Vrienden uit Heide in de clinch over varkensstal Groei zorgt voor banen en economische impulsen m Bouwkavels gemeente veel minder in trek w Hond en baas Culirooj in de startblokken Gemeentehuis: niet alle houten kozijnen weg ff BUSSNKOm IN Bmm Gunhoek - ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 2 september 2010 - Pagina 5 Varkenshouder Leon Jans sen uit Heide wil een nieuwe stal bouwen in de hoek Heids- eschoolweg-Deurneseweg. Dat stuit op bezwaar van buurman Toon Drabbels. Dinsdag staan beide partijen in het gemeen tehuis tegenover elkaar voor de commissie bezwaarschrif ten. Zoon Joop Drabbels voert namens zijn ouders het woord. Saillant detail: Leon en Joop zijn goede vrienden. Maar afgelopen dinsdag even niet. De familie Drabbels, die woont aan de Deurneseweg, zegt nu al veel stankoverlast te hebben van de twee bestaande stallen met vijftienhonderd varkens van Jans sen. Deze oude stallen beschik ken niet over luchtwassers. Dat is over twee jaar wel verplicht. Door een derde stal te bouwen, voor tweeduizend varkens, kan Janssen het probleem omzeilen. De luchtwasser voor alleen de nieuwe stal volstaat dan. Toon Drabbels spreekt na afloop van de zitting zijn dorpsgenoot Janssen aan. "Als jij gewoon een luchtwas- ser plaatst op de oude stal, dan is het probleem toch opgelost." Leon Janssen reageert niet. "Dat kost hem zo'n 60.000 euro", weet Drabbels. "Daarom wil ie daar niet aan." De kosten van het juridisch getouwtrek kunnen nog wel eens hoger oplopen. Want de zaak ligt inmiddels al bij de Raad van State, de hoogste bestuursrechter. Op een ander punt toont var kenshouder Janssen zich wel toe schietelijk. Drabbels heeft grote moeite met de sloot, die vlak langs de perceelgrens komt te lopen. Ook de bomenrij, op twee meter van de afscheiding, ziet de familie niet zitten. "Die sloot komt er niet! Dat verdedig ik tot en met", zegt Drabbels fel. De familie kampt iedere winter met wateroverlast in de kelder. Zoon Joop legt uit dat er op tachtig centimeter een harde leemlaag in de grond zit. "Die laag is ondoordringbaar voor water. Als die sloot er komt dan loopt het water zo de kelder bin nen. Dan kunnen we water blijven wegpompen." Leon Janssen zegt dat hij bereid is de sloot te verleggen. De rij bomen komt in het verlengde van de bestaande laan. De woordvoer ster van de gemeente zegt dat de aanplant nodig is om de stal land schappelijk in te passen. Ze ziet geen reden de bomenrij te ver plaatsen, vanwege de afstand van twee meter. Toon Drabbels weet dat binnen de kortste keren de takken over zijn perceel hangen. "Bij mijn tractor zijn daardoor al lampen kapot gegaan en de uit laat stuk. Je kunt er wat van zeg gen, maar ze doen er toch niks aan. Waarom zetten ze er geen beukenhaag neer?" Voorzitter De Vries legt uit dat deze commis sie hiervoor niet de juiste plek is. Dat geldt wel voor de verleende milieuvergunning. De stankover last is vastgesteld op 13,99. "Dat is slechts één honderdste onder de norm", vertelt Joop, die weet dat er achteraf nog enkele wijzigingen in het bouwplan zijn doorgevoerd. Zoals de plaats en de hoogte van de luchtwasser. "Door die veran deringen komt de stankoverlast ver boven de veertien uit." Terwijl de gemeente juist beweert dat de wijzigingen geen nadelige gevol gen hebben. Joop Drabbels legt tot in detail uit wat er allemaal mis is. "De gemaakte berekenin gen zijn onjuist. De stankoverlast neemt zelfs toe tot zestien. Dat is ruim boven de norm en dus niet toegestaan." Bovendien is er, volgens Drab- bels, gesjoemeld met de bedrijfs woning die in werkelijkheid