Venray beoordeelt zwangeren op geschiktheid ouderschap Stichting Sportaccommodatie De Broekberg 40 jaar IR I Verbod op beregening beken goed nageleefd Vrije gildedag in Blitterswijck Gemeente zet in op inburgering Dorpsfeest in Meerlo Kampioen in Sportbrillen! M BROEKBERG a«as Julicher Meijer Mijling Optiek: Ook dé specialist in sportbrillen op sterkte Natuurlijk alleen de kampioensmerken PEEL EN MAAS Donderdag 8 juli 2010 - Pagina 3 De gemeente Venray gaat zwangere vrouwen volgen om te kijken of ze wel geschikt zijn voor het ouderschap. De vrouwen moeten een vragen lijst invullen. Ook zijn verlos kundigen, consultatiebureaus en gynaecologen extra alert op belemmerende factoren voor het ouderschap. Bijvoorbeeld financiële problemen, leeftijd, huisvesting of de relatie met de partner. Het project heet Samen Starten en richt zich behalve op zwangere vrouwen ook op kinderen van 0 tot 4 jaar. 'Voorkomen is beter dan gene zen', vindt de gemeente Venray. Daarom investeert ze in het pre ventieprogramma Samen Starten. Het project signaleert vroegtijdig problemen bij ouders en kinde ren van 0 tot 4 jaar. Het doel is het voorkomen van psychische pro blemen, antisociaal gedrag en cri minaliteit op latere leeftijd. Venray is een van de eerste gemeenten - de eerste in Limburg en de derde in Nederland - die Samen Starten zowel tijdens de zwangerschap als na de geboorte invoeren. Het programma Samen Starten volgt alle Venrayse kinderen die het consultatiebureau bezoeken en alle zwangere vrouwen die bij de verloskundige of gynaeco loog onder controle staan. Via een speciaal ontwikkelde vragenlijst en na een extra training komt de consultatiebureauarts, verloskun dige of gynaecoloog al snel ach ter belemmerende factoren voor het ouderschap. Dat kunnen bij voorbeeld financiële problemen zijn, maar ook de leeftijd, huisves ting of de relatie met de partner. "Venray heeft bovendien in ver gelijking met andere gemeenten relatief veel zwangere vrouwen die kampen met psychiatrische problemen, verslaving of beperkte verstandelijke vermogen", zegt wethouder Twan Janssen (PvdA, zorg en welzijn). In het program ma Samen Starten werken de gemeente, de thuiszorg, de GGD, Synthese, maatschappelijke zorg en de jeugdzorg samen. Het is de eerste keer dat de instellingen hun krachten bun delen tot een keten van zorg. Met name de verloskundigen en gynaecologen hebben tijdens de zwangerschap intensief contact met de ouder(s). Tot nu toe wordt hun kennis niet gedeeld met ande re hulpverleners. "Het is een vol strekt logische en hel praktische vorm van samenwerking, die ook nog eens betaalbaar is. Maar het belangrijkste is dat we heel veel problemen en ellende bij ouders en kinderen kunnen voorkomen", aldus Jansen. Het programma Samen Starten kost eenmalig 40.000 euro. Daarnaast kosten de extra uren van de verloskundige en het consultatiebureau maande lijks 890 euro. Samen Starten valt onder de jeugdgezondheidszorg voor kinderen van 0 tot 4 jaar, die in de regio door de Zorggroep Noord- en Midden-Limburg wordt uitgevoerd. In totaal betaalt Ven ray dit jaar 637.000 euro aan de Zorggroep voor producten in de publieke gezondheidszorg. Reportage op www.peelenmaastv.nl De Stichting Sportaccom modatie De Broekberg bestaat 40 jaar. Het bereiken van die mijlpaal wordt zaterdag vanaf 14.30 uur uitgebreid gevierd op het sportpark in Wanssum. Het complex is al jaren de thuis basis van onder meer de voetbal-, korfbal-, duiven- en motorcross club, maar er worden ook jeugd kampen gehouden. Eerst onder de vlag van de NKS en de SJN, maar dit jaar voor het eerst onder een eigen naam: Jeugd Sportkampen Wanssum. Deze week vermaak