'Horst wordt geen Krimpen aan de Maas" Camera's op gildeterrein Ingezonden Wereldprimeur Mongozo mark... zie je het nou nog met?!? PEEL EN MAAS Donderdag 9 september 2010 - Pagina 5 Op zondag 19 september De afdeling Venray en omgeving van de Bond van Wapenbroeders houdt op zondag 19 september om 11.00 uur voor het 26e jaar op rij de traditionele herdenking op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat te Venray. Mede werking aan de herdenking wordt verleend door burgemeester Hans Gilissen en pastoor G. Maesen. Muzikaal wordt de herdenking opgeluisterd door harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum onder leiding van Betty Bartels en het seniorenkoor Crescendo uit Ven- ray onder leiding van Peter van der Velden. Solisten zijn drs. Pieter v/d Vorle op doedelzak en Anneke Romijn op trompet, terwijl orga nist Jeu Vranken het koor Crescen do ondersteunt. De kinderen van Scouting Venray leggen tijdens de bijeenkomst bloemen op alle 700 graven. Het Royal British Legion Branch Holland is vertegenwoor digd, evenals een afvaardiging van het Oranje Comité Venray en luchtmachtbasis De Peel in Vre- depeel. Ook uit Engeland komen enkele oud-militairen naar Venray, onder wie militairen van de Anglo- Dutch Bond van John Sleep. Van- wege de gezondheid van het echt paar Sleep is de organisatie van de reis naar Venray overgenomen door Sandra Hopkins, de vroegere burgemeester van Windsor. John Sleep raakte zwaargewond tijdens de gevechten bij Venray. Ook Ken Crockford komt naar de herden king in Venray. Hij was de enige officier die bij de bevrijding van Ysselsteyn was betrokken, met de volgende dag de hevige aanval op Veulen. De erewacht bestaat uit militairen van luchtmachtbasis De Peel, de Vereniging Het Voormalig 2e Regiment Cavalerie en de Bond van Wapenbroeders uit het gewest Limburg. De herdenking wordt geleid door ceremoniemeester Henny Meijer, voor het 26e jaar op rij. Het draaiboek wordt nauwlet tend gecontroleerd door voorzit ter Herman Janssen, van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving. Na afloop worden alle gasten in het gemeen tehuis in Venray ontvangen en toegesproken door burgemeester Hans Gilissen. De burgemeester besluit zijn hulde met het opspel den van de herinneringsmedaille 2010. Vanwege werkzaamheden aan de Westsingel is het kerkhof te bereiken via de Noordsingel of over de Hoenderstraat. De Britse gasten verblijven van 17 tot en met 24 september in de Witte Hoeve in Venray. Zij bezoeken minstens vier erevelden, een eis van hun sponsor, en krijgen in Meerlo een concert aangeboden van het gospelkoor Spirit of Love en het trompetduo Happy Trum pets. Ook twee dagtochten en hun eigen 'social evening' in de Witte Hoeve, aan de vooravond van hun vertrek, staan op het pro gramma. Vitelia wil uitbreiden in haven Wanssum Mengvoederbedrijf Vitelia wil in de Wanssumse haven gaan uitbreiden. Dit wordt niet alleen een capaciteitvergro ting van de grondstoffenover- slag. De Wanssumse haven wordt ook de thuishaven van Living Lab: een experimen tele fabrieksomgeving voor onderzoek en opleiding op het gebied van mengvoederpro ductie. De afgelopen maanden is met succes draagvlak voor de plannen verkregen. "Onze plannen zijn met veel enthousiasme ontvangen", beaamt Jan Janssen, directeur van Vitelia. "We hebben ze gepresenteerd aan gedeputeerde Noël Lebens, demis sionair minister voor Verkeer Camiel Eurlings, de wethouders van de gemeente Venray, en aan industrieclub Wanssum. Er zit veel dynamiek en investeringsbereid heid in de Wanssumse haven. Wij hopen in het najaar de definitieve aanvraag te kunnen doen, zodat we in 2011 kunnen starten met de bouw. Het is een win-winsituatie, voor ons én voor onze achterban, zoals de agrarische sector." Voor Vitelia is het project Via Venray heel belangrijk. Via