'Ouderen moeten zich aansluiten bij sportclubs' 'Gezondheidsonderzoek in Ysselsteyn' Bladkorven keren niet terug Wat beweegt jongeren van 10 tot 25 jaar? Ingezonden Venray in actie op reumadag Moedercentrum open PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 30 september 2010 - Pagina 9 Wethouder Twan Jansen hekelt eigen winkel Synthese bij seniorensport De flinke bezuinigingen bij welzij ninstelling Synthese treffen ook de seniorensport. Zo is Synthese al gestopt met de coördinatie van het volks dansen. Bij het bezoek van B en W aan de Centrale van Ouderenverenigingen, in ont moetingscentrum De Kemp haan, vroeg Geert Vennekens aandacht voor de nadelige gevolgen voor ouderen. "Het project meer bewegen voor ouderen staat hetzelfde lot te wachten als het volksdansen", zei Vennekens. "Dit betreuren we ten zeerste. Als de leiding wegvalt, dan stopt de groep ook. Die coör dinatie door Synthese is nodig. Een grote groep ouderen maakt er gebruik van. Het is meer dan alleen bewegen. De bijeenkom sten hebben ook een sociale func tie. Als de seniorensport wegvalt, dan raken ouderen steeds meer in een isolement. Wethouder Twan Jansen vindt dat senioren zich veel meer moe ten aansluiten bij de reguliere sportclubs. Die beschikken over goede accommodaties die vaak alleen 's avonds en in de week einden worden gebruikt. Jansen ziet een dubbel voordeel als oude ren overdag gebruik gaan maken van de voorzieningen. Vennekens meent dat dit niet voor alle oude ren opgaat. "Er is altijd een groep die zich vanwege fysiek, sociaal of materieel niet bij een vereni ging aansluit." Hij kreeg steun van een oudere dame die lid is van een volksdansgroep. "De meeste deelnemers zijn boven de tachtig. En we leren nog steeds nieuwe dansen. Iedereen blijft komen, maar als het ophoudt, dan kost het alleen nog maar meer geld. Als mensen thuis komen te zitten en de thuiszorg nodig hebben, wordt het nog veel kostbaarder. Terwijl deze ouderen nooit de hand heb ben opgehouden." Iemand merkte op dat seniorensport ook speciale begeleiding vereist. "Er blijft daar om altijd een groep over die niet bij een reguliere vereniging past." Twan Jansen vindt dat Synthese alleen mag worden ingehuurd om zichzelf later overbodig te maken. "Synthese kan alleen tijdelijke steun bieden. Bij het meer bewe gen voor ouderen is het ontaard. Het is een eigen winkel van Syn these geworden. Synthese heeft een monopolie en maakt geen aanstalten tot afbouw. In snap wel dat het goed loopt en dat er een hoge opkomst is, maar Synthese heeft zijn rol niet waargemaakt. De organisatie is blijven hangen in het bestaande. En dit kan nooit de bedoeling zijn. De aansluiting bij sportverenigingen is daardoor niet van de grond gekomen. Het is een gemiste kans." Jansen streeft naar een multifunctioneel gebruik van de sportaccommodaties. Daar kunnen ouderen een wezenlijk onderdeel van uitmaken. "Hier ligt een gouden kans", vindt de wethouder, die gymnastiekvereni ging St. Christoffel als voorbeeld aanhaalt. "De hal kan benut wor den voor ouderengymnastiek. Het verhoogt het draagvlak van de ver eniging. Door ouderen te binden, komen er niet alleen meer leden, maar ook meer vrijwilligers en een hoger financiële bijdrage. En het is bovendien beter voor de sociale context van de vereniging." Twan Jansen spreekt fel tegen dat de gemeente de seniorensport zou willen afbreken. "Nee, dat zeker niet. Maar we zoeken wel naar andere vormen. Het kan niet zo zijn dat Synthese dit als uitvoe- rend werk doet. Dat gaat te ver." Kees Moerkerk nam vorig jaar afscheid bij Synthese. Hij was nauw betrokken bij