'Jonge mensen aantrekken en vasthouden' Kweekvijver van theatertalent ■fnak-^ Voorrang voor gemeentelijke monumenten pom controvert streng op ofieiping nam het stuur 'Sociaal klimaat belangrijker' Postkantoor wordt gesloopt WW Dp met Mijling Optiek V (0$ 1^1 Maar, ik was niet aan het bellen, aeent! L PEEL EN MAAS Donderdag 16 september 2010 - Pagina 5 Wethouder Mark Verheijen: "Bevolkingskrimp is funest voor deze regio" Mark Verheijen (VVD) is wet houder economische zaken van Venlo. Hij was vorige week een van de sprekers in het gemeentehuis van Horst, tijdens een bijeenkomst over de gevolgen van de bevol- kingskrimp. Verheijen meent dat er genoeg medicijnen zijn die de krimp in Noord-Lim burg kunnen voorkomen. Hij vindt de Zuid-Limburgse aan pak totaal verkeerd. "Je moet het beleid niet afstemmen op krimp. Daarmee versnel je het proces alleen maar. Je jaagt de jonge mensen en het werk juist weg." Parkstad Limburg heeft al te kampen met een afnemende bevolking. Mark Verheijen wordt er vaak van beticht dat hij het ver schijnsel krimp ontkent. De VVD- er - hij is vicevoorzitter van het landelijke hoofdbestuur - bestrijdt dat hij de kop in het zand steekt. "Wat we juist niet moeten doen, is het op z'n beloop laten. Dan krijgt ook Noord-Limburg er onherroe pelijk mee te maken. En dat willen we niet. Dus moeten we er iets aandoen. Door slim met krimp om te gaan" Als eerste moet de economie zorgen voor aantrekkelijke banen. "Want de mens volgt het werk. We moeten jonge, talentvolle men sen aantrekken en vasthouden. Daarom moeten er genoeg goede en aantrekkelijke woningen zijn", zegt Verheijen, die heilig gelooft in die combinatie. Hij vindt dat de gemeente Venlo in het verleden de plank heeft misgeslagen. Daar uit moet lering worden getrokken. Venlo is een stad met veel hoog waardige werkgelegenheid. Zoals de R D-afdeling (onderzoek en ontwikkeling) van Océ. Terwijl de stad relatief juist een laag opge leide bevolking kent. "In de jaren tachtig en negentig is het fout gegaan", is Verheijen van mening. "Hoog opgeleide mensen uit het westen van het land vonden werk in Venlo, maar geen geschikte woning. Ze vestigden zich daarom in plaatsen als Baarlo en Grubben- vorst. Dat is funest voor een stad als Venlo. Wij moeten zorgen dat die mensen een aantrekkelijke woning kunnen vinden of een bouwkavel waar ze droomhuis kunnen neerzetten. Daar is onvol doende op ingespeeld. Dat is een verwijt." Het binnenhalen van (hoger) onderwijs, is volgens de Venlose wethouder ook een belangrijke pijler. "Daardoor kun je jongeren binden aan de stad. Daarnaast moet er een link zijn tussen het onderwijs en het bedrijfsleven." Verheijen vindt het een verkeerd teken dat er in Zuid-Limburg nauwelijks nieuwe woningen bij komen. "De woningvoorraad moet je steeds blijven aanpassen. Door een goed woon- en leefklimaat keren jongeren na hun studie eer der terug naar hun regio." Mark Verheijen vindt dat de gemeenten niet goed omgaan met het woningbouwprogramma. "Er is een regionale woonvisie, maar daar trekt niemand zich iets van aan", meent hij. "Daarom moet de provincie veel strakker de regie gaan voeren. Als we het aan de gemeenten overlaten, dan worden er de verkeerde huizen op het ver keerde moment gebouwd." Rasoptimist Verheijen vindt bovenal dat mensen zich krimp niet moeten laten aanpraten. "Zoals in Zuid-Limburg, waar alleen maar negatief over bevol kingsdaling wordt gesproken. Ik weet van een groot bedrijf als Scheuten, dat het juist daarom afziet van