Ven- ray behelst de verbetering van de n270 (lijn Weeze-Venray-Deurne- Helmond). "Als de haven wordt verbonden met de N270, dan hebben wij een directe ontslui ting naar onze fabrieken in Oirlo en Ysselsteyn. Dat is natuurlijk gunstig voor het bedrijfsproces. Maar let wel: aanpassingen in de logistiek zijn belangrijk, maar niet noodzakelijk. Uitbreiden gaan we toch, vertraging in de logistiek remt onze plannen niet." LIVING LAB Vitelia ontwikkelt in samen werking met andere partijen een technologische omgeving voor de mengvoederproductie. In de onaf hankelijke stichting die Living Lab wil realiseren, zetelt naast Vitelia ook Dinissen Process Technology, automatiseerder Imtech Food Feed en Has Den Bosch, de Directeur Jan Janssen van Vite lia: "Als de haven wordt verbon den met de N270, dan hebben wij een directe ontsluiting naar onze fabrieken in Oirlo en Yssel- steyn. Dat is natuurlijk gunstig voor het bedrijfsproces." agrarische hogeschool. Zeker 50 bedrijven gaan in Living Lab par ticiperen. "Het Duitse Fraunhofer- Institut, een soort TNO maar dan vijf keer groter, heeft interesse getoond in onze plannen", laat Jan Janssen weten. "Ook de Bemefa, de Belgische beroepsvereniging van mengvoederfabrikanten, is geïnteresseerd. Mart Smolders van Varkensproefbedrijf Sterksel wil in Living Lab onderzoek gaan doen naar toepassing van restafval van vee voor humane consumptie. Zo zou afval in een nieuwe tech nologische toepassing als veevoer kunnen dienen." Jan Janssen beschouwt Living Lab als een etalage om te laten zien wat Nederland kan op het gebied van technologie. "We wil- len uiteindelijk betere, gezondere dieren, met zo min mogelijk anti biotica. En nieuwe grondstofstro men, zodat restafval van de slacht kan worden verwerkt tot een hoogwaardig eiwitrijk product. Cradle to cradle dus. Ook wordt gekeken om van wortelpulp een nieuw product te maken, zoals een wortelklontje in plaats van een suikerklontje voor paarden. En we zijn met Scelta Mushrooms in gesprek. In champignonafval zitten stoffen die goed zijn voor dieren. De overheid denkt ook mee en juicht deze ontwikkelin gen toe." DRIEHOEK Volgens Jan Janssen is de haven in Wanssum een logische plek om een Living Lab te realiseren en Vitelia verder uit te breiden. "Grondstoffen kunnen direct via de haven bij ons binnenkomen. Wanssum ligt precies in de Brain- port driehoek Eindhoven-Leuven Aken. De agrarische bedrijven in de regio behoren tot de modern- ste. We hebben een internationaal vliegveld, een belangrijk criterium voor internationale partijen. De ontwikkeling van de agribusiness brengt onze regio veel welvaart. De productie groeit en wordt steeds moderner. En je ziet dat het bedrijfsleven initiatieven durft te nemen." Als het aan Vitelia ligt, is Living Lab in 2011 gerealiseerd en de nieuwe grondstoffenoverslag in 2012. "We willen Living Lab snel operationeel hebben. Er wordt met de Adviescommissie Ruimte lijke Kwaliteit van de gemeente gesproken over het ontwerp van het gebouw. We willen een mooi gebouw neerzetten, iets waar Wanssum trots op kan zijn. Het wordt een fabriek met een kleine productie. De modernste technie ken en machines worden inge bouwd om proeven te kunnen doen. Studenten kunnen er terecht om een opleiding te volgen. Living Lab zal zich steeds meer gaan ont wikkelen als een kennisinstituut." De gemeente Horst aan de Maas groeit de komende jaren niet meer. Volgens de bevolkingsprognoses weet de gemeente zich, evenals Venray, de komende tien jaar te ont trekken aan de krimp die in Limburg flink toeslaat. 