de senioren- sport. Hij kon het verhaal van de wethouder niet onderschrijven. "Want het probleem is de des kundigheid. Er zullen voldoende kader en vrijwilligers moeten zijn. Daar wordt te gemakkelijk aan voorbijgegaan door het zomaar aan de verenigingen over te laten." Twan Jansen reageerde dat inder daad niet alle ouderen bij een ver eniging terecht kunnen. "Zoals bij voorbeeld het volksdansen. Daar moeten we maatwerk voor leve ren. Maar verenigingen hebben wel degelijk deskundigheid. Kijk maar eens hoeveel G-afdelingen er bij sportclubs in de loop der jaren zijn ontstaan. En dit loopt perfect. Hier liggen kansen die we moeten benutten." De uit voorzorg geplaatste tent was totaal overbodig, de zon scheen afgelopen zaterdag volop bij het openingsfeest van EVA Moedercentrum in Venray. Heel veel mensen, onder wie ook mannen, uit Venray en omstreken namen een kijkje in het nieuwe gebouw aan de Dr. Poelsstraat en namen het nieuwe programma boekje in ontvangst Zoals dat gaat bij open dagen of recepties waren er bloemen, kaarten, enveloppen met inhoud, was er een schitte rend keramieken beeld, maar ook een royale cheque van Lionsclub de Peelparel. Renee van Lieshout bood namens de Trennesetters een werkelijk eenmalig en uniek optreden met als titel Trenneset ters loves EVA aan op een nog nader te bepalen datum, waarvan de opbrengst helemaal ten goede komt aan het moedercentrum. Er was die dag niet alleen gezorgd voor een hapje, een drankje en een springkussen voor de kin deren, maar op het programma stond onder andere ook een optreden van het A Djambokoor, een demonstratie zumbadansen, een rad van fortuin met zeer leuke prijzen. Ook konden de bezoekers een workshop volgen in pastel tekenen, waar gretig gebruik van werd gemaakt. Voor de taallessen waren de rollen deze keer omge draaid en kon men een miniles volgen in de taal van vrouwen die bij EVA Nederlands leren. Betoog PP2 valt verkeerd bij CDA en Samenwerking PP2 maakt zich zorgen over de mogelijke verspreiding van ziektes in Ysselsteyn door de vele varkens- en kippenbe- drijven. Dat verklaarde frac tievoorzitter Carla Brugman dinsdagavond tijdens de raads vergadering bij de behande ling van het dorpsontwikke lingsplan van Ysselsteyn. "Een prachtig plan", aldus Brug man. "Maar het zou goed zijn als er eens een serieus bevol kingsonderzoek in Ysselsteyn werd gedaan naar de gezond heidsaspecten." Brugman benadrukte in haar pleidooi dat 'Ysselsteyn een uniek en bijzonder dorp is'. Het is een agrarisch dorp, dat in 1921 werd gesticht en naar de toenmalige landbouwminister Ysselsteyn is vernoemd. "In 1938 zijn er 58 boerderijen gesticht en daarmee werd het gezicht van Ysselsteyn bepaald. Veel mensen werken in de agrarische sector en families hebben in deze sector een aantal generaties van hun bestaan opge bouwd. En daar is op zich niks mis mee. Je moet alleen zorgen dat je het milieu en de gezondheid niet op het spel zet." De fractievoorzit ter van de grootste oppositiepartij ging in haar betoog over Yssel- steyn, dat bijna 150 agrarische bedrijven telt, kort in op aspecten als geur- en stankoverlast, geluid, uitstoot van fijnstof en ammoniak en de verspreiding van ziektes. Ze stelde tevens dat 'PP2 het jam mer vindt dat er in het DOP niet op het welzijn van dieren wordt ingegaan'. "En als het gaat om de uitstoot van fijnstof zijn er op bepaalde plekken wat verhoogde concentraties. Ook daaraan liggen de aanwezige bedrijven ten grond slag. Gelukkig niks ernstigs, maar toch. En als het gaat om geluid, dan is er enige sprake van over last door knalapparatuur. PP2 wil niet op