Lit Koester uw Monument Zomer... barbecue! ff ff vanaf 7,45 p.p. Honderdeenendertigste jaargang - week 31 - donderdag 5 augustus 2010 Kelly Agterberg en Floor Smits tevreden over debuutoptreden vJSat I Kelly Agterberg (18 jaar) uit Venray en Floor Smits (17) uit Leunen beleefden als duo hun muzikale vuurdoop tijdens Venray Muzikaal Totaal. Op het podium in De Bleek wisten zij het publiek een half uur lang te boeien met een afwisselend repertoire. Een optreden dat naar meer smaakt. "We heb ben heel veel complimenten gehad en hebben ontzettend genoten", klink het in koor. Anouk, Lost, Lady Gaga en Pokerface. Op eigen wijze inter preteerden Kelly (zang) en Floor (zang en gitaar) tijdens Venray Muzikaal Totaal de covers van bekende artiesten. Met als afsluiter You're The One That I Want uit de musical Grease. "Het publiek was heel enthousiast, iedereen deed mee. Dat was voor ons de bevesti ging dat het optreden in de smaak viel", denkt Floor terug aan hun eerste optreden voor een groter publiek. "Ik was eerlijk gezegd ook best wel zenuwachtig", vult Kelly aan. "Maar achter gezien hebben we alleen maar genoten. We kre gen goede kritieken en tips waar we iets mee kunnen doen." De twee Venrayse meiden zijn onaf scheidelijk sinds hun gezamenlijke schooltijd op het Raayland Col lege in Venray. Ze delen de liefde en passie voor muziek. Vorig jaar wilden ze al samen optreden tij dens Venray Muzikaal Totaal. "Maar we waren te laat met inschrijven", lacht Kelly. Dat overkwam hen dit jaar niet opnieuw. Na optredens tijdens feestjes van familie en bekenden, stonden ze nu voor de eerste keer op een echt podium. "We waren wel verrast dat we zo maar mochten optreden. Zonder dat we een auditie hadden gedaan. Het optreden is in ieder geval een stimulans om samen meer te gaan doen. Met z'n tweetjes, of in een band. Met een drummer als bege leiding krijgt een optreden toch meteen iets sterkers", aldus de blonde zangeres Kelly. "We willen samen doorgroeien, meer op gaan treden. We hopen dat dit eerste optreden een vervolg krijgt. Voor ons is het een stimulans om samen door te gaan. Het is enorm leuk om op een podium te staan", vult Floor aan. Floor en Kelly delen als echte vriendinnen vreugde en ver driet. Twee jaar geleden gingen ze samen naar Amsterdam toen Floor meedeed aan de audities van Popstars. Floor zong het nummer Bleeding Love van Leona Lewis en begeleidde zichzelf op gitaar. Hoewel ze niet doorging naar de volgende ronde, genoot ze met volle teugen: "Het was een super dag. Wel lang, maar heel leerzaam. Achteraf bleek ik tot de tien beste gitaaraudities te behoren. Dat is dan weer leuk om te horen." Kelly genoot eveneens, ondanks dat ze zelf niet meedeed: "Nee, zo'n auditie is niks voor mij. Het was wel een fantastische dag om mee te maken. Alleen al hoe het er aan toe gaat. Van audities leer je altijd iets van. Al is het alleen maar om podiumervaring op te doen." In de studio van een collega heeft Floor Smits inmiddels haar eerste eigen nummer gemaakt. Please be mine gaat over haar vriend Martijn en een moeilijke tijd die ze achter de rug heeft. Muziek en tekst zijn van haar hand. "Tijdens het schoolgala van 2009 ben ik enorm hard geval len met de fiets. Er volgde een hele moeilijke tijd waarin ik enorm veel steun van Martijn en andere vrien den heb gehad. Muziek was in die periode ook een enorme afleiding voor mij." Beiden hebben zo ook hun eigen toekomstdromen. Kelly Agterberg wilde heel graag naar de Willem Nijholt Academie voor Musical en Muziektheater. De audi ties gingen tot op bepaalde hoogte prima: "Zang en monoloog was geen probleem. Alleen klassieke Kelly Agterberg (l) en Floor Smits. dans was niet goed. Daar ga ik naar de zomer dan ook mee begin nen." Na de zomer gaat ze naar het tweede jaar van de MBO-opleiding Artiest