7 Kampioen in Sportbrillen! dc^ctas Mijling Optiek: Ook dé specialist in sportbrillen op sterkte. Natuurlijk alleen de kampioensmerken! fenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 2 september 2010 - Pagina 3 Gemeente legt dwangsom op en laat bouwwerkzaamheden stilleggen Nijsen/Granico zit in een bijzonder lastig parket. Het diervoederbedrijf is de laatste jaren enorm gegroeid aan de Veulenseweg in Veulen. Het is zo groot geworden, dat ver plaatsing naar een industrie terrein vrijwel onmogelijk is geworden. Hoewel het daar qua omvang eigenlijk thuis hoort. Bovendien neemt Nij- sen/Granico het niet zo nauw met de regels. Vaker is er ille gaal, zonder bouwvergunning, gebouwd. Overbuurman Wim Holter- mans is de luis in de pels. Hij eist dat dit stopt en dat de gemeente optreedt tegen de illegale bouw sels. Dat hebben B en W onlangs ook gedaan. Het bedrijf is een dwangsom opgelegd, illegale silo's moeten verdwijnen en de bouw werkzaamheden zijn op bevel gestaakt. Afgelopen dinsdag ver schijnt Nijsen/Granico voor de commissie bezwaarschriften. Om in het geweer te komen tegen het besluit van B en W. Halverwege de zitting staat ineens een man op de tribune op. "Mag ik ook wat zeg gen?", roept hij. "Nee, dat mag u niet. U bent niet uitgenodigd voor deze zitting", reageert voorzitter De Vries. Maar Reintjes, de buur man van Nijsen/Granico, laat zich niet zomaar het woord ontnemen. Hij haalt in een paar zinnen fel uit naar buurtbewoner Holtermans. "Ik woon al zeventig jaar naast het bedrijf", zegt Reintjes. "Dat is veel langer dan hij, en ik woon ook nog veel dichterbij. En nog nooit heb ik overlast gehad. Het kan toch niet dat Holtermans dit bedrijf naar de kloten helpt. Wim Holtermans, die op 130 meter afstand woont, zegt dat hij er niet op uit is Nijsen/Granico om zeep te helpen. "Er rest mij niets anders dan deze vervelende weg te bewandelen. Het liefst wil ik er samen met Nijsen aan tafel uit komen. Maar dat willen ze niet..." Holtermans zegt dat het hem niet zozeer gaat om de bestaande silo's. Hij maakt zich veel meer zorgen om de uitbreiding, het bedrijf wil van zes naar zestien silo's. "En die worden zomaar in de buiten lucht neergezet. Terwijl de stank en geluidsoverlast alleen maar toenemen. Ik wil dat Nijsen reke ning houdt met ons. Wij stellen ons redelijk op, maar we krijgen er niets voor terug." Advocaat Paul van Hoef houdt een warm pleidooi voor het bedrijf. "Het biedt werk aan ruim tachtig mensen. Het is de grootste werkgever in Veulen. Een gezond en goed bedrijf moet kunnen uitbreiden." Van Hoef wil voorkomen dat Nijsen/Granico silo's moet afbreken, die wellicht over een jaar herbouwd moeten worden. Dit zou een grote kapi taalvernietiging zijn. Het bedrijf is immers met de gemeente in de slag alles te legaliseren. Daarmee wil het nog niet zo vlotten, meldt een woordvoerder van de gemeen te. "In maart 2009 zijn er afspraken gemaakt. Maar anderhalf jaar later ligt er nog steeds niets. Er is geen enkel zicht op legalisatie. Want er is nog geen stap gezet." Het gaat onder meer om twee silo's die drieënhalfjaar geleden zijn gebouwd. Ze worden gebruikt voor natte producten, zodat Nij- sen/Granico zijn spoelwater kwijt kan. "Dat spoelwater mag niet geloosd worden op de riolering of op het oppervlaktewater", vertelt Van Hoef. "Als de silo's niet meer gebruikt mogen worden, dan bete kent dit het einde van het bedrijf." Zoals de advocaat dinsdag vaker schermt met een mogelijke onder gang. Feit is dat de silo's binnen vijf meter van de perceelgrens zijn gebouwd. Dat is niet toegestaan. Volgens Van Hoef speelt dit nu niet meer omdat Nijsen/Granico het aanpalende terrein van de buur man heeft opgekocht. De ambte naar van de gemeente reageert dat het zo gemakkelijk niet gaat. Dan staan er een illegale koel container en een opslagsilo. Sinds de uitbraak van de gekkekoeien- ziekte in 2002 moeten de produc ten met dierlijke eiwitten apart worden opgeslagen, op een plek buiten de fabriek. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) ziet hier streng op toe. Van Hoef meldt dat de container en de opslagsilo straks verdwijnen in een nieuw te bouwen loods. De honderdvijftig leveranciers van Nijsen/Granico zitten door heel Nederland, in Vlaams België en de Duitse deel staat Nordrhein-Westfalen. Deze leveranciers staan er op dat ook producten met dierlijke eiwit ten worden afgenomen. Het gaat slechts om vijftien procent van de totale bulk. Het transport hoeft, in tegenstelling tot de opslag, niet gescheiden te gebeuren. Als Nij- sen/Granico de koelcontainer en opslagsilo niet meer mag gebrui ken, dan betekent dit volgens Van Hoef 'de doodsteek voor het bedrijf'. De advocaat weerspreekt Holtermans dat Nijsen/Granico niets zou doen aan de overlast. Op het voorterrein zijn rubbe ren stootblokken geplaatst en de dieselheftrucks zijn vervangen door elektrische. Activiteiten zijn verplaatst naar de achterzijde. Het personeel is geïnstrueerd om de pallets minder te kantelen en 's ochtends voor zeven uur niet meer te laden. "Er wordt alles aan gedaan de geluidsoverlast te ver minderen", aldus Van Hoef. De gemeente erkent dat Nij- sen/Granico allerlei voorzieningen heeft getroffen. "Maar die zijn niet te toetsen", zegt de ambtenaar. "Net zoals het onmogelijk is een bouwvergunning te verlenen. Omdat er nog niet eens een ont werp van het bestemmingsplan is." Nijsen/Granico en de gemeen te houden elkaar in een wurg greep. Het bedrijf heeft zonder bouwvergunning gebouwd en de gemeente kan de illegale situatie niet opheffen. Terwijl buurman Holtermans aandringt op maatre gelen. Voorzitter De Vries wijst op de bedrijfseconomische belangen. De toekomst van het bedrijf in diervoeders en foodrecycling staat op het spel. Tbs-kliniek de Rooyse Wissel in Oostrum en Dichterbij Spe cialistische Zorg gaan samen werken. Vanaf 1 september verblijven namelijk elf SGLVG- plus-patiënten van Dichterbij tijdelijk binnen een van de gebouwen van de Rooyse Wis sel. In april 2011 verhuizen deze patiënten naar de nieu we forensisch psychiatrische afdeling (FPA) die Dichterbij op dit moment in Oostrum bouwt. De samenwerkingsovereen komst werd maandag onderte kend door Jan van der Kruis, voor zitter Raad van Bestuur Dichterbij, en Sanne Verwaaijen, lid Raad van Bestuur van de Rooyse Wissel. Vooruitlopend op de ingebruik name van de nieuwe FPA van Dichterbij willen de Rooyse Wis sel en Dichterbij Specialistische Zorg hun deskundigheid en erva ring voor en met elkaar inzetten. Bijkomend voordeel is dat door de samenwerking meer capaci teit beschikbaar is, waardoor de druk van de wachtlijst van foren sische SGLVG-patiënten wordt gehaald. Daarnaast kan door de Rooyse Wissel meer ervaring worden opgedaan met nieuwe doelgroepen en flexibele vormen van zorg. Zodra de nieuwe FPA van Dich terbij klaar is, gaan de elf patiën ten die binnen de Rooyse Wissel verblijven over naar de FPA. Het project wordt daarmee beëindigd. De Rooyse Wissel en Dichterbij zullen de samenwerking op ande re punten wel verder ontwikkelen en doorzetten. Bijvoorbeeld door kennis en ervaring uit te wisse len, opleiden en wetenschappelijk onderzoek. Daarnaast is Dichter bij een goede ketenpartner voor de Rooyse Wissel, bijvoorbeeld ten behoeve van de uitstroom van patiënten met transmuraal verlof. Dichterbij streeft ernaar dat mensen met een verstande lijke beperking kunnen deelne men aan de samenleving. Velen van hen wonen en leven midden in de maatschappij. Maar er zijn ook mensen met een lichte ver standelijke beperking bij wie hun persoonlijk en maatschappelijk functioneren ernstig ontregeld is geraakt. Ze zijn vastgelopen als gevolg van problemen die samen hangen met gedragsproblemen, psychiatrische stoornissen of beide. Velen vertonen daardoor