Geen 'gat' inzet straatcoaches Nigeriaans project met Venrays tintje Weer geld voor startersleningen Opknapbeurt Gouden Leeuwpad Mishandeling van ouderen door Kei coole brillen voor de kids! mÏMMt/MmË Ji Bij aankoop van een montuur krijg je de (basis)glazen gratis!" LOOK DUTZ J.F. REY ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober 2010 - Pagina 3 Gemeente vindt 36.500 euro voor laatste kwartaal Er dreigde een hiaat van drie maanden te ontstaan. Vanaf 1 oktober tot aan het einde van dit jaar was er nog geen geld beschikbaar om straatcoaches in te zetten. De proefperiode liep van 1 juli tot 1 oktober 2010. Voor het nieuwe jaar is het ook al geregeld. B en W vinden het zeer gewenst de straatcoaches ook in het vier de kwartaal in te zetten. Dit kost de gemeente 36.500 euro. Aangezien de post onvoor zien al helemaal leeg is, moet de algemene reserve hiervoor wor den aangesproken. Door de onrust en de straatterreur in de wijken Landweert en Brukske, besloot het college in juni om gedurende het derde kwartaal als proef straat- coaches in te zetten. Zij worden ingehuurd van het beveiligingsbe drijf Secutor Security, dat eerder ook werkte voor de inmiddels failliete discotheek Zenith. Een tussentijdse evaluatie wijst uit dat de inzet van de straatcoaches ook in de laatste drie maanden van dit jaar noodzakelijk is. Het draagt bij tot het verder terugdringen van de maatschappelijke onrust, die is ontstaan door overlast van jeugd groepen in de wijken Brukske, Landweert en in het centrum. De afgelopen drie maanden is gezocht naar een passende werkwijze op Venrayse schaal. Toegesneden op de Venrayse problematiek. Samen met politie en welzijnsinstelling Synthese is gewerkt aan de aan- sturing van de straatcoaches en aan een duidelijke begrenzing van de taken in het publieke domein. Dit moet nog verder worden uit gewerkt, zodat de straatcoach ook een echt onderdeel wordt van de multidisciplinaire samenwerking rondom de aanpak van jeugdover- last. In de wijk Brukske zorgen groepen jongeren - in steeds wis selende samenstellingen - nog altijd voor overlast en onrust. In de wijk Landweert is de overlast door jeugdgroepen fors terugge drongen, mede door de inzet van straatcoaches. Toch is ook in Land- weert waakzaamheid geboden. In het centrum zijn vooral op vrijdag en zaterdagavond jeugdgroepen en hangjongeren op straat. 'Inzet van straatcoaches blijft nodig om grote problemen voor te zijn', vindt het college. De verlenging van de proefperiode is ook wen selijk met het oog op de informa tiepositie en het netwerk. In de afgelopen drie maanden hebben de straatcoaches veel geïnvesteerd in het leggen van contacten. Niet alleen met de jongeren, al dan niet in groepsverband, maar ook met buurtbewoners, ondernemers in de wijken en professionals van Synthese en politie. Hierdoor heb ben de straatcoaches een netwerk opgebouwd en informatie inge wonnen. Het college vindt het van belang dit in stand te houden. De leefwereld van jongeren verandert snel, evenals de samenstelling van jeugdgroepen. Het aanwezig zijn en blijven in de wijken, is dan ook erg belangrijk. Ondanks dat de herfst en de winter voor de deur staan. Gezien de afgelopen jaren, is het niet zo dat met het koudere weer ook de overlast afneemt. De inzet in de laatste drie maan den van dit jaar, is gelijk aan die in het afgelopen kwartaal. De straat- coaches worden in overleg met gemeente, politie en Synthese ingezet. Mocht door de slechtere weersomstandigheden de over last toch verminderen, dan zal ook de inzet van straatcoaches tijdelijk worden verlaagd. Als dit het geval is, dan is de gemeente minder geld kwijt dan de beoogde 36.500 euro. Bouw gezondheidscentrum Niger Delta begin 2011 van start Begin 2011 gaat de bouw van een gezondheidscentrum in de Niger Delta in Nigeria van start. De realisatie