'Ook met psychische problemen kun je slagen' Onvergetelijke ervaring H Venrayse schutterij snel klaar Boekenmarkt richt zich ook op jeugd Gunhoek Advocaten ff ff UW SCHEIDING ook voor üw tuin VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 8 juli 2010 - Pagina 5 Fabienne wordt behandeld in adolescentenkliniek én haalt vwo-diploma De 'tornado zit al mijn hele leven in mijn hoofd', zegt ze. Sinds 29 juni 2009 wordt ze kli nisch behandeld bij De Koers in Venray, onderdeel van GGZ NML. Fabienne* (19) is opge nomen voor persoonlijkheids problemen en heeft daarnaast een zogeheten Attention Defi cit Disorder (ADD). Dat is een aangeboren aandoening. Het weerhield haar niet om het eindexamen vwo met goed gevolg af te leggen. In twee jaar slaagde ze voor alle vakken. En dat terwijl ze het groot ste deel van de week in een kliniek wordt behandeld, een aantal uren op school les volgt en alleen in het weekeinde naar huis mag. Een bijzondere prestatie. "Het toont ook aan dat als je wordt opgeno men met psychische problemen, je gewoon examen kunt doen en een diploma kan behalen", beaamt Fabienne. Mensen met een persoonlijk- heidsstoornis kunnen hun karak ter niet geheel gezond ontwik kelen. Dit leidt tot omvangrijke en terugkerende problemen in relaties, werk en sociale leven. Alle mensen met persoonlijkheids stoornissen ervaren moeilijkhe den in contact met anderen en lopen vaak vast op verschillende terreinen van hun leven. Persoon lijkheid draag je immers overal en altijd met je mee, persoonlijk heidsproblemen dus ook. "Mensen met ADD zijn snel afgeleid, rusteloos en kunnen dromerig overkomen", legt Fabi enne uit. "Dat ben ik ook. Er jaagt voortdurend een tornado door mijn hoofd. Ik word soms gek van mezelf. Ik ben vaak voortdurend bezig met mijn handen of voeten. Dat rusteloze zit in mijn genen, ik ben ermee geboren. Ik heb altijd al geweten dat er iets niet klopte. Op school ging het lange tijd goed. Ik heb de havo afgemaakt en ben daarna overgestapt naar het vwo. Het was de bedoeling om het vwo in twee jaar af te ronden, maar in het tweede jaar ging het mis. Ik liep in november 2008 op meer dere fronten in mijn leven vast. Via een psycholoog die gespecia liseerd is in vormen van autisme, kwam ik er achter wat er met mij aan de hand is: ik heb ADD. Dat was een opluchting: eindelijk had 'het' een naam. Dat maakte zoveel duidelijk. Daar heb ik 18 jaar op moeten wachten. Toen duidelijk was dat ik ADD heb en behande ling nodig had, kreeg ik het advies om naar De Koers van GGZ NML in Venray te gaan. Op 29 juni 2009 werd ik opgenomen. Die dag zal ik nooit meer vergeten." TWEE WERELDEN Fabienne deed verleden school jaar wel nog in een aantal vakken examen vwo: Engels, Nederlands, Frans, aardrijkskunde en filosofie. Dit schooljaar examineerde ze in de nog openstaande vakken: wis kunde, geschiedenis, kunstgeschie- denis en tekenen. Verleden week, op donderdag 17 juni, kwam 's middags het verlossende telefoon tje: ze was geslaagd. "Dat was een hele opluchting. En ik ben ook wel best trots op mezelf: het was hard werken. Ik verblijf al bijna een jaar in een kliniek en volg wekelijks een paar uur les op school. De rest is zelfstudie geweest, tussen alle behandelingen door. Ik mocht een therapie per dag overslaan om te leren. Het zoeken naar de juiste balans was niet altijd gemak kelijk. De Koers heeft me daarin goed geholpen en begeleid. Nee, op school weten mijn klasgenoten van niets.We hebben er nooit over gepraat. Ik volg in verschillende clusters mijn lessen en ga daarna weer terug naar de kliniek in Ven- ray. In de weekeinden ben ik thuis. Ik leefde eigenlijk in twee werel den: ik ben cliënt in een kliniek én ik ben een eindexamenleerlinge op een school." Nu