Déja vu Harmony, Russian Dance en Paul Morocco Bloembladen fontein terug naar scholen Geslaagd molenconcert Crescendo in de schouwburg Uit de geschiedenis van Euterpe (1) Humor met ex-punker Toverbal Boekrecensie in Peel en Maas Als de 27-jarige Eva Lam- bregts haar baan als journa liste bij de krant kwijtraakt, besluit ze om uit te huilen bij haar beste vriendin. Dianne heeft een halfjaar eerder alle schepen achter zich verbrand en zich teruggetrokken in een afgelegen gehucht in Frank rijk. Bij aankomst treft Eva echter een verlaten huis aan. Ze vertrouwt erop dat haar grillige vriendin snel van zich zal laten horen en neemt haar intrek in het huis. Maar Dianne geeft taal noch teken. In het dorp gebeu ren vreemde dingen. Wie sluipt er 's nachts door de bossen rond de woning, en waarom reageren de dorpelingen zo vijandig? Eva wil weten wat er met Dianne is gebeurd, ze gaat op onderzoek uit. En dat had ze beter niet kun nen doen. Esther Verhoef (1968) behoort tot de top van de Nederlandse thrillerschrijvers. Ze won twee maal de Zilveren Vingerafdruk en eenmaal de Diamanten Kogel, genomineerd was zij driemaal voor de NS Publieksprijs en de Gouden Strop, en tweemaal voor de Diamanten Kogel.Haar psy chologische thrillers zijn zon der uitzondering bestsellers: van Rendez-vous (2006) zijn meer dan 280.000 exemplaren verkocht, van Close-up (2007) 320.000 exemplaren en van Alles te ver liezen (2008) 215.000 exesmpla- ren - dit boek stond zes weken onafgebroken op nummer 1 in DeBestseller60. In 2009 was Esther auteur van de Maand van het Spannende Boek en schreef zij het geschenkboek Erken mij, dat een recordoplage beleefde van 833.500 exemplaren. Haar boeken zijn in diverse landen ver taald. Déja vu is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. PEEL EN MAAS Donderdag 7 oktober 2010 - Pagina 19 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray pre senteert komende week drie voorstellingen: Together in Harmony, The Russian Natio nal Dance Theatre uit Moskou en muziektheatervoorstelling The Olé Eggsplosion van Paul Morocco. Koor Harmony uit Oostrum bestaat uit ongeveer dertig zan geressen. In oktober bestaat het koor 35 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum verzorgt het koor op zaterdag 9 oktober het optre den Together in Harmony in de schouwburg in Venray. Het koor staat onder leiding van dirigent John Wauben. Tijdens deze show wordt het koor begeleid door een professioneel combo en Ludmila Seroo op piano. Pianist Cor Bakker maakt ook zijn opwachting. Ver der verlenen harmonie Sub Matris Tutela en het tamboerkorps uit Oostrum hun medewerking. Aan vang 20.00 uur. Op woensdag 13 oktober vanaf 20.00 uur kunnen belangstellenden in Schouwburg Venray genieten van The Russian National Dance Theatre uit Mos kou. Deze dansvoorstelling draagt de naam The Spirit of Russia en brengt herkenbare Russische muziek, prachtige kostuums en een groep van ruim veertig dan sers die een show brengen met als thema de Russische geschiede nis. Het is een moderne voorstel ling waarbij alle facetten van de Russische dans door de eeuwen heen, te zien zijn. De geschiede nis begint in 1152 en uiteindelijk eindigt de reis in het Rusland van vandaag; modern en met steeds meer westerse invloeden. Het gezelschap heeft inmiddels een grote internationale reputatie en is nu voor het eerst in Nederland te zien. Muziektheatervoorstel ling The Olé Eggsplosion van Paul Morocco bezoekt op donderdag 14 oktober de schouwburg in Venray. Morocco, de mafkees uit Casablanca, woont in Londen en denkt dat hij Spaans is. Hij gelooft dat Nederland het meest Latino- land is van Noord-Europa. Met de heavy mental flamencomedy- show The Olé Eggsplosion ver- The Russian National Dance Theatre uit Moskou (Foto:Alla Chetveryakova) overt hij zijn publiek. Hij speelt en gooit met zijn Spaanse gitaar, hij zingt, spuugt pingpongballe tjes en creëert een wereld waar het onverwachte heerst en waar de harten van het publiek wor den verwarmd. Clowneriek, songs, stand up, cabaret, de nieuwe show van Paul Morocco staat weer bol van gekkigheid. Morocco weet zich in deze voorstelling gesteund door zijn trouwe kompanen Anto nio Gomez Gil en Guillermo de Endaya. