'Racecircuit hoort op industrieterrein' Gigantische stormschade sportparken Leunen en Venray VSG: alle kinderen een zwemdiploma 'Circuit is meer dan lawaaisport' u intratuin - HOPl VOOR BIJNA NOP ZO.MFBGT... WFiMwuumr PEEL EN MAAS Milieufederatie: locatieonderzoek houdt te weinig rekening met natuur De Milieufederatie wijst het onderzoek naar de beste locatie voor een racecircuit in Noord-Limburg af. Het bureau Royal Haskoning heeft in een rapport vier mogelijke loca ties aangewezen: twee in Horst aan de Maas (Evertsoord en Trade Port West), Trade Port Noord in Venlo en de Bakelse- dijk in Ysselsteyn. Toine Wuts van de Milieufederatie vindt dat het onderzoek niet goed is uitgevoerd. "Een racecircuit is een industrieachtige activiteit die thuishoort op een indu strieterrein", zei Wuts woens dagavond tijdens een drukbe zochte informatieavond in het gemeentehuis. "Er is niets dat een grotere impact heeft op de natuur en het buitengebied dan zo'n circuit." Het locatieonderzoek wordt nu voorgelegd aan de onafhanke lijke mer-commissie, die vooral kijkt naar de milieueffecten. Half september wordt het advies ver wacht. Als dit positief uitvalt voor het onderzoek, dan legt de Milieu federatie zich daarbij neer. Indien de mer-commissie het locatie- onderzoek eveneens afwijst, dan zal de Milieufederatie het verzet voortzetten. Onderzoeker Jurryt Jannink van Haskoning wilde geen voorkeur uitspreken. "Alle vier locaties zijn geschikt. De poli tiek moet straks een oordeel vel len." Het is nog niet bekend of de gemeenten Horst aan de Maas en Venlo wel een racecircuit willen binnen hun grenzen. De provin cie Brabant heeft duidelijk laten weten geen nieuwe circuits meer toe te staan. Wethouder Patrick van der Broeck wilde niet op de discussie vooruit lopen. "We gaan met de andere twee gemeenten nog om de tafel zitten. En we wachten nog op het advies van de mer-commissie." In september 2009 besloten de gemeente, provincie, circuit eigenaar Harrie Maessen en de Milieufederatie de handen in elkaar te slaan. Twee maanden eerder had de Raad van State het bestemmingsplan en de milieu vergunning van het nieuwe cir cuit afgeschoten. Niet vanwege de geluidsoverlast, maar omdat er geen uitgebreid locatieonderzoek had plaatsgevonden. Alleen de bouwvergunning bleef overeind. Deze door de gemeente Venray afgegeven bouwvergunning is inmiddels onherroepelijk gewor den. De vier partijen besloten samen een locatieonderzoek te laten uitvoeren door een onafhan kelijk bureau. Dit werd Royal Has- koning. De kosten worden betaald door de gemeente, de provincie en Maessen. Jannink legde uit dat heel Noord-Limburg - van Molenhoek tot Swalmen - is onderzocht. In eerste instantie waren er 38 loca ties in beeld. Het gebied aan de oostzijde van de Maas viel af van wege het grote aaneengesloten natuurgebied (EHS). In een eer der gehouden locatieonderzoek in Venray was het gebied rond de Sinnesstraat/Beemdweg in Oirlo in beeld. Deze plek viel nu af van wege te veel geluidshinder voor de wijken in Venray-Zuid. Ook kon er een streep door de locatie aan de Metaalweg, waar Maessen Bedrijven is gevestigd. "Het zou teveel impact hebben op het stil- tegebied van het Landgoed Geijs- teren", vertelde Jannink. Bij de 38 locaties zaten wel twee terreinen gelegen tussen het huidige cir- cuit en de dorpskern van Merselo (omgeving Ossendijk/Bakelsedijk/ Peelweg) plus de Energieweg op bedrijventerrein Smakterheide. Bij de laatste schifting vielen deze drie opties door de