Nieuw museum op Mgr. Goumansplein? Nieuwe verkiezing Venraynaar van het jaar! Museum 't Freulekeshuus wil stoppen met exposities Venray en Horst schrapen miljoenen bij elkaar Jongeren en alcohol «mxmuGsmm Gunhoek JONGEREN £N ALCOHOL PRANKPROBLEEfld? ook voor uw tuin 3«iclT Thuiszorg nodig? Bel (088) 850 00 00 PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober 2010 - Pagina 5 Bij de herinrichting van het Mgr. Goumansplein kan wel licht een nieuwe locatie gevon den worden voor het Venrays Museum. De begane grond van de woningbouw aan de Eindstraat zou een ideale plek zijn. Dicht bij het centrum, in een cultuurhistorische omge ving en vlak bij de Grote Kerk met al zijn kunstschatten. Het kernteam en de klankbord groep, die samenwerkten aan het schetsplan, zien het wel zitten. Museum 't Freulekeshuus zit al jarenlang veel te krap gehuisvest in een pand een stuk verder op aan de Eindstraat. Er waren plan nen voor samenvoeging met het psychiatriemuseum op Servaas- hof. Daar zou het nieuwe Venrays Museum ook onderdak krijgen. Vanwege de hoge kosten heeft de gemeente van dit plan afgezien. Bovendien was er een verschil van inzicht tussen het museumbe stuur en de gemeente. Een gevoelig punt in het plan is het doorbreken van de muren van het Kerkpad. De politiek kwam een paar jaar geleden in opstand, toen er ook al sprake was om de monumentale muurtjes plaatselijk af te breken. Dit was toen nodig doordat de hoofdrentree van het gemeentehuis verplaatst zou wor den naar de centrumkant, aan de zijde van de Grote Kerk. Later lie ten B en W dit plan weer varen. De hoofdingang van het gemeen tehuis blijft op de plek waar ie nu is. Met de herinrichting van het Mgr. Goumansplein komt het doorbreken van de oude muurtjes opnieuw ter sprake. Het plan is om de tuin met zijn grote, monu mentale bomen aan de zijkant van het gemeentehuis, te betrekken bij het grasveld naast de Grote Kerk. Dit grasveld moet een kwaliteits impuls en een hogere belevings waarde krijgen. Met doorsteken naar het gemeentehuis ontstaat er een fraai park dat veel aantrekke lijker is voor recreatief gebruik. De opzet is een rustige, groene plek dicht bij het centrum waar het voor iedereen goed toeven is. Zit tend op een bankje of wandelend tussen de monumentale bomen. Gedacht wordt aan de plaatsing van een kiosk, zodat er optredens kunnen worden gehouden. Het is ook een mooie plek voor beelden exposities of kleinschalige evene menten. Het monumentale pand Markt straat 8, waarin de vrijwilligers- centrale is gehuisvest, is eigendom van de gemeente en blijft gehand haafd. Het wordt ingepast tussen de nieuwbouw op het Mgr. Gou- mansplein. In de hoek tegenover snackbar De Hoender is ruimte voor lichte horeca (bijvoorbeeld een lunchroom), dienstverlening (kapsalon) of kleinschalige detail handel die gericht is op toeristen (kaarsenverkoop, kleding). Com merciële functies zorgen niet alleen voor sociale controle maar ook voor levendigheid op het Mgr. Goumansplein. Voor bezoekers aan het cen trum, die kun auto parkeren op het grote parkeerterrein bij het gemeentehuis, is de looproute naar de Grote Markt momenteel niet uitnodigend. Door een klein verborgen poortje, via een tochtig paadje langs de zijkant van de kerk wordt door de onderdoorgangen bij 't Upke of De Klokkenluider het fraaie centrum bereikt. Deze entree kan veel aantrekkelijker worden door een goede herinrich- ting. Daardoor zal een deel van de kerkmuur op drie plekken moeten verdwijnen om logische en mooie routes te maken dwars door het park. Het winkelcentrum en de Grote Markt moeten vanaf de par keerplaats bij het gemeentehuis al voelbaar zijn. Het schetsplan voor het Mgr. Goumansplein biedt veel fantastische kansen. De bestaande bomen kunnen bijna allemaal worden behouden. Behalve twee monumentale bomen die moeten wijken voor de nieuwbouw aan de Eindstraat. Vanwege de omvang en de leeftijd van de bomen zijn ze niet meer te verplanten. Bij de keuze van de materialen voor het Mgr. Goumansplein, wordt zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de