Cultureel Ondernemer in Nijmegen. "Een hele brede oplei ding die vooral in het teken staat van toneel en ondernemerschap." Dat is niet het eindpunt. "Als ik die studie achter de rug heb, wil ik naar de Musicaladacemie, een HBO-opleiding. Mijn uiteindelijke droom is om in een musical te spe len." Het toekomstplaatje van Floor Smits is minder duidelijk omschre ven. Ze volgt de verpleegkundi genopleiding aan de Gilde Oplei dingen in Venray. Muziek is haar passie, maar ook haar hobby. "Ik vind het belangrijk om een oplei ding achter de hand te hebben. Ik wil gewoon veel plezier beleven aan de muziek. Dan blijf ik in ieder geval doorgaan." Oirlo zamelt geld in voor restauratie St. Gertrudiskerk De actiebarometer heeft een prominent plekje gekregen op de voorgevel van de kerk. Met de Actie Werk aan de Kerk is de parochie van de St. Ger- trudiskerk in Oirlo druk bezig om gelden te werven voor de restauratie van de kerk. De parochie moet 90.000 euro ophoesten in de kosten. De St. Gertrudiskerk in Oirlo heeft een lange, bewogen historie. De kerk is gewijd aan de Heilige Gertrudis, beschermvrouwe van reizigers en helpster in nood. De voormalige Romaanse Kerk, ver moedelijk de vervanger van een houten kerkje, werd in de 15e eeuw uitgebreid en aangepast in gotische stijl. Op 22 november 1944 bliezen de terugtrekkende Duitsers de kerktoren op om te voorkomen, dat de Engelsen hem zouden kunnen gebruiken als uit kijktoren. Gelukkig was het groot ste gedeelte van de inventaris vei lig gesteld. Het achterste gedeelte van de kerk met priesterkoor, daterend uit de 15e eeuw, bleef grotendeels gespaard. In de jaren na de oorlog was er een noodkerk op de Boddenbroek. In 1950 werd de kerk herbouwd. De toren werd wegens geldgebrek pas in 1958 voltooid. Om voor de toekomst het mooie kerkgebouw voor Oirlo te waarborgen, moeten er een aantal renovatiewerkzaamheden uitgevoerd worden. Het betreft onder andere het opnieuw voe gen van de kerktoren, het leggen van nieuwe leien, het opknappen van de klokkenstoel en het restau reren van mergelstenen. Voor deze werkzaamheden is een tijdsplan van tien jaar uitgetrokken, waarbij het grootste deel van de kosten vergoed wordt door de instanties 'instandhouding van monumen ten'. De parochie in Oirlo zal een flinke financiële bijdrage moe ten leveren van ongeveer 90.000 euro. Om de benodigde gelden bij elkaar te brengen is een actieco mité Werk aan de Kerk opgericht, bestaande uit Pieter Classens, Hans Verkoeijen, Jan Steeghs en Dré Duijf, de laatste namens het kerkbestuur."We hebben vorig jaar met het bisdom om de tafel geze ten om het stappenplan verder te bespreken", zegt Dré Duijf van het Oirlose kerkbestuur. "In januari zijn ze daarop teruggekomen met een kostenberaming van 287.000 euro door de hoofdaannemer van het bisdom. Via fondswerving, onder andere Monumentenzorg, kunnen we ongeveer 70 procent van dit bedrag dekken. Het res tant, zo'n 90.000 euro moet de gemeenschap in Oirlo opbrengen. Als je dit bedrag uitsmeert over 25 jaar, valt het wel mee. Het pro bleem is alleen dat de investering nu gedaan moet worden." Dus wordt er een beroep gedaan op de saamhorigheid in het Venrayse kerkdorp. En daar zit het wel goed mee, aldus Jan Steeghs. "Er zijn in het verleden al vaker acties gehou den om bijvoorbeeld de fanfare aan nieuwe uniformen te helpen, of een ton voor een nieuw dak. Dan blijkt hoe betrokken de men sen zijn in deze gemeenschap. Daar mogen we heel blij mee zijn." Om de actie Werk aan de Kerk tot Jan Steeghs (l) en Dré Duijf met de actiebarometer voor de kerk in Oirlo. een succes te maken, probeert het actiecomité zoveel mogelijk geld in te zamelen. Steeghs: "Maar niet alleen geld. Ook door zelfwerkzaamheid en sponsoring van materialen kun nen we uiteindelijk besparen op de werkelijke kosten. Alles