"Honderd procent veiligheid bestaat niet" Zenith mogelijk onderdeel van Evenementenhal Venray TUINPLANTENACTIE a intratuin Millenniumdoelen centraal Zumba- marathon voor Pink Ribbon Smiley langs Henri Dunantstraat? Aan de slag met water en klimaat BIJ INTRATUINVENRAY OPENING v/h SEIZOEN met KWALITEIT en PRIJS BIJ CORRIDOR MODE Corridor Mode Tijd voor een boek? r t 1 PEEL EN MAAS Donderdag 23 september 2010 - Pagina 7 Burgemeester Hans Gilissen bij Centrale van Ouderenvereniging: Het college is dinsdagmiddag op werkbezoek bij de Centrale van Ouderenverenigingen. In ontmoetingscentrum De Kemphaan is veiligheid een belangrijk thema. Ouderen vormen een kwetsbare groep in een samenleving die steeds onveiliger dreigt te worden. Burgemeester Hans Gilissen wil dat juist ook ouderen hun steentje bijdragen aan een vei lige samenleving. "De overheid kan nooit hon derd procent veiligheid garande ren", vertelt Gilissen aan de zeven tig toehoorders. "Ook al komen er honderdduizend agenten bij. Dan nog kunnen we dit niet waarma ken." Gilissen vindt dat niet alleen de overheid, maar ook de burgers verantwoordelijk zijn voor de vei ligheid in hun omgeving. "Som mige mensen nemen geen contact op met de politie, als ze iets zien dat niet door de beugel kan. Wel licht uit vrees voor represailles. Maar Burgernet is bijvoorbeeld een veilig middel voor burgers. Ze kunnen zo heel snel de politie benaderen." De brandweer moet volgens de wet binnen tien minuten ter plekke zijn. In een uitgestrekte gemeente als Venray is dat vol gens de burgemeester een illusie. "We hebben slechts één kazerne voor een gebied van vijftiendui zend hectare. Het is dus volstrekt onmogelijk om aan de wettelijke uitruktijden te voldoen. Moeten we daarom vier kazernes bijbou wen? Nee, ik denk niet dat dit de goede oplossing is. Ook hier geldt dat burgers hun eigen verantwoor delijkheid hebben. Zij kunnen zelf veel doen, bijvoorbeeld door het aanschaffen van brandmelders." Hans Gilissen meent ook dat mensen anders met elkaar kun nen omgaan. "Veiligheid is lastig te meten. Als er drie jongeren bij elkaar staan te praten voor het raam, dan kan dat bedreigend zijn voor de bewoner. Ook al doen ze verder niets. Als je voorbij loopt, en ze kijken je uitdagend aan, dan is dat nog bedreigender. Een verschrikte reactie kan weer een andere reactie oproepen. 'Van heej, wat moet je'. Eigenlijk zijn wij verleerd om als vriendelijke mensen met elkaar om te gaan", meent Gilissen. Op een vraag uit de zaal reageert de burgemeester dat het niet de bedoeling is dat ouderen zelf voor politieagent gaan spelen. "Jullie hebben wel de tijd om goed op te letten en zo de politie te helpen." Een bezoekster merkt dat de vroegere saamhorigheid in de straat of buurt er niet meer is. "Het was een vangnet voor problemen, je hielp elkaar." Gilissen vindt dat veiligheid ook met opvoeding te maken heeft. In de wijk Brukske worden ouders van overlastgeven de jongeren actief opgespoord. "Achter de voordeur is er iets fout gegaan", vindt hij. "Je ziet bij de ouders twee totaal verschillende reacties. Of ze willen helpen of ze zeggen 'los het zelf maar op'. Van de overheid kan niet verwacht worden dat we de jongeren her opvoeden. Daarvoor hebben we toch de ouders nodig." Gespreks leider Jan Hurenkamp wijst op de normen en waarden die niet alle ouders meer doorgeven aan hun kinderen. "Het heeft ook met de cultuur te maken." Gilissen vindt niet dat ouderen op veel begrip van jongeren hoe ven te rekenen. "Door het simpele feit dat jongeren nooit oud zijn geweest. Maar jullie zijn wel alle maal jong geweest. U als oudere hebt het vermogen de hand toe te steken. Ik zie het zelfs als een plicht om de jeugd te helpen. Dit is jarenlang verwaarloosd." 