Expositie Dominique Clerkx Transparant junior bruisend van start Arnhems rocktalent met Venrayse basis Herfstshow De Peelklank Go Back To The Zoo op Zomaarpop U Een meisje voor dag en nacht f PEEL EN MAAS Donderdag 16 september 2010 - Pagina 14 A «UL Ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwbouw en het tien-jarig bestaan van de huisartsenpraktijk exposeert Dominique Clercx-Breed uit Boxmeer een overzicht van haar schilderijen in Medisch Centrum Antoniusveld. Dominique is met schilderen begonnen uit hobby, maar dit is inmiddels uitgegroeid tot een ware passie. Zij maakt schilde- Dominique Clercx in haar ate lier. rijen met acrylverf en experimen teert graag met paletmes en struc tuurpasta's om reliëf of structuren op een schilderij aan te brengen. Ze schildert wat in haar opkomt, geïnspireerd door de dingen die ze om zich heen ziet. Meestal zijn dit alledaagse dingen, zoals bij voorbeeld de bast van een berken- boom of een detail uit de bloem van een distel. Haar voorkeur gaat uit naar abstracte schilderijen, al waagt ze zich de laatste tijd ook regelmatig aan figuratieve werken. De expositie is te bezichtigen op zaterdag 18 september 2010 van 13.30-16.00 uur in het Medisch Centrum Antoniusveld, Stations weg 60a in Venray. Zie ook haar website: www.dominiqueclercx. com Vorige week woensdag vond de aftrap plaats van Vocal Group Transparant junior, een nieuw jon gerenkoor in Venray, en het was meteen een succes. De eerste 22 potentiële leden hebben genoten van hun eerste repetitie, de ver wachting is dan ook dat het hier niet bij zal blijven. VGT junior is een gemengde groep jongeren in leeftijd variërend van 11 tot 21 jaar met een passie voor zingen. In een gezellige en gastvrije omge ving wordt wekelijks met enthou siasme en plezier een divers repertoire gezongen. Gezelligheid, het samen muziek maken met je stem, samen optreden en je daarin met elkaar verbonden voelen, is en blijft de belangrijkste drijfveer. Daarnaast wordt in gezamenlijk heid gestreefd naar een bepaald niveau en een steeds hogere mate van kwaliteit. Carla Swinkels, drijvende kracht achter eerdere Venrayse jonge renkoren zoals De Bandelieren, Tomorrow People, Splendid en nu ook Vocal Group Transparant juni or, is van mening dat Venray groot genoeg is voor een dynamisch en vernieuwend jongerenkoor. Haar eigen kinderen zongen en zingen nog steeds in verschillende koren in Venray. Carla weet dus als geen ander wat samen zingen voor jon geren kan betekenen, voor hoe veel plezier en gezelligheid dit kan zorgen maar ook hoe het de persoonlijke vorming stimuleert. Zingen in een koor is namelijk niet alleen samen liedjes zingen en muziek maken, maar ook leren jezelf en je gevoelens uit te druk ken. VGT junior is onder deskundige en gedreven leiding van dirigent René Pisters, die tevens werkzaam is als docent muziek in het mid delbaar onderwijs en dus zeer ervaren in het muziek maken en zingen met, voor en door jonge ren. Het credo van VGT is: iedereen kan zingen, maar de één zal daar harder zijn best voor moeten doen dan de ander. Het verleggen van vocale grenzen ligt in de des kundige handen van vocal coach Wilmy van der Helm, ook werk zaam in het middelbaar onderwijs. Samen met haar kunnen de jonge ren van VGT junior leren spelen met klank, ritme, woord, en bewe ging maar ook wordt gewerkt aan durf, zelfvertrouwen en gevoel van eigenwaarde. De opkomst en het enthousiasme van de jongeren tijdens de eerste repetitie