ze haar vwo-diploma bin nen heeft, kan ze aan haar vol- gende uitdaging beginnen. "Ik wil algemene cultuurwetenschappen aan de universiteit van Nijmegen gaan studeren. Een brede oplei ding. Een studie die zich richt op één ding is niets voor mij. Wat ik later het liefst zou willen doen? Ik zou graag recensent willen wor den, bijvoorbeeld van musicals. Ik houd van musicals, maar ik foto grafeer ook graag. Dus het zal 'iets in de media' worden." Of ze de universitaire studie zonder verdere behandeling kan volgen? "Dat denk ik niet, ik zal waarschijnlijk behandeld moeten blijven worden. Maar of dat in een kliniek is of ambulant, dat weet ik nog niet. Het gaat nu op en af met mij. Het gaat wel beter dan een jaar geleden, maar ik heb nog steeds last van stemmingsschom melingen en rusteloosheid. De tornado in mijn hoofd is nog niet uitgeraasd." naam is veranderd uit privacy- overwegingen Leerlingen Raayland College enthousiast over Comeniusproject Het Raayland College in Ven- ray is twee jaar lang een van de deelnemers aan het Euro pese Comeniusproject. De bedoeling is dat jongeren de culturen en levenswijzen van leeftijdsgenoten in partner- scholen binnen de Europese Unie beter leren kennen. Met een presentatie van hun pro fielwerkstuk sloten zes leerlin gen van havo 4 hun bijdrage aan het project af. "Het project duurt twee jaar en er doen elf landen uit de Europese Unie aan mee. Wij buigen ons over het thema Health and Lifestyle, ter wijl scholen uit andere landen bij voorbeeld hebben gekozen voor sociale problemen, eetgewoonten of sport. Iedere school diept dit thema uit door vergelijkingen te trekken tussen verschillende lan den", legt docente Brechje Jeuken, die samen met collega Marianne Stoks het project leidt, uit. "We zijn met zes leerlingen gestart. Door persoonlijke omstandighe den heeft een leerling het project niet kunnen afmaken en hij is ook niet mee geweest naar Noorwe gen en Turkije." Het project wordt gefinancierd door het Europees Platform. In november 2009 kwamen alle deelnemende landen bij elkaar in Tsjechië om het project te concre tiseren. Jeuken: "De belangrijkste doelstelling van het Comeniuspro- ject is om leerlingen met andere culturen in aanraking te laten komen. Wat bindt ons, wat zijn de cultuurverschillen? Hoe is het in een Oost-Europees land dat nu twintig jaar onder het communis tisch juk vandaan is? Europa klei ner maken, is eigenlijk de centrale gedachte achter het hele project." In maart werd samen met Hon gaarse en Noorse studenten een bezoek gebracht aan Horten in Noorwegen. Samen met de stu denten uit die twee landen werk ten de Raayland-leerlingen Simone Lucassen, Silke Eyt en Tom Geurts aan het project. Voor hun vertrek namen zij bij leerlingen uit Honga rije, Noorwegen en Nederland een enquête af over de onderwerpen drugs, alcohol, roken en seksuali teit. De gegevens werden door de leerlingen in een presentatie ver werkt en in Noorwegen getoond. De leerlingen uit Noorwegen en Hongarije deden hetzelfde over respectievelijk sociale problemen op school en educatieve proble men en over vrije tijd en sport. Samen met docenten werd er gediscussieerd over verschillen en overeenkomsten. In april werd met drie leerlingen een bezoek gebracht aan Izmir in Turkije voor een tweede projectmeeting. In een powerpointpresentatie werd het onderzoek over alcohol, drugs, seksualiteit in de drie lan den toegelicht. Met opmerkelijke, maar verklaarbare verschillen, en ook overeenkomsten. Tijdens de bespreking van hun profielwerk stuk op school, in het bijzijn van hun ouders, werden de resulta ten van het onderzoek nog een keer gepresenteerd. Deels in het Nederlands, deels in het Engels. Alle deelnemers kregen een com- regelt u op één