'Moeten er nog meer paarden doodgaan?' "Iedereen moet in dit leven kunnen meedoen" i Gesteggel over aanbouw CDA neemt actiecomité niet serieus Korting op kinderbijslag bij verzuim Afscheid Koos van Eekeren Dé specialist in oogmeting MA Gun hoek ook voor üw tuin Boek bestellen? Mijling Speciaal Optiek beschikt over de meest moderne oogmeetapparatuur. Dit om u het beste advies te kunnen geven! Loop eens binnen of maak een afspraak vooreen gratis oogmeting i/enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 16 september 2010 - Pagina 3 Mat Jeurissen strijdt al drie jaar voor nieuwbouw paardenstal in Oirlo Mat Jeurissen houdt in een weiland aan de Castenrayse- weg in Oirlo tien paarden. De dieren moeten het doen met een tochtige, vervallen stal van tweeënhalf bij drie meter. Door de krappe ruimte is al een paard overleden. Andere paarden hebben verwondin gen opgelopen. Jeurissen wil met deze stal niet nog een win ter ingaan. Daarom is hij alvast begonnen met de nieuwbouw. Die wordt iets groter (drie bij drieënhalve meter) en wordt over de bestaande stal heen gebouwd. De gemeente heeft onlangs de bouwwerkzaamheden stilgelegd. Want Jeurissen is zonder bouwver gunning aan de slag gegaan. Afge lopen dinsdag dient de kwestie bij de commissie bezwaarschriften. Mat Jeurissen voelt zich al drie jaar aan het lijntje gehouden door de gemeente. In mei 2008 krijgt hij van de gemeente gelijk in zijn bezwaar. Daarvan krijgt hij pas in november 2009 een bevestiging. De Oirlonaar zegt dat afspraken niet worden nagekomen en dat een brief van de gemeente hem nooit heeft bereikt. Jeurissen wil het liefst een gro tere stal van negen bij 24 meter bouwen. Dat is onhaalbaar. Daar om kiest hij voor de 'kleinst moge lijke' variant, van drie bij drieën halve meter. "Kleiner kan ik de stal echt niet maken. Een paard is vast komen te liggen, waardoor zijn darmen beklemd raakten. Daaraan is hij overleden. De stal stort bijna in elkaar. De dieren staan in de tocht. Moeten er nog meer paar den doodgaan?" Voorzitter De Vries toont ener zijds begrip voor de precaire situa tie. "Maar feit is dat u illegaal bezig bent. U bent aan het bouwen zon der vergunning. En dat mag u niet." Ambtenaar Gerrit Zoet meldt dat Jeurissen ook nooit een bouwver gunning heeft aangevraagd. Er is wel ooit een schets met een prin cipeverzoek ingediend, maar dat is voor de gemeente onvoldoende. "Terwijl er wel mogelijkheden zijn om een bouwvergunning te verle nen", meldt Zoet. "Dan moet hij wat schuiven met de stal. Hij zal zelf actie moeten ondernemen." De zwager van Jeurissen meent dat de bal juist bij de gemeente ligt. "Want die heeft het bezwaar schrift toch gegrond verklaard? Er zijn verwachtingen gewekt. Het duurt allemaal veel te lang. Het gaat om een uitbreiding van slechts tachtig centimeter. Wij dachten de bouwvergunning zo te krijgen. Op andere plekken toont de gemeente zich veel flexibeler." Zo gemakkelijk blijkt het niet te gaan. Jeurissen wordt aangeraden een architect in de arm te nemen, en een fatsoenlijke aanvraag in te dienen. "Dat kost mij een paar dui zend euro", reageert Mat Jeuris sen. "En bovendien heeft het geen zin, want een ambtenaar heeft mij gezegd dat het zo niet kan. De gemeente zegt ook dat er nooit een stal heeft gestaan." Formeel mag de stal niet hoger of breder worden dan de hui dige. Van een andere ambtenaar heeft de Oirlonaar evenwel de toezegging dat de gemeente niet zo nauw zal kijken. Voorzitter De Vries stelt daarom voor eerst in overleg te gaan met de gemeente. "Ach, het is gewoon muggenzifte rij", verzucht Jeurissen. "Het gaat maar om zo'n klein stukje. De nieuwe stal is hard nodig en het wordt bovendien veel mooier." Paul Kronenberg, medeoprichter Braille Zonder Grenzen in Tibet en India Paul Kronenberg, medeop richter van het blindenproject Braille Zonder