Wisselbeker voor Rachel De Peel in Beeld (12) L|* - Expositie Haïdee Henry in Odapark Kindermiddag bij De Graaf Doe mee met het literair café Twee nieuwe namen Bijenpop Fietsgids Molens PEEL EN MAAS Donderdag 29 juli 2010 - Pagina 8 Bij kasteelruïne Bleijenbeek in Afferden zoekt musicalster Isa belle Georges met het Sirba Octet op zondag 1 augustus vanaf 15.00 uur in het kader van Klassiek op Locatie naar de Oost-Europese joodse wortels van de Amerikaan se muziek. Het wordt een reis van klezmer naar ragtime. Componist George Gershwin (1898-1937) beweegt zich in het grensgebied van de klassieke muziek en de opkomende jazz. Zijn Rhapsodie in Blue wordt een klassieker, op en top Amerikaans. Toch wor telt Gershwins muziek in een op en top Europese traditie, de klezmermuziek uit Oost-Europa. Geboren in Brooklyn is Gershwin een zoon van Russisch-Joodse immigranten. Liedjesschrijver Irving Berlin begint zijn leven in Siberië als Israel Isidore Baline. Oost-Europese Joden ontvluchten in de negentiende eeuw massaal hun dorpjes en emigreren naar de American Dream. Ze nemen hun traditionele klezmermuziek mee. Zij kennen deze muziek van de klezmorim, muzikanten die met hun instrumenten van dorp naar dorp trekken om bruiloften, geboortefeesten en begrafenis sen op te luisteren. Ook de Fran se musicalster Isabelle Georges groeit op met die cultuur. Haar Joodse vader woont in New York, waar ze de sfeer opzuigt van de klezmermuziek en Joodse liedjes. In liedjes als My Funny Valentine, I got rythm, Over the Rainbow of in de Rhapsody in Blue hoort men de warmte, humor en diepe menselijke emoties terug van de traditionele melodieën waarmee de ontheemde joodse gemeen schap de moed erin hield. Met de klarinetten en violen van het Sirba Octet laat Georges dit horen en voelen in een reis van klezmer tot ragtime. Reserveren is mogelijk via www.klassiekoplocatie.nl. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo staat op zondag 1 augustus in het teken van bier. Niet het ordi naire pils, maar het echte ambach telijk gebrouwen bier. Specialisten geven demonstraties bier maken en showen hun collectie bierat tributen. De Bravo's zorgen voor een passende muzikale omlijsting met zang en mondharmonica. De kinderen gaan onder deskun dige begeleiding punniken. In de ruimte voor wisseltentoonstellin gen is tot en met 1 november een tentoonstelling met als titel Staal tje van Textiel te zien. Het is een tentoonstelling van textielkunst, waarin metaal is verwerkt. Daar naast is er in het daglonershuisje tot en met 15 september een ten toonstelling te zien over de bevrij ding van Horst en de kerkdorpen 65 jaar geleden. Met informatieve teksten en unieke foto's wordt een beeld gegeven van het einde van de oorlog en de binnenkomst van de geallieerden in deze regio. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op ande re tijden terecht. De demonstra ties en speciale activiteiten begin nen om 13.00 uur. Zie ook www. museumdelocht.nl. Het onlangs gehouden muziek festijn Venray Muzikaal Totaal (VMT) startte met het Kin- der-tienerpodium op de Grote Markt. In totaal streden 35 kin deren in de leeftijd van 7 t/m 14 jaar om een van de prijzen. Als beste zanger werd Jur Vers- leijen uit Broekhuizen gekozen. De beste instrumentale act was van Nina Litjens en de mooiste dansact van Femke Borghs en Rachel Rijsdijk. De wisselbeker voor de beste act van de avond werd gewonnen door zangeres Annabel van Casteren met het lied Vlieg met me mee. Alle deel nemers kregen tevens een trakta tie, gesponsord door ijssalon de Verleiding. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twintig kunstenaars die de vele gezich ten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoonstelling is open op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www.museum- venray.nl. In een serie arti kelen stellen we u een aantal schilders voor. Willem Cornelis Rip (Rotter dam, 1856?1922 Den Haag). Wil lem Cornelis Ripwas een Neder landse kunstschilder. Hij begon als lithograaf bij de firma Zijde man en Musly. Hij studeerde aan de Rotterdamse Akademie voor Beeldende Kunsten in de avond uren. Aan het eind van het eerste jaar ontving hij een prijs. Bij zijn afstuderen werd hem de hoogste onderscheiding toegekend. Ver volgens verrichtte hij onderzoek in het Museum Boijmans om werk van de grote romantische schilder B.C. Koekoek te bestuderen. Hij was ook zo veel mogelijk buiten om de natuur te schetsen. Willem Rip was een getrouwe volgeling van de beginselen van de Haagse School. Rip was lid van de Pul- chri Studio te Den Haag. In 1873 behaalde hij een eerste zilveren medaille op een tentoonstelling in Rotterdam. Kort daarop kreeg hij een koninklijke subsidie toe gekend, die hem in staat stelde een studiereis naar München te maken. Hij studeerde bij C. Piloty. In 1888 trouwde Willem Rip met 'Hr v t A K V Johanna Jacomina Mooijman en vestigde zich in Den Haag. Willem Mesdag en Jozef Israëls werden al snel regelmatige bezoekers aan zijn atelier aan de Laan van Meer- dervoort. Vooral Israëls had veel waardering voor Rips werk. Rips voorkeur ging uit naar landschap pen met veel water en mooie luchten erboven. Hij maakte litho's, tekeningen, schilderijen en aquarellen; vooral landschap pen, polders met vaarten en meer tjes, en stadsranden met molens namen een speciale plaats in. Hij wordt beschouwd als een begaafd aquarellist, het werk is impres sionistisch. Zijn kracht ligt in zijn ruimtegevoel en in zijn luchten met een zon die door het wolken dek heen breekt. Soms schilderde hij duinlandschappen in de buurt van Bloemendaal. Rip wilde zich niet beperken tot het schilderen van slechts een streek of een type landschap, hoe mooi dit ook kon zijn. Hij vond dat de indrukken van een schilder altijd fris moesten zijn en dat een kunstenaar zichzelf voortdurend moest vernieuwen door op zoek te gaan naar nieuwe verrassende stukjes natuur. Rip blonk dan ook vooral uit als aqua rellist; in dit vluchtige medium kon hij het snelst en meest tref zeker, met eenvoudige middelen, zijn indrukken tot expressie bren gen. Hij exposeerde onder meer in Amsterdam, Den Haag, Groningen, Rotterdam, Dordrecht, Parijs, Sche- veningen en Venlo. Werk van hem is opgenomen in de collecties van musea in Den Haag, Haarlem, Venlo en Amsterdam. Hij had een- manstentoonstellingen in Londen en Parijs. Kermis in De Uitmarkt Café De Uitmarkt heeft weer een vol en gevarieerd pro gramma tijdens de Venrayse kermis, van vrijdag 30 juli tot en met woensdag 4 augustus. Als rode draad draait dj Ruud dit jaar de eindjes aan elkaar. Vrijdagavond wordt de kermis geopend door de kastelein zelf, Geert Pelzer. Nederlands, Duits, Engels; meezingen met de meest bekende hits. Geert verzorgt gedurende de kermisdagen nog enkele optredens. Zaterdagavond zingt Big Benny in De Uitmarkt. Bekend van Maastricht tot Mook, overal zet hij de boel op de kop, dus nu ook bij De Uitmarkt. Deze rasechte Roermondse artiest gros siert in Limburgtalige hits zoals Riet op den tap Limboparty, Vreu- ger was 't gras greuner, Holaho- holahie. Zondagavond staat dj Gijs in De Uitmarkt. Deze doldwaze dj, bekend van vele feesten door het land, onderhoudt een moordend tempo en zingt tussendoor ook nog een liedje. Maandagavond bij De Uitmarkt: Christ Coppens, de beste slager uit Horst met een vreemde hobby, zingen. Veel Nederlandstalig, maar nu ook met