'Horst wordt geen Krimpen aan de Maas', luidt dinsdagavond de conclusie in het gemeentehuis van Horst. Burgemeester Kees van Rooij waarschuwt voor de geruststellende prognoses. "We mogen zeker niet de kop in het zand steken. Want de demografische verschuiving is nu al overal merkbaar. En het zal nog veel heftiger worden." Van Rooij doelt op de verschui ving in de leeftijdsopbouw. Het aantal jongeren neemt drastisch af terwijl er steeds meer ouderen komen. "Het raakt alle beleidster reinen. De scholen en de vereni gingen merken het als eerste. Het heeft ook grote gevolgen voor de arbeidsmarkt, de volkshuisvesting en de leefbaarheid in de dorpen. Het gaat er om in alle dorpen de kwaliteit van leven en wonen overeind te houden." Dat zal nog een hele klus wor den. Ger Verstegen van Wonen Horst kondigt aan er in de klein ste dorpen helemaal niet meer gebouwd wordt. Wonen Venray nam dat besluit al eerder. Het leidt tot weerstand. Jan Jenneskens van schoolbestuur Dynamiek ziet de bui al hangen. "Het is een grote zorg. Niet bouwen in kleine ker nen betekent minder jonge gezin nen en dus minder kinderen. De basisscholen komen dan nog meer onder druk te staan." Terwijl SPOV in Venray al slui ting van kleine dorpsscholen heeft aangekondigd, wil Dynamiek in ieder dorp de school open houden. De vraag is hoelang het schoolbestuur dit overeind kan houden. Want ook in Horst aan de Maas slaat de leegloop toe. "We verliezen ieder jaar een school ter grootte van Tienray of Swolgen", vertelt Jenneskens. Dynamiek telt 4302 leerlingen, dat zijn er over vier jaar nog 3726. Jenneskens haalt America, een van de grotere dorpen, als voor beeld aan. Volgens onderzoeks- Het schietterrein van het Sint Anthonius Abt Gilde van Blitters- wijck ligt een klein eindje buiten het dorp. Het goed onderhouden terrein aan de Maasweg krijgt regelmatig bezoek van vernie lers en dieven. In de afgelopen maanden werden onder meer hakenkruizen op de geweerdra gers en tafels gekrast. Bovendien werd op het terrein meubilair in brand gestoken en zijn spullen vernield en gestolen, zoals kop pelingen van waterslangen, een gasfles en stroomkabels. De gilde- broeders zijn het meer dan zat en roepen via dorpsbladen en kran ten getuigen op zich te melden. In de afgelopen week werd een bewakingsinstallatie gemonteerd in de hoop dat de aanwezigheid van camera's kwaadwillende per sonen af zal schrikken. Het gilde vindt het niet erg dat mensen, bij voorbeeld tijdens een fietstocht, op het terrein even uitrusten en een broodje eten. De leden van de schietcommissie en de vendeliers die regelmatig op het terrein oefe nen, vinden het schandalig dat de vereniging door alle vernielingen en diefstallen op kosten wordt gejaagd. Ook de aanschaf van de bewakingsapparatuur is weer een aanslag op de verenigingskas. Op Peel en Maas TV was afgelopen week een korte reportage over de vernielingen en diefstallen op het terrein te zien. Asielzoekers Vorige week dinsdag zag ik er plots één hangen. Geplakt tegen de glasbak bij de supermarkt. Het was een pamflet waarin werd gemeld dat er geen AZC welkom is in Venray. Ondanks dat ik krie bels hiervan kreeg heb ik het toch Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie staan lezen. "Deze mensen zijn geen aan winst voor Venray" staat er. Maar nog ergere zinnen zoals: "Wij eisen dat onze jeugd in een oorspron kelijk Nederlandse omgeving opgroeit". (Wat is een Nederland se omgeving?) Ook werden er nog verdere acties aangekondigd. Thuisgekomen pak ik een kop koffie en de krant, en wat lees ik: "Protestactie tegen komst AZC Venray". Een of andere racistische jongen vertelt dat hij blij is dat deze pamfletten zijn verspreid. In het artikel vertelt hij verder nog dat hij blij is met dit tegengeluid uit de samenleving. Wat een laffe mensen zijn dit, anoniem flyers plakken om hun mening te verkondigen. Ja, recht van meningsuiting noemen ze dit. Flauwekul, want dit is onnodig kwetsen van mensen. Discrimina tie van de bovenste plank. Deze asielzoekers, deze men sen, zijn van harte welkom. Ze zijn met een reden hun land uitge