belooft niets minder dan een aangename muzikale verrassing op korte ter mijn. Phoenix Park: Phoenix Park staat zaterdag op het podium van Bijenpop. Vier jonge gasten met een oud rockhart, die in de regio Arn- hem-Nijmegen regelmatig de pannen van het dak spelen. Phoenix Park heeft stevige Venrayse wortels: bassist Ivo Koenen en drummer Jesper Albers maakten deel uit van het bandje 2-Late. Bijenpop Tot en met donderdag 16 sep tember kan men nog antwoord geven op de vraag waarom men een meet greet met MakeBe- lieve wil winnen. Dit kan door middel van het sturen van een e-mail. Verder heeft Boemklatsch een aantal t-shirts beschikbaar gesteld die men kan winnen als men antwoord weet op de onderstaande vraag: Hoe heet het onlangs verschenen studioalbum van Boemklatsch? Het antwoord kan men sturen via e-mail Anne- marie@poppodiumvenray.nl tot en met vrijdag 17 september. Zie ook www.bijenpop.nl. Phoenix Park aan het werk tij dens de Vierdaagsefeesten. Hoewel ze op 2-Late met veel plezier terugkijken zijn Ivo en Jesper amper twee jaar na het stoppen van 2-Late mijlen verder. Allebei studeren ze in Utrecht aan de Herman Brood Academie, waar ze worden opgeleid om met de muziek hun brood te kunnen verdienen. Ze krijgen er les van bekende muzikanten en spelen in uiteenlopende projecten en pro- jectjes. Zo namen ze in 2009 in Antwerpen een EP op als 'Cosy', met zangeres Coosje Smid. Ivo speelt bas in The Imagineers en als ze tijd hebben treden ze af en toe ook nog op met The Duckta- pers, waarin ook zanger Stef Clas sens meedoet. Maar de hoofdmoot naast hun studie is Phoenix Park, de band uit Arnhem die naast Ivo en Jesper bestaat uit gitarist Jurgen Uffink en zanger/gitarist Zac Chapman, een klein mannetje met een grote stem en dito uitstraling. Hun muziek? Goudeerlijke stevige rock die zijn basis vindt in de late jaren zestig. Je hoort referenties aan Led Zeppelin voorbij komen, The Who, soms wat AC/DC. Nummers met sterke riffs, geen ellenlange soli, af en toe een zweempje psyche delica. Bijna allemaal eigen num mers. Eén van de weinige covers is 'Helter Skelter' van The Beatles, waarmee Phoenix Park vorig jaar de Apple Award won tijdens de Beatle-fanclubdag. De naam Phoenix Park staat steeds groter op affiches in Arn hem of Nijmegen. Daar stonden ze deze zomer onder andere op het podium tijdens de Vierdaagsefees- ten. Momenteel zijn ze druk bezig met de opnamen voor hun eerste cd, die nog dit jaar moet uitkomen. Maar eerst Bijenpop. Ivo en Jesper hebben er zin in om 'thuis' te laten zien wat Phoenix Park in zijn mars heeft. En dat is heel wat. Onthou den die naam. Zaterdag om 16.15 PEEL EN MAAS een abonnement waard Jonge Jury Jongeren kunnen stemmen op hun favoriete boeken uit 2009. De bedoeling is om boeken te lezen, die in 2009 voor het eerst in het Nederlands zijn verschenen. Het kunnen dus ook vertaalde boeken zijn. Om de stemmers te helpen heeft een commissie van deskun digen twintig boeken uitgekozen, de kerntitels. De bedoeling is boeken van zoveel mogelijk ver schillende schrijvers te lezen. In de vestigingen van BiblioNu zijn de Jonge Juryboeken herkenbaar aan de sticker Jonge Jury 2011 op de rug van de boeken. In de ves tigingen Horst en Venray worden deze boeken in een aparte kast geplaatst. Er mag op maximaal vijf boeken een stem worden uit gebracht, maar minder mag ook. Stemmen kan tot en met februari 2011 op www.jongejury.nl of met het stemformulier dat verkrijgbaar is in de