inrichting van het vernieuwde winkelcentrum. De gemeente trekt 30.000 euro uit om van het schetsplan een definitief ontwerp te maken. proteion thuiszorg Wie wordt de Venraynaar van het jaar 2010? Nieuwsblad Peel en Maas en Peel en Maas TV zetten ook dit jaar weer deze verkiezing op touw. Vorig jaar werd Bianca Bussers-Arts, die haar nier afstond aan haar broer, uitgeroepen tot Ven- raynaar van het jaar. De zoek tocht naar haar opvolger is begonnen! Net als vorig jaar kunnen lezers kandidaten nomineren, maar de redactie van Peel en Maas komt zelf ook met een aantal nomina ties. Vervolgens worden uit de totale lijst drie kandidaten gese lecteerd die in een uitzending van Peel en Maas TV in december worden gepresenteerd. Diezelfde week worden de kandidaten ook in nieuwsblad Peel en Maas voor gesteld. Vanaf dat moment kun nen de lezers/kijkers hun stem uitbrengen via een bon in Peel en Maas, de website peelenmaas. tv.nl of via sms. De stem van de lezers/kijkers telt voor 50% mee, Vorig jaar werd Bianca Bus sers-Arts, die haar nier afstond aan haar broer, uitgeroepen tot Venraynaar van het jaar. die van de driekoppige jury voor de andere 50%. In een speciale uit zending van Peel en Maas TV, eind december, wordt de uiteindelijke winnaar bekendgemaakt. Wie kunnen er meedoen? De kandidaten moeten inwoner of oud-inwoner van de gemeente Venray zijn. Daarnaast moet hij of zij in 2010 iets bijzonders hebben gedaan. Of het nu gaat om een sportieve prestatie of iets bijzon ders op maatschappelijk, cultu reel of politiek gebied, dat maakt niets uit. Wanneer u mensen voordraagt, is vooral de argumen tatie heel belangrijk. Kandidaten kunnen tot en met 1 december worden aangemeld via e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl. Of stuur bijgaande bon naar: redac tie Peel en Maas, Keizersveld 19, 5803 AM Venray. Stuur uw nominatie in! Wie is volgens u de Venraynaar van het jaar 2010? Naam genomineerde: Adres genomineerde: Telefoonnummer genomineerde: Argumentatie: Deze voordracht is gedaan door: Naam:.. Adres:. Telefoonnummer: Stuur deze bon naar: redactie Peel en Maas, Keizersveld 19, 5803 AM Venray. Het bestuur van museum 't Freulekeshuus in Venray wil na afloop van de jubileum tentoonstelling van 150 jaar harmonie Euterpe in januari 2011het museum sluiten. In een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders stelt het stichtingsbestuur op korte termijn geen perspectief te zien voor een nieuwe huis vesting. In de brief geeft het stichtings bestuur van 't Freulekeshuus aan dat het huidige pand al jaren totaal ongeschikt is. "De locatie heeft te weinig vloeroppervlakte om tentoonstellingen te organiseren. Bovendien zijn de bovenverdiepin gen niet bereikbaar voor mensen met een handicap. De werkruimtes voor vrijwilligers en medewerkers voldoen volstrekt niet aan de hui dige arbo-eisen, zoals bijvoorbeeld de gemeente Venray hanteert voor haar medewerkers", aldus voorzit ter Ernest Raedts in de brief. Het stichtingsbestuur voelt zich niet echt serieus genomen door de gemeente Venray. "We hebben zelf in de afgelopen jaren diverse acti viteiten ondernomen om de huis vestingsproblematiek op te lossen. Een fusie met het GGZ-museum is onderzocht en er is een intensieve samenwerking met het Historisch Platform om te komen tot een Ven- rays Erfgoedhuis.We hebben in een notitie, die al in december 2009 is aangeboden aan het college en de politieke partijen, gevraagd om een visie van de gemeente. Die stelt echter geen capaciteit beschikbaar om een visie op te zetten en uit te werken. Verder staan we niet op het gemeentelijk prioriteitenlijstje van zorgwek kende accommodaties. Op korte termijn hoeven we geen ade quate huisvesting te verwachten", stelt Raedts. Enkele jaren geleden waren er plannen voor een fusie tussen 't Freulekeshuus en het psychiatriemuseum van de GGZ. Vanwege financiële moeilijkheden en verschillen van meningen tus sen beide museumbesturen, ging die fusie toen niet door. Daarop besloot 't Freulekeshuus samen met