Open Monumentendag "China is mijn tweede vaderland" Straten Brukske krijgen aanspreekpunt Brukske boos op Wonen Venray Alle topmerken op één plek! REY -jtcéo Twee sterren Peter Winnen Classic Cartler DREIGEND ONTSLAG? Boek bestellen? alain mikli TAGHeuer Ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl Donderdag Bies er aan het werk zijn om een van de schilderijen van zijn opa, de Peelschilder Marinus Bies, te restaureren. Rondom de molen in Merselo wordt door de Stichting Nooit Gedacht een themamarkt georganiseerd in het kader van de smaak van de 19e eeuw. Niet alleen de (bouw)stijl, maar ook de zintuigelijke smaak krijgt de aandacht. Zo presenteert de Mer- selose heemkundevereniging 't Raokeliezer vergeten groenten en laat zien wat u er mee kunt doen. Molen Nooit Gedacht zal met de molenstenen gemalen meel ver kopen om brood en pannenkoek van te bakken, zoals dat ook in de 19de eeuw gegeten werd. 't Rao- keliezer presenteert alle bezoe kers het volksgerecht 'roggebrood met zult'. Kinderen mogen tijdens beide dagen zelf van meel deeg maken en daar broodjes in het open vuur van bakken. Voor kinde ren is ook ouderwets snoepgoed te koop en er is ook speelgoed uit voorbije tijden om mee te spelen. Daarnaast biedt de molenstichting ook inzage in een aantal histori sche boeken over molens, in het kader van de bouwstijl van de 19de eeuw. De stichting Kruisen en Kapellen (Venray) laat ook een aantal bouwstijlen zien, zoals die worden aangetroffen in religieuze monumenten in de regio Venray, zoals kapellen, beelden en corpus sen. Tevens wordt tijdens de thema- markt in de molen de boeiende historische film gedraaid over Merselo, die in 1968 werd opge nomen en in 1989 werd geactua liseerd. Op zondag wordt de The- mamarkt opgeluisterd door het zangduo Jos Cox en Wim Kuenen uit Geijsteren. Henny Jenner helpt bedrijven op weg in land van onbegrensde mogelijkheden Julicher Meijer Zaterdag 11 september zijn belangstellenden van 13.00 tot 16.00 uur harte welkom in het paviljoen van Culirooj op het Schouwburgplein, waar wet houder Patrick van der Broeck het startsein zal geven voor alle activiteiten die in het kader van Open Monumentendag in Venray op touw worden gezet. Gemeen tearchivaris Paul van Meegeren geeft inzicht in de bouwstijlen die zo'n 150 jaar geleden in Ven ray in zwang waren; zeg maar de smaak van de Venrayers die toen gebouwd hebben wat wij nu monument noemen. Theo Jans sen, schrijver van onder meer 100 eeuwen Peelverhalen en Reizen door de oude Peel, vertelt over het leven in het Venrayse Peelland in de 19e eeuw. De Historische Groetenhof uit Beesel is aanwe zig met een kraam vol informatie, Henny Jenner uit Blitterswij- ck is net een paar dagen terug uit China. Nog deze maand stapt hij opnieuw in het vlieg tuig. Zo'n tien keer per jaar bezoekt hij het land met de welhaast onbegrensde econo mische mogelijkheden. Met zijn bedrijf ABC (Asian Busi ness Consultancy) wijst hij er bedrijven de weg. Zo was hij nauw betrokken bij het opzet ten van twee productiebedrij ven van het Venrayse XPS. De Blitterswijcker is na 23 jaar een expert geworden. Hij is bovendien van het land en de bevolking gaan houden. "Het is mijn tweede vaderland. Chi nezen zijn prettige mensen. Ze zijn eerlijk en betrouw baar. Het is goed zaken met ze doen." Bij het eerstvolgende bezoek gaat zijn vrouw weer mee. "Want ze wil weer even lachen, zegt ze. Er heerst blijheid en optimisme. Het is gewoon fijn om daar te zijn." De Jenners zijn de Chinese taal redelijk