Confetti geeft voorproefje De Locht 20 jaar Groeten uit Jerusalem Restaurator in Venrays Museum Zaira Zaira Printwerk? PEEL EN MAAS Donderdag 9 september 2010 - Pagina 11 Close Harmony Group Confetti is zondag te zien en te horen tij dens Culirooj. De zangers en zan geressen geven tijdens dit optre den, dat om 18.00 uur begint in de schouwburg, een voorproefje van hun concert in de schouwburg, in het voorjaar van 2011. Dit ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Confetti. Tijdens dit schouwburgconcert presenteert de groep een wer velende theatershow vol muzi kale hoogstandjes onder de naam Abracadabra. Confetti is zondag te zien in de schouwburg van Venray. Viering op 11 en 12 september Dit jaar bestaat museum De Locht 20 jaar Dit feit wordt gevierd in het weekend van zaterdag 11 en zondag 12 sep tember met een boerenjaar- markt in het museum en een optocht van historische figuren en voertuigen door Melderslo. Een kleine groep enthousiaste inwoners van Melderslo begon 20 jaar geleden met het museum in de langgevelboerderij, waar nu nog steeds de entree is. Inmiddels zijn er diverse gebouwen elders in de regio afgebroken en op het terrein van De Locht weer Twee meisjes in traditionele kledij die zo mee zouden kunnen lopen in de historische optocht op zondag 12 september in Mel- derslo. opgebouwd. Ook qua collecties is het museum enorm uitgebreid dankzij de steun van gemeente, provincie, bedrijven en de schen kingen van de inwoners van de regio. Het museum wil het vierde lustrum op gepaste wijze vieren, met op zaterdag11 en zondag 12 september een boerenjaarmarkt op het terrein. Op die markt staan bedrijven uit de regio, die zichzelf en hun producten promoten en deze verkopen aan bezoekers. Een deel van deze verkoop gebeurt op de ouderwetse manier 'bij afslag' door de eigen veilingmeesters met behulp van de originele vei- lingklok. Daarnaast laten mensen oude ambachten en beroepen zien, zoals een paardensmid, de broodbakkers, de klompenmaker en de mandenvlechter en zijn er demonstraties handboogschie- tenen poppen maken. Kinderen kunnen onder deskundige begelei ding klompjes verven. Op zondag 12 september is er om 10.00 uur een speciale eucharistieviering in de parochiekerk van Melderslo en aansluitend een optocht van circa 150 historische figuren en voertui gen van de kerk naar het museum. Het wordt een bonte, feestelijke stoet van notabelen en landlopers, artiesten en ambachtslieden, boe ren en buitenlui in de kleding 'van toen'. Samen met diverse muzi kanten trekken zij door het dorp. De route van de optocht loopt via de Matthijs Claessenstraat, Mees ter Nellenstraat, Rector Mulder straat, Vlasvenstraat, Massenweg, Blaktweg, Koppertweg naar het museum. Het museum is gevestigd in Mel- derslo, aan de Koppertweg 5 en is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie: www. museumdelocht.nl. Taxatiedag De Munten- en PostzegelOrgani satie (MPO) houdt op donderdag 16 september een gratis te bezoe ken taxatiedag voor munten, post zegels, papiergeld of oude ansicht kaarten. Wie deze dag zijn of haar verzameling deskundig wil laten beoordelen, kan zonder afspraak tussen 13.00 en 16.30 uur terecht bij BiblioNu aan de Merseloseweg in Venray. