Gedichten over vrede centraal 6400 euro voor kerk Oirlo Wonen Limburg start bewonerspanel Duchenne Heroes moet maar voldaan Lest We Forget Oud burgemeester wil kombord Winnaars fietstochten Meer! 0-Wanssum PEEL EN MAAS In het kader van de onlangs gehouden Internationale Dag voor de Vrede worden op de militaire begraafplaats in Ysselsteyn gedichten over Vrede tentoongesteld. De expositie bestaat uit negen genomineerde gedichten van de JOC Ysselsteyn gedichten wedstrijd. Het bezoek aan de begraafplaats in combinatie met de gedichten, laat de bezoeker nadenken over wat een oorlog aan kan richten en hoe belangrijk vrede is. Het is eventueel ook mogelijk een rondleiding over de Duitse mili- taire begraafplaats te reserveren via het JOC Ysselsteyn, telefoon (0478)541916 of via e-mail info@ joc-ysselsteyn.com. De genomi neerde gedichten zijn gemaakt door Gerard Joosten, Julia Strij- land, Maartje Slieker, Adriaan de Winter, Heike Schrder, Andrea Bos, Toos in 't Zandt-Lenssen, Mischa van Huijstee, Truus Verschuren- Heidens en Lotte Laurijssen. De gedichten over Vrede zijn te bezichtigen tot 10 december bij de Duitse militaire begraafplaats aan de Timmermannsweg in Yssel steyn. Op vrijdag 12 november is de bekendmaking van de eerste prijs. Een rondgang door Oirlo heeft zondag 6400 euro opgeleverd voor de restauratie van de kerk. De dag stond in het teken van het 40-jarig priesterjubileum van pastoor Te Plate. De viering begon met een heilige mis met aansluitend een receptie in het gemeenschapshuis. De 77-jarige pastoor Te Plate genoot enorm van de grote belangstelling. Van zijn 40- jarig priesterschap is hij al 23 jaar werkzaam in Oirlo. Van de dorpsraad kreeg hij een cadeau aangeboden: een straatnaambord. In de nieuwe Oirlose wijk Kerkhoek wordt een straat naar hem vernoemd. Wethouder Jan Loonen: "We werken we met z'n allen aan een suc cesvolle Floriade in 2012." Donderdag 2010 - Pagina Wonen Limburg staat midden in de maatschappij en wil luisteren en rekening houden met de visie en wensen van zoveel mogelijk huurders en inwoners van Lim burg. Ook wil Wonen Limburg weten wat er speelt in gemeen ten, buurten en wijken. Daarom start de woningcorporatie met het Bewonerspanel Limburg. Via internet kan men zijn mening geven over een breed scala aan onderwerpen die te maken heb ben met wonen en leven in de gemeente Venray, maar ook in de provincie Limburg als geheel. De vragenlijsten gaan bijvoorbeeld over het wonen in de gemeente Venray, nu en straks, het onder houd van woningen en leefom geving, de veiligheid en leefbaar heid in de gemeente en wijk, het bevorderen van de doorstroming om woningen vrij te krijgen voor jongeren, producten en dien sten van Wonen Limburg maar ook architectuur of energiever bruik. De meningen worden door Wonen Limburg meegenomen in beslissingen. Zowel als het gaat om de woning en de woonomge ving, maar ook als inspiratie voor nieuwe en andere activiteiten. Het onafhankelijke onderzoeksbureau Flycatcher Internet Research uit Maastricht geeft het internetpa- nel vorm. Zij zorgt ervoor dat de onderzoeken op een goede en betrouwbare manier plaatsvin den. Meedoen kost ongeveer tien minuten per onderzoek. Hiervoor ontvangt men een beloning: per onderzoek kan men punten spa ren die men kan inwisselen voor verschillende cadeaubonnen. Het is de bedoeling om vier tot zes keer per jaar een onderzoek te houden. De resultaten worden door Flycatcher volledig anoniem verwerkt en gerapporteerd aan Wonen Limburg. Via www.bewo- nerspanellimburg.nl of www. wonenlimburg.nl kan men zich aanmelden voor het Bewoners panel Limburg. Vragen over het Bewonerspanel Limburg kan men e-mailen naar