Medisch Centrum Antoniusveld Overeenkomst gemeente en MEE Rotary steunt Cintanak Dagboek Jan Loonen uit Shanghai Samen voorlezen Culirooj smaakt naar meer Dag van het Onderhoud bij Numac Vivara opent bezoekerscentrum Truus 25 jaar overblijfkracht PEEL EN MAAS Donderdag 16 september 2010 - Pagina 9 Open dag zaterdag 18 september 2010 Op zaterdag 18 september wordt het vernieuwde Medisch Centrum Antoniusveld offi cieel geopend door de bur gemeester van Venray, Hans Gilissen. Niet alleen wordt er op deze dag teruggekeken op tien jaar eerstelijnsgezond heidszorg, maar de blik wordt ook nadrukkelijk op de toe komst gericht. Met de nieuwe bovenverdie ping is er ruim 400 vierkante meter praktijkruimte bijgekomen. Hiermee kan het Medisch Cen trum Antoniusveld voldoen aan de toegenomen zorgvraag naar eerstelijnsvoorzieningen. Het Medisch Centrum Antoniusveld is ruim tien jaar geleden opgericht door de huisartsen Frans Schmeetz, Harry Schraven, Marcel van Tiel, Ilse van Tiel-Knop- pen en Maurice Lucassen samen met het Groene Kruis Jeugdge zondheidszorg, de fysiotherapeu ten Henne Cats, Peter Selder en Anja Koedam en de apothekers Pieter Weerts en Linda van Veg- chel. Snel sloten zich ook andere zorgverleners aan bij het concept 'zorg onder één dak'. Met name: logopedie, maatschappelijk werk (Synthese), verloskundigen, peda goog/kinderpsycholoog, podothe- rapeut, psycholoog, GZ -haptothe- rapeut en diëtist. De patiënten zagen duidelijk de voordelen van deze samenbundeling van de zorg. Ook de zorgverleners profiteerden van deze situatie. Het onderling overleg werd verbeterd en nieu we initiatieven werden ontwik keld, zoals het beweegprogramma 'Antoniusveld in Beweging'. Ook maakte de huisartsenzorg een ontwikkeling door in deze tien jaar. De ketenzorg diabetes en COPD ontwikkelde zich. Momen teel wordt deze zorg uitgevoerd door een drietal praktijkverpleeg kundigen. Ook ontstond de eerste lijns GGZ-zorg door praktijkonder steuners. Door deze succesvolle formule kwam het Medisch Cen trum Antoniusveld al vrij snel te krap in zijn vel te zitten. Zeer recent is de nieuwe bovenver dieping in gebruik genomen en is er weer volop ruimte voor de toekomst. Het Medisch Centrum Antoniusveld zal op zaterdag 18 september zijn deuren openen voor belangstellenden: van 13.30 tot 16.00 uur kunnen mensen de nieuwbouw bekijken en een rond leiding krijgen door het centrum met aansluitend een kopje koffie. Tevens is er de mogelijkheid om een expositie van de schilderijen van de kunstenares Dominique Clercx- Breed te bekijken in de huisartsenpraktijk. Om 17.00 uur wordt de officiële opening door burgemeester Hans Gilissen ver richt, voor genodigden. De gemeente Venray heeft sinds 2008 een samenwer kingsovereenkomst met MEE. Na evaluatie is gebleken dat de samenwerking voor beide partijen zijn vruchten heeft afgeworpen. Daarom wordt ook in de komende jaren afge sproken om met elkaar samen te werken. MEE biedt laagdrempelige, onafhankelijke en betrouwbare cliëntondersteuning ten behoeve van cliënten met een beperking, hun ouders en andere verwanten. Dit past prima binnen prestatie- veld 3 van de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo). De gemeente is verantwoordelijk voor het uitvoeren van de Wmo. MEE en de gemeente Venray heb- Wethouder Twan Jansen en Jan Bertrams beklinken de samenwerking met een ferme handdruk. ben met elkaar afgesproken dat MEE de cliëntondersteuning één keer per week aanbiedt in het gemeentehuis van Venray. Iedere woensdagochtend tijdens ope ningsuren van het gemeentehuis (van 