Nepdief helpt winkeliers Venray Schouwburg Venray investeert in toekomst Buurtbazaar in wijk Brukske Shermantank in Overloon Steun voor Wereldpaviljoen Bouw woningen Kei coole brillen voor de kids! Miljoen voor erfgoed Bij aankoop van een montuur krijg je de (basis)glazen gratis.1" DREIGEND ONTSLAG? m LOOK D UTZ J.F. REY ifenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Werving commercieel directeur van start Deze toekomstverkenning heeft geleid tot de overtuiging dat het van groot belang is dat de schouwburg zich meer toelegt op het ontwikkelen van commercieel interessante initiatieven, naast het huidige aanbod dat wordt gehand haafd. Dat geldt zowel voor de particuliere als nadrukkelijk ook voor de zakelijke markt. Met het gericht ontplooien van commerci- ele activiteiten hoopt de schouw burg ook de zakelijke markt beter te kunnen bedienen. Het belang van deze commer ciële focus wordt onderstreept door het werven van een com mercieel directeur voor Schouw burg Venray die de opdracht heeft om de commerciële positie van de schouwburg te verstevigen. Anne Christine Liebrand blijft artistiek directeur en zal zich meer focus sen op de programmering en het uitbouwen van de bestaande netwerken en contacten. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat beide directeuren elkaar aanvul len en gezamenlijk de positie van de schouwburg uitbouwen. Het betreft een budgetneutrale invul ling die mogelijk wordt vanwege een vacature die ontstaan is na het vertrek van Ton van de Voort. Het bestuur streeft ernaar de wer ving van de commercieel direc teur voor het einde van dit jaar af te ronden. De Schouwburg Venray heeft zich de afgelopen jaren ont wikkeld tot een professioneel podium en een echt gemeen schaphuis. Inmiddels breekt er een nieuwe periode aan. De economische ontwikkelingen hebben hun invloed. Directie en bestuur hebben de afgelo pen maanden intensief nage dacht over de toekomst van de Schouwburg Venray. Dit heeft geleid tot de overtui ging dat het van groot belang is dat de schouwburg zich meer toelegt op het ontwikkelen van commercieel interessante initia tieven. Daarom gaat het bestuur In de wijk Brukske komt een buurtbazaar. Drie Venrayna- ren hebben het initiatief geno men om in oktober de bazaar te openen waar tweedehands artikelen worden aangeboden. Wonen Venray steunt het ini tiatief door een omgebouwde garagebox van de Bachflat beschikbaar te stellen. "Het begon eigenlijk als een grap, een buurtbazaar in de wijk Brukske", legt Peggy Weber uit Venray het initiatief uit. In septem ber 2009 lazen ze in krantenarti kelen over de leefbaarheidsprijs die de gemeente Venray had uitge schreven. Daarin werd een oproep gedaan een leefbaarheidsidee in te leveren, waarmee een prijs van 5000 euro viel te winnen. Samen met haar man Wim en haar broer Henny werd onder het genot van een kopje koffie voor het eerst gesproken over een buurtbazaar. "We ergeren ons er aan dat klak keloos spullen, die voor andere mensen nog bruikbaar zijn, in De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL, kan met steun van de provincie Limburg en Europa tot en met 2013 inves teren in de opwaardering van het landelijk erfgoed. Concreet gaat het om het herstel en de aanleg van 569 landschapsele menten verspreid over heel Limburg en 75 gerichte acties om de Limburgse bevolking te betrekken bij de zorg voor het landschap. Hiervoor ontvangt IKL ruim een miljoen euro van het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling. Dit bedrag kan IKL met de steun van de provincie Limburg van Stichting Cultureel Centrum Venray een commercieel direc teur werven voor de Schouwburg Venray. Anne Christine Liebrand blijft artistiek directeur. De bezoekers van Venray en de wijde regio zijn zeer tevreden over de schouwburg en het pro gramma, zo blijkt uit onderzoek. De afgelopen jaren is er nogal wat veranderd bij de schouw burg. In de zeven