venray@wonenlim- burg.nl of info@flycatcher.nl. Reportage op www.peelenmaastv.nl Verleden week stond in De Echo van Horst en op de internetpagina van gemeente Horst aan de Maas vermeld dat er enkele komborden van de voormalige gemeenten Sevenum en Meerlo-Wanssum worden verloot. Voormalig burgemeester Hahn van Meer- lo-Wanssum was er als de kip pen bij. Hij wil bij de verloting meedin gen naar de vier borden over de vriendschapsband van Meerlo- Wanssum met de Poolse gemeen te W?sosz. "De Berlijnse Muur was in 1989 gevallen. Vele gemeenten daarna bouwden vriendschaps banden op met plaatsen in Polen. Zo ook Meerlo-Wanssum dat sinds begin negentiger jaren een vriend schap opbouwde met W?sosz. De toenmalige gemeente Horst onderhield een relatie met het nabijgelegen Rawicz. Voor zover ik weet zijn die contacten nu twin tig jaar later verwaterd. Tussen de regio rondom Meerlo-Wanssum en W?sosz bestaan nog steeds nauwe Oud-burgemeester Hahn wil bij de verloting meedingen naar de vier borden over de vriend schapsband van Meerlo-Wans- sum met de Poolse gemeente W?sosz. vriendschappelijke banden." Er is nu een aparte stichting voor opge richt. De gemeente Meerlo-Wans- sum bestaat immers niet meer. Jaarlijks vinden er activiteiten plaats. Zo was er met Pinksteren in dit jaar een aantal inwoners van W?sosz in de regio te gast. Er is véél belangstelling voor de komborden, laat Maria Huijbers van de gemeente Horst aan de Maas weten. "Afgelopen maandag waren er al 90 mensen die zich per mail hebben gemeld en wil len meeloten naar de komborden. Vooral voor de vier borden van Sevenum is veel belangstelling." Er zijn in totaal 18 komborden die worden verloot. Belangstellenden kunnen zich melden tot 1 oktober bij Maria Huijbers, afdeling Open bare Werken van de gemeente Horst aan de Maas Zaterdag keerde de Noord Limburgse delegatie terug van een bezoek aan Shanghai. De Venrayse wethouder Jan Loo- nen is een van de deelnemers. Deze week deel twee van zijn dagboek dat hij exclusief voor Peel en Maas heeft bijgehou den. Woensdag 15 september Vaak is het zo dat je tijdens geor ganiseerde reizen alleen de gepro grammeerde onderdelen bezoekt. Dan krijg je die dingen te zien, die men graag wil laten zien. Boven dien wordt de werkelijkheid vaak mooier voorgesteld dan ze is. Om dit gevaar - van het alleen lopen op gebaande paden - te voorko men, hebben we met een vijftal bedacht om voor dag vier een alternatief programma samen te stellen. Er staat voor woensdag een dagje de stad Shanghai verkennen. Maar wij kiezen ervoor om het echte 'Shanghai' te ontdekken, en dan vooral het buitengebied. Niet de grote boulevards en wolken krabbers, maar de hobbelwegen, de winkeltjes en boerderijen op zo'n honderd kilometer buiten het centrum. Het valt niet mee het echte buitenleven te ontdekken. Het gebied is onmetelijk groot en overal wordt wel gebouwd. Overal wonen mensen, al wordt de hoog bouw wel steeds minder naarmate we verder wegrijden. Landbouw is er moeilijk te vinden. Een dui delijke scheiding tussen stad en platteland is er niet echt. Je vraagt je af hoe dit in de toekomst ver der moet. En hoe al deze mensen gevoed moeten worden. Dat is ook het onderwerp van een voordracht van een werkne mer van een Nederlands adviesbu reau. Dit bureau doet in opdracht van de Chinese overheid studie naar de kansen van een grootscha lig agro productieterrein. Dit moet komen in de buurt van een nieuw te stichten stad van een miljoen inwoners! Onze tocht voert langs een melkveehouderij, groentebedrij ven en varkenshouderijen. Dit doet meer vermoeden dan het in werkelijkheid voorstelt. De omstandigheden zijn verre van ideaal. Gebouwen