een burgerwoning zou zijn. Sinds kort woont in dit huis de 'knecht' van Janssen. "Dat klopt niet", zegt Joop. "Die gepensioneerde man is helemaal geen knecht. Het is gewoon een illegale situatie." Ook de tekening blijkt niet volledig te zijn, want de stal van Drabbels ontbreekt. "Het lijkt wel of we voor de gemeente niet bestaan", zegt Toon boos. Voorzitter De Vries buigt zich over de tekening. "Ja maar, hier staat toch jullie stal." Joop reageert: "Ja, die hebben we er zelf ingetekend. De woordvoerder van de gemeente blijft erbij dat de meeste wijzingen niet meer overlast ver oorzaken. Er komt weliswaar een derde mengvoersilo, maar dit leidt niet tot meer varkens of een toe name van het vrachtverkeer. Deze silo staat ook niet ter discussie. Er komen verschillende bouwteke ningen op tafel om de plaats van de luchtwasser te verduidelijken. De meningen blijven verdeeld. Toon Drabbels zegt dat hij het snel wil oplossen, zonder naar de Raad van State te gaan. "Als hij een goede luchtwasser plaatst, dan kan Janssen morgen met de bouw beginnen." Uitbreiding haven cruciaal voor Geelen Beton De haven van Wanssum is ambitieus en wil flink uitbrei den. Dat geldt ook voor Geelen Beton, dat zijn fabriekshallen in het havengebied wil ver groten. Geelen Beton, gespe cialiseerd in prefab betonele menten, verwacht ondanks de terugval in de bouw door de economische crisis, de komende jaren groei. Geelen Beton Wanssum vormt samen met Geelen Beton Posterholt de Geelen Beton Groep, die onder leiding staat van direc teur-eigenaar Gene Geelen. Het plan van Geelen Beton is om aan de andere kant van de Geijsterseweg (naar de haven) zijn opslagterrein uit te breiden. Direc teur Wim Pingen legt uit waarom groei belangrijk is voor het bedrijf. "Voor ons is de uitbreiding van het haventerrein van levensbe lang. Dat komt doordat we onze capaciteit moeten uitbreiden. De markt waarin we zitten, is steeds meer gericht op beton voor pre fab gebouwen. Doordat het beton al in stukken klaar is gemaakt voor de bouw, is de bouwtijd een stuk korter. Het gebruik van dit prefab beton casco's is vooral een ont wikkeling van de laatste vijftien jaar." MARKT "Voor ons is het noodzake lijk om op de ontwikkelingen in de markt in te spelen", vervolgt Wim Pingen. "Als we niet op tijd inspringen, missen we de boot. De financiële crisis heeft de bouwwe- reld een grote klap gegeven. Dat realiseren wij ons ook. De komen de twee jaar zullen best nog moei lijk voor ons worden. Concessies doen qua prijs is onvermijdelijk. De groei van de haven en van ons bedrijf is daarom belangrijk om continuïteit te bewerkstelligen." Ook de aanleg van een rond weg en de verbetering van de N270 zullen grote gevolgen heb ben voor Geelen Beton. "Wij zijn jaarlijks goed voor zo'n 15.000 vrachtbewegingen over de Geijs- terseweg. Van onze producten wordt 90% naar het westen ver voerd. En ook ons personeel komt door het dorp. We hebben 250 mensen in dienst. Dit komt neer op een totaal van zo'n 100.000 verkeersbewegingen per jaar. Dat is een behoorlijke belasting voor het dorp. De rondweg is vanuit economische motieven gewenst, maar het komt ook de leefbaar heid van het dorp ten goede." PER SCHIP Geelen Beton maakt onderdeel uit van de totale uitbreidingsplan nen van de Wanssumse haven, hoewel het bedrijf zelf nu nog geen gebruikmaakt van de haven. "Wij hebben in 2000 een flink stuk grond verkocht, zodat er een containerterminal kon worden gerealiseerd. In de toekomst gaan we wel gebruikmaken van de haven.We verwerken nu nog voor namelijk zand en grind uit Wemb, bij Well