Orkest Flavour Goes Continental Rosemarie Seuntiëns bespeelt carillon Expositie Bianca Ambrosius Bral en Delfgaauw BiblioNu Oproep aan dichters Nederpop in Cambrinus Doe mee met het literair café Vaslav ^/\rthur J apin PEEL EN MAAS Donderdag 30 september 2010 - Pagina 19 In de schouwburg van Venray wordt op zaterdag 9 oktober vanaf 20.00 uur het jubileumconcert Together in Harmony gehouden door koor Harmony. In oktober bestaat koor Harmony uit Oostrum 35 jaar. Pianist Cor Bakker gaat het koor deze avond begeleiden en ook Koffiedik uit Venray, harmonie Sub Matris Tutela en het tamboerkorps uit Oostrum gaan hun medewer king verlenen. Na afloop van het concert is er in de foyer nog een afterparty. Wie ook graag wil zin gen bij koor Harmony kan geheel vrijblijvend de inlooprepetitie op donderdag 14 oktober bezoeken. De repetities vinden elke don derdag van 19.45 tot 21.30 uur plaats in de Wieneshof aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. Voor meer informatie kan men kijken op www.schouwburgvenray.nl, www.koorharmony.nl of contact Cor Bakker opnemen met Petra Vermeulen via telefoon (0478)531963 of met Carolien Wennekers via telefoon (0478)511995. Kaarten voor het concert kan men bestellen via www.schouwburgvenray.nl. Orkest Flavour uit Venray brengt op vrijdag 5 en zater dag 6 november een complete theatershow op de planken met de titel Flavour Goes Con tinental. Middels een muzikale reis om de wereld maken de toeschouwers kennis met de muziek en de cultuur van de diverse landen die aan bod komen tijdens de show. De voorstellingen vinden plaats in Schouwburg Venray. Orkest Fla vour is een big band uit Venray die dit jaar twintig jaar bestaat. Het orkest speelt op vele braderieën, feesten, dansavonden en evene menten. Hier brengt het orkest een gevarieerd programma, van swing, rock en pop tot Latin en dixie en van evergreens en blues tot top 100 nummers. Flavour bestaat uit vijf volledige secties; saxofoons, trombones, trompetten en een volledige ritmesectie. Dit wordt aangevuld met twee zan gers en een zangeres. Het orkest dat bestaat uit 25 muzikanten, staat onder leiding van dirigent en arrangeur Rob van Reijmersdal. Tijdens de theatershow brengt Flavour niet alleen muzikaal enter tainment, maar krijgt men ook andere manieren entertainment te zien. Met medewerking van MMSK St. Petrus Banden Venray, Desdemona Dance Overloon, de Didgeridoogroep van Muziek werkplaats Venray en Kunsten centrum Jerusalem Venray krijgt men een spektakel van kwalitatief hoog niveau te zien, dat ook nog eens doorspekt is met humor. Het orkest gaat een muzikale vliegreis om de wereld maken waarbij vele continenten bezocht worden. Van elk continent worden een aan tal kenmerkende muziekstukken gespeeld. De toeschouwers zullen zich in de schouwburg van Ven ray op een heus vliegveld wanen. Samen met het orkest stapt men in het vliegtuig en onder de klan ken van Gonna fly Now gaat men op reis. Het orkest doet de wereld delen Europa, Azië, Noord- en Zuid Amerika, Afrika en Australie aan. Onder de klanken van Acropolis Adieu waant men zich het ene moment op een van de Griekse eilanden, het andere moment krijgt men kippenvel bij het horen van Adios nonino. Voor dit project wordt het orkest versterkt worden met andere muzikanten Het danspaar Bjorn en Stacy en muziekinstrumenten zoals flui ten, viool, accordeon en percussie. Verder gaan dansers bij een aantal nummers het orkest begeleiden. De algehele muzikale leiding van de show is in handen van Rob van Reijmersdal. Hij schreef voor alle muziekstukken de arrangementen. Joop van Heulen neemt de regie en choreografie voor zijn reke ning. Een deel van de opbrengst van deze theatershow gaat naar het Zonnebloem regio Venray. Kaarten voor de theatershow zijn te koop bij Plus Verbeten in Overloon en Vierlingsbeek, bij Companen tabaksspecialist