Een groot feest "Ik heb een zwak voor dieren in nood I Koester uw monument Trekkerliefhebbers genieten... Zomer... barbecue! ff ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 34 - donderdag 26 augustus 2010 Dertiende Ride for the Roses op zondag 5 september De dertiende editie van de Ride for the Roses slingert door de regio Venlo-Venray. Op zondag 5 september zullen meer dan 10.000 fietsers gaan rijden om geld bijeen te bren gen voor de kankerbestrijding. "We streven naar een miljoen euro", aldus Jos Waals, voor zitter van de projectgroep. "Kanker in al zijn vormen is voor veel mensen al droevig genoeg. Iedereen kent wel een of meer dere personen in zijn omgeving die iets met kanker heeft. Daarom moet de Ride for the Roses een groot feest worden", stelt Waals, die zelf een aantal jaren geleden zijn echtgenote verloor door deze ziekte. De Ride for the Roses is een initiatief van Lance Amstrong. Zijn verhaal is bekend. De der tiende editie wordt nu in de regio Venlo-Venray georganiseerd. Op zondag 5 september gaan meer dan 10.000 fietsers de weg op om drie verschillende afstanden af te leggen: 110, 55 of 30 kilome ter. "De 110 kilometer zit al vol. Inschrijven daarvoor is niet moge lijk. Ruim 6.000 fietsers zullen deze afstand als een groot massaal peloton af gaan leggen. Inmiddels zijn er al bijna 4000 inschrijvingen voor de andere twee afstanden. Hiervoor kan nog volop inge schreven worden. We streven naar meer dan 12.000 fietsers." Maar het gaat niet alleen om fietsen. Het gaat om aandacht voor de kankerbestrijding, maar dan op een feestelijke manier. Marcella Dings, oud-wethouder van Horst aan de Maas, is nauw betrokken bij de side-events. "De Ride for the Roses doet tal van dorpskernen aan. In achttien van die kernen wordt van alles georganiseerd om de fietsers feestelijk te onthalen en om de toeschouwers te onder houden met tal van activiteiten. Zo wordt in Wellerlooi, langs de Rijksweg, een grote tent neergezet waar het plaatselijke dorpsfeest gehouden zal worden. In Horst zijn de Harmoniefeesten, maar ook in Venray, Oirlo en Castenray wordt wel iets georganiseerd rondom de Ride for the Roses. Horecaonder nemers langs de route organise ren wat extra en zijn bereid een deel van de opbrengst te doneren aan de kankerbestrijding." Helaas is niet iedereen enthousiast te krijgen. "Een wijk als Brukske, een schoolvoorbeeld van een multicul turele samenleving, kan zich posi tief presenteren aan al die fietsers die langs hun wijk komen. Jam mer genoeg krijgen ze niets van de grond", concludeert Jos Waals. Vertrekpunt van de fietstocht zijn de hallen van Flora-Holland op het veilingterrein. "Daar worden ook tal van activiteiten georganiseerd. Zo wordt een apart parcours aangelegd voor de kleinste fiet sers en krijgen kinderen op het podium de ruimte om te vertellen waarom zij fietsen tegen kanker, wat hun ervaringen zijn met deze ziekte", vervolgt Marcella Dings. Dat podium komt overigens ook beschikbaar voor de volwassenen. "Het podium is er voor iedereen die een donatie wil doen." Het is de eerste keer en ver moedelijk ook de laatste keer dat de Ride for the Roses in deze regio gehouden wordt. "De orga nisatie wil in de toekomst naar een vaste locatie in Nederland", aldus Waals. "Voor de regio is het een prachtige kans om zich te presenteren aan de rest van Nederland. Het grootste gedeelte van de fietsers komt immers uit andere windstreken. Daarnaast is De organisatie verwacht ruim 12.000 deelnemers aan de Ride for the Roses (foto Wim Vooijs voor KWF kankerbestrijding). als goed doel een Limburgs pro ject gekozen. In het kader van de kankerbestrijding wordt in Maas tricht onderzoek gedaan naar de relatie tussen voeding en kanker. De totale opbrengst van de Ride for the Roses gaat naar dit pro ject. Daarmee is de cirkel eigenlijk rond want de regio Venlo-Venray staat bekend als een wereldwijde topregio op het gebied van agri en food." Op de valreep heeft Marcelle Dings nog een oproep. "Om alles nog feestelijker te maken, zou het mooi zijn als overal langs de rou tes de vlag wordt uitgestoken!" Voor meer informatie en/of aanmelden kunt u terecht op www.ridefortheroses.nl Susanne Wouters gaat in Paramaribo vrijwilligerswerk doen in een dierenasiel Toen GGZ NML haar dit voorjaar al halverwege haar stage vroeg om na het afstude ren in dienst te komen van de afdeling communicatie, moest Susanne Wouters (25) 'iets opbiechten'. Ze wilde de bui tenkans die het psychiatrisch instituut in Venray haar bood, met beide handen aangrijpen. Maar ze vertelde er wel met