Grenzen, was even thuis. In Venray, aan de Eindstraat, de plek waar zijn leven 42 jaar geleden begon, kwam hij vorige week even op adem na een lange reis vanuit de stad Kerala in het zuiden van India. Het bleef bij een bliksembezoek. "De wereld telt maar liefst 161 miljoen blin den en slechtzienden. Negen van de tien blinde kinderen die in ontwikkelingslanden leven gaan niet naar school. Er is dus nog genoeg werk te doen op deze aardbol." Paul Kronenberg zette in 1998 samen met zijn blinde Duitse vriendin Sabriye Tenberken in de plaats Lhasa in Tibet het 'Project for the blind, Tibet' op. In 2002 werd de naam omgedoopt naar 'Braille Zonder Grenzen'. Braille Zonder Grenzen begon in Tibet, maar is inmiddels uitgegroeid tot een internationale organisatie voor blinden uit de hele wereld. "Het doel van ons is om blinden hoop te geven en praktische vaar digheden te leren", legt de Ven- Paul Kronenberg: ""De wereld telt maar liefst 161 miljoen blinden en slechtzienden. Negen van de tien blinde kinderen die in ontwikkelingslanden leven gaan niet naar school. Er is dus nog genoeg werk te doen op deze aardbol." raynaar uit. "Het geven van les in braille is een van de praktische middelen om dit te bereiken. Het project in Tibet loopt goed. Het wordt momenteel hoofdzakelijk gerund door mensen die wij jaren geleden zelf hebben opgeleid. De eerste ex-leerlingen leidden het project met veel passie en drive." Het trainingscentrum in Tibet bestaat onder meer uit een basis school voor blinde kinderen, een Tibetaanse brailleboekdrukkerij en een beroepsopleiding voor massage en fysiotherapie. "Maar we hebben ook een trainings boerderij gebouwd, waar de leer lingen onderwijs krijgen in akker bouw, tuinbouw, compostering en veeteelt. Verder wordt er onder meer les gegeven in tapijtknopen, breien, kaas maken en brood(jes) bakken. Beroepen die voorheen nergens ter wereld door blinden werden gedaan. Door de verkoop van deze producten, proberen we geld te genereren waarmee we een deel van de projecten kunnen financieren." In totaal hebben 176 blinde leerlingen in Tibet via het project een opleiding gevolgd. "Momen teel hebben we 52 blinde kin deren in de boerderij, 43 in de school in Lhasa en 15 leerlingen doen de massageopleiding. Velen zijn er al afgestudeerd in de afge lopen jaren. Sommigen runnen inmiddels hun eigen massage kliniek en verdienen met hun werkzaamheden ook geld. Dat is ook het doel van het project. De leerlingen moeten als ze klaar zijn met de opleiding zelfstandig kun nen werken en zichzelf kunnen redden in de maatschappij. De bedoeling is om het concept van het project Braille Zonder Gren zen de komende jaren wereldwijd te verspreiden." DROMEN Een ambitieus plan, weet ook Kronenberg. "Maar als je echt iets wil, dan lukt het ook. Je moet je dromen durven dromen en vervol gens ook doen wat je wilt doen. Daar gaat het om in het leven. Dat is ook de eerste vraag die we aan onze leerlingen stellen: wat wil je het liefst? Wie ben je en wat wil je, daar draait het om. Mensen moe ten hun talenten en passies leren ontdekken en gebruiken. Wij vin den dat daarin iedereen onder steund moet worden." Zonder te kijken naar grenzen. "Wij zijn op zoek gegaan naar mensen die de passie hebben om een sociaal probleem ergens op de wereld op te lossen. Voor hen hebben we in de stad Kerala in het zuiden van India het IISE, het International Institute for Social Entrepeneurs, gebouwd. Dat is een internationaal instituut waar in mensen uit de hele wereld in elf maanden tijd wordt geleerd om hun eigen sociale project op te zetten." In het eerste jaar van het project in India zijn twintig hoofdzakelijk blinde deelnemers opgeleid uit dertien verschillende landen. Die zijn nu bezig, na een jaar oplei ding, met zestien nieuwe sociale projecten. "Het gaat bijvoorbeeld om mensen