9.00 uur tot 13.00 uur) is een medewerker van MEE aanwe zig. Verder participeert MEE in de frontoffice van het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG). Het CJG gaat op 16 september officieel van start. Wethouder Twan Jansen en regiodirecteur Jan Bertrams hebben maandag de samenwer kingsovereenkomst getekend. Elsbeth Toebosch, initia tiefnemer van de Stichting Cintanak, heeft op een bij eenkomst van de Rotaryclub Horst-Sevenum-Maasdorpen een cheque ter waarde van 5000 euro ontvangen van voorzitter Jac Jenniskens. Het bedrag wordt besteed aan het betalen van de salarissen en de opleiding van Balinese fysiothera peuten en assistenten die werken met lichamelijk en meervoudig gehandicapte kinderen op Bali. Een deel wordt ook gebruikt om noodzakelijke operaties te kun nen verrichten. En verder komt de financiële bijdrage ten goede aan het faciliteren van het zelf maken van hulpmiddelen zoals onder andere krukken, rolstoelen en orthopedisch schoeisel. De inzet en betrokkenheid van Els- beth Toebosch samen met andere vrijwilligers voor verbetering van de omstandigheden van lichame lijk en meervoudig gehandicapte kinderen op Bali overtuigde de club zozeer dat deze besloot om daarvoor actie te voeren. De rota- ryclub vult elk jaar een fonds voor maatschappelijke projecten door onder andere de verkoop van asperges aan rotaryclubs in heel Nederland. Stichting Cintanak is een non-profitorganisatie die lichamelijk en meervoudig gehan dicapte kinderen op Bali door middel van fysiotherapie en edu catie op weg helpt naar zelfred zaamheid. Cintanak streeft ernaar de creativiteit en ontwikkeling van de Balinezen te stimuleren met respect voor hun cultuur en manier van leven zonder onze westerse manier van denken en werken op te dringen. I Afgelopen zaterdag is een Noord-Limburgse delegatie voor een week vertrokken naar Shanghai. Een van de deelnemers is de Venray- se wethouder Jan Loonen. Exclusief voor Peel en Maas houdt hij een dagboek bij. Er wordt onder meer een bezoek gebracht aan de World Expo 2010 en aan Greenport Shang hai. Het tijdsverschil met de oostkust van China is zeven uur. Dagelijks stuurt Jan Loo- nen zijn verslag door. Volgen de week volgt het tweede deel. Zondag 12 september Vliegen op 11 september heeft iets macabers, zeker als Geert Wilders ook nog iets gaat roepen in New York bij Ground Zero. Gelukkig gaat het meeste langs ons heen. De vlucht van ongeveer twaalf uur gaat vlot voorbij. Vooraf heb ik me voorgenomen veel kennis op te doen over de wereldstad Shanghai en de orga nisatie van een wereldtentoonstel ling, wat de Floriade ook is. We hebben zes dagen de tijd om eraan te werken. En het is een samen zijn met regionale bestuurders. De groep deelnemers bestaat uit men sen van de Floriade-organisatie en de betrokken bestuurders uit de regio en provincie. Een gevarieerd gezelschap. Maar allemaal met het zelfde doel: de Floriade in 2012 tot een succes maken! Vanwege de regen en mist is het zicht bij de landing beperkt. Wat wel opvalt van bovenaf is de geordende structuur en het groene karakter van de omgeving. De temperatuur en de luchtvoch tigheid zijn niet flauw. Een korte broek met T-shirt zou welkom zijn. De weg maar het hotel en een eerste blik op de stad geven voor alsnog een zeer rustige indruk. Waarschijnlijk kennen ze hier ook zoiets als zondagsrust. Vanaf mor gen zal blijken of dat ook geldt voor doordeweekse dagen. Overi gens wordt er aan bouwprojecten wel gewoon doorgewerkt. Een eerste verkenning van het centrum van Shanghai is indruk wekkend. Veel