mand. Er is vooral gekeken naar de gevolgen voor natuur, water, kwetsbare landschappen en geluidshinder voor omwonenden. Daarbij is een cirkel van drieënhalve kilometer rond om het circuit getrokken. Mensen die er binnen wonen kun nen soms last hebben van racege luiden. In eerste instantie bleven er drie locaties over. "Doordat het terrein van Trade Port in Venlo zo groot was, hebben we er hier twee van gemaakt", aldus Jannink. Trade Port Noord ligt op grondgebied van Grubbenvorst, vlak bij het Floriadeterrein. Trade Port Zuid is dicht bij de start- en landingsbaan van het vliegveldje. Het dorpje Evertsoord lijkt de minste kans te maken vanwege de nabij gelegen recreatie- en bungalowparken en de natuurgebieden Mariapeel en Deurnesepeel. Een plek op Trade Port betekent geluidshinder voor Sevenum en Grubbenvorst. Qua geluidsoverlast springt de Bakelse- dijk er het gunstigste uit. "Maar wij gaan niet oordelen", haastte Jan nink te zeggen. "Politiek draagvlak is nu het belangrijkste. Het woord is aan de gemeenteraden." Planjurist Max Seelen van de gemeente Venray schetste het juridische traject dat helemaal doorlopen moet worden. De vele raceliefhebbers in de zaal werden er niet vrolijk van. Mariëlle Jans snapte het niet. "Waarom moet alles weer overnieuw worden gedaan. Er is toch al zoveel uitge zocht." Seelen reageerde dat al het werk niet voor niets is gedaan. Als de keuze op de Bakelsedijk valt, dan is de juridische weg het kortste. "Want er ligt bijvoorbeeld al een milieueffectrapportage. Die hoeven we alleen maar te actua liseren." Iemand wilde weten of bezwaarmakers het proces nog kunnen verstoren. Seelen legde uit dat er enkele momenten komen waarop iedereen bezwaar kan aan tekenen. "Dit kan inderdaad voor vertraging zorgen. Maar alleen de belanghebbenden kunnen in beroep gaan. Het is vooraf niet te zeggen hoelang het oponthoud duurt. Dat is altijd afwachten." Julistorm bezorgt sportverenigingen grote kostenpost en handenvol werk De hevige storm van woens dag 14 juli heeft een enorme ravage aangericht op de sport parken 't Klaverblad in Leu nen en De Wieën in Venray. In Leunen wordt de schade op 40.000 euro geschat, terwijl Venray rekening houdt met een kostenpost van 30.000 tot 35.000 euro. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De twee sportpar ken liggen hemelsbreed ruim een kilometer van elkaar. De andere sportcomplexen in de gemeente Venray hebben geen of nauwelijks stormschade opgelopen. Vrijwel alle vernielingen ont stonden door omgewaaide bomen. Ballenvangers, hekwer ken, afrasteringen en doelen bezweken onder het natuurge weld. Donderdagochtend 15 juli was op De Wieën al een tiental vrijwilligers vroeg in touw om de voetbalvelden te ontdoen van alle takken en andere rotzooi. Er zijn inmiddels zo'n veertig omgewaai de bomen gerooid. "Dat hebben we laten doen door een profes sioneel bedrijf", zegt Rob Gorree, penningmeester van de Stichting Sportparkbeheer. "Met hoogwer kers zijn losse takken weggehaald en de bomen zijn gecontroleerd. Want de veiligheid moet gewaar borgd zijn, nu het nieuwe seizoen voor de deur staat. Het sportpark is weer open en het kan gewoon gebruikt worden." Het hekwerk zal na de bouwvakvakantie wor den hersteld. De grootste schade was bij de honkbalclub en bij de voetbalvel den twee (links voor de kantine) en acht (rechts voor de kantine). "Bij veld acht zijn op een kort stuk van dertig meter liefst elf bomen omgewaaid. Die hebben zowel de ballenvanger, de omheining als