onbegrepen, risicovol gedrag. Sommigen plegen strafbare feiten. Voor deze laatste categorie (dus zij die een strafbaar feit hebben gepleegd, SGLVG-plus) wordt de forensische psychiatrische afde ling ingericht. De Rooyse Wissel is een particulier forensisch psychia trisch instituut, waar voornamelijk tbs-patiënten worden verpleegd en behandeld. Het uiteindelijke doel van de behandeling is dat de patiënt weer terugkeert in de maatschappij zonder delicten te plegen. In de maatschappij komen soms moeilijke situaties voor. Ook in zulk soort situaties moet de patiënt controle hebben over zijn eigen gedrag. Om dit te bereiken Jan van der Kruis, voorzitter Raad van Bestuur Dichterbij, en Sanne Verwaaijen, lid Raad van Bestuur van de Rooyse Wissel, zetten hun handtekening onder de overeenkomst. wordt niet alleen aan het gedrag van de patiënt gewerkt, maar ook aan de onderliggende stoornis. De Rooyse Wissel biedt in de provincie Limburg ook ambulante forensisch psychiatrische zorg. "Ik concludeer dat de stich ting Dingus gezien de vele acti viteiten niet alleen op papier bestaat." Met die woorden gaf voorzitter Thijs Drupsteen van de Raad van State vrijdag tij dens een rechtszitting een dui delijk signaal aan de gemeente Venray. De gemeente had namelijk tot grote woede van Pieter Gijsbers, voorzitter van Dingus, geoordeeld dat de stichting slechts op papier bestaat en daarom geen bezwaar kan maken tegen de geluidsvoor schriften waaraan 'concurrent' PopPodium moet voldoen. "Pop Podium is onvoorstelbaar gematst met ongelooflijke soepele geluids- voorschriften", aldus Gijsbers. "Die zaak wordt door de gemeen te in de watten gelegd, terwijl wij aan veel strengere eisen moesten voldoen." Geluidsdeskundigen, ingeschakeld door Dingus, consta teerden dat 't Podium aan wel erg ruime voorschriften mag voldoen. De gemeente weigert ech ter de bezwaren van Dingus in behandeling te nemen, omdat die geen feitelijke werkzaamheden zou verrichten. De stichting zou dus slechts op papier bestaan en dat geeft niet het recht om in deze zaak te procederen. Dingus beschikt volgens de gemeente namelijk niet over een eigen pand, waardoor het ook niet als een directe concurrent van jongeren centrum PopPodium kan worden gezien. En dat is wel een juridische eis. In maart 2006 werd het pand van Dingus aan de Hoenderstraat gesloten. Raadsvoorzitter Drup steen maakte Gijsbers ook direct duidelijk dat hij met het argument van concurrentie niet kan sco ren. Die stribbelde nog wel tegen dat bij de activiteiten die Dingus organiseert in De Nachtwacht ook strengere geluidseisen gelden. Op dat moment zou Dingus wel een directe concurrent van Pop Podium zijn. Mogelijk oordeelt de Raad van State dat twee omwo nenden van PopPodium wel bezwaar mogen maken tegen de soepele geluidsvoorschriften voor dit jongerencentrum. Volgens de gemeente is het mogelijke lawaai bij hun woningen te laag vanwege tussenliggende bebouwing of tus senliggende wegen. Daarom wordt hun belang niet geschaad en zijn ze net als Dingus niet-ontvankelijk verklaard. Geeft de Raad van State één of beide omwonenden gelijk in deze zaak, dan moet de gemeente hun bezwaren alsnog in behandeling nemen. Volgens Gijsbers, die ook als raadsman voor de omwonen den optrad, kan dan alsnog dui delijk worden dat de omstreden geluidsvoorschriften voor niet deugen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Rechtbank beslist op korte termijn of jongen mag blijven Hij voetbalt bij SV Oostrum, volgt een studie bij Gilde Opleidingen in Venray en woont bij Hans Mandigers en Anita Marijanovic in Oostrum. Mauro Manuel lijkt dus een doorsnee Nederlandse jongen. Het verschil met zijn andere dorpsgenootjes: Mauro (17) is illegaal in Nederland en moet na zeven jaar in Nederland terug naar zijn geboorteland Angola. Echter, hij spreekt de taal niet meer, is gehecht aan zijn pleegouders en