'Leunse jongeren willen wel in eigen dorp wonen' Traditionele herdenking.... Nieuwe kunstenaar voor glas-in-loodraam kerk Boekenmarkt Kiwanis Stichting wil kunst Gussen Wie behouden Nieuwe woning achter café Castenray Police Experience Day Kei coole brillen voor de kids! Bij aankoop van een montuur krijg je de (basis)glazen LOOK DUTZ J.F. REY fenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 23 september 2010 - Pagina 3 Linda en Martijn van Vegchel houden zelf een woningenquête Linda van Vegchel is een van de Leunse jongeren die in hun geboortedorp geen geschikte woning kunnen vinden. Ze vindt dat alle onderzoeken naar de woningbehoefte een vertekend beeld laten zien. "Daaruit blijkt dat de jonge ren wegtrekken naar de stad, omdat ze niet in Leunen zou den willen wonen", vertelt ze. "Maar ik weet van mensen uit mijn omgeving dat ze juist wel graag in Leunen wonen. Alleen krijgen ze vaak de kans niet. Daarom heb ik met mijn broer Martijn deze enquête opgezet. Om de echte woningbehoefte onder jongeren aan te tonen." Op 5 juli vond in het gemeen schapshuis van Leunen de pre sentatie van het DOP plaats. Linda van Vegchel (24) vindt het vreemd dat woningbouw slechts op de achtste plaats in de top tien van de prioriteitenlijst staat. "Op plaats een staat iets waar ik nog nooit van heb gehoord, een plek voor breedtesport." Op die avond vragen Linda en Martijn van Vegchel aandacht voor de jonge Leunse woningzoekenden. Ze wil len dat dit item een hogere priori teit krijgt. De enquêtes die al gehouden zijn door Wonen Venray en de gemeente bereiken veel van oor sprong Leunse jongeren niet, doordat ze buiten het dorp zijn gaan wonen. Daarom is het ook onbekend dat ze terug willen keren en welke woning in welke prijsklasse ze zoeken. Bij dorpsraadlid Ger Litjens vinden ze een luisterend oor. "De bevlogenheid straalde ervan af. Daarom heb ik het initiatief geno men om met Linda en Martijn in gesprek te gaan over dit onder werp", zegt Litjens. Linda van Vegchel studeerde commerciële economie en ze heeft tijdens haar studie markt- onderzoeken gedaan. Ze stelt een enquête op, die op internet wordt gepubliceerd. Leunse jongeren worden er per e-mail op geatten deerd, met het verzoek het mailtje door te sturen naar anderen. Dat heeft succes. Op de einddatum van 16 augustus hebben 97 jon geren de enquête ingevuld. De meesten wonen in Leunen (65 procent) of in Venray (24 procent). Liefst 95 procent geeft aan binnen tien jaar te willen verhuizen, waar van de helft binnen twee jaar. Het overgrote deel (82 procent) heeft de voorkeur voor een woning in Leunen. Als voornaamste redenen worden vermeld: 'heb hier altijd gewoond', 'dicht bij familie en sociaal netwerk', 'hangt een pret tige sfeer', 'rustige omgeving' en 'er wonen veel dezelfde mensen als ik'. Aan een huurhuis blijkt nauwe lijks behoefte te zijn (7 procent), 88 procent kiest voor een koop woning. Daarbij gaat de voor keur uit naar een halfvrij staande woning (69 procent), vrijstaande woning (52 procent) of starters- woning (41 procent). Op de vraag wat te doen als er geen geschikte woning te vinden is in Leunen, meldt 41 procent op zoek te gaan in een ander dorp van de gemeente Venray. Of er wordt genoegen genomen met een kleinere of grotere woning. 