Nieuwe plannen Mgr. Goumansplein Zes locaties voor nieuw jeugdcentrum Miljoenen van Essent verdwijnen uit spaarpot Wandelroute in twee stukken - Gunhoek - PEEL EN MAAS Donderdag 30 september 2010 - Pagina 5 Gemeente ziet sterke toename werkelozen in bijstand De klankbordgroep WMO wordt op twee fronten getrof fen door de bezuinigingen van de gemeente Venray. De leden raken hun vaste vergoe ding (presentatiegeld) kwijt en daarnaast vervalt de secre tariële ondersteuning. Deze besparing levert de gemeente komend jaar 17.000 euro op. Vorige week dinsdag bij het col- legebezoek aan de Centrale van Ouderenverenigingen, maakte Geert Vennekens bezwaar tegen de voorgenomen bezuinigingen. Hij is lid van de klankbordgroep WMO. Dat de leden hun vergoe ding (totaal 7.000 euro) kwijtra ken, daar kon Vennekens nog mee leven. Dat er geen beroep meer kan worden gedaan op secretarië le ondersteuning (10.000 euro), is tegen het zere been van de klank bordgroep. Deze geeft advies aan de gemeente over allerlei zaken omtrent de WMO. "Als vrijwilli gers hebben we die ondersteu ning wel nodig", vindt Vennekens. "De gemeente is ook verplicht de klankbordgroep te faciliteren." Wethouder Twan Jansen legde uit dat de klankbordgroep WMO een streepje voor had ten opzich te van de andere cliëntenraden. Er wordt nu een lijn getrokken.Als de professionele ondersteuning voor secretarieel werk wegvalt, wil de klankbordgroep een beroep op de gemeente. Gespreksleider Jan Hurenkamp: "De gemeente kan niet alles zomaar naar vrijwilli- gers toeschuiven. Met het gevaar dat het uit de rails loopt." Toch vond Jansen het geen goed idee. "Als we hiervoor een ambtenaar inzetten, dan gaat dat ten koste van zijn werk voor de WMO. Daar willen we niet aan tornen", aldus de wethouder, die er aan toe voegde dat de klankbordgroep wel kan rekenen op ambtelijke bijstand voor advies of informa tie, maar niet voor secretarieel werk. De verstrekkingen uit de WMO (vervoer, rolstoelen, woningaan passingen) vallen niet onder de bezuinigingen. "Nee, dit is een open eindregeling", verklaarde Jansen. Wel moet een efficiëntere uitvoering en een scherpere indi- catiestelling leiden tot een bespa ring van 100.000 euro per jaar. De gemeente bezit een aardige reser- vepot voor de WMO. Die is vol gens de wethouder aardig aan het slinken. "Want er wordt meer een beroep op de WMO gedaan dan verwacht. Dit is een tegenvaller." Een andere tegenvaller is de toename van het aantal mensen in de WWB (Bijstand). Op 1 janu ari 2010 stond de teller op 639. Per 1 augustus telde de gemeente 733 bijstandgerechtigden, een toename van 15 procent. Dit wordt enerzijds veroorzaakt door de economische crisis en ander zijds doordat de duur van de WW steeds meer wordt ingekort. Dit treft vooral jongeren met een kort of geen arbeidsverleden. Ze belan den eerder in de WWB, waarvoor de gemeente financieel moet opdraaien. Twan Jansen sprak van een forse overschrijding van zeven ton. Het Rijk heeft voor dit jaar het WWB-budget voor Venray verlaagd van 7,8 naar 7,0 miljoen euro. Zoals het er nu naar uitziet is voor geheel 2010 ongeveer 8,1 miljoen euro nodig. Van het te ver wachten tekort van 1,1 miljoen zal de gemeente circa 700.000 euro zelf moeten bijpassen. Voor de overige vier ton kan Venray wellicht een beroep doen op het Rijk. Mits aangetoond kan worden dat de sterke stijging van het aan tal WWB'ers niet aan de gemeente zelf te wijten is. De nadelige gevol gen voor 2011 zijn nog niet ver werkt in de begroting. 