Dizzy Jazzdance naar landelijke demogyjada Altijd koek en ei bestaat niet Koester uw Monument Myrthe Kater speelt bij graf van Franz Svacina m ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 40 - donderdag 7 oktober 2010 Op zaterdag 9 oktober ver trekken twee groepen van Dizzy Jazzdance naar Doetinchem om deel te nemen aan de landelijke demogyjada. In het eerste kwar taal van 2010 zijn er verdeeld over heel Nederland twintig regionale demogyjada's georganiseerd. De demogyjada's vinden plaats in een tot theaterzaal omgebouwde sporthal, waar zowel publiek als deelnemers naar de verschillen de dansen kunnen kijken. Ieder een, alle leeftijden en niveaus, kan zich hiervoor inschrijven. Per demogyjada zijn er 60 tot 70 dansen te zien. De programma's en inbreng van verschillende jazzdansscholen is zeer afwisse lend. Groepen die opvallen, op wat voor manier dan ook, wor den geselecteerd voor de lande lijke demogyjada. Dit jaar werden de dansen Secret, gedanst door de huidige M- selectie en Luce gedanst door Primo A, van Dizzy Jazzdance uitgekozen voor de landelijke uitvoering. Deze groe pen mogen samen met de ande re uitgekozen groepen uit heel Nederland nog een keer optreden, maar dan in een uitverkocht the- ater in Doetinchem. Deze week was op Peel en Maas TV een reportage te zien over de deel name van Dizzy Jazzdance aan de demogyjada. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl Diamanten bruidspaar Teuwissen in Venray Hun eerste ontmoeting gaat terug naar meer dan zes tig jaar geleden. Toch weten Harry Teuwissen (82) en Jet Teuwissen-Barents (79) nog precies waar de eerste liefdes- vonk oversloeg. Het was in Eindhoven dat ze elkaar voor het eerst zagen. Nu staan ze in Venray op het punt om samen te vieren dat ze een diamanten bruidspaar zijn. Door Sanne Claessens Ruim 63 jaar geleden is Jet aan het wandelen met de kinderen van de familie, waarbij ze op dat moment werkzaam was, als ze Harry voor het eerst ziet. Hij is op dat moment werkzaam als portier bij DAF in Eindhoven en staat bui ten pamfletten uit te delen. "Hij bood me een blaadje aan en zei dat ik het maar eens door moest lezen en een afspraak met hem moest maken", vertelt Jet. Die afspraak komt er vervolgens ook, het klikt en diezelfde afspraak blijkt slechts de eerste van velen die volgen. Drie jaar later besluiten ze om samen in het huwelijksbootje te stappen. Op donderdag 12 okto ber 1950 trouwen ze voor de wet. Een aantal maanden later, op zater dag 26 mei, geven ze elkaar het jawoord voor de kerk. Snel daarna besluiten ze samen te gaan wonen en Jet trekt in bij haar schoonou ders in Eindhoven, waar ze twee jaar wonen. Als ze via het werk van Harry een duplexwoning aangeboden krijgen, wederom in Eindhoven, verhuizen ze en zijn ze voor het eerst echt met z'n twee tjes. Harry is nog steeds werkzaam bij DAF en Jet werkt in de bedie ning op het politiebureau in Eind- hoven. Ze verhuizen nog enkele malen. "Nadat we elf jaar in de duplexwoning hadden gewoond, gingen we naar een nieuw huis waar we veertien jaar woonden. Vervolgens hebben we vijf jaar in Son en Breugel gewoond, maar uiteindelijk keerden we weer terug naar Eindhoven", weet Jet zich nog goed te herinneren. Jet en Harry krijgen samen geen kinderen, maar hebben het goed samen. Nadat ze zeven jaar bij het politiebureau heeft gewerkt, wordt Jet 'leiding kantine', ook bij DAF. Harry blijft uiteindelijk maar liefst achtenveertig jaar trouw bij 'zijn' bedrijf werkzaam. In het laatste huis in Eindhoven wonen ze negen jaar en dan vinden ze het tijd om terug te keren naar de geboorteplaats van Jet, Ven- ray. Hier is inmiddels een mooi huis gebouwd, waar ze inmiddels alweer twintig jaar samen vertoe ven. Het diamanten bruidspaar Teuwissen brengt de tijd momen teel voornamelijk binnenshuis door. Als het weer en de gezond heid het toelaten, zijn ze beiden wel heel