'Werken aan je toekomst' "Met mijn creaties wil ik de wereld mooier maken Koester uw Monument Paniek op laatste schooldag in Merselo li u Zomer... barbecue! ff Honderdeenendertigste jaargang - week 30 - donderdag 29 juli 2010 Moedercentrum Eva kijkt uit naar nieuw onderkomen Na de zomervakantie ver huist Moedercentrum Eva naar de voormalige kleuter school aan de Dr. Poelsstraat 8 in Venray. Een logisch ver volg van het succes van het moedercentrum. "We zijn uit ons jasje gegroeid in het hui dige pand aan de Paterslaan. We zullen hier met pijn in het hart vertrekken, maar we krijgen er wel iets heel moois voor terug. Al moeten we de komende weken nog hard aan het werk", aldus de vrijwillig sters Gerda Janssen en Renate van Ass. Moedercentrum Eva is drie jaar geleden in Venray gestart. Het is een ontmoetingsplaats van en voor vrouwen, met of zonder kinderen, van Nederlandse en van buitenlandse afkomst. Samen bren gen de vrouwen een dag(deel) door op een zinvolle en plezierige manier. "In Roermond bestond al een moedercentrum. Dat is eigen lijk ons voorbeeld geweest. Met name Tiny Grebenjak en Mathieu Emonts hebben zich sterk gemaakt voor een moedercentrum in Ven- ray. En niet te vergeten Elly van Dijck. Zij was de eerste voorzitter van het moedercentrum. Eva was in feite haar kindje", legt Gerda Janssen het ontstaan van het moe dercentrum in Venray uit. Het moedercentrum is niet alleen voor moeders, maar voor alle vrouwen (autochtoon en allochtoon) uit de gemeente Venray en omgeving. Eva biedt vrouwen van diverse culturen en achtergronden de kans om van en met elkaar te leren, hun talenten en kwaliteiten te ontdekken en verder te ontwikkelen en meer vrouwen uit verschillende cul turen, wijken en dorpen te leren kennen. "We zijn heel laagdrem pelig", zegt Renate van Ass, "De cursuskosten zijn heel laag. Ook kunnen de moeders tijdens de activiteiten hun kinderen mee brengen. Er is geen enkele belem mering voor vrouwen, ook financi eel niet, om aan onze activiteiten deel te nemen. Dat is ook onze kracht." Het huidige aanbod van cursussen bestaat uit analfabeten- les, Nederlandse les, Help, ik word een zelfstandige vrouw, compu terles, fietsles en gespreksgroe- pen. Vrouwen van autochtone en allochtone afkomst bezoeken het moedercentrum. Op dit moment is een derde van de vrouwen van autochtoon en twee derde alloch toon. "Dat is het mooie van Eva. Mensen van verschillende cultu ren en achtergronden kunnen van elkaar leren, maar ook elkaars cul turen waarderen en respecteren. Het is ook een stukje integratie. Vrouwen uit zo'n 35 verschil lende culturen werken samen in individuele en gezamenlijke pro jecten. In een veilige en geborgen omgeving", aldus Janssen. "Werken aan je toekomst is het motto van Moedercentrum Eva", vult Van Ass aan. "Met onze activiteiten willen we de doorstroming van vrouwen naar werk en studie gemakkelij ker maken. We hebben dan ook lijntjes naar het re-integratiebu reau en bedrijven." Janssen bena drukt de saamhorigheid onder de deelnemers. "Die is gigantisch. Er hangt hier een heel prettige sfeer. Dat wordt door iedereen als zeer positief ervaren. Het voelt als een warm bad. Iedereen is hier dan ook welkom." GROEI De praktische aanpak van Eva had binnen drie jaar een sterke groei van het moedercentrum tot gevolg. Op dit moment nemen wekelijks tussen 60 en 80 vrou wen deel aan de activiteiten van het moedercentrum. Zij worden begeleid door maar liefst 35 vrij willigers. De sterke expansie had ook een schaduwkant. De huidige locatie aan de Paterslaan werd te klein. Janssen: We werden daar door beperkt in onze mogelijkhe den. Zo is er een grote vraag naar kookactiviteiten, waaraan we door onze beperkte ruimte hier geen gehoor kunnen geven. Verder laat het pand op het gebied van brand veiligheid te wensen over." Tijdens de zoektocht naar een nieuw pand kwam Moedercentrum Eva uit bij de voormalige kleuterschool aan de Dr. Poelsstraat 8. Van Ass: "Voor ons is dit een enorme verrijking. We moeten nog een hele hoop werk verzetten, maar de officiële opening staat gepland op 25 sep tember, op de Nationale