'Ouderen ziek door winter' Afgelopen dinsdag, tijdens het collegebezoek aan ontmoetingscen trum De Kemphaan, vroeg een oudere dame of de gemeente voor de komende winter wel voldoende strooizout heeft. "Afgelopen winter heb ik zes weken thuis moeten zitten", vertelde ze. "De gemeente had geen zout meer om te strooien. Door de gladheid durfde ik, zoals veel andere ouderen, niet naar buiten te gaan." Volgens haar heeft de stren ge winter zijn sporen nagelaten. "Door het lang binnenzitten zijn veel ouderen ziek geworden. Sommigen zijn er nu nog niet van opgeknapt. De prijs is hoog", vertelde ze. Wethouder Ike Busser kon goed nieuws melden. De gemeenten hebben geleerd van de strooiperikelen. "De strenge winter heeft iedereen verrast. Het zout raakte snel op. Maar we hebben nu genoeg voorraad ingekocht. Daarmee kunnen we wel twee winters vooruit." Evenementenhal Venray Congrescentrum Kantoor Het voormalige uitgaanscen trum Zenith gaat waarschijn lijk onderdeel uitmaken van Evenementenhal Venray, die Harry Maessen samen met Herman van der Most in Ven- ray gaat opstarten. Daarbij is mogelijk ook sprake van een verhuizing van het bedrijf Art. com naar de andere hal op De Aan de gevel van de Zenith wordt nu al volop reclame gemaakt voor de evenementenhal. Hulst, op de hoek Deurnese- weg-De Voorde. Maessen bevestigt dat deze plan nen er zijn, maar er is volgens hem nog niets definitief. Er moeten vol gens Maessen nog wat gesprekken gevoerd worden. Ook zal er nog naar het bestemmingsplan geke ken moeten worden. De opzet is dat het gebouw van de Zenith en het huidige pand van Art.com met elkaar worden verbonden. Wethouder Jan Loonen (CDA) liet zaterdag tijdens Prominen- tenkunst weten dat er inderdaad gekeken wordt om de evenemen tenhal niet op De Blakt, maar op De Hulst te vestigen. In de hal op De Blakt zijn dit jaar al enkele evenementen, waaronder een zwarte markt, gehouden. Eind dit jaar staat al een beurs geprogrammeerd in Evenementenhal Venray. Het gaat daarbij om de Tuinbouw Relatie- dagen. In februari volgend jaar staat Kampeer Totaal op het pro gramma. Deze en diverse andere reeds geprogrammeerde evene menten worden nog op De Blakt gehouden. Maessen hoopt dat in september 2011 Evenementenhal Venray op De Hulst gereed is. Gouden Leeuwplein alleen voor voetgangers Op het Gouden Leeuwplein in Venray, het nieuwe plein bij de parkeergarage, gebeuren veel bijna-ongelukken. Ook wordt er veel te hard gereden en fout geparkeerd. Dat is althans de mening van Tineke Lamers-Vorst van Samenwerking. Zij kaart te de kwestie onlangs aan in de commissie Stedelijk Beheer. Het gaat met name over een aantal veiligheids- en handhavingsas- pecten, legde wethouder Ike Busser uit. "Als er fout wordt geparkeerd, dan zullen de BOA's verbaliseren. Of de politie moet gewaarschuwd worden. Datzelfde geldt ook voor het te hard rijden, als dat gebeurt. Maar ik heb goed nieuws, het gaat namelijk om een tijdelijk probleem. Op het Gouden Leeuwplein mag je nu nog rijden, maar aan het eind van het jaar wordt het plein afgesloten en in gebruik genomen als voet gangersgebied. Dan is het in ieder geval afgelopen met het racen op het plein." - O V r, i Wê Op t onze; collectie' rozen,;heesters ontvangt. SjBgfdf planten, korting korting korting Project voor basisscholen van start Het Mondiaal Platform Ven- ray biedt alle basisscholen in Venray een project aan over millenniumdoelen. Dit pro ject is een vervolg op de acti viteiten rond de opening van de millenniumfontein op het Schouwburgplein in Venray. Aan de feestelijke opening namen alle basisscholen van Venray deel. Voor het Mondi aal Platform Venray betekende deze activiteit de aanzet tot een verdere verdieping in de millenniumdoelen. In het project, dat eind oktober van start gaat, kunnen alle leerlin gen van groep 8, of combinatie klassen 7-8, kennismaken met de millenniumdoelen. Het Mondiaal Platform Venray wil met