alle slakken zout leggen, maar we willen hiermee aange ven dat de hoeveelheid en grootte van de bedrijven invloed hebben op het leefklimaat in Ysselsteyn." Maar de allergrootste zorg van de fractie is de verspreiding van ziek tes. "Onderzoek door het RIVM toont onomstotelijk aan dat er een enorme toename van MRSA te bespeuren is. 41 procent van die gevallen is veegerelateerd. De meeste gevallen zijn in de streek Oost-Brabant en Noord-Limburg. We kennen allemaal de beel den van massale ruimingen van vee. En elk beest kent zijn eigen ziektes en de daarbij behorende gevaren. Wij hebben hierover al een uitgebreid betoog in de com missie gehouden. De wethouder gaf toen aan dat hij dit voor ken nisgeving aannam, want daar ging het nu niet over in het DOP." Maar dat is volgens PP2 niet terecht. De partij maakt zich namelijk zor gen om de gezondheidsaspecten voor de inwoners van Ysselsteyn. "We willen de mensen wakker schudden dat het niet alleen om geurhinder gaat. We vinden het daarom jammer dat aan dit punt in het DOP totaal geen aandacht wordt besteed. Met dit betoog wil len wij een boodschap meesturen voor het opstellen van de struc tuurvisie. Bovendien zou het goed zijn als er eens serieus onderzoek werd gedaan naar de gezondheids aspecten", aldus Brugman. Het verhaal van de fractie voorzitter van PP2 schoot vooral de raadsleden Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) en Leo Philip- sen (CDA) totaal in het verkeerde keelgat. Natuurlijk is dierenwel zijn belangrijk, maar in Nederland wordt op dat gebied al ontzettend veel gedaan, stelde varkenshouder Philipsen. "Ik proef hier bangma kerij en dat is nergens voor nodig. Uit cijfers blijkt dat MRSA goed te bestrijden is. Nederland loopt heel ver voorop als je het over dieren welzijn hebt. Dierenwelzijn hoeft absoluut geen onderwerp in het DOP te zijn." Gerrit Verkoeijen had niet de indruk dat in Ysselsteyn meer mensen naar de dokter lopen dan elders. Ysselsteyn is volgens hem een dorp met een prachtige histo rie, waaraan de agrarische sector haar steentje heeft bijgedragen. "Vraag de mensen maar eens hoe ze leven en hoe tevreden ze zijn. Ik denk dat Ysselsteyn op die punten heel hoog scoort", stelde Verkoeijen, die vond dat Brug man de agrariërs en Ysselsteyn tekortdeed met haar betoog. Het verzoek om een gezondheidson derzoek in Ysselsteyn te houden, vond zowel Verkoeijen als Philip- sen onzin. Carla Brugman diende Verkoeijen en Philipsen 'als stads meisje' meteen van repliek. "Het is een prachtig DOP, maar we mis sen dat stukje erin. Terwijl geur- hinder en geluidsoverlast er wel in staan. Maar het is niet zo dat wij zeggen 'Ysselsteyn is een waarde loos dorp waar het stikt van de varkens'. We willen gewoon onze zorgen uiten over dat aspect." Beelden overvaller op YouTube De politie heeft de beelden van de verdachte, die op 28 augustus de winkel van Scapi- no in Venray overviel, op You Tube geplaatst. De man rende na de overval weg waar opna mes van gemaakt zijn. De politie hoopt dat mensen de man op de beelden herkennen. Op 28 augustus rond 11.30 uur kwam de man deze winkel aan de Bleek binnen. In eerste instan tie leek het om een klant te gaan. Korte tijd later veranderde dat toen de man voor de balie ging staan en de caissière met een mes bedreigde. Nadat hij het geld uit de kassa had ontvangen, vluchtte de man te voet vanaf de parkeer plaats 't Liene in de richting van Blekersveld. De man droeg tijdens de overval een blauwe baseball pet en een blauw trainingsjack. Hij had vermoedelijk heel kort geschoren haar en een fors pos tuur. Op de beelden is te zien