op de Grote Markt in Venray en VVV kantoor Venray. Tevens kan men kaarten bestellen via www.orkestflavour.nl. Beiaardier Rosemarie Seun tiëns bespeelt op vrijdag 1 oktober van 19.00 tot 20.00 uur het carillon van de Grote Kerk in Venray. Wie iemand wil ver rassen, kan dat doen met een wensconcert op het carillon. De beiaardier speelt dan muziek die speciaal op een thema of een persoonlijke gebeurtenis is afgestemd. Desgewenst kun nen de betrokkenen ook bij de bespeling aanwezig zijn. Een hapje en een drankje maken het geheel compleet. Meer informa tie over het werk van de Stich ting Carillon Venray is te vin den op www.carillon-venray.nl. Daar leest men ook meer over de mogelijkheden voor een wenscon cert. Kinderboekenweek Het verbeelden van verhalen staat centraal in de Kinderboe kenweek 2010 die wordt gehou den van 6 tot en met 16 oktober. Het motto is De Grote TekenTen toonstelling, beeldtaal in kinder boeken. Ook BiblioNu besteedt ruimschoots aandacht aan de Kinderboekenweek. In alle vesti gingen van BiblioNu is van 6 tot 24 oktober een Grote TekenTen toonstelling te zien. Deze tentoon stellingen zijn gemaakt door leer lingen van diverse basisscholen in het werkgebied van BiblioNu. De leerlingen hebben illustraties gemaakt bij bekende kinderboe ken, sprookjes en verhalen. In elke vestiging wordt de Kinderboe kenweek en de Grote TekenTen toonstelling op passende wijze door kinderen geopend en/of is er gelegenheid om deze klassikaal te bezoeken. Kijk op www.biblionu. nl welke scholen meegedaan heb ben. In alle vestigingen kunnen kinderen meedoen met een speur tocht. De kinderen moeten ont dekken welk kinderboekenfiguur is getekend door welke illustrator. De oplossing is de naam van een heel bekende illustratrice. Onder alle goede inzendingen worden mooie prijzen verloot. In alle ves tigingen komen de groepen 4 van de basisscholen op bezoek voor het groepsbezoek Zoom Zap en De Grote Tekententoonstelling in het Duizend- en één boekenmu seum. De kinderen worden in het museum rondgeleid aan de hand van een PowerPoint presentatie en zien werken van illustratoren en kunstenaars zoals Thé Tjong King, Marlies Visser en Rembrandt van Rijn. Daarna gaan de kinderen met allerlei activiteiten en verwer kingsopdrachten zelf aan de slag met de illustraties. Meer informa tie over de Kinderboekenweek is te vinden op www.biblionu.nl. Fruitdag In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 3 oktober de jaarlijkse fruitdag gehouden. Het is weer oogsttijd en daarom houdt de Limburgse afdeling van de Pomologische Ver eniging deze dag een presentatie van bijzondere fruitrassen. Specia le aandacht krijgen de vele histori sche rassen. Wijnmakersgilde Dio- nysos laat zien hoe fruit verwerkt kan worden tot sap, wijn of likeur en verder geeft de eigen specialist uitleg over het maken van hamen en zadels voor paarden. Het muse um is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties begin nen om 12.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.museumde- locht.nl. Dialectmis Veldeke Venray houdt op zater dag 2 oktober vanaf 19.15 uur een heilige mis in de Venrayse streek taal in de Grote Kerk in Venray. Deze mis wordt opgedragen aan alle inwoners van Venray en de kerkdorpen. De dienst heeft als thema Same onderweges. Cele brant is oud- Venraynaar Henk Janssen. Het Gemengd Koor Wans- sum luistert de dienst samen met organist Theo Hes, onder leiding van Jos Ardts, op. Ebeline Min leest in het Venrays dialect een gedicht voor. Een gedeelte van de collecte die deze avond wordt gehouden, is bestemd voor blinde kinderen in Tibet. Bianca Ambrosius uit Wans- sum toont tot eind december in het kantoor van Synthese aan de Leunseweg in Venray haar schilderijen. In het open bare gedeelte van het gebouw is de expositie te zien tijdens de openingstijden van maan dag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.30, van 13.