Schouwburg opent nieuw seizoen Sub Matris Tutela naar Expositie Franse kunstenares festival Legenden en volksverhalen Beukfeest in Gryphus Grad en Petran presenteren cd Schrijver Vuijsje gastspreker Turbulentie A Tribute to Boek bestellen? Taxatiedag PEEL EN MAAS A tribute to Cliff The Shadows is dit theaterseizoen een van de aanraders. Foto: Peter Nawlor Donderdag 23 september 2010 - Pagina 12 3 Het nieuwe theaterseizoen van de schouwburg in Venray start op vrijdag 24 septem ber. Ook dit seizoen heeft de schouwburg een groot aanbod en variëteit aan voorstellin gen. In de bestelperiode van mei tot augustus zijn er al vele kaar ten verkocht. Toch is er nog voor ieder wat wils beschikbaar, want de Schouwburg heeft ook dit jaar weer een gevarieerd programma met grote namen. Denk aan Sanne Wallis de Vries, Herman van Veen, Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht en de musical De Gelaarsde Kat. Ook intiemere pro ducties zoals Veldhuis en Kemper, Lisa, Amy en Shelley, maar ook het Bencha theater zetten dit jaar een show voor u neer. Het Bencha theater was eerder te zien bij Culi- rooj in Venray en de enthousiaste reacties uit het publiek beloven veel goeds voor hun theatershow op 13 mei. Het seizoen gaat op 29 septem ber van start met Cabarestafette. Drie cabaretiers voor de prijs van één. Dit jaar hebben Kristel Zweers, Emilio Guzman en Johan Goossens de eer hun debuut te maken. Daarnaast is A tribute to Cliff The Shadows ook een echte aanrader. Deze tributeband draait al sinds begin jaren '60 In de reeks concerten van Muziek Biënnale Niederrhein 2010 vinden op 25 en 26 sep tember twee bijzondere con certen plaats in Venray. Zater dagavond 25 september om 20.00 uur gaat Ton van Reen, vergezeld door zijn zoon David en pianist Peter Petrov, in de Witte Hoeve in woord, beeld en muziek op ontdek kingstocht door de Peel. Zon dagavond 26 september om 20.00 uur verzorgt Ensem ble 88 in samenwerking met beeldend kunstenaar Nieke Lemmens een multimedi aal concert in het Odapark. Beide concerten hebben als uitgangspunt 'legenden', het thema van Muziek Biënnale Niederrhein 2010. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de lokale VVV's in Noord-Limburg of te bestellen via telefoonnummer 077-8515515. Kabouters, kobolds, weerwol ven, watergeesten, witte wieven, aardmannetjes. Dat is de bonte stoet van hoofdrolspelers in de volksverhalen uit de Peel. Ze bevolkten de wereld waarin Ton van Reen opgroeide, in een dorp Het is weer beuken geblazen op zaterdag 25 september bij Gryphus in Vierlingsbeek, waar andermaal drie metalbands te gast zijn tijdens het Beukfeest. Tijdens deze achtste editie van het Beuk- feest staan de bands Dead Head, Lord Volture en Magnetron op het programma. Aan het Bredase thrashmetalcombo Magnetron de eer het feest te openen. Sinds 1996 staat Magnetron regelmatig op de planken en de band heeft al een aantal demo's op haar naam staan. Sepultura, Exodus en Kre- ator noemen de heren als hun invloeden en dat is te horen ook. Old school thrash metal zoals het hoort: snel en agressief. Lord Volture is het geesteskind van Feest Zonder Naam mee in het live circuit van de UK. Met de authentieke versterkers, kleding en microfoonstandaards aan de rand van het Peelgebied. Als kind luisterde hij iedere dag naar de verhalen van zijn groot moeder over de wonderlijke figu ren die leefden in de harten van de mensen die aan de natuur, de stilte, het duister en de eenzaam heid waren overgeleverd. Van Reen is