het doel meegenomen", aldus Gorree. Hij meldt dat in totaal 200 meter hekwerk en 70 meter aan ballen- vangers zijn gesneuveld. "Sommi ge gedeelten zijn nog te herstellen maar op de meeste plaatsen moet het helemaal vernieuwd wor den. Helaas wordt maar een klein gedeelte door de verzekering ver goed." Stichting Sportparkbeheer verwacht een bedrag tussen 6.000 en 10.000 euro aan stormschade uitgekeerd te krijgen. "We hebben nog geen uitsluitsel", zegt Rob Gorree. "Maar we zullen alleen de schade aan de hekwerken betaald krijgen. Helaas, het is een behoor lijke kostenpost waar je niets extra's voor terugkrijgt." Gorree is nu elf jaar betrokken bij het sport parkbeheer. "Zo'n grote ravage als nu heb ik nog nooit eerder gezien. Er zijn tijdens een herfststorm wel eens een of twee bomen omge waaid. Maar dit is echt ongekend." Op het kleinere sportpark 't Klaverblad in Leunen was de chaos verhoudingsgewijs nog veel groter. "Het ging met een ongelooflijk geweld", zegt Gerrit Michels, voorzitter van de Sport stichting Leunen-Veulen-Heide. Hij meldt dat 80 procent van de groensingel rondom het sportpark is gesneuveld. Daarbij zaten zo'n dertig grote bomen. "Die bomen zijn ruim veertig jaar geleden bij de opening geplant. Ze zijn com pleet uit de grond getrokken. Er is een eikenboom, die is blijven staan, waarvan de stam midden door is gespleten." Eind juni vond de feestelijke heropening van het uitgebreide sportpark plaats. "Toen lag alles er nog zo mooi bij. Daar is niets meer van over", verzucht Michels. Enkele bomen zijn in de tuintjes van woningen aan het Sparveld gevallen. Vorige week heeft een hoogwerker ze opgeruimd. De woonhuizen wer den niet geraakt maar een garage en tuinhuisjes zijn beschadigd en op de parkeerplaats werden een camper en een caravan bedolven. Twee dagen lang zijn 25 vrijwil ligers bezig geweest om alle rot zooi van de velden op te ruimen. "We hebben de omgevallen bomen afgezaagd, de takken verwijderd en er is wel een vrachtwagen vol tempex opgehaald. Dat zijn iso latieplaten van een boer die een nieuwe stal aan het bouwen is. Heel Leunen lag ermee bezaaid." Een bedrijf werd ingeschakeld om met een veegmachine de overge bleven ontelbare kleinere takken en twijgen op te vegen. Het tweede voetbalveld, naast het hoofdterrein, heeft de mees te schade opgelopen. Vrijwel de gehele omheining van dikke buizen is verwrongen of bescha digd. Staanders zijn ondanks de betonnen voet grotendeels in de grond verdwenen. Alles is krom en scheef. "Als we dit allemaal moe ten repareren dan gaat het wel 5.000 euro kosten", denkt Michels. "We gaan het met de verzekering eens overleggen, maar ik denk dat een nieuwe omheining het goed koopste en het beste is." Een licht mast, de doelen en de beide dug outs van het tweede veld moesten het ook ontgelden. De dakplaten van de dug-outs lagen honderden meters verder op in het Sparveld. Ze zijn tussen woonhuizen door gewaaid. Michels: "We hebben er nu 220 manuren werk inzitten. Maar de groensingels moeten nog helemaal worden opgeruimd. Het rooien van alle bomen en struiken geeft opnieuw een hoop rotzooi. De velden zijn nu gelukkig schoon, zodat ze weer gebruikt kunnen worden." Michels verwacht de helft van de schade (circa 20.000 euro) van de verzekering vergoed te krijgen. "We hopen ook op medewerking van de gemeente. Want de Sport stichting heeft met de nieuwbouw van de kleedaccommodatie al het geld bij elkaar moeten schrapen. We gaan met de gemeente rond de tafel om een