de activi teiten verbindingen maken tussen 'onze' wereld en de derdewereld Het programma bestaat uit drie delen. Het startpunt is een pre sentatie van Patrick Thijs. Deze Vlaamse wereldreiziger vertelt verhalen over ons verleden en over de toekomst als 'rentmees ters' van onze aarde. Hij raakt daarbij de millenniumdoelen aan en doet dit alles op een luchtige en interactieve manier. Na deze presentatie kiezen de leerlingen en leerkrachten een of meerdere millenniumdoelen. Het gekozen millenniumdoel wordt in project- vorm verder aangepakt. Binnen dit project kunnen de bij het Mon diaal Platform Venray aangesloten organisaties gevraagd worden om als venster op de wereld te die nen. Zij kunnen over de praktijk elders vertellen. Ten slotte volgt er aan het eind van het schooljaar een gezamenlijke slotmanifestatie van alle leerlingen van de deelne mende scholen. Deze manifestatie vindt waarschijnlijk plaats rond de millenniumfontein. De werkgroep mondiale vor ming van het Mondiaal Platform Venray heeft dit project ontwik keld. Ook in het verleden heeft deze werkgroep projecten aange boden aan de basisscholen Dit jaar is gekozen voor verdieping in de millenniumdoelen, die in de millenniumfontein zo goed zicht baar zijn. Bovendien wordt zo uit gedragen dat de gemeente Venray een millenniumgemeente is. Via dit project biedt het Mondi aal Platform Venray de aangesloten organisaties ook de gelegenheid zich naar de scholen te manifeste ren. Zij krijgen de gelegenheid te laten zien hoe zij werken aan het behalen van de millenniumdoelen. Het Mondiaal Platform Venray wil dat dit project over twee jaar een vervolg krijgt in de activiteiten van het Wereldpaviljoen op de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade. SOS op Hiltho De mondiale vrijwilligers- groep SOS Meerlo-Wanssum staat ook dit jaar gedurende zes dagen op de consumen ten- en bedrijvenbeurs Hiltho in Horst, van 1 t/m 6 oktober. In een door So Expo ontwor pen stand presenteert SOS haar fonkelnieuwe gele campagnebus en wordt uitgebreid aandacht geschonken aan het project Mieke and Friends. De SOS- stand is in het Grens en Maas MKB-paviljoen van onderne mers uit de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum en de dorpen Well en Wellerlooi. Volgens Hans Vestjens staat dit jaar het nieuwe project centraal: de realisering van een mobiele schoolklas in Chennai (India) van Panna Steven Vidyaakar. SPORTIEVE CORDUROY 100% KATOENEN UNI KIJK VERDER IN ONZE ETALAGE VOOR MEER KWALITEITSPRIJZEN met &jhenkarakter Convenant Venray en Rooyse Wissel De gemeente Venray en tbs- kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum hebben dinsdag een convenant getekend om het veiligheids- en leefklimaat in de omgeving van de kliniek voldoende te garanderen. In het convenant zijn heldere afspraken opgenomen over het verlofbeleid en de samen werking met de politie en de gemeente. De meeste afspra ken bestonden al en zijn nu vastgelegd in het convenant. Het convenant wordt iedere drie jaar geactualiseerd. De ondertekening van het con venant vond plaats tijdens de vergadering van de regioraad, die bestaat uit omwonenden van de kliniek en andere belanghebben den. De gemeente Venray maakt ook onderdeel uit van de regio raad. Vier keer per jaar vergadert de regioraad bij de Rooyse Wis sel. De regioraad wordt dan geïn formeerd over ontwikkelingen binnen de tbs-kliniek. Leden van de regioraad kunnen aangeven wat de ontwikkelingen voor hen betekenen. Gezamenlijk kan wor den gekeken naar oplossingen voor eventuele knelpunten. Bij de ondertekening van het convenant zei burgemeester Gilissen: "Dit is een prima voorbeeld van positie ve betrokkenheid van omwonen den en goede communicatie met een complexe instelling." Voorzit ter Uiterwijk van de regioraad zei over het belang van het conve nant voor FPC de