nu, naast veelzij dig en eigenzinnig auteur, zelf verhalenverteller. De figuren uit de volksverhalen van zijn rauwe geboortegrond keren vaak terug in zijn kinder- en jeugdboeken. In de Witte Hoeve zal Van Reen voorlezen uit eigen werk. De voor drachten worden afgewisseld met de melancholische klanken van de Nocturnes van Frédéric Chopin, dichterlijk en virtuoos gespeeld door Peter Petrov, en verlucht met sfeervolle dia's van Van Reens zoon David. Jos Kamp, artistiek leider van Ensemble 88, heeft drie vrouwe lijke kunstenaars uitgenodigd voor een nieuwe, sprankelende productie: componisten Mayke Nas en Annelies van Parys en beeldend kunstenaar Nieke Lem- mens. Het project heeft - geheel in lijn met het thema van Muziek Biennale Niederrhein - de titel In legendes is het altijd nu' (naar David Marcelis. In 2009 heeft hij een aantal muzikanten om zich heen verzameld waaronder leden van bands als Mercyful Fake en Up The Irons. Afgelopen april verscheen Lord Volture's debuut Beast Of Thunder waarop de liefhebbers van heavy metal uit de jaren tachtig volop aan hun trekken kunnen komen. Afsluiter van de avond zijn de thrashmetal veteranen van Dead Head. Vorig jaar mochten de vier mannen uit Kampen het twintigjarig jubileum van hun band gevierd. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur en de eerste band betreedt het podium om 21.00 uur. Kaarten voor dit Beukfeest zijn te reserveren via www.gryphus.nl. komt het spektakel helemaal tot leven. Kijk voor meer informatie op www.schouwburgvenray.nl. Cees Nooteboom) meegekregen. In nauwe samenwerking met Jos Kamp hebben de drie vrouwen een voorstelling gemaakt van 75 minuten met muziek en video beelden. Voor video is gekozen vanuit de wens om het publiek op directe manier in het geheel te betrekken: een donkere zaal, indringende klanken, lichtende beelden die om aandacht schreeu wen - er is geen ontkomen aan. De samenspraak tussen muziek en beelden zorgt voor een verras send nieuw verhaal, waarin beide disciplines elkaar versterken en het publiek wordt aangesproken op zijn verbeeldingskracht. Voor alle betrokkenen - componisten, kunstenaar, musici, publiek - een groot avontuur. Klein volk en andere Peelver- halen: 17,50 euro, zaterdag 25 september 2010, 20.00 uur, de Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Meer informatie en reserveringen: www.muziekbiennale.eu I neder- land@muziekbiennale.eu, telefoon 077-8515515. In legendes is het altijd nu 17,50 euro, zondag 26 september 2010, 20.00 uur, Oda park, Merseloseweg 117, 5801 CC Venray. Blueslegende Gene Taylor Cambrinus in Horst ont vangt op woensdag 29 septem ber opnieuw de vermaarde pianist Gene Taylor. Al eerder stond deze blueslegende op het podium van Cambrinus. Het beviel hem en het publiek zo goed dat heel snel een tweede concert werd gepland. Deze keer gaat de voormalige pianist van Canned Heat en The Fabulous Thunderbirds de Scandinavische toer op. Uit Finland brengt hij zan ger/gitarist Jussi Raulamo alias 'Jo Buddy' mee. Buddy timmerde al enkele jaren aan de weg voordat zijn debuut-cd in 2006 in eigen land een ware hype ontketende. Van dit geslaagde debuut had in de rest van Europa echter zo goed als niemand gehoord. Tot hij in 2008 met de tweede cd aantoonde geen eendagsvlieg te zijn. De sound van Jo Buddy bestaat uit ruige vurige blues met veel scheurende gitaren. Taylor speelt sinds 1962 piano en al op zestienjarige leeftijd trad hij in Los Angeles op samen met Big Joe Turner,T-Bone Walker, Pee Wee Crayton