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie zie www. schouwburgvenray.nl. Natuur in de stad IVN Geijsteren/Venray houdt op maandag 11 oktober de lezing Natuur in de stad. Om van de natuur te genieten hoeft men niet de stad uit. Ook de stad kan men beschou wen als een natuurgebied, en dan nog eens vlak naast de deur. Zoals een bos of een moeras zijn specifieke bos- en moerasvogels heeft, zo heeft de stad zijn speci fieke 'stadsvogels'. En de flora van Heukels onderscheidt niet voor niets het stedelijke gebied tegen woordig als een apart floradistrict. Naast specifieke bos-, akker- en weideplanten kent men tiental len karakteristieke stadsplanten. Daarnaast is er in het stedelijk milieu ook wat betreft aangeplan te natuur veel te beleven. Oude bomen 'vertellen' vaak nog de ont staansgeschiedenis van een stad of woonwijk. Ze herinneren vaak nog aan oude wegen, waterlopen, boerderijen, kloosters, tuinmodes of andere groene cultuurhistorie. De natuur in de stad houdt Henk Kuiper al jaren bezig. Hij publi ceerde in 2005 het boek Tilburg daar leeft meer dan je denkt. Op maandag 11 oktober komt hij naar Venray voor een interactieve lezing over stadsnatuur. Hij gaat dan in op de bijzondere eigen schappen en strategieën waarmee allerlei planten en dieren zich in de stad toch weten te hand haven of zelfs daar juist voorko men. Daarbij is er ook aandacht voor groene corridors en groene eilanden waar in Venray soorten nog voorkomen die elders in de bebouwde kom ontbreken. Speciale aandacht krijgt ook de nog levende groene cultuurhis torie van Venray; monumentale bomen die nog herinneren aan de Venrayse geschiedenis. Wat zijn voor Venray bijzondere groenplek- ken en welke bijzondere soorten komt men daar nog tegen? De lezing vindt plaats in café t Tref punt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. Werken in De Peel De Werkgroep Behoud de Peel gaat op zaterdag 9 oktober ver der met het beheer op de Vlakte van Minke. Wie mee wil doen, kan zich opgeven bij het WBdP-kan- toor via telefoon (0493)354411 of via (0493)319610. Er wordt tot ongeveer 14.00 uur gewerkt. Iedereen (vanaf tien jaar) die mee wil werken, is welkom om 9.00 uur bij het kerkje in Griendtsveen. De vrijwilligers gaan werken op de Vlakte van Minke. Het open houden van het vochtige hoog veenachtige gebied is het eerste doel van de werkgroep. Samen met Staatsbosbeheer is besloten de werkzaamheden zo uit te voe ren dat de gladde slang meer leef- kansen krijgt. In de week dat in New York bij de Verenigde Naties een tussen balans werd opgemaakt, is ook in Venray aandacht besteed aan de millenniumdoelen. De 24 prach tig geschilderde bloembladen, die vlak voor de opening op het Schouwburgplein de millennium fontein aan het oog hadden ont trokken, werden bij de scholen van de kunstenaars bezorgd. Van alle basisscholen in Venray schil derden leerlingen deze kunstwer ken. Zo lieten ze zien dat alle leerlingen samen wilden werken voor een betere wereld. Afgelo pen week brachten leden van het Mondiaal Platform Venray naar iedere school het eigen kunst werk terug. Daarbij werd aan de scholen gevraagd het een mooie Sleutelconcert Rowwen Hèze Het