een bij dat ze de hele maand september niet beschikbaar zou zijn: Susanne Wouters gaat namelijk ruim vijf weken vrij willigerswerk doen in een die renasiel in Paramaribo. Daar mee geeft ze invulling aan haar grote passie: dieren. "Een mooie bijkomstigheid is de prachtige natuur in Suriname. Ik volg mijn hart, dit moet ik gewoon een keer gedaan heb ben." Susanne Wouters begon in februari dit jaar aan haar afstu deeronderzoek bij GGZ NML. Ze bracht de interne communicatie van het instituut in kaart en advi seerde de organisatie. Haar aan pak beviel zo goed, dat ze snel de vraag kreeg om na het afstuderen in dienst te komen. "Een geweldi ge kans, want de banen liggen niet voor het oprapen. Ik merk nu dat studiegenoten moeite hebben om een baan te vinden. Ik besef dat ik een bevoorrecht persoon ben en geluk heb gehad." Geluk had ze ook toen GZ NML akkoord ging met zes weken ver lof. "Ze wisten dat ik in september naar Suriname zou gaan. Gelukkig bleek dat geen probleem toen ik de vraag kreeg of ik na de stage in dienst wilde komen. Maar het is wel bijzonder: bij een werkgever beginnen en na vijf weken al ver trekken voor een lange reis." Susanne Wouters vertrekt op 31 augustus naar het dierenasiel in Paramaribo. Ze gaat vrijwilli gerswerk doen voor de Stichting Vrienden Dierenbescherming Suriname. "Voor dieren zorgen zit in mijn genen. Ik ben opgegroeid met huisdieren. Als er vroeger een duif tegen de raam vloog, ontfermde ik me over het beestje. Als we op vakantie een zwerfkat zagen, wilde ik het dier het liefst mee naar huis nemen. Ik heb met mezelf afgesproken dat ik na mijn studie vrijwilligerswerk zou gaan doen. Ik ging op zoek naar een project met zwerfdieren en kwam zo uit bij het asiel van Paramaribo. Begin dit jaar heb ik de reis naar Suriname geboekt, via de organi satie Activity International. Toen was ik in de veronderstelling dat ik in september aan het sollicite ren zou zijn en niet dat ik al een baan zou hebben."Voor haar eigen huisdieren - drie katten en twee konijnen - zal overigens goed wor den gezorgd. "Mijn vriend zal ze verzorgen, hij geeft net zoveel om dieren als ik." Wat ze in het dierenasiel in de hoofdstad van Suriname kan ver wachten, weet ze nog niet precies. "Het zal wel hard werken worden. Het is warm in Paramaribo, ruim 35 graden. De luchtvochtigheid is hoog. Dus de omstandigheden zijn vrij zwaar. Ik verwacht dat het werk dat ik ga doen niet veel ver- Susanne Wouters vertrekt op 31 augustus naar het dierenasiel in Paramaribo. schilt met het werk dat in Neder landse dierenasiels wordt gedaan: voeden, hokken schoonmaken en de gezondheid controleren. Ik rijd ook mee met de dierenambulan ce. Het is de bedoeling dat ze ooit een baasje krijgen, dus ik zal de honden en katten ook gaan reso cialiseren. Dat houdt in dat je met ze speelt en dat je de hond bege- leidt met wandelen. Zwerfkatten en -honden zijn een groot pro bleem in Suriname. Er zijn er veel van en ze zorgen voor overlast. De Stichting waarvoor ik ga werken, voert ook sterilisatieprojecten in sommige wijken van Paramaribo uit. Ja, ik denk dat ik af en toe wel zal moet slikken in het dierenasiel. Ik heb een zwak voor dieren in nood." STUDENTENHUIS Susanne Wouters verblijft in een soort studentenhuis in Paramaribo. "Het is er redelijk primitief. Er is geen warm water en ik heb begre pen dat de elektriciteit nog wel eens wil uitvallen. Of ik heimwee krijg? Ik denk het wel. Het is best spannend. Ik ben nog nooit alleen op reis geweest, ik weet niet hoe het is om zo'n lange tijd uit mijn vertrouwde omgeving te zijn. Wat dat betreft zal deze reis ook voor mij leerzaam en vormend zijn." Activity International heeft ook geregeld dat de vrijwilligers Suri name beter leren kennen. "Op het programma staan onder meer een vierdaagse jungletour, een citytour door Paramaribo, kookles en taal les." Nu ze een baan heeft bij GGZ NML en ze voor enkele weken naar het buitenland vertrekt, heeft Susanne Wouters niet veel tijd meer voor haar hobby's. Ook pokeren staat even op een laag pitje "Ik poker nu nog wel eens online, maar ik neem bijna niet meer deel aan live toernooien. Ik heb overigens vorig jaar in Venray meegedaan aan Pokerkampioen van Nederland, bij café Halfweg. Of ik in Paramaribo ga pokeren? Dat denk ik niet, ik zie mezelf, als enige blanke vrouw, niet plaatsne men tussen allemaal Surinaamse mannen!" Susanne Wouters zal tij dens haar verblijf in Suriname een weblog bijhouden: www.susanne- wouters.waarbenjij.nu Ze is ook een inzamelingsactie begonnen. "Ik ben geld aan het inzamelen, zodat