goed machtig. "Niet goed genoeg voor zaken te doen, want dat gaat in het Engels, maar we kunnen ons op straat, in de winkels en in het restaurant heel goed redden." Komend weekeinde vertrekt een delegatie uit Noord Limburg naar Shanghai om een bezoek te brengen aan de World Expo 2010. Shanghai is met ruim 20 miljoen inwoners niet alleen de grootste, maar tevens de meest moderne en bruisende stad van China. "Ze zullen hun ogen uitkij ken. Nederland valt er helemaal bij in het niet", zegt Henny Jenner. "Het is er zo modern en het gaat razendsnel. Dat merk ik telkens als ik na een paar weken weer terug keer. De helft van de bouwkranen van de hele wereld staat in China." Shanghai is het zakencentrum. Het voorbeelden en recepten. De bij eenkomst wordt muzikaal omlijst door Easy Street. In het kader van Culirooj presenteert de Stichting Nooit Gedacht diverse meelsoor ten om brood en pannenkoeken van te bakken en is er een selec tie van oude open monumen tendagboekjes in de aanbieding. Op zaterdag én zondag zijn een aantal monumenten geopend voor bezichtiging. Tenzij anders aangegeven, zijn deze panden te bezoeken van 14.00 - 17.00 uur. De toegang is overal gratis. Heel bijzonder is de openstelling van een particulier woonhuis (boven huis) Grotestraat 10, te berei ken via Schoutenstraatje 22 (van 12.00 - 17.00 uur). Verder kunnen belangstellenden terecht in de St. Annakapel, Beeteweg 1 in Blit- terswijck, (geopend van 14. 00 - 16.00 uur), de Petrus Molen aan is erg westers. De hoofdstad Bei jing is het bestuurlijke centrum, te vergelijken met Den Haag. "Beijing is veel saaier. Daar zitten vooral de ambtenaren. Shanghai heeft van vroeger uit al westerse invloe den. Het werd al het Parijs van het verre oosten genoemd, vanwege het nachtleven." Henny Jenner is geboren in Veenendaal en na zijn studie in Enschede ging hij werken bij Phi lips in Nijmegen. In 1973 kreeg hij een baan bij het toenmalige Rank Xerox in Venray. De kopieergi gant stichtte overal op de wereld fabrieken. Jenner begeleidde de opstart. Eind jaren zeventig ver trok hij naar Engeland. Van 1983 tot 1987 woonde hij in New Delhi (India). En in 1987 verhuisde hij naar Shanghai, waar Xerox een productiebedrijf begon. "23 jaar geleden was Shanghai nog een groot dorp", vertelt hij. "Er was alleen maar laagbouw en iedereen reed rond op de fiets. We woon den in een mooi huis aan de rand van een park. Westerse bedrijven waren er nog weinig. Het was net in opkomst." Tot de dood van Mao in 1976 was China grotendeels afgesloten van de buitenwereld. Met het overlijden van de grote leider kwam tevens een einde aan de culturele revolutie. Mao's opvolger Deng Xiaoping gooide de ramen naar buiten wijd open. Hij liberaliseerde de economie en vanaf 1978 kregen de eerste buitenlandse bedrijven voet aan de grond in het immense land. In 1992 keerde Henny Jenner terug naar Venray. Hij miste het dyna mische leven al snel. Gelukkig kon hij voor Xerox in 1994 weer terugkeren naar China. Drie jaar woonde hij in Suzhou, op hon derd kilometer ten westen van Shanghai. "Een mooi stadje met zijn grachten en bruggen. Het de Sportlaan in Venray, De Johan nes de Doper Kerk in Merselo, waar mensen van de heemkun- devereniging 't Roakeliezer uit Merselo aanwezig zullen zijn als gids, en in de Schaapskooi, aan de Overloonseweg 95b, in Venray. In de Petrus' Banden (Grote) Kerk Venray, zal, behalve de gidsen. ook de organist aanwezig zijn. Men sen die het orgel eens willen uit proberen zijn van harte welkom. Op zondagmiddag