Rooyse Wissel: "Het voldoen aan onze maatschap pelijke opdracht, namelijk het terugbrengen van het recidiveri sico tot een aanvaardbaar niveau, heeft alleen kans van slagen als de Rooyse Wissel in goede harmo nie met haar omgeving verkeert. En dat is precies waaraan in de regiograad door alle betrokkenen wordt gewerkt." Van Toeten en Blazen Onder de naam Van Toe ten en Blazen organiseert het Venrays Museum aan de Eindstraat 8 in Venray van 24 september 2010 tot en met 16 januari 2011 een tentoon stelling over de 150-jarige geschiedenis van de Konink lijke Harmonie Euterpe en de geschiedenis van de Venrayse blaasmuziek. Bijzonder is de samenwerking met Muzima, het Tilburgse museum voor muziekmuziekinstrumenten, dat een deel van haar collectie voor deze expositie beschik baar stelt. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de Venrayse cul tuurgeschiedenis uit de 19e en 20e eeuw. Heel bijzonder zijn de docu menten uit de beginperiode van het Philharmonisch Gezelschap waaruit in 1860 Fanfare Euterpe is ontstaan. Getoond worden ori ginele documenten uit archieven in Maastricht en Den Haag en het Koninklijke Huisarchief waaron der een document met persoon lijke aantekeningen van Koning Willem II die opdracht geeft om 100 gulden over te maken aan het Venrayse muziekgezelschap. De documenten tonen aan dat er in Venray in 1838 een harmonie werd opgericht onder de naam Philharmonisch Gezelschap Ven- ray. Dit gezelschap was tevens een muziekschool voor instrumentale en vocale muziek. Daarmee legde de harmonie de basis voor het Venrayse muziekonderwijs. Al 175 jaar lang heeft de harmonie muzi kanten opgeleid en wordt daarom ook wel 'de bakermat van de Venrayse blaasmuziek' genoemd Tijdens de expositie wordt een videofilm vertoond met beelden van het vroegere Venrayse dorps leven waarbij de muziek aanwezig was. Deze dvd is gratis verkrijgbaar bij aankoop van het fraaie en rijk geïllustreerde jubileumboek dat geschreven is door Twan van Els. De prijs van het boek bedraagt 27,50 euro en is onder meer bij het museum verkrijgbaar. Open woensdag, zaterdag, zondag van 14.00 - 17.00 uur. Boek bestellen? www.vandenmunckhof.nl Op zondag 3 oktober vindt er bij Dancemasters Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray een zum- bamarathon plaats ten bate van de stichting Pink Ribbon. De dag wordt geleid door Jorianne Jans sen, enige Zumba Jammer® van Nederland, en Petra de la Roy. Bei den zijn onlangs naar Orlando Flo rida geweest naar de Zumba con vention. Daar hebben zijn contact gehad met Beto, de Zumba god, die de laatste veranderingen op Zumba gebied ten tonele bracht. Op zondag 3 oktober vindt een marathon van vier uur plaats, waarbij verschillende instruc teurs een super workout gaan verzorgen. Zumba is erg populair op dit moment en wordt vooral beoefend door vrouwen wat een perfecte match geeft met Pink Ribbon. Een op de acht vrouwen wordt geconfronteerd met borst kanker. Iedereen kan zich vooraf inschrijven. Het startsein wordt om 11.00 uur gegeven door wet houder Patrick van der Broeck. De kosten bedragen tien euro. Familie, vrienden en collega's kun nen hun bijdrage leveren door de deelnemers te sponsoren. Op het einde van de dag is er een tom bola, met schitterende prijzen ter beschikking gesteld door diverse bedrijven. Op de dag is het ook mogelijk een donatie te geven in de daarvoor bestemde bus. De opbrengst komt geheel ten goede aan deze stichting. Inschrijven voor de zumbamara- thon kan via info@dansenenfees- ten.nl of telefoon 0478-510500. De Henri Dunantstraat in Venray lijkt af en toe op een racebaan. Op de verbindingsweg tussen Venray en Oostrum wordt regelmatig veel te hard gereden. Omwonenden kaartten de kwestie aan bij de poli tiek, die onlangs in de commissie Stedelijk Beheer aan wethouder Ike Busser (Samenwerking) vroeg