een grote investering in die regio. Scheuten ziet de jonge mensen daar met bosjes vertrek ken. Het is geen aantrekkelijk ves- tigingsklimaat voor bedrijven. We moeten positief denken. Want we maken zelf onze toekomst." Verheijen krijgt de vraag of bevolkingskrimp wel zo erg is. Het kan ook kansen bieden. Want er komt meer rust en ruimte. "Krimp is funest voor deze regio. Het heeft grote gevolgen voor de economie en alle voorzieningen. Onze grote zorg is voorkomen dat jongeren wegtrekken." De aanleg van de A73 heeft Noord-Limburg economische voorspoed gebracht. De wethouder wijst ook op de keerzijde. "Nijmegen is zo goed bereikbaar, dat mensen daar blij ven wonen als ze in Venlo komen werken. Je ziet ook vaak dat men sen uit het westen een woning zoeken in Eindhoven. Ze zien in de regio Eindhoven meer moge lijkheden, als ze straks weer van baan willen veranderen. Helaas, het is voor Venlo daarom lastig om werknemers aan de stad te binden." Tiende seizoen Theater op Bezoek in Hotel Asteria v f* V - A ■- fevj The song- en dancecompany Theater op Bezoek in Venray staat aan de vooravond van haar tiende seizoen. Komende zaterdag vindt in hotel Asteria in Venray de première plaats van From Broadway to Aste ria, een avondvullende thea tershow met zang, dans, show en cabaret. En culinair genie ten. "Het is altijd weer span nend zo'n eerste show, maar we zijn er klaar voor", aldus gastvrouw Lynn Steverink van Theater op Bezoek. In 2001 startte theatervrouw Lynn Steverink uit Venray met de formule Theater op Bezoek in Hotel Asteria. Een theatershow in verschillende blokken, terwijl de gasten tussen de bedrijven door genieten van de culinaire hoogstandjes geserveerd door de artiesten. Met het tiende seizoen voor de deur slaat de formule nog steeds aan bij publiek en de artiesten van Theater op Bezoek. "Ieder jaar opnieuw proberen we een show te presenteren die weer beter is dan de voorgaande. Als gezelschap zijn we in de loop der jaren steeds meer gegroeid. Kwali teit staat op nummer een. De gas- Gemeentelijke monumen ten komen voortaan het eerst in aanmerking voor subsidies voor onderhoud en restaura tie. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray besloten. Het college wil met het besluit bereiken dat het schaarse subsidiegeld van de gemeente terecht komt waar het het hardste nodig is. De vraag naar subsidie voor res tauratie en onderhoud van monu menten is groter dan verwacht. En volgend jaar is dat niet anders, verwacht de gemeente. Boven dien moet Venray bezuinigen en dat treft ook de subsidie voor monumenten. Om het geld toch eerlijk te verdelen, gaat het col lege prioriteiten stellen. Voortaan krijgen eigenaren van gemeente lijke monumenten als eerste sub sidie. Eigenaren van deze monu menten ontvangen geen bijdrage van de provincie of het Rijk en zijn dus helemaal aangewezen op de gemeentelijke subsidie. Als de aanvragen zijn gehonoreerd en er zit nog geld in de subsidiepot, komen de overige monumenten en de cultuurhistorische waar den in de gemeente in beeld voor een bijdrage. Als laatste komen de rijksmonumenten aan de beurt. Eigenaren van deze panden kun nen bovendien alleen subsidie krijgen voor het lidmaatschap van de monumentenwacht en het laten uitvoeren van een onder- houdsinspectie. De eigenaar van een rijksmonument kan immers een beroep doen op landelijke en provinciale subsidieregelin gen, verantwoordt het college zijn besluit. Om de gemeentelijke monumenten voorrang te kunnen geven, past het college de