adres www.scheidingsmakelaar.nl deScheidingsMakelaar pliment en een prima cijfer voor hun profielwerkstuk. ONVERGETELIJK Samenwerking, vriendschap en het opsnuiven van andere cultu ren. De leerlingen genoten allen op hun eigen manier van de rei zen naar Turkije en Noorwegen. Simone Lucassen, die in Noorwe gen verbleef: "Je bent vijf dagen bij andere mensen in huis. Leert ze kennen en je bouwt een vriend schap op. Daniëlle, een Duits meisje die ook bij het gastgezin inwoonde, is in die hele korte tijd een echte vriendin geworden." Tom Geurts bezocht beide lan den. "Ik vond het beide keren een hele mooie ervaring, hoewel de culturen natuurlijk heel verschil lend zijn. In Noorwegen hebben we meer aan het project gewerkt, terwijl in Turkije het meer discus siëren was." Silke Eijt was vooral onder de indruk van de onderlinge sfeer tussen de leerlingen op de Noorse school: "Heel anders dan hier. De jongeren zijn meer met elkaar bezig. Iedereen in de klas hoort er ook echt bij. De laatste dag in Noorwegen was prachtig. We hebben spontaan samen een feestje gebouwd. Onvergetelijk." Het verblijf in Turkije heeft grote indruk gemaakt op Babette Mul der. "Ik woonde bij een heel arm gezin, op twee uur rijden van de school. Een flat in een buiten wijk, met tralies voor de ramen. Uit angst voor inbraken. Een gat in de grond was de wc, de haren moest ik met een emmer water wassen." Marèl Holtermans leerde ook een andere kant kennen van de Turkse meiden. "Het was een vriendinnengroep, echt rebels. Iedere avond uit. Tequila drinken, zelfs een waterpijp kwam er aan te pas. Ik dacht echt 'wat gebeurt hier'. Als nuchtere Hollander zat ik daar tussen." GEEN SNOEPREISJES Evenals de leerlingen hebben ook de leerkrachten met volle teu- gen genoten van het project. Mari anne Stoks: "Het was een prach tige ervaring, maar ook heel hard werken. Het waren beslist geen snoepreisjes, want je hebt toch de verantwoording over de leer lingen die mee gaan. Het is beslist niet leuk als je door de aswolk dagen langer in Turkije moet blij ven. Samen met de leerlingen in een hotel. Achteraf gezien zijn ook dit fantastische dagen geworden. Op die momenten probeer je er samen het beste van te maken." Voor Tom Geurts waren de extra dagen in Turkije geen probleem. "Ik heb genoten van het verblijf in Istanboel. Van mij uit had den we gerust nog enkele dagen mogen blijven." Babette Mulder heeft vooral het groepsgevoel als bijzonder prettig ervaren. Zeker nadat bekend was geworden dat de terugreis naar Nederland was uitgesteld. "Je bent met z'n allen samen, met hetzelfde gevoel. Je zit Mirjam op 't Veld (l), Brechje Jeuken (r) en Marianne Stoks worden in de bloemetjes gezet. ook allemaal in hetzelfde schuitje, in voor- en tegenspoed." Simone Lucassen had bij terugkeer zelfs moeite om de knop om te draaien. "Je gaat heel anders tegen de leer krachten aankijken. Ook met hen bouw je een speciale band op. Het zijn geen 'echte leraren' meer. Terug hier op het Raayland Col lege had ik af en toe moeite om er rekening mee te houden dat ze toch echt jouw leraren zijn." Vol gens Marianne Stoks niet zo ver wonderlijk. "Tijdens de reis bouw je een enorme hechte band met elkaar op. Bij de presentatie heb ik alle dingen nog een keer beleefd. Het was in een woord prachtig." Over een ding zijn de vijf leer lingen het eens: "Het was een onvergetelijke ervaring en we hebben enorm veel geleerd." Zomer bij BiblioNu Ook dit jaar geldt tijdens de zomerperiode weer de extra lange uitleentermijn bij de BiblioNu- vestigingen in Horst en Venray. Tijdschriften en (luister)boeken worden van 12 juli tot en met 15 augustus voor vier weken uitge leend. Deze extra lange uitleenter mijn geldt voor alle materialen die normaal voor