Gemeente moet dossiers opschonen Grondprijzen woningbouw blijven dit jaar stabiel Kei coole brillen voor de kids! "Laten zien dat we er zijn" 'Kermis minder druk' Monumentendag Bij aankoop van een montuur krijg je de (basis)glazen LOOK DUTZ J.F. REY ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl Donderdag 5 augustus 2010 - Pagina 3 PEEL EN MAAS Bouwlocaties op bedrijventerrein De Blakt flink in prijs verhoogd De grondprijzen voor woningbouw worden dit jaar niet meer verhoogd. Het is het tweede jaar op rij dat het col lege besluit deze tarieven sta biel te houden. In januari 2011 bespreekt de gemeenteraad het nieuwe grondbeleid. De exploitatie van de gemeente lijke bouwgrond hangt nauw samen met de hoogte van de gevraagde grondprijs. Per 1 februari 2011 gaan de nieuwe tarieven gelden. Bouwlocaties op de bedrijventerreinen De Blakt en Smakterheide II zijn halverwege dit jaar wel duur der geworden. Een kavel op De Blakt is nu net zo duur dan op De Hulst II, dat een ver gelijkbare locatie vlak bij de A73 is. Op 1 januari 2009 vond de laat ste verhoging plaats. Een vierkan te meter grond voor een woning in de vrije sector steeg toen van 225 naar 230 euro. In de afgelo pen tien jaar is grondprijs meer dan verdubbeld. In het jaar 2000 De politie in Venray kon digde het vooraf al aan. Korps chef Geraedts liet weten dat de politie duidelijk aanwe zig zou zijn op de kermis in Venray. En daar, waar nodig, krachtig zou optreden. Peel en Maas nam een kijkje achter de schermen en liep zaterdag avond, traditioneel de drukste avond van de kermis, met de politie mee. Door Christ van den Munck- hof Rond de klok van negen is de mobiele politiepost in de lucht. Frans Coumans, wijkagent van het centrum, heeft tijdens de ker mis, samen met Maurice Janssen, coördinator openbare orde, de dagelijkse leiding. Hij instrueert zijn mensen. Een nacht eerder zijn drie aanhoudingen verricht en zaterdag zijn twee gebiedsverbo- den uitgevaardigd. De namen van die mensen worden doorgege ven. Ook wordt gewezen op een meningsverschil tussen een hore caondernemer en een kermisex ploitant. 's Middags is tussen beide partijen en kermiswethouder Bus- ser overleg geweest. In totaal is de politie die avond met elf personen aanwezig om op en rond de ker mis de orde te handhaven. Zeven surveillanten, een agent perma nent in de politiepost, een agent met politiehond en nieuw voor Venray, twee bikers. Laatstgenoem den surveilleren met name aan de rand van het kermisterrein en de wijken direct bij het centrum. De andere agenten zijn de hele avond op het kermisterrein. "We moeten laten zien dat we er zijn", aldus Frans Coumans. Wie er ook zijn, de straatcoa- kostte een vierkante meter nog 96 euro. Door de economische malaise en de ingezakte woning markt is de afgelopen jaarwisse ling de grondprijs voor het eerst sinds mensenheugenis niet geste gen. Voor Vredepeel werd de prijs zelfs tijdelijk verlaagd naar 190 euro. Het wil niet vlotten met de verkoop van kavels op twee loca ties in het kleine Peeldorp. Onder druk van de dorpsraad en de poli tiek is voor Vredepeel daarom een uitzondering gemaakt. Een half jaar later blijkt dat de proef geen succes heeft gehad. Ook de gere duceerde prijs kon kopers niet over de streep trekken. Tot aan de evaluatie blijft voor Vredepeel 190 euro gelden. Ook de nieuwe dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum vormen een tijdelijke uitzondering. De grondprijs voor deze drie dorpen uit de voorma lige gemeente Meerlo-Wanssum, die een flink stuk lager lag, wordt stapsgewijs verhoogd. Momenteel geldt voor deze dorpen een prijs van 195 euro. Binnenkort zijn de uitkomsten van het woningmarkt- ches onder leiding van Yahya van het bedrijf Securitor. Deze straat- coaches zijn door de gemeente ingehuurd. Zij kennen een groot gedeelte van de probleemjon geren in Venray en dienen als aanspreekpunt, maar ook om in te grijpen als zaken uit de hand dreigen te lopen. Ongeveer acht straatcoaches zijn die avond in het centrum. Vier permanent in de omgeving van de botsauto's, de rest elders op het kermister rein. De attractie met botsauto's is al