dat de man wegrent en dat hij tijdens zijn vlucht zijn pet weggooit. De beelden zijn te zien op het YouTu- bekanaal van de politie Limburg en op de hyves- en twitterpagina: www.youtube.com/politielimbrg, http://politie-lbn.hyves.nl/, http:// twitter.com/politieln. Aan mensen die meer informatie hebben over deze overval of de man herken nen, wordt gevraagd contact met de politie op te nemen via de tele foonnummers 0900-8844 of via M. 0800-7000. Tevens kunnen men sen per mail ook hun tips doorge ven via het mailadres opsporings- berichten@limburg-noord.politie. nl. Gratis aanleveren tuinafval ook in najaar 2010 Inwoners van Venray kun nen ook in de periode van oktober tot en met decem ber 2010 tuinafval gratis aanleveren op het milieus tation. De gemeente zet de proef voort die vorig jaar is gestart. In 2009 konden de Venrayna- ren voor het eerst in het najaar gratis tuinafval brengen bij het milieustation. De proef was vol gens de gemeente een succes; er werd vorig jaar ruim 500 ton extra groente-, fruit- en tuinafval (gft) ingezameld. Burgers kunnen bij het milieustation aan de Metaal- weg terecht met afval uit de eigen tuin en met blad van openbaar groen. Omdat de gemeente sinds 2009 werkt met zogenaamde beeldbestekken, zijn vorig jaar de bladkorven verdwenen uit het straatbeeld. De aannemer die het groen onderhoudt, moet ook blad verwijderen. Daarmee werden de bladkorven volgens de gemeente Venray overbodig, maar verdween voor de burgers ook de mogelijk heid om bladeren uit het openbaar groen kwijt te raken. Naast extra service voor de burger en meer gft inzamelen, wil de gemeente ook beter zicht krijgen in de kosten en de gevolgen van de proef. De gratis brengvoorziening voor de inwoners kost de gemeente extra geld. Tijdens de proef in 2009 zijn de kosten en gevolgen alleen globaal in beeld gebracht. Met de uitkomsten van dit jaar bekijkt de gemeente in het voorjaar van 2011 of de proef wordt omgezet in een structurele voorziening. Inwoners die in de periode van oktober tot en met december 2010 gratis tuin afval aanleveren bij het milieusta tion aan de Metaalweg in Venray, dienen hun afvalpas te laten zien. Wethouder Ike Busser (Samen werking) vertelde vorige week in de uitzending van Peel en Maas TV over de voortzetting van de proef met het gratis aanleveren van gft op het milieustation. Heeft u die uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Vragen over het opvoeden van pubers? U kunt ze stel len aan Yvonne van Sark en Huub Melis, auteurs van het boek Puberbrein binnenste buiten. Ter gelegenheid van de start van het Centrum voor Jeugd en Gezin Horst aan de Maas-Venray verzorgen Van Sark en Melis op woensdag 6 oktober en dinsdag 2 novem ber een lezing over het puber brein. Ouders en verzorgers van (toekomstige) pubers en professionals zijn hiervoor uitgenodigd. De bijeenkom sten beginnen om 20.00 uur en duren tot 21.30 uur. Aan melden kan tot 1 oktober via www.mijncjg.nl. Het lijkt wel of kinderen steeds sneller volwassen worden. Jon geren schieten de lucht in, heb ben seks, bijbaantjes, uitpuilende agenda's en denken altijd alles beter te weten. Maar is dat wel zo? Kunnen pubers hun eigen gedrag overzien? Yvonne van Sark en Huub Melis geven een kijkje in de belevingswereld van tieners. Tussen het 10e en 25e levens jaar maken de hersenen een belangrijke ontwikkeling door. Tij dens de bijeenkomst op 6 oktober en 2 november schetsen Van Sark en Melis die ontwikkeling en ze leggen duidelijke verbanden met het schijnbaar onvoorspelbare gedrag van jongeren. Bovendien maken ze duidelijk hoe je pubers de kaders