om 16.00 uur geeft organist Jan van de Laar uit Helmond een orgelconcert. In Venrays Museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, is dit weekend voor het laatst de tentoonstelling De Peel in Beeld te zien. Ruim 90 schilderijen, foto's, en tekeningen geven een prachtig beeld van dit natuurgebied. Zowel zaterdag als zondag zal van 14.30 - 16.30 uur schilderijenrestaurateur Marc Henny Jenner: "Chinezen zijn prettige mensen. Ze zijn eerlijk en betrouwbaar. Het is goed zaken met ze doen." lijkt wat op Amsterdam en Vene tië." Hij was er general manager van een nieuw joint venture. Dat was hij ook een tijd bij een ander Xerox-bedrijf, verder landinwaarts in Wuhan. In 1997 kwam er een einde aan zijn tweede Chinese periode. Drie jaar later kon hij met vervoegd pensioen. Met zijn Chi nese kennis en ervaring richtte hij ABC op. De afgelopen tien jaar pendelde hij op en neer tussen Blitterswijck en China. Vanaf het begin hebben hij en zijn vrouw zich er thuis gevoeld. "Tot het overlijden van Mao hadden Chine zen weinig met het buitenland te maken. Alles was gericht op Rus land, en niet op Amerika. Je merk te in het begin wel voorzichtig heid, maar er was zeker geen haat. We hadden net vier jaar in India gewoond. Het was een groot ver schil. Vanaf het begin hielden we van China. In India was het altijd moeizaam omgaan met instanties. Ze probeerden overal geld uit te slaan. China kende toen al veel meer openheid. Chinezen houden van teamwork. Of je met de dou ane of belastingen van doen had, of een vergunning nodig had, de Chinese autoriteiten boden advies en ondersteuning. Ze zoeken de samenwerking op." Jenner heeft al verschillende bedrijven aan de hand genomen in China. Het zoe ken naar de juiste locatie en men sen, de papieren in orde maken, er komt in de opstartfase veel bij kijken. China is met ruim 1,3 mil jard inwoners razend populair bij buitenlandse investeerders. Er is een gigantische afzetmarkt en de economie ontwikkelt zich storm achtig. "Het is enorm boeiend", vindt Henny Jenner, die ook de keerzijde heeft gezien. Het is niet alleen halleluja. Er zijn genoeg voorbeelden van Nederlandse bedrijven die hun Chinese avon tuur faliekant zagen mislukken. De lage loonkosten en de grote markt trekken. Het is ook vaak een domino-effect. Een bedrijf vestigt zich in China en de klanten volgen vanzelf. "Valkuilen zijn er genoeg. Als de voorbereiding niet goed is en de strategie niet deugt, dan gaat het al snel fout. Onderne mers moeten ook geduld hebben. Want relaties opbouwen vergt nu eenmaal tijd. Je ziet topmanagers naar China vliegen en ze willen snel een contract afsluiten. Dan kom je bedrogen uit. Vaak worden door onwetendheid verkeerde keuzes gemaakt. Er zijn bedrijven die daardoor veel geld hebben verloren. Het is ook belangrijk om in China een goede juridisch adviseur te hebben. De Chinese wetgeving verandert snel en is vaak voor meerdere uitleg vatbaar. Gelukkig ken ik er een betrouw bare advocaat. Hij kan onderne mers de juiste weg wijzen." De huizen in China zijn relatief duur, maar het leven is goedkoop. Henny Jenner kiest tijdens zijn verblijf bewust voor een Chinees hotel. "Ik hou niet zo van die grote Westerse ketens zoals Holiday Inn. De Chinese hotels zijn zeker zo goed, en veel lager in prijs. Ik betaal 40 euro voor een overnach ting, dat is de helft van wat je hier bij Asteria betaalt." Bijna alle bui tenlandse keukens zijn er te vin den: Grieks, Duits, Italiaans, Thais en noem maar op. "In de lokale restaurants