die slachtoffers zijn geweest van oorlog, discriminatie, armoede of bijvoorbeeld vrouwen die zijn besneden. Momenteel lei den we 29 nieuwe deelnemers op. Allemaal mensen die een sociaal probleem aan willen pakken, in hun eigen omgeving, met de filo sofie van Braille Zonder Grenzen. Als een blinde uit Liberia zegt 'wij hebben ook recht op onderwijs', dan komt dat natuurlijk tien keer sterker over dan dat Sabriye of ik dat zeggen. Iedereen moet in dit leven de kans krijgen om mee te doen. We hopen dat deze bood schap zich via die kleine projecten als een olievlek over de wereld zal verspreiden." Afgelopen weekend besteedde Peel en Maas TV aandacht aan het bezoek van Paul Kronenberg aan Venray - en in het bijzonder aan de projecten Braille Zonder Gren zen in Tibet en India. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelen- maastv.nl. Wilt u meer weten over het blin- denproject Braille Zonder Gren zen, dat geheel afhankelijk is van donaties, kijk dan op de website www.braillewithoutborders.org De familie Van Haren heeft toestemming van de gemeente om haar woning aan de Zand- bleek aan de achterzijde met dertien meter uit te breiden. Alhoewel formeel slechts tien meter is toegestaan. Met een ontheffing, voor drie meter, heeft de gemeente toch een bouwvergunning afgegeven. Buurman Sjef Wester maakt bezwaar tegen de verbou wing. Vanaf zijn terras kijkt hij straks tegen een metershoge muur aan. Hij raakt niet alleen zijn vrije uitzicht aan die kant kwijt, maar er dringt ook min der licht en zon door in zijn woning. Dinsdag in de commissie bezwaarschriften meldt Wester dat hij door de aanbouw ook niet meer de torenspits van de Grote Kerk kan zien. Bovendien is hij een natuurliefhebber. Er wonen nu zwaluwen en vleermuizen in en rond zijn woning. Die zou den door de uitbreiding verjaagd kunnen worden. De gemeente en raadsman Paul van Hoef bestrij den dat Wester vanaf zijn terras de Grote Kerk zou kunnen zien. "Ik heb het nagemeten. Het is een afstand van wel achthonderd meter", meldt Monique Davits van de gemeente. Van Hoef, raadsman van Norbert en Mehdi van Haren, is ter plekke gaan kijken. "Ik heb daar helemaal niets van de Grote Kerk kunnen zien", aldus Van Hoef. Het argument van de zwalu wen en vleermuizen telt evenmin. "Want deze straat valt niet bin nen de vogelrichtlijn of habitat. Flora en fauna zijn hier niet aan de orde", zegt Davits. Sjef Wester zegt dat de buren in goede verstandhouding leven. "Er is geen innig contact, maar we hebben wederzijds ook geen over last. We groeten elkaar gewoon. Alleen vind ik het jammer dat mevrouw de laatste tijd niet meer teruggroet. We kunnen dit toch als volwassen mensen oplossen." Begin dit jaar meldt Norbert van Haren aan zijn buurman dat hij de woning wil uitbreiden. "Ik heb de schets gezien en ik heb toch wel moeite met de hoogte. Daar wilde ik graag met de buren overpraten. Maar binnen een minuut was ik alweer thuis, omdat mevrouw me doorverwees naar de gemeente", vertelt Wester, die zich in het gemeentehuis gaat ver diepen in het dossier. Dat rammelt volgens hem van alle kanten. Hij maakt bezwaar bij de rechtbank in Roermond, terwijl hij later pas hoort dat hij daarvoor eerst bij de gemeente moet zijn. Ambtenaar Monique Davits geeft toe dat het dossier gebrekkig is. "De motivatie is te mager. Dit kan veel uitgebrei der. En er wordt inderdaad een verkeerd artikel aangehaald. Dit zijn slordigheden die niet mogen gebeuren. Daarvoor bied ik excu ses aan." Wester vindt dat Van Haren de uitbreiding beter in laagbouw kan doen, in plaats van met twee verdiepingen. "De tuin is daarvoor groot genoeg. Dit zou toch een goed alternatief zijn." Voorzitter De Vries wil hier niet op ingaan. "Want daar gaat het vandaag niet om. Het gaat om de bouwvergun ning die verleend is." Nu kijkt Wes ter vanaf zijn terras