van het basisziekenhuis is een initia tief van de Niger Delta Founda tion Nederland, die in het met olie vervuilde gebied betere en gezondere leefomstandighe den wil creëren voor de men sen in de delta. De Niger Delta Foundation heeft haar wortels in Venray. De redactie van Peel en Maas (TV) sprak met voor zitter Pius Ariaye, secretaris Amadi MacLawson en adviseur Geert de Jong van de Niger Delta Foundation over het ambitieuze project. De Niger Delta Foundation is drie jaar geleden opgericht door mensen uit de Niger Delta, afkom stig van de federale republiek van Nigeria, die in Nederland verblij ven en zich het lot van de inwo ners van de Niger Delta aantrek ken. "De bedoeling is om het leed van deze mensen te verlichten", vertelt Pius Ariaye, die al zeventien jaar in Venray woont. "We willen vooral betere en gezondere leef omstandigheden voor de mensen die wonen en leven in de delta. Dit doel willen we realiseren door mensen te helpen aan drinkbaar water, gezondheidscentra, onder wijs en hulpmiddelen voor land bouw en visserij." De doelstellingen van de Niger Delta Foundation Nederland zijn het oprichten en bouwen van een gezondheidscentrum waar patiën ten de meest primaire behande lingen kunnen krijgen, het voor lichten en bewust maken van de bevolking over de ziekte aids/hiv, het slaan van waterputten met de daarbij behorende voorzieningen, zoals opslagtanks en dergelijke, en het leveren van landbouwkundige machines en voorzieningen. "Maar ook willen we scholen voorzien van onderwijshulpmiddelen, zoals bijvoorbeeld in Nederland afgedankte computers en andere lesmiddelen, zoals schoolborden, krijt, schriften, pennen en potlo den. Ook landbouwwerktuigen en spullen voor het ziekenhuis zijn van harte welkom. We zijn momen teel hard bezig met het werven van fondsen en materialen. Binnenkort hebben we een afspraak met het Maasziekenhuis over ons project in Nigeria. In Boxmeer komt een nieuw ziekenhuis, wellicht dat de directie van het Maasziekenhuis ons wat voor Nederlandse begrip pen verouderde maar voor Nigeria zeer bruikbare medische materi alen wil schenken", zegt Ariaye hoopvol. WINNING OLIE De meerderheid van de bewo ners in de Niger Delta is volgens Geert de Jong afhankelijk van de natuur voor hun voedsel en inkomsten. "De winning van olie in het gebied heeft deze midde len van bestaan ernstig geschaad. Als gevolg van olielekkages en afvaldumping is het water, zowel het drink- als het viswater, en het land ernstig vervuild door olie en andere giftige stoffen. Niet alleen neemt de visstand af, de vis is ook nog eens belast met giftige stoffen. Maar datzelfde geldt ook voor de landbouwproducten en -gebieden." De oorspronkelijke bevolking leeft volgens de Venraynaar op het zesde grootste olieveld ter wereld. "Deze olie wordt letterlijk onder hun voeten vandaan gepompt. De miljarden die met de olie worden verdiend, verdwijnen in de zakken van enkelen en de lokale bevol king ziet niets van deze welvaart terug. Integendeel, de mensen worden opgezadeld met ernstige vervuiling van hun grond en water, waardoor hun eigen middelen van bestaan in gevaar komen." Pius Ariaye en de ook al jaren in Venray woonachtige Amadi MacLawson komen zelf uit het del tagebied en hebben er nog altijd veel familie wonen. "De bouw van het ziekenhuis in Ofunama is heel belangrijk voor de regio", weet Ari- aye."De inwoners moeten namelijk honderden kilometers over slecht begaanbare wegen rijden om ein delijk bij een ziekenhuis in een grote stad te komen. De bedoeling is om begin 2011 te starten met de bouw. We willen het basiszie kenhuis stap voor stap realiseren. We beginnen met veertig bedden, maar willen het in de loop der jaren gaan uitbreiden naar meer capaciteit. In het gebouw, dat is ontworpen door Patrick Lenssen uit Venray, is ook rekening gehou den met woonplekken