oplossing te zoe ken." Er moet ook gekeken wor den naar de herplant van de vele gesneuvelde bomen. Vooral bij de entree was het een enorme kaal slag. Slechts een boom overleefde daar de tornado. Afgelopen donderdagnacht kreeg het Leunse sportpark ook nog ongewenst bezoek. Bij de ten nisvereniging kwamen de dieven niet binnen. Dat lukte wel bij de kantine van de voetbalclub. Er werd niets gestolen, er is alleen inbraakschade. Aan het einde van de basisschool Vereniging Sport en Gemeenten (VSG) pleit ervoor dat alle kinderen aan het einde van de basisschool in het bezit zijn van het Zwem-ABC. Op dit moment is niet duidelijk hoe veel kinderen met een zwem diploma de basisschool verla ten. Paul Coppes, directeur VSG: "Wij zijn van mening dat het beha len van het Zwem-ABC belangrijk is voor kinderen. Daarom starten wij, met medewerking van het ministerie, een project om de zwemvaardigheid van kinderen op de basisschool 'waterdicht' te registreren. Alleen op die manier krijgen we inzicht in de zwem- vaardigheid van kinderen. Boven dien kunnen interventies ter ver- betering van de zwemvaardigheid, als schoolzwemmen, zwemvang- netconstructies of andere maat werkregelingen, dan tijdig worden ingezet." Vereniging Sport en Gemeenten is gestart met het project 'Water dicht'. Het doel van dit project is inzicht krijgen in hoeverre kinde ren in Nederland de basisschool tenminste zwemvaardig (zwem diploma A en B) en bij voorkeur zwemveilig (Zwem-ABC) verlaten. Om dit te realiseren is een aantal acties noodzakelijk, zo blijkt uit het project tienpuntenplan Ver betering Zwemvaardigheid, de voorloper van het nieuwe project Waterdicht'. De eerste actie die gerealiseerd moet worden, is de opzet van een registratiesysteem, zodat duidelijkheid komt over het al dan niet behalen van zwemdi ploma's. Om te voorkomen dat instrumenten als schoolzwem men, zwemvangnetconstructies of andere maatwerkregelingen te laat worden ingezet, is het belang rijk dat al ruim voor het verlaten van de basisschool duidelijk is welke kinderen extra aandacht nodig hebben. De verantwoorde lijkheid voor de zwemveiligheid van kinderen ligt behalve bij de ouders of verzorgers van het kind, ook bij de gemeente, het onder wijs en de zwemlesaanbieder. Het percentage scholen dat zwemles aanbiedt, is in de laatste decennia sterk gedaald: van 90% in 1991 tot 57% in 2005 (NRIT, 2005). Wijzi gingen in gemeentelijk beleid zijn veelal de oorzaak van deze daling. De verwachting is dat deze neer gaande lijn de komende tijd zal voortzetten, hoewel eenduidige cijfers ontbreken. Paul Coppes: "Gemeenten hebben in Neder land de taak de gezondheid van hun bewoners te beschermen, te bewaken en te bevorderen. Als het gaat om de verantwoordelijkheid voor zwemvaardigheid ligt deze wat de gemeenten betreft primair bij de ouders of verzorgers, maar het blijkt keer op keer in de prak tijk dat dit niet afdoende is. Wan neer lokaal wordt samengewerkt in de driehoek 'gemeente, zwem lesaanbieder, onderwijs, en natuur lijk met de ouders of verzorgers' dan is een 'waterdicht' systeem wel degelijk mogelijk blijkt uit de resultaten van het project tienpuntenplan." Extra natuurcompensatie trekt Milieufederatie niet over streep Harrie Maessen greep vorige week woensdag de gelegen heid aan, een misverstand uit de weg te ruimen. De eigenaar vindt dat zijn racecircuit ten onrechte in een adem wordt genoemd met lawaaisport. "Het is namelijk veel meer. Er worden rijopleidingen gege ven voor hulpdiensten. We