pleeg- broertje Tjeerd en voelt zich thuis in Nederland. Als laatste redmiddel hebben zijn pleeg ouders een rechtzaak aange spannen tegen de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Mauro wacht nu gespannen op de uitspraak. De IND is de instantie die ver antwoordelijk is voor de uitvoe ring van het vreemdelingenbeleid in Nederland. De advocaat van het gezin gooit het op 'recht op gezinsleven'. Dit is een onderdeel van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Mauro is dusdanig gehecht aan zijn pleeg ouders en pleegbroertje, dat dit grond voor de rechtbank kan zijn om een stokje te steken voor zijn uitzetting. Mauro en zijn pleegou ders zitten inmiddels al dertien weken in spanning over het von nis van de rechtbank. "Ik probeer gewoon mijn din gen te doen", vertelt Mauro. "Maar ik zit met alles vast. Ik mag niet naar het buitenland op vakantie, ik mag niet werken en ik moet me iedere maandagochtend mel den op het politiebureau in Venlo. Hierdoor mis ik iedere maandag de eerste twee uren van mijn studie ict. Het is allemaal moei lijk om mee om te gaan. Ik woon hier en heb mijn hele leven hier. Mijn biologische moeder belt me ieder jaar op mijn verjaardag, maar ik kan niet met haar praten, want ik spreek geen Portugees. En toch moet ik weg." Vorig jaar rondde Mauro zijn opleiding aan het vmbo bij het Raayland College af. "Uiteindelijk mocht ik een opleiding kiezen. Sport en Bewegen mocht niet, want daar zou ik in Angola niets aan hebben, volgens de IND. Daar om werd het ict. Ik heb nog regel matig gesprekken met de dienst terugkeer en vertrek. Ze hopen op een vrijwillige terugkeer, maar dat zal het zeker niet worden. Ik ben hier opgegroeid en doe mijn best. Mijn moeder heeft me acht jaar geleden op het vliegtuig gezet. Waarom weet ik eigenlijk nog steeds niet. Lang heb ik gedacht dat mijn ouders mij niet leuk genoeg vonden. Bij Anita en Hans kreeg ik weer een normaal leven. Zij voelen als mijn ouders." NEGATIEF REISADVIES "Al jaren zijn we voor hem en ons aan het knokken", zegt Anita Marijanovic, Mauro's pleegmoeder. "Alle asielzoekers hebben recht om beroep aan te tekenen tegen de beslissingen van de IND, maar die procedures duren zo lang dat ze op een gegeven moment geworteld zijn in Nederland. En dat geldt al helemaal voor kinde ren! Maar dit is onze laatste kans. We denken zeker over de gevol gen van een negatieve uitspraak. In dat geval zal Mauro binnen twee weken moeten vertrekken. Als hij echt weg moet, dan gaat een van ons mee naar Angola. Heel makkelijk gaat dat niet, want er is een negatief reisadvies voor dat land. Toch maakt het voor de IND niet uit om een zeventienja rige jongen er heen te sturen." Het gezin draagt de onzeker heid nog met moeite, vertelt Anita Marijanovic. "We leven met ontzettend veel stress. We weten niet meer hoe het is om rustig te leven. Ook ons zoontje Tjeerd lijdt onder deze situatie. Er zijn momenten dat we het echt niet meer zien zitten. Mauro is gevormd in Nederland, hoe kun je zo'n jongen terugsturen naar iets wat hij niet meer kent? Zijn moe der werd opgespoord en via een tolk werd duidelijk dat zij het niet erg vindt als Mauro in Nederland blijft. Zij is daar vrij laconiek in. Ze heeft wel meegewerkt aan een adoptieprocedure, maar dat is ons niet gelukt." PETITIE Vorig jaar trokken Anita Marij- anovic en Hans Mandigers aan de bel, nadat ze te horen had den gekregen dat Mauro binnen twee weken moest vertrekken. Dit resulteerde in veel media-aan dacht. Hart van Nederland kwam op bezoek, er werden Hyves-pagi- na's opgericht en een petitie om hem hier te houden, werd door 11.320 mensen getekend. Na een jaar vol rechtszaken is er nog geen zekerheid. "Op 15 novem ber wordt Mauro achttien en dan vervallen al zijn rechten als kind. Verzekering en andere admini stratieve zaken vervallen simpel weg. Als hij echt moet vertrek ken, gaan we