bibliotheek. Op de Dag van de Jonge Jury in april wordt bekendgemaakt wel boek de winnaar is. Onder alle stemmers wordt twee keer een iPod touch verloot. Lezing over bisdom De Adelbertvereniging Venray houdt de eerste lezing van het nieuwe seizoen op maandag 20 september in het Theehuis van het Odapark in Venray. De lezing draagt de titel 450 jaar bisdom Roermond (1559-2009) en wordt verzorgd door diaken dr. Régis de la Haye. De la Haye is docent kerkgeschiedenis en kunstge schiedenis. Verder is hij docent kerkgeschiedenis aan de theolo- gieopleiding van Fontys Hoge scholen. Aanvang 20.15 uur. Het bisdom Roermond viert dit jaar zijn 450-jarig bestaan. Strikt historisch gezien is dit eigenlijk onjuist, aangezien het geen onon derbroken bestaan heeft gekend. Feitelijk mag Roermond alleen maar herdenken dat 450 jaar gele den het eerste bisdom Roermond is opgericht. Want het huidige bisdom is het tweede, met een ander grondgebied. Het eerste bisdom Roermond is opgericht in 1559. Na de Vrede van Utrecht in 1715 werd de staatkundige situ atie nog gecompliceerder. Het bisdom Roermond was met zijn 143 parochies het kleinste bis dom van 1559. Bovendien was het een lappendeken. Roermond was bovendien het armste bisdom van heel de kerkprovincie, de "Asse poester" van de Zuid-Nederlandse hiërarchie. Men werd zeker niet bisschop van Roermond omwille van de geldelijke verdiensten! In de Franse Tijd, tengevolge van het Concordaat van 1801 tussen Napo leon en paus Pius VII werd het bis dom Roermond opgeheven. Het grootste deel van het huidige Lim burg viel toen onder het bisdom Luik. Na de Belgische afscheiding werd in 1840 een nieuw bisdom opgericht, het tweede en huidige bisdom Roermond. En pas in 1840 kwamen grote delen van Limburg, die altijd Luiks gebleven waren, bij het bisdom Roermond, zoals Thorn en omgeving, Maastricht, het Heuvelland en Rolduc. Carnavalskrakers Traditiegetrouw trapt carna valsvereniging De Piëlhaas in Venray af met het liedjesfesti val dat dit jaar wordt gehou den op zaterdag 25 september vanaf 20.00 uur in Schouw burg Venray. Tijdens dit festival wordt bekend welke vier nummers dit jaar een plekje gaan veroveren op de jaar lijkse carnavals-cd. Er worden elf liedjes, die zijn overgebleven na de voorselectie op 12 september, ten gehore gebracht. De finalisten zijn: Hey Schat! van Lizanne Arts en Will Cremers, Meziek van Now Weej, Blieve Gaon van De Stappers, Vi vu vo Vastelaovend! van 2VR, Roze Wolk van Maximaal, Hej van Fok ker Elluf, Vastelaovesvirus van ARI, Ozze Vastelaovend van Dur Naeve, Zing mit os mit van Now Weej, De Vetlaere van Marlène en Margret en Vastelaovend Opera van David Janssen. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop op zaterdag 18 september tussen 11.00 en 12.00 uur in theatercafé De Artiest. Ensemble Agimont Zaterdag 18 september zal in het kader van Muziek Biennale Niederrhein een oude legende uit Grubbenvorst herleven. Het Maastrichtse ensemble Agimont, dat gespecialiseerd is in het stijl- getrouw en levendig uitvoeren van muziek uit de 17de en 18de eeuw, brengt 'de legende van de witte juffer van het gebroken slot bij Grubbenvorst' ten gehore in Parkhotel Horst. Het concert wordt gegeven in combinatie met een diner en begint om 17.30 uur. Kaarten zijn te verkrijgen bij de VVV's in Noord-Limburg of te bestellen via telefoonnummer 077-8515515. Op zondagochtend begint om 11.00 uur in De Kas teelboerderij 'De ondergang van Huys ter Horst', een