jaar die Anne Christine Liebrand directeur is, heeft zij samen met het bestuur een schouwburg gerealiseerd waar professionele podiumkunst en amateurkunst tot hun volle recht komen. Bovendien heeft de schouwburg zich ontwikkeld tot deze wijk op straat worden gesme ten. Het afval dat in de wijk wordt gedumpt. Je ziet ze gewoon langs de weg staan, van een koelkast tot en met een bankstel. Dat soort spullen kunnen voor mensen in de wijk die het niet zo breed heb ben, een hele uitkomst zijn. Het is toch zonde dat het weg wordt gegooid." Onder de naam Stichting Buurt Bazaar Brukske moet het nieuwe project vorm gaan krijgen. Peggy en Henny gaan op de achtergrond de winkel runnen, Wim wordt het gezicht van de nieuwste aanwinst in Brukske. Hij gaat de winkel full time bemannen. "Bewoners van de wijk kunnen hun gebruikte spullen naar ons brengen. Uiter aard artikelen die nog bruikbaar zijn, zodat wij ze voor een leuk prijsje te koop kunnen aanbieden. Dus mensen met een minder goed gevulde portemonnee kunnen dan bij ons terecht." Het mes snijdt volgens Weber aan twee kanten: "De koper kan voor een betaal- verdubbelen. Het landschap is een afspiegeling van ons natuurlijk en cultureel erfgoed. De landschapselementen als holle wegen, hagen en houtwallen markeren de Limburgse geschie denis en bepalen de eigenheid een aantrekkelijkheid van de streek. In dit erfgoed komt ook de gemeenschappelijke identi teit en de betrokkenheid van de bewoners bij het landschap tot uitdrukking. Daarnaast zijn de groene elementen van belang als leefgebied voor de flora en fauna en als ecologische verbinding. Voor het behoud van de kwaliteit van deze elementen voert IKL al meer dan dertig jaar in nauwe een echt gemeenschaphuis, waar diverse regionale sociaal-culturele en maatschappelijke activiteiten plaatsvinden en waar vele Ven- rayse inwoners en bezoekers met plezier naar toe komen. Inmiddels breekt er een nieuwe periode aan. De economische ont wikkelingen hebben hun invloed. Directie en bestuur hebben de afgelopen maanden intensief nagedacht over de veranderende omstandigheden in relatie tot de toekomst van de Schouwburg Venray. Daarbij is in ogenschouw genomen dat de schouwburg een multifunctioneel gebouw is dat diverse mogelijkheden biedt. bare prijs goede, tweedehands artikelen aanschaffen, terwijl de aanbieder er ook nog een centje mee verdient. Een deel van de opbrengst gaat naar de verkoper, het andere deel gaat naar de stich ting. Bovendien hopen we dat het zwerfvuil in de buurt afneemt, dat bewoners niet meer zo snel spul len in de struiken gooien." Mensen kunnen hun gebruikte huisraad bij de buurtbazaar aan bieden en zo kunnen anderen dan weer voor een bijzonder laag prijsje hun aankopen doen. Een marktplaats in het echt. Een buurt- bazaar met een ideële insteek, maar toch ook met een commerci- ele achtergrond. Al vloeit het geld niet in de zakken van de initiatief nemers. "Het geld dat overblijft, stoppen wij weer in de wijk. Om nieuwe en bestaande initiatieven en activiteiten te ondersteunen. Bewoners kunnen met ideeën bij ons terecht. Kunnen we er ons in vinden, dan willen we een steentje bijdragen. Er zijn heel veel goede ideeën bij de bewoners in de wijk, samenwerking met heel veel par tijen herstelwerk uit aan deze elementen. Omdat het landschap mooier wordt als iedereen mee doet, stimuleert IKL ook grond eigenaren en bewoners, scholen en bedrijven om gericht mee te werken aan het behoud en her stel. Via deze bijdragen wordt heel gericht gewerkt aan de kwaliteit en de leefbaarheid van het platte land. Door de bewoners te betrek ken bij de zorg wordt ook een belangrijke bijdrage geleverd aan het welzijn en de sociale vitaliteit van de diverse regio's. Draagvlak, samenwerking en de verbonden heid met het landschap, de natuur en het erfgoed. Dat zijn voor IKL dan ook de sleutels voor een vitaal landschap en een gezonde samen leving. In de