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de MPO via tele foonnummer (030)6063944. Harmony bij Culirooj Tijdens Culirooj op zondag 12 september geeft koor Har mony uit Oostrum om 19.00 uur een voorproefje van het jubileumconcert. Koor Harmo ny is een enthousiaste groep van ongeveer 30 zangeressen. In oktober 2010 bestaat het koor 35 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft het koor op 9 oktober een optreden, 'Together in Harmony', in de schouwburg van Venray. Het koor staat onder leiding van dirigent John Wauben uit Beesel. Tijdens Culirooj wordt het koor begeleid door Ludmila Seroo op keyboard. Het optreden staat gepland om 19.00 uur op het Schouwburgplein. Tijdens het jubileumconcert op 9 oktober begeleidt onder meer de bekende pianist Cor Bakker het koor. Ver der verlenen hun medewerking aan dit concert harmonie Sub Matris Tutela, het tamboerkorps uit Oostrum en Koffiedik uit Ven- ray Wilt u ook graag zingen bij koor Harmony? Bezoek dan eens geheel vrijblijvend de inlooprepe titie op 14 oktober. De repetities vinden elke donderdag van 19.45 uur tot 21.30 uur plaats in de Wie- neshof, Mgr. Hanssenstraat 51 te Oostrum. Voor meer informatie kunt u kijken op www.schouw- burgvenray.nl of www.koorhar- mony.nl Ook kunt u bellen met Petra Vermeulen, telefoon 0478-531963 of Carolien Wennekers, telefoon 0478-511995. Combidansavond Dance Events Veltum houdt op zaterdag 11 september een com bidansavond in het souterrain van De Coninxhof aan de Gouds midstraat in de wijk Veltum in Ven ray. De dansavond start om 21.00 uur. Liefhebbers van ballroom, Latin, party dance, salsa, bachata en merengue zijn van harte wel kom op deze dansavond. Computerles Senior Service In het gebouw van Senior Ser vice Venray aan de Prins Bernhard- straat starten op vrijdag 8 oktober een aantal bijeenkomsten over het gebruik van het computerpro gramma Excel. De bijeenkomsten worden gehouden op de vrijdag middag van 13.30 tot 16.00 uur en bestaan uit tien tot vijftien sessies, afhankelijk van de behoefte en in overleg met de deelnemers. Er wordt gewerkt in kleine groepen. Met veel persoonlijke aandacht leert men met name die facetten van Excel die de belangstelling hebben. Uitgangspunt is dat de deelnemers de grondbeginselen van het omgaan met de computer beheersen. Belangstellenden (alle leeftijden) kunnen zich aanmelden via e-mail jos.1inders@tiscali.nl of contact opnemen met Jos Linders via telefoon (0478)584251. Voor groepen bedrijven of organisatie kunnen afspraken gemaakt wor den. Basiscursus Zentangle Zentangle is een nieuwe medi tatieve teken- en kunstvorm. Bezig zijn met Zentangle bevordert de concentratie en de creativiteit, het geeft ontspanning en plezier en het zelfvertrouwen neemt toe. Met Zentangle kunt u op een klein oppervlak, met vrij eenvoudige materialen een persoonlijk kunst werk realiseren. Ook iemand met twee linkerhanden wat betreft tekenen, behaalt bij het eerste werk al meteen een goed resul taat. Een basiscursus van ruim twee uur vindt plaats op 13 september en 25 oktober in Venray, telkens om 14.00 of 19.00 uur. Kosten bedragen 35 euro inclusief de te gebruiken materialen (Zentangle mini-kit). De cursus wordt gegeven door Maria Vennekens, Certified Zen- tangle Teacher. Voor meer infor matie: www.zentangle.eu. Aanmel den: info@zentangle.eu. Lezing epilepsie EHBO-Vereniging Venray start op maandag 13 september het nieuwe lesseizoen met een lezing over de ziekte epilepsie. De lezing gaat met name over hoe te hande len en eerste hulp te verrichten bij mensen, die met deze ziekte door het leven moeten. De lezing wordt verzorgd door F. Palmen van het instituut Kempenhaeghe in Heeze en vindt plaats in De Witte Hoeve in Venray. Ook niet- leden zijn van harte welkom. Aanvang 19.30 uur. Open avond Bewust-Helen Sinds september 2009 is 'Bewust-Helen' gevestigd in de Clockert aan de Bergweg 4 in Venray. Monique van der Veen is een professional op het gebied van counselling, coa ching en training. Counselling is een kortdurende vorm van psychosociale begelei ding, een doorverwijzing van je (huis)arts is niet noodzakelijk. In een persoonlijk consult, in veel gevallen vergoed door ziektekos