eigen nummers. Op de Venrayse kermis mag Willie aus Kevelaer uiteraard niet ontbre ken. Hij heeft weinig introductie nodig. Vaste gast tijdens de kermis en Duitse avonden. Willie zorgt met onvervalste Duitse schlagers en feestnummers voor spektakel. De woensdagavond is voor de Venrayse artiesten. Vaste kermis- afsluiter van cafë De Uitmarkt is Gert Janssen. Gert is uniek verte derend, Gert is feest, altijd goed gekleed en altijd verrassend met zijn repertoirekeuze. Het publiek blijft ook altijd hopen dat hij Duitse schlagers zingt, kortom Gert. Ook groot geworden in De Uitmarkt is Nelis. Deze rasechte Hagenees woont al enkele jaren in Venray en grijpt de microfoon als hij de kans krijgt. Nederlands en Engels en O O Den Haag. Tot slot deze avond staat Don Mulders op de planken. De Bono van Venray rockt en swingt altijd. Wie wil eten bij de Uitmarkt kan overdag terecht tot 18.00 uur. Het terras is overdekt en indien nodig verwarmd. Donderdag 5 augustus is De Uitmarkt gesloten. Carillonconcert De Stichting Carillon Venray gaat de kermis van Venray op vrijdag 30 juli inluiden met een feestelijk carillonconcert met onder meer smartlappen. Tijdens de inzegening van de attracties door de deken van Venray is het concert tussen 14.00 en 15.00 uur te beluisteren op en rondom de markt en de toren. Tot eind augus tus gaat beiaardierster Rosemarie Seuntiëns het carillon elke vrijdag bespelen tussen 19.00 en 20.00 uur. De stichting is bezig met de werving van sponsors. Wie meer wil weten over het werk van de Stichting Carillon Venray kan kij ken op www.carillon-venray.nl. De kunstenares Haïdee Henry uit Frankrijk gaat van 26 septem ber tot en met 5 december in Odapark Venray in een soloten toonstelling existentiële vragen stellen over eenzaamheid en verlangen, liefde en seksualiteit. Zowel grafisch als in de vorm van ruimtevullende installaties neemt Henry haar toeschouwers mee in een diep psychologisch wereld beeld. Haar werk was reeds in vele musea te bezichtigen, van Londen tot Parijs en van Mallorca tot Brus sel. Haïdee Henry (1978) sloot in 2006 als beste van haar klas de École Nationale Supérieure des Beaux Arts in Parijs af. In haar werkwijze en stijl zijn duidelijk invloeden aanwezig van haar lera res Annette Messager (1941), een installatiekunstenares. Henry werd bekend met haar Femmes Oiseaux (vogelvrouwen) die balanceren tussen agressie en onderwerping en tevens erotische verleidings kracht en verborgen mannelijke bedreiging uitdrukken. De vraag naar de identiteit van de vrouw, loopt als een rode draad door haar oeuvre. Odapark gaat de magische productie Dortoir de Filles (meis jesslaapzaal) exposeren, waarin op zowel akoestische als visuele wijze tegenstrijdige emoties van de puberteit worden opgeroepen. Henry is de vierde kunstenaar die het Odapark, centrum voor hedendaagse kunst in Venray, dit jaar presenteert aan de hand van een solo-expositie. Dit jaar komen in totaal vijf unieke solotentoon stellingen met een narratief karak ter aanbod. De verschillende ten toonstellingen van het Odapark zijn gericht op de realiteit en het spiegelen daarvan. Scherp, humo ristisch en beeldend. Het Odapark is te vinden aan de Merseloseweg in Venray en is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur, e-mail info@odapark.nl. Zie ook www.odapark.nl. Tijdens de kermisdagen is er op zondag 1 augustus vanaf 14.00 uur een kindermiddag bij eetcafé De Graaf in Venray. De ouders kun nen die middag lekker ontspan nen met een glaasje bier, terwijl de kinderen worden bezig gehou den. Zo is er een dance workshop die wordt verzorgd door Bruce Dance Factory. Daarnaast zingt Daimy Lucassen uit Venray, die onlangs schitterde