en Lowell Fulson. Zijn dis cografie bevat intussen ruim veer tig albums die hij opnam met zijn vaste bands of als gast bij onder andere Charlie Musselwhite, Doug Sahm, Junior Watson en John Ham mond. Taylor maakte deel uit van Canned Heat, The Blasters en de bands van Kim Wilson en James Harman. Maar meest bekend is hij als lid van The Fabulous Thunder- birds waar hij van 1993 tot 2007 deel van uitmaakt. Dit concert begint om 20.30 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cam- brinusconcerten.nl. Accordeon- en harmonicafestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 26 september een accordeon- en harmonicafestival op camping De Schatberg aan de Midden-Peel- weg in Sevenum. Aanvang 13.00 uur. Dansmiddag In zaal Concordia aan het Vrijt hof in Vierlingsbeek wordt op zondag 26 september van 14.00 tot 18.00 uur een dansmiddag op countrymuziek gehouden. De muziek wordt verzorgd door dj On The Road Again. Band Wanssum in halve finale 'clash' De metalcoverband 5 Minute Window uit Wanssum is een van de deelnemers aan de eerste halve finale van The Clash of the Cover Bands op zaterdag 23 oktober in MC De Bosuil in Weert. Dit jaar vindt de zevende editie van The Clash of the Cover Bands plaats. Op vrijdag 5 november wordt de tweede halve finale voor deze regio gehouden. De dertien beste coverbands van deze pro vincies strijden om een plaats in de regiofinale, die op zaterdag 11 december wordt gehouden in De Bosuil. The Clash of the Cover Bands heeft twee categorieën: de vakjurywinnaar en de publieks- winnaar. De winnaars van de halve finales plaatsen zich bij de zes beste coverbands van Limburg en staan in de regiofinale, de laatste stap richting Paradiso. De vakju rywinnaar en de publiekswinnaar van de landelijke finale winnen een prijzenpakket met onder meer een cd-contract met video clip en een tour van 20 optredens. Coverbands kunnen zich vanaf nu inschrijven voor The Clash of the Cover Bands 2011 via www.the- clashofthecoverbands.com. Countrydans In zaal Concordia aan het Vrijt hof in Vierlingsbeek wordt op zondag 26 september een coun- trylinedansmiddag gehouden. Van 14.00 tot 18.00 uur kan er volop gedanst worden op muziek gedraaid door dj On The Road Again. Champignondagen De traditionele champignonda- gen in streekmuseum De Locht in Melderslo worden gehouden op zaterdag 25 en zondag 26 septem ber. Dit in samenwerking met het champignonverwerkingsbedrijf Lutèce dat honderd jaar bestaat. Op zaterdag houdt Lutèce een open dag in de fabriek in Velden. Bezoekers kunnen van 11.00 tot 16.00 uur een kijkje te nemen. Tegelijkertijd kunnen bezoekers van Lutèce dan De Locht bezoe ken. In de Locht zijn zowel op zaterdag als op zondag allerlei activiteiten. Bezoekers kunnen via de originele veilingklok diverse soorten verse paddenstoelen en producten van Lutèce kopen en genieten van champignongerech ten. Op beide dagen kunnen de kinderen zelf champignons pluk ken en een broodje bakken aan het spies in open vuur. De Peel- kabouters zijn aanwezig en er is een speciale speurtocht voor kin deren. Schilder Jan Coenen toont schilderstukken van paddenstoe len in allerlei vormen. Verder is er ook veel informatie over het telen van champignons, van paarden- mest tot broed en dekaarde. Kermis in Swolgen Swolgen staat van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 september weer in het teken van de jaar lijkse kermis. Na de opening door Disco Tropical, vrijdagavond, staat zaterdagavond de topcoverband Riverside