het Historisch Platform Ven- ray de oprichting van een Venrays Museum te gaan onderzoeken. Dit Venrays Erfgoedhuis moet in een gebouw van ongeveer 1000 vier kante meter de geschiedenis van Venray presenteren. "We zullen de zoektocht naar een nieuwe, geschikte locatie voor een Venrays Museum samen moeten blijven aangaan. Het is duidelijk dat de huidige locatie, waar 't Freulekeshuus slechts tien procent van de totale collectie kan laten zien, niet meer geschikt is", aldus wethouder Patrick van der Broeck van de gemeente Venray in een reactie. "We delen de zorgen van het stichtingsbestuur en wil len een actieve rol vervullen om een nieuwe, geschikte locatie te vinden. Maar we verwachten dan wel van het stichtingsbestuur een toekomstplan, zodat we samen aan tafel kunnen gaan om de mogelijk heden te bespreken en die vervol gens aan de gemeenteraad voor te kunnen leggen. Die moet vervol gens beslissen of en wat wij als gemeente gaan bijdragen." Het plan voor de Maasbevei liging tussen Ooijen en Wans- sum is klaar. Het is veel meer geworden dan alleen de reac tivering van de tien kilome ter lange Oude Maasarm. Het is nu een complete gebieds- ontwikkeling met Wanssum (haven, rondweg) als zwaar tepunt, voor een investering van 150 miljoen euro. De vol gende stap is de meest lastige. Het project Ooijen-Wanssum moet een prominente plek krijgen in het MIRT, het meer jarig investeringsprogramma voor ruimte en transport van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De Haagse lobby is in volle gang, maar het is drin gen geblazen. De gemeenten Venray en Horst aan de Maas zetten al hun beste beentje voor door diep in de bui del te tasten. En dat in een tijd dat de gemeenten de begroting nauwelijks sluitend krijgen en flink moeten bezuinigen. Daar naast slaan de twee gemeenten de handen in elkaar, samen met de provincie. Dat wordt beklonken in een samenwerkingsovereen komst. Dit alles om straks voor aan in de rij te staan bij de uitvoering van het Deltaprogramma. Venray levert een bijdrage van 7 miljoen euro. Door het bijeenschrapen van allerlei posten, waaronder 2 miljoen euro herindelingsgeld, heeft Venray 4,3 miljoen euro gevonden. De resterende 2,7 mil joen euro moet vanaf 2012 uit de begroting komen. Wethouder Leon Litjens (CDA) van Horst aan de Maas meldt dins dag in de commissie Ruimte dat de begroting buiten schot blijft. "We leggen geen claims op de begroting. Want die staat toch al zwaar onder druk." De 3 miljoen euro moet gevonden worden door de verkoop van gemeentelij ke gronden in het plangebied. Het gaat vooral om landbouwgrond (met een waarde van 4 euro per vierkante meter) die moet wor den omgezet in grond voor woningbouw. Daardoor stijgt de waarde naar 200 euro. De taxatie van de gemeente wijkt behoorlijk af van die van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De DLG-taxateur waardeert de opbrengst van de grond op 1,5 tot hooguit 2 mil joen euro. De politieke partijen zijn bezorgd. "De DLG zit echt aan de lage kant", vindt Litjens. "Dan verkopen we de grond desnoods zelf aan de hoogste bieder. Of we brengen nog andere gronden in de omgeving in." Litjens vindt 3 miljoen euro een goede investering voor de gemeente Horst aan de Maas. Want Broekhuizen en Meerlo zijn straks beveiligd tegen de Maas. Vooral Broekhuizen is een heet hangijzer want het kleine Maasdorp komt tot nu toe niet in de plannen voor. "Het is voor ons een keiharde eis dat Broekhuizen nu wel wordt meegenomen", zegt de wethouder. Het probleem is dat Broekhuizen, dat pal tegen de rivier aanligt, las tig te beveiligen is. Want er is nau welijks ruimte. "We willen geen hoge Berlijnse muur rondom het dorp bouwen", aldus Litjens, die meldt dat de bewoners betrok ken worden bij welke beveiliging gewenst is. Binnen de dorpsraad is al een werkgroep geformeerd. "We gaan in gesprek met het dorp. Er moet een gedragen oplossing komen over het gewenste bevei ligingsniveau." Voor alle Maasdor pen geldt dat er nog maar één keer in de 250 jaar een overstro ming mag voorkomen. Dat