zijn verouderd en de bedrijfsorganisatie is niet best. De bedrijven zijn kleinscha lig en van milieu en welzijn heeft men in China nog amper gehoord. Wel zie je aan alles dat gewerkt wordt aan een grote inhaalslag. Maar tevens is duidelijk dat daar nog heel wat tijd overheen zal gaan. Tussendoor krijgen we van onze gids meer te horen over het leven in China. Vooral het eten blijft verbazingwekkend. Sommige dingen zijn echt niet te versmaden: wat denkt u van bij voorbeeld vleermuissoep? Ook de discussie over de geboortepo- litiek en het gebruik van internet is interessant. Heel waardevol dus om eens van het programma af te wijken. 's Avonds bezoeken we de afscheidsbijeenkomst van de land bouwraad in China. Op de heen- en terugreis met de bus kunnen we weer genieten van het fantasti sche lichtspel van de Expo. Donderdag 16 september Vandaag is de laatste volledige dag in Shanghai en de laatste kans om de wereldtentoonstelling te bezoeken. Tijd om een aantal paviljoens te bezichtigen om zo een goede indruk te krijgen van de Expo. Ondanks lange wachttij den zien we kans de tentoonstel lingen van de Verenigde Arabische Emiraten, Australië, Chili en USA te bezoeken. De wachttijd bij Saoedi-Arabië is meer dan vijf uur, die hebben we maar overgeslagen. De Verenigde Arabische Emiraten en USA springen er positief uit. Het zijn zeer mooie inzendingen. Een simpele maar heldere bood schap: verbeter de wereld, begin bij jezelf. In feite is dat ook de boodschap van de Floriade 2012. Niet te moeilijk, maar een heldere boodschap. Gewoon doen waar we goed in zijn, dan komt het alle maal op zijn pootjes terecht. Dat is ook de conclusie tijdens de afsluitende bijeenkomst met alle deelnemers. We hebben een goed plan, een goed team en een goede opzet. De Floriade wordt daarom in 2012 een succes. Met deze boodschap in het achter hoofd gaan we verder aan de slag. De fantastische ervaringen met de Expo in Shanghai nemen we mee. Vrijdag en zaterdag 17/18 september Op het moment dat ik deze tekst schrijf, vlieg ik op tien kilo meter hoogte boven Chinees grondgebied.Tijd genoeg dus voor reflectie, de vlucht huis waarts duurt ongeveer elf uur. Het bezoek van zes dagen aan Shanghai en de World Expo 2010 zit erop. Wat heeft het allemaal gebracht? Van tevoren heb ik mezelf enkele doelstellingen voor deze reis opgelegd. Allereerst wilde ik vooral kennis opdoen over de organisatie en opzet van een Wereld Expo. In 2012 gaan we als Venray samen met de gemeenten Venlo, Horst aan de Maas, Peel en Maas en Gennep de Floriade orga niseren. Dat is ook een wereld tentoonstelling. Nu lijkt 2012 nog ver weg, maar dat is veel dichter bij dan je denkt. Daarom is het goed op andere plaatsen te kij- ken, hoe ze het daar doen. Omdat de Floriade, en het succes ervan, van wezenlijk belang is voor onze regio, kun je niet genoeg doen om je goed voor te bereiden. Tweede doel is een betere ken nismaking met de betrokkenen bij de Floriade. Aan de reis nemen mensen deel van de Floriade zelf, uit het bedrijfsleven en sponsoren en bestuurders. Als je een week met elkaar optrekt, leer je elkaar veel beter kennen dan met de vluchtige contacten in Nederland. We zijn zelfs zover gegaan dat we in China een vergadering met de portefeuillehouders economie van de betrokken gemeenten heb ben gehouden. We zijn tenslotte toch bij elkaar, ook al is het dan in China. We hebben afspraken gemaakt over de vorming van een regiofonds, samen met de provin cie. We hebben deze afspraken het 'Akkoord van Shanghai' genoemd. Het derde doel is kennisnemen van de manier van ondernemen in China. En daarbij contacten te leg gen met ondernemers die zowel in Nederland als