ik het dierenasiel in Para maribo een financieel steuntje kan geven. Dat wil ik ook blij ven doen, als ik terug ben." Men sen die een donatie willen doen, kunnen een e-mail sturen naar susanne.wouters@gmail.com. Op de foto's Paviljoen I (Rijks monument) met bijbehorende tuin en een volière annex dui ventil (Rijksmonument) in die tuin op het Servaasterrein aan de Stationsweg in Venray. Dat ter rein telt zes rijksmonumenten, die oorspronkelijk alle behoor den tot het krankzinnigengesticht voor mannen St. Servatius. Vanaf de entree aan de Stationsweg ligt Paviljoen I verderop op het ter rein, in het midden van de meest oostelijke as van de aanleg. Als onderdeel van het gehele complex werd het in 1905-1907 gebouwd. Het paviljoen was oorspronke lijk bestemd voor 50 behoeftige halfrustige pati?nten. Op foto 1 links de noordelijke voorgevel en rechts de westgevel. Aan de zuide lijke achterzijde, zie foto 2, bevindt zich een omheinde, oorspronke lijke tuin, zie ook foto 4. Die tuin is aangelegd met een gevarieerde groenbeplanting met in het mid den een gazon met een veelhoekig gemetselde tuinvijver. De volière annex duiventil achter in de tuin, is vermoedelijk even oud is als het paviljoen zelf, zie foto 6. Paviljoen I heeft twee bouwlagen en een kap- verdieping met aan voor- en ach terzijde hoekrisalieten. De gevels zijn opgetrokken in baksteen. Het pand wordt afgedekt door een samengesteld schilddak belegd met gesmoorde muldenpannen en bekroond met nokpironnen. Het dak heeft een omlopende dakgoot met eenvoudig gesneden klossen. Toegepaste gevelmaterialen en bouwkundige details zijn karakte ristiek voor meerdere gebouwen van het oorspronkelijke complex, zoals de rode gevelsteen in kruis verband en de sierbanden in gele en zwarte verblendsteen, zie ook foto 5. Aan de achterzijde bevindt zich een oorspronkelijke veranda die met ramen en deuren is dicht- gezet. Onderaardse gemetselde gangen en bovengrondse glazen gangen vormden verbindingen tussen paviljoens. Tegen het rech ter gedeelte van de voorgevel bevindt zich een restant van een glazen gang, zie links op foto 1. De gang maakt een hoek van negen tig graden en leidt naar de entree van het paviljoen, zie ook links op foto 3. De volière annex duiventil in de achtertuin bestaat uit een houtconstructie op een gemetsel de fundering. De duiventil is gesi tueerd bovenop de volière. In het achtzijdige tentdak met een nok- piron bevindt zich een kleine dak kapel met vlieggat. Verder enkele vlieggaten met vliegplankjes in de zijwanden en een eenvoudige deur. Opvallend aan de ramen zijn de decoratief gebogen roeden, zie foto 6. Paviljoen I, waarvan de zorg- functie gewijzigd is in een kantoor functie, is mooi geïntegreerd in het plan "Servaashof". Het gebouw met het restant van de glazen gang en met de patiëntentuin geeft een zeer compleet en oorspronkelijk beeld van een behandelpaviljoen van de oorspronkelijke psychia trische inrichting St. Servatius die volgens het paviljoenstelsel werd gebouwd. Foto en tekst: Frans de Roos. Bronnen: GGZ voor Noord- en Midden- Limburg, Monumentenre- gister, Nederland en de Broeders van Liefde. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail: venraymonumentaal@live.nl Beleef de barbecue! vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Zaterdag reportage op Peel en Maas TV AJK Noord-Limburg hield afgelopen weekend in samen werking met stichting Jera On Air voor de tweede maal het Trekker Trek Ysselsteyn. Er werd dit jaar op twee banen gereden. Het ging om een regio nale wedstrijd voor alle trekker liefhebbers uit Noord-Limburg en Oost-Brabant. Tractorpulling is een sport die motorische kracht koppelt aan snelheid. De combi- naties die het snelst van start gaan en de achterwielen het hardst kunnen laten spinnen, komen het verst. Wat tractorpulling extra onderscheidt, is de sensatie van de enorme hoeveelheid paarden krachten van de machines en de omringende show. Martijn Derikx van de organisatie genoot zon dag ook met volle teugen: "Een prachtige dag met fantastisch weer voor de deelnemers en het publiek. Volgend jaar staat in het Tractorpulling is een sport die motorische kracht koppelt aan snelheid. derde weekend van augustus de derde editie van dit evenement op de kalender." Zaterdag is op Peel en Maas TV een verslag te zien van het spektakel. De uit zending begint om 19.00 uur op Kabelkrant Venray en wordt om het uur herhaald tot zondagavond 23.00 uur. WEL EN MAAS Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 V 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9