wolkenkrabbers en glimmende kantoren. Het zicht vanaf de kade op de oude stad is magnifiek. Een goede start om de komende dagen de sfeer in de stad volop te gaan proeven. Maandag 13 september Het water, dat met bakken uit de hemel valt, is warmer dan het water uit de douche in het hotel. In Shanghai kan het behoorlijk regenen. Maar ook hier geldt, na regen komt zonneschijn. Boven dien stelt iedereen zich er goed op in. Paraplutjes zijn voldoende voorhanden. Veel regen kan duiden op een klimaatprobleem. Ook in China dreigt dat, zeker als je met zoveel mensen op een kluitje woont. Shanghai is een gigantische stape ling van flatgebouwen en achter ieder raam woont wel een gezin! Als men niet tijdig gaat nadenken over deze problematiek, dan loopt China vast in de eigen vooruit gang. De eerste dag op de Expo geeft een beeld hoe ze het in China wil len aanpakken. 'Sustainebility' en 'Cradle to cradle' zijn ook hier in diverse paviljoens gevleugelde begrippen. Als China het vermo gen en de lange adem heeft de zaken goed op te pakken, dan zal naast de nodige regenval ook de zon weldadig blijven schijnen voor de Chinezen. Op het einde van de eerste dag treffen we een aantal onderne mers die actief zijn in de bloemen en plantenteelt. Zij wonen een seminar bij en bezoeken de Expo. Het zijn bedrijven met Nederland se roots, die zich in Nederland gevestigd hebben of in China een nevenvestiging hebben. Alles is 'giga' in China en Shanghai, ook de kansen voor nieuwe markten en nieuwe business. Dinsdag 14 september Iedere tentoonstelling heeft iets van concurrentie in zich. Elke deelnemer wil graag de beste en het meest origineel zijn. Een wereldtentoonstelling, zoals de World Expo, doet daar zeker niet voor onder. Alle landen willen zich op hun eigen manier zo goed mogelijk presenteren. Het gaat er toch om wie de mooiste inzen ding heeft. China heeft als gast land natuurlijk heel fors uitgepakt. Vandaag hebben we het kunnen aanschouwen. Het is een reus achtig bouwwerk waarin alle pro vincies van China zijn verwerkt. Het ligt op een zeer prominente plek in het Expo park, dat liefst 550 hectare groot is. Gedurende de tijd dat de Expo nog open is, tot eind oktober, brengen dagelijks 50.000 mensen een bezoek. De acht toegangs poorten, allerhande technische snufjes, de wandelboulevards en alle voorzieningen maken het park nog massaler. Het is allemaal even groots. Het doel is dat er ongeveer 80 miljoen bezoekers komen. Van dat aantal kan de Floriade in 2012 alleen maar dromen. Met drie mil joen zijn wij al heel erg content. We hebben nog twee jaar om het waar te maken. Met de kennis die we deze dagen opdoen in Shang hai, wordt de organisatie alleen maar beter. Hoe staat het met de Neder landse inzending? Die ligt centraal tussen andere Europese landen in. Ons ontwerp onderscheidt zich omdat het een constante stroom bezoekers kan verwerken. Ande re paviljoens hebben dat niet. Het gevolg is lange rijen en wachttij den die tot wel zes uur oplopen. De Nederlandse inzending wordt hoog gewaardeerd en laat het op één na hoogste bezoekersaantal zien! Toch geen slechte prestatie. Vandaag was ook de dag van de ondertekeningsceremonie. China neemt met een paviljoen deel aan de Floriade. In het bijzijn van een aantal hoogwaardigheidsbe kleders werd de overeenkomst beklonken. Een fraai succes en tevens een mooie link tussen beide tentoonstellingen. Basisschool de Vlaswei uit Venray deed op donderdag 9 september net als basisschool de Peddepoel in Wanssum mee aan de feestelijke natio nale recordpoging 'Simultaan Voorlezen'. 