subsi dieverordening voor erfgoed aan. De aanpassing geldt voor vier jaar, van 2010 tot en met 2013. Tegen die tijd hoopt het college dat de gemeente weer bij beter bij kas is. Voor alle aanvragen geldt: als het subsidiepot leeg is, wordt er geen subsidie meer toegekend. Tijd voor een boek? hofstraat 6 - venray ten moeten kunnen genieten van een heerlijk diner, terwijl ze daar naast getrakteerd worden op een theatershow van hoog niveau." In het seizoen 2010-2011 bestaat Theater op Bezoek uit acht artiesten, ondersteund door Lynn Steverink en haar man Lex. De Venrayse inbreng wordt gevormd door Majorie Scholtz, Rik Alofs, Annelie Reijnders, die al meer dan tien jaar aan Theater op Bezoek zijn verbonden, Mijke van Dun en Vincent van Tongeren. Het vijftal wordt aangevuld door Neeltje van Doore uit Gemert, Fiona Zweegers uit Eindhoven en Jordy Kadmayer uit Groesbeek. "Het mooie is dat we geregeld nieuw bloed in de groep hebben. Nieuwe artiesten met hun eigen ideeën, inbreng en kwaliteiten. Daardoor blijft de show, ook nu aan de vooravond van het tiende seizoen, altijd anders. Iedereen die aan Theater op Bezoek meewerkt, wordt uit gedaagd om mee te denken. De eindverantwoordelijkheid ligt uit eindelijk bij mij, maar ik stel het enorm op prijs dat de artiesten hun eigen inbreng hebben." In de loop van de jaren was The ater op Bezoek een springplank voor jong theatertalent om hun talenten te ontwikkelen en hun weg in de theaterwereld te vin den. Een goed voorbeeld is Sandor Stürbl, die tot vorig jaar nog deel uitmaakte van de groep. Steverink: "Een geweldig talent en een prach tige jongen om mee te werken. Hij heeft met succes auditie gedaan voor de musical We will rock you van Queen. Daarnaast behoort hij tot de laatste tien kandidaten van de 'Zoektocht naar Zorro'. Binnen kort beginnen de liveshows op televisie en is te zien of hij daad werkelijk de rol van Zorro in deze productie krijgt. Daarnaast is Jan- neke van Dooren, die ook tot afge lopen jaar bij de groep hoorde, te zien in de nieuwe Nederlandse musical Crazy Shopping." Eigen verantwoording, ontplooi ing, veelzijdigheid zijn slechts enkele facetten die de artiesten van Theater op Bezoek kenmer ken Na intensief speuren en audi- ties weet Lynn Steverink telkens opnieuw talenten binnen te halen. "De meesten komen van een the ater- of dansopleiding, maar dat wil niet zeggen dat je meteen het podium op kunt. De uitdaging is om hun talenten te ontwikkelen, hen de kans te geven hun indivi duele kwaliteiten te ontplooien. Wat is jouw talent, waar ben je het beste in? Voor mij is het de uitda ging om de juiste snaar te raken en het beste in ieder individu naar boven te halen. Een vereiste is wel dat ze veelzijdig zijn of wil len worden. In Theater op Bezoek moeten ze zingen, dansen, acte ren, alle facetten van het theater komen aan bod. Voor mij is de uit daging om uit iedereen het beste te halen. Daardoor blijft het, ook na negen seizoenen, leuk om te doen. Werken met jonge mensen die ieder voor zich een doel voor ogen hebben." Het resultaat van maandenlang keihard werken is de nieuwe pro ductie From Broadway to Asteria. Na de opener No business like showbusiness presenteert Theater op Bezoek een show met solo's, ensembles en duetten van eigen tijdse muziek, popballads en musi calsongs. Theater in optima forma met zang, dans, show en cabaret. Lynn Steverink: "Alle vormen van theater, entertainment komen aan bod. Theater op locatie met, de titel zegt het al, een kwink slag naar