vlucht en hebben alles achterge laten. Vaak flink getraumatiseerd door alles wat er is gebeurd. Met helemaal niets worden ze in een AZC geplaatst, afwachten wat er nu gaat gebeuren. Mensen achter een bureau gaan over hun leven beslissen. Het is aan ons, de men sen van Venray, de Nederlandse omgeving, om hen te helpen. Het Annaterrein is een fijne plek. Prachtige gebouwen, die nu staan te verpauperen, worden weer tot leven gebracht. Een prach tig terrein waar het akelig stil is, wordt weer bewoond. Liever asielzoekers in deze gebouwen, dan vandalen die 's nachts brand stichten en de boel slopen. Liever asielzoekers in deze gebouwen dan dat projectontwikkelaars er een gesloten villapark van maken. Het kan zelfs een win-win situatie opleveren voor de gemeente Ven- ray, de GGZ en het COA mits zij het terrein onaangetast laten en de gebouwen opknappen. Deze xenofoben hebben geen weet van de achtergrond van gevluchte mensen. Ik denk zelfs dat ze nog nooit iemand uit een AZC gesproken hebben, of op zijn minst iemand met een ander kleurtje. Ze zijn gevoed door ver halen uit de media en andere racisten. Ik zou tegen hen zeggen: Laat je voorlichten over asielzoekers, maak kennis met deze mensen. Ga in gesprek met hulpverleners en ga in discussie met deskundigen. Vorm dan je oordeel. Dan praten wij verder. Namens de SP Venray, Linda Weiis. Asielzoekers Onlangs hebben burgers in Ven- ray pamfletten geplakt tegen de (eventuele) komst van een asiel zoekerscentrum op het St. Anna- terrein in Venray. Deze pamfletten zijn anoniem en daarom is het lastig om ze op hun waarde in te schatten. Want wie zijn deze bur gers? Wonen zij in de omgeving van het St. Anna-terrein? Welke gevoelens leiden tot deze bezwa ren Zijn deze principieel? Hebben deze bezwaren vooral te maken met de locatie? Komen zij voort uit andere ervaringen met asiel zoekers?, enz. enz.. De gemeente raad van Venray heeft geen zeg genschap over de eventuele komst van een asielzoekerscentrum op het St. Anna-terrein, maar wel zul len er afspraken gemaakt worden tussen de gemeente en de COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers). Daarom wil de CDA-fractie graag in contact komen met deze burgers om hun bezwaren aan te horen en de dialoog aan te gaan. Wij willen via deze weg de initia tiefnemers van het opstellen/plak ken van deze pamfletten uitnodi gen voor een gesprek en vragen hen om een afspraak met ons te maken via telefoonnummer 0478 512186 of 0478- 531958. Met vriendelijke groet namens de CDA-fractie, Gerda van Stelten, fractievoor zitter CDA Venray. instituut Etil groeit America de komende jaren tot boven 2200 inwoners. Jenneskens komt met heel andere cijfers. Op basisschool De Wouter zitten nu 172 kinderen. En in 2014 nog slechts 125. "We verliezen in vier jaar tijd bijna vijftig kinderen." Ook Meterik laat een stevige daling zien. In de grootste plaats Horst gaan nu nog ruim 1200 kinderen naar school. Dit aantal zakt naar dui zend over een jaar of zeven, acht. "Er zijn nu nog twee grote scho len in Horst en een minder grote. Straks zullen er drie gelijke scho len zijn met ieder zo'n driehon derd leerlingen", voorspelt Jennes- kens. Hij kondigt aan dat een van de drie basisscholen in Grubben- vorst moet sluiten. "De komende periode worden er gemiddeld 39 kinderen per jaar geboren. Daar kunnen we geen drie scholen voor openhouden." De 185 leslokalen in het werkgebied van Dynamiek zitten nu nog mooi vol. In 2018 heeft het schoolbestuur er nog 156 nodig. Jan Jenneskens: "Het betekent een leegstand van dertig lokalen. Dit heeft gevolgen voor de exploitatie en voor het per soneel." Toch hoeft Dynamiek de komende jaren niemand gedwon gen te ontslaan. "Nee, veel onder wijskrachten zijn ouder dan vijftig jaar. Het gevolg is wel dat we geen jonge leerkrachten in dienst kun nen