wat we zelf doen, of waar we gratis materialen voor krijgen van met name bedrijven in Oirlo en uit de omgeving, wordt meegenomen in het kostenplaatje van 90.000 euro. We zijn op de goede weg. De barometer wijst nu al ruim 30.000 euro aan. Een mooi bedrag, maar dat betekent dat er nog een hoop werk voor ons klaar ligt. Voor iede re minuut die door vrijwilligers in de restauratie van de kerk wordt gestopt, zijn we ontzettend dank baar." De kosten voor de restaura tie zijn fiks. "De hele toren en zijto ren komen in de steigers te staan. De steigerbouw alleen al kosten 85.000 euro", geeft Dré Duijf een indicatie van de kosten die met de restauratie gepaard gaan. De werk zaamheden zijn eveneens veelom vattend. "De hele voorgevel wordt opnieuw gevoegd en er worden 365 slechte stenen vervangen. Daarnaast moet de hele toren en trappentoren opnieuw gevoegd worden, komen er nieuwe leien op de toren en lood op de zijkapel len en moet het uurwerk verguld worden. De balken in de klokken toren moeten ontroest worden en opnieuw gelast en er moet een nieuwe duivenwering komen. De meeste werkzaamheden begin nen in het voorjaar van 2011, die hebben we over de winter heen getild." Jan Steeghs hoopt dat het streefbedrag van 90.000 euro wordt binnengehaald. "Want lukt dat niet, dan zullen we uit eigen middelen bij moeten dragen. Dat is echter niet de bedoeling. Want gaat dan bijvoorbeeld het orgel kapot, dan hebben we opnieuw een probleem. Maar we zijn opti mistisch. De mensen hier in Oirlo staan voor elkaar. Dus ook deze uitdaging zullen we met z'n allen klaren." "En dat zou ook het veer tigjarig jubileum van onze pastoor (Te Plate, red.) in september extra glans geven", zegt Duijf tot slot. Mensen die een bijdrage willen leveren, kunnen die storten op het bankrekeningnummer van de kerk, 13.87.91.015 onder vermel ding van Werk aan de Kerk. Een zeer karakteristiek stukje Venray wordt gevormd door de Poort van Venray en de omgeving daarvan. De foto laat dit zien vanaf het Christus Koning (Heilig Hart) beeld in het Wijnhovenpark aan de Paterslaan. Het beeld werd op 25 oktober 1931 ingezegend op initiatief en naar ontwerp van Pater Stokman o.f.m., uit dank baarheid vanwege het grote aantal priesters dat Venray leverde. Enke le bekende namen zijn Hensche- nius, Wijnhoven, Verriet, Goumans en Poels. Tot ca. 1960 was er jaarlijks op de feestdag van Christus Koning, eind november, een processie naar dit beeld. Ook diende het als rustplaats voor andere processies. Het park is genoemd naar Mgr. Peter M.H. Wijnhoven, geboren op 31 december 1894 in de aangren zende Kruisstraat. Mgr. Wijnhoven bracht een groot deel van zijn leven door in New Orleans USA, waar hij in 1944 overleed. Hij heeft veel bijgedragen aan de verbete ring van sociale wantoestanden. Het Wijnhovenpark werd ook wel Paoterskoel genoemd, vanwege de aanwezigheid van een van de vier Venrayse brandkuilen (opslag voor bluswater) en de nabijheid van de paters Franciscanen die sinds 1647 vanuit een woonhuis in de Patersstraat hun klooster, kerk en school bouwden aan de Leunseweg. Vanaf ca. 1954 werd van de 'koel' (kuil) een siervisvij ver gemaakt die in de jaren 70 van de vorige eeuw werd gedempt. Vanwege herinrichting en uitbrei dingsplannen van de wijk werd het Heilig Hartbeeld verplaatst. De door vandalisme vernielde handen van het beeld werden gerestau reerd maar staan sindsdien in ver ticale positie. De statige panden aan het begin van de Patersstraat vormen tezamen de Poort van Venray. Ze zijn beide gemeentelijk monument, zijn gebouwd eind 18e, begin 19e eeuw en geven aan dat de Paterstraat ook toen al een belangrijke straat in het centrum van Venray was. Op nr. 60/62 (foto linksonder) woonde de bekende Venrayse familie Van den Boogaart. Oorspronkelijk vormden beide panden samen een