Broadway en het culi nair genieten in Asteria." In Hotel Asteria staan tot en met mei 2011 twaalf shows op het programma, waaronder twee kerstshows. Daar bij bestaat de mogelijkheid voor een arrangement met een show, overnachting en ontbijt in Asteria. Kwaliteit staat daarbij centraal, want naast de theatrale invulling is er oog voor de totale productie. "Alles moet tot in de puntjes klop pen", zegt Lynn Steverink. "We werken met een team van veer tien mensen. Naast de acht arties ten, Lex en mij, is Nellie Reijnders visagiste en Geert Linsenberg, Eric Kienhuis en Linda Bozelie dragen zorg voor licht en geluid. Een team waar ieder zijn eigen rol in heeft om een show van hoge kwaliteit te garanderen." Til II I l It M II 1 VVVW Vv\V\ www Het verdwijnen van voorzie ningen, zoals winkels, hoeft niet ten koste te gaan van de leefbaarheid in de kleine dor pen. Dat stelde Sjaak Sluiters van de VVKL (Vereniging Klei ne Kernen Limburg) vorige week in het gemeentehuis van Horst tijdens een bijeenkomst over bevolkingskrimp. Uit onderzoek blijkt dat de bewoners van Griendtsveen (550 inwoners) net zo tevreden zijn over hun dorp als de inwoners van America (2200). "Ondanks dat Griendtsveen geen enkele winkel meer heeft", zei Sluiters. "Het soci ale klimaat is belangrijker dan de voorzieningen." Sluiters ziet in de gemeente Horst aan de Maas steeds meer initiatieven van bewoners ont staan. Zoals in Melderslo, waar een compleet nieuw multifuncti oneel centrum is gebouwd. "Door eigen initiatief is er een prachtige gemeenschappelijke voorziening gekomen. Melderslo is daarmee landelijk een voorbeeld." In Griendtsveen, Hegelsom, Lottum en Sevenum zijn plan nen voor het bouwen van huizen in eigen beheer. Zo kunnen de woningen wel 35 procent goed koper worden. Sluiters vindt het een gemiste kans dat Wonen Horst hier niet op heeft ingespeeld. Ook zijn er kleinere initiatieven zoals eettafels, burenhulp, dorpsbus en dagvoorzieningen. "Dit heeft de toekomst. De bewoners wachten niet meer op de gemeente en maken zelf werk van de leefbaar heid. Het is ook een reactie op de marktwerking en de schaalvergro ting. De overheid moet de bewo nersinitiatieven stimuleren en de ruimte geven." Sluiters ziet nog te vaak dat ambtenaren in het gemeentehuis beleid maken en oplossingen bedenken. "Vervolgens vragen ze zich af: hoe betrekken we de bur gers erbij? Dat is fout. Stop hier onmiddellijk mee. De gemeente moet veel meer naar de dorpen toe." Sjaak Sluiters is ook van mening dat de dorpsraden vaak te veel worden meegesleurd in het systeem van de gemeente. Overigens waren er in het gemeentehuis nauwelijks mensen van de dorpsraden aanwezig. "Dat is een gemis. De voorzitters van de dorpsraden zitten een paar deuren verderop apart te vergaderen. Wonen Horst wil niet meer bou wen in de kleine dorpen. Er zou te weinig vraag naar huurwonin gen zijn. Wethouder Leon Litjens (CDA) meent dat er wel degelijk behoefte is aan woningen, ook in de kleine kernen. "Alleen sluit het aanbod niet aan op de vraag. Het bouwen moet veel flexibeler gebeuren." Het is nu vaak hollen of stilstaan. In sommige dorpen wordt helemaal niet gebouwd, terwijl bijvoorbeeld in Hegelsom een projectontwikkelaar twintig tot dertig woningen gaat neerzet ten. "Hegelsom wordt daarmee overvoerd. De dorpsraad vindt het ook een veel te hoog aantal tege lijk. Die projectontwikkelaar zou gefaseerd moeten bouwen", aldus de wethouder. Een inwoonster merkt op dat de bejaardenwoningen in de Hor ster dorpen