1 De voorzitters van de Ven- rayse ondernemersvereni gingen hebben donderdag hun kandidaten voor de Ven- rayse Ondernemers Prijzen 2011 bekendgemaakt. Ook dit jaar hebben de verenigingen weer interessante kandidaten gevonden. Jeu de Wit, voorzitter van de VZO, stelde Harry Maessen voor als een ondernemer die boven het thema 'de complete onderne mer' uitsteekt, die innovatief is, lef heeft, durft te veranderen en ook zijn maatschappelijke verplichtin gen in de regio niet uit de weg gaat. Maessen Bedrijven bestaat uit Maessen Grondverzet, Maes- sen Asbestverwijdering Sloop werken, Maessen Recycling en Maessen Projecten en vindt zijn oorsprong in 1976 in Ysselsteyn. In 1993 is Maessen Recycling verhuisd van het te klein gewor den terrein in Ysselsteyn naar het industrieterrein Smakterheide in Venray. In 2000 is het naastgele gen bedrijf van bouw- en sloop afval met moderne sorteerinstal- latie, inclusief containertransport, overgenomen. Paul Franssen, voorzitter van Koninklijke Horeca Venray, presen teerde Culinair Creatief van Ruud en Yvonne Welbers als kandidaat. Voor de bezoekers van Culirooy geen verrassing, want tijdens dit evenement had Koninklijke Horeca Venray de nominatie van Culinair Creatief al aan het grote publiek bekendgemaakt. Culinair Creatief verzorgt al jaren cate ring op maat voor particulieren en bedrijven in moderne, maar ook creatieve culinaire concep ten. Een horecabedrijf op locatie exploiteren vraagt elke keer veel flexibiliteit en creativiteit. Of het nu gaat om een partij van 500 gas ten, een evenement met 10.000 bezoekers of een diner voor zes personen, het bedrijf schrikt ner gens voor terug. Dit jaar viert Culi nair Creatief zijn 15-jarige bestaan en wordt het bedrijf in een nieuw jasje gestoken. Paul Hermsen, voorzitter van Business Vision Venray, presenteer de JDS bedrijfsautomatisering als een onderneming 'pur sang'. Als ict-bedrijf, onder leiding van Julian Hendriks en Jos Hovens, heeft het bedrijf diepe dalen gekend, maar ook veel hausses. JDS richt zich op het leveren van oplossingen aan het mkb op het gebied van informatie- en communicatietech nologie en heeft zich ontwikkeld tot een volwaardige ict-partner voor het mkb. Al 25 jaar weten Hendriks en Hovens het bedrijf met succes in stijgende lijn vast te houden. Julian Hendriks stond tevens aan de basis van Business Vision Venray ruim 15 jaar gele den. "Een totale ondernemer die zich graag samen met andere ondernemers actief inzet in Ven- ray", aldus Hermsen. Vink Bedrijfshygiëne werd trots door Marion Smits, voorzit ter van Agri Business Groep Ven- ray, voorgesteld. Door het doen van acquisitie voor een bedrijf in plaagdierbeheersing (houtworm en boktor) heeft Berry Vink een gat in de markt gevonden, aan gezien er in de regio weinig con currentie was. Berry Vink is door deze vraag zijn bedrijf in 1994 gestart en heeft zich door de jaren heen steeds meer gespecialiseerd. Samen met zijn vrouw Annemie werkt hij aan plaagdierbeheersing, zowel preventief als curatief. Vink Bedrijfshygiëne is werkzaam bij boeren, maar ook voor gemeentes, horeca en tuinders. Eigenlijk voor alle bedrijven waarvoor plaagdier- beheersing belangrijk is voor bij voorbeeld voedselveiligheid, maar ook voor het voorkomen van scha de die plaagdieren kunnen aan richten. Het motto van het bedrijf is: 'Service en kwaliteit leiden samen tot het