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Ook is het mogelijk om de expo sitie op de eerste etage te bekij ken en wel op de vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. Deze kantoorruimte is alleen op afspraak toegankelijk. Belangstellenden kunnen hiervoor een afspraak maken via telefoon (0478)517317. Kijk ook op www. synthese.nl. Nadat Ambrosius in 2007 de kunstacademie afgerond had, is ze veel blijven schilderen. Inmiddels is ze CKV-docente in Venlo in het Praktijkonderwijs. Werken in het onderwijs blijft ze combineren met schilderen. Rugklachten inspireerden haar om de rug van de vrouw te gaan schilderen. Naast figuratieve schilderijen maakt ze ook veel abstract werk. De inspiratie voor haar abstract werk haalt ze, net als bij haar figuratieve schilderijen, uit emoties van de mens. Liefde, hoop, vreugde, woede en verlan gen zijn voorbeelden van emoties die ze in kleuren en vlakken om zet. Beelden kunnen weergeven wat in woorden niet uit te druk ken is. Ze maakt ook schilderijen in opdracht. Als haar stijl mensen aanspreekt, maar er hangt niets bij dat exact in het interieur past, of mensen willen dat er een per soonlijke betekenis in verborgen zit, dan gaat ze aan huis kijken. Op die manier komt er een schilderij tot stand dat speciaal ontworpen is voor de klant, mooi in het inte rieur past en toch bij haar eigen stijl blijft. Om een indruk te krijgen van haar werk neem een kijkje op www.biancaambrosius.nl. Stichting Kukeleku in Horst start het nieuwe theaterseizoen op zondag 3 oktober met een voorstelling door cabaretier Sjaak Bral en theatermaker Fred Delf gaauw. Samen brengen ze de voorstelling Nachclub. Dit is een voorstelling op het snijvlak van cabaret en drama. Eerder maak ten ze gezamenlijk de voorstelling Koffiehuis de Ooievaar, dat geno mineerd werd voor de toneelpu blieksprijs. Een vervolg kon niet uitblijven. Delfgaauw maakt al 25 jaar voorstellingen en won eer der de NRC Toneelpublieksprijs. Hij wordt geroemd om zijn ont- roerende theaterstukken, waarbij bezoekers steeds weer diep onder de indruk het theater verlaten. Bral daarentegen banjert vrolijk door de porseleinkast van de kleinkunst. Dit verrassende samen werkingsverband voegde de nieu we theaterdiscipline 'cabadrama' toe aan het Nederlandse theater wereld. De foyer gaat om 19.00 uur open en de avond begint om 20.00 uur. Meer informatie en kaarten reserveren kan via www. kukeleku.com. Verder staan dit jaar staan namen als Jörgen Raymann, Dolf Jansen, Ronald Goedemondt en Heideroosjes op de planken. In de maand september biedt BiblioNu iedereen vanaf achttien jaar die nog geen lid is van de bibliotheek de mogelijkheid om met 50 procent korting een jaar lid te worden van BiblioNu. De enige voorwaarde is dat men BiblioNu machtigt het abonnementsgeld via incasso te innen. Een unieke kans om te ervaren wat BiblioNu allemaal te bieden heeft. BiblioNu is er voor iedereen, jong en oud. Het aanbod bestaat uit een grote collectie romans in diverse gen res zoals waargebeurde, science fiction, historische, romantische en spannende boeken. Daarnaast zijn er informatieve boeken over diverse onderwerpen, bladmuziek, tijdschriften en populaire film op dvd's te leen. Voor slechtzienden heeft BibioNu een collectie groot letterboeken en luisterboeken, nu ook op daisy-rom. In de ves tigingen Horst en Venray is een daisy-rom speler te leen om uit te proberen. Op vertoon van de BiblioNupas zijn in alle vestigin gen van BiblioNu materialen te leen. Het geleende materiaal is in alle vestigingen weer in te leveren, het maakt daarbij niet uit in welke vestiging het materiaal geleend is. BiblioNu kent een uitgebreide ser vice. Boeken die niet voorhanden zijn kunnen eenvoudig bij een andere bibliotheek aangevraagd worden met de zoek&boek-ser- vice. Voor