is het goed vertoeven: heerlijk eten en heel goedkoop." China groeit mede zo snel door dat de overheid doortastend kan optreden. Een weg aanleggen of een gebouw neerzetten, het is zo gepiept. Ellenlange procedures en bezwaartermijnen kent het land niet. Vanuit het communis tische verleden is alle grond in eigendom van de staat. "Niemand heeft er particuliere grond", weet Jenner. "Als je een huis koopt, dan sluit je een pachtcontract af met de overheid." Door de economi sche expansie hebben veel men sen hun huis moeten verlaten. "Dat gebeurt wel op een nette manier. Chinezen zijn goede den kers op lange termijn. En ze kun nen inderdaad heel snel handelen. Een stad als Suzhou is binnen tien jaar onherkenbaar veranderd met al zijn wolkenkrabbers. De Chi nees is ook gezagsgetrouw, aan ouderen en aan de overheid. Ze zijn soms te onderdanig, maar dat is wel aan het veranderen." De vrijheid en de keuzemoge lijkheden voor het Chinese volk nemen toe. "De werkgever had vroeger de macht. De baas bepaal de of je wel of niet weg mocht. Twintig jaar geleden bepaalde de overheid nog wat je moest stude ren. Daar had een student toen niets over te vertellen." De nieuw opgezette bedrijven worden meestal in de eerste twee jaar nog gerund door Nederlanders. Daar na nemen de Chinezen het werk over. "Dat loopt soepel. Chinezen werken hard, zijn leergierig en gemotiveerd. Ze zijn wel gevoelig voor waardering. Je moet als bui tenlander niet de fout maken op een lompe wijze kritiek te uiten. Daar raak je ze mee." Henny Jenner zou nu niet meer in Shanghai willen wonen. "Nee, het is een moderne wereldstad. De charme uit de jaren tachtig is verdwenen. Er zijn nog wel enkele traditioneel Chinese wijken. Die worden ook voor de toeristen in stand gehouden. In het begin gingen we gezellig naar de lokale markt. Daar staat nu een grote supermarkt. Shanghai is me te groot en te druk geworden." De ruim veertig straten in de woonwijk Brukske krijgen ieder een aanspreekpunt. Dit is een straat- of wijkbewoner die dit op vrijwillige basis doet. Petra van Duijnhoven, voorzitter van het wijkplat- form, lanceerde het idee afge lopen donderdag tijdens een bijeenkomst over de onrust in de wijk. "We moeten hiervoor nog heel wat mensen mobiliseren", ver telde ze. "We zoeken iemand die openstaat voor dingen die in de straat gebeuren. Maar het kan niet zo zijn dat een goedwillende bewoner alles op zijn dak gescho ven krijgt. In sommige straten is de problematiek groot, die moet dan ook groot worden aangepakt. Er moet altijd goede ondersteuning zijn." Na afloop meldden zich in wijkcentrum De Kiosk al enkele vrijwilligers spontaan aan. "Dit is heel positief", vindt Van Duijnho ven. "Je merkt ook aan de reacties Petra van Duijnhoven, voorzitter van wijkplatform Brukske, is boos op Wonen Venray. De woningcor poratie zou woningen die te koop of leegstaan in de wijk laten ver loederen. Tot grote ergernis van de straatbewoners. "Het onkruid staat metershoog in de voortuin", weet Van Duijn- hoven. "De voordeur is helemaal dichtgegroeid en de brievenbus puilt uit. En dan moeten de buren de rotzooi maar opruimen. Wonen Venray heeft wel een grote mond, maar ze laat het er flink bij zitten. Oefening voor dijkwachten Veiligheid. Dat is wat dijken ons bieden. En daar dragen dijk wachten aan bij. Waterschap Peel en Maasvallei vindt het belangrijk dat zijn 260 vrijwillige dijkwach- ten goed voorbereid en geoefend blijven. Daarom organiseert het waterschap jaarlijks dijkavonden. Dit jaar met