drie weken geleend kunnen worden. De sprinters (net nieuw verschenen romans) en dvd's blijven de uitleentermijn van twee weken behouden. De kleine vestigingen kennen alle maal een zomersluiting. Die slui ting is per vestiging verschillend. De uitleentermijn in die kleine vestigingen wordt in verband met de zomersluiting aangepast. Mensen die gewoon boeken wil len blijven lezen en inleveren, kunnen terecht in de vestigin gen van Venray en Horst. Uitge breide informatie over het aan bod van BiblioNu is te vinden op www.biblionu.nl. Dodelijk ongeval Een 44-jarige man uit Venray is zaterdag overleden na een onge val met een landbouwvoertuig in America. In een weiland kwam de man om half drie 's middags om het leven toen hij in een spit- machine terechtkwam. Een spit- machine wordt gebruikt om een landbouwgewas te mengen met de grond en om het gewas de grond in te werken. Op de rijden de machine zaten twee mensen. Een van hen bestuurde het voer tuig. Het slachtoffer zat achter op een plaat. bezoek site: www-gunhu ek.nl Venray De Hoveniers m Mim www Oud Limburgs Schuttersfeest Grubbenvorst Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray is zondag uit geschakeld tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest (OLS) in Grubbenvorst. Van de 154 schutterijen die om kwart voor vijf aan de strijd begon nen, bleven er uiteindelijk 73 over. Die gaan komende zater dag verder in de strijd om D'n Um. De schietwedstrijden op het OLS in Grubbenvorst verliepen zondagmiddag chaotisch. Omdat tijdens het schieten zondag enke le kogels buiten het schootsveld kwamen, moest de wedstrijd enkele malen worden stilgelegd. De dag begon voor de Venrayse schutterij met het gezamenlijke vertrek naar Grubbenvorst, waar op dat moment de zon zich nog niet liet zien en het een aange name temperatuur was. De com mandant van de schutterij, Guus Stiphout, en de schutters Patrick de Klein en Geert Hendriks ver leenden hun medewerking aan de traditionele vlaggenparade. Na de vlaggenparade stond het vertrek van de optocht gepland. Rond de klok van 14.30 uur was het de beurt aan de Venrayse schutterij om te beginnen aan de optocht. Het publiek trakteerde ook de Venrayse schutterij op een mas saal applaus. Nadat de optocht voor de Venrayse schutterij voor bij was, was het de beurt aan het muziekkorps, dat onder leiding van de dirigent Wiel Peeters in de derde divisie zijn werk ten gehore mocht brengen. Uiteindelijk bleek dit resultaat goed voor een derde prijs in het algemeen klassement. Een schitterende prijs voor het muziekkorps, dat verder bestaat uit Giel Krijnen, Hans van Rhee, Pascal de Klein, Bianca van Dor- restein, Jeannet Krijnen, Lisanne Stevens, Ron Linders, Ria de Klein- Peters, Peter Henssen, Bianca Krij- nen-de Klein en tamboermaïtre Huub Stevens. Ook de jeugdsolis- ten Nina Litjens, Robin Hendriks en Romy Litjens hadden een ver dienstelijk optreden, maar vielen niet in de prijzen. Vervolgens werd de blik gericht op de schietwedstrijden. Het team was samengesteld uit Henk de Klein, Pascal de Klein, Giel Krij- nen, Hans van Rhee, Ron Linders en Peter Henssen. Helaas ging het in de eerste ronde mis, toen Hans van Rhee zijn hoofd naar onde ren boog om de ogen wat rust te geven en hij per ongeluk de trekker aanraakte. Dat betekent einde van de wedstrijd, een dood ongelukkige fout, maar dat is de keiharde waarheid van een Oud Limburgs Schuttersfeest. Door het verloop van de schietwedstrijden strijden komende zaterdag maar liefst 73 schutterijen om de titel. Dit jaar houdt Kiwanisclub Schieëpersland haar jaarlijkse boekenmarkt op zondag 26 september, gecombineerd met de koopzondag in het centrum van Venray. De locatie is het vernieuwde Schouwburgplein. Dit jaar staat