degenen die door ziekte en/of ouderdom niet meer in staat zijn de bibliotheek te bezoeken, kent BiblioNu de dienst Biblio theek aan huis. Kijk voor meer informatie op www.biblionu.nl of neem contact op via telefoon (0478)581970 of (077)3982339. In het kader van Gedichten dag 2011, donderdag 27 januari, worden dichters uitgenodigd om hun mooiste gedicht op te stu ren. Dé kans om hun gedicht tij dens Gedichtendag gedrukt op een briefkaart te laten verschij nen. Het thema/onderwerp van de gedichten is vrij. De gekozen gedichten worden verspreid via de verswinkeliers in het Land van Cuijk, de kop van Noord-Limburg en de gemeenten Horst, Venray en Malden onder het motto 'Vers bij vers'. BiblioPlus, BiblioNu en bibliotheek Malden organiseren deze actie rondom het gedicht in samenwerking met Meralit 'woord in beweging', Stichting Pen Stem, De Vrije Dichters Boxmeer, De Pennenstreek Mal den en Schrijfclub Literair Café Venray. Alle dichters, vanaf 14 jaar, zijn uitgenodigd om maximaal twee gedichten in te zenden voor Gedichtendag 2011. De lengte van de gedichten is maximaal 22 regels (witregels meegeteld). Meer infor matie over de spelregels van deze actie vindt u op www.biblioplus. nl en www.biblionu.nl. Een des kundige jury kiest maximaal zes tien gedichten die op briefkaar ten worden gedrukt. Gedichten insturen voor 12 november 2010 naar d.stoevenbelt@biblioplus.nl, of per post naar H. van Heijster, Oude Breestraat 43, 5845 AB Sint Anthonis. Begin december wordt bekendgemaakt welke gedichten op een briefkaart worden afge drukt. De ingezonden gedichten worden alleen gebruikt voor deze activiteit. De Eindhovense singer-songwri ter en gitarist Eric van Dijsseldonk speelt zondagmiddag 3 oktober in Cambrinus in Horst. De bege leiding is in handen van Rolf Verbaant, een jonge gitaarbelofte van de Rockacademie in Tilburg. Als voormalige frontman van de Smalltown Romeos is Van Dijs seldonk is bij de liefhebbers ver der bekend als gitarist van Ricky Koole en JW Roy, en uiteraard van het collectief Songwriters United en de sixtiesband The Revolvers. Zelf is hij echter al jaren actief als liedjesschrijver en beschikt hij over de gave om subtiel, en soms met een knipoog, met een sixtiessound tijdloze Nederpop te maken, waarin de liefde voor The Beatles en The Band duidelijk te horen zijn. Over zijn in april verschenen derde solo-cd In Mijn Eigen Koninkrijk wordt in de pers dan ook unaniem lovend geschre ven. Vanwege zijn muzikale voor keur en Brabantse tongval ligt wat zijn nieuwe cd betreft een verge lijking met JW Roy en Gerard van Maasakkers voor de hand. Het concert begint om 16.00 uur. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. De opgave voor september luidt als volgt: De blauwe dijen van de huizen blonken. De ronde borsten van de bruggen zonken. Er zwol een naam uit iedere stratenvouw mijn zoekende ogen langs. Die naam was Vrouw! Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 22 oktober. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand na deze ronde is als volgt: de heer P. Weerts heeft een straatlengte voorsprong genomen. Hij heeft nu 70 punten. Mevr. T. Smits behaalde 35 punten en de heer J. van Kempen heeft nu 30 pun ten. De dames H. Craghs en T. Verschuren en de heer J. Schobben heb ben ieder 10 punten. Het gedicht, waarnaar vorige maand gezocht werd was van Karel Bralleput (pseudoniem voor Simon Carmiggelt). Het droeg als titel Een goed mens. Het is een humoristisch gedicht en behoeft geen nadere toelichting. Een goed mens Als knaap was Karel bij de welpen. In 't honk zei de akela: "Kleine krullenkop!" Hij ruimde altijd al zijn rommel op en thuis ging hij dan ook nog moeder helpen. Zo groeit men op tot een rechtschapen man en wordt getrouwd door een gespierde Lien. Zij was niet helemaal zijn smaak misschien, maar och, er kwamen zeven kinders van. Des