127 kinderen uit de groepen 5, 6, 7 en 8 van basisschool de Vlaswei lazen in de aula van de school om exact 15.00 uur geza menlijk één minuut uit het boek 'Geel gras' van Simon van der Geest. Ter gelegenheid van de zesde editie van de Week van de Alfabetisering hebben minimaal 30.000 kinderen verspreid over honderden locaties in het land gelijktijdig voor uit één boek gele zen. Vanuit het Nieuwe Luxor The ater in Rotterdam volgden 1.500 kinderen samen met H.K.H. Prin ses Laurentien der Nederlanden en demissionair staatssecretaris Marja van Bijsterveldt de lande lijke recordpoging. De scholen - uit alle delen van het land, van Yerseke tot Zwolle - die zich in Rotterdam verzameld hebben, brachten allemaal een levensgroot versierd boek mee. Het mooiste versierde boek werd door een jury bekroond. H.K.H. Prinses Lau- rentien der Nederlanden las uit Maar liefst 127 kinderen van basisschool de Vlaswei lazen gezamenlijk één minuut uit het boek 'Geel gras' van Simon van der Geest. het mooist versierde boek voor. Met het evenement adviseren Stichting Lezen Schrijven en Stichting Lezen jong en oud om dagelijks 15 minuten te lezen. Uit onderzoek blijkt dat een kwartier lezen per dag de woordenschat bij kinderen (en ouderen) aanzienlijk vergroot. En die is essentieel voor een goede taal- en leesontwikke- ling en het voorkomen van laag- geletterdheid. Jongeren en kanker Bij het Toon Hermans Huis in Venlo worden vanaf dinsdag 21 september van 16.00 tot 18.00 uur ontmoetingsmiddagen gehouden voor jongeren tussen de twaalf en achttien jaar die zelf of iemand anders in de directe omgeving hebben met kanker. Deze bijeen komsten worden elke dinsdagmid dag gehouden en zijn in de eerste plaats bedoeld om samen leuke en spannende activiteiten te onder nemen en om met elkaar te pra ten of te huilen. Aanmelden voor deze jongerengroep kan via e-mail info@toonhermanshuisvenlo.nl of via telefoon (077)3211433. Het Toon Hermanshuis Venlo is gele gen aan de Nieuwstraat. In het najaar start het Toon Her mans Huis Venlo, open centrum voor iedereen die met kanker te maken heeft een aantal bijeen komsten voor partners van een kankerpatiënt. Als bij de partner de diagnose kanker gesteld wordt, komt de relatie onder druk te staan. Wie behoefte heeft aan een luisterend oor, een veilige plek om te kunnen huilen of misschien wel te lachen zonder de partner hiermee te belasten is welkom bij het Toon Hermans Huis Venlo. Er worden zes bijeenkomsten voor partners van kankerpatiënten gehouden. Tijdens deze bijeen komsten is er ruimte om ervarin gen te delen, informatie en tips uit te wisselen en de invloed van kan ker op de relatie te bespreken. De bijeenkomsten vinden eens per twee weken plaats in de middag uren. Neem voor meer informatie contact op met het Toon Hermans Huis Venlo. Alleen maar lovende woor den voor de organistie en voor het evenement. Kortom, Culirooj was een succes en smaakt naar meer. Volgend jaar staat Culirooj opnieuw op de agenda. De organisatie van Culirooj was er alles aan gelegen om het evenement te laten slagen. Toen vrijdagavond de officiële opening werd verricht door burgemeester Hans Gilissen was al snel duidelijk dat ze daarin geslaagd waren. De ontvangst van de genodigden en sponsoren was verrassend. Ieder een mocht met Scrooge op de foto en kon de foto aan het eind van de avond meenemen. De sfeer was goed, het weer zat mee en de artiesten verrassend. Niet alleen muziek maar ook cabaret. En dan natuurlijk waar het om draaide, de hapjes. De tien restaurateurs uit Venray en