komende periode kan IKL verspreid over heel Lim burg onderhoud en herstelacties uitvoeren aan een 569 bijzondere elementen. Daarbij gaat het onder meer om houtwallen, graften, holle wegen, bosjes. Daarbij zijn 476 elementen van belang zijn vanwege hun landschappelijke en cultuurhistorische betekenis. Verspreid over heel Limburg gaat het om 90 bosjes die na her- die vaak om financiële redenen niet kunnen worden uitgevoerd. De SBBB kan hier dan misschien helpen een extra zitbankje of prul lenbak te plaatsen, of zorgen voor ondersteuning bij verschillende projecten." De winkel moet ook een soci ale ontmoetingsplaats worden voor de buurtbewoners. Met een huiskamerhoek en koffie voor de bezoekers. "Dat is ook heel belangrijk. We willen niet alleen het afval uit de wijk halen en het een tweede leven geven, maar dat ook mensen zich op een laag drempelige manier in de winkel kunnen ontmoeten. Informatie over de wijk vinden, weten wat er speelt in hun woonomgeving. We willen bewoners ook de kans geven om hier bijvoorbeeld work shops te geven, of kookdemon straties. Mensen die moeilijk aan werk komen of een lichte, verstan delijke handicap hebben, willen we stageplaatsen aan gaan bieden. Voor hen een unieke kans om stel een meer natuurlijk er karak ter krijgen. Maar het gaat ook om het hakhoutbeheer dat vanouds aan houtwallen en singels wordt uitgevoerd (honderd stuks), het knotten van tachtig knotbomen met eventuele aanplant en de uitvoering van achterstallig snoei- werk aan bomenrijen en lanen. In het reliëfrijke zuiden gaat de aan dacht van IKL uit naar de graften (vijftig) en holle wegen (twintig). Ter versterking van de landschap pelijke kwaliteit heeft IKL, ver spreid over de hele provincie plan nen liggen voor de aanleg van 120 karakteristieke hoogstamboom- gaarden. Daarnaast zijn een aantal elementen vooral van belang als leefgebied voor bedreigde plan ten en dieren als de kamsalaman- der, vlinders, hazelmuis, padden en kikkers. In 93 gevallen zal IKL hiervoor speciale maatregelen gaan tref fen. Het kan daarbij gaan om de aanleg van poelen of faunapassa ges, het beheer van kleine, maar hele waardevolle heideterreinen en schaalgraslandjes. Ook wor den vennen hersteld en beheer uitgevoerd aan bosranden die met name voor vogels, vlinders Wim Weber (l), zijn vrouw Peggy en haar broer Henny. werkervaring op te doen." Voordat het zo ver is, moet er nog heel wat gebeuren. Peggy, Wim en Henny zijn echter optimistisch. Met de hulp van Synthese en Wonen Ven- ray kan de bouw op korte termijn beginnen. "Er is enige vertraging geweest, maar we hopen dat de winkel in september klaar is. Wij gaan er in ieder geval van uit dat we in oktober de eerste klanten mogen begroeten." Het drietal staat te popelen om aan de slag te gaan, om zo ook hun steentje bij te dragen aan de ont wikkeling van hun wijk. "Brukske is een mooie, groene en multicul turele wijk met een vieze jas aan. Het is tijd dat die jas gewassen wordt." Zaterdag werd er in Peel en Maas TV al aandacht besteed aan de buurtbazaar in Brukske. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. en insecten van belang zijn. Het beheer van het landschap en het erfgoed is al eeuwenlang men senwerk. In de toekomst zal dit niet anders zijn. Met de steun van Europa kan IKL 75 acties opzet ten die gericht zijn op de actieve betrokkenheid van mensen bij het landschap. Dit wordt onder meer ingevuld door de excursies, cursussen en de organisatie van werkdagen voor vrijwilligers en de onderhoudsactiviteiten die IKL in het landschap gaat uitvoeren met leerlingen van de Limburgse basis- en middelbare scholen. In de afgelopen decennia zette IKL al meer dan 100 scholen duurzaam aan het onderhoud in de door de scholen geadopteerde groene ele menten. Dit project loopt inmid dels al twintig jaar en een hele generatie jonge Limburgers heeft op duurzame wijze ervaren dat het landschap zorg behoeft. Maar