nog tegen een twee meter hoge scheidingsmuur aan. Dit wordt straks een stenen wand van acht bij vijf meter. "Veer tig vierkante meter is toch een fors blok steen." Volgens Wester hebben de vorige bewoners de woning ook al twee keer uitge breid. "Maar dat is nooit een pro bleem geweest." Monique Davits zegt dat de overschrijding van drie meter gering is, in relatie tot de tuin en het pand. Bovendien komt de aan bouw op drie meter van de erf- grens en bedraagt de afstand tot de woning van Wester zes meter. "Ruimtelijk gezien is het daarom aanvaardbaar en het betekent geen onevenredig nadeel voor de buren", oordeelt de ambtenaar. Voorzitter De Vries meldt dat Wes ter altijd een planschadeclaim kan indienen. In oktober brengt de commissie haar advies uit. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer Uitstel verhuizing burgemeester Hans Gilissen is nog steeds niet naar Venray verhuisd. Vermoe delijk gaat dat dit jaar ook niet meer lukken. Terwijl een burge meester volgens de Gemeentewet verplicht is om binnen een jaar te gaan wonen in de gemeente waar hij werkt. Gilissen is sinds begin januari 2010 burgemeester van Venray. Hij woont nog altijd in zijn vorige gemeente Laarbeek. "De verkoop van mijn woning ver loopt moeizaam", meldt Gilissen maandagavond in de vergadering met de fractievoorzitters. "Ik hoop dat het dit jaar nog rondkomt. Maar ik sluit niet uit dat het niet meer lukt." De gemeenteraad kan de burgemeester ontheffing verle nen. CDA en Samenwerking laten alvast weten er geen moeite mee te hebben als de verhuizing pas volgend jaar plaatsvindt. "Het is nu ook een moeilijke tijd om een huis te verkopen", zegt Gerda van Stelten (CDA). Vernielers Vierlingsbeek de klos De politie heeft vier jongens uit Vierlingsbeek, twee uit Bergen en een uit Westerbeek gehoord in verband met een aantal vernielingen die in Vier lingsbeek werden gepleegd in de nacht van 29 op 30 mei. Die nacht werd onder meer forse schade aangericht aan het dak van basisschool Laurentiushof en aan zeven geparkeerde auto's. De totale schade bedroeg bijna 3000 euro. Na de vernielingen werd onder meer een buurton derzoek gehouden en werden een aantal getuigen gehoord. Aanvan kelijk leidden de inspanningen van de politie niet tot resultaat, maar eind augustus kwamen de zeven verdachten, jongens in de leeftijd tussen de 15 en 17 jaar, toch in beeld. Afgelopen vrijdag is de laatste verdachte gehoord. Alle jongen worden doorverwe zen naar bureau Halt. De schade wordt volgens de politie op de daders verhaald. bezoek onze site: mvw.gunhcck.nl De Hoveniers Interview op Peel en Maas TV Het CDA neemt het actiecomité 'Venray tegen azc' niet serieus. Vorige week plaatste de partij een ingezonden brief in deze krant met een oproep. Het CDA wil graag in contact komen met mensen die in Venray onlangs anonieme pam fletten hebben opgeplakt tegen de komst van het asielzoekerscen trum. De partij wil hun bezwaren horen en een gesprek aanknopen. Fractieleidster Gerda van Stelten meldt dat alleen Tom van den Hoek, de woordvoerder van het comité, zich heeft gemeld. "Maar hij zegt dat hij niet behoort tot de groep die de pamfletten heeft geplakt. Pas daarna is hij in actie gekomen", aldus Van Stelten. Afge lopen zaterdag hield het comité een folderactie in het centrum. "Van den Hoek wil niet zeggen namens wie hij allemaal spreekt. Omdat we geen namen weten, kunnen we hier verder niets mee. Hij stond daar met iemand uit Deurne en uit Rotterdam", zegt de CDA-fractieleidster. In de uitzending van Peel en Maas TV kwam Tom van den Hoek deze week aan het woord over 'Venray tegen azc'. Heeft u deze uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Afspraken met Sociale Verzekeringsbank Ouders die hun kinderen onvoldoende aansporen om naar school te gaan, lopen kans op een korting van de