omgeving presenteer den zich in een sfeervolle ambi ance en lieten zich van hun beste kant zien. Voor elk wat wils en, met oog voor detail, allen dezelfde wijn uitserveren. Ook op zaterdag, toen de weergoden Culirooj goed gezind waren, was het druk. "Gezellig druk", laat Susan Janssen van de organisatie weten. Zij is tevreden over de bezoekersaantallen. "Zelfs Duizenden bezoekers genoten afgelopen weekeinde van lekkere gerechten, goede drank, muziek en theater, (foto Hoedemaekers) op zondag want ondanks de aan houdende regen bleef er een con stante bezoekerstroom komen." Complimenten kreeg Susan en haar medeorganisatoren niet alleen van de bezoekers. Ook de horecaondernemers waren tevre den en er waren zelfs lovende woorden vanuit de organisatie van het Preuvenemint in Maastricht. "Die mensen waren te gast bij Boels en waren aangenaam verrast door zaken zoals het fotograferen van de gasten bij de ingang en het feit dat we naast muziek ook cabaret in het programma hadden. Mooiere complimenten kun je niet krijgen." Wat de organisatie van Culirooj betreft mag u voor volgend jaar 9, 10 en 11 september in uw agenda vastleggen. Tijd voor een boek? p Y hofstraat 6 - venray Op zaterdag 18 september vindt de eerste Landelijke Dag van het Onderhoud plaats. Onder het thema: 'Zonder onderhoud staat alles op losse schroeven', zet deze dag een aantal van de meest fascine rende bedrijven in Nederland de poorten open. Numac, gevestigd op Keizersveld 59 in Venray, is een van die bedrij ven. Men brengt op deze manier de onschatbare waarde van onder houd onder de aandacht van het publiek. Iedereen die nieuwsgie rig is naar onderhoud en techniek, kan deze dag een kijkje nemen achter de schermen van deelne mende bedrijven. Dat iedereen dagelijks profiteert van het hoge onderhoudsniveau in Nederland is bij het grote publiek niet altijd duidelijk. Het wordt als vanzelfsprekend beschouwd dat er schoon water uit de kraan stroomt, de straatverlichting aan gaat, dat men veilig kan vliegen of dat de airco zijn werk doet. Achter al deze gemakken gaat een wereld schuil waar techniek en mensen van onschatbare waarde zijn. Het doel van de Landelijke dag van het Onderhoud is de aan dacht vestigen op het belang en de waarde van onderhoud.Tijdens de Landelijke Dag van het Onder houd is iedereen welkom. Meer informatie voor bezoekers en deelnemers staat op www.numac. nl. Hier staat ook meer informatie over bijvoorbeeld openingstijden en de verschillende programma's die door de bedrijven worden georganiseerd. Numac is sinds 1984 gespecia liseerd in machineonderhoud in het breedste zin van het woord. In een landelijk netwerk van ves tigingen zijn zo'n 650 technici en adviseurs werkzaam. Door zich naast preventief en correctief onderhoud te richten op advies en automatisering op maat, is Numac in staat meer uit machi nes en processen te halen en de kosten per voortgebracht product te drukken. Vele toonaangevende organisaties in de technische en producerende industrieën profite ren van het totaalconcept machi neonderhoud én procesoptima lisatie. Numac maakt deel uit van de Numac Groep. Open dagen op 18 en 19 september Vivara, het bedrijf van direc teur Jan Thomassen uit Venray, houdt op 18 en 19 september open dagen in Vierlingsbeek. De open dagen gaan gepaard met de opening van het nieu we bezoekerscentrum en een grote educatieve natuurtuin. Vivara is gespecialiseerd in het adviseren en ontwikkelen van natuurbeschermingsproducten, zoals voer, voedersilo's, voederhuis jes en nestkasten. De producten zijn uitvoerig door