PopPodium in Venray houdt op zaterdag 9 oktober het Rowwen Heze-sleutelconcert. Net zoals op de vorige editie ver zorgt ook dit jaar Polo'n Heze een optreden en alle bekende hits van de Limburgse groep worden ten gehore gebracht. In het voor programma staat de Leunse rock band Side Effect. Dit is band die bestaat uit vijf jongens. De forma tie is opgericht in 2009 en speelt vooralsnog rockcovers van onder andere AC/DC, Nirvana, Green Day, Queen, Black Sabbath en Metallica. Side-Effect bestaat van daag de dag uit Pim Weijs op zang, Sten Jacobs op bas, Robin Man- ders op de drums en Joost Rein- tjes en Samuel Smets op gitaar, 't Podium is vanaf 20.00 uur open. Anders nog iets? In het Koningskerkje in Vier lingsbeek wordt op zaterdag 9 oktober een nieuwe expositie geopend met de titel Anders nog iets? Het Koningskerkje organi seert al tien jaar exposities op kunstgebied. Reden om nu eens te laten zien waar jonge kunste naars zich mee bezighouden. Anders nog iets? is hun vraag. Voor de komende expositie die duurt tot en met 24 oktober kiest het Koningskerkje niet voor gere nommeerde namen, maar voor de aanstormende jeugd. Jonge kun stenaars, dat wil zeggen nog stu derend of net afgestudeerd aan de Kunstacademie in Den Bosch. Danni van Amstel, Remco Bens, Klaas Venema en Marthe Zink laten zien wat hen bezighoudt. Om 15.00 uur vindt de feestelijke ope ning plaats. De tentoonstelling is na de opening te zien op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur of na het maken van een afspraak via telefoon (0478)631401. Het Koningskerkje is gelegen aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek. Expositie Brukske Op vrijdag 8 oktober om 16.30 uur wordt in wijkcentrum De Kiosk een expositie geopend met foto's die bewoners van de wijk Brukske gemaakt hebben. De expositie is het resultaat van het fotografieproject dat op 19 juni in Brukske startte. Onder het motto Breng jij Brukske in beeld? zijn der tien bewoners en vier fotografen door de wijk getrokken. Ze heb ben het dagelijks leven in Brukske vastgelegd. Uit de totale serie foto's zijn twintig foto's geselecteerd voor de expositie. De overige foto's zijn zeker de moeite waard. Deze zijn te zien in een filmpje dat tijdens de bijeenkomst gedraaid wordt. Na de ontvangst om 16.30 uur wordt de expositie om 17.00 uur officieel geopend door onder andere Karlijn Conejo-Versteegen, projectleider fotografieproject en fotograaf Didier Fouarge. Na de opening is de tentoonstelling te bezichtigen op zaterdagen van 14.00 tot 16.00 uur. Het fotografie project is één van de vele activitei ten die zijn voortgekomen uit het sociaal activeringsprogramma van Brukske Mooi Anders. plaats in de school te geven om zo de aandacht te blijven vestigen op de millenniumdoelen en de ver bondenheid met de wereld bui ten Venray. Overal werd het eigen bloemblad met enthousiasme ontvangen. Hierbij bleek ook hoe goed veel van de basisschoolleer lingen op de hoogte zijn van de millenniumdoelen en het belang om daar ook zelf een steentje aan bij te dragen. Het Mondiaal Plat form Venray wilde met deze actie tevens een aanzet geven voor het volgende scholenproject, dat eind oktober van start gaat. De basisscholen van Venray en het mondiaal platform namen zo ook nu weer het voortouw voor de gemeente Venray, die zich graag een millenniumgemeente noemt. Menu 2010 in Venray Menu 2010 is komend week end, zaterdag 9 en zondag 10 oktober, met twee voorstellin gen te gast in Venray. Het Kun stencentrum Jerusalem verzorgt cursussen, workshops, projec ten, opleidingen op de terreinen beeldende kunst, dans, digitale fotografie, muziek en theater/ musical. Er is een gevarieerd aan bod voor volwassenen, jongeren