behoorlijk verouderd zijn. "Die huizen zijn niet meer van deze tijd. Ik zou er zelf niet in willen wonen." Ger Verstegen van Wonen Horst was dat met haar eens. "Daar heeft u gelijk in. Ik zou er ook niet in willen wonen. Het is onze taak deze woningen te renoveren of te slopen." Eigenaar Karel Janssen gaat het postkantoor aan de Paters- straat in Venray slopen. Op de huidige locatie moet een markant gebouw komen met een karakteristieke uitstraling. Dat zei wethouder Patrick van der Broeck dinsdag tijdens het wekelijkse persgesprek van burgemeester en wethouders. Het postkantoor aan de Paters- straat is vorige week maandag gesloten. Enige tijd geleden werd door eigenaar Janssen, bouwonder nemer in Venray, een sloopver gunning voor het postkantoor aangevraagd. Niet veel later diende de adviescommissie Ven- ray Monumentaal het verzoek in om het gebouw aan te merken als gemeentelijk monument. "We zaten met de situatie behoorlijk in de maag", moest wethouder Patrick van der Broeck dinsdag ruiterlijk erkennen. We hebben als gemeente geen mogelijkheid om een sloopvergunning te wei geren. Door de aanvraag voor een plaatsing op de monumentenlijst kreeg het pand wel meteen een beschermde status." De gemeente Venray was bang dat na de sloop op de plek van het postkantoor, na het gat van Hulsman, opnieuw een tweede lege plek in het win kelcentrum zou komen. "En daar zaten we absoluut niet op te wachten", aldus Van der Broeck, die in een onderhoud met Karel Janssen gerust werd gesteld over de plannen van de bouwonderne mer. "Hij heeft ons verzekerd dat er iets moois op die plek komt, met een karakteristieke uitstra ling. Vergelijkbaar met de kwaliteit en de uitstraling van het postkan toor. Wat het precies gaat worden, is nog niet bekend. Het kan gaan om een winkelpand, al dan niet in combinatie met een woonfunctie of bestemd voor maatschappelijke doeleinden. Bovendien heeft Jans- sen ons verzekerd het gebouw niet te slopen, voordat de nieuwe plannen bekend zijn. Die argu menten waren voor Venray Monu mentaal voldoende om af te zien van hun verzoek om het pand aan te merken als gemeentelijk monu ment." De wethouder ging niet over een nacht ijs en raadpleegde ook de Welstandscommissie. "Het pand symboliseert de wederop bouw van Venray in de jaren vijf tig en zestig en heeft kenmerken van de Delftse School." Toch koos hij er niet voor om het pand als gemeentelijk monument aan te merken. "We hebben bij de witte huizen in Venray kunnen zien waartoe dat heeft geleid. Er werd geen onderhoud meer gepleegd en verwerden tot vervallen gebou wen die de uitstraling van Venray geen goed deden. Ook die pan den stonden op de gemeentelijke monumentenlijst. Dat scenario willen we nu voorkomen." Heeft u al een leesbril of bent u toe aan een leesbril? Wilt u ook comfortabel lezen? Kom dan voor een vrijblijvend advies bij ons langs en vraag naar de aanbieding. Tot snel! PRADA 1 Gmem ttr SU m A Dan laten wij u graag kennismaken met Interview brillenglazen. Deze leesglazen bieden u een groter en veel praktischer kijkbereid dan de glazen van een 'traditionele' leesbril. Met een gewone leesbril ziet u scherp tot zo'n 40 cm. Met Interview brillenglazen heeft u scherp zicht tot maximaal 150 cm! Deze brillenglazen bieden u dus scherp zicht op alle afstanden in uw directe omgeving! alain mikli. hz PDRSCHE 1 VENRAY Passage 5,5801 BR t (0478) 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl SPECIAAL OPTIEK

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5