voor artsen en verplegend personeel." De Niger Foundation is een nog relatief jonge stichting, vertelt Amadi MacLawson. "Maar we heb ben al heel veel bereikt. Het zou echter geweldig zijn als de inwo ners van de gemeente Venray ons Pius Ariaye (links), Geert de Jong en Amadi MacLawson bekij ken het ontwerp van het gezond heidscentrum in de Niger Delta in Nigeria. bij het realiseren van ons streven, om de plattelandsbevolking in de delta aan een menswaardig bestaan te helpen, zouden steunen. Iedere manier van steun, zowel financieel als materieel, is welkom." Voor meer informatie over de Niger Delta Foundation kijk op website www.niger-delta-founda- tion.com of neem contact op met secretaris Amadi MacLawson, tele foon 0478-515206 of 06-84130164. Op Peel en Maas TV werd afgelo pen weekend aandacht besteed aan het project en de stichting. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. De gemeente Venray kan weer aan vijftien starters op de woningmarkt een lening verstrekken. Er is een budget beschikbaar van 225.000 euro. Hiermee kan de gemeente weer anderhalf jaar voor uit. De voordelige lening kan beginners op de woningmarkt net het laatste zetje geven om een eigen huis aan te schaffen, wat anders niet mogelijk zou zijn. De provincie Limburg wil over gaan tot een herverdeling van het geld voor gemeentelijke startersle- ningen. In een aantal gemeenten wordt er namelijk nauwelijks gebruik van gemaakt. Terwijl in andere gemeenten, zoals in Venray, het fonds vrijwel is uitgeput. Door de provinciale bijdrage opnieuw te verdelen, komt het geld bij de gemeenten terecht die de regeling ook daadwerkelijk benutten. Dit biedt voor Venray de kans om het fonds weer te vullen. Na het wegvallen van de rijks bijdrage voor de startersleningen, betaalt zowel de provincie als de gemeente de helft van het bedrag (15.000 euro). In Venray is de pot inmiddels leeg. Het blijkt dat er bij Venrayse star ters op de woningmarkt behoefte is om aanspraak te maken op zo'n lening. In de laatste drie jaar zijn er al 26 startersleningen verstrekt. Momenteel zijn er nog vier aanvra gen in behandeling. De gemeente wil graag de regeling voortzetten om zo de starters op de woning markt aan zich te binden. De lening wordt alleen verstrekt aan inwoners van de gemeente Venray. Een starterslening stimuleert niet alleen de onderkant van de hui zenmarkt. Doordat huiseigenaren hun woning aan een starter over doen, kunnen zij zelf een duurdere woning kopen. Zo wordt de ver koopcyclus in gang gezet. De ver koop van één woning leidt vaak tot een kettingreactie van meerde- re verkopen. Met het bedrag van 225.000 euro kunnen er vijftien startersleningen van 15.000 euro worden versterkt. Voorwaarde is wel dat de provincie voor de helft meedoet. Daarover nemen Provin ciale Staten medio november een besluit. De starter moet de lening over dertig jaar terugbetalen. In het begin van de lening betaalt de koper geen rente en ook geen aflossing. Elke drie jaar wordt de inkomenssituatie opnieuw bekeken. Als het inkomen zich positief ontwikkelt, dan gaat de starter rente en aflossing betalen. Na vijftien jaar wordt het inko men voor de laatste keer getoetst. Iedere lening kost de gemeente 1125 euro per jaar. Als alle vijftien leningen zijn versterkt dan loopt de gemeente jaarlijks nog eens 11.250 euro aan rente-inkomsten mis, dit is 5 procent van 225.000 euro. Deze kosten worden betaald uit de post onvoorzien. Vliegoefening Boven luchtmachtbasis De Peel vinden vliegactiviteiten plaats in verband met oefeningen van het Commando Luchtdoelartillerie (CoLua), de luchtverdedigings organisatie van het Commando Landstrijdkrachten. De vliegbewe gingen vinden plaats in week 41, van 12 tot en met 15 oktober. Er wordt dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag gevlogen tus sen 8.00 uur en 17.00 