vanaf 20.30 uur op de planken van de feesttent achter café-zaal Wilhelmina. In de zaal speelt zaterdagavond de band Hurricane. Op kermiszondag staat vanaf 16.00 uur de feestband La Stampa op het podium. De zon dagavond wordt verzorgd door de topcoverband Noah. Maandag om 16.00 uur start het matinee met medewerking van Manilla, 's avonds treedt Big Nick op. Dins dag wordt de kermis afgesloten met een gezellig matinee en het toepen om hanen. Enkele Swol- gense dj's verzorgen tijdens deze middag de muziek. Opera in bioscoop In de bioscoop in Venray is op donderdag 30 september vanaf 20.00 uur een live-event te zien, de Opera The Rise and Fall of the City of Mahagonny. Deze voorstel ling, vertoond vanuit het Teatro Real in Madrid, wordt via satelliet verzonden naar diverse bioscopen in Europa, waaronder dus Venray. "De laatste twee jaar is fors geïn vesteerd in digitale projectie en 3D-film. Deze nieuwe technieken stellen de bioscoop in staat om ook zogenaamde 'alternative con tent' te vertonen zoals live-opera en liveconcerten", aldus Jeroen Cattoir van het Luxor Theater in Venray. Het afgelopen jaar is bij wijze van proef geëxperimenteerd met enkele voorstellingen. Er zijn nu al voorstellingen uit Madrid, Barcelona en Londen vastgelegd. Naast de mogelijkheid tot het vertonen van live-evenementen worden ook opera's en concerten, die van tevoren opgenomen zijn, vertoond. Meer informatie is te vinden op www.luxorvenray.nl. www.vandenmunckhof.nl Op uitnodiging van Kunst factor Nederland gaat Harmo nie Sub Matris Tutela Oostrum op zaterdag 2 oktober een con cert verzorgen in theater De Brakke Grond in Amsterdam. De Kunstfactor is een lande lijke organisatie die de belangen van de amateurkunst behartigt. Een vertegenwoordiging van Kunstfactor was dit voorjaar aan wezig was bij het TemaToernooi in De Maaspoort in Venlo, waar harmonie- en fanfareorkesten in competitieverband een entertain ment programma presenteren van hoogstaand niveau.. Volgens hun beoordeling was Harmonie Sub Matris Tutela dé muziekvereniging die het meest sprankelend beant woordde aan de uitgangspunten van het toernooi. Stichting Kunst factor was zelfs zo aangenaam verrast dat de harmonie de vraag Het voormalig carnavalsduo Grad en Petran presenteert op zaterdag 6 november de cd 'Klèn Geluk' tijdens een the atervoorstelling in de Witte Hoeve in Venray. De kaartver koop vindt plaats op zaterdag 25 september in de foyer van de Venrayse schouwburg van 16.00 tot 18:00 uur en in café de Terp in Oirlo van 16:00 tot 19:00 uur. De voorstelling op 6 november begint om 20:00 uur, maar al vanaf 19:00 uur is de Witte Hoeve open voor het publiek. Naast Grad en Petran, die ter ere van de cd-pre- sentatie eenmalig zullen optreden, verzorgen Neutjes Rang, de Bups, Nard Reijnders en Jeroen Aarts optredens. De avond wordt gepre senteerd door L1-presentator Bas van der Zwaan. In de pauze en na afloop van de voorstelling is de cd voor het eerst te koop. In juni werd de komst van 'Klèn Geluk' al aangekondigd. Deze cd bevat naast nummers die al eerder ver schenen op de muziekcassette 'Gèr Gedoan' ook nooit eerder uit gebrachte liedjes en conferences. In september zal het duo de cd opnemen in de studio van Nard Reijnders in Broekhuizenvorst. Schola Cantorum De Schola Cantorum van het Ward-Instituut luistert op zon dag 3 oktober om 10.00 uur de hoogmis op in de kerk in Geijste- ren. Het koor legt zich toe op de uitvoering van projecten waarbij de liturgische en muzikale inter pretatie