IKL heeft nu ook meer ruimte om een verdere invulling te geven aan de maatschappelijke stages door de leerlingen van het voortgezet onderwijs. Afgelopen jaar vervul den 1100 middelbare scholieren in schoolverband samen met andere vrijwilligers hun maatschappelijke stage in de natuur. In het kader van het traject Keurmerk Veilig Ondernemen (KVO) stuurde de gemeente Venray op woensdag 21 juli een nepdief op pad in het cen trum van Venray. Dat gebeur de in overleg met de voorzitter van ondernemersvereniging Venray Centraal en de politie. Het initiatief was volgens de gemeente een succes. De ingehuurde winkeldief shopte in een uur tijd bij drie win kels voor 218 euro aan spullen bij elkaar. Medewerkers van vier ande re winkels waren zo alert dat een diefstal onmogelijk werd gemaakt. Uiteraard werden de spullen met een teruggeven aan de winkeliers en volgde er een terugkoppeling naar alle betrokken ondernemers. Ook wees de man de winkeliers De gemeenteraad van Box meer besloot onlangs om medewerking te verlenen aan het verzoek van een drietal inwoners en in te stemmen met de plaatsing van een Sher- mantank aan het Museumpark in Overloon. De initiatiefnemers vonden het ministerie van Defensie bereid om, bij hoge uitzondering, een Shermantank aan de gemeente Boxmeer te schenken. De Sher mantank is door Defensie als schietobject gebruikt, maar is optisch in redelijke staat. De ini tiatiefnemers restaureren de tank met medewerking van diverse vrijwillige deskundigen. De res tauratie financieren zij zelf, onder meer met sponsoring door diver se bedrijven, ook uit Overloon. De tank is volledig gedemilitariseerd en van binnen helemaal leeg. In de Tweede Wereldoorlog vond bij Overloon een heftige tankslag plaats. De Shermantank heeft daar De landelijke ontwikkelings organisatie NCDO heeft de Stichting Wereldpaviljoen een bedrag van bijna 76.000 euro toegekend. Met dat geld kan de stichting het Wereldpavil joen verder ontwikkelen, edu catieve activiteiten opzetten en werken aan de inrichting van het educatieve deel van het Wereldpaviljoen. Dit paviljoen is een initiatief van de mondiale groepen in Noord-Limburg met steun van de regio Venlo, provincie Limburg, COS Limburg en de LLTB. Het is de bedoeling dat het educatieve en recreatieve Wereldpaviljoen wordt gebouwd op Venlo Green Park en dat het tijdens de wereld tuinbouwtentoonstelling Floriade 2012 in gebruik wordt genomen. Eind augustus valt de beslissing of het Wereldpaviljoen ook werkelijk op verbeterpunten. Bijvoorbeeld het ook tijdens winkeluren goed afsluiten van leveranciersingan gen. De voorzitter van Venray Cen traal heeft ondernemers hier ook op aangesproken. Tevens worden er diverse vormen van winkel diefstalpreventie aangeboden. Hierover worden de ondernemers binnenkort in een nieuwsbrief van Venray Centraal geïnformeerd. Diefstal is nooit helemaal te voor komen, maar tal van maatregelen maken de kans op diefstal wel een stuk kleiner. Het belangrijk ste wapen tegen winkeldieven zijn vriendelijke en alerte mede werkers, die klanten meteen bij binnenkomst begroeten en op een gepaste wijze begeleiden door de winkel. Zo wordt het een winkeldief moeilijk gemaakt om onopgemerkt met een gedeelte een belangrijke rol bij gespeeld. De Amerikaanse 7e pantserdivisie voerde van 30 september 1944 tot en met 8 oktober met Sher- mantanks felle aanvallen uit op de Duitse stellingen. Daarna namen de 11e Britse Pantserdivisie en de 3e Britse Infanterie Divisie het gevecht over. Op 16 oktober waren de gevechten afgelopen. De verliezen aan beide zijden waren enorm. Het is de bedoeling om de gerestaureerde Shermantank te plaatsen aan het Museumpark in Overloon als monument voor de Amerikaanse 7e pantserdivisie. De initiatiefnemers hopen dat dit in oktober 2010 gebeurt, in de periode van herdenking van de Slag om Overloon. De gemeente vraagt de benodigde bouwvergun ning aan. Na de plaatsing