tenverzekeraars, kun je werken aan jezelf en jouw specifieke hulp vraag. Deze kan liggen op diverse gebieden. Enkele voorbeelden zijn te weinig zelfvertrouwen, inner lijke onrust, moeite met 'loslaten', burn-out, problemen in je relatie of op je werk.Je zelfoplossend vermogen wordt gestimuleerd, we kijken naar jouw unieke mogelijk heden en zetten deze om in rea listische en haalbare doelen welke je met behulp van coaching kunt bereiken. Ook geeft ze regelmatig groepstrainingen die plaatsvinden in haar praktijk, maar ook in-com- pany voor bedrijven. Ben je nieuwsgierig geworden? Kom dan, geheel vrijblijvend, naar de open avond op vrijdag 10 sep tember 2010 van 18.00 - 21.00 uur, in de Clockert, Bergweg 4 in Venray. Aanmelding is niet noodza kelijk. Voor meer informatie of het nieuwe trainingsprogramma voor het najaar van 2010, kijk gerust eens op www.bewust-helen.nl of bel met 06-40193253. Taalcursussen BiblioPlus van start Vanaf eind september gaan de taalcursussen van BiblioPlus weer van start. Belangstellenden kun nen zich inschrijven voor de talen Duits, Engels, Frans en Spaans. De talencursus Engels wordt ook aan geboden in een speciale variant voor senioren. Deze cursussen worden gegeven in een prettig lestempo en de docent biedt indi viduele aandacht aan de cursist. In het voorjaar starten nog twee vakantiecursussen Spaans en Frans; speciaal voor mensen die goed voorbereid op vakantie wil len gaan. Kijk voor meer informa tie en het volledige cursusaanbod van BiblioPlus op www.bibliop- lus.nl/cursussen. Aanmelden kan in een van de vestigingen van BiblioPlus of via www.bibliop- lus.nl. Ook kan contact worden opgenomen met het secretariaat via telefoon (0485)583500 of via e-mail cursussen@biblioplus.nl. Cabaret in Gryphus In Gryphus in Vierlingsbeek wordt op vrijdag 10 september een cabaretvoorstelling gehou den door Ter Bescherming Van De Jeugd. In Gryphus speelt dit Vlaamse duo zijn tweede avond vullende voorstelling California. Ter Bescherming Van De Jeugd won in 2008 het Leids Cabaret Festival. In hun tweede program ma California maken Tim Goditi- abois en Dries Heyneman handig gebruik van hun achtergrond als psycholoog.Ter Bescherming Van De Jeugd is een klassiek komisch duo vol eigentijdse en bij vlagen absurde en surrealistische humor. California is een cabaretvoorstel ling met veel psychologie, hila rische scènes en af en toe een krakende noot muziek. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur en het optreden begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten te reserveren via telefoon (0478)631802, (0478)630508 of via www.gryphus.nl. Bezoekers die jonger zijn dan twintig jaar kunnen op vertoon van een geldig legitimatiebewijs korting krijgen op de entreeprijs. Accordeon- en harmonicafestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 12 september een accordeon- en harmonicafestival met open podium in café-zaal Burgeind aan de Hoofdstaat in Meerlo. Aanvang 13.00 uur. Art Yard Noord-Limburg heeft veel te bieden, zowel op het gebied van kunst als op het gebied van land en tuinbouw. Joep Hermans van Innovatief Platteland, musicus Nard Reijnders en Richard Smeets, beeldend kunstenaar, willen graag dat de beide sectoren meer met elkaar vervlochten raken. Om dat te realiseren, hebben zij het pro ject Art Yard in het leven geroe pen. Dit project is erop gericht kunst te realiseren en te tonen in samenwerking met minstens tien tot vijftien aansprekende agrari sche bedrijven in Noord-Limburg. De belangstelling vanuit zowel de kunstwereld als de agrarische sector is er zeker. Tijdens een bij eenkomst in de Oelderse Halte, in juli van dit jaar, meldden zich al ruim dertig beeldend kunstenaars en ruim