beste resultaat'. Een relatief klein bedrijf, maar groot in de branche. Volgens Smits hebben Berry en Annemie Vink het lef en durf om deel te nemen aan grote tenders. "Kortom, ondernemers die met recht dingen naar de prijs van meest complete ondernemer." Piet Jacobs, voorzitter MKB Grens en Maas, wist de kandidaat het dichtste bij de Maas te vin den. Hostellerie de Hamert wordt geleid door Roger en Monique Smits, maar kent sinds 1948 al meerdere generaties. Het bedrijf bestaat uit drie onderdelen; het hotel, de hostellerie en de jacht hut waarmee zij een samenwer king hebben met het Limburgs Landschap. Met vader Pieter die het witte goud, de asperge, zowel nationaal als internationaal op de kaart heeft gezet, zetten zij hun bedrijf vol creatieve energie en enthousiasme voort en zorgen zij ervoor dat hun gasten kunnen genieten van hun gastvrijheid en de culinaire seizoensverrassingen. Aansluitend op de koningin van der groente, het witte goud, stelde LLTB-voorzitter Diederik Nijen- huis aspergekwekerij Frank Swin- kels voor als kandidaat. In 1986 huurde Frank Swinkels een stuk grond van zijn vader en begon hij met de eerste aanleg van asperges volgens het traditionele systeem. In 1992 nam hij samen met zijn vrouw Lisette het bedrijf over van zijn vader. Om zo vroeg mogelijk asperges te kunnen leveren, zet ten zij in 1994 als eerste in Neder land een nieuw teeltsysteem op, waardoor de asperges in bakken groeien met onderin grondver- warmingsslangen. Hierdoor telen zij vervroegde asperges waarmee zij een bredere markt van asper ges kunnen voorzien. Sinds 2005 richten Frank en Lisette zich nog uitsluitend op de aspergeteelt. "Zij stralen innovatiekracht uit en zijn maatschappelijk ondernemend", vertelde Nijenhuis. Helaas kon de genomineerde zelf niet bij de presentatie aan wezig zijn, maar voorzitter Toon Kateman van Venray Centraal ver telde trots over kandidaat Thuyls- hof Venray van Ine Poels. Thuyls- hof/Intratuin is in Venray al vele jaren een bekende naam. Volgens Kateman toont Thuylshof sterk ondernemerschap door innovatief te zijn, te blijven groeien en zijn klanten in alles te voorzien op het gebied van bloemen en plant, zoals snijbloemen, uitgebreide tuinafde- ling, dierenwereld, waterwereld, sfeerafdeling en kamerplanten. "In alle opzichten een totale onder nemer, waar kwaliteit en service vooropstaan", aldus Kateman. Verstraaten Personenvervoer is kandidaat gesteld door de Indu striële Club Venray. Verstraaten personenvervoer verzorgt collec tief en individueel personenver voer, voornamelijk in opdracht van gemeenten, onderwijs- en zorgin stellingen en verzekeraars. Daarbij heeft het bedrijf zich gespeciali seerd in vervoer voor de zorg en de sociale sector. Naast het perso nenvervoer verzorgt Verstraaten ook de tak Verstraaten Business Travel. Met deze bedrijfstak ver zorgt Verstraten zakelijk perso nenvervoer door heel Nederland, voornamelijk voor grotere bedrij ven en overheidsinstellingen. De acht kandidaten zijn bekend. De komende vier maanden zul len zij zich op allerlei manieren voorbereiden op de jurybezoe- ken, promotie en hun presentatie op het nieuwjaarsevenement voor het grote publiek. De Venrayse De kandidaten: v.l.n.r. Harry Maessen, Ruud Welbers, Yvonne Welbers, Roger Smits, Jos Hovens, Julien Hendriks, Berry Vink, Annemarie Vink, Lisette Swinkels en Frank Swinkels. Op deze foto ontbreken Ine Poels en Geert Jan en Piet Verstraaten. Foto: Delene van den Munckhof. Ondernemers Prijzen zijn bedoeld als stimulering voor het onderne merschap in Venray en omstre ken. Ze worden uitgereikt tijdens het feestelijke nieuwjaarstreffen in de schouwburg van Venray op donderdag 6 januari 2011. Voor de tiende editie van het feestelijk nieuwjaarsevenement staat alleen het hoofdthema centraal: onder nemerschap. Net zoals dit in de eerste editie ook het geval was. De titel voor 2011 luidt dan ook Op zoek naar de meest complete ondernemer. De Loek Nelissenprijs wordt op deze avond uitgereikt door een speciale jury die de kan didaten gedurende een hele tijd intensief heeft gevolgd. Daarnaast wordt de Rabobank Publieksprijs uitgereikt aan de winnaar die op de avond de meeste publieksstem- men ontvangt. Burgemeester en wethou ders van Venray zijn dinsdag akkoord gegaan met de plan nen voor de ontwikkeling van het Mgr. Goumansplein. Het plan gaat uit van een lood recht op de kerktoren staande zichtas met een symmetrische vormgegeven voorplein. Aan twee zijden van het park komt bebouwing. Kleinschalige win keltjes en lichte horeca zijn toegestaan aan de kant van het Mgr. Goumansplein. Aan de zijde van de Eindstraat komen nieuwbouwwoningen. Het college wil dat de vestiging van een museum nadrukkelijk wordt meegenomen in de plannen, die zijn opgesteld door de eigena ren in het gebied en de gemeente Venray. Het Goumansplein is een uitgesproken plek daarvoor, gelet op het cultuurhistorische karakter en de ligging nabij de kerk met als zijn kunstschatten. Het park moet worden verlevendigd met wandel- routes, bankjes, goede verlichting en mogelijkheden voor exposities en kleinschalige evenementen. "Vanaf de parkeerplaats bij het gemeentehuis moet er een waar dige entree voor Venray worden gecreëerd. Het is de bedoeling dat daarvoor delen van de muren van het Kerkpad worden weggehaald", aldus wethouder Patrick van der Broeck. Het herinrichtingsplan is de afgelopen maanden opgesteld door een kernteam, waarin de eigenaren in het gebied en des kundigen van de gemeenten zit ting hebben. De ideeën van het team zijn tussentijds voorgelegd aan de klankbordgroep, waarin de stichting Stadspark, Venray Cen traal, het kerkbestuur en het wijk- platform zitting hebben. De klank bordgroep staat volledig achter de plannen. Van der Broeck: "De komst van kleinschalige winkeltjes en lichte horeca dragen bij aan de economische haalbaarheid van het plan. Bedrijvigheid en activi teit zorgen bovendien voor soci ale controle in het gebied." De nieuwe bebouwing aan de zijde van de Eindstraat krijgt vooral de bestemming wonen. In de plan nen is minder ruimte voor par keerplaatsen dan in de huidige situatie. Bewoners van de nieuw te bouwen woningen kunnen parkeren onder het bouwblok aan de Eindstraat. Ook is voor zien in parkeren voor kerkbezoek, huwelijken en begrafenissen. "De plannen moeten we natuurlijk zorgvuldig en in goed overleg bekijken", zegt wethouder Patrick van der Broeck. "Historie, land schappelijke en culturele waarde, maar ook de sociale veiligheid moeten worden bewaakt. Als we daarin slagen zie ik een prachtig park voor me in het hart van Ven- ray. We geven nu eerst het stokje terug aan de onroerend goed- bezitters in het gebied. Die zijn overigens heel enthousiast over de plannen." IK U/ÊÉT T DIE- IK HflP WE ER TOCH IETS *W?ER5 BIJ VOOR6E5TELP.' w w B en W en jeugd hebben voorkeur voor De Wieën Het college van B en W van