met name ook het kinderboek in de schijn werpers. "Vorig jaar konden we op het Schouwburgplein niet terecht in verband met de aanleg van het plein. De locatie bij het gemeente huis was mooi, maar het Schouw burgplein heeft toch nog steeds onze voorkeur. Zeker nu het plein anders is ingedeeld, kunnen we er een mooie boekenmarkt van maken", vertelt Jos Valks van de kiwanisclub. Door de andere inde ling kan de kiwanisclub ook meer marktkramen neerzetten. Dat betekent nog meer boeken. "Maar de kwaliteit van ons aanbod is ook hoog. We hebben ons laten advise ren door een deskundige uit de boekenbranche. De leden van de serviceclub hebben zelf een groot aantal kramen, maar inmiddels hebben de professionele boek verkopers meer dan 30 kramen gehuurd. Hierdoor ontstaat een breed aanbod aan boeken", aldus Valks. BOEKENKIST De club zelf heeft ook een brede selectie die continu wordt aangevuld. "Wij hebben bij Kun stencentrum Jersalem een boe kenkist staan waar toch veel men sen hun oude boeken naartoe brengen. Daarnaast kunnen men sen, als ze een grote partij boeken hebben, met ons contact opne men via de website www.kiwanis. nl/schieeperslandvenray. Een van onze leden haalt die dan op of er wordt een afspraak gemaakt bij de sorteerlocatie op het St. Annater- rein." Dit jaar wilt de kiwanisclub een speciale tent inrichten met kinderboeken. "We hebben al een ruime collectie, maar dat kunnen er altijd meer zijn. Kinderboeken en stripverhalen zijn dan ook van harte welkom", aldus Valks. Verder richten de kiwanis ook een horecatent in, waar de boe kenmarktbezoekers voorzien wor den van een natje en een droogje. Dit alles uiteraard voor het goede doel. Dit jaar is gekozen voor 't Raayke in Tienray. Dit centrum voor crisisopvang van kinderen is op zoek naar een aantal fitnes stoestellen om de kinderen actief bezig te houden. Kiwanisclub Schieëpersland wil daar een bij drage aan leveren. Dus, heeft u oude (kinder)- boeken, breng ze naar de boe kenkist in het kunstencentrum of neem via de website contact op met Kiwanisclub Schieëpersland. Invoering Burgernet Het Regionaal College heeft vrijdag 2 juli ingestemd met de invoering van Burgernet in de regio Limburg-Noord. De invoering zal gefaseerd plaatsvinden. In het najaar zul len de huidige sms-deelnemers worden omgezet naar Burgernet. Burgernet is binnen Limburg Noord de opvolger van Sms-alert, waarbij de techniek is verbeterd en de inzetmogelijkheden zijn uit gebreid. Burgernet maakt in verge lijk met Sms-alert ook gebruik van spraakberichten op de mobiele en vaste telefoon en e-mail voor achtergrondinformatie. Bij een Burgernetactie is er daarnaast direct contact tussen de centra list van de politiemeldkamer en de Burgernetdeelnemer. Burger- net is een samenwerking tussen burgers, politie en gemeenten om de veiligheid in de woon- en werkomgeving te bevorderen. De verdere uitbreiding van Bur- gernet en werving van nieuwe deelnemers in de regio zal in samenwerking met gemeenten gefaseerd in 2011 plaatsvinden. Voor meer informatie kijk op www.burgernet.nl Hebt u juridisch advies nodig in een arbeidsgeschil? Bent u betrokken bij een strafzaak? Bent u het oneens met een besluit van uw gemeente? Of wilt u uw echtscheiding goed geregeld hebben? Wij zijn u graag van dienst. Iedere advocaat van ons kantoor legt zich op een of enkele rechtsgebieden toe. Hierdoor kunnen wij u steeds op timale aandacht en deskundigheid garanderen! Het eerste gesprek is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Jacobs mr. Verkuijlen Samen werken we aan een snelle en duidelijke oplossj|ig voor alle financiële en juridische zaken. Afspraak maken? 06 831 700 70 Roskam@scheidingsmakelaar.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5