jaren een hangplek voor de jongeren, die voor het meren deel van Marokkaanse en (voor malig) Joegoslavische afkomst zijn. Het is druk in het centrum. De surveillanten gaan op stap, samen met Frans Coumans ga ik naar enkele horecagelegenheden. Het is tegen tienen en we lopen de twee coffeeshops binnen. In gla zen cabines wordt geblowd, maar voor de rest is het rustig. Bij Hali- carnas staan auto's voor de deur. Frans sommeert de eigenaren de voertuigen weg te zetten. Als we even na tienen bij Halicarnas naar buiten gaan, wil een klant nog inkopen doen. Strikt volgens de regels wordt de toegang gewei gerd. Even verderop zit een junk, in redelijk beschonken toestand, een joint te draaien in een portiek. Voor Frans Coumans geen onbe kende. 'Wegwezen en naar huis', is het devies. 'En die joint wordt niet op straat aangestoken'. We vervolgen onze ronde. Vooral op de Grote Markt bij de horeca is het een drukte van jewelste. Het weer is aangenaam en de terras sen zijn vol. Bij In den Engel heb ben klanten twee hangtafels op het straatgedeelte gezet. De uitba ter zorgt ervoor dat de tafels weer onderzoek bekend. Ze zijn bepa lend voor het grondbeleid in de toekomst. Stagnatie in de bevol kingsgroei en wijziging van de samenstelling (meer ouderen, min der jongeren) vragen om andere bouwplannen. Het gemeentelijk Grondbedrijf heeft enkele finan cieel goede jaren achter de rug. Daarvan heeft ook de gemeente kas geprofiteerd. Jaarlijks draagt het Grondbedrijf 600.000 euro van de winst af aan de gemeente. Bevriezing of verlaging van de grondprijs heeft uiteraard gevol gen voor de winstgevendheid van het Grondbedrijf. Begin 2011 buigt de gemeenteraad zich over de nieuwe koers. De rol en de positie van het Grondbedrijf wor den momenteel onder de loep genomen. Een verbeterplan moet leiden tot een meer slagvaardige en flexibele organisatie. Mogelijk dat er straks een onder scheid komt tussen de bouwloca ties in Venray en enkele kerkdor pen. De kleinste dorpen staan te springen om nieuwe inwoners op hun plek komen. "De doorgang moet vrij blijven", aldus Coumans. De surveillanten hebben via oor tjes contact met elkaar. Als er iets gebeurt, kunnen ze snel handelen. Over en weer wordt direct infor matie uitgewisseld. Ook mobiele telefoons worden regelmatig gebruikt. "Verbinding is belang rijk. Tussen politie, straatcoaches, de marktmeesters, exploitanten, horeca maar ook het kermispu- bliek. Alleen samen kunnen we er iets moois van maken." Vervolgens ga ik met Bart en Pim op stap. We lopen naar het Raadhuisplein na een melding dat Rode Kruismedewerkers, die een vrouw willen helpen, lastig wor den gevallen. De vrouw is onwel geworden en de Rode Kruis medewerkers zijn door drie man nen, die bij de vrouw horen, lastig gevallen. De lezing van de man nen is iets anders. Het viertal uit Nieuw Bergen wordt geadviseerd naar huis te gaan. Na een nachte lijke lunch van de marktmeesters maken we opnieuw een ronde. Het is half een en het is al een stuk rustiger. Veel kermisbezoe kers gaan al huiswaarts. Het is rus tiger bij de attracties, bij de horeca blijft het druk. Langzaam merk je dat de alcohol zijn werk doet. De opmerkingen van het publiek rich ting politie zijn vooral komisch bedoeld en worden dan ook met een glimlach ontvangen. Vlakbij de kerktoren wordt een wildplas ser betrapt. 'Het was stervensdruk bij de toiletten', is zijn verweer. Hij wordt op de bon geslingerd en kan er mee lachen, totdat hij vraagt hoe hoog de boete is. Negentig euro. Dat is toch even slikken. Yahya meldt dat straatcoa- ches ingrijpen bij een vechtpartij bij de botsauto. De vechtersbazen omdat de leefbaarheid en de voor zieningen onder druk staan. Met de voorgenomen sluiting van vier basisscholen valt een heel belang rijke peiler weg. Het college heeft per 1 juli 2010 ook de prijzen voor reststroken gewijzigd. Voorheen betaalde een woningeigenaar voor de aankoop van een gemeentelijk groen- of reststrookje de helft (115 euro) van de normale grondprijs. Dit geldt nu alleen nog voor rest- stroken die buiten het bouwblok vallen. Er wordt voortaan eerst gekeken naar de bestemming van de