tijdens een auditie van Popstars. Uiteraard is er een springkussen, kunnen de kinderen knutselen en wordt er ook gedacht aan heerlijke bitter ballen voor de kinderen. Kortom, een uitje voor het hele gezin. Ook op de andere dagen is er volop bedrijvigheid bij De Graaf. Op vrijdag, zaterdag en zondag wordt afgetrapt met Housework. De dj's Goof en Dorus, bekend van House on Wheels, draaien achter hun bureau in een volledig nagebouw de kantoorunit waar ze tevens een danceact ontvangen en een Daimy Lucassen treedt op tij dens de kindermiddag kunstenaar. Op maandag barst het feest compleet los met Vrienden van Goof Dorus. Vele bekende artiesten uit Venray gaan samen de complete kermistent bij De Graaf op z'n kop zetten. Onder hen zan geres Mariska en Krom dur d'n bocht. Zangeres Mieke Jansen en zanger Don gaan de uitnodiging aan om samen met de twee dj's een speciale mix te presenteren. Op dinsdag wordt alles omgeto verd voor een ouderwetse avond met 80's muziek met gast-dj's Bert en Goofst'r. De woensdag wordt verzorgd door het postbezorgbe- drijf Van Goof en Dorus. Zij zorgen voor een pallet met housemuziek. De dj's worden bijgestaan door saxofonist Pieter Bas uit Nijmegen. Op zaterdag en woensdag zijn er, naast het optreden tijdens de kin dermiddag, nog dansdemonstra- ties van Bruce Dance Factory. Expositie van vaandels Bij BiblioNu Venray is een expositie te zien met de titel Van idee tot Realisatie. Te zien is hoe de vaandels van Venray tot stand gekomen zijn. Er zijn ontwerpschetsen, maquettes en technische tekeningen te bekijken die het proces illu streren. De eerste vaandels rond het centrum van Venray zijn geplaatst. De kunstige objecten, ontwor pen door Ateliereen architecten en Ramon Janssen uit Eindhoven, staan als landmarks rondom het vernieuwde centrum. Zes Vaan dels, die de naam dragen van de straten die naar het centrum lei den, zijn als bank te gebruiken maar verlichten in het donker ook de straat. Ze heten de bezoekers hartelijk welkom in het centrum van het dorp. De vaandels zijn het resultaat van een prijsvraag die de gemeente in 2009 uitschreef onder ontwerpers. Het idee Hoog in het vaandel van de samenwer kende architecten, kreeg de eerste prijs, die van realisatie. Atelier een architecten is een veelzijdig en creatief architectenbureau in Eindhoven. Eerdere ontwerpen van het jonge bureau zijn onder andere een uitkijktoren in Reusel, een souvenir voor Eindhoven, par ticuliere woningbouwopgaven en vele andere ontwerpen op grote en kleine schaal. Ramon Janssen is ook architect, hij werkt af en toe samen met Ateliereen, ze kennen elkaar vanuit de studie bouwkun de aan de TU in Eindhoven. Meer informatie is te vinden op www.ateliereen.nl. Bijen Culinair Het praktijkcentrum voor bij enteelt, 't Zoemhukske, gelegen in kasteelpark Ter Horst in Horst Noord, is op zondag 1 augustus geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Het thema is Bijen Culinair, waar bij het gebruik van honing in de keuken centraal staat. Verder is er deze middag een proeverij met allerlei gerechtjes die met honing zijn bereid. De bezoekers kunnen recepten meenemen om thuis toe te passen. Natuurlijk is er vol doende voorlichting en krijgen ze een praktische uitleg over het gebruik van honing in de keuken. Na afloop kan iedereen een wan deling maken door de drachtplan tentuin. Er is ook honing te koop. Shallow Accordeonist en entertainer Benny Shallow komt op zondag 1 augustus van 14.30 tot 16.30 uur optreden. Shallow is een allround entertainer. Zijn repertoire omvat bekende melodieën. Belangstel lenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Cen trum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden Limburg. Aardewandeling IVN Geijsteren/Venray houdt op dinsdag 3 augustus een aar dewandeling in de Maasduinen. Aardewandelingen gaan uit van betrokkenheid met de natuur door gebruik te maken van zintui gen. De start is om 20.00 uur op de Dikkenberg in Wellerlooi. Voor meer informatie: Marije Freriks, telefoon (0478)501325. De oplossing van de juliopgave is voor de poëzieliefhebber waar schijnlijk niet moeilijk te vinden. Deze opgave luidt: "gelukkig kwam er iemand naast mij zitten, om precies te zijn jij was het die naast mij kwam onder de appelboom, zeldzaam zacht en dichtbij voor onze leeftijd" "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 20 augustus. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen; voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand na deze ronde is als volgt: de heer P Weerts 50 punten. Mevrouw T. Smits 25 punten en de dames H. Craghs, T. Verschuren en de heer en J. van Kempen ieder 10 punten. Het fragment, dat vorige maand de opgave vormde kwam uit het gedicht Eenzaamheid van Ed Hoornik. Het thema van het gedicht is de onontkoombare eenzaamheid, waaraan zelfs de pasgehuwden niet ontsnappen. Het lijden aan die eenzaamheid begint al, wanneer zij de kerk na de huwelijksmis verlaten. Soms denkt men aan die eenzaam heid te kunnen ontsnappen, maar "elk is alleen, vroeger, later. Eenzaamheid We ruilden plechtig de ringen; ik hoorde mij trouw beloven. Gij waart mij reeds vreemdelinge, toen we langzaam de kerk uitschoven. Al geloofde ik het soms even, als ik in uw armen verstilde, nooit werd mee uitgedreven de eenzaamheid die ik niet wilde Tweelingen schiepen mijn dromen, eender als druppelen water. Geen zal de avond doorkomen: elk is alleen, vroeger, later. Ed Hoornik Het programma voor volgend seizoen: Robert Vuijsje, Stefan Brijs, Yasmine Allas en Arthur Japin komen naar Venray. Maar er zijn nog vele andere activiteiten. Zo verzorgen op 20 februari Marlène Lunter en Annemie Jans een lezing over Nobelprijswinnares Herta Müller. Dona teurs krijgen begin september het complete, vernieuwde jaaroverzicht thuisgestuurd. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Ven- ray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is ver krijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Poppodium Venray heeft twee nieuwe namen bekendgemaakt van het gratis festival Bijenpop in Venray. Na Boemklatsch en Mark Foggo (UK) komen daar nu twee namen bij: Circle J en MakeBelieve (foto). Circle J staat bekend om de mix van stampende punk en folky meezingers. MakeBelieve is een powerpop-/rockband. Deze band bestaat vier jaar en het vijftal uit Groningen is hard op weg om een plek te verwerven aan de top van de Nederlandse poprockwereld. Boekrecensie in Peel en Maas Molens zijn kenmerkend voor het Nederlands landschap en spelen een grote rol in onze geschiedenis. Vroeger waren het fabrieken, tegenwoordig zijn het levende monumenten, die vaak in schitterende gebie den staan. De ANWB Fietsgids Molens behandelt in negen hoofdstuk ken de belangrijkste molentypes. Aan de hand van het type geeft de gids informatie over de his torie en de werking van molens. Daarnaast staan in deze gids twintig prachtige molenroutes met achtergrondinformatie en leuke tips voor onderweg. Fiets door Werelderfgoed Kinderdijk, maar ontdekt ook hoe mooi fietsen tussen de windturbines kan zijn. Bekijk beltmolens in de Achterhoek en proef eens Molens mosterd uit een echte mos terdmolen! De ANWB Fietsgids Molens is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs 13,95 euro. Isabelle Georges en Sirba Octet H V >t \V f ANWB Fietsgids Routes, historie en achtergronden X"»

Peel en Maas | 2010 | | pagina 8