Een Koester uw Monument Rianne Verbong wint publieksprijs kamer op het kerkhof Honderdeenendertigste jaargang - week 38 - donderdag 23 september 2010 Gouden bruidspaar Jo en Elly Janssen- van Gool in Venray Jo en Elly Janssen-van Gool zijn vijftig jaar getrouwd. Het mag gerust omschre ven worden als liefde op het eerste gezicht. Jo Janssen (75) en Elly Janssen-van Gool (73) zagen elkaar 54 jaar geleden voor het eerst in de danszaal. Meer dan een halve eeuw later vieren ze hun gouden bruiloft. Een mooi moment om samen even terug te blikken. Door Sanne Claessens Jo Janssen als Elly van Gool komen beiden van oorsprong uit Venray. In 1956 springt de liefdes- vonk tussen de twee over tijdens het carnaval. "Het was in Prinsen hof aan de Wilhelminastraat, een soort van café met danszaal in die tijd", weet Jo zich nog te her inneren. Beiden zijn geen echte carnavalsvierders, dat jaar doen ze voor het eerst aan het feest mee. "En het was ook meteen de laat ste keer", lacht Elly. Na die eerste ontmoeting volgen er jaren vol afspraakjes en de twee groeien steeds dichter naar elkaar toe. In die tijd is het moeilijk om aan een woonruimte te komen. Na lang zoeken vinden ze een leegstaand huurhuis aan de Hoen derstraat, maar de animo voor die woning is zo groot dat er een lote rij op touw wordt gezet. "Ik trok het winnende lot en het huis was voor ons, maar we hebben er eerst veel aan moeten opknappen", ver telt Elly. Een huis is een, maar er zijn meer zaken die geregeld moe ten worden. Want samenwonen voordat je getrouwd bent, is er in die tijd niet bij. Op dinsdag 20 september 1960 trouwen ze voor de wet en op zaterdag 1 oktober 1960 geven ze elkaar het jawoord in de kerk. Kort daarna trekken ze samen in hun nieuwe huis, waar hun eerste twee kinderen gebo ren worden. Na 4,5 jaar verhuizen ze naar de Luciastraat, waar hun gezinnetje compleet wordt met een derde kindje. Elly werkte voordat de kinderen kwamen in een modezaak in Venray. Toen de kinderen eenmaal wat ouder wer den, pakte ze de draad weer op en werkte ze maar liefst 22 jaar bij modezaak Van Oorschot. Jo is werkzaam geweest in de elektro techniek. "Via een bedrijf in Den Bosch heb ik in Venray in de elek tra gewerkt tijdens de hele reno vatie van St. Anna", vertelt hij, "en daarna heb ik nog jarenlang bij Feenstra gewerkt, totdat ik afge keurd werd in verband met mijn hart." Tegenwoordig ziet het leven van de twee er heel anders uit. De kinderen zijn allemaal volwassen en uitgevlogen. Ze wonen alle maal buiten Venray, maar gelukkig zien Elly en Jo ze nog regelmatig. En datzelfde geldt voor hun negen kleinkinderen, met wie ze bei den natuurlijk heel blij zijn. Het paar woonde met veel plezier 25 jaar aan de Schutsboom in Ven- ray, maar anno 2010 genieten ze met volle teugen van hun mooi appartement aan de Augustines- senhof. Jo maakte in hun vorige woning nog zelf wijn en ging daar ook mee rond, maar dat werd wat vermoeiend. Ze zijn graag samen thuis, waar Jo regelmatig te vinden is achter de computer om zelfgemaakt foto's en films te bewerken. Elly leest veel. "En we houden ervan om samen te puz zelen", zegt Elly, "dan maken we er een wedstrijdje van wie de puzzel als eerste af heeft!" Maar wat is het geheim van een goed huwelijk? "Toegeven", zegt Jo lachend. "We hebben weinig eigenlijk onenig heden, maar natuurlijk heb ik ook wel eens momenten gehad dat ik hem het liefst achter het behang zou willen plakken. Maar dat hoort er ook bij. En dat zal hij ook gerust wel eens bij mij hebben willen doen", lacht Elly. Elly en Jo Janssen- van Gool vieren hun gou den jubileum samen met familie en vrienden. Bijzonder fraai fotoboek Ivonne Voigt Fotografe Ivonne Voigt uit Venray heeft een bijzonder fraai fotoboek uitgegeven over de theaterproductie Een kamer op het kerkhof, die in mei 2009 werd uitgevoerd op de Duitse militaire begraaf plaats en het naastgelegen MOB-complex in Ysselsteyn. Het fotoboek geeft een beeld van de indrukwekkende stille tocht over de begraafplaats, de ontmoeting tussen de hoofd rolspelers Horst en Kitty en de voorbereiding en uitvoering van de theaterproductie. "Half april van het vorig jaar werd ik door de uitvoerend pro ducent, Mark van Dooren, gebeld met de vraag of ik interesse had om Piet van der Pas en Odette de Theije, de hoofdrolspelers in de theaterproductie, te portretteren voor promotionele doeleinden. Dat ik al enigszins op de hoogte was van de voorstelling en toe vallig de begraafplaats goed ken, kwam natuurlijk goed van pas", legt Ivonne Voigt haar betrokken heid bij Een kamer op het kerkhof uit. Nadat ze zelf de voorstelling had meegemaakt, trok de Venrayse fotografe meteen na afloop bij regisseur Ruud Hendriks en tekst schrijver Kees van der Zwaard aan de bel. "Ik barstte van de ideeën en was enorm gemotiveerd om dit vast te leggen. Gelukkig wilden Ruud en Kees