zijn gebaseerd op bestu dering van de oorspronkelijke handschriften. Deze mis is vooral interessant voor liefhebbers van klassieke gregoriaanse gezangen. Meer informatie is te vinden op www.schola-wardinstituut.nl. Wandeling IVN IVN Geijsteren/Venray houdt op zondag 26 september een wande ling rondom Meerlo. Er wordt spe ciaal aandacht geschonken aan de Maas en de oevers van de rivier. De laatste tijd wordt er veel geschre ven over het reactiveren van de oude Maasarm tussen Ooyen en Wanssum. De wandelaars gaan kij ken hoe het gebied van de oude Maasarm er nu bij ligt. De wande ling begint om 10.00 uur. vanaf de parkeerplaats tegenover de kerk. 50+ Wandelen WSV De Natuurvrienden Mer- selo houdt op maandag 27 sep tember een groepswandeling van tien kilometer. De start is om 13.30 uur in Den Hoek aan het Grootdorp 99 in Merselo. Het clublokaal is om 13.00 uur open. Er is een wagenrust. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (0478)546496 of (0478)502237. kreeg om een soortgelijk concert te komen verzorgen in Amsterdam tijdens het Festival Kunstfactor Live! Onder de titel Generation I- Pod wordt een muziekprogramma met zang en dans uitgevoerd dat varieert van klassieke harmonie- muziek tot de modernste hiphop muziek. Een week later is Har monie Sub Matris Tutela vereerd om samen met de drumband een bijdrage te leveren aan een ander bijzonder concert. Ze levert een bijdrage aan het concert ter gele genheid van het 35-jarig jubileum van koor Harmony uit Oostrum op 9 oktober in de schouwburg in Venray. Tijdens dit concert wordt samengewerkt en gemusiceerd met pianist Cor Bakker. Tijdens dit concert, waarin uiteraard Koor Harmony centraal staat, wordt een verrassend programma gebracht worden. Het voormalig carnavalsduo Grad en Petran. Zoals eerder aangegeven zullen de opbrengsten van de cd en de kaartverkoop van de cd-presenta- tie ten goede komen aan zorgin stellingen 't Raayke in Tienray en Koningserf in Koningslust. Deze instellingen bieden crisisopvang en zorg aan kinderen en jongeren met een gedragsstoornis, al dan niet in combinatie met een beper king. Een bijzondere bijdrage aan de cd wordt geleverd door Jeroen Aarts uit Oploo. Hij kreeg vorig jaar een eervolle vermel ding tijdens de talentenjacht van Funpop, het festival voor mensen met een verstandelijke beperking. Zijn 'Scooterlied', dat hij tijdens Funpop ten gehore bracht, zal op 'Klèn Geluk' verschijnen. Grad en Petran en Nard Reijnders zul len een muzikale bijdrage aan dit nummer leveren. Vanaf 8 novem ber is de cd verkrijgbaar op diver se verkooppunten in de gemeen ten Venray, Horst aan de Maas en Peel en Maas. Een volledige lijst met verkooppunten, evenals meer informatie over Grad en Petran, 'Klèn Geluk' en het goede doel is toegankelijk via www.gradenpe- tran.nl. Maandag 4 oktober van 13.00 tot 16.30 uur opent hotel-restau rant De Zwaan aan de Grote Markt 2A-4 in Venray weer zijn deuren voor taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Rotterdam. Hij zal deze dag oude en zeld zame boeken, handschriften en/ of oude bijbels voor het publiek op hun waarde schatten. Molen dijk is vooral gespecialiseerd in oude geschiedenis, topografie, (staten)bijbels en theologie. Er zijn ook een paar voorbeelden te zien van antieke boeken, bijbels die op originele wijze gerestaureerd zijn. Silveren Swaentje Op 28 oktober wordt de onder scheiding 't Silveren Swaentje uitgereikt in het Theehuis van het Odapark. 