testen elektro-auto's. Dat is belangrijk voor de ontwikke ling in die branche. Er is ook een grote wielerbaan, waaraan in Nederland veel behoefte is. Het is eigenlijk een multifunc tioneel centrum, waarin aller lei grote evenementen worden gehouden." De informatieavond in het gemeentehuis werd bezocht door 125 belangstellenden. Max See- len, jurist van de gemeente, hielp op zijn beurt nog een ander mis verstand uit de wereld. "Ik hoor en lees vaak dat het circuit ille gaal zou zijn. Dat klopt niet. Het nieuwe circuit is volkomen legaal. De bouwvergunning, waarmee ook de Raad van State instemde, is namelijk onherroepelijk." Het bestemmingsplan en de milieuver gunning zijn daarentegen ongel dig verklaard. "Daardoor kunnen we het circuit nu slechts beperkt gebruiken. Maar beide gaan we Inbraakpreventie De politie attendeert burgers op inbraakpreventie en wil de burger bewust maken van, vaak simpele, maatregelen die getroffen kunnen worden om de kans op inbraak drastisch te verminderen. Vooral in deze vakantietijd zijn er veel mensen van huis. Sluit alle ramen en deuren als u weg gaat. Het blijkt dat bij woningen waar men een driepuntsluiting heeft aan een deur, bewoners vaak alleen de deur dichttrekken en geen sleutel omdraaien. Op die manier werkt de driepuntsluiting niet en kunnen ongewenste bezoe kers makkelijk de woning binnen komen. Een andere preventietip is om een buitenlamp, het liefst een met een sensor, zichtbaar te bevestigen aan de gevel. De politie adviseert, indien mogelijk, om uw huis er tijdens uw afwezigheid zo bewoonbaar mogelijk uit te laten zien, bijvoorbeeld door een lamp te laten branden, de post regelma tig uit de bus te laten halen en bij voorbeeld gordijnen en rolluiken open en dicht te maken. Geef bij mensen in de buurt aan dat u van huis bent. Bij een verdachte situ atie kunnen zij de politie bellen. Laat bij achterblijvers altijd uw adres en/of telefoonnummer ach ter. Kijk voor meer informatie op www.politielimburgnoord.nl Overvallers voor rechter Drie van roofovervallen verdach te mannen verschenen woensdag voor de rechter in Roermond. Het Openbaar Ministerie verdenkt de mannen van een roofoverval op een supermarkt in Baarlo op 20 januari en de plannen om op 29 januari een supermarkt in Cuijk te beroven. Verdachten zijn een 24- jarige man uit Venray (woonachtig in Baarlo), een 21-jarige man uit Visegrad (Bosnië en Herzegovina), woonachtig in Grashoek en een 20-jarige man uit Ahmed (Liba non), woonachtig in Helden. repareren." Wethouder Patrick van der Broeck kwam nog even terug op de evenementenvergunning die de gemeente heeft verleend voor het WK stockcarraces op 14 en 15 augustus. Dit deed veel stof opwaaien, net als verleden jaar. Toen werden deze races in september gehouden. Met 15.000 toeschouwers was het, na de Ven- rayse kermis, het drukst bezochte evenement van het jaar. "We kun nen niet zomaar zo'n vergunning weigeren", zei Van der Broeck. "We behandelen dit hetzelfde als alle andere aanvragen. Er was geen grond om de evenementenvergun ning niet af te geven." In 2007 werd het oude racecir cuit aan de Bakelsedijk gesloten door de rechter. Drie jaar later is de strijd om het nieuwe circuit - dat vrijwel klaar is - nog lang niet gestreden. De raceliefhebbers, ze kwamen onder meer vanuit Beesel, Lottum en Baarlo naar het gemeentehuis, geven de moed niet op. De Milieufederatie is de gebe ten hond. Toine Wuts werd woens dag soms flink onder vuur geno men. Toch liep de bijeenkomst, geleid