verhalentocht door de kasteelruïne van Horst. Een zoektocht naar de ondergang van deze eens zo trotse burcht. De ondergang van Huys ter Horst 60 euro (concertdiner en verha- lentocht), zaterdag 18 september 17:30 uur (concertdiner) 51 euro, zondag 19 september 11:00 uur (verhalentocht) 15 euro. Meer informatie en reserveringen: www.muziekbiennale.eu Kinderen voor Kinderen Binnenkort gaan in de provincie de voorrondes van het Kinderen voor Kinderen Songfestival van start. De VARA houdt dit jaar voor de negentiende keer dit landelijke songfestival. Kinderen vanuit het hele land worden uitgenodigd om mee te komen zingen, onder voor waarde dat zij geboren zijn na 1 oktober 1998 en voor 1 oktober 2003. De deelnemers zingen lied jes uit het Kinderen voor Kinde ren-repertoire. De registratie van de landelijke finale wordt door de VARA op televisie uitgezonden. De voorrondes beginnen deze maand. Tijdens deze voorrondes worden de deelnemers niet alleen op hun zangkwaliteit beoordeeld, maar ook op hun presentatie. Kin deren die worden geselecteerd voor deelname aan de provinciale finales van het festival worden dan begeleid door een band en vocals. De winnaars van de provinciale finales plaatsen zich voor de lan delijke finale die op 10 april in Alphen aan den Rijn wordt gehou den. De deelnemende kinderen kunnen kiezen uit veertig gese lecteerde liedjes uit het Kinderen voor Kinderen-repertoire. Er is op donderdag 30 oktober een voor ronde in Venray. Alle informatie over de voorrondes is te vinden op kinderenvoorkinderen. vara.nl. Muziek voor volwassenen De nieuwe basiscursus muziek voor volwassenen gaat van start bij Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Deze cursus vormt een afgerond geheel en kan daar naast gezien worden als de ideale voorbereiding op een instrumen tale vervolgcursus. Deze cursus staat al jarenlang garant voor een inspirerende kennismaking met muziek. Deze praktische en leer zame cursus wordt in groepsver band aangeboden. Bij voldoende deelnemers starten de lessen op donderdag om 19.30 in het hoofd gebouw van het kunstencentrum aan de Heuvelstraat in Venray. Op donderdag 16 september van 19.30 tot 20.30 uur en op donder dag 23 september van 19.30 tot 20.30 uur zijn er demonstratie- lessen. Voor inschrijving en meer informatie kijk op www.kunsten- centrumjerusalem.nl. Natuurwandeling De Werkgroep Wandelpaden Leunen houdt op zondag 19 sep tember een wandeling in natuur gebied de Leunse Paes. Tijdens de wandeling gaan leden van WWL de wandelaars informeren over de flora en fauna in De Paes. De wan deling start om 10.00 uur vanaf het informatiebord bij de kerk in Leunen, duurt ongeveer 2,5 uur en is tien kilometer lang. De fol der van de natuurwandelroute de Leunse Paes is te koop bij Texaco De Alde Smidse en bij de VVV. De Locht Op het terrein van streekmu seum De Locht in Melderslo kun nen de bezoekers op zondag 19 september genieten van een oldtimershow. Elders op het ter rein treedt de jongerenzanggroep Knus op. Daarnaast is er tot en met 1 november een tentoonstel ling Textielkunst met Metaal te zien. Natuur Beleven IVN De Maasdorpen, Jeugd Natuurwacht Venray, Natuur en Jeugd Horst aan de Maas en de stichting Mooiland bieden een laagdrempelige cursus waarin men de basis leert over natuurbe leving, de diverse landschappen met zijn dier- en plantensoorten van Noord-Limburg. De cursus start in november en duurt tot aan de zomer van 2011. De cursus Samen Natuur