op het Museumpark in Overloon aan vaardt de gemeente de tank als geschenk. Vanaf dat moment is de tank eigendom van de gemeente. Meer informatie over de onthul ling volgt later. gerealiseerd wordt en daarmee het derde permanente gebouw op Venlo GreenPark wordt. De NCDO (Nationale Commissie voor internationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling) krijgt jaarlijks van de minister van Ont wikkelingssamenwerking geld om projecten in binnen- en buiten land te ondersteunen. Volgens de NCDO informeert het Wereldpa viljoen bezoekers op het gebied van internationale samenwerking en over de situatie van mensen in ontwikkelingslanden. Verder wor den de bezoekers van de Floriade en het Wereldpaviljoen in aanra king gebracht met thema's gerela teerd aan het armoedevraagstuk. Ook in het voortraject worden veel mensen bereikt met de the ma's die straks in het Wereldpavil joen aan de orde komen zoals de millenniumdoelen, duurzaamheid, fair trade, solidariteit en tuinhouw. van de winkelvoorraad de kassa te passeren zonder een cent uit te geven. Doel van de actie was dan ook om hier ondernemers attent op te maken om Venray zo veilig mogelijk houden. Julicher Meijer Hans Teunissen verlaat politiek Hans Teunissen (47) uit Venray stopt per 1 september 2010 als gemeenteraadslid voor de lokale oppositiepartij PP2. Begin dit jaar richtte Teunissen een adviesbureau op dat parti culieren en bedrijven adviseert op het gebied van ruimtelijke ordening. De opdrachten van dit bureau hebben steeds vaker een relatie met Venray. Om mogelijke discussie over onverenigbaar heid met zijn werkzaamheden als raadslid te voorkomen, stopt hij na de zomer als raadslid. Hans Teunissen was van 1994 tot 2002 raadslid/fractieleider van D66. In januari 2005 volgde hij Frits Ruy- ten op als wethouder van Lokaal Aktief. Hij is vijf jaar wethouder geweest. Teunissen was vorig jaar tijdens de verkiezingen van november lijsttrekker van PP2, een lokale partij die eind 2008 ontstond uit de bestaande poli tieke partijen Lokaal Aktief uit Venray en de Progressieve Kombi- natie uit Meerlo-Wanssum. Na de verkiezingen kwam PP2, dat vier zetels behaalde, niet in het college en nam Hans Teunissen plaats in de raad. Teunissen wordt na het zomerreces in september opge volgd door Richard de la Roy (46) uit Venray. De la Roy was raads lid van 1995 tot 2006. Eerst voor Fractie van de Vorle, later voor Lokaal Aktief. Als nummer vijf op de lijst van PP2 viel hij net buiten de boot. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) thuiszorg In de nieuwe woonwijk Aan den Heuvel in Venray wordt volop gebouwd. In cluster II werden acht unieke gezinswoningen te koop aangeboden die inmiddels allemaal verkocht zijn. Nu de laatste gezinswoningen verkocht zijn, is de bouw ook gestart. Een positieve impuls voor de gehele woonwijk Aan den Heuvel. Door fasering aan te brengen in het ver koopproces, zijn de woningen in twee series van vier op de markt gebracht. De bouw van de eerste vier woningen is al gaande en vor dert. De werkzaamheden voor de bouw van de laatste vier wonin- gen zijn inmiddels ook van start gegaan. Kortom, de Sperwerstraat wordt uitgebreid met acht wonin gen die binnen nu en een jaar alle maal opgeleverd zullen zijn. Naast deze unieke gezinswo ningen worden in Aan den Heu vel ook acht sfeervolle jaren '30 woningen aangeboden die aan de Smellekenlaan gerealiseerd zullen gaan worden. U kunt hiervoor vrij blijvend informatie aanvragen bij een van de verkopende makelaars, InterMakelaars, telefoon 0478 516605 of Hauzer Partners, tele foon 0478-513700. SPECIAAL OPTIEK Donderdag 29 juli 2010 - Pagina 3 PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray proteion huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen "tijd voor mensen" 'tijd voor wensen' www.proteion.nl Informeer naar de voorwaarden. mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3