en kinderen. Cursisten van het kunstencentrum maakten een bijzondere kleurrijke bijdrage voor Menu 2010. Onder leiding van docente Jeanny van Lieshout schiepen zij 25 werken van 50 cm x 100 cm met als thema voedsel, maken, eten en verwerken. In het kunstencentrum kunt u ze zien in een prachtige compositie, met als titel Panorama, aan een enorme wand. Een prachtig en kleurrijk geheel dat bewijst dat in Ven- ray veel beeldend talent woont. Mensana RIBW Noord-en Midden Limburg is er voor mensen met een psychiatrische aandoening die beperkingen ervaren in het dagelijkse leven. Mensana biedt hun én hun directe omgeving zorg en dienstverlening met als doel het voorkomen of verminde ren van problemen in het functio neren én het opbouwen van een 'gewoon eigen leven' dat aansluit op wensen en mogelijkheden. In Mensana/RIBW Venray gebeuren bijzondere dingen: deelnemers en kunstenaars werken samen met - en in - de keuken. Vandaar uit ontstond een unieke bijdrage aan Menu 2010. Op de Markt zijn zij vanaf 's ochtends in de weer met het ontwerpen en bereiden van een spectaculair eetbaar schilde rij van enkele vierkante meters groot. Wat er 'geschilderd' wordt, is nog een verrassing. Om 14.00 uur snijdt burgemeester Hans Gilissen van Venray het schilderij aan. Daarna mag iedereen mee- eten. De Locht Streekmuseum De Locht in Melderslo staat op zaterdag 9 en zondag 10 oktober in het kader van keramiek zien en muziek beluisteren. Zo'n 25 keramisten tonen de resultaten van hun vaardigheid en creativiteit. Zij vervaardigen deze creaties in hun ateliers en laten die graag zien. Uiteraard kan men ook werk van hen kopen. Deze mani festatie wordt feestelijk omkleed met bijpassende muziek. In de smederij laten andere artiesten zien wat zij kunnen maken met metaal en vuur. Zij maken daar prachtig siersmeedwerk. Op de zolder in de ruimte voor de wis seltentoonstellingen is tot en met 1 november een tentoonstelling te zien met de titel Textielkunst met Metaal. Het museum is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties beginnen om 13.00 uur. Voor nadere algemene infor matie kan men kijken op www. museumdelocht.nl of contact opnemen met Piet Lenssen via telefoon (077)3661351. Confetti heeft succesvol opge treden tijdens de Open Limburgse Molendagen in de Molen van Mer- selo. Mede door de goede akoes tiek in de molen was het concert zeer geslaagd. Confetti vertolkte ook een aantal nummers die ten gehore gebracht worden tijdens theaterconcert Abracadabra in het voorjaar van volgende jaar. Meer informatie is te vinden op www. confetti-venray.nl. Toneelvereniging Crescendo uit Ysselsteyn brengt op zondag 17 oktober de klucht Geruchten van Neil Simon in de Venrayse schouwburg. Vanaf maart zijn de spelers, onder regie van Tom Derkx, wekelijks aan het repe teren om toneelliefhebbers een gezellige toneelavond te presente ren. Regisseur Tom Derkx: "U moet zich eens voorstellen, dat u wordt uitgenodigd voor het vieren van het twaalf en een half jarig huwe lijksfeest van uw beste vrienden. Het feest zal worden gehouden in hun buitenhuis. U besluit daar samen met uw partner heen te gaan. Wanneer u bij het buitenhuis aankomt heerst er nou niet direct een feeststemming, want de feest varkens zijn (nog) niet aanwezig. De als eerste aangekomen gasten zijn maar door een raam naar bin nen gegaan, omdat er niet open werd gedaan. Zij hebben besloten de overige gasten op te vangen, zodat deze niet voor een geslo ten deur blijven staan. Het schept natuurlijk wel direct verwarring, want iedere volgende gast vraagt zich af, waar de feestvarkens zijn?" Geruchten wordt in het dialect gespeeld. Op zaterdag 6 en zon dag 7 november brengt Crescen do het stuk ook in gemeenschaps huis De Smelehof in Ysselsteyn. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de COOP supermarkt en de Boe renbondwinkel in Ysselsteyn. Schouwburgkaarten kan men bestellen via www.schouwburg- venray.itix.nl of kopen aan de schouwburgkassa. Jankobus Seunnenga staat op zondag 10 oktober op de plan ken van Cambrinus in Horst. In de 80'er jaren was hij een van Nederlands bekendste punkers van het eerste uur. Nu grenst zijn keuvelarij aan clowneske klein kunst. Het ene moment speelt hij als een ooievaar een nummer lang op één been, in het volgende steekt Seunnenga de draak met rocktrucjes als drumstokwerpen en -opvangen. Zijn eerste muzi kale wapenfeiten waren die van punker. Zijn punkband Kobus gaat naar Appelscha werd door muziekkrant OOR in 1984 beti teld als de beste punkband die Nederland ooit heeft gehad. Daar na verhevigde hij zijn activiteiten in het ADHD-country folkduo Pigmeat, waarmee hij speelde op grote festivals in vele landen. Een cd voor een kindercircus kwam van zijn hand en hij schreef liedjes voor andere artiesten. Optredens van deze Friese dichter, muzikant en tekstschrijver lijken sober van opzet: drie gitaren, een keur aan In een serie artikelen over de Koninlijke Harmonie Euterpe een kennismaking met bijzondere muziek, perso nen, foto's en gebeurtenissen uit het 150-jarig bestaan. De onderwerpen waarover wordt geschreven vindt u terug op de tentoonstelling Van Toe ten en Blazen in het Venrays Museum (www.museumven- ray.nl). In de eerste bijdrager: Herberg Van der Borgh, het geboortehuis van de muziek. Venray anno 1838. Aan de Grote Markt, even naast het oude raad huis, lag de herberg van Gerard van der Borgh. Het is het derde huis op de tekening, die gemaakt is door Broeder Victor en in het bezit is van de familie Min. Thans staan op deze locatie Van Dijk Optiek en eetcafé Zowy- zo. Gerard van der Borgh was behalve herbergier ook gemeen tesecretaris en de gemeente raad vergaderde liever in zijn herberg dan in het oude toch tige raadhuis. Achter de herberg was een kleine zaal, het 'Casino' genaamd, dat letterlijk 'klein huisje' betekent. Hier kwam de dorpselite bij elkaar om er het laatste nieuws uit te wisselen en een kaartje te leggen. Het was een besloten sociëteit die alleen toegankelijk was voor heren. De dokter, de koopman en de notaris, de fabrikant en de burgemeester, samen overlegden ze hoe Venray op te stoten in de vaart der vol keren. Met een scheve blik keek men daarbij naar Horst, waar al sinds enkele jaren een harmo nie bestond. In Venray werd zo'n muziekgezelschap voor het opluis teren van kerkelijke en wereld lijke feesten en gebeurtenissen node gemist. En men besloot om ook in Venray een harmonie op te richten. Een muziekmeester werd aangezocht en 12 jonge muzikan ten werden opgeleid. In 1838 was het zover. Gemeentesecretaris en herbergier Gerard van der Borgh werd tot directeur benoemd en de naam Casino werd veranderd in 'Muziekzaal'. Het Philharmonisch Gezelschap van Venray was geboren. Uit dit gezelschap ontstond in 1860 de huidige Koninklijke harmonie Euterpe, die zich momenteel voor bereidt op de viering van het 150- jarig bestaan. luisterliedjes met grappige en ontroerende anekdotes en af en toe nog een verdwaalde gastmu zikant. Zijn achtergrond is echter allerminst sober en dat is te mer ken aan zijn podiumverschijning. Ontrafeld van alle overbodige ballast gaat deze ex-punker voor literaire en menselijke verdieping en dat doet hij op zijn eigen onna volgbare manier. Dit optreden begint om 16.00 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cam- brinusconcerten.nl. Basisschool de

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19