Beleven is bedoeld voor iedereen die zich interes seert voor de natuur. Tijdens zo'n achttien theoriebijeenkomsten en excursies komen de volgende thema's aan bod; natuurbeleving, natuureducatie, de bodem als basis, geschiedenis van het landschap, de mens en de natuur, planten dieren en natuurbeheer. Alle the oriebijeenkomsten vinden plaats op de maandagavond en de excur sies op de zondagmorgen. Tijdens de bijeenkomsten krijgt men les van vooral lokale deskundigen. Zo gaat Andy Liebrand van Staats bosbeheer vertellen over natuur beheer en gaat Edmond Staal van het Limburgs Landschap uit de doeken doen hoe het landschap is ontstaan. Gerard de Baaij van De Marke gaat zijn pijlen vooral richten op natuurbeleving en Joof Teeuwen gaat de deelnemers weg wijs maken over welke invloed de mens heeft op natuurontwikke ling, zowel vroeger als nu. Aan het eind van de cursus ontvangt men tijdens een feestelijke afsluiting een certificaat. Inschrijven kan via telefoon 06-54901099 of via e-mail pieter@mooilandlimburg.nl. Meer informatie is te vinden op www. mooilandlimbure.nl. Muziekvereniging De Peel- klank is een vereniging waar veel muziek in zit. Dat wil ze graag aan het publiek laten horen en zien tijdens een grootse show op 30 oktober in de schouwburg van Venray. Tijdens deze wervelende herfst- show zullen maar liefst ruim 120 muzikanten van muziekvereni ging De Peelklank verschillende muziekstijlen ten gehore bren gen. Muziekvereniging De Peel- klank heeft de afgelopen paar jaren niet stil gezeten en dat wil ze graag delen met het publiek. Zo staat muziekvereniging De Peelklank bekend om haar groot aantal jeugdleden. Ieder jaar groeit het aantal leden bij het jeugdor kest van de fanfare en het Jeugd Ensemble Slagwerk (JES). De fan fare staat sinds kort onder leiding van een nieuwe dirigent, Paul Souren. En het percussie-ensem- ble, onder leiding van Peter van der Loo, heeft begin dit jaar nog met succes deelgenomen aan de Nederlandse kampioenschappen. Dit allemaal motiveerde de leden van de muziekvereniging om gezamenlijk de talenten te bunde len tot een grootse show voor het publiek van de gemeente Venray. De wervelende herfstshow zal een avondvullend programma zijn met muziek, dans, zang en humor. De fanfare zal populaire nummers ten gehore brengen, waaronder num mers van Phil Collins, Kyteman en een compositie uit de High School Musical. Het percussie-ensemble zal een diversiteit van slagwerk laten zien en horen. Naast melo dische nummers zoals Brand New Day (uit de musical The Wiz) zal ook het pure slagwerk uitgebreid aan bod komen met Japanse, Zwit serse en Amerikaanse technieken. Het jeugdorkest van de fanfare en het Jeugd Ensemble Slagwerk (JES) zullen laten zien hoe veel lol er zit in het maken van muziek, iets waarmee ze meerdere keren op de avond verrassend uit de hoek zullen komen. Vul dit aan met een combo met basgitaar, gitaar en toetsen en prachtige dans door dansgroep Impulz uit Venray onder leiding van Myrna van Rens. Naast de zang van Ria Linders en Henk Deters zal ook tijdens deze Wervelende Herfst- show Rob Janssen voor het eerst zijn zangtalenten laten horen aan het grote publiek. Een combinatie van fanfare en percussie-ensemble gelijktijdig op het podium is uniek te noemen. Kaarten zijn nog te verkrijgen via de site van Schouwburg Venray en via Peter van Soest, Gezellen- baan 4 in Ysselsteyn. Op zondag 19 september zal er van 12.00 tot 14.00 uur een extra voorverkoop zijn in