Koester uw Monument Prijswinnaars kunstmarkt Vakantiefotowedstrijd met prachtige prijzen "Oldtimertoertocht zet Venray op de kaart" Zomer... barbecue! vanaf 7,45 p.p. Beleef de barbecue! www.HenkAarts.com Honderdeenendertigste jaargang - week 29 - donderdag 22 juli 2010 De TR6 en Hotchkiss werden vervolgens ingeruild voor een rode Bentley Sport Saloon uit 1934. Een uniek exemplaar. "De enige in Nederland met deze carrosse- rievorm. Die is heel toepasselijk gemaakt door carrosseriebouwer Arnold uit Manchester", legt Holl de link met zijn voornaam. Het is nu een van de drie pronkstukken die in de garages van het echtpaar Holl in Meerlo pronken. Naast de Bentley heeft de autoliefhebber een MG TC uit 1949 en een Jagu ar MK2 uit 1967. "Weet je, ik kan rustig in de garage naar die auto's staan kijken en genieten", onder streept Holl zijn liefde voor oude auto's. Zijn voorliefde voor Britse klassiekers komt niet uit de lucht vallen. Arnold Holl is een echte Anglofiel. Samen met zijn vrouw Annette deed hij alle windstre- ken van het Verenigd Koninkrijk aan. Engeland, Schotland, Wales, Ierland, van oost naar west, van noord naar zuid. Er zullen maar weinig plaatsen en streken zijn die ze niet hebben bezocht. "Ja, ik ben echt gecharmeerd van deze landen." Samen rijden ze geregeld mee in oldtimertoertochten. De Ven- rayse uitgave ten spijt is voor bei den de deelname aan de Friese Elfstedentocht per auto het hoog tepunt van het jaar. Dit jaar namen ze voor de vierde keer deel. "Het is dé toertocht van Nederland voor oldtimers. Met een deelname van 400 auto's van voor 1949. Als we de uitnodiging binnen krijgen, gaat die meteen weer op de bus. Anders ben je te laat. Binnen twee dagen zijn alle inschrijvingen bin nen. Dat zegt genoeg." Sloten, Dok- kum, Sneek, Leeuwarden, Frane- ker, Harlingen, Bolsward, het rijtje van elf steden die de schaatsers met pijn in de benen doorkruisen, worden ook door de autoliefheb bers aangedaan. "De sfeer is prach tig, de omgeving is fantastisch mooi. Een geweldig landschap. We genieten die dag echt. Omgeven door liefhebbers van echt oude auto's. Dit jaar vond de tocht voor de 25e keer plaats. Het was een geweldige happening. Je rijdt door alle binnensteden waar normaal geen auto's mogen komen. Langs de kant staan orkesten te toeteren. Fantastisch." Dan verontschuldigt hij zich bijna voor het feit dat hij zo enthousiast praat over de Friese Elfstedentocht. Bang dat hij Ven- ray iets te kort doet. Ruim tien jaar geleden deed hij voor het eerst mee aan de oldtimertoertocht in Venray. "Dat was de eerste keer op het Schouwburgplein, met zo'n veertig auto's." Inmiddels is het evenement uitgegroeid naar een happening met tussen de 300 en 400 klassiekers. "Ze hebben een prachtig team", steekt Holl een pluim op de hoed van de organisa tie. "De sfeer is ieder jaar opnieuw geweldig. Je kunt gaan en staan waar je wilt, de vertrektijden zijn flexibel, er zijn volop omlijstende activiteiten die dag, de gezellig heid op de pleinen is mooi. Groot respect, het is een gesmeerde organisatie." Het streven van de organisatie om iedereen deel te kunnen laten nemen, vindt Holl loffelijk. De moeite die de organi satie doet om ieder jaar opnieuw de mooiste routes uit te stippe- Arnold Holl is zondag van de partij als deelnemer aan de Ven- rayse oldtimertoertocht. len, krijgt van hem een dikke tien. "Weet je, we beseffen het zelf misschien niet zo, maar Noord Limburg is zo mooi. Al ken je alle weggetjes, je ziet telkens opnieuw andere dingen. Dat merk je aan de reacties van mensen die van buitenaf komen. 'ik wist niet dat het hier zo mooi is' hoor ik vaak genoeg. Jammer dat we er nog te weinig mee doen. Noord-Limburg moet zich nog veel meer promo ten. Wat hebben we, wat kunnen we. Het is geografisch gezien een heel oud gebied, met veel schoon heid. Deze toertocht zet Venray, maar zeker ook de regio, ieder jaar opnieuw op de kaart. Alleen dat al verdient een groot compliment." ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld. 5) De uitslagen van de weekprij- zen staan op de donderdagen 6, 13, 20 en 27 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijzen worden op de donderdagen 3 en 10 septem ber bekendgemaakt. 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs. 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld. 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 24 augustus. 10) Inleveren van fotoÖs kan alleen bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat. 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas. 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd. 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. De feestdag van de Heilige Anna, de moeder van de Heilige Maria, wordt sinds 1584 gevierd op 26 juli. De Annaverering is afkomstig uit het Midden-Oosten, bereikte in de zevende eeuw het Westen en was rond 1500 op haar hoog tepunt. Maar ook daarna bleef Anna nog lang een geliefde hei lige. In menig kerkgebouw staat wel een Annabeeld of Annaaltaar. Wetenswaardigheden uit het leven van Anna zijn ontleend aan niet erkende boeken, zoals het proto- evangelie van Jacobus uit de twee de eeuw en aan legenden. Anna verdeelt haar vermogen onder de armen. Uit haar aanbidders kiest zij Joachim tot man, blijft lange tijd kinderloos en pas op hogere leef tijd wordt zij moeder van Maria. Vooral om die reden is zij de voor spraak geworden voor weduwen, onvruchtbaren en zwangeren. Ook werd zij patrones van zie ken, stervenden en van werkers in vele beroepen. Venray heeft een belangrijk aantal monumenten die haar zijn toegewijd. De voormalige psychiatrische kliniek voor vrou wen aan de Noordsingel, gebouwd in 1908 - 1911, werd naar haar vernoemd. Daar siert een prachtig gevelbeeld, Anna leert Maria lezen, de hoofdingang van het hoofdge bouw, zie de foto midden boven. Onderdeel van dat hoofdgebouw Tijdens de Kunstfladder kunst markt in Venray hebben ruim zestig kunstenaars hun kunst gepresenteerd. Veel bezoekers hebben naam en adres achter gelaten om kans te maken op een ets van Jolanda Nabben ter waarde van 85 euro. Mevrouw Vd. Hoogen en de heer Kemme- lings uit Venray waren de geluk kige winnaars en mochten de ets in ontvangst nemen. Arnold Holl zondag deelnemer aan Oldtimer Toertocht Venray Twee hoofdprijzen van vakjury en lezers Peel en Maas is de St. Annakapel, zie foto 1. In Blitterswijck werd begin 16e eeuw een kapel gebouwd die gewijd was aan Anna en Johannes de Doper. Die kapel werd al eens verwoest en raakte later in verval, maar werd steeds weer opgebouwd. Door de eeuwen heen kwamen daar op 26 juli veel mensen om er te bidden. Vanaf circa 1850 verminderde de belangstelling. De huidige Anna- kapel aan de Beeteweg dateert uit 1833, zie foto 2. Verder vindt men een Annakapel langs de volgende wegen, met vermelding van ouder dom en met het fotonummer tus sen haakjes: de St. Servatiusweg, 18e eeuw (3), zie het oorspronke lijke Anna-te-Drie?n beeld dat zich nu in het museum bevindt, op de foto midden onder. Verder langs de Scheiweg in Leunen, 19e eeuw (4), tevens toegewijd aan Maria en Antonius Abt, de Hogeweg in Oirlo, 1788 (5), de Langeweg, 19e eeuw (6), het Kleindorp in Merselo, oorspronkelijk 17e eeuw, huidige kapel 1950 (7) en de Maashese- weg in het Annabos in Geijsteren, laat 17e eeuw (8). Die Annakapel in Geijsteren is geen kapel, maar een niet toegankelijk "stoksken". Met uitzondering van de kapel aan de Langeweg en die in Mer- selo zijn alle hierboven vermelde St. Annakapellen alsook het St. Anna-stoksken in Geijsteren Rijks monument. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregis- ter, Heiligen van alle tijden, Stich ting Kruisen en Kapellen Venray, idem Meerlo-Wanssum. R.K. Kerk O.L.V. Geboorte Blitterswijck, G. Lucassen. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Op zondag 25 juli vindt voor de zestiende keer de Oldtimer Toertocht Venray plaats. Een inmiddels landelijk bekend evenement waar in 2009 ruim 360 oldtimers aan deelnamen. Ook vele duizenden toeschou wers zijn er om te genieten van al die mooie auto's op het Schouwburg- en Henseni- usplein en te beluisteren wat de trotse eigenaren te vertel len hebben. Een van die old timerfanaten die zondag aan de start verschijnen is Arnold Holl uit Meerlo. Als kind was hij al een enorme liefhebber van (oude) auto's. "Maar het bleef altijd bij kijken. Ik was helemaal gek met MG's. Dat vond ik prachtige auto's. Later was het geld en de tijd er echter niet om er iets meer mee te doen. Bovendien heb ik een paar linkse handen", lacht de inmiddels 71- jarige Meerlonaar. Midden jaren 90 werd kijken echter doen. Hij kocht zijn eerste oldtimer, een Triumph TR6 uit 1969, al snel gevolgd door een Hotchkiss, een Franse auto met een klein motor tje uit 1934. "Die hebben we nog gebruikt als trouwauto voor onze dochter Odetta", zegt Holl trots. Een volgend pronkstuk was een Jaguar XK 150 uit 1958. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hou den samen voor het achtste jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperiode. Stuur een afdruk van uw leukste vakan tiefoto in en u maakt kans op een van de vier weekprijzen of een van de twee hoofdprijzen, een jaar lang gratis fotografe ren of een Olympus spiegelre flexcamera. Naast de prijs van de vakjury is er ook dit jaar weer een publieksprijs. Vakantiefoto's zijn er te kust en te keur. De smaak verschilt, maar over een ding is iedereen het eens: het blijven tastbare herinneringen aan een weekje strand, shoppen in London of Parijs, of genieten van de natuur in Bretagne, de Rocky Mountains of de safari in Afrika. Welnu, stuur uw allermooiste vakantiefoto in en ding mee naar de vier weekprijzen en de twee hoofdprijzen die door Combi Dom Melskens en Peel en Maas beschik baar zijn gesteld. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuur lijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Mels- kens en uitgeverij/boekhandel Van den Munckhof, beide in Venray. Er worden vier weekprijzen verge ven: namelijk op de donderdagen 5, 12, 19 en 26 augustus. De inzen der van de mooiste foto krijgt een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle ande re inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 2 september bekend wordt gemaakt 10x15 centimeter. De winnaar van de publieksprijs wordt op donder dag 16 september in Peel en Maas bekendgemaakt. Er kunnen alleen afdrukken van foto's worden inge leverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Iede re inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de foto('s) wel naam, adres, woonplaats en tele foonnummer (eventueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. De afdrukken van de aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray. 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter bij een resolutie van minimaal 300 dpi zijn. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor- in Peel en Maas. De hoofdprijs is een digitale Olympus spiegel reflexcamera. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury, Theo Klab- bers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor de derde keer een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het einde van de fotowedstrijd uit een aantal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen Leo Claessens uit Leunen won met deze foto (hout sprokkelen boven op de Santi Pas in Zuid- Afrika) vorig jaar de publieks prijs van de vakantiefotowed strijd van nieuwsblad Peel en Maas en Combi Dom Melskens. Wie wordt dit jaar winnaar? wie de publieksprijs wint. Voor de publieksprijs heeft Combi Dom Melskens dit jaar opnieuw een hoofdprijs beschikbaar gesteld: een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van EN MAAS patersstraat óP 580Ïatf venrayjfl f 0478 588 198

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11