grond. Voor reststroken die bij de tuin of de woning getrokken kunnen worden, moet voortaan de volle mep (230 euro) worden betaald. Dit is gedaan op advies van de onafhankelijke taxateur die, op verzoek van de gemeente, de grondprijzen heeft onderzocht. De prijzen voor de bedrijven terreinen zijn halverwege dit jaar deels verhoogd. Smakterheide II en De Blakt zijn duurder gewor den, terwijl De Hulst II en Kei- worden uit elkaar gehaald, maar verbale bedreigingen volgen. De politie volgt de ontwikkelingen op de voet. Om twee uur moet de muziek uit op de kermis. Horeca en exploitanten houden zich goed aan de regel. Een kwartier later meldt een jongeman dat er in De Bleek op het pleintje een gewonde ligt. Bart en Pim en ook Stevie en Frits, de bikers van deze avond, gaan kijken en treffen een jongeman buiten bewustzijn aan. Zijn gezicht bloedt. Als hij bijkomt, klaagt hij over pijn in zijn nek. Een ambulance is onderweg, maar dat duurt volgens de vriendin van de jongen te lang. Zij begint te vloeken en te tieren en wordt terecht gewezen. Als ze door gaat en vervolgens ook nog een slaande beweging richting een van de agenten maakt, wordt ze op de grond gelegd en aangehou den. Getuigen van de vechtpartij zijn er niet echt. De man zou op de grond zijn gegooid en vervol gens geschopt en geslagen. Snel wordt duidelijk wie de vermoede lijke dader is. Uit de gegevens ver moedt de politie dat het om een wraakactie gaat. De verdachte is enkele dagen eerder zelf mishan deld geweest. Een vechtpartij die ongetwijfeld de komende dagen een vervolg zal krijgen. Er volgen nog twee rondes over het kermisterrein. De attracties zijn inmiddels gesloten en ook diverse cafés zijn al dicht. De eet tentjes doen goede zaken. Al met al een relatief rustige avond. "Onze aanwezigheid draagt daar zeker toe bij", stelt Frans. Frits, een van de bikers, onderstreept dat. "Men sen wisten dat we met de fiets gingen surveilleren. Voor ons was het vanavond de eerste keer. We kregen best veel positieve reacties. zersveld constant blijven. Een vier kante meter industriegrond op Smakterheide II is gestegen van 105 naar 115 euro. Het nieuwe bedrijventerrein De Blakt is zelfs 15 procent duurder geworden. Een zichtlocatie langs de A73 is van 130 naar 150 euro gegaan. Daardoor is De Blakt nu even duur als De Hulst II. De grondprijs van een andere locatie (niet langs de A73) op De Blakt is gestegen van 105 naar 115 euro. Ook dit is nu gelijk getrokken met De Hulst II. De grondprijs voor Keizersveld blijft op 125 euro. De gemeente geeft aan dat De Blakt en De Hulst II vergelijkbare bedrijventerreinen zijn. Er wordt ook geen onderscheid meer gemaakt tussen bedrijfsgebouwen en kantoren. Langs de A73 zou zelfs schaarste zijn aan de meest aantrekkelijke zichtlocaties. Dit rechtvaardigt volgens de gemeen te de doorgevoerde prijsstijging. De financiële gevolgen voor het Grondbedrijf van deze tussentijd se verhogingen zijn nog niet in te schatten. De politie was nadrukkelijk aanwezig tijden de kermis in Venray. Voor het eerst dit jaar ook met twee bikers (zie foto inzet). De mensen zien dat er gebeurt wat we hebben toegezegd. Dat is belangrijk." Rond half vier ga ik naar huis. De agenten hebben nog dienst tot vijf. Na mijn vertrek komt nog een melding binnen van een grote vechtpartij in Yssel- steyn, maar het valt mee. 'Alles im Griff' heeft agent Bart die avond zich een paar keer laten ontvallen, als hij werd aangesproken. En daar lijkt het inderdaad op. "Ik was nog niet aan het plassen" In de nacht van zaterdag op zondag kregen bijna twintig wildplassers tijdens de kermis in Venray een bekeuring. En een plasje in de openbare ruimte is niet goedkoop. Alle wildplassers kunnen een acceptgirokaart van negentig euro tegemoet zien. Ook een jongeman uit Horst. Hij vervoegde zich tot twee keer toe bij de politiepost om onder zijn bekeuring uit te komen. "Ik geef toe, ik wilde gaan plassen maar ik had nog niet geplast", was zijn verweer. Vervolgens ontstond een discussie over de voortgang van zijn poging waarbij de jon geman, tot hilariteit van de aan wezige agenten maar ook van een van zijn