over de grens. Maar dat is tijdelijk. Als de groeve leeg is, moe ten we onze grondstoffen elders vandaan halen. Dat zal dan per Directeur-eigenaar Gene Gee len (links) en directeur Wim Pingen van Geelen Beton maken zich hard voor het uitbreiden van de haven in Wanssum. schip worden aangevoerd, zoals we dat vroeger ook deden." Wim Pingen verwacht dat de Wanssumse haven de komende jaren fors zal groeien. "We zien dagelijks dat de haven perfect functioneert. Met al deze uitbrei dingen wordt de aanpak steeds grootschaliger en professioneler. De haven zal ook voor de regio nale economie een belangrijke factor worden, zoals ze dat nu al is voor Wanssum. De groei zorgt voor banen en economische impulsen." Ondanks interesse in Ysselsteyn, slechts acht van 33 kavels verkocht De tijden zijn voorbij dat de gemeentelijke bouwkavels als warme boordjes over de toon bank gingen. In Ysselsteyn bleek in mei tijdens de infor matieavond nog veel belang stelling te zijn voor 33 kavels. Na afloop van de inschrijving is de oogst met slechts acht verkochte kavels erg mager. In januari werden in Laagheide (wijk Brabander) vijftien bouw- kavels te koop aangeboden door de gemeente. Hiervan werden er slechts zes verkocht. Deze tegen vallende resultaten zijn voor de gemeente aanleiding om voor een ander verkoopsysteem te kiezen. In 2006 werden in Ysselsteyn in de eerste fase van het bouwplan Timmermannsweg-Ringweg twin tig kavels uitgegeven. Ze waren in een mum van tijd verkocht. De belangstelling was zo groot dat tien gegadigden toen buiten de boot vielen. Vier jaar later kregen ze een nieuwe kans. De dorpsraad en de gemeente waren zo optimis tisch dat werd besloten om alle 33 kavels in een keer uit te geven. Ondanks de economische cri sis, die de bouwsector hard treft. Ysselsteyn leek er weinig last van te hebben, maar de werkelijkheid blijkt nu toch anders. Ook in de wijk Brabander ver liep de kavelverkoop een paar jaar geleden veel soepeler. Gezien de drukbezochte informatiebij eenkomsten is er nu nog steeds belangstelling, maar potentiële bouwers zijn veel terughoudender geworden. Het aanbod aan kavels en bestaande woningen is momen teel veel groter dan de vraag. De gemeente denkt dat het een grote rol speelt dat de mensen bang zijn dat ze hun huis niet kwijtraken. Ze willen niet het risico lopen straks met dubbele woonlasten te wor den opgescheept. Met de indeling en de grootte van de kavels is rekening gehou den met de resultaten van het woningmarktonderzoek. Zo zijn er in Ysselsteyn kavels variërend van 300 tot 900 vierkante meter. Vroeger gebeurde de kaveluit gifte op volgorde van inschrijving. De belangstelling was groot voor een vaak gering aantal kavels. Er is daarom later gekozen voor een meer eerlijke verdeling, een ver loting. Geïnteresseerden konden zich voor 53 euro inschrijven, waarna de notaris op een avond tijdens een openbare bijeenkomst de loting verrichtte. Als er na twee verlotingen nog kavels overble ven, dan waren ze bestemd voor projectmatige bouw of ze werden aan andere belangstellenden ver kocht. Buurgemeenten als Box meer, Deurne en Venlo kennen geen lotingsysteem. Ze werken met inschrijflijsten of de gemeen ten hebben geen eigen kavels om uit te geven. De gemeente Venray wil het lotingsysteem in stand houden, maar de tweede loting vervalt. Bovendien worden de kavels niet meer in een keer, zoals onlangs in Ysselsteyn, maar in fases uitgegeven. Dit voorkomt versnip pering. Om soepeler te kunnen inspelen op de vraag, moet het bestemmingsplan minder strak zijn. Nu is het niet mogelijk een bepaalde