't Silveren Swaentje is een jaarlijkse onderscheiding die wordt verleend aan iemand die een belangrijke bijdrage heeft geleverd en nog steeds levert aan kunst en cultuur in Venray en omstreken. De prijs is ook bedoeld als een aanmoediging om daarmee nog jaren door te gaan. Er zijn meer onderscheidin gen in deze regio, maar specifiek voor kunst en cultuur is uniek. De onderscheiding bestaat uit een zilveren zwaan als speld en als beeldje. De prijs wordt dit jaar uitgereikt door wethouder Patrick van der Broeck. De genomineerde van dit jaar wordt begin oktober bekendgemaakt. Zie voor verdere informatie de website van 't Silve ren Swaentje. Het Odapark in Venray pre senteert van 26 september tot en met 5 december de solo tentoonstelling Coquelicot (Klaproos) van de Franse kun stenares Haïdée Henry. Naast de betoverende ruimtelijke enscenering 'Dortoir des Fil- les' (De Meisjesslaapzaal) wor den er vier nieuwe sculpturen en tekeningen getoond. Het is de eerste keer dat de Fran^aise in Nederland een solotentoon stelling heeft. Henry nam in 2009 ook deel aan de kunst manifestatie Vlakwater Verha len van het Odapark. Tijdens de officiële opening, op zondag 26 september om 11.30 uur, zal journalist Wolf gang Linneweber met de kun stenares in gesprek gaan. Het Odapark en de tentoonstelling zijn gratis toegankelijk. Haïdée Henry creëert mythi sche droomwerelden, sprookjes, waarin geen hiërarchie bestaat zoals bij mensen en dieren. Cen traal in haar werk staat de vraag stelling over de vrouwelijke identiteit. Henry bezielt de per sonages in haar werk met haar eigen angsten, verlangens en fan tasieën en geeft hen daardoor vaak een verwrongen zelfbeeld. Seksualiteit, geweld en dood ver dringen de naïeve schoonheid van haar wezens die er uitzien als dieren, maar zich gedragen als mensen met menselijke emoties. Hazen, herten, zwijnen, wolven en Sara Doesburg geniet met volle teugen van haar leven vol glamour. Als stewardess vliegt ze de hele wereld over en waakt ze met harde hand over haar maat 36. De mannen heeft ze voor het uitzoeken. Een baan van 9 tot 5? Een dege lijk leven? Sara moet er niet aan denken! Ze heeft geen enkele behoefte om ook maar iets aan haar leven te veranderen. Maar dan wordt bij haar zus Anouk borstkanker geconstateerd. Ineens is alles anders. Sara is de enige bin nen de familie die haar vierjarige neefje Max onder haar hoede kan nemen. Weg vrijheid. Weg luxe leventje! Ze zit niet te wachten op de verantwoordelijkheid voor een kind en verzet zich er dan ook met hand en tand tegen, maar je doodzieke zus kun je toch niet in de steek laten? Terwijl Anouk vecht tegen de kanker, probeert Sara met vallen en opstaan te wen nen aan het kind dat haar leven op z'n kop zet. Er dringt zich de vraag op wat echt belangrijk is in het leven. Mariëtte Middelbeek (1983) andere diermensen verschijnen ten tonele en spelen een uiterst geraffineerd en erotisch spel. Een spel van vrouwelijke verleidings kracht en onderwerping en van latente agressieve mannelijke dreiging, waarin de ongelijkheid tussen de seksen wordt blootge legd. De kunst van Haïdée Henry roept tegenstrijdige emoties op. Aan de ene kant herinnert ze ons vaag aan een onbevangen kinder wereld, maar aan de andere kant snijdt ze zeer volwassen thema's aan. Het werk is provocerend en paradoxaal, vaak schrijnend en verontrustend, maar altijd vol van psychologische betekenislagen. Op die manier lukt het Haïdée Henry als geen ander, binnen haar ogenschijnlijk lieflijke univer sum haar personages te ontdoen van het aura van de kinderlijke onschuld. Haïdée Henry (1978, Nimes) woont en werkt in Parijs en Nor- mandië. Zij studeerde aan de Riet veld Academie in Amsterdam en bij Annette Messager aan de École Nationale Supérieure des Beaux Arts in Paris. Daar studeerde ze in 2006 af als beste student van dat jaar. In 2008 ontving Henry het Kaiserring-Stipendium in Goslar, Duitsland. Het werk van Henry was eerder te zien bij Figge von Rosen Gale rie en de Artothek in Keulen en bij Hiscox Art Projects in Londen. 