Gemeente Venray Raadsgriffier: "Volksvertegenwoordiging vraagt om moed Deze week Evenementen Collectes De Wabo-krant in uw brievenbus Begroting 2011 vastgesteld Inzameling BenW naar Leunse dorpsraad BenW met Seniorenraad in gesprek 6 okt. - Textiel 2010 2011 209,85 218,f 193,44 201,85 197,68 188,35 600,97 608,86 PEEL EN MAAS Donderdag 30 september 2010 - Pagina 17 Vanaf 1 oktober treedt de Wabo (de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht) in werking. De gemeente Venray heeft daarom een Wabo-krant gemaakt die u de volgende week in uw brievenbus vindt. In de Wabo-krant leest u wat de Wabo inhoudt en hoe we er in Venray mee omgaan. Als u de krant niet ontvangt, kunt u deze vanaf 7 oktober gratis ophalen in het gemeentehuis. Door de Wabo worden vanaf 1 oktober in totaal 25 bestaande vergunningen als één behandeld. U vraagt straks geen kapvergunning meer aan, maar een omgevingsvergunning voor de activiteit 'kappen'. U wilt een garage bouwen, maar u heeft daarbij ook een inrit nodig naar uw garage en er staat ook nog een boom in de weg? Dan vraagt u geen bouw-, kap- en inritvergunning aan, maar één omgevingsvergunning voor de drie activiteiten 'bouwen', 'kappen' en 'inrit'. Gemeentehuis Openingstijden Venray, focus op mensen 'V MEE helpt mensen met een beperking, zodat zij goed en zo zelfstandig mogelijk mee kunnen doen in de samenleving. Iedere woensdag van 9.00 uur tot 13.00 uur heeft MEE spreekuur in het gemeentehuis. Afspraak maken? Bel 077 - 3961515. Overzicht gemiddelde lastendruk meerpersoonshuishouden 1 t/m 3 okt. - Samengestelde Wedstrijden Ysselsteyn pony's en paarden, Middenpeelweg Ysselsteyn 2 t/m 6 okt. - Kermis, Wanssum 3 t/m 9 okt. - Dierenbescherming OZB eigenaar Rioolrechten Afvalstoffenheffing Totale lastendruk Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 39 Op maandag 20 september was het voltallige college van Burge meester en Wethouders te gast bij de dorpsraad van Leunen. Namens het college stipte burgemeester Hans Gilissen een aantal algemene thema's aan die voor het college van belang zijn. Vervolgens gaven alle wethouders in het kort weer welke zaken in hun portefeuille zitten en wat hun speerpunten de komende vier jaar zijn. Daarna gaf de voorzitter van de dorpsraad een presentatie van de zaken die voor Leunen en dus voor de Leunse dorpsraad belangrijk zijn. Tenslotte bespraken het college en de leden van de dorpsraad samen de belangrijkste thema's van Leunen. Zoals het Dorpsontwikkelingsplan (DOP), het centrumplan, de woning bouwplannen, de jongeren en de ouderen, de problematiek rond de krimp, de ontwikkelingen rond de oude melkfabriek, het sportpark en het groen in het dorp. Het was een open en plezierig overleg waarin zowel de dorpsraad als het college te kennen gaven ook in de toekomst constructief met elkaar te zullen blijven samenwerken in het belang van Leunen en Venray. Het college van BenW heeft de ontwerp programmabegroting 2011 van de gemeente Venray vastgesteld. De programma begroting is gebaseerd op het collegeprogramma 2010 - 2014 'Venray Veilig Vooruit'. De raad buigt zich op2en9 november over de begroting. In de programmabegroting 2011 wordt rekening gehouden met bezuinigingen van het rijk maar heeft toch belangrijke speerpunten. Door de zwakkere groepen te ontzien bij de bezuinigingen wil de gemeente haar sociale gezicht behouden. De vorming van een Werkplein moet de begeleiding van mensen naarwerk verbeteren. Om het veiligheidsgevoel van de Venrayse inwoners te versterken stelt de gemeente extra BOA's (Buitengewoon Opsporings Ambte naren) aan. Het gemeentehuis wordt compleet gerenoveerd, daar om vindt de dienstverlening in 2011 op Westsingel 1 plaats. In 2012 is dit project klaar. De financiën Voor 2011 presenteert het college een positiefsaldo van 234.000 euro. In 2012 is er een klein tekort van 48.000 euro en in 2013 en 2014 van circa 1 miljoen euro. Doordat de gemeente minder geld krijgt van het rijk kan ze zelf ook minder uitgeven. Natuurlijk blijft de gemeente op alle gebieden haar rol vervullen; zo is er toch ruimte gevonden om nieuwe investeringen te doen. Lastendruk voor de inwoners In deze tabel ziet u hoeveel een gemiddeld meerpersoonshuishouden betaalt aan gemeentelijke belasting en. Ter vergelijking ziet u ook de cijfers van 2010. De Seniorenraad had zich goed verdiept in het Collegeprogram ma 2010-2014 'VenrayVeilig Vooruit' en wilde graag met het college van BenW van gedachten wisselen over de consequenties van de plannen voor de oudere inwoner van Venray. Uiteraard namen burgemeester Gilissen en de wethouders deze uitnodiging graag aan en brachten een werkbezoek aan De Kemphaan. Tijdens de druk bezochte bijeen komst bleek dat de Seniorenraad zich bijzonder goed had voorbereid. Na een inleiding door voorzitster Trudy Eekhout leidde de heer Jan Hurenkamp de discussie. Prikkelende vragen uit het positief kritische publiek leidden tot een levendige bijeenkomst. "Een prach tige kans voor ons om ons beleid, wat toch