proberen een mvv te krijgen: een machtiging voor voorlopig verblijf. Dat zou kunnen op grond van de opleiding die hij volgt. Dat is écht onze laatste strohalm." Vervolg voorpagina Politie voert jacht op harddrugsdealers in Venray op "Een geldboete van meer dan honderdduizend euro voor een thuisteler van hennep komt gere geld voor. Er gaat heel veel geld om in de drugshandel. Daarom zijn er altijd mensen die de ver leiding van het grote geld niet kunnen weerstaan en besluiten om drugs te gaan verhandelen. In Venray zullen zij zich echter niet meer op hun gemak gaan voelen, daar gaan wij voor zorgen." De politie werkt in het bestrij den van drugsdealers nauw samen met burgers. "Zij zijn onze ogen en oren in de wijk. Tips en meldingen zijn voor ons van groot belang. Burgers kunnen dat doen via Meld Misdaad Anoniem (0800 7000) of door de politie in Venray te bellen (0900-8844). Daar wordt gelukkig gebruik van gemaakt en het levert ook resultaat op. Mede door meldingen en tips hebben wij dealers kunnen arresteren. Een tip of melding is vaak het ver trekpunt voor een politieonder zoek. Dus ik wil ook nu burgers oproepen om melding te blijven maken van ongewone situaties. Vermoed je dat vanuit een pand wordt gedeald? Ken je dealers? Zie je dat er ergens wordt gehandeld? Meld het ons of bel Meld Misdaad Anoniem. En anoniem is dan ook écht anoniem." Kermis in Veulen Er wordt een kermis gehouden aan de Veulenseweg in Veulen van zaterdag 4 tot en met dinsdag 7 september. De kermis bestaat uit botsauto's en een draaimolen. Spelletjesfanaten kunnen terecht bij de schietsalon, het touwtjetrek- ken/eendjesvissen, de grijpkranen en de boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat- en suiker werken. Meer informatie is te vin den op www.kermisvenray.com. Gewapende overval op winkel De politie onderzoekt een gewa pende overval, zaterdagmorgen rond 11.30 uur in het Venrayse centrum. Rond 11.30 uur kwam een man een schoenenzaak aan de Bleek binnen. In eerste instan tie leek het om een klant te gaan, maar dat veranderde toen de man voor de balie ging staan en de caissière met een mes bedreigde. Nadat hij het geld uit de kassa had ontvangen, vluchtte de man te voet richting de Schoolstraat. Een direct gestarte zoektocht van de politie heeft nog niet tot het aan houden van de verdachte geleid. De man had een blauwe baseball pet op, droeg een blauw trainings jack en had vermoedelijk heel kort geschoren haar. Hij heeft een fors postuur. De politie komt graag in contact met mensen die de man hebben zien lopen rond het mid daguur. De politie is bereikbaar via telefoonnummer 0900-8844 of anoniem via telefoonnummer 0800-7000. Affiches tegen komst azc Het centrum van Venray is afge lopen weekeinde volgehangen met aanplakbiljetten tegen de komst van een asielzoekerscen trum. De asielzoekers zouden geen 'aanwinst' zijn voor Venray en de monumentale panden op het St. Annaterrein. 'Wij eisen voor ons, en vooral voor onze jeugd, een oorspronkelijk Nederlandse omgeving om in op te groeien', zo meldt het affiche, waarop meer acties worden aangekon digd. Overigens is er nog helemaal geen akkoord over de komst van een azc naar Venray. Het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) heeft nog geen over eenstemming bereikt met GGZ Noord- en Midden-Limburg, de eigenaar van het St. Annaterrein, waar het asielzoekerscentrum tien jaar gehuisvest zou worden. Het COA praat ook nog met de gemeente over het aantal asielzoe kers en de tijdsduur. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) OAKLEY ZWEMBRILLEN OP STERKTE Toekomst Nijsen/Granico staat op het spel Elf patiënten Dichterbij in tbs-kliniek Oostrum Dingus: gemeente matst PopPodium Mauro tussen hoop en vrees INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray RUDY PROJECT lijlmg SPECIAAL OPTIEK

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3