een aantal praktijkoe feningen. Realistisch oefenen dus. Tijdens de instructieavonden krijgen de dijkwachten informa tie over de laatste ontwikkelingen rondom de dijken. Daarnaast wor den de veranderingen rondom de (bestrijdings)organisatie tijdens Maashoogwater besproken. Dit jaar oefenen de dijkwachten vier realistische praktijksituaties. Bij voorbeeld een scheur in een dijk, een kapotte coupure of pompen die niet afgeleverd kunnen wor den. Hoe pakt een dijkwacht dat aan? En aan welke procedures moeten zij zich houden? De com municatie vindt plaats met een portofoon. De oefenavonden voor de 260 dijkwachten vinden plaats op 8, 16, 21 en 29 september in respectievelijk Middelaar, Wans- sum, Steyl en Heel. dat de wijkbewoners er samen iets aan willen doen. Ze hebben donderdag hun hart gelucht en hun emoties geuit. Ondanks alle negatieve verhalen, blijven de meesten positief naar een oplos sing zoeken. Dat is de grote winst van de avond." Het idee voor een aanspreek punt is niet helemaal nieuw. Een jaar of tien geleden werkte wel- zijnsinstelling Synthese er al in enkele straten mee. "Het is later weer verwaterd", weet Petra van Duijnhoven. "Met een aandachts persoon krijgen we beter in beeld wat er allemaal speelt. Zo'n per soon kan bemiddeling inschake len en hij of zij staat dicht bij de wijkagent en de ambtenaar van de gemeente. Wij als wijkplatform zullen regelmatig met ze overleg gen. Want wij horen lang niet alles. Het wijkplatform zit vaak aan tafel met allerlei instanties, maar die praten vaak in hun eigen cirkeltje. We horen het graag van de men sen zelf in de wijk." Ik trek ze deze week nog aan de jas." Aart Rekers, manager van Wonen Venray, meldt dat er nog geen klachten uit Brukske zijn binnen gekomen. "Wij zorgen ervoor dat de brievenbus tijdig wordt geleegd en dat de tuin netjes wordt bijge houden. Zodat voor het oog lijkt, dat het huis in bewoonde staat is. Er kan altijd een keer een woning tussendoor glippen. Dat horen we graag en dan maken we het direct in orde. Natuurlijk kijken we zelf ook rond." VieCuri stijgt op ranglijst AD Het Algemeen Dagblad publi ceerde zaterdag zijn Ziekenhuis Top 100. VieCuri staat in dit over zicht op een 26ste plaats. Deze plek is een enorme stijging ten opzichte van vorig jaar. Toen stond het ziekenhuis op de 77ste plaats. VieCuri is trots op deze prestatie. Max Visser, voorzit ter van de raad van bestuur: "Het ziekenhuis levert hoge inspannin gen om zijn kwaliteit, veiligheid en patiëntvriendelijkheid continu te verbeteren. De ranking toont aan dat de inspanningen ook echt hun vruchten afwerpen." De al eerder behaalde patiëntkeurmer ken voor onder meer bloed- en darmkanker, hart- en vaatziekten en borstkanker zijn meegewogen in het onderzoek van het AD. De 23 gebruikte criteria die betrekking hebben op medische kwaliteit en zijn afkomstig van de Inspectie voor de Gezondheid zorg en verenigingen van medisch specialisten. Acht criteria gaan over patiëntvriendelijkheid en zijn gebaseerd op gegevens van diverse organisaties. Vervolg voorpagina "Brukske is anders maar zeker niet mooi" De politie krijgt het verwijt niets te doen. Sommigen zijn zo boos, dat ze het recht in eigen hand willen nemen. "Let maar op. Het wordt hier nog een keer oor log", waarschuwt een geagiteerde bewoner. Een bijbewoonster ziet het donker in. "Die jongeren krij gen steeds meer de overhand. Ze weten dat wij bang beginnen te worden." Petra van Duijnhoven vraagt naar een oplossing te zoeken. Die ligt vooral bij de