de Smelehof, Puttenweg 2 in Ysselsteyn. HOT speelt Rupa Lucian Na twee voorstellingen in juli komt Het Overloons Toneel nog een keer, op zaterdag 18 septem ber, met de voorstelling Rupa Luci- an, kind van Roemenië, een thea terstuk van Ad de Bont. Het is een indringende voorstelling waarin een blik geworpen wordt op het verrotte regime van Ceaucescu en de zijnen dat Roemenië nu twintig jaar geleden in zijn greep had. Een tijd waarin kinderen van de aller aller armste mensen vaak opgroeien in weeshuizen en soms het 'geluk' hebben om uitgekozen te worden voor een opleiding tot soldaat van Ceaucescu. Het leven van een van deze soldaten (Rupa Lucian) wordt in dit stuk gevolgd, en we zullen getuige zijn van de worsteling die deze persoon heeft met hetgeen hij in zijn leven tegenkomt. Van loyaal uitvoerder van opdrachten van zijn superieu ren tot het moment dat hij eigen keuzes maakt, en uiteindelijk lid is van het vuurpeloton dat Ceau- cescu executeert. Een Nederlands echtpaar vertrekt redelijk naïef om een heerlijke vakantie te vieren in Roemenië. Uiteindelijk raken ze betrokken bij het lot van de onder drukte bevolking, en kruist hun pad zich met dat van Rupa Lucian. Kaartjes zijn verkrijgbaar in Over- loon bij Home and Body en aan de kassa van het Libertypark, maar kunnen ook besteld worden via www.hetoverloonstoneel.nl en op de avond van de voorstelling aan de kassa. De voorstelling begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het openluchttheater in het Liberty Park in Overloon. Lezing De Gouden Helm De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 20 september de lezing De Gouden Helm uit de Peel 100 Jaar in zaal Het Trefpunt in ver pleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing wordt verzorgd door Maarten Dolmans. Op 17 juni van dit jaar was het honderd jaar gele den dat in de Peel nabij Deurne en Helenaveen door enkele turf gravers een spectaculaire vondst werd gedaan. De turfsteker Geb- bel Smolenaars vond er een Romeinse helm van verguld zilver. Deze helm gaat door het leven als de Gouden Helm van Deurne. Er werden ook nog 37 koperen munten van keizer Constantijn gevonden, twee Vota-munten, enkele bronzen fibula's (mantel spelden), een ruiterspoor, twee bronzen paardebelletjes, een stuk van een leren dolkschede met bij behorend zilver beslag, een viertal leren schoenen, wat grotere stuk ken leer, onder andere van een geldbeurs en enkele reepjes wol len stof. Hij nam de helm mee naar huis waar zijn vrouw de helm een goede schoonmaakbeurt gaf en de inhoud verwijderde. Het Rijks museum van Oudheden uit Lei den was er snel bij en kocht voor 1200 gulden de helm en de ande re vondstresten. Na onderzoek werden de resten gedateerd op het jaar 320 na Christus. De helm werd door de goudsmid L.Verkuil in Leiden gerestaureerd. De helm en bijbehorende vondsten hebben grote wetenschappelijke beteke nis. Het gaat hier om stille getui gen van een belangrijke episode uit onze geschiedenis. Kan deze bijzondere vondst na honderd jaar meer vertellen dan nu al bekend is uit wetenschappelijk onderzoek en verhalen? Hoe raakte de drager van de helm in de Peel verzeild en wat deed hij daar? Spreker Dol mans is stadsarcheoloog in Venlo.. Deze lezing is ook voor belangstel lende niet-leden toegankelijk. Op zaterdag 16 en zondag 17 oktober vindt bij OJC Watjang het bekende festival Zomaar pop plaats: het festival georga niseerd voor en door jongeren van OJC Watjang?!? uit