of het mogelijk is om maatregelen te nemen tegen de hardrijders. Henk Bisschops (PvdA) wees de wethouder erop dat in de buurt van de Henri Dunantstraat veel schoolkinderen deelnemen aan het verkeer en dat automobilisten regelmatig 'vol gas vanaf de roton de de Henri Dunantstraat opstui ven'. Commissielid Mart Kessels (PP2) zou graag zien dat er langs de Henri Dunantstraat extra ver- keersborden worden geplaatst om automobilisten te attenderen op het feit dat op de weg niet harder dan 50 km/uur gereden mag wor den. Wethouder Ike Busser beloof de de politiek om met de politie in overleg te gaan. "Wellicht dat er wat vaker een snelheidsmeting te doen is. Maar misschien is het ook mogelijk om langs de weg een smiley neer te zetten." Een smiley-bord laat passerende auto's zien hoe hard ze rijden. Houdt een automobilist zich aan de maximale snelheid, dan verschijnt een lachend gezichtje. Rijdt een automobilist echter te hard, dan verschijnt een huilend gezichtje. "Misschien dat we met dit signaal bord het verkeersgedrag kunnen beïnvloeden", aldus Busser. Symposium in Geijsteren Op vrijdag 24 september vindt in Geijsteren het sympo sium 'Samen aan de slag met water en klimaat - van Nieuw Limburgs Peil naar Deltaplan Hoge Zandgronden' plaats. Tijdens dit symposium in res taurant De Boogaard wordt via presentaties en veldbezoeken geëtaleerd waar we staan met de aanpak van gevolgen van klimaatverandering voor de droge zandgronden in Zuid Nederland. Tijdens het symposium is er spe ciale aandacht voor Nieuw Lim burgs Peil, de aanpak die Water schap Peel en Maasvallei heeft ontwikkeld om de droogteproble- matiek in Noord- en Midden-Lim burg aan te pakken. Tijdens het veldbezoek krijgen deelnemers met eigen ogen de resultaten van deze inspanningen te zien. Verder beleeft het symposium de pre mière van de film Samen tegen droogte waarin een groot aantal Brabantse en Limburgse pilotpro- jecten om water te besparen en vast te houden op humoristische wijze de revue passeren. Ver volgens gaan de deelnemers aan boord van de Jan van Cuyck voor een boottocht op de Maas. Tijdens deze tocht wordt iedereen uitge nodigd om een bijdrage te leveren aan oplossingen voor de proble men op langere termijn. Ten slotte zal Wim Kuijken, deltacom missaris van het Rijksbrede Del taprogramma, in de middag zijn visie geven op de samenwerking tussen regio en Rijk. Er is gelegen heid voor het stellen van vragen. Het Deltaplan Hoge Zandgronden is een samenwerking tussen elf partijen: de provincies Noord-Bra bant en Limburg, de waterschap pen Peel en Maasvallei, Aa en Maas, de Dommel, Brabantse Delta, ZLTO, LLTB, Brabant Water, Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat. Samen werken zij aan oplossingen voor de toenemende droogte én nattigheid op de zandgronden in Zuid-Nederland als gevolg van klimaatverandering. Het Delta programma is het nationale pro gramma waarin Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen samenwerken met maatschappe lijke organisaties, bedrijfsleven en kennisinstituten om te zorgen dat Nederland ook in de toekomst is beschermd tegen overstromingen, kan beschikken over voldoende zoet water en tegelijk aantrekke lijk blijft om te wonen, te werken en te investeren. De deltacommis saris is de regeringscommissaris die het Deltaprogramma moet opstellen, actualiseren en (doen) uitvoeren voor het kabinet. De eerste deltacommissaris is Wim Kuijken. De bijeenkomst is voor genodigden. Er zijn al zo'n 160 aanmeldingen. van den munckhof bv hofstraat 6 - venray Evenementen k Ons evenement. UW MOMENT. TvT mm* 3o ErwordeWgSen kortingen verstrekt op reeds geldende acties-/aanbiedingen Looptijd van zaterdag 20.09.2020 t/m zaterdag 25.09.2010 üE Venray, Langstraat 133 tel. 0478-588585 COLBERTS PANTALON Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7