bepaalt de hoogte van de kades en dijken. Mogelijk dat Broekhuizen voor een lagere beveiliging kiest, met het risico dat de Maas vaker het dorp binnendringt. Naast de bevei liging van Broekhuizen en Meerlo wijst de wethouder ook op eco nomische voordelen als de Oude Maasarm weer gaat meestromen met de rivier. De natuur, recreatie en toerisme zullen ervan profi teren. Momenteel zit het gebied planologisch volledig slot. Volgens Leon Litjens krijgen de bedrijven straks weer ontwikkelingskansen. De commissieleden tonen zich kritisch. Er gaat ruim 400 hec tare aan landbouwgrond verloren, waardoor agrarische bedrijven moeten worden uitgekocht. D66 en Essentie noemen Oerlemans Foods Nederland als voorbeeld. Het bedrijf zit aan de Blitterswij- ckseweg in Broekhuizenvorst behoorlijk in de knel. Die situatie zal niet verbeteren. Litjens erkent dat Oerlemans op een ongelukki ge plek ligt waar de uitbreidings mogelijkheden beperkt zijn. "Maar er zijn meer bedrijven als Oerle- mans, zoals kasteel Ooijen. We zijn met ze in gesprek over de ontwik kelingen." Een grote geldbron is de ver koop van zand en grind. De hoogwatergeulen bij Ooijen en Wanssum leveren een fikse finan ciële bijdrage. De Maasbeveiliging is Zuid-Limburg is al in de proble men gekomen doordat de verkoop stagneert. Door de economische malaise is de bouw in het slop geraakt waardoor de vraag naar zand en grind grotendeels is weg gevallen. Het CDA wil weten wat de gevolgen voor Ooijen-Wanssum zijn. "Als de situatie in de bouw zo blijft, dan hebben we inderdaad een groot probleem op te lossen", erkent Litjens. "Maar dit project loopt over een periode van twin tig tot veertig jaar. De verwachting is dat de economie weer aantrekt. We moeten daarom op lange ter mijn denken." bedoek site: wwvv.gi.mhuek.nl Venray De Hoveniers mrsnffl Haagse lobby om Ooijen-Wanssum hoog op agenda te krijgen Om jongeren en hun ouders voorlichting te geven over de effecten van alcohol werken de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Mook en Midde laar, Gennep en Bergen samen onder de naam van Lekker Friz! Dit jongeren- en alcohol project is een samenwerking tussen de gemeenten, GGD, Koninklijke Horeca Neder land, politie, Openbaar Minis terie en GGZ Noord- en Mid den-Limburg. Zijn de jongeren dan probleem drinkers? Ja, helaas wel en dus ook in Noord-Limburg. Het groot ste probleem is dat jongeren vaak zelf niet beseffen dat alcohol drin ken schadelijk is. De schadelijke effecten voor hersenen en lever merkt men pas na jaren. De bood schap van de campagne Lekker Friz! is: 'geen alcohol onder de 16 jaar en geen overmatig alco holgebruik bij jongeren tussen de 16 en 24 jaar'. Zowel jongeren als ouders worden geïnformeerd over de gezondheidsrisico's, het voorkomen van lichamelijke en geestelijke klachten en het beperken van overlast. Ieder een heeft het recht om veilig de straat op te kunnen. Veilig Verkeer Nederland is de maatschappelijke organisatie, die zich inzet voor dat recht, door zoveel mogelijk mensen te inspireren, te stimu leren en actief te betrekken bij verkeersveiligheid. De betrok ken partijen komen op voor veilige mobiliteit voor iedereen maar in het bijzonder voor de rechten van de kwetsbare weg gebruikers: kinderen, jongeren, ouderen en mensen met een functiebeperking. GGZ Noord- en Midden-Limburg biedt een breed en volledig zorgpakket van geeste lijke gezondheidszorg aan mensen met (ernstige) psychische proble men of psychiatrische ziektebeel den. Het aanbod is verspreid over verschillende locaties in de regio Noord- en Midden-Limburg en stukje van Noord-Brabant. De zorg is vooral gericht op de jongvolwassenen (16-18 jaar), vol wassenen (18-60 jaar) en de oude ren (60+). Het hoofdkantoor van GGZ Noord- en Midden-Limburg is gevestigd op het Servaasterrein in Venray. 20LMS ER PRANK 15, NEBBEN WC SEEN PROBLEEM Onze llKteams- vertrok www.proteion.nl huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen 'tijd voor mensen' 'tijd voor wensen'

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5