72 procent van de ondervraagden zegt de woning met twee perso nen te willen betrekken. Linda van Vegchel ziet haar vermoedens bevestigd door de enquête. "Ik woon zelf in Venray in een huurwoning. Ik wil ook graag iets kopen in Leunen. Martijn woont nog thuis, en hij wil iets voor zichzelf. In de wijk Korenmo len zijn destijds wel starterswo- ningen gebouwd. Maar dat waren te veel huizen in een keer tegelijk. Daar zijn veel mensen van buiten het dorp op af gekomen. Ook is er in Leunen geen appartement te krijgen, zoals bijvoorbeeld in Oostrum." Mogelijk dat het bouw plan op de locatie van de voorma lige discotheek De Steeg meer aan de wensen van de jongeren tege moetkomt. "We hebben deze enquête op eigen initiatief gedaan. We hopen dat woningbouw daardoor hoger op de agenda komt. En dat er meer druk komt op de gemeente en ontwikkelaars om de door jongeren gewenste woningen te bouwen." De dorpsraad is blij dat de woningbehoefte van de Leunse jongeren nu in beeld is gebracht. Ger Litjens: "Het mooie is dat twee Leunse jongeren de handschoen oppakken en er een prachtig enquêteresultaat uithalen. Hiermee geven we de gemeente, Wonen Venray en de projectontwikkelaars extra infor matie die sturend kan zijn bij de nieuwe woningbouwprojecten in Leunen." De afdeling Venray en omge ving van de Bond van Wapen broeders hield zondag onder grote belangstelling voor het 26e jaar op rij de traditionele herdenking op het Britse oor- Een groep oud-bevrijders is deze week te gast in Venray. logskerkhof aan de Hoender straat in Venray. Aan de herdenking werd onder meer medewerking verleend door burgemeester Hans Gilissen, pas toor G. Maesen, harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum en het seniorenkoor Crescendo uit Ven ray. De kinderen van Scouting Ven ray legden tijdens de bijeenkomst bloemen op alle 700 graven. Ook een groep oud-militairen uit Enge land was voor de herdenking naar Venray gekomen. De Britse gasten verblijven tot en met vrijdag 24 september in de Witte Hoeve in Venray. Het glas-in-loodraam in de Petrus'Bandenkerk in Ven- ray wordt niet gemaakt door kunstenaar Huub Kurvers. De kunstenaar is te ernstig ziek om het project af te ronden. De stichting Restauratie en Behoud Beeldenschat Petrus' Banden Kerk Venray wil nu alsnog kunstenaar Dieter Hart- mann benaderen om het glas- in-loodraam te maken. Na overleg met het kerkbe stuur, en mede op basis van de uitkomst van de enquête onder de bezoekers van de Grote Kerk, werd vorig jaar augustus besloten om de voorkeur te geven aan de kleurrijke compositie van Huub Kurvers boven de ingetogen weer gave van Dieter Hartmann. De twee uitverkoren kun stenaars kregen vorig jaar als opdracht om een voorstelling te maken van St.-Petrus in de boeien, terwijl hij bezocht wordt door de engel die hem komt bevrijden. Bei den maakten in hun eigen stijl een ontwerp, die allebei enkele maan den in de kerk ten toon werden gesteld. De werkgroep, bestaande uit Charles de Vilder, Harry Tum- mers, Toon den Brok, André van Goch, Wiel Kremer en Jan Poels, besloot uiteindelijk in zee te gaan met Huub Kurvers. "Het bisdom beoordeelt plannen aan monu mentale kerken via de Diocesane Commissie Kerkelijk Kunstbezit. Tijdens het langdurig overleg met deze commissie werd duide lijk dat kunstenaar Huub Kurvers ernstig ziek was geworden en niet meer in staat was om zelf de reali satie van zijn kunstwerk ter hand te nemen. Wij hebben toen verder overleg gevoerd of het mogelijk was dat een bevriende glazenier Huub Kurvers zou helpen. Dit overleg heeft uiteindelijk geen resultaat gehad. Met als resultaat dat we nu weer terug bij af zijn", aldus Charles de Vilder, voorzitter van de werkgroep. De Vilder: "Wij moeten nu opnieuw beginnen en op zoek gaan naar een andere glaskunste naar voor een nieuw ontwerp. Bij de keuze van een nieuwe kunste naar zouden wij zeker uitkomen bij Dieter Hartmann. Hij heeft immers een prachtig ontwerp gemaakt voor een raam met onze patroonheilige van Petrus' Ban- den. Hartmann heeft bij zijn ont werp de nadruk gelegd op harmo nie met de prachtige architectuur van de kerk en de kleurstellingen ingepast in de algemene kleurin druk van de kerk. Zijn ontwerp heeft een grote mate van artisti citeit en is helemaal van deze tijd. Een probleem dat wij hierbij nog moeten oplossen is dat de reali satie van het raam van Hartmann duurder uitviel dan het raam van Huub Kurvers. Dit vraagt nog om nader overleg. Maar wij willen er op mikken dat onze kerk verrijkt gaat worden met een echte Hart- mann." Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat St.Petrus'Banden Kerk Venray. Banknummer. 42.11.66.177 Venray. Kiwanisclub Schieëpersland houdt de jaarlijkse boeken markt op zondag 26 septem ber van 11.00 tot 17.00 uur op het Schouwburgplein in Ven- ray. Deze boekenmarkt wordt gecombineerd met de koop zondag in het centrum. Met name het kinderboek staat deze dag in de schijnwerpers. Door een andere indeling kan de kiwanisclub meer marktkramen neerzetten en de kwaliteit van het aanbod is hoog. "We hebben ons daarbij laten adviseren door een deskundige uit de boekenbranche. Samen met de professionele boek verkopers hebben we in totaal ruim 45 kramen", aldus Jos Valks van Kiwanisclub Schieëpersland. De club zelf heeft ook een brede selectie die continu wordt aangevuld. "Wij hebben bij het kunstencentrum een boekenkist staan waar toch veel mensen hun oude boeken naartoe brengen. Daarnaast kunnen mensen, als ze een grote partij boeken hebben, met ons contact opnemen via www.kiwanis.nl/schieepersland- venray. Een van de leden haalt die dan op, of er wordt een afspraak gemaakt bij de sorteerlocatie op het St. Annaterrein." Dit jaar wil de kiwanisclub een speciale tent inrichten met kinderboeken. "We hebben al een ruime collectie maar dat kunnen er altijd meer zijn. Kinderboeken en stripverha len zijn dan ook van harte wel kom", aldus Valks. Verder richten de kiwanis ook een horecatent in, waarin de boekenmarktbezoekers voorzien worden van een natje en een droogje. Dit alles uiteraard voor het goede doel. Dit jaar is gekozen voor 't Raayke in Tienray. Dit centrum voor crisisopvang van kinderen is op zoek naar een aantal fitnesstoestellen om de kinderen actief bezig te houden. Kiwanisclub Schieëpersland wil daar een bijdrage aan leveren. Wie oude (kinder)boeken heeft, kan deze brengen naar de boekenkist in het kunstencentrum. Of neem via de website contact op met Kiwanisclub Schieëpersland. Groen licht voor bedrijventerrein De laatste fase voor het moge lijk maken van een vernieuwd bedrijventerrein Agrobaan Yssel- steyn is aangebroken. Het col lege van B en W heeft aan de gemeenteraad geadviseerd om het bestemmingsplan vast te stellen. Met het bestemmingsplan wor den de mogelijkheden voor vesti ging van bedrijven op het terrein vergroot. Met de komst van het nieuwe plan wordt de doelstel ling van het bedrijventerrein ver breed. Initiatiefnemer Vitelia richt zich op een 'agribusiness' bedrij venterrein, met als voorbeeld de Oelderse Halte. Doel is dat de bedrijven die zich vestigen op het bedrijventerrein elkaar onderling versterken en aanvullen. Daarom worden meerdere soorten bedrij ven toegestaan dan voorheen. Ook wordt het gedeelte van het ter rein, dat onder het oude plan nog niet was uitgewerkt, nu bestemd voor bedrijven. De gemeenteraad behandelt het bestemmingsplan Bedrijventerrein Agrobaan in zijn vergadering van 2 november 2010. Verdachte overval aangehouden' Een 19-jarige man uit Liessel is vrijdag rond 13.15 uur door de politie Brabant Zuid-Oost aange houden op verdenking van het plegen van drie overvallen, waar onder de overval op een tankstati on in Venray op 2 september. Daar naast wordt de man verdacht van het plegen van een overval op een