door Venraynaar Theo Swinkels, nooit uit de hand. "Ik begrijp de gedrevenheid, passie en emoties", zei Van der Broeck, die complimenten uitdeelde aan het publiek. Er waren ook bezoekers die het opnamen voor de Milieu federatie, die zich open en kwets baar opstelt. Wuts verklaarde het belang van een racecircuit, ergens in Noord-Limburg, in te zien. "Als we helemaal geen circuit zouden willen, dan waren we wel blijven procederen. We willen het juist uit het juridische proces trekken, om zo de beste locatie te vinden." Dat daarbij onvoldoende rekening is gehouden met de natuur, steekt Wuts. Hij is bang voor precedent werking. "Daarom steunen we het locatierapport niet. Mensen mogen er geen last van hebben, en dus komt het ergens midden in het groen. Wij als Milieufederatie waken ervoor dat dit straks in heel Limburg zo gebeurt. In Arcen zijn bijvoorbeeld al plannen voor een helikopterhaven in een natuurge bied." Peter Philipsen, inwoner van de wijk Brabander, wilde van Maessen weten of hij nog meer wil investe ren in geluidsmaatregelen. Maes- sen reageerde dat het circuit aan alle eisen uit de bouwvergunning voldoet. "De overlast zal sowieso steeds minder worden. Want auto's en motoren worden steeds verbe terd, waardoor ze minder lawaai produceren. Het is nu al een groot verschil met 2007." Jan Houben uit Ysselsteyn nam het op voor zijn plaatsgenoot Maessen. Houben, voormalig lid van Provinciale Sta ten, zei onafhankelijk te zijn. "Ik ben lid van de vereniging nuch terheid en algemeen belang." Hij prees Maessen 'omdat hij zijn geld steekt in een groot maatschappe lijk belang.' "Het racecircuit heeft een geweldige uitstraling voor de gemeente Venray", vindt Houben die pleitte voor het 'menselijk gevoel'. Een bezoeker vroeg naar de effecten voor het bedrijfsleven. Maessen reageerde dat in race weekends alles hotels en cam pings in de omgeving zijn vol geboekt. Raceliefhebber Paul Bol prees de gemeente Venray, omdat die zo welwillend staat ten opzichte van het circuit. "Als in Horst en Venlo de politieke wil ontbreekt, dan blijft alleen Yssel- steyn over. Wat doet de Milieu federatie dan", wilde Bol weten. Toine Wuts ontweek deze 'als, dan vraag'. "Dat is een stap te ver. Die twee gemeenten hebben zich nog niet uitgesproken." Mariëlle Jans wilde van Wuts zijn belangrijkste bezwaar tegen het circuit aan de Bakelsedijk weten. "Het ligt tussen natuurgebieden in. We hebben een verschil van mening over de land schappelijke inpassing", antwoord de hij. Jans: "Nederland is zo klein en dichtbevolkt. Dan is er nergens nog een geschikte plek te vinden. Er is altijd wel iets, of de natuur of de mensen hebben er last van." Wuts kwam met een industrieter rein op de proppen. "Daar is ook voldoende parkeergelegenheid en de hotels zullen er evenveel profijt van hebben." De Milieufederatie vindt dat het locatieonderzoek nog niet af is. Wuts heeft zijn hoop gevestigd op de mer-commissie in Utrecht. Een bezoeker wilde weten of extra natuurcompensatie de Milieufe deratie milder kan stemmen. Voor het huidige circuit is al vijftien hectare bos aangelegd. Wuts: "Nee, aan die handel doen we zeker niet mee. Dan is het einde zoek." DONDERDAG 12-8-2010 NOPRUI! SPECIALE VOORVERKOOPAVOND OP ^■11 AUGUSTUS 2010 VAN 19 TOT 21 UUR maaHtiEOHHB fas 51ZEB HMZfMIEaiMBg) Donderdag 5 augustus 2010 - Pagina 5 Wespenvanger Diverse kleuren glas. Per stuk intratum Venray, Langstraat 133 tel. 0478-588585

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5