Burendag. Op 1 oktober zijn we dan volledig operationeel in het nieuwe pand. Omdat we met een klein budget werken, is alle steun en sponso ring natuurlijk van harte welkom. Mensen hebben al spontaan aan geboden om te helpen met klus sen. Er blijven natuurlijk altijd wensen. Een nieuwe keuken, pc's, een bankstel, een zandbak, een stuk kunstgras, potten en pannen. Alle steun is welkom." De extra inspanningen in de zomerweken nemen de vrijwilli- Gerda Janssen (rechts) en Renate van Ass in de tuin van het huidige onderkomen van Eva Moedercentrum. "Die gaan we missen." gers maar al te graag op de koop toe. "Als het zo ver is, gaan we er alleen maar op vooruit. We krij gen veel meer mogelijkheden, de huurkosten zijn lager dan nu en ook zullen we besparen op stook kosten. We gaan er alleen maar op vooruit en kunnen nog meer vrouwen verwelkomen", klinkt het in koor. Voor meer informatie over het moedercentrum kunt u bellen naar 0478-510035. Mensen die een handje willen helpen bij de verbouwing of willen sponsoren zijn ook altijd welkom. Die kun nen bellen met Gerda Janssen, telefoon 06-24995291, of Renate van Ass, telefoon 06-23844462. Modetalent Bjorn Kersten uit Venray wint droomstage bij topcouturier Bjorn Kersten (20) uit Ven- ray nam twee maanden gele den deel aan het programma Xperience van de NCRV. Inzet: het winnen van een droom- stage. Afgelopen dinsdag was de eerste uitzending van het programma en kon Bjorn Ker sten eindelijk van de daken schreeuwen dat hij heeft gewonnen. De hoofdprijs is een stageplaats bij topcou turier Addy van den Krom- menacker. Een stageplaats die Bjorn Kersten op het lijf geschreven is. Dinsdagavond na de uitzending mocht Bjorn Kersten, derdejaars student Fashion Design aan het Willem I College in Den Bosch, eindelijk aan iedereen die het nog niet had gezien, het goede nieuws vertellen. "Het was een geweldige ervaring om aan deze wedstrijd te mogen meedoen. Er was een groot aantal studenten opgegeven en slechts drie kandidaten, onder wie ik, werden geselecteerd om aan het programma deel te nemen. Alleen dat al was een grote eer. En dan ook nog winnen. Het programma had twee draaidagen in Den Bosch, waarna de twee finalisten naar Milaan werden gevlogen. "Addy van den Krommenacker heeft een atelier in Milaan. In dit atelier moesten we in één dag een jurk ontwer pen en in elkaar zetten. Dat was pittig, want je wilt het heel goed doen. Ik moest me echt bewijzen. De winnende jurk, die van mij dus, wordt in de collectie opgenomen en gedragen op de catwalk tijdens Addy's volgende show. Een hele eer." Bjorn Kersten dacht voordat hij aan het programma begon dat hij een andere stijl had dan Addy van den Krommenacker. "Nu zie ik dat onze stijlen toch veel meer overeenkomen dan ik dacht. Ik heb echt bewondering voor zijn werk gekregen. In januari begint mijn stage. Ik krijg persoonlijke begeleiding van Addy. Er werken ongeveer twintig mensen bij zijn bedrijf: vijftien in het atelier in Milaan en vijf in Den Bosch, waar zijn zaak is gevestigd." Mode is zijn passie, vertelt Bjorn. "Ik hoop met mijn creaties de wereld een stukje mooier te kunnen maken. Al vanaf het moment dat ik kon tekenen, ontwierp ik jurken. Mijn stijl is hip, maar toch ook klassiek. Ik gebruik graag strikjes en printjes in mijn ontwerpen. De stage bij Addy is mijn afstudeerstage. Na deze opleiding wil ik verder stu deren en naar de Modeacademie gaan. Als ik klaar ben met stude ren, hoop ik bij een ontwerper aan de slag te mogen gaan en te kunnen groeien. Het liefst zou ik mijn eigen collectie ontwerpen." Naast zijn studie in Den Bosch, waar hij elke dag naartoe reist, werkt Bjorn Kersten bij Esprit in Venray. "Ik ben altijd bezig geweest met mode. Winkelen is een van mijn hobby's. Vroeger maakte ik al jurkjes voor mijn zusjes. Een ande re grote hobby is dansen. Ik doe op hoog niveau aan stijldansen in de richting latin. Dit jaar heb ik mee gedaan aan het NK Latin." Het jonge modetalent kreeg veel reacties van bekenden op zijn deelname aan Xperience. "Veel mensen hadden mij vorige week al gezien bij RTL Boulevard. Daar Bjorn Kersten (midden) uit Venray won een stageplaats bij topcouturier Addy van den Krommenacker. werd een aankondiging gedaan voor de nieuwe reeks van Xpe- rience. Erg leuk om van iedereen te horen." Deze aflevering van Xperience is te zien op www.ncrv.nl/ncrv- gemist. In de volgende afleverin gen van Xperience staan andere beroepen en stages centraal. De Venrayse kermis in augus tus bestaat al lang. Dit feest in augustus voert terug naar de bouw van de huidige Sint Petrus'- Banden Kerk of Grote Kerk. Het is zo goed als zeker dat vanaf de inzegening van deze kerk de jaar lijkse kermis op de eerste zondag van augustus werd gehouden. Want op 1 augustus wordt het jaarfeest van de patroonheilige Sint Petrus'Banden gevierd. Met de bouw van de huidige Grote Kerk werd in 1462 begonnen toen een voorganger op dezelfde plak vervangen moest worden. De Grote Kerk bezit een belangrijke inventaris die evenals het kerkge bouw beschermd is als Rijksmo nument. Daaronder bevinden zich veel beeldhouwwerken en ook meerdere beelden van de eigen patroonheilige. Het komende jaar feest is een goede aanleiding om die beelden aandacht te geven. De beelden zijn alle voorzien van een of meer attributen die duide lijk maken dat het inderdaad om Petrus gaat. De sleutels in zijn hand zijn van het rijk der hemelen en zijn een teken van zijn leider schap. Het boek verwijst naar zijn taak als apostel: onderricht en bekering. Het oudste Petrusbeeld, 105 cm hoog, foto 1, dateert uit ca. 1500 en de manier waarop het is gemaakt geeft de herkomst uit het gebied van de Nederrijn aan. De uitvoering is eenvoudiger dan het machtige en uiterst belang rijke beeld van St. Petrus Paus, foto 2. Petrus was de eerste paus. Dat beeld dateert uit ca. 1530, is 157 cm hoog en is goed bewaard gebleven. Het is afkomstig uit het atelier van Henrick Douwerman in Kalkar. Het is het meest indruk wekkende object in de kerk. Bij zonder is de ruimtelijke uitstra ling. Verder bezit het prachtig vormgegeven details en heeft het een bijzonder mooie kleurstelling. Het beeld is op ooghoogte aange bracht en van dichtbij heel goed te bekijken. Petrus als apostel is een beeld van 160 cm hoog, foto 3, en maakt deel uit van de groep apostelbeelden die in het schip tegen de kolommen zijn geplaatst. Het dateert uit de 17e eeuw en is afkomstig uit Zuidelijke Maas streek. Het beeld Petrus van het oude hoofdaltaar, 146 cm hoog, foto 4, dateert uit ca. 1895 en is gemaakt in de Werkplaats voor Kerkelijke Kunst van PJ. Cuijpers en Co. Alle bovenvermelde beelden zijn van eikenhout. Oorspronke lijk middeleeuwse beelden, die van foto 1 t/m 3 behoren daar toe, vertonen over het algemeen veel innerlijke passie. Dat maakt de beeldenschat van de Grote Kerk met veel middeleeuwse beelden alleen maar interessan ter. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Van Kerkmis tot Kermis, Stichting Behoud en Restauratie Beelden schat Sint Petrus'Banden Kerk, www.petrusbandenkerkvenray. nl. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat Vliezen- weg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. HENK AARTS Beleef de barbecue! vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Paniek op de laatste schooldag van basisschool St. Jan de Doper in Merselo. De dag stond vrijdag in het teken van Pippi Langkous, maar werd overschaduwd door de ontvoering van de juffen Bea en Liset, die afscheid namen van de school. Ontvoerders hadden de beide juffen vastgebonden op het Kakatoeka-eiland en de sleu tel van de boeien was onvind baar. Na druk overleg gingen de kinderen van de school op zoek naar aanwijzingen die hen naar de sleutel zouden leiden. Met behulp van het gps-systeem werd uiteindelijk het geheim ontrafeld en konden Bea en Liset na ruim anderhalf uur worden bevrijd op het eiland. Eind goed al goedDe beide juffen wer den vervolgens in het zonnetje gezet en kregen cadeaus en bloe men van kinderen, leerkrachten en ouders. De kinderen werden getrakteerd op een heerlijk brood je knak en ranja. IEL EN MAAS Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 V 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11