevraagd door de gemeente. De beelden van Gussen Wie keren zeker niet terug in het gerenoveerde gemeentehuis. Een nieuwe stichting in oprichting wil de kunstwerken namelijk behou den voor Leunen en een museum oprichten met werken van de plaatselijke kunstenaar. Venray heeft tussen de twintig en dertig werken van Gussen Wie en wil die aan de stichting in bruikleen geven. Spullen die geen betekenis hebben voor de gemeente, wor den via een openbare veiling ver kocht. "Als de veiling zijn beslag zou krijgen voor Kerstmis, dan zou dat mooi zijn. De opbrengst ervan vloeit terug in de algemene middelen", aldus Patrick van der Broeck. Op vrijdag 15 oktober vindt de feestelijke afsluiting plaats van het winkelproject van het Gehandicapten Platform Ven- ray. Mensen van het platform hebben in de eindfase van het project Venray op de Schop honderden winkels in het cen trum bezocht om te kijken hoe het is gesteld met de bereik baarheid voor gehandicapte mensen. Het winkelcentrum van Venray is vernieuwd. Deze opknapbeurt maakte deel uit van het project Venray op de Schop. Het is nu een toegankelijk centrum waarin weinig tot geen obstakels meer zijn. Dit is niet alleen van belang voor mensen met een handicap, die gebruik moeten maken van hulpmiddelen zoals (elektrische) rolstoelen, rollators, scootmobie- len en/of geleide hond, maar ook voor het winkelend publiek met kinderwagens, wandelwagens etc. Aansluitend op de eindfase van Venray op de Schop is vanaf janu ari van dit jaar door de werkgroep Bruikbaarheid winkels van het Gehandicapten Platform Venray een nieuw project gestart: hoe toegankelijk en bruikbaar zijn de winkels in Venray voor mensen met een handicap? In totaal werden 220 winkels bezocht. Mensen met een handi cap en hun maatjes maakten deel uit van deze werkgroep en lever den als ervaringsdeskundigen een positieve bijdrage. Aan de hand van een checklist werd, samen met de bedrijfsleider/manager en/of het personeel van de win kels, gekeken of er knelpunten zijn in de winkel die voor verbe tering vatbaar zijn, maar ook of er technische of andere oplossingen mogelijk zijn. Het zit niet altijd in verbouwingen, het is ook vaak inzicht krijgen in bepaalde zaken die van belang zijn voor men sen met een beperking. Op basis van tussentijdse resultaten van het winkelproject scoorden de winkels in het centrum van Ven- ray vrij hoog als het gaat om de toegankelijkheid. Op vrijdag 15 oktober worden vanaf 14.00 uur de winkels in het centrum opnieuw bezocht, maar nu door een muzikale optocht waarbij aan de winkeliers in het cen trum de onderzoeksresultaten van hun winkel overhandigd gaan worden. Daarnaast wordt aan winkels die voldoen aan de normen van toegankelijkheid en bruikbaarheid, een certificaat uitgereikt. De start en de feeste lijke afsluiting van deze rondgang vinden plaats in de schouwburg van Venray. Onder supervisie van het Historisch Platform Venray gaat een gilde rondleidingen in Venray verzorgen. Samen werkende verenigingen en organisaties zijn onder meer het Odapark, museum Het Freulekeshuus, ondernemers vereniging Venray Centraal, de VVV en de Grote Kerk. Doel van deze samenwerking is te komen tot een groep rond leiders die een pakket wandelin gen en fietstochten uitzetten die een afspiegeling zijn van de rijke cultuur van de gemeente. Denk daarbij bijvoorbeeld aan kunst routes waarin ook het Odapark wordt bezocht, aan religieuze excursies door de Grote Kerk en/of mogelijkheden om het St. Annapark of 't Freulekeshuus te bezoeken. In het centrum worden naast monumentenroutes ook cul tuur- en poëziewandelingen ter beschikking gesteld, die verkrijg baar zijn bij het VVV-kantoor aan het Henseniusplein. In het begin is dit nog mondjesmaat, maar na verloop van tijd moet een hele serie wandel- en fietsroutes te verkrijgen zijn, die ook individueel gemaakt kunnen worden. Routes kunnen op verzoek worden afge stemd op de specifieke wensen van de bezoeker, zelfs inclusief lunch en diner. Op dit moment Vrije