tankstation in Vlierden en Asten. De dader bedreigde het personeel in alle gevallen met een mes en ging er met een buit vandoor. Bij het onderzoek is samengewerkt met het korps Limburg-Noord. Een nieuwe stichting in oprichting wil de kunstwerken van de plaatselijke kunstenaar Gussen Wie behouden voor Leunen. De stichting, bestaan de uit leden van de dorpsraad, kennissen en familie van de kunstenaar, wil meer kunst werken naar Leunen halen om zo de naam van Gussen Wie blijvend te eren. De naam van kunstenaar Gus- sen Wie is onlosmakelijk verbon den met het dorp Leunen. Toch staat in Leunen slechts een kunst werk van de kunstenaar, genaamd 'het spelement', opgesteld. Een tweede kunstwerk van Gussen Wie staat geparkeerd op een bedrijventerrein aan de Molenhof weg in Leunen. Het is de bedoe ling dat dit kunstwerk in zijn oude staat wordt teruggebracht en op een geschikte locatie in Leunen wordt geplaatst. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Venray spreekt de stichting haar zorgen uit over de kunstwerken van Gussen Wie die in het gemeentehuis aanwezig zijn. Met het oog op de verbou wing van het gemeentehuis is de stichting in oprichting bang dat er kunstwerken van Gussen Wie verloren gaan. Volgens wethou der Patrick van der Broeck niet terecht: "We zijn er blij mee dat deze stichting in oprichting zich ontfermt over de kunstwerken van Gussen Wie. Bij de verbou wing van het gemeentehuis wordt alle kunst die in het gebouw aan wezig is 'afgestoft' en geïnventari seerd. We gaan daarna kijken hoe we de kunstwerken van Gussen Wie kunnen onderbrengen bij de nieuwe stichting." Aan de Horsterweg in Cas- tenray mag een vrijstaande woning gebouwd worden achter café De Köster. Voor de nieuwbouw worden twee oude schuren gesloopt. De gemeen te vindt het plan een kwali teitsimpuls voor het centrum van Castenray. De woning mag er niet zomaar komen, omdat het perceel de bestemming 'horecadoeleinden' heeft. De gemeente werkt mee aan een nieuw bestemmingsplan, zodat het echtpaar Voermans- He sen aan Horsterweg 70b de woning toch kan realiseren. De locatie is aan de achterzijde van het bestaande dorpscafé De Köster (Horsterweg 70) en de aangrenzende woning (Horster- weg 70a), ook wel bekend als De Perdstal. Beide panden zijn gebouwd in 1867. Ze staan niet op de monumentenlijst, maar zijn door de gemeente wel aangewe zen als waardevolle bebouwing. Voor de komst van de nieuwe vrijstaande woning met gara ge worden twee oude schuren gesloopt. Deze schuren hebben een betonnen fundering met een houten constructie. Met de niet onderhouden kiezelverharding geeft het geheel een rommelige en verwaarloosde aanblik. Het sluit ook niet aan bij de directe omgeving, die voornamelijk uit woonhuizen bestaat. Een woning past volgens de gemeente goed in de bebouwingsstructuur van de Horsterweg. De open plek in het bebouwingslint wordt zo mooi opgevuld. Tevens betekent het een kwaliteitsimpuls voor het centrum van Castenray. De woning bestaat uit een bouwlaag met een mansar- dekap. De nokrichting van de kap loopt evenwijdig aan de Hor- sterweg. De goothoogte is 3,50 meter en de maximale nokhoogte is acht meter. De woning wordt voorzien van enkele karakteristie ke detailleringen. Dit past volgens de gemeente mooi bij de histori sche bebouwing in de omgeving. De bodem moet wel plaatse lijk gesaneerd worden. Onder de bovengrondse opslagtank is tus sen een diepte van 1,0 tot 1,4 meter de bodem sterk verontrei nigd met minerale olie. Volgens de Wet Bodembescherming moet deze verontreinigde grond geheel verwijderd worden, Zes politiekorpsen in het zuiden van Nederland organi seren op zaterdag 20 novem ber de Police Experience