Venray heeft een voorkeur voor sportpark De Wieën voor de bouw van een nieuwe jongerenaccommodatie. De nieuwe locatie moet in 2012 in gebruik worden genomen. Een nieuwe centrale plek voor de Venrayse jongeren van 14 tot 23 jaar is nodig omdat het con tract voor de huidige accommo datie tijdelijk is. Op dit moment is café 't Podium een aantal uren per week in gebruik als jonge rencentrum. In juni 2012 loopt het contract af. De gemeenteraad heeft het college opgedragen om tegen die tijd een structurele oplossing klaar te hebben. "Café 't Podium is niet geschikt geble ken als jongerenaccommoda- tie en is ook altijd als tijdelijke accommodatie aangemerkt. Van daar dat in 2012 het nieuwe onderkomen voor de jeugd klaar moet zijn", aldus wethouder Twan Jansen. Venray gaat nog vijf locaties onderzoeken alvorens een besluit te nemen. Dit zijn het postkan toor, scoutinggebouw, Gouden Leeuwterrein, Gilde Westsingel en GGZ-terrein (St. Servaas). Het col lege heeft 28.00 euro beschikbaar gesteld om uit te zoeken welke locatie van de zes de beste is. Op twee locaties gaat het om nieuw bouw, het Gouden Leeuwterrein en sportpark De Wieën, in de andere vier gevallen om bestaande bouw. Jansen: "De Wieën heeft in ieder geval ook de voorkeur van de jeugd van 't Poppodium, mede vanwege de ligging bij het Raay- land College. De behoeften van de jongeren worden in kaart gebracht. Die worden nauw betrokken bij de uiteindelijke keuze." Ook verte genwoordigers van jongerensozen in de omgeving, wijkraden, poli tie en andere relevante partijen worden bij de besluitvorming betrokken. ook voor uw tuin bekeek on-te site: wwvv.gi.inhuek.nl Vettrti)' De Hoveniers wxsfim De gemeente heeft begin dit jaar nog een zeer goed gevulde spaarpot van ruim 31,2 mil joen euro. Venray was nog nooit eerder zo rijk, dankzij de miljoenenwinst bij de verkoop van de aandelen van Essent. Aan het eind van dit jaar is de algemene reserve gehalveerd tot 15,4 miljoen euro. Waar zijn al die miljoenen gebleven? De totale winst van de Essent- aandelen bedraagt 20,9 miljoen euro. Hiervan is 3,3 miljoen afkomstig van de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum. Ven ray heeft al eerder besloten om 7,4 miljoen te beleggen bij een vermo gensbeheerder. Dit om vaste rente inkomsten te krijgen, die deels het gestopte dividend van Essent moe ten opvangen. De overige 13,5 mil joen is met een boekhoudkundige truc 'weggetoverd' in versnelde afschrijvingen. De gemeente geeft jaarlijkse vele miljoenen uit aan de zogeheten 'investeringen met een maatschappelijk nut'. Dit zijn wegen, pleinen, rioleringen, roton des, openbare verlichting en speel terreinen. De kosten van deze investeringen worden over een groot aantal jaren uitgesmeerd. De afschrijvingstermijn kan wel oplopen tot 45 jaar. Het Rijk advi seert de gemeenten om dit niet zo doen. De investeringen kunnen beter in één keer in het jaar van oplevering worden afgeboekt. "Dit hebben we in Venray tot op heden nog niet gedaan. Omdat dit een te grote belasting was voor onze begroting", laat concerncontrol ler Joost Smits weten. "Nu met de opbrengst van de Essent-gelden is dit wel mogelijk." In totaal is er dit jaar voor 13.463.000 euro aan investerin gen in één klap afgeschreven. Dit levert de gemeente jaarlijks een voordeel op 675.000 euro, door lagere afschrijvingskosten. Met dit bedrag wordt het begrotingste kort verkleind. Dit voordeel loopt nog heel lang door. "In