dertig agrariërs voor deel name aan het project. Die worden deze week uitgenodigd om deel te nemen aan een bustocht waar bij diverse agrarische bedrijven en ateliers worden bezocht. Het doel is elkaar beter te leren kennen, geïnspireerd te raken en concrete combinaties tussen kunstenaars en agrariërs te laten ontstaan. De initiatiefnemers willen echter ook anderen dan degenen die zich reeds hebben gemeld in de gele genheid stellen om l te nemen aan de busreis (en eventueel aan het project). De reis vindt plaats op zaterdag 30 oktober en aanmel den kan geschieden via charlotte@ artandyard.nl. Elke professionele kunstenaar en elk agrarisch bedrijf in Noord-Limburg komt in aan merking voor deelname. Het is de bedoeling het project Art Yard af te ronden voordat de Floriade begint (april 2012). Als de samen werking tussen de kunstenaars en de agrarische ondernemers slaagt, is Noord-Limburg een bijzondere toeristische attractie rijker: een route waarlangs bewoners en bezoekers van de regio kunnen ervaren hoe creatief en innovatief Noord-Limburg is, op zowel agra risch als kunstzinnig gebied. Het project wordt ondersteund door de Regio Venlo. Koningskerkje Op zaterdag 11 en zondag 12 september is het Vier- lingsbeekse Koningskerkje geopend tijdens de jaarlijkse Open Monumentendagen. Ditmaal kunnen de bezoekers in het kerkje terecht voor een expositie over de fiets en litho grafie. Reprodukties van recla meposters voeren de bezoekers terug naar de 19de eeuw en ver tellen zo het verhaal van enkele bijzondere uitvindingen in die tijd. Natuurlijk kunnen belangstellen den het gebouw, dat een rijksmo nument is, ook bewonderen. Het Koningskerkje aan de Spoorstraat 17 in Vierlingsbeek is dit weekend onen van 11.00 tot 17.00 uur. Sint Catharina speelt in Gennep Op zondag 19 september om 11.00 uur geeft Harmonie Sint Catharina uit Leunen-Veulen- Heide een concert in de zaal van Pica Mare. St. Catharina is een actieve, grote harmonie met zo'n 65 leden, en een aparte drumband. De muziekvereniging heeft een grote aanwas van jeugdige muzi kanten. Er zijn zelfs dertien eerste jaars leerlingen die nog niet in een orkest meespelen. Het orkest staat onder leiding van Geert Jacobs. Op 16 oktober speelt dit orkest op het bonsdconcours in Heerlen. Als voorbereiding op dit concours wil harmonie Sint Catharina her en der in de provincie van zich laten horen.Vanwege de mooie entoura ge in Pica Mare werd besloten om een bezoek te brengen aan Gen nep en de plaatselijke harmonie Unitas et Fidelitas o.l.v. Remy Bec kers uit te nodigen. Sint Catharina zet tijdens dit concert haar beste beentje voor in voorbereiding op haar bondsconcours en Unitas et Fidelitas bereidt zich voor op de First night of the Proms, die in het laatste weekend van oktober wordt gehouden. Het concert van de twee orkesten begint op zon dag 18 september om 11.00 uur. De entree is gratis. Orgelconcert Het Orgelcomité Venray houdt voor de tweede keer dit jaar op zondag 12 september een orgel concert in de Grote Kerk in Ven- ray. Het concert begint om 16.00 uur, duurt ongeveer een uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. Jan van de Laar, organist aan de St. Lambertuskerk in Helmond, speelt deze middag op het orgel van de kerk een gevarieerd pro gramma met werken van grote Duitse en Franse componisten van de Romantiek, zoals Max Reger, Jozef Rheinberger, Johannes Brahms, César Franck, Jehan Alain en Alexandres Guilmant. www.vandenmunckhof.nl Schrijf je eigen geschiedenis Je eigen geschiedenis ontdek je in de bibliotheek, maar kun je ook zelf vastleggen. Schrijf je eigen geschiedenis en doe mee met de verhalenwedstrijd van BiblioPlus. Stuur je inzending, een waarge- beurd