soms wat abstract is, toe te kunnen lichten. Maar vooral een uitstekende gelegenheid voor ons om informatie, reacties en gevoelens rechtstreeks bij de betrokken mensen zelfop te halen. We hebben een paar tips gekregen die zeker de moeite waard zijn om nader te onderzoeken!", aldus wethouderTwan Janssen. Besproken thema's Een van die suggesties betrof de verdeling van de kosten bij het stimuleren van 'gezond ouder wor den en bewegen'. Andere thema's die ter sprake kwamen, waren de Wmo (Wet maatschappelijke ondersteuning) en de bijdrage van de klankbordgroep, het vrijwilli- gersbeleid en de voorgenomen bezuinigingen daarop. Tevredenheid was er over de uitbreiding van het Zorgloket, waarin ook de mantelzorg Dienstverlener Koos heeft zijn werk ondanks de uitdagingen op zijn pad nooit als moeilijk ervaren. "De verhouding met de fractievoorzitters was altijd goed, hoewel ik wel eens sneller wilde dan zij. Je moet als griffier een zekere vasthoudendheid hebben. Maarje moetje ookte allen tijde realiseren: ik ben dienstverlener." In die zin staat bij Koos het ambtenaar zijn hoog in het vaandel. Hij is dan ook trots op het feit dat Venray de laatste jaren op veel fronten en steeds beter naar buiten is getreden. 1 oktober is zijn laatste werkdag, op 1 januari gaat hij officieel met vervroegd pensioen. Koos neemt met weemoed afscheid. "Ik heb van Venray veel 'gekregen'. Ik heb er met veel plezier gewerkt met fijne en deskundige collega's." is ondergebracht. Wethouder Patrick van der Broeck gaf een toelichting op 'Bouwen naar behoefte'wat het college ziet als een oplossing voor diversiteit in het woningaanbod. Seniorenraad De Seniorenraad is het bestuur van de Centrale van Ouderenvereniging en Venray en vertegenwoordigt haar achterban onder andere in periodieke gesprekken met het gemeentebestuur. De Centrale van Ouderenverenigingen vertegenwoordigt zestien ouderen verenigingen met tezamen 4396 leden (perjanuari 2010). Wilt u het collegeprogramma ook eens lezen, kijk dan op www.venray.nl/bis. Klik op College van BenWen daarna op collegeprogramma. Raadsgriffier Koos van Eekeren gaat met vervroegd pensioen. "Ik vond het een eer de eerste griffier van Venray te zijn." Koos van Eekeren werkte ruim 35 jaar bij de gemeente Venray. Hij begon als algemeen jurist, later was hij onder meer algemeen secretaris van de commissie bezwaar en beroep. Tegelijk was hij echter ook actief in de gemeenteraad van Bergen en zat hij in het dagelijks bestuur van Waterschap Peel en Maasvallei. Met zijn ervaring op ambtelijk, politiek en bestuurlijk terrein bleek Koos bij de invoering van het duale stelsel in 2002 dan ook bij uitstek geschikt voor de functie van raadsgriffier. Dualistisch gemeentebestuur werkt als de Tweede Kamer en de regering: de gemeenteraad initieert zaken en het gemeentebestuur, het college, gaat daar vervolgens in de uitvoering mee aan de slag. De raad controleert. De griffier ondersteunt en adviseert de gemeenteraad bij de uitvoering in zijn functie als volksvertegenwoordiger en als kaderstellend en controlerend bestuursorgaan. Verder adviseert en ondersteunt de griffier bij initiatieven en onderzoek en hij toetst en bewaakt de besluitvorming. Hij is verder de linktussen gemeenteraad en ambtelijke organisatie. Steun en vertrouwen "Met het dualistisch besturen werd de rol van de gemeenteraad heel anders", vertelt Koos. "Maar ook voor de ambtelijke organisatie en het gemeentebestuur veranderde er veel." Uiteraard was er scepsis. "Scherpe tegenstellingen zijn politiek gezien goed. Maar wil je wat voor de gemeen schap betekenen, dan moet er ook vertrouwen zijn. En dat was er." Het convenant ter ondersteuning van de griffie door de ambtelijke organisatie was daarin belangrijk, zegt Koos. "Daarmee werd de rol van de gemeente raad in elk geval versterkt. Want de raad maakt dan wel het beleid op hoofdlijnen, hij is voor de uitvoering daarvan uiteindelijk toch afhankelijk van de deskundigheid van de ambtenaren en een goed dagelijks bestuur." Adviseren aan de zijlijn De raad heeft zijn rol als controlerend orgaan inmiddels goed opgepakt, vindt Koos. "Maar de raad is ook volksvertegenwoordiger. Dat is zijn belangrijkste, maar meteen ook zijn lastigste rol. De raad staat aan de voorkant van grote vraagstukken, en moet daarbij alert zijn op wat dat voor de burger, zijn basis, betekent. Beslissingen vragen dan soms om moed." Hij legt uit: "De raad mag de emotie in het electoraat niet schuwen, maar moet tegelijk op rationele gronden een besluit durven nemen. En dat aan de gemeenschap uitleggen. Dat is niet altijd makkelijk." Koos staat in dit boeiende proces aan de zijlijn paraat en staat de gemeenteraad bij. "De griffie in Venray is goed uitgerust. Daar heeft de politiek voor gezorgd. We hebben dan ookeen redelijke bijdrage kunnen leveren", zegt hij bescheiden. Terwijl de griffie bij onderzoek in december toch een dikke 7 kreeg van de raad. week 39 adv.indd 17

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17