China actief zijn. Gedurende de week hebben we een aantal bijeenkomsten bijge woond en we hebben kunnen spreken met bedrijven die in beide landen actief zijn. Een aantal maanden geleden heb ik in deze krant een oproep gedaan voor Venrayse bedrijven die actief zijn in China. Daar zijn meer dan vijftien reacties opgeko men en het heeft leuke contacten opgeleverd. Dan heb ik nog niet eens alle bedrijven kunnen bena deren. Conclusie: er zijn kansen genoeg voor bedrijven in China, je moet ze wel durven pakken. Shanghai heeft de grootste haven van de wereld. Nu gaat het te ver om onze haven in Wanssum daarmee te vergelijken. Toch is het wel zo dat een heleboel con tainers die in Wanssum arriveren, afkomstig zijn uit Shanghai. Zo wordt de wereld toch een heel stuk kleiner. Tot slot werken we met z'n allen aan een succesvolle Floriade in 2012. Daar profiteert de hele regio van, en dus ook Venray. Het ziet er allemaal goed uit, alle sei nen staan op groen, de finale is in zicht! Reageren op de reis naar Shang hai of op dit dagboek? Stuur een mailtje naar: jan.loonen@venray.nl. Twee sportieve groepen uit Venray namen vorige week deel aan de zware mountain- biketocht Duchenne Heroes. Duchenne Heroes is een mon- stertocht van 700 kilometer van Luxemburg naar Neder land voor het goede doel: de strijd tegen de ziekte van Duchenne. Ruim driehonderd moutainbi- kers kwamen vrijdag voor een overnachting aan op recreatiepark de Witte Vennen in Oostrum. Een dag later was de finish in Nijmegen. Voor deze indrukwekkende pres- In Venray wordt in de week van maandag 27 september tot en met zondag 3 oktober voor de vierde keer Lest we For get (opdat wij niet vergeten) gehouden. Een geallieerd kamp anno 1944 met tenten, voertuigen en beman ning is tijdens deze dagen volledig in bedrijf. Doelstelling van Lest We Forget is om op een educatieve manier mensen te herinneren aan het einde van de Tweede Wereld oorlog. Er wordt een besloten pro- In museum de Kantfabriek in Horst vond vorige week de prijs uitreiking plaats van de cultuur historische fietstocht Limburg Festival. In het laatste weekend van augustus vonden er twee Lim burg Festival-fietstochten plaats, één in Venray en één in Horst aan de Maas. In Horst aan de Maas was speciaal voor deze fietsroute een cultuurhistorische beschrijving gemaakt van de route die gefietst werd. In deze beschrijving wordt aandacht besteed aan de agrari sche cultuur, de blauwe bessen, aardbeien en champignons die geteeld worden in deze streek, maar ook is aandacht besteed aan het verleden van de diverse gebie den, dorpen en kastelen binnen Horst aan de Maas. Het Centrum management Horst heeft aan deze be schrijving een puzzelprijs vraag verbonden. Voor het goede antwoord werd een mand met streekproducten uitgeloofd. Het goede antwoord is Opper-Gelre. Opper-Gelre is de naam van het gebied waar Horst en de omring de dorpen toe hebben gehoord tot 1814. Na 1814 is de gemeente Horst bij de Nederlanden gevoegd. Burgemeester Cees van Rooij en Jan Nabben (voorzitter Centrum Management Horst) hebben de mand met streekproducten uit- Marcel van der Vorst, Michel Verstappen, Rob Krebbers, Robin Oomens en Ruud Verhaegh. brachten samen 18.000 euro bij een. tatie lieten de Duchenne Heroes zich sponsoren door bekenden en bedrijven, met als doel de ernstige spierziekte Duchenne de wereld uit te helpen. De tocht leverde het mooie bedrag van 1,25 miljoen euro op. Op Peel en Maas TV was deze week een reportage over de tocht te zien. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv. nl. gramma gehouden waarbij vrijwil ligers klassen met schooljeugd uit de omgeving rondleiden door het kamp. Op diversen plekken in het kamp worden demonstraties gegeven. Er zijn inmiddels al zo'n 850 leerlingen aangemeld. Lest we Forget wordt gehouden in de bos sen aan de Maasheseweg achter de Mc-Donalds-vestiging. Op zater dag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur is het kamp toegankelijk voor publiek. kijk voor meer informatie op www.lestweforget.nl. gereikt aan de winnaars Jan en Will Rutten uit Broekhuizenvorst. Voor degenen die de route in het Limburg Festival weekend niet gefietst hebben, is de route bin nenkort te downloaden op www. liefdevoorlimburg.nl/fietsen Geslaagde collecte KWF De collecte voor KWF Kan kerbestrijding heeft in de regio Venray een bedrag van 10.658,42 euro opgebracht. Dit is vrijwel gelijk aan de opbrengst in 2009 (10.642,29 euro). Ook dit jaar heb ben de plaatselijke begrafenison dernemingen hun medewerking verleend aan het collecteren bij begrafenissen en crematies. Mede dankzij hun inzet kan de afdeling Venray een bedrag van 9.464,98 euro overmaken naar het bureau van KWF Kankerbestrijding in Amsterdam. Wie de collectant heeft gemist en toch KWF Kan kerbestrijding wil steunen, kan een bijdrage overmaken naar Rabobank rekening 173924522 ten name van KWF Kankerbe strijding Afdeling Venray. Wie zich volgend jaar als collectant wil inzetten kan contact opnemen met mevrouw Stoks-Steijvers via telefoon (0478)586659. Gemeente in vriendschap verbonden met Wonen Limburg staat midden in de maatschappij. Omdat het beleid van onze corporatie van buiten naar binnen wordt vastgesteld, willen wij luisteren en rekening houden met de visie en wensen van zoveel mogelijk huurders en inwoners van Limburg. Om die reden starten wij het Bewonerspanel Limburg. Via internet kunt u uw mening geven over een breed scala aan onderwerpen die te maken hebben met wonen en leven in de gemeente Venray maar ook in de provincie Limburg als geheel. Doet u mee? Korte vragenlijsten via internet Graag nodigen wij u uit voor deelname aan het Bewonerspanel Limburg. Onderwerpen van onderzoeken kunnen bijvoorbeeld zijn: het wonen in de gemeente Venray nu en straks, onderhoud van uw woning en leefomgeving, het bevorderen van de doorstroming om woningen vrij te krijgen voor jongeren, de veiligheid en leefbaarheid in uw gemeente en wijk, de winkel- of onderwijsvoorzieningen, producten en diensten van Wonen Limburg maar ook architectuur of energieverbruik, etc. Zo'n onderzoek willen wij 4 tot 6 keer per jaar uitvoeren. Onafhankelijk onderzoek Wonen Limburg heeft het onafhankelijke onderzoeksbureau Flycatcher Internet Research gevraagd het internetpanel vorm te geven. Meedoen kost ongeveer 10 minuten per onderzoek. Door mee te doen spaart u punten, die u kunt inwisselen voor verschillende cadeaubonnen. Aanmelden Op de internetsites www.bewonerspanellimburg.nl of www.wonenlimburg.nl kunt u zich aanmelden voor het Bewonerspanel Limburg. Gegevens die u invult voor registratie, worden uiteraard vertrouwelijk en anoniem behandeld. Flycatcher gebruikt uw gegevens uitsluitend voor het versturen van uitnodigingen voor onderzoeken en voor statistische doeleinden. Wij stellen het erg op prijs als u lid wordt van het Bewonerspanel Limburg en deelneemt aan onze onderzoeken! Heeft u vragen over het Bewonerspanel of wilt u meer weten over de aanmelding stuur dan een mail naar venray@wonenlimburg.nl of info@flycatcher.nl. Weverstraat 1 5801 SZ Venray Telefoon 58 32 26 Fax 510139 Plataanstraat 15 T (0478) 55 46 00 5802 EH Venray Servicelijn onderhoud: 0800 966 36 65 (gratis) venray@wonenlimburg.nl www.wonenvenray.nl Dagboek Jan Loonen uit Shanghai wonen venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9