nemen. Dat doet de kwaliteit van het onderwijs geen goed." Peter Hovens van het Kennis centrum Bevolkingsdaling meldt dat bevolkingskrimp een heel nieuw verschijnsel is. "Sinds 2006 staat het op de politieke agenda." Noord-oost Groningen, Zeeuws- Vlaanderen en Parkstad Limburg zijn de eerste regio's die worden getroffen."Noord-Limburg is een licht krimpende regio waarin Horst aan de Maas voorlopig sta biel zal blijven." Wonen Horst ondervindt de gevolgen van de veranderende bevolkingsopbouw. Een wijk als de Norbertusparochie in Horst wordt getroffen door leegloop. "Het zijn vooral woningen uit de jaren zestig. Er wonen ouderen van wie de kinderen allang de deur uit zijn. Ze hebben er veertig, vijftig jaar gewoond. Het aantal huuropzeggingen stijgt." Wonen Horst moet het wonin genbestand aanpassen. Dit bete kent niet alleen renovatie maar ook sloop. "We moeten onze voor raad blijven verversen om bij de tijd te blijven", aldus Verstegen. In plaats van nieuwbouw wil Wonen Horst ook tijdelijke woonunits plaatsen. "Die kunnen in iedere straat komen te staan. Ze zullen tien tot vijftien jaar dienst doen." In de kleinere dorpen is er wei nig vraag naar huurwoningen. De komst van Polen en andere arbeidsmigranten is welkom. "Ze willen zich steeds vaker per manent hier vestigen. In Polen kennen ze geen huur. Ze willen daarom graag kopen maar het is lastig om hier een hypotheek te krijgen, omdat ze meestal voor uitzendbureaus werken", meldt Ger Verstegen."We moeten ze ver leiden om hier te komen wonen. Zo kunnen ze ook het probleem op de arbeidsmarkt oplossen." Dat bevestigt Peter Hovens. Hij voor spelt dat deze regio te kampen krijgt met een groot tekort aan arbeidskrachten. Pils is in allerlei variaties verkrijgbaar. Een pils dat het Fairtradelabel krijgt, biolo gisch is vervaardigd en boven dien glutenvrij is, was er nog niet. Tot eind vorige week. Het Venrayse bedrijf Mongozo introduceerde Mongozo Pre mium Pilsener, een bier dat aan de drie genoemde punten voldoet. Jaren heeft de brouwer gewerkt aan dit technisch en innovatieve hoogstandje. Dat een ware toevoe ging is aan het assortiment. Het bier is licht bitter en hoppig van smaak, een fris doordrinkbier met een alcoholgehalte van 5%. Jan Fleurkens, commercieel directeur Mongozo: "Wij zijn de aangewezen brouwer die met een revolutionair product als deze op de markt moest komen. Vanaf het begin is maatschappelijk verant woord ondernemen belangrijk voor ons. We introduceerden tien jaar geleden al het eerste fairtrade speciaalbier. Inmiddels is de exo tische bierlijn uitgebreid naar vijf bieren, waarvan er vier Max Have- laar Fairtrade-gecertificeerd zijn. Een pils ontbrak nog. Niet alleen bij ons, maar ook wereldwijd. Mongozo wilde voor een sensatie en innovatie zorgen. Onze afne mers vroegen geregeld naar een fairtrade, maar ook naar een bio logisch pils. Verder ging de vraag naar een glutenvrije pils, die goed smaakt en betaalbaar is, onvermin derd door. Achter de schermen is jaren gewerkt om deze drie ele menten in één pils gecertificeerd te krijgen en bovendien een bier te brouwen dat ook erg goed smaakt. Het resultaat is zoals wij zeggen 'Ongewoon Lekker'! Onge woon aangezien de elementen fairtrade, biologisch en glutenvrij in een pils zitten. Over een tech nisch, innovatief hoogstandje kun nen we dan ook zeker spreken." Heling fietsen De politie heeft een 15-jarige jongen uit Venray aangehou den op verdenking van heling van fietsen. In zijn kelderbox trof de poli tie vrijdagavond drie vrij nieuwe fietsen aan, zonder sleutel op het slot. Na controle bleek dat de fietsen gestolen waren. Weverstraat 1 5801 SZ Venray Telefoon 58 32 26 Fax 510139 Herdenking op Britse oorlogskerkhof Een wortelklontje in plaats van een suikerklontje www Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5