kinderbijslag. De gemeente Venray gaat jongeren die spij belen of vroegtijdig van school gaan voortaan melden als dui delijk is dat de ouders daar te weinig tegen doen. De gemeente heeft daarover afspraken gemaakt met de Soci ale Verzekeringsbank (SVB), die de uitkeringen kinderbijslag verzorgt. Doel van de afspraken is het terug dringen van het aantal spijbelaars en het aantal jongeren dat zonder voldoende opleiding naar school gaat. De afspraken komen voort uit een aanpassing van de Alge mene Kinderbijslagwet. Die wet stelt voortaan het recht op kinder bijslag voor jongeren van 16 en 17 jaar afhankelijk van het volgen van een onderwijsprogramma. Dat programma moet zijn gericht op het behalen van een startkwali ficatie, minimaal diploma havo, vwo, mbo-niveau 2. Ouders worden niet zomaar gekort op de kinderbijslag. Dat gebeurt volgens de gemeente na een zorgvuldige afweging door de leerplichtambtenaar. Zo moet het gaan om meer dan zestien uur verzuim in een periode van vier weken. Ouders en jongere krijgen bovendien de kans om het verzuim te herstellen. Pas als de ouders dat willens en weten niet doen, kan de leerplichtamb tenaar bij de SVB aan de bel trek ken. Omdat de kinderbijslag altijd achteraf wordt uitbetaald, hebben ouders bovendien ook na de mel ding nog kans om het verzuim van hun kind aan te pakken. De procedure is vastgelegd in een instructie, die is opgesteld met hulp van de landelijke ver eniging van leerplichtambtenaren Ingrado en de gemeenten in de regio. Op die manier hanteren de gemeenten dezelfde richtlijnen. De gemeenten werken samen op het gebied van leerplicht en vin den het belangrijk om een lijn te trekken. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft dit besluit dinsdag genomen. De colleges in de buurgemeenten Bergen, Gennep, Mook en Midde laar en Horst aan de Maas doen binnenkort hetzelfde. Wanneer ouders worden gekort op de kinderbijslag, kunnen zij niet in aanmerking komen voor bijstand. Kinderbijslag valt namelijk niet onder 'inkomen' bij een aanvraag voor algemene bijstand. Ook een aanvraag voor bijzondere bijstand wordt niet verleend, omdat de gemeente op vraag van het minis terie van Sociale Zaken en Werkge legenheid moet handelen alsof er inkomsten zijn van kinderbijslag. Het ministerie werkt aan repara tie van de bijstandswetten (WWB, WIJ, WWIK, IOAW, IOAZ, IOW) om dit wettelijk te regelen. Koos van Eekeren (62) neemt op 1 januari 2011 afscheid van de gemeente Venray. Van Eekeren is 35 jaar werkzaam bij de gemeen te. In zijn woonplaats Bergen is hij ook vele jaren raadslid geweest voor de PvdA. De jurist werd in 2002 benoemd tot raadsgriffier. De procedure voor de invulling van de vacature is gestart. Er kan ook intern gesol liciteerd worden. De griffier zit in Venray in functieschaal 14, met een maximumsalaris van 5.941 euro bruto per maand. Maandag avond in de vergadering van de fractievoorzitters melden CDA en PvdA dat ze het salaris te hoog vinden, in vergelijking met de afdelingsmanagers. Burgemeester Hans Gilissen spreekt evenwel van een 'redelijk salaris'. De grif- fier zit twee schalen lager dan de gemeentesecretaris. Gilissen zegt toe navraag te doen bij andere gemeenten over de hoogte van het salaris van de griffier. De fractievoorzitters van de zeven partijen zijn betrokken bij de selectieprocedure. Begin november vinden de gesprekken plaats. In de raadsvergadering van 14 december zal het besluit worden genomen. Als de vacature intern wordt ingevuld, kan de nieuwe griffier per 1 januari 2011 aan de slag gaan. Bij een externe kandidaat moet rekening worden gehouden met een opzegtermijn van drie maanden. www.vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) SPECIAAL OPTIEK Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray f Venray mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3