hier graag meer van horen. Enkele dagen later zaten we rond de tafel om mijn uitge werkte storyboard te bespreken. We lagen op artistiek vlak goed op één lijn en als ik één derde van mijn ideeën voor elkaar zou krijgen, zouden zij het al gewel dig vinden. De laatste week heb ik geen voorstelling gemist om, zo onopvallend mogelijk, zo veel mogelijk vast te leggen. Ook was ik de hele dag aanwezig tijdens de filmopnamen van de voorstelling in de loods." Tussen alle andere werkzaamhe den door wordt er hard gewerkt aan de realisatie van een dvd. Voor Ivonne Voigt was dat echter niet voldoende. "Het bleef knagen. Ik had een enorme hoeveelheid foto's liggen, maar niets concreets in handen om te kunnen laten zien. Ik kreeg er nog steeds regel matig vragen over, maar meer dan wat losse foto's op mijn site had ik nog niet. Ik ben dan ook super blij en trots dat het fotoboek van Een kamer op het kerkhof, dat ik geheel zelf samengesteld en gemaakt heb, nu klaar is." Voigt beleefde intens alle momenten tij- dens de opnamen en uitvoeringen van de theaterproductie in Yssel- steyn opnieuw bij de totstandko ming van haar fotoboek. "Voor mij persoonlijk is dit boek een droom die uitkomt. De ultieme kans om mijn werk te kunnen laten zien. Ik hoop van harte, naast mijn andere werkzaamheden als fotograaf, in de toekomst vaker aan projecten als deze mee te mogen werken!" Het fotoboek is te bekijken en te bestellen via de website van Ivon- ne Voigt: www.ivonnevoi2t.nl. De Veltumse kapel (Rijksmonu ment) aan de Hoebertweg in Ven ray werd in 1625 gesticht. In 1681 werd het hogere en bredere schip aangebouwd. De kapel kreeg de naam Antoniuskapel, genoemd naar de patroonheilige St. Antoni- us-Abt (ca. 250-356). Antonius-Abt was een kluizenaar die op de berg Kolzim bij de Rode Zee verbleef. Sinds de dertiende eeuw wordt hij aangeroepen als bescherm heilige van varkens en var kenshoeders. Hij is bekend als Antonius-met-het-varken, in het dialect als Vaerkes-Tunnes. In de negentiende eeuw kreeg de kapel relikwieën van St. Hubertus van Luik (ca. 655-727), bisschop van Maastricht-Tongeren. Sindsdien gingen velen foutief de kapel de Hubertuskapel of zelfs de Rochus- kapel noemen. Al sinds de tiende eeuw is Hubertus schutspatroon van de jagers. Hij is tevens bekend als beschermer tegen hondsdol heid. St. Rochus van Montpellier (1295-1327) wordt vooral vereerd als beschermer tegen pest en vee ziekten. De Veltumse Antonius- kapel staat onder de bijzondere bescherming van drie heiligen die onder de boerenstand populair waren als beschermer van mens en dier tegen gevreesde ziekten. Hun verering blijkt ook uit de inventaris van de kapel. Daarin is elke van de drie heiligen verte genwoordigd met een prachtig gepolychromeerd eikenhouten beeld. Het beeld van Antonius- Abt (linker beeld) is 69 cm hoog en dateert uit ca. 1500. Het is dus veel ouder dan de kapel. Antonius is afgebeeld in het habijt der Anto- nieten. In de rechterhand houdt hij een taukruk, een symbool van ziekenverplegers en in de linker een opengeslagen regelboek. Hij heeft een varken aan de linker voet. Het beeld van St. Rochus (middenste beeld) is 49,5 cm hoog en is gemaakt omstreeks 1625. Rochus is afgebeeld als pelgrim met pelgrimsstaf en met grote hoed waarop een Jacobs- schelp. Hij laat een pestbuil zien op zijn bovenbeen. Aan zijn linker voet ligt zijn hond met brood in zijn bek, hetgeen refereert aan zijn gevangenschap. Het beeld van St. Hubertus (rechter beeld) is 46,5 cm hoog en dateert eveneens uit ca. 1625. Hubertus is gekleed in een schubbenjak met een korte gepantserde wapenrok. Een man tel is om zijn schouders geslagen. In zijn rechterhand heeft hij een jachthoorn en in de linker een geweer. De hond aan zijn rechter voet kijkt omhoog. De drie heili genbeelden zijn Rijksmonument en zijn tegenwoordig te bewonde ren in het Venrays Museum aan de Eindstraat. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, SVM archief, Heiligen van alle tij den, Veldheym, Venrays Museum. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Rianne Verbong uit Venray is winnaar geworden van de publieksprijs van de fotowed strijd die Combi Dom Mels- kens en Nieuwsblad Peel en Maas deze zomer voor de acht ste keer houden. Met ruim 100 stemmen werd de foto van Verbong door de lezers van Peel en Maas beoordeeld als de beste vakantiefoto van 2010. De foto is genomen tijdens een vierdaagse huttentocht in het Vier- gental in Oostenrijk. Met de uitreiking van de publieksprijs komt er een einde aan de fotowedstrijd van 2010.Vol- gend jaar komen we ongetwijfeld weer terug met een vakantie foto wedstrijd. Hopelijk is het enthou siasme van de deelnemers en de kwaliteit van foto's ook in 2011 weer net zo groot als dit jaar. EN MAAS Lot uit de loterij Otder-ii Fotosetvicej

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15