toegang Menu 2010 Films, theatervoorstellingen, muziek, workshops. Het is alle maal te zien en te beleven tijdens Menu 2010, zaterdag en zondag op het Mgr. Goumansplein in Venray. Nieuw is dat alle voor stellingen vrij toegankelijk zijn. Bezoekers mogen natuurlijk vrij willig een bijdrage geven als ze de voorstelling waarderen. Menu 2010 is een reizend cultuurfesti val rond de thema's voedsel en de Noord-Limburgse identiteit. Kun stenaars uit binnen- en buitenland zijn met die thema's creatief aan de slag gegaan. Het resultaat is een verzameling smakelijke, ver makelijke en tot nadenken stem mende projecten over de thema's. Ze zijn allemaal te zien in speciaal daarvoor opgebouwde kassen en loodsen. Voor een aantal voorstel lingen was het de bedoeling dat bezoekers een kaartje kochten bij de kassa. Dat blijkt echter te omslachtig en voor veel mensen een te hoge drempel. Daarom heeft de organisatie het over een andere boeg gegooid: iedereen kan naar binnen en bepaalt na afloop wat de voorstelling hem of haar waard is. Menu 2010 wordt zaterdag 9 oktober om 13.00 uur geopend in het bijzijn van onder meer burgemeester Hans Gilis- sen en deken Smeets. Zaterdag is er tot 23.00 uur doorlopend van alles te doen. Op zondag 10 okto ber bent u van 13.000 tot 21.00 uur welkom op Menu 2010. Meer informatie? Kijk op de website www.menu2010.nl. Open dag verslavingszorg Kennismaking met de versla- vingzorg staat centraal op de open dag van de divisie Verslavingszorg en Korsakov. Zij houden deze open dag op zaterdag 9 oktober op de locatie van de verslavings zorg Paschalis aan de Wanssumse- weg in Oostrum. Tussen 12.00 en 17.00 uur is het publiek welkom. Aan de hand van het volgen van een route door het gebouw en presentaties van de ambulante verslavingszorg, afdeling Preven tie, Korsakovkliniek en behande lafdelingen bij Paschalis krijgen bezoekers een beeld van de ver slavingszorg en de diverse behan- delmogelijkheden. Deze dag geeft belangstellenden de mogelijkheid deel te nemen aan diverse work shops. Zij kunnen zelf ervaren hoe moeilijk en lastig het kan zijn een middel te weigeren. Ze kunnen deelnemen aan een workshop over hoe zij verlangen te lijf kun nen gaan. Een andere workshop oefent de deelnemer in egover sterking. Het totale programma staat op www.ggznml.nl. Geslaagd Danny de Koning is cum laude geslaagd voor zijn masterdegree aan de Universiteit van Wagenin- gen. Hij is geslaagd in de afstu deerrichting Animal Science, met als specialisatie Animal health and behaviour. Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen is Anke Verzijden geslaagd voor haar artsexamen. In 2008 behaalde ze reeds haar Mas ter Biomedische Wetenschappen met als hoofdvak epidemiologie. Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 12 oktober een vergade ring in D'n Oesterham in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een mondeling verslag van het dorpsradenoverleg van 6 september en 4 oktober en de dorpsontwikkeling. is men bezig om verschillende rondleiders verder te bekwamen in de diverse routes. Om ook naar buiten een uniforme uitstraling te hebben, wordt gedacht aan kledij die vroeger in deze streek werd gedragen. Om belangstellenden nu al kennis te laten maken met het gilde, wordt op zondag 24 oktober een wandeling door het centrum uitgezet. Deze eerste wandeling volgt de loop van de Burggraaf anno 1600 met alle wetenswaardigheden van de omliggende gebouwen. Deze wan deling start bij het VVV-kantoor op het Henseniusplein om 13.00 uur, 14.00 uur, 15.00 uur en 16.00 uur en duurt ongeveer 45 minu ten. Inschrijven kan bij de VVV Venray via telefoon (0478)510505. Deze route kunnen belangstel lenden ook individueel lopen aan de hand van een beschrij ving die in het VVV-kantoor is te verkrijgen. Interesse in nieuwe ontwikkelingen? Flyers Internet Communicatie Veolia Transport Limburg is gestopt met de businzet op de noordelijke Maaslijn. Met deze maatregel trachtte Veolia Transport Limburg de groei