Day. Een dag vol actie. Een dag waarop middelbare scholieren en andere jongeren kunnen voelen wat het betekent om te handelen als een agent. Jonge mensen die interesse hebben voor werken bij de poli tie ervaren die dag hoe is het om iemand aan te houden. Om tus senbeide te komen bij een ruzie. Om te schieten met scherp. Om jezelf te moeten verdedigen. Het evenement is niet nieuw. De afge lopen jaren werd het al met veel succes georganiseerd door de politie Midden- en West-Brabant. Dit is zo goed bevallen dat nu heel Zuid-Nederland meedoet. Want er is nog steeds behoefte aan nieuwe agenten. Werken bij de politie betekent een actieve en afwisselende baan, met avontuur, discipline, specialisatie, teamwork en maatschappelijke verantwoor delijkheid. Werken bij de politie is werken in een zeer diverse maat schappij. Daarom wil de politie een goede werkgever zijn voor een grote diversiteit van mensen. Of je nu man, vrouw, allochtoon, autochtoon, homo of hetero bent: je bent welkom bij de politie mits je aan de eisen voldoet. Op www. kombijdepolitie.nl staat in het menu agenda alle informatie over de dag en hoe belangstellenden zich kunnen inschrijven. Het aan tal plaatsen is beperkt. Venraynaar aangehouden De politie heeft maandagmor gen op de Rijksweg Zuid in Wel- lerlooi een 50-jarige automobilist uit Venray aangehouden. Bij een verkeerscontrole bleek de man met te veel alcohol op achter het stuur te zitten. Hij werd meege nomen voor een ademanalyse op het politiebureau. Daar bleek hij tevens in het bezit te zijn van 2,2 gram cocaïne. De verdovende mid delen werden in beslag genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Tijd voor een boek? hofstraat 6 - venray Vervolg voorpagina Klein overschot op begroting 2011 Het aantal bouwaanvragen blijft achter bij de prognose, waardoor de gemeente enkele tonnen min der binnenkrijgt. Een speerpunt in het nieuwe jaar is de extra inzet van buiten gewone opsporingsambtenaren (boa's) en straatcoaches om het veiligheidsgevoel van de burgers te vergroten. Ze worden voor namelijk ingezet in de wijken Brukske en Landweert en in het centrum. Komend jaar staat ook in het teken van de renovatie van het gemeentehuis. Eind dit jaar ver huist het ambtelijk apparaat naar het tijdelijke onderkomen aan de Westsingel, het voormalige school gebouw van Gilde Opleidingen. Het college vindt dat de dienst verlening aan de burgers daar door niet in gedrang mag komen. De bezuinigingen mogen geen gevolgen hebben voor de sociaal zwakkeren. Wethouder Twan Jan sen wil juist dat komend jaar nog meer burgers gebruik gaan maken van allerlei minimaregelingen. Het blijkt vaak dat mensen er bewust of onbewust geen beroep opdoen, waardoor er geld overblijft. "De drempel voor de gemeentelijke voorzieningen moeten we verla gen", zegt Jansen. "Niet in finan ciële zin, maar door een betere voorlichting en informatie via het zorgloket. Dit moet leiden tot een betere toegankelijkheid van de regelingen." Fun Sijbers overleden Zondag is op 50-jarige leeftijd Fun Sijbers uit Venray overle den. Fun is vooral bekend van de Venrayse vastelaovend. Vijf jaar lang (2001-2006) was hij vorst van De Piëlhaas. In 1992 was hij bovendien adjudant van prins Ton (Alders) d'n Twedde. Jarenlang had Fun een bestuursfunctie bin nen de Venrayse vastelaovesver- eniging en scoorde hij met zijn vriendengroep meerdere malen met Venrayse vastelaovesschlagers op de cd van De Piëlhaas. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) SPECIAAL OPTIEK van dennïïO?!Ti?ilbv INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Informeer naar de voorwaarden. mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3