ten honderden jongeren uit de regio Gouda zich prima op het Van Links naar rechts op de foto: Jan Lensen, voorzitter sport accommodatie De Broekberg, en de bestuursleden Jan Huren kamp, Sraar Francken en Twan van de Ven, die tevens voorzitter is van de jubileumcommissie. sportpark, dat door de gemeente Venray als een van de vier moge lijke locaties voor het toekomstige multifunctionele sportpark is aan gemerkt. De gemeente onderzoekt momenteel vier locaties voor het nieuwe sportcomplex Noord. Dit zijn de bestaande sportpar ken in Blitterswijck ('t Hoog veld), Wanssum (De Broekberg) en Meerlo (Bergsbos). Daarnaast is een nieuwe accommodatie aan de Helling in Wanssum in beeld. Op Peel en Maas TV was afgelo pen week een uitgebreide repor tage over veertig jaar Stichting Sportaccommodatie De Broek- berg én de toekomst van het sportpark te zien. In deze uitzen ding kwamen Jan Lensen, voorzit ter van de Stichting Sportaccom modatie De Broekberg, en Twan van de Ven, voorzitter van de jubi leumcommissie, aan het woord. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. PROGRAMMA: 14.30 uur: 14.45-15.00 uur: 14.45 -17.00 uur: 14.30-21.00 uur: 15.00-15.30 uur: 15.30-17.30 uur: Vanaf 15.30 uur: Vanaf 17.00 uur: 17.45-18.15 uur: 18.45-19.30 uur: 19.00-01.30 uur: openingswoord voorzitter; ballonnenwedstrijd voor kinderen tot en met de basisschool; fietstocht voor actieve ouderen; tentoonstelling van diverse activiteiten in de kantine; motorstuntshow op de grote parkeerplaats; spellencircuit en demonstraties voor en door alle leeftijden; mountainbiken met leden van United Wheels; catering open; motorstuntshow op de grote parkeerplaats; wedstrijd legendary SV Wanssum tegen SV United 1; party Back to the 70's. Waterschap Peel en Maasval lei heeft vanaf maandag 28 juni 07.00 uur een onttrekkingsver bod uit oppervlaktewater inge steld. Dat betekent dat er geen water uit beken en rivieren mag worden gebruikt om akkers en weilanden te beregenen. Dit is nodig om verdere daling van het waterpeil te voorkomen en voorraad te behouden voor de warme en droge periode die wordt verwacht. Uit contro les blijkt dat het verbod goed wordt nageleefd. Handhavers van het waterschap controleren op naleving van het onttrekkingsverbod uit oppervlak tewater. Ze zijn aanwezig in het gebied en voeren controles uit van uit de lucht. Tijdens controles op maandag 28 en dinsdag 29 juni zijn geen overtredingen geconstateerd. Op woensdag 30 juni tussen 5.30 uur en 7.30 uur heeft het water schap per helikopter het beheer- gebied gecontroleerd. Daarbij zijn twee overtredingen geconstateerd. Ook vanuit de omgeving ontvangt het waterschap meldingen van mogelijke overtredingen. Het ver- bod geldt tot de waterafvoer van de beken weer op niveau is en uiterlijk tot 1 oktober 2010. Het waterpeil van de meeste beken in Noord- en Midden-Limburg is laag. Dit komt door de droogte van de afgelopen maanden. Dit wordt ver sterkt door het huidige droge en warme weer. Door het lage water peil in de meeste beken, is berege nen vanuit oppervlaktewater geen mogelijkheid. Afgelopen weekend had 80% van de beken een afvoer lager dan de basisafvoer. Verwach ting is dat dit komende dagen groeit naar 90% van de beken. Normaal is er rond deze tijd sprake van een neerslagtekort (neerslag verdamping) van 30 tot 60 mm, nu is dat ca. 150 mm. Dit is een situ atie die zich gemiddeld één keer in de twintig jaar voordoet. Na het weekend worden iets lagere tem peraturen verwacht, maar geen regen van betekenis. Het grond waterpeil bevindt zich nog op een gemiddelde diepte voor de zomer. Het verbod geldt voor het ont trekken van water uit alle beken in