de loop der jaren loopt het bedrag wel af, omdat projecten inmiddels volle dig zijn afschreven", aldus Smits. Enig risico loopt de gemeente wel. Want vrijvallende afschrijvingslas ten zijn bedoeld om toekomstige vervangingsinvesteringen te kun nen betalen. Het college heeft besloten het anders te doen. De helft van de extra afschrijvingen wordt gebruikt om het tekort in de begroting op te vangen en de andere 50 procent wordt ingezet voor vervangingsinvesteringen. Maar zou dit niet 100 procent moeten zijn? "Onze inschatting is, dat dit niet noodzakelijk is", ver klaart concerncontroller Smits. "Venray heeft de laatste jaren let terlijk veel aan de weg getimmerd. Er zijn veel wegreconstructies uit gevoerd en overal zijn rotondes aangelegd. Een deel ervan is een malig, want je hoeft bijvoorbeeld een rotonde maar een keer aan te leggen. Je krijgt hooguit te maken met groot onderhoud. Vandaar dat het college het verantwoord vindt 50 procent van de vrijvallende afschrijvingslasten in te zetten voor de bezuinigingen." Er zijn nog twee grotere pos ten uit de algemene reserve gehaald. Zo is er 1,5 miljoen euro gegaan naar de renovatie van het gemeentehuis. Daarnaast blijkt uit de splitsingsnota - de financi- ele afwikkeling van de gemeente Meerlo-Wanssum - dat Venray nog ruim 1 miljoen euro moet nabeta len aan Horst aan de Maas. De dorpsraad van Geijsteren wil in 2011 een wandelroute vanuit het dorp naar het kas teel en de Maas aanleggen. De uitvoering gebeurt in twee fases. Voor het eerste deel, tot aan het kerkhof, heeft BTL Advies een plan opgesteld. Over het tweede stuk heeft de dorpsraad weinig zeggenschap. Vanaf het kerkhof loopt de wan delroute verder over het terrein van Landgoed Geijsteren. Baron Weichs de Wenne, de eigenaar van het kasteel, werkt aan een masterplan voor zijn landgoed. De bedoeling is dat het wandelpad door de tuin van het kasteel naar de Maas gaat lopen. Vorige dins dag presenteerde de dorpsraad het plan in zaal De Kei aan circa veertig bewoners. Tevens werd de herinrichting van het dorpsplein besproken. Het trottoir langs de Dorpstraat stopt bij het verlaten van de dorps kern. De wandelroute loopt hier straks verder over een half ver hard pad. "Het ziet eruit als zand, maar het is toch hard", zei Bar bara Hoevenaars van BTL Advies. Er komt een bruggetje over de sloot waarna het pad langs de bin- nenbocht van de Wanssumseweg verder loopt. Ter hoogte van het kerkhof komt een oversteek over de Wanssumseweg. Vanaf hier krijgt de wandelroute een vervolg in het masterplan van Landgoed Geijsteren. Als afscheiding komt er een beukenhaag tussen het pad en de rijweg. Dit voorkomt tevens dat wandelaars onverhoopt over steken. Bij het kruis moet er een bocht gemaakt worden omdat het hier te smal is. "Het is toch alle maal vrij eenvoudig te realiseren", vindt Hoevenaars. Enkele dorpsbewoners menen dat het niet prettig wandelen is langs de geleiderails in de bocht van de Wanssumseweg. Hier wordt vaak hard gereden. Dit kan gevaar lijke situaties opleveren.Een mede werker van de gemeente legde uit dat dit kruispunt opnieuw wordt ingericht. Er komt een snelheids- remmend plateau waardoor auto mobilisten vanuit Geijsteren niet meer met een snelheid van vijftig kilometer, of nog harder, de bocht naar Wanssum kunnen nemen. Klankbordgroep WMO wil ondersteuning Acht genomineerden ondernemersprijzen r

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5