Oirlo. Wat begon als eendaags festival is ondertussen uitgegroeid tot een tweedaags festival met meer dan 1200 bezoekers. Dit jaar viert het festival zijn 25-jarig jubileum. Deze editie staat in het teken van grote gevestigde namen, verschillende nationale acts en acts die in de hele historie van Zomaarpop ooit hebben opgetreden. Gevestigde namen als Krezip, the Opposites, Candy Dulfer en de Heideroosjes maakten in de afgelopen jaren ook furore op het festival in Noord-Limburg. Ook dit jaar is het weer niet mis met de line-up van het festival. Een van de acts van de jubileumeditie is Go Back To The Zoo. Go Back To The Zoo is momenteel misschien wel de meest succesvolle en beste pop-/ rockband van Nederland. Verder kan het publiek genieten van de 'reünie-show' van de Landidan- didododildodixosoundparade en de Paceshifers. In totaal staan er maar liefst vijftien acts verdeeld over twee dagen op de podia. De organisatie heeft ervoor gekozen om geen voorverkoop te laten plaatsvinden. Kaarten zijn uitslui tend te koop aan de kassa. Hou de site www.zomaarpop.nl goed in de gaten voor meer informatie over deze speciale editie. Open repetitie Kemmerekoor Het Kemmerekoor, bestaande uit leden uit Geijsteren en omgeving, houdt een open repetitie op donderdag 23 september. Momenteel bestaat het koor uit 38 zangers: dertien sopranen, twaalf alten, zeven bassen en zes tenoren. Geen enkel lid is echt geschoold in zang, ook noten lezen kan niet iedereen. Maar dat staat de ambities totaal niet in de weg. Nieuwe leden, vooral mannen, zijn zeer welkom. Het reper toire is gevarieerd, van licht klassiek tot musical en van traditional/folk tot wereldmuziek. Met Kerstmis en Pasen wordt tijdens de missen in de kerk in Geijsteren gezongen en door het jaar heen zijn er geregeld optredens. Geert Verhallen is de dirigent. De open repetitie wordt gehouden vanaf 20.00 uur in zaal De Kei aan de Nieuwlandsestraat in Geijsteren. Zie ook www.kemmerekoor.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Ibtisam wordt als kind sek sueel misbruikt door haar broer. Ze kan er niets tegen doen, want in het traditionele Marokkaanse gezin waarin ze opgroeit, is de familie-eer hei lig, en wordt naar de buiten wereld toe nooit iets schande lijks prijsgegeven. Haar broers worden behandeld als prinsen en hoeven nergens verantwoording over af te leg gen. Seks is taboe en is buiten het huwelijk streng verboden. Als het toch gebeurt, krijgt de vrouw vrijwel altijd de schuld. Er zit voor Ibtisam niets anders op dan haar mond te houden en haar broers jarenlang hun gang te laten gaan. Dat houdt ze vol tot ze de leeftijd bereikt waarop ze beseft dat ze zwanger kan raken. In haar puber tijd komt ze in opstand en durft ze voor haar eigen leven te kiezen. Een meisje voor dag en nacht is een taboedoorbrekend verhaal over de vaak verzegen problema tiek van incest in Marokkaanse gezinnen in Nederland. Dit boek stelt een verzwegen probleem aan de orde, maar laat vooral ook Een meisje voor dag en nacht zien dat de slachtoffers niet alleen staan en hulp kunnen zoeken. Ibtisam heeft inmiddels een goed baan en leidt een gelukkig leven. Renate van der Zee is journa liste en schrijft voor verschillende tijdschriften en kranten, waaron der Opzij, Libelle en NRC Handels blad. Ze werd bekend door haar boek Eerwraak in Nederland. Waargcbeurd verhaal overeen Marokkaanse vrouw die aicclieni mei haar jeugd RENATE VAN DER ZEE

Peel en Maas | 2010 | | pagina 23