en structuur biedt die ze in deze levensfase misschien wel harder nodig hebben dan ooit. Of het nu gaat om (virtuele) vrienden, gedrag op school, stu diekeuze of reclame, Van Sark en Melis geven tal van goede tips. Onder de eerste 1000 bezoekers van de website van het Centrum voor Jeugd en Gezin www.mijn- cjg.nl worden op 1 oktober tien exemplaren van het boek Puber brein binnenstebuiten verloot. Jongeren die de website voor 1 oktober bezoeken, maken kans op 20 euro beltegoed. Tijdens de bij eenkomsten Puberbrein reikt de verantwoordelijk wethouder de boeken en het beltegoed uit aan de prijswinnaars in de desbetref fende gemeente. Tijdens de bijeen komst kunt u tevens kennis maken met het aanbod van verschillende (hulp)verlenende instellingen op het gebied van pubers. Hierbij gaat het om informatie en diensten die gericht zijn op voorkomen van problemen bij pubers, zoals cur sussen voor ouders en preventie alcohol en drugs. De bijeenkomst Puberbrein vindt op woensdag 6 oktober plaats op het Raayland College in Venray en op dinsdag 2 november op het Dendron College in Horst. De rubriek 'ingezonden brieven' staat open voor reacties op artike len in deze krant. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den brieven te redigeren, in te korten of niet te plaatsen. Plaatsing van een brief betekent niet dat de redactie de mening of opvatting van de schrijver deelt. Anonieme brieven worden niet geplaatst. De brieven worden in de krant uitsluitend ondertekend met naam en woonplaats. Bijdragen, van maximaal 250 woorden, kunnen gestuurd worden naar: redactie@vandenmunckhof.nl. Wie krijgen prioriteit? De domper na het besluit de stedenbouwkundige ontwikke ling van het St. Annaterrein op te schorten, kwam hard aan. Jeug dige woningzoekers zagen hun kansen in rook opgaan. Plannen om op het fraaiste stukje Venray een AZC in te richten verhevigde de pijn. Asielzoekers huisvesten moet, maar niet tot elke prijs. Asielzoekers kunnen best elders menswaardig worden onderge bracht, als dat zonodig in Venray moet zijn, maar daar hoeft het monument St. Anna niet per se de aangewezen plaats voor te zijn. De eigen bevolking kent ook zo haar dringende behoeften. Vele van onze (hulpbehoevende) bejaarden zijn zo'n categorie; zij schreeuwen om een menswaar dig onderkomen, maar worden zelden gehoord. Zij komen vaak ernstig te kort, laat daar geen mis verstand over bestaan. Privacy van de bejaarden, leefruimte en recreatiemogelijkheden zijn vaak ondermaats; een gevangenisdi recteur zou het onverbiddelijk weigeren. Wat Venray zou moeten doen is St. Anna geschikt maken voor eigentijdse, menswaardige bejaardenzorg. Later als er weer economische ruimte ontstaat, haal dan het oorspronkelijke steden bouwkundige plan van stal, om ook de jeugd ter willen te zijn. Ten tweede: Venray herziet uw plannen rondom Beukenrode, het Vincentiushuis etc. en zodra onze bejaarden onder de pannen zijn, neem dan zonodig een aanvang met het geschikt maken van de vrijgekomen gebouwen voor tij delijke AZC's. Hoe dat allemaal betaald moet worden? Als er geld is St. Anna geschikt te maken voor asielzoekers, dan moet er ook geld zijn om onze ouderen een mooie levensavond te bezorgen op de mooiste locatie van Venray. Blijkt financiering onverhoopt toch een probleem, schort dan de verbou wing van het gemeentehuis op. 