woning te bouwen, die niet in het bestemmingsplan is opgenomen. Ook van de kavel grootte kan nu niet zomaar wor den afgeweken. Door te werken met meer flexibele bestemmings plannen, kan er beter worden ingespeeld op de vraag van de toekomstige bewoners. www tedscomicart.nl Bijeenkomst Brukske over onrust Het wijkplatform Brukske orga niseert op donderdag 2 septem ber een bijeenkomst voor de wijk bewoners. Aanleiding is de onrust die is ontstaan nadat een kind van vijf jaar was aangevallen door een groepje hangjongeren. Ouders zijn bezorgd dat hun kinderen niet meer veilig buiten kunnen spelen. Er zijn meer meldingen van jonge kinderen die zijn lastiggevallen in de wijk. Het wijkplatform wil graag het verhaal van de wijkbe woners horen, om zo gerichte actie te kunnen ondernemen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in wijkcentrum De Kiosk. De Kynologen Club Venray en omstreken start op donder dag 9 september en zondag 12 september met najaarscursus sen. De cursussen bestaan uit ongeveer twaalf lessen en wor den in december afgesloten met een examen. Voor puppies is er een cur sus waarbij de nadruk ligt op de opvoeding tot een sociale hond die het prettig vindt om de baas te gehoorzamen en die vol zelf vertrouwen en zonder stress door het leven gaat. De nadruk bij alle cursussen ligt op een goed con tact tussen baas en hond en op het systematisch belonen van gewenst gedrag. Voor honden tussen de vier en zes maanden is er de Basis Opleiding (BO1). Voor honden vanaf zes maanden is er de Basis Opleiding (BO2) of Basis Gehoor zame Hond. Verder zijn er voor de gevorderden diverse vervolg cursussen gedrag en gehoorzaam heid. Ook behendigheid en fly-ball behoren tot de mogelijkheden. Het oefenterrein is gelegen op De Ver- sen aan de Sinnesstraat in Oirlo. Voor uitgebreide informatie kun nen belangstellenden kijken op www.kcvenray.nl of contact opne men met de cursuscoördinator via telefoonnummer 06-25142457. De organisatoren kunnen bijna niet wachten. Op 10, 11 en 12 september is het zover en beleeft Venray zijn eerste Culirooj. Een culinair, thea traal en muzikaal evenement met voor elk wat wils. Het idee is niet nieuw, de uit voering wel. Maastricht heeft zijn Preuvenemint, Maaseik het Hart- bufkespruuve, Venlo is Lekker en Uden is Bourgondisch. Venray heeft nu Culirooj. "We hebben goed gekeken naar alle evene menten en geprobeerd alle goede dingen te combineren en, om in culinaire termen te blijven, te voorzien van een Venrays sausje", zegt Susan Janssen van Adventure Events, een van de organisatoren. "Het Schouwburgplein is daarvoor de ideale plek", vult Marina Lutam van Just2M aan. "Dit vernieuwde plein is in het weekend van 10 tot en met 12 september 'the place to be'. Bezoekers worden getrakteerd op tal van muzikale, culinaire en theatrale verrassingen." Aan Culi- rooj werken tien restaurateurs uit de gemeente Venray en de dorpen Vierlingsbeek en Well mee. Elke restaurateur maakt voor Culirooj een van zijn specialiteiten klaar, waar bezoekers tegen een betaal bare prijs kennis mee kunnen maken. "Op die manier willen we Venray ook culinair op de kaart zetten. Veel mensen weten niet dat Venray op dat gebied echt wel wat te bieden heeft", aldus Susan. Het culinair genieten wordt opge luisterd door theater- en muziek- optredens. Daarbij wordt onder meer nauw samengewerkt met de schouwburg. Bekende en minder bekende artiesten, lokaal maar ook nationaal bekend, maken hun opwachting. Culirooj is ontstaan uit een samenwerking tussen horecaondernemers, centrumon dernemers en leden van Business