ornithologen en biologen getest en onderzocht. Al deze natuurbeschermingspro ducten zijn van hoge kwaliteit. Door nauw samen te werken met de verschillende natuurbescher mingsorganisaties in Nederland, zoals Vogelbescherming Neder land, De Vlinderstichting, Stichting Egelopvang en Stichting Eekhoor- nopvang, probeert Vivara het leef milieu van plant en dier te verbe teren. Daarbij wordt een deel van de verkoopopbrengsten afgedra gen aan deze organisaties. Tijdens de open dagen kunt u een kijkje nemen in het gloed nieuwe bezoekerscentrum, waar u terecht kunt voor informatie over Vivara, maar ook over de genoemde natuurbeschermingsor ganisaties. In dit weekend worden allerlei activiteiten georganiseerd voor jong en oud. Zo zijn er rond- leidingen, demonstraties en staan er kraampjes van de verschillende natuurbeschermingsorganisaties. Heeft u al eens jonge egels van dichtbij gezien? Op zaterdag is Stichting Egelbescherming Neder land, mede in het kader van het egelweekend, aanwezig met jonge egels die bewonderd kunnen wor den in de egeltuin. Mensen die meer willen weten over de aanleg van de natuurtuin kunnen zich op verschillende tijden aanmelden voor een rondleiding om de idee- en achter de nieuwe tuin te horen en de contouren van dichtbij te bekijken. In het magazijn is te zien welke weg een bestelling aflegt tot deze thuis wordt bezorgd. Ook aan de kinderen is gedacht. In de kinderhoek worden nest kastjes beschilderd en kunnen kinderen met insectenkijkers allerlei beestjes ontdekken die in de natuur voorkomen. Met de ballonnenwedstrijd 'Welke vogel vliegt het verst?' is een leuk kin derpakket van Vivara te winnen. Kortom, te veel activiteiten om op te noemen. Kom gerust een kijkje nemen aan de Overloonseweg 11c in Vierlingsbeek. De toegang is gratis. Het terrein is beide dagen te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur en gemakkelijk te bereiken (dichtbij afslag snelweg A73 en 10 minuten lopen vanaf NS station Vierlingsbeek). Op basisschool St. Oda te Ysselsteyn viert Truus Ron gen haar 25-jarig jubileum als overblijfkracht, een unicum in onderwijsland. Vandaar dat de razende reporters van St. Oda, Kyra van Hoof en Mariska Ste vens, Truus het hemd van het lijf vroegen. De eerste vraag is uiteraard waarom Truus al 25 jaar dit werk doet. Truus vertelt dat zij het heel erg leuk vindt om met kinderen te spelen, ook al maken ze wel eens wat kabaal bij het eten. Iemand die dit werk al zo lang doet, heeft natuurlijk van alles meegemaakt met de Ysselsteynse jeugd. Er zijn bijvoorbeeld kinderen die moe ten overblijven en om 12.00 uur erachter komen dat ze hun brood vergeten zijn. Dan moet Truus allerlei dingen bedenken om deze kinderen toch iets te eten te geven, meestal zijn dat dan wel lekkere dingen zoals koekjes. Het komt ook wel eens voor dat een kind vergeet dat hij moet over blijven en eerst naar huis gaat. Er gebeuren ook wel eens ongeluk jes tijdens het overblijven. Zo valt er wel eens iemand van de rek- stok of stoot er iemand zijn teen tegen de deur. Op de vraag waar om Truus ooit met het overblij ven is begonnen, is het antwoord verrassend kort: eerst werkte zij voor de schoolbieb, maar toen er te weinig overblijfmoeders waren, hebben ze gevraagd of zij kwam helpen. En daar is ze nog lang niet klaar mee. Truus is in september 1985 begonnen als overblijfjuf en was toen 40 jaar. Nu, 25 jaar later, is zij nog steeds overblijfkracht en ze doet haar 'werk' nog altijd met veel plezier! N9 van den munckhof bv

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9