'First things first' toch? J. van den Elsen, Venray Het Reumafonds voert op WereldReumaDag door heel Nederland een ludieke actie om aandacht te vragen voor de 2,3 miljoen mensen in ons land die leven met reuma of artrose. Ook de RVV Venray e.o. werkt aan deze actie mee. Bezoek daarom op 12 oktober de stand van de vereniging in ziekenhuis VieCuri in Venray. Mensen met reuma hebben vooral last van pijn en moeheid, beide onzichtbare kenmerken van deze chronische ziekte. Reuma is een verzamelnaam van ruim 130 aandoeningen aan botten, gewrichten en spieren. Het is een auto-immuunziekte, wat inhoudt dat het natuurlijke afweersysteem het eigen gewrichtsweefsel (en soms organen) aanvalt. Dat bete kent dat mensen met reuma vaak last hebben van ontstekingen aan gewrichten of spieren, waardoor bewegen pijn doet. Reuma is een ingrijpende, levenslange aandoe- ning, die niet te genezen of te voor komen is. Bovendien kan reuma bij jong en oud overkomen. Het Reu mafonds is dé fondsenwerver op het gebied van reuma en artrose in Nederland. Al bijna vijfentachtig jaar zet het fonds zich in voor de bestrijding van reuma, het geven van voorlichting en het beharti gen van de belangen van mensen met reuma. 80% van de inkomsten wordt hieraan besteed. Dat geld komt binnen via de jaarlijkse col lecte, donaties, nalatenschappen en giften. Verreweg het grootste deel, ruim 60%, gaat naar onafhan kelijk wetenschappelijk onder zoek. In de afgelopen twintig jaar heeft dit tot grote vooruitgang in de behandeling van reumatische ziektes geleid. Maar het onderzoek naar de oorzaak en voorkomen van reuma duurt voort. Daarom blijft het Reumafonds strijden voor een beter leven met reuma vandaag en een leven zonder reuma morgen. Meer informatie op www.reumafonds.nl. Verdachten ramkraak opgepakt De vier verdachten die in de nacht van zondag op maandag zijn aangehouden op verdenking van de ramkraak op een winkel aan de Grotestraat in Venray, zijn ingesloten voor verhoor. Het gaat om vier Roemenen van 18, 21, 23 en 26 jaar oud. Na de achter volging door de politie werden de verdachten uiteindelijk op de A67 ter hoogte van Geldrop klem gereden en aangehouden. Daarbij kwam de auto in een droge sloot terecht. In de auto trof de politie de buit aan. Uit verder onderzoek moet blijken waar de buit precies uit bestond. Agenten kwamen de auto op het spoor dankzij alerte getuigen die het signalement van de auto doorgaven aan de meld kamer. De aangerichte schade aan de pui en schade in de winkel is aanzienlijk. Man aangehouden in Vierlingsbeek De politie heeft donderdag middag op het Vrijthof in Vier lingsbeek een 53-jarige man uit die plaats aangehouden wegens vernieling. De man was op dat moment bezig de huisraad van 53- jarige ex-vrouw op straat te zetten. Er stonden diverse huishoudelijke artikelen op straat. Een oplettende buurtbewoner meldde nog aan de meldkamer dat hij tevens een ben zinelucht rook. Toen de agenten aankwamen, zagen zij dat de man bezig was om papier te verbran den in een metalen kist. Een van de agenten heeft vervolgens met de brandblusser uit de dienstauto het vuur gedoofd. De verdachte ging daarna de woning van zijn ex- vrouw in. Toen hij even later zelf naar buiten kwam, werd hij door de agenten aangehouden. Op het politiebureau is hij in verzekering gesteld. De 53-jarige vrouw was op het moment van het incident niet in de woning aanwezig. Gratis bot voor de hond In het kader van Met Dierendag heeft elke hond genot! krijgen honden tijdens Dierendag op de FraayMarkt, die elke eerste maan dag van de maand wordt gehou den, een gratis kauwbot bij dieren- kraam Dierelier. Deze kraam vindt men op de hoek bij de bioscoop. Dit bot wordt aangeboden door de gezamenlijke marktkooplieden. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur ZATCRDAC 25

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9