Noord- en Midden-Limburg, met uitzondering van bepaalde beken die in de regel altijd voldoende afvoer hebben. Het verbod geldt ook niet voor onttrekkingen met pompen waarvan de capaciteit gelijk aan of kleiner is dan 5 m? per uur voor het vullen van een buffer voorziening. Daarnaast maakt het waterschap uitzondering voor ont trekkingen met weidepompen ten behoeve van veedrenking. Bere genen door onttrekkingen uit het grondwater blijft toegestaan. Het waterschap verdeelt het aanvoerwater de komende tijd zo efficiënt en effectief mogelijk, ze optimaliseert het inlaatsysteem, stelt stuwen in op waterconser- vering en past de maaiwerkzaam- heden aan. Deze maatregelen zijn nodig voor voldoende water en een goede verdeling van het water. Zowel de land- en tuinbouw als de natuur, stedelijk gebied en recreatie hebben water nodig. Door droogte gaat ook vaak de waterkwaliteit achteruit. Ondiep water warmt sneller op en heeft een lager zuur stofgehalte waardoor vissterfte kan ontstaan. Doordat concentra ties van opgeloste voedingsstoffen en bacteriën toenemen, komen blauwalg en botulisme vaker voor. Het gilde van Blitterswijck houdt op zondag 18 juli een vrije kringgildedag. Dertig aangesloten gilden van de kring maken samen met twin tig andere gilden en schutte rijen uit Duitsland, België, Gel derland, Brabant en Limburg van deze dag een bijzonder spektakel. De dag begint met een gildemis in de parochiekerk. Voor de plech tige gildemis komen de afgevaar digden van de gilden (koningen, gildeoverheden, kringbestuur en kerkelijke genodigden) in Blitters- wijck samen. Met het complete gilde van Blitterswijck gaan ze naar de kerk. De gildemis wordt opgeluisterd door het kerkkoor. Na de mis start de koffietafel in Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray de feesttent en aansluitend wordt de erewijn aangeboden door het gemeentebestuur van Venray. Om 12.30 uur start de optocht door het dorp. Om 14.30 uur, als alle gilden en schutterijen op het feestterrein terug zijn, wordt de opmars gehouden. Op com mando van kringcommandant Hay Gooren lopen alle gilden naar de eretribune. Aansluitend is er het openingswoord door de burgemeester en voorzitter van de kring Land van Cuijk. Na het overvendelen met het hoofdvaan del van het St. Antonius-Abt Gilde van Blitterswijck en het spelen van het Wilhelmus door muziek vereniging Moed en IJver, wordt de eed van trouw afgelegd aan de kerkelijke en wereldse overheid. Hierna wordt door meer dan hon derd vendeliers de gezamenlijke vendelhulde gebracht. Vervolgens stellen de deelnemers zich op voor het slangendefilé van konin gen, zilverdragers, commandanten, tamboers, vendriks, vendeliers, marketentsters, hellebaardiers en geweerdragers. Aansluitend beginnen de gil- dewedstrijden, zoals trommen, vendelen, bazuinblazen, standaard rijden, kruisboog- en geweer- schieten op de wip. Ook is er een aparte tent ingericht voor de zilvertentoonstellingOm 19.15 uur begint in de feesttent de prijsuitreiking. De gemeente Venray wil dit jaar met extra inspanning meer mensen dan gepland helpen in te burgeren. Meer inwoners krijgen de kans de Nederlandse taal beter te leren beheersen en vaardigheden te ontwikkelen die nodig zijn om goed in de Nederlandse samenleving te kunnen func tioneren. De resultaten tot nu toe zijn bevredigend. Venray streeft ernaar om in 2010 122 inburgeringstrajecten te reali seren. Door de goede resultaten van Venray in de eerste vijf maanden van 2010, ontvangt de gemeente extra geld van het Rijk (258.000 euro) om deze ambitie te realise ren. Met deze extra inspanning draagt Venray ook bij aan de ambi tie van minister Van Middelkoop van