uur. Om de vaardigheden van de luchtverde digingseenheden van het CoLua te onderhouden en te verbete ren, wordt in de praktijk geoe fend onder omstandigheden die een realistisch scenario vanuit de lucht omvatten. Huisvredebreuk De politie heeft donderdag middag om één uur een 53-jarige inwoner uit Vierlingsbeek aange houden omdat hij de woning van zijn ex-vrouw was binnengedron gen. De man had een deur open gebroken en was in de woning in slaap gevallen. Zijn ex-vrouw was op dat moment niet thuis. Een oplettende buurtbewoner had haar gebeld. Toen de politie de woning binnenging, lag de man in beschonken toestand te slapen op een bed. Hij is aangehouden en naar het bureau gebracht. Nieuwe bestrating, verlichting, kunst Het Gouden Leeuwpad in het centrum van Venray krijgt bin nenkort een nieuwe bestrating en meer openbare verlichting. Gelijktijdig worden de verza- melrekken van de winkelkar retjes van supermarkt Albert Heijn opgeruimd, zodat het straatje minder rommelig oogt. Ook worden de huidige, geblin deerde etalages waar mogelijk voorzien van een fleurig grafisch ontwerp en krijgen de kale muren van het verbindingsstraatje tussen het Gouden Leeuwplein en het Schouwburgplein een aantal vitri nekasten voor wisseltentoonstel lingen. Verder wordt de openbare verlichting uitgebreid. Als laatste worden verspreid over het hele Gouden Leeuwpad een aantal paaltjes geplaatst, die in vrolijke kleuren met figuren worden beschilderd door de Ven- rayse kunstenares Anne Haeyen. De werkzaamheden starten eind oktober. Met het aanbrengen van een bestrating van natuursteen en gebakken straatstenen krijgt het straatje volgens wethouder Patrick van der Broeck (CDA, Stedelijke Ontwikkeling) een 'identieke uit straling als de rest van het cen trum'. "Dit stukje niemandsland wordt na de herinrichting ook bij het nieuwe centrum betrok ken. Het hele centrum heeft een metamorfose ondergaan, nu het project Centrum op de schop en het bouwplan Gouden Leeuw nagenoeg gereed zijn. Het Gouden Leeuwpad is de verbinding tussen deze twee projecten, maar heeft een hele troosteloze en sombere uitstraling. Het is een plek waar mensen niet graag verblijven en het doet absoluut geen recht aan de rest van het verdere centrum. Met de herinrichting van het Gouden Leeuwpad ontstaat een gebied dat met recht een fraaie entree van het centrum genoemd mag worden." Op zondag 24 okto ber is de feestelijke opening van het vernieuwde winkelgebied in Venray. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer Verborgen probleem Ouderen die geestelijk of lichamelijk worden mishan deld. Het komt vaker voor dan we denken. In de meeste gevallen zijn familieleden de schuldige. Iemand van hoge leeftijd is vaak makkelijk te beïnvloeden. Het slachtoffer wordt geïsoleerd van de rest van de familie en omgeving en soms onder druk gezet om din gen te doen die hij of zij niet wil. Loyaliteit aan de familie zorgt ervoor dat de senior iets vertelt. Naar schatting worden jaarlijks 200.000 ouderen gees telijk of lichamelijk mishan deld of financieel uitgebuit. Vorige week werd in een uit zending van het programma Uit gesproken aandacht besteed aan de 83-jarige mevrouw Cox, uit de voormalige gemeente Meerlo- Wanssum. Mevrouw Cox werd geestelijk mishandeld door haar kleinzoon. Het ging zo ver, dat ze werd opgesloten in haar eigen huis. Ze werd door de kleinzoon naar de notaris gelokt en aldaar moest ze stukken ondertekenen. Ze wist niet wat ze ondertekende. Later bleek dit de overeenkomst tot verkoop van haar groot vrij staand huis aan de kleinzoon en zijn vriendin. In het programma Uitgesproken komt Annelies van Voornveld aan het woord, project coördinator ouderen veiligheid bij de politie Amsterdam-Amstel- land. Ze is specialist op het gebied van ouderenmishandeling. "Oude- renmishandeling is moeilijk op te