'Coquelicot' kwam tot stand in nauwe samenwerking met Figge von Rosen Galerie (Keulen). is de eerste Nederlandse chick- litauteur met een beststeller op haar naam. Met haar succesvolle debuut Single Sexy wist ze in korte tijd naar een groot publiek door te breken. Haar tweede roman Turbulentie werd met veel lof ontvangen. Turbulentie is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 7,50 euro. Voor de eerste keer word door Feest Zonder Naam een 16+ evene ment gehouden in zaal Plein 27 in Maashees. Samen met de nieuwe uitbaters van Plein 27 en de hulp van vrijwilligers wordt op zaterdag 9 oktober de eerste editie van Feest Zonder Naam een feit. Er wordt muziek gedraaid door zeven hardstyle djs, waaronder Neroz en Jb The Commender. Het evenement begint om 21.00 uur en de deuren zijn vanaf 20.30 uur geopend. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Route 66 in Sambeek, Plein 27 in Maashees en Podium in Venray Voor meer informatie zie www.fznfeesten.nl. in het Theehuis in het Oda- park in Venray wordt op zon dag 3 oktober vanaf 11.30 uur Literair Café gehouden met auteur Robert Vuijsje. De muzikale omlijsting is in han den van Lisa Elfring, zang en piano met eigen teksten en muziek. Vuijsje (1970) studeerde aan de Universiteit van Amsterdam af in Amerikanistiek. Hij werkte als journalist bij De Pers. Zijn debuut roman Alleen maar nette Mensen verscheen in 2008. Het werd gelijk een bestseller die ook, mede door het gebruik van sms-taal, goed aansluit bij de belevingswe reld van de jongeren. Zij prijzen zijn humor en vlotte schrijfstijl. Hij werd dan ook uitgeroepen tot winnaar van de literaire jonge- renprijs De Inktaap. Ook werd hij genomineerd voor de Libris Lite ratuurprijs en won hij de Gouden Uil. Hij werkt momenteel aan een tweede roman, heeft een wekelijk se column in Het Parool en schrijft recensies over Amerikaanse litera tuur voor Vrij Nederland. Alleen maar nette Mensen is een aan- sprekende titel omdat hij zelf, als rasechte Amsterdammer uit zo'n net nest uit het chique Zuid-Oost komt. Door de jaren heen heeft hij zijn stad radicaal zien veranderen. Tijdens zijn lagere en middelbare schooltijd bestond 'de multicul turele samenleving' als fenomeen nog niet in Amsterdam. Hoe is de multiculturele samenleving in zulke korte tijd zo'n grote rol gaan spelen in de stad? Vuijsje pro beert op die vraag een antwoord te geven, evenals op de vraag waar hij nu eigenlijk zelf bij hoort: hij heeft een Joodse achtergrond, heeft een enigszins Marokkaans uiterlijk, maar hij is een Hollander die op donkere vrouwen valt. Al deze werelden komen samen in de hoofdpersoon uit Alleen maar nette mensen: David Samuels. Ook David gaat op zoek naar de zin van het bestaan: bij wie hoor ik echt: bij de Nederlanders, bij de Joden, bij de Marokkanen of bij de zwarten? Over deze actuele zaken geeft Vuijsje zijn visie, hij leest voor uit zijn roman en hij is graag bereid vragen te beantwoorden. Boekrecensie in Peel en Maas

Peel en Maas | 2010 | | pagina 12