Wonen, Wijken en Integratie om landelijke 60.000 inburgerings- trajecten waar te maken. Sinds 2007 is er de wet inburgering. Bedoeling is dat mensen zoveel mogelijk inburgeren. In het begin was het lastig om het gewenst aan tal inburgeringstrajecten te halen, maar inmiddels is het tij gekeerd. Dit is te danken aan de ruimere mogelijkheden die de gemeente heeft gekregen om mensen te laten inburgeren en aan de verbe terde kwaliteit van de inburgering. "We richten ons niet alleen op nieuwkomers, maar ook op men sen die hier al langer zijn en bij voorbeeld Europeanen die zich hier definitief vestigen", aldus wethouder Twan Jansen van Ven- ray. Jansen doelt met name om inwoners van de Europese Unie, zoals Polen, die in Nederland wil len wonen en werken. Inmiddels loopt de inburgering op volle toeren. Venray heeft in de eerste vijf maanden van 2010 aan 46 personen een inburgeringstraject aangeboden. Daarmee heeft de gemeente meer trajecten gereali seerd, dan met het ministerie was afgesproken. Wethouder Jansen benadrukt het belang van inbur gering. "Mensen die voor inburge ring kiezen, vergroten hun kansen voor de toekomst en het is goed voor de samenleving als we alle maal de taal spreken. We zetten dan ook in op de nieuwkomers, met name in op jonge gezinnen, zodat we die door het leren van de taal perspectief voor de toe komst kunnen bieden." Hoewel de resultaten tot nu toe veelbelo vend zijn, is de ambitie van 122 inburgeraars in 2010 een enorme uitdaging. "Wij zetten er vol op in. Inburgering is niet alleen van belang voor de inburgeraar, maar ook voor de Venrayse samenleving. We hechten eraan dat wel allemaal meedoen en elkaar begrijpen", aldus wethouder Jansen. Al sinds mensenheugenis wordt in Meerlo op 6 juli, of de zondag daarna, de Sint Goarkermis gehouden, of zoals ze in volksmond zeg gen: Sint Gewierkermis. Dit jaar vindt dat festijn plaats op zondag 11 juli en wordt het extra groots gevierd van wege het 120-jarig jubileum van Fanfare Eendracht Meerlo en de feestelijke opening van de vernieuwde muziekzaal De Speulplats. Er is een groot dorpsfeest met een brunch en een braderie. Bovendien komt vanuit het Duitse Rijnstadje Sankt Goar voor de eer ste keer muziekverein Sankt Goar naar Meerlo voor een muzikale uitwisseling met het Meerlose muziekgezelschap. In deze Duitse plaats is de Sint Goar begraven. Meerlo is de enige plek in Neder land waar deze heilige wordt vereerd en er een speciale kapel voor is gebouwd. Om 10.00 uur vertrekt bij de Joannes de Doper- kerk in Meerlo de processie naar de St. Goarkapel, onder muzikale begeleiding van fanfare Eendracht Meerlo en het Duitse muziekge- zelschap. Om 10.30 uur gaat pas toor Ruud Verheggen voor in de openluchtmis bij de kapel. Na de eucharistieviering wordt bij de kapel, op de grens van Wanssum en Meerlo, het kunstwerk van een roedel wolven van de Rotter damse kunstenaars Chris Ripken onthuld. Het is een geschenk van de gemeenten Venray en Horst aan de Maas bij gelegenheid van het afscheid van Meerlo-Wanssum. Burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas zal het kunst werk vervolgens onthullen. De Sint Goarkapel ligt aan de Post- baan tussen Wanssum en Meerlo, er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Na het bezoek aan de Sint Goarkapel gaat iedereen naar de vernieuwde Speulplats aan de Mgr. Jenneskensstraat, waar een dorpsbrunch plaatsvindt. In de afgelopen periode zijn veel oud-inwoners benaderd om op zondag 11 juli naar Meerlo te komen en weer een echte ouder wetse 'Mielderse' feestdag mee te maken. De animo is groot en veel oud-Meerlonaren zijn die dag van de partij in Meerlo. Het feest programma