van het reizigersaantal op te vangen. De businzet leverde echter niet het verwachtte resultaat op. Ieder jaar bij de start van het nieuwe schooljaar neemt het aantal reizi gers op de noordelijke Maaslijn, Venlo-Nijmegen, toe. De ervaring leert dat deze toename tijdelijk is, echter dit jaar is de toename veel groter dan andere jaren. Om deze reizigersgroei op te vangen trof Veolia Transport Limburg een aantal maatregelen, waaronder extra businzet vanaf Boxmeer naar Heyendaal en vanaf Mook- Molenhoek naar Nijmegen. Deze businzet leverde echter niet het verwachtte resultaat op. In eerste instantie was er interesse bij de reizigers om van de bus gebruik te maken. Echter door het drukke verkeer rondom Nijmegen werd de reistijd veel langer dan de trein en maakten de reizigers de daarop volgende dagen geen gebruik meer van de bussen. Daarom heeft Veolia besloten geen bussen meer ter versterking van de trein in te zetten. Om toch de grote aantal len reizigers tijdig naar de plaats van bestemming te brengen heeft Veolia een nieuwe inzet en verde ling van het treinmaterieel op de Maaslijn uitgewerkt. Het nieuwe concept is al getest en hierbij werd gelijk resultaat geboekt in de zin van betere afvoer van de grote reizigersaantallen. Ook op de don derdag- en vrijdagmorgen bleven er geen reizigers achter op de perrons. Veolia Transport Limburg hoopt met dit nieuwe concept de problemen van overvolle treinen op de Maaslijn beter te kunnen aanpakken. Stel een plan op voor het beleefbaar en toegankelijk maken van het buitengebied en maak kans op zesduizend euro. Het geld is bedoeld voor het aanbrengen van marke ringspaaltjes, routebeschrij vingen, informatiepanelen en zitbanken. Met de provinciale prijsvraag 'Maak eens een ommetje' roepen IKL en de provincie Limburg bewoners van dorpen en stads wijken op om de verdwenen of nieuwe wandelpaden opnieuw op de kaart te zetten. Voor dorps- en wijkraden, natuur en heemkun- deverenigingen en andere initia tiefnemers is deze prijsvraag een uitgelezen kans om concreet een 'vergeten' ommetje aan te leggen en in te richten. De provincie Lim- burg en de stichting IKL onder steunen 25 initiatieven voor het herstel van wandelroutes en het groene erfgoed in de Limburgse buitengebieden. Ommetjes zijn kleine wandelingen dichtbij huis. Ze zijn van groot belang voor de leefbaarheid, omdat ze het buiten gebied verbinden met de bewo ners van het stad of dorp. Van de plannenmakers wordt verwacht dat ze een concreet en uitvoer baar plan indienen, waarvoor op voorhand voldoende medewer king is. Veel gerealiseerde omme tjes worden tegenwoordig dage lijks gebruikt door de bewoners. Uitgewerkte plannen voor de 'ommetjes-wedstrijd' kunnen tot en met 30 januari ingediend wor den. Meer informatie over de wed strijd en de spelregels is te vinden op www.ikl-limburg.nl. Steeds vaker vinden bruids paartjes voor het vieren van de mooiste dag in hun leven de weg naar het Theehuis in het Odapark in Venray. De prachtige ambiance, trou wen tussen hedendaagse kunst en de extra aandacht die door de medewerkers van Odapark aan het bruidspaar wordt gegeven, spreekt steeds meer mensen aan. Sinds enige tijd is het ook moge lijk om na de ceremonie wat uitgebreider met de gasten dit heugelijke feit te vieren. Dit kan onder het genot van een glaasje champagne en het aansnijden van de bruidstaart, maar ook is het mogelijk om gasten uit te nodi gen voor de receptie. Ook wordt al volop gebruikgemaakt van de mogelijkheid om na de ceremo nie met een klein gezelschap, meestal de daggasten, te dineren. Op zaterdag 9 oktober is er van 11.00 tot 17.00 uur een open dag in het Odapark. Dan is ook het Theehuis ingericht als trouw locatie en kunnen aanstaande bruidspaartjes een kijkje komen nemen. Weverstraat 1 5801 SZ Venray Telefoon 58 32 26 Fax 510139 Stress_.de baas? Feest bij De Peelspeurders Yf-m r Gehandicaptenplatform sluit winkelproject af Wij praten u graag bij. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7