ouders, klinkt het. Er lopen kinderen van elf, twaalf jaar 's avonds laat op straat. "Die horen dan thuis te zijn", zegt een oudere dame. "We moeten daarom de ouders opsporen en aanspre ken. Zij zijn toch als eerste verant woordelijk voor de kinderen die ze op de wereld hebben gezet.". Jeugdwerker Mahyar Tahsini erkent het probleem. "We moeten inderdaad naar de ouders toe.Want die komen hier vanavond niet." Volgens Tahsini zit het diep. "Het zijn mensen die al dertig jaar in Nederland wonen. De integratie is totaal mislukt. Ze weten niets over de normen en waarden die hier gelden. Ook over het onderwijs of huiswerk van hun kinderen weten ze niets. Ze hebben daarom geen enkele controle meer. Ze zijn bang om naar buiten te komen, maar ze willen wel geholpen worden." Een buurtbewoonster meldt dat er voor de jongeren niets te doen is in de wijk. "De hangjongeren vervelen zich vooral. Er moet een plek komen waar ze elkaar kun nen ontmoeten en samen gezellig dingen kunnen doen. Bijvoorbeeld een fitnessruimte of een disco theek." Petra van Duijnhoven meldt dat er binnenkort opnieuw een bijeenkomst komt, dan met de gemeente, politie, Synthese en Wonen Venray erbij. www.vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) UW SCHEIDING regelt u op één adres .scheidingsmakelaar.nl De Peter Winnen Classic heeft van de Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU) twee sterren gekregen. Op zaterdag 21 augustus werd de Peter Winnen Classic door ruim 500 fietsers vanuit Ysselsteyn verreden en beoordeeld door een NTFU-adviseur. Het NTFU-toerfietsreglement kent punten toe aan het organisatieniveau van een toertocht. Er wordt onder meer gekeken naar het karakter van de tocht, de manier van uitpijlen, hoe zijn vertrekplaats en pauzeplaatsen ingericht, de route beschrijving. Kortom, alles wat met een toertocht te maken heeft. De tocht is gecontroleerd op een veertigtal punten en behaalde liefst 116 van de maximaal 125 te behalen punten. Ruim voldoende voor de toe kenning van twee sterren. Geknakte kruizen naar Odapark De honderd geknakte kruizen, een kunstwerk van Reinier Kurpers- hoek, krijgen een nieuwe plek. Ze verhuizen van het grasveld voor het voormalige hoofdgebouw van St. Anna naar het beeldenpark van de Stichting Odapark. De directie van GGZ Noord- en Midden-Limburg heeft besloten om de kruizen te verplaatsen. De kruizen symboliseren geen kerkhof, maar vormen een monument. Het kunstwerk is een overblijfsel van De Waan, een manifestatie over kunst en psychiatrie, die in 2002 in Venray werd gehouden. Tijdens die manifestatie ontstond er nogal wat ophef over dit kunstwerk.De organisatie van De Waan wilde dit, en andere kunstwerken, een plek op de Venrayse rotondes geven. Het plaatsen van de kruizen op de rotondes stootte bij veel mensen echter op nogal wat weerstand. Er werd zelfs een discussiemiddag georganiseerd op het grasveld voor het hoofdgebouw van St. Anna. Uiteindelijk werd ervoor gekozen om de kruizen te laten staan waar ze waren geplaatst. Acht jaar lang vormde de kruizen een monument als eerbetoon aan alle psychiatrische patiënten die in het verleden in de Venrayse inrich tingen verbleven. PRADA OAKLEY SPECIAAL OPTIEK DeSCHEIDiINGSMAKELAAR PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Totaalbegeleiding en bemiddeling bij alle aspecten van uw scheiding tegen een scherp en vast tarief. F=»CDF=!E L I N D B E R G mm Afspraak maken? 06 831 700 70 Roskam@scheidingsmakelaar.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3