begint om 13.30 uur met de opening van het dorps feest met door het jeugdorkest Meerlo-Wanssum. Verder is er een bijzondere dansvoorstelling, tre den Musikverein Sankt Goar en de Rutbachkapel op en is er een spectaculaire roofvogeldemonstra tie: Dutch Hunting Falcons. Op het feestterrein zijn spuitwedstrijden van de brandweer voor de jeugd, bouwt Scoutinggroep de Meule- berg een indianentipi en vinden scoutingactiviteiten voor alle kin deren plaats. Er worden tevens niet eerder vertoonde foto's en videobeelden getoond van Meerlo en op de nieuwe jeu-de-boules- banen worden de open Meerlose kampioenschappen gehouden. Volleybalclub Set Up organiseer- teen beachvolleybalevenement en SOS Meerlo-Wanssum presenteert de nieuwe gele SOS-campagne- bus ter ondersteuning van het nieuwe project in India. Bij deze bus kunnen bezoekers Vriend worden van SOS Meerlo-Wanssum of een dvd kopen van de histori sche zwart-witfilm 'Hoe het reilt en zeilt in Meerlo in 1969'. Een deel van de opbrengst van de ver koop van deze dvd gaat naar het SOS-project. Straf voor vernieler kunstwerk Een man uit Venray is door de rechtbank in Roermond veroor deeld tot veertig uur werkstraf. De man vernielde eind september het kunstwerk Tesco, een 3,5 meter groot nagebouwd skelet van de moderne mens, dat tijdelijk op de hoek Wilhelminastraat en Juliana- singel in Venray stond. Het win kelend skelet van de Engelse kun stenaars Doyle en Mallisson werd letterlijk en figuurlijk gevloerd. Het Odapark, eigenaar van het kunst werk, gaat de dader aansprakelijk stellen voor de schade, vertelt wethouder Patrick van der Broeck (CDA, cultuur). Het Odapark doet dat op advies van de gemeente. "Deze vernielzucht is onaccep tabel. Je moet met je handen van andermans eigendommen afblij ven, ook in de openbare ruimte. We volgen wat dat betreft een kei harde lijn van zere tolerance." Rijbewijs kwijt De politie heeft zaterdagmor gen rond 01.30 uur het rijbewijs ingevorderd van een 41-jarige man uit Maashees. De man reed in zijn auto over de Hapseweg in Oeffelt toen hij werd gecontroleerd door agenten. Hij bleek gedronken te hebben en werd aangehouden. Op het politiebureau werd vastgesteld dat de bestuurder bijna vier keer te veel had gedronken. Zijn rijbewijs is ingevorderd en er wordt proces verbaal tegen hem opgemaakt. Vliegoefening militairen Boven luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vinden van 13 tot en met 15 juli van 9.00 tot 23.00 uur en op 16 juli van 9.00 tot 13.00 uur vliegactiviteiten plaats. De oefening Advanced Windmill heeft als doel het opleiden van militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvliegtuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cur sisten in praktijksituaties leren samenwerken met vliegtuigen van verschillende NAVO-bondge- noten. De vliegtuigen starten en landen niet op luchtmachtbasis De Peel. Structuurvisie Castenray Het college van B en W heeft de ontwerpstructuurvisie Dorps ontwikkelingsplan Castenray vrij gegeven voor openbaarheid. De visie is volgens planning tot stand gekomen door de samenwerkende partijen in het gebiedspanel. Op donderdag 15 juli is er een infor matieavond in gemeenschapshuis De Wis. Het ontwerp wordt daar gepresenteerd. Eventuele wijzi gingen kunnen dan in de verdere procedure worden meegenomen. Aansluitend wordt de ontwerpvi- sie ter besluitvorming voorgelegd aan de raad, waarna ze ter inzage wordt gelegd. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) OAKLEY ZWEMBRILLEN OP STERKTE SPECIAAL OPTIEK enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN RUDY PROJECT tljUng

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3