patriciërshuis met bijgebouwen. De hoofdin gang met hardstenen trappen en dubbele deuren waarin hekwerk jes van siersmeedwerk lag aan de Patersstraat en is aanwezig op de oude plaats. Ook de raamkozijnen van de bovenverdieping zitten nog op de originele plaats. Voor twee ramen bevinden zich nog de typisch 19e eeuwse, gegoten ijze ren hekwerkjes. In het bijgebouw aan de kant van de Paterslaan zit een oorspronkelijk gietijzeren boograampje. De keldergewelven onder dit monument zijn waar schijnlijk ouder dan de opbouw. In het tegenoverliggende pand Patersstraat 35 (foto rechtsonder), woonden onder andere de sche penfamilie Dooremans, de huisarts Ellerbeck en ook de familie Van de Boogaart is hier naartoe verhuisd. De symmetrische voorgevel aan de Paterstraat heeft een voordeur met dubbele deur waarin een gietijzeren hekwerk en een classi cistische deuromlijsting. De gestu kadoorde hoekpilasters en mooi geprofileerde dakgoten geven ook dit pand een statige uitstraling. Foto Frans de Roos. Tekst Leo- nie Cals. Bron Venray van Vroe- ger/SVM archief. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. HENK AARTS Beleef de barbecue! www.HenkAarts.com Over drie maanden vertrekt Daniëlle van Bommel uit Venray voor een nieuw avontuur in haar leven naar het Afrikaanse land Burkina Faso. Samen met haar vriend Marc start zij daar een pen sion, Carpe Diem (Pluk de dag). Voor haar beste vrienden en fami lie had zij dinsdag een verrassing in petto: een afscheidsbarbecue, inclusief de televisiecamera's van het RTL4-programma Ik kom bij je eten. In dit programma gaan RTL-gezichten langs bij bekende en onbekende Nederlanders om een hapje mee te eten. Onder het koken komen de kijkers steeds meer te weten over de gast. "Een half jaar geleden heb ik me voor het programma aangemeld. Ik wilde voor mijn beste vrienden en familie bij mijn naderende afscheid iets speciaals doen. Men sen die me altijd door dik en dun gesteund hebben. Twee weken geleden nam RTL4 contact op en dinsdag was een filmploeg bij ons te gast in Venray." Presentatrice Vivian Slinger land, bekend van onder andere de televisieprogramma's Eten Drinken en Gewoon Mooier, werd vergezeld door braaimeester Harm Jan Bloem, een cameraman en een geluidsman. Aan het begin van de middag worden de eerste opnamen gemaakt, pas tegen vie ren komen de eerste kipfilets en steaks op de borden van de aan wezigen. Vivian Slingerland vraagt spreekwoordelijk Daniëlle van Bommel het hemd van het lijf. Wat ze gaat doen in Burkina Faso? Waarom ze naar Afrika vertrekt? Vivian wil alles weten over Marc. Er wordt zelfs gebeld met haar Afrikaanse vriend. "Ik heb Marc ontmoet toen ik vrijwilligerswerk deed in Burkina Faso", zegt Dani elle over het ontstaan van haar relatie. "In december van het vorig jaar ben ik teruggegaan en besloot om daar met Marc te gaan wonen. We gaan samen een pension in een buitenwijk van de hoofdstad (Ouagadougou, red.) bouwen met zeven traditionele, Afrikaanse huisjes. Marc gaat voor de toeris ten workshops djembé, Afrikaans dansen en kooklessen geven." Daniëlle, die vrijdag 25 jaar wordt, beseft dat ze een hele grote stap neemt. Alles laat ze achter, familie, vrienden en beken den. "Ja, het afscheid wordt zwaar. Maar ik heb er heel veel zin in. En het volste vertrouwen. Het zal vooral zwaar vallen om afscheid te nemen van mijn vriendengroep. We zijn al twaalf jaar een hele hechte groep. Van de andere kant, familie en vrienden heb je voor het leven. Die verlies je niet. Ik ga nu een nieuw leven tegemoet. Dat is een keuze die ik heb gemaakt." i£EL EN MAAS We hebben enorm genoten Actie Werk aan de Kerk Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 V 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com V? Afscheidsbarbecue

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9