graag buiten te vinden. "Heel veel bekenden hebben we niet in de buurt", vertelt Jet, "maar wel hele goeie buren en een van mijn zusjes woont ook in Venray. Die zie ik bijna elke dag. Ze helpt ons met de boodschappen en als Harry naar het ziekenhuis moet, brengt ze ons altijd met de auto." Harry heeft al een paar jaar flink te kampen met zijn gezondheid, maar ze blijven samen wel positief. "Het is wel de bedoeling dat we hier nog samen blijven genieten van elkaar en het huis. En mocht er iets met me gebeuren, dat moet Jet ook zeker hier blijven wonen", vertelt Harry over hun huis vol opgebouwde herinneringen. Al Harry en Jet Teuwissen-Barents zijn zestig jaar getrouwd. zestig jaar delen ze lief en leed, en dat is volgens het echtpaar ook de basis van een lang en goed huwe lijk. "Het is geven en nemen, dat is het", zegt Jet direct op de vraag wat hun geheim is. "Altijd koek en ei bestaat ook niet",vult Harry haar aan, "overal heb je ups en downs, dat hoort erbij. Dat zal iedereen ondervinden die getrouwd of lang bij elkaar is." Het belangrijkste vol gens hen is om elkaar volledig te vertrouwen en je samen overal doorheen te slaan. Harry en Jet laten hun jubileum in ieder geval niet stilletjes voorbijgaan. Ze heb ben een mooie dag gepland, met 's morgens een mis en 's avonds een feest met familie en vrienden in de Witte Hoeve. "Dansen doen we niet meer", lacht Jet, "maar gezellig zal het zeker worden!" De foto laat opnamen zien van de St. Annakapel (Rijksmonument) aan de Beeteweg in Blitterswijck. Van de kapel is een belangrijk deel van het interieur eveneens rijks monument. De kapel is eenbeu- kig (foto rechtsonder). Ter plaatse van het koor is het houten altaar samengebouwd met een achter schot dat over de volle breedte van de kapel aanwezig is. Op dat achterschot zijn enkele kraag stukken aangebracht waarop een Anna-te-Drieën beeld. Aan weers zijden zijn houten deuren voor zien. Boven de altaartafel bevindt zich een barokke retabel die uit de tweede helft van de 17e eeuw dateert, het geheel met het achter schot dateert uit het begin van de 19e eeuw. Centraal voor het koor staat een houten middendeel van een communiebank, eveneens uit het begin van de 19e eeuw. In het front daarvan een ovaal paneel met een voorstelling van het Laat ste Avondmaal (foto rechtsboven). De voorstelling wordt omgeven door overvloedshorens met koren aren en wingerdranken. Bovenaan een gedeelte opschrift: Ioannis Wynhoven caelibis octobri. De houten preekstoel op baluster- poot (foto linksonder) dateert waarschijnlijk uit de tweede helft van de 17e eeuw. De preekstoel heeft rondboogpaneeltjes, een rugstuk met voluutkantstukken en een zeszijdig klankbord (luifel). Alle bovenvermelde inventarisde- len en ook de 19e eeuwse banken zijn rijksmonument. De eerste St. Annakapel werd gebouwd tussen 1509 en 1514. Dat is nu 500 jaar geleden. De kapel werd weliswaar op 8 maart 1514 voor het eerst vermeld maar bestond al langer. Het huidige gebouw dateert uit 1833 en verving de tweede kapel uit 1638. Vijf eeuwen geleden werd een beneficie gesticht, niet alleen ter ere van St. Anna, maar ook ter ere van de H. Johannes de Doper. Echter, circa 100 jaar na de stichting werd de H. Johannes de Doper niet meer vermeld. Het komende 500 jarig jubileum is voor het kerkbestuur van de O.L.V Geboorte Kerk in Blitterswijck aanleiding om de St. Annakapel en ook Johannes de Doper extra onder de aandacht te brengen. Er zal een expositie over de St. Anna- kapel worden gehouden. Boven dien wordt de nieuwe aanwinst voor de kapel, een beeld van de H. Johannes de Doper (foto links boven) op zondag 24 oktober, na een rozenkransprocessie, door Mgr. Wiertz, bisschop van Roer mond, plechtig ingezegend. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, De Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst: de provin cie Limburg, Kerkbestuur O.L.V Geboorte Kerk Blitterswijck. Stich ting Venray Monumentaal (SVM) secretariaat: Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonu- mentaal@live.nl. Franz Svacina (28-09-1923 - 9-10-1944) was een zeer geta lenteerde vioolspeler uit Ham burg. Myrthe Kater (12 jaar) is een getalenteerde viool- leerlinge uit Venray. Op het eerste gezicht lijken de twee niet meer met elkaar gemeen te hebben dan hun liefde voor vioolspelen. Maar er is wel meer. Op de 66e sterfdag van Franz Svacina zal Myrthe Kater op Franz Svacina's viool spe len bij zijn graf in Ysselsteyn. De nicht van Franz Svacina vond een tijdje geleden twee oude violen terug en de muziek die hij vlak voordat hij stierf gespeeld zou moeten hebben. De nicht heeft de violen laten restaureren en wilde er graag iets mee doen. Daarom heeft ze de violen aange boden aan de Duitse Gravendienst in Hamburg. Deze dienst beheert Duitse militaire begraafplaatsen. Franz Svacina ligt op de enige Duitse begraafplaats in Nederland, in Ysselsteyn. Vandaar dat zij werd doorverwezen naar Ysselsteyn. Tarcicia Voigt, hoofd van het Jeugd Ontmoetings Centrum (JOC) van de Duitse begraafplaats in Yssel- steyn, kreeg het verzoek binnen. "De nicht van Franz Svacina zou graag een Nederlands en Duits kind op zijn violen willen laten spelen. Via Maurice Keulen van het Kunstencentrum Jerusalem in Venray werd ik in contact gebracht met Myrthe Kater. Zij wilde graag op de viool spelen en op 4 mei zijn we naar Hamburg gegaan om de viool op te halen. Daar heeft Myrthe samen met een Duits meisje een muziekstuk gespeeld, dat werd teruggevonden in Franz' zijn spullen. De viool blijft twee jaar in bruikleen en gaat dan naar een ander kind." OUDE VIOOL Myrthe Kater vindt het wel bijzonder dat juist zij de viool in bruikleen heeft gekregen. "Niet iedereen mag daarop spelen. Ik weet ook niet waarom ik ben gevraagd, misschien omdat ik een grotere viool nodig had," zegt de 12-jarige leerlinge aan het Raay- land College bescheiden. "Deze viool speelt veel beter dan mijn oude viool. Daar hadden al veel kinderen op gespeeld. De eerste keer dat ik erop speelde, klonk de viool meteen veel harder en mooier. De viool is heel oud, veel ouder dan Franz zelf. Ik speel heel graag dit instrument. Het leuke is dat ik steeds weer nieuwe dingen leer. Ik wil er graag mee doorgaan de komende jaren, al zou ik er niet mijn beroep van willen maken." Myrthe Kater zal op 9 oktober vioolspelen bij het graf van Franz Svacina. De nicht van Franz komt speciaal hiervoor over. Samen met een medestudent gaat Myrthe Kater een duet spelen van J.W Kalliwoda. Wat vindt ze ervan dat ze bij een graf gaat spelen? "Eerst begreep ik het niet echt en vond ik het een beetje raar: je speelt toch op een viool van iemand die dood is. Nu vind ik het wel leuk en ook wel een eer dat ik daar mag spelen. We zijn al hard aan het oefenen. Het begint wel een beetje spannend te worden, maar het gaat ons lukken." VREDE Over anderhalf jaar moet Myr- the Kater de viool weer terugge ven. "Dan krijgt een ander kind de viool om op te spelen. Dat vind ik jammer, maar toch ook wel leuk dat iemand anders de kans krijgt om erop te spelen." Tarcicia Voigt vindt het heel bij zonder dat er op deze sterfdag op de begraafplaats wordt gespeeld. "De meeste mensen weten niet veel van de begraafplaats. Zo is de jongste soldaat op dit kerkhof veertien jaar oud, maar twee jaar ouder dan Myrthe. Jaarlijks bezoe ken 20.000 mensen het kerkhof. Wij maken scholingsprojecten voor kinderen en jeugd met als thema vrede. We weten niets van Franz Svacina's achtergrond, maar dat doet er ook niet toe. Het gaat om zijn muziek." Op zaterdag 9 oktober is om 15.00 uur iedereen welkom om naar het graf van Franz Svacina in Ysselsteyn te komen. Na afloop vindt er een borrel in besloten kring plaats. EN MAAS I

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15