merken. Vaak worden mensen langzaam geïsoleerd. Ze mogen nergens meer heen en komen de deur niet meer uit. Mishandeling door familie begint vaak klein en neemt steeds grotere vormen aan. Ouderen durven niet aan de bel te trekken. Het is heel pijnlijk te accepteren dat je eigen familiele den zoiets doen." Jaarlijks worden naar schatting 200.000 ouderen het slachtoffer van mishandeling. Slechts ruim 600 melden zich bij het Meldpunt Ouderenmishandeling. In 90% van deze meldingen betreft de dader een familielid of ex-partner. In het geval van mevrouw Cox was het haar kleinzoon. Toen haar man stierf, vroeg haar kleinzoon haar om af en toe bij haar te mogen overnachten. Binnen de kortste tijd trok de kleinzoon en zijn vriendin permanent bij haar in. De kleinzoon voerde een steeds sterkere machtsgreep op zijn oma uit. Mevrouw Cox vertelde in Uitgesproken hoe ze werd opge sloten in haar slaapkamer. Als er niemand was, sloop ze naar bene den om stiekem een boterham te smeren. Haar telefoons waren stuk gegooid. Haar zoons konden niet naar binnen en alleen door de rolluik kon met moeder worden gepraat. Bij de politie Horst kregen haar drie zonen nul op het rekest. Volgens de politie betrof een familieaangelegenheid en dus een civiele zaak. Een mogelijke oor zaak: de kleinzoon had melding bij de politie gedaan dat hij het huis van mevrouw Cox had gekocht en verwachtte problemen met de rest van de familie. Op een onbewaakt ogenblik heeft mevrouw Cox haar zoon gebeld, met een mobiele telefoon die ze in huis had gevon den. Samen met de politie ging haar zoon naar het huis van zijn moeder en haalde haar op. Toen begon de juridische strijd. Door een rekenfout in de koopovereen komst werd deze nietig verklaard. De rechter heeft onlangs bepaald dat de kleinzoon haar huis moet verlaten. Er loopt nog een rechts zaak rond de verbouwing van haar huis. Mevrouw Cox en de zonen hebben verschillende malen mel ding en aangifte gedaan tegen de kleinzoon, maar hiermee werd niets gedaan. Volgens de politie Horst was het een familiekwestie. De politie Horst wilde niet reage ren voor de camera. Annelies van Voornveld:"Vaak ziet de politie sig nalen, maar te weinig om actie te ondernemen. De politie moet vaker afgaan op signalen uit de familie, omgeving en de buurt." De uitzen ding van Uitgesproken is terug te zien op www.uitgesprokeneo.nl. Vervolg voorpagina 'Uitstel azc betekent geen afstel' De COA-voorlichter verwacht niet dat het aantal asielzoekers ineens flink zal dalen. "Daar gaat wel een poos overheen. Voor de al in Nederland verblijvende asielzoe kers en de huidige opvangcapaci teit, zal het niet direct gevolgen hebben. Het zal wel betekenen dat er in de toekomst een lagere instroom komt." Mocht het COA minder asielzoekerscentra nodig hebben, dan betekent dit niet dat 'zoeklocaties' zoals Venray weer als eerste afvallen. "Nee, er kun nen ook bestaande opvangloca- ties worden afgestoten. Het heeft met allerlei zaken, zoals aflopende contracten, te maken." Begin september bracht de gemeenteraad een werkbezoek aan het asielzoekerscentrum in Gilze Rijen. Sinds eind augustus is het actiecomité 'Venray tegen AZC' actief. Burgemeester Gilis- sen meldde onlangs in de verga dering met de fractievoorzitters dat ook hij vond dat het allemaal wel erg lang duurde. Van de Kool wijk begrijpt dat de mogelijke komst van een asielzoekerscen trum leeft in Venray. "Het is ook voor ons koffiedik kijken. Zodra er een akkoord is, dan treden we er direct mee naar buiten. Nee, ik wil niet spreken van knelpunten. Onderhandelingen kunnen ook ineens heel snel zijn afgerond." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) SPECIAAL OPTIEK n INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray eigen familie Informeer naar de voorwaarden. mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3