Vision Venray. Het programma ziet er globaal als volgt uit: Vrijdag 10 september businessavond (exclu sief voor sponsoren en genodig- den). Dit is de enige avond de niet openbaar toegankelijk is. De avond wordt geopend door burge meester Gilissen en kent diverse optredens met als klapper een liveoptreden van het muziektrio Big, Black Beautiful. Op zater dag en zondag is de entree gratis. Om 12.00 uur wordt de Open Monumentendag op het Culi- rooj- terrein gestart. Culirooj zelf start om 16.00 uur. Tot 24.00 is er zang, dans, eten en drinken en een optreden van het orkest Flavour. Op zondagochtend is er een ontbijt, georganiseerd door de Venrayse modezaken. Aan het ont bijt is een modeshow verbonden. Vanaf 12.00 uur zijn de winkels in het centrum geopend en trekt er een modekaravaan door het cen trum. Tussen 13.00 en 21.00 uur is het weer genieten van lekker eten, zang, muziek en theater met optredens van onder meer Babette van Veen, Koor Harmony, Confetti, Minsekiender en de Gelaarsde kat. Commissie ARK wil betere afwerking toneelzaal Jerusalem De commissie ARK (Wel stand) heeft de verbouwing van het gemeentehuis op twee punten afgewezen. De com missie wil niet dat alle houten kozijnen van het monumenta le raadhuis worden vervangen door aluminium. Daarnaast was ARK ontevreden over de afwerking van de voormalige toneelzaal op de bovenverdie ping van Jerusalem. In juli en augustus heeft de commissie ARK tot twee keer toe het renovatieplan afgewezen. Na enkele aanpassingen is onlangs toch het licht op groen gezet. Het grootste bezwaar betrof de hou ten hoofdconstructie en betim meringen van de vensters aan de oost- en westgevel. Door het aanbrengen van aluminium gevel- delen zou te veel van de monu mentale kwaliteit en uitstraling van het gebouw verloren gaan. Bij de toneelzaal van de voormalige scholengemeenschap Jerusalem was geen rekening gehouden met de oorspronkelijk uitstraling van deze bijzondere, historische ruimte. Die zou door de nieuwe lambrisering, geveldetaillering en betimmering van de kolommen teniet worden gedaan. Ook de huidige plafonds moeten behou den of hersteld worden. Na de aanpassing van het ontwerp is de commissie ARK onlangs toch akkoord gegaan. De werkzaamhe den verlopen tot nu toe volgens planning. Binnenkort vindt de selectie van de aannemers uit de Europese aanbesteding plaats. Er hebben zich volgens de gemeente voldoende gekwalificeerde bedrij ven aangemeld. Het bestek is bijna klaar. In eerste instantie bleek dat er geen noemenswaardige hoeveel heid asbest was te vinden in het gemeentehuis. Alleen bij enkele losse panelen. In de afgelopen maanden werd bij een uitgebrei der onderzoek toch meer asbest aangetroffen. Op enkele verdie pingen werd in de lijmlaag van de vloerbedekking asbest gevonden. Dat was ook het geval met enkele spouwlatten bij de kozijnen. De kosten van de verwijdering kun nen worden opgevangen bin nen het budget van 26,8 miljoen euro. In de financiële risicopara graaf was al rekening gehouden met mogelijke tegenvallers, zoals de ontdekking van onzichtbaar asbest. De contracten voor de tijdelijke huisvesting in het gebouw van Gilde Opleidingen zijn onderte kend. Momenteel wordt de laat ste hand gelegd aan de bouw kundige aanpassingen van het schoolgebouw aan de Westsingel. Eind dit jaar vindt de verhuizing plaats. Ruim anderhalf jaar zal het gebouw dienst doen als gemeen tehuis. Begin september wordt gestart met de aanpassing van elektra, water en ict. bedoek ïlte; Venrtty De Hoveniers wwvv.gi.mhuek.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5