verhaal vanuit je eigen erva ring in 500-1000 woorden, voor 1 november naar info@bibliop- lus.nl. De inzendingen worden gebundeld in een boek. De bundel wordt opgenomen in de (lokale) collectie van BiblioPlus en de vijf beste inzendingen krijgen het boek cadeau. De verhalenwedstrijd wordt georganiseerd in aanloop naar het Festival Leve(n)de Geschiedenis op 25 en 26 september in Beers. In september staan in de vestigin gen van BiblioPlus geschiedenisex posities met boeken over erfgoed en lokale geschiedenis. Cursus Venrays lezen en schrijven Veldeke-Venray start met een beginnerscursus Venrays lezen en schrijven. Deze lessen staan onder leiding van Frits Linssen en worden gehouden worden in De Kiosk in Brukske in Venray op de dinsdag- of woensdagavond. De start is eind oktober of begin november. De kosten voor deze cursus bedragen 50 euro voor tien lessen. Het cursusgeld kan van tevoren worden overgemaakt of op de eerste cursusavond con tant worden voldaan. Aanmelden voor 25 september bij het secre tariaat via e-mail hcraghs@ver- satel.nl of via telefoonnummer (0478)582791. Lezing over toekomst van de Maas IVN Geijsteren/Venray en het Natuurhistorisch Genootschap houden op donderdag 16 sep tember in het gemeenschapshuis van Oostrum een lezing over de toekomst van de Maas. Het Maas dal staat aan de vooravond van een ingrijpende metamorfose. In de komende decennia wordt de rivier bedijkt en worden vele pro jecten uitgevoerd om ruimte voor de rivier te realiseren. Tijdens deze lezing wordt ingegaan op alles wat de rivier en haar oevers te wach ten staat. In een met veel beeld materiaal gevulde lezing worden de kansen en bedreigingen voor het Maasdal toegelicht en wordt ingegaan op geschiedenis, heden en verleden van dit landschap. De lezing wordt gegeven door Kee sjan van den Herik die al vijftien jaar in opdracht van verschillende organisaties werkt aan veel Maas projecten. De avond begint om 20.00 uur. De afdeling beeldend van Kunstencentrum Jerusalem opent op zondagmiddag 12 september van 12.00 tot 16.00 uur haar deuren voor het publiek. Cursisten, belang stellenden, familie, vrienden, jong en oud: iedereen is van harte welkom. Een mooie gelegenheid om voor de start van het nieuwe sei zoen, 20 september, een kijkje te nemen in de fantastische ateliers en kennis te maken met de enthousiaste docenten. Enthousiast omdat de afdeling Beeldend zich de laatste jaren steeds meer profileert als wegbereider voor de erkenning van de amateurkunst. Door een vernieuwende aanpak en het naar buiten treden met het werk, zoals het organiseren van tentoonstel lingen en gezamenlijke projecten met andere afdelingen en instel lingen. Groeten uit Jerusalem laat een collage zien van schilderijen en keramiek van cursisten, jong en oud. Deze werken zijn gemaakt voor het Panorama-project. Dit project is gestart in januari 2010. In samenwerking met Kunsten centrum Venlo werd een pro gramma gemaakt waarin cursisten gevraagd werd op het formaat 100x50 centimeter een schilderij, een foto of keramiek te maken met als thema Limburg en de eigen leefomgeving. Een ambitieus pro ject, een uitdaging voor cursisten en docenten. Het is de bedoeling dat dit project doorloopt tot aan de Floriade 2012. Het komende seizoen zal het accent op de straat in al haar facetten liggen: Panora ma Streetwise. Een selectie uit de eerste reeks schilderijen, foto's en keramiek zal in januari 2011 te zien zijn in het Limburgs Museum te Venlo. Een geweldig vooruitzicht voor Kunstencentrum Jerusalem en de cursisten; ook de organisatie van MENU 2010 heeft belangstel ling getoond voor de serie waarin Limburg en de voedselketen aan elkaar gekoppeld zijn. De cursisten mogen deelnemen aan de