zondags liep hij met de kerkenzak. Des maandags liep hij met de aktentas en meende lang, dat dit het leven was. Pas na zijn veertigste werd hij wat zwak. Hij dacht: ik ben altijd zo goed geweest, een stille man met stille visgraatpakken. De braafheid zit op mijn gezicht gebakken, maar diep van binnen voel ik me een beest. Ik wil eens rumba dansen op mijn hoed of onze dienstmaagd vatten om de leest. Haar kussen, ja, dat wil het beest En alles doen wat men dan doet. En uit de kerkenzak wilde hij jatten om het met sloeries te verbrassen en lekker nooit meer op de kinders passen, ze laten staan met ongeveegde gatten. Maar, och, ook daar kon Gods constructie tegen. Hij wierp het beest in Karel plichten voor. Lien moest naar bed met een ontstoken oor en moe had van de week geen Drees gekregen. En Keesje had weer uit zijn neus gebloed. "O, Karel, ga eens gauw de huur betalen." Hij wou wel slecht maar kon het niet meer halen. 't Was gauw te laat. Hij bleef voor eeuwig goed. Maar op zijn sterfbed heeft hij nog gezeid: "Ik was een beest, Lien. Maar ik had geen tijd." Karel Bralleput Zondag 3 oktober is auteur Robert Vuijsje van Alleen maar nette Mensen op bezoek bij het Literair Café in het Theehuis in het Odapark vanaf 11.30 uur. Stefan Brijs (14 november), Arthur Japin (20 maart) en Yasmine Allas (15 mei) staan eveneens op het programma voor het komende seizoen. Op 20 februari 2011 gaan Marlène Lunter en Annemie Jans een lezing ver zorgen over Nobelprijswinnares Herta Müller en geeft Mallemoer in het Literair Café een optreden op zondag 12 december 2010. De Raadselige rozen voor proza en poëzie worden op zondag 23 januari 2011 uitgereikt. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat via tele foon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Op het hoogtepunt van zijn roem staakt de legendarische balletdanser Vaslav Nijinski zijn optreden, richt zich tot zijn publiek en zegt: 'Nu is het kleine paardje moe.' De rest van zijn leven, nog 31 jaren, brengt hij door zonder te dan sen en zonder te spreken. Hoe komt iemand tot zo'n beslis sing en wat betekent dit voor de mensen om hem heen, zijn voormalige geliefde, zijn vrouw en dochtertje, en hun bedienden? 'Nu is het kleine paardje moe,' zegt Vaslav Nijinski midden in een voorstelling in Sankt Moritz. Hier mee maakt hij, de eerste echte superster die de wereld heeft gekend, een abrupt einde aan zijn carrière. Hij neemt afscheid van de werkelijkheid en leeft verder in zijn eigen fantasie. Drie oogge tuigen vertellen - elk vanuit een volstrekt ander perspectief - wat er zich voor, tijdens en na die noodlottige dag, 19 januari 1919, heeft afgespeeld: zijn echtgenote Romola, die als een tijgerin heeft gevochten om hem, de 'God van de dans', te veroveren. De legenda rische Sergej Diaghilev, die alles in het werk heeft gesteld om Vaslav te vernietigen nadat deze hem als minnaar had afgewezen. En Vaslavs bediende, die uit de dramatische beslissing van zijn meester de moed put om ook zijn eigen leven radicaal om te gooien. Te midden van de puinhopen van de Eerste Wereldoorlog hoopte Nijinski de mensheid te kunnen bekeren tot de liefde. Als hij merkt dat hij niet gehoord wordt, zelfs niet door hen die van hem houden, sluit hij zich van de wereld af. Een daad van waanzin of van wijsheid? Arthur Japin is de auteur van grote en internationaal succesvolle romans als De zwarte met het witte hart, Een schitterend gebrek en De overgave. Zijn werk verscheen in meer dan twintig talen en werd bekroond met evenzoveel prijzen waaronder de NS Publieksprijs en de Libris Literatuurprijs. Deze wervelende historische roman over passie, roem, oorlog en niets ontziende liefde is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 21,95 euro. Jubileumconcert koor Harmony Oostrum i Vaslav

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19