vrienden, voordeed welke handelingen hij inmiddels had verricht. "Ik had de rits nog niet open", aldus de Horstenaar. "Vraag maar aan mijn vriend." Die zag de humor van de poging wel in, maar was ook de eerlijkheid zelve. "Dat heb ik niet gezien, zo dicht stond ik er niet bij." Medewerkers van het team Informatiebeheer van de gemeente Venray moeten kri tisch kijken naar alle archie ven. Want in het gerenoveerde gemeentehuis is straks veel minder plaats beschikbaar voor archiefopslag. Om hoge kosten voor de huur van externe opslagruimte te voor komen, moet het mes in enke le honderden meters dossiers. De cliëntendossiers van de Wet Werk en Bijstand vormen een van de grootste bestanden. Liefst 120 strekkende meters nemen de dos siers momenteel in beslag. Door de bewaartermijn te verlagen van twintig naar zeven jaar, kan er heel veel ruimte worden gewonnen. Sinds de Archiefwet van 1995 is de jaarlijkse vernietiging van ver ouderde dossiers een wettelijke verplichting. Het is niet alleen gedaan vanwege de bescherming van de privacy, maar ook om de archieven toegankelijk en beheers baar te houden. Minder opslag- In het kader van de Open Monumentendag 2010 met als thema De smaak van de 19e Eeuw worden er in Venray tal van activiteiten gehouden. De opening vindt plaats op zaterdag 11 september op het Schouwburgplein van 13.00 tot 16.00 uur in de accommo datie van Culirooj. Wethouder Patrick van der Broeck geeft het startsein. Paul van Meegeren, gemeentear chivaris, vertelt over de Venrayse monumenten uit de 19e eeuw en hun bewoners en Theo Jans sen, schrijver van onder meer 100 Eeuwen Peelverhalen gaat vertel len hoe het er in de 19e eeuw aan toeging in het Venrayse Peelland en de Historische Groentehof uit Beesel vult het thema van de dag het meest letterlijk in door tekst en uitleg te geven bij 'vergeten groeten'. Het geheel wordt muzi kaal omlijst door Easy Street. Er wordt een folder samengesteld waarin de Venrayse monumenten uit de 19e eeuw worden beschre ven. Deze folder is in het tweede weekend van september bij de VVV/ANWB en bij alle deelnemers te verkrijgen. Hierin wordt tevens aangegeven welke monumenten ook van binnen te bezichtigen zijn. De Venrayse Windmolens; de Petrus (Stoks) Molen aan de Sport- laan en Molen Nooit Gedacht, Grootdorp Merselo, beide uit de 19e eeuw, zijn in elk geval open voor publiek. Op zaterdag en zon dag kan men van 14.00 tot 17.00 Vervolg voorpagina De exploitanten en de andere horecaondernemers hebben weinig te klagen over het weer. Het is met dik 20 graden niet te warm en alleen maandag viel er tussen vijf en zes uur een stevige regenbui. Wellicht dat daardoor de belangstelling voor de Caribbean Night tegenviel. Bij café In Den Engel zijn ze daarentegen wel te spreken over maandagavond. "En ook zaterdag liep het goed", zegt een van de twee dames achter de bar. "Toch is het deze kermis min der druk. Terwijl het weer prima is. Daar kan het niet aan liggen. De Grote Markt trekt als horecaplein toch veel volk. Daar hebben we wel last van." Maar de twee ser veersters willen verder niet kla gen. "Nee hoor, het is hier reuze gezellig. Er is ook niets vervelends voorgevallen." Het Rode Kruis is zes dagen lang de klok rond - van een tot een uur - van de partij op de kermis. Twee mensen bezetten de post in De Bleek, aan de achter- ruimte betekent tevens lagere kos ten. De wettelijke bewaartermijn voor bijstandsdossiers is twintig jaar. Veel gemeenten kampen met hetzelfde probleem: ruimtegebrek. De gemeenten Vianen, Alphen aan den Rijn, Gouda, Zwolle en Alkmaar hebben de bewaartijd al eigenhandig verkort. Waarmee ze vooruitlopen op de wettelijke her ziening van de bewaartermijnen van archiefbescheiden volgens de Archiefwet en het Archiefbesluit. De gemeente Venray vindt het eveneens niet nodig dossiers, ouder dan zeven jaar, nog langer te bewaren. Omdat in de praktijk toch geen gebruik wordt gemaakt van terugvordering, zodra de uitkering langer dan zeven jaar geleden is beëindigd. Daarnaast bekijkt debiteurenbeheer altijd of in de afgesloten dossiers nog financiële verplichtingen open staan. Zwart werken of het ver zwijgen van samenwonen, kunnen door de Sociale Recherche alleen tijdens de duur van de uitkering worden vastgesteld. Dit is dus ook uur een bezoekje brengen aan de molen in Merselo, waar behalve de molen zelf, nog tal van activiteiten worden gehouden die een relatie hebben met de 19e eeuw. Er zijn graanveldjes met oude graansoor ten en men kan er zien wat er met het gemalen graan zoal gedaan kan worden. Er zijn oude bakre- cepten en mogelijk wordt er ook nog bier gebrouwen. De Johan nes de Doper Kerk in Merselo is open voor bezichtiging. In Venrays Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8, geeft de tentoonstelling De Peel in Beeld in ruim negentig schilderijen, tekeningen en foto's, een beeld van dit natuurgebied. Ook de Grote Kerk is geopend voor bezichtiging en de toren kan beklommen worden. Tijdens deze Open Monumentendagen is de toegang overal gratis. Inbreker Een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden met inbrekerswerk- tuig.Tijdens een surveillance zagen agenten de man op een onverlich te fiets rijden op de Deurneseweg. Bij het zien van de politiewagen draaide de man zich om en fietste de andere kant op. Daarop sprak de politie hem aan en vroeg op ze in zijn rugzak mochten kijken. Daarin zaten materialen die als inbrekerswerktuig beschouwd kunnen worden. De man is aange houden, voorgeleid en na verhoor in vrijheid gesteld. zijde van de schouwburg. Terwijl vier of zes andere medewerkers hun rondes maken over het ter rein. "De kermis lijkt minder druk dan in andere jaren maar het is wel gezellig", zegt de dame op de post in De Bleek. "Dat komt ook doordat het Mgr. Goumansplein erbij is gekomen. Het publiek verdeelt zich nu meer en er zijn overal ruimere doorgangen. Dat is niet alleen gunstig voor ons, maar ook voor de ambulance en andere hulpdiensten. We kunnen nu over al beter bij." De hulpverleners van het Rode Kruis hebben het niet echt druk gehad. "Nee, het valt reuze mee. Voorheen moesten we veel meer snijwonden behande len. Nu met plastic bekers, is dat voorbij. Eigenlijk wel jammer, heb ben we minder te doen", grapt ze. "Het zijn nu vooral schaafwonden en kneuzingen. Meestal bij kinde ren die gevallen of uitgegleden zijn. Of ze hebben te hard op de boksbal geslagen. geen belemmering om de termijn te verkorten. De vernietiging van de oude bijstandsdossiers gebeurt voor dat het gemeentehuis eind dit jaar verhuist naar het tijdelijke onderkomen aan de Westsingel, het voormalige schoolgebouw van Gilde Opleidingen. Vlak na de zomervakantie van 2012 wordt het gerenoveerde gemeentehuis weer in gebruik genomen. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer Dag van de Vrijwilliger De Dag van de Vrijwilliger in Venray staat op zondag 7 novem ber geheel in het teken van tove ren en magie. Met een programma van dans, zang, muziek en goo- chelacts wordt toegewerkt naar de prijsuitreiking aan de Vrijwil ligersorganisatie van het Jaar. De prijs is een cheque ter waarde van 500 euro. Daarnaast is er de publieksprijs van 250 euro, beschikbaar gesteld door service club Ronde Tafel 160 Venray-Horst. Alle vrijwilligersorganisaties uit Venray en de kerkdorpen kunnen meedingen naar de prijs. Kandida ten voor de prijs dienen in ieder geval aan de volgende criteria te voldoen: 1. Dit vrijwilligerswerk is structureel dus niet eenmalig. 2. Het vrijwilligerswerk gebeurt in georganiseerd verband. 3. Uit het werk blijkt de waardering voor vrijwilligers(werk). Vrijwil ligersorganisaties kunnen aange meld worden door zichzelf, door een andere organisatie of door individuele personen. Aanmelden kan tot 4 september door middel van een aanmeldformulier afha len bij Match aan de Marktstraat in Venray, via e-mail info@vrijwil- ligerswerkvenray.nl of via www. vrijwilligerswerkvenray.nl. Een onafhankelijke jury kiest de geno mineerden en de winnaar 2010. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) SPECIAAL OPTIEK Een nachtje met de politie op de kermis Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Henk Willemssen Informeer naar de voorwaarden. mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3