projecten, niets moet. Bin nen Kunstencentrum Jerusalem is veel ruimte voor de individuele wensen van de cursist: creativi teit, de eigen expressie, abstract, figuratief, alles kan, maar wel met een kritische en professionele begeleiding van docenten; dat is de meerwaarde van de cursus sen. Kinderen en jongeren nemen ook deel aan de projecten; zondag tijdens de open dag is het kinder atelier geopend, kan er kennisge maakt worden met Ted Lenssen, de bekende striptekenaar en is er informatie voor jongeren die het voorbereidend jaar voor de kunst academie en aanverwante oplei dingen willen volgen. Het kindera telier biedt de kleintjes een veilige omgeving, waar spelen en creativi teit vooropstaan. Er worden geen punten gegeven, geen diploma's uitgereikt. Een welkome afwis seling voor kinderen in deze op prestatie gerichte maatschappij. Zondag 12 september is de aftrap voor deze oase van rust en beteke nis. Voor meer informatie: www. kunstencentrumjerusalem.nl. Kermis Oostrum In Oostrum wordt van zaterdag 11 t/m dins dag 14 september de jaarlijkse kermis gehouden. Op het Dorps plein en een gedeelte van de Mgr. Hanssenstraat staat tijdens deze dagen een gezellige dorpsker mis opgesteld. Als grootvermaak zijn dit jaar een van Nederlands mooiste botsautobanen, Cyber Cars, en de rupsbaan Mega Dance aanwezig.Voor de kleintjes staat er een grote nostalgische carrousel. Spelletjesfanaten kunnen onder meer terecht bij de schietsalon, touwtjetrekken, bussengooien, grijpkranen, eendjesvissen, Aqua Blasta en de boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat- /suikerwerken, suikerspin/pop corn en visverkoop. Voor meer informatie en actuele foto's kijk op: www.kermisvenray.com. Op zaterdag 11 en 12 sep tember vinden weer de nati onale Open Monumentenda gen plaats. Ook het Venrays Museum aan de Eindstraat 8 doet weer mee met een speci ale activiteit. In aansluiting op de tentoonstelling de Peel in Beeld werkt een schilderijen restaurator aan de restauratie van een Peelschilderij. Tus sen 14.30 en 16.30 uur zal hij uitleg geven over het reinigen, conserveren, repareren en Rommelmarkt Arpana Ysselsteyn De Stichting Arpana houdt op zondag 12 september aan de Pottevenweg 6 in Yssel steyn, van 10.00 uur tot 17.00 uur, een rommelmarkt. Tij dens deze markt zijn er tevens een aantal extra activiteiten, zoals een roofvogelshow en ridderspelen. Stichting Arpana is een hulpor ganisatie die zich met door vrijwil ligers verworven gelden, goede ren en immateriële hulp inzet om kinderen in Nepal te helpen bij het verbeteren van hun toekomst perspectief. Belangrijke aspecten daarin zijn het bieden van scho ling en onderdak in de breedste zin van het woord. De focus ligt op de allerarmsten (wees)kinderen, ongeacht hun religieuze en etni sche achtergrond. De stichting is vernoemd naar Arpana, moeder van Johan (1,5) en echtgenote van Jaya, wonende in Kathmandu. Ze zijn van een lage kaste en hebben in een land als Nepal geen kans. De stichting wil haar graag helpen om haar dromen te verwezenlij ken. Inmiddels heeft ze haar mon- tessori-vervolgopleiding succesvol afgerond en de eerste aanmeldin gen voor haar eigen privéschool zijn al binnen. Het probleem is echter dat ze geen plek heeft om haar school te beginnen. Hiervoor zijn financiële middelen nodig. Daarnaast zet de stichting zich in voor diverse andere projecten die dringend hulp nodig hebben. Zin Zingen In Den Hoender in Venray wordt op zondag 12 september een avond Zin in zingen gehou den. Onder begeleiding van de vaste accordeonisten Toon Leijs- sen en Frans Verbeek en drummer Lei Potten worden tijdens deze zangavond tientallen liedjes uit een meer of minder grijs verleden gezongen. Voor de pauze heeft de liederenkeuze alles te maken met de komende herfst. Na de pauze worden uitsluitend verzoeknum mers gezongen. De zangavond wordt gepresenteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. Liederenbun dels zijn in de zaal verkrijgbaar. De avond begint om 19.30 uur en de zaal is vanaf 19 00 uur open Om al deze projecten te kunnen verwezenlijken, is de stichting op zoek naar vaste donateurs (wat al mogelijk is vanaf 5 euro per maand), sponsors en giften. De totale opbrengst van de acti viteiten die zondag in Ysselsteyn worden gehouden, gaan naar het goede doelen van Stichting Arpa- na. Voor meer informatie kijk op www.stichtingarpana.nl. retoucheren van schilderijen. De restaurator is Marc Bies, is een kleinzoon van de Peelschil- der Marinus Bies en is sinds 1991 zelfstandig werkzaam als schil derijenrestaurator. Hij werkt met name voor particulieren maar in opdracht ook voor musea en instellingen. Tijdens dit weekend is het museum gratis geopend. Het is tevens het laatste weekend waarop de tentoonstelling De Peel in Beeld te zien is. De ten toonstelling in het Venrays Muse um is gewijd aan het werk van kunstenaars die geschilderd, gete kend en gefotografeerd hebben in dit landschappelijk bijzondere gebied zoals onder meer Frans en Huub van Baar, Marinus Bies, Martien Coppens, Hendrik Wie- gersma, August van Bergen, Johan Jeuken, Jan Althuizen, Michel van der Heijden en Lidu?ne Jansen. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekeningen en foto's die de vele gezichten van natuur gebied de Peel laten zien Boekrecensie in Peel en Maas Zaira groeit op de boerde rij van haar vrome, strenge grootmoeder op, samen met haar neef Zizi. Haar ouders, rijke grootgrondbezitters uit Boekarest in het feodale Roe menië van voor de Tweede Wereldoorlog, hebben nauwe lijks oog voor de opvoeding van hun dochter. Omdat Zaira zich zonder haar ouders soms eenzaam voelt, vermaakt de fantasierijke Zizi haar door toneelstukjes voor haar op te voeren. Zo wordt toneel haar lust en haar leven. Als jonge vrouw leert ze een poppenspeler kennen en de twee krijgen een stormachtige verhou ding. Ondertussen hebben poli tieke ontwikkelingen dramatische gevolgen voor haar familie. Als de communisten haar en haar familie bedreigen - ze is dan al een beken de poppenspeler die bovendien haar hoofd niet buigt voor het regime - slaan ze op de vlucht. Een gevaarlijke reis via Praag brengt Zaira en haar man en dochter naar Amerika. Strijdlustig, taai, tolerant en sympathiek als ze is, lukt het haar in den vreemde een bestaan op te bouwen, maar echt gelukkig is ze er niet. Pas als oude vrouw heeft ze de moed verzameld om naar haar geboorteland terug te keren. Rijk van beelden, geuren en kleuren, strak van compositie en met een verrassende plot. Catalin Dorian Florescu vertelt met veel gevoel voor zijn personages, vaart en passie het verhaal van een ster ke vrouw die haar innerlijke stem blijft volgen. Catalin Dorian Florescu is geboren in 1967 in Timisoara (Roemenië), waar hij zijn kinder tijd doorbracht. In 1976 nam zijn vader hem mee naar Italië en de VS, maar na een halfjaar keerden ze terug naar Roemenië. Zes jaar later slaagde de familie erin uit Roemenië te ontsnappen en zich voorgoed in Zwitserland te vesti gen. Daar studeerde Florescu psy chologie en werkte hij lange tijd als psychotherapeut. Sinds zijn eerste roman